No. 159 1912, Zaterdag 6 April 26e Jaargang SHR HEIIWSBLAD VOOR ZEELAND HISTORISCH ott mm apsio VERSCHIJNT ZESMAAL PEE WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T» te Goes By dit nummer behoort een Bplad. F. P. D'HUSjv te i» iiddelb( rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN V. P. N. Onder voorzitterschap van den heer F. E. Posthuma is Donderdag te Utrecht de algemeene voorjaarsver gadering gehouden van de V. P. N. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de talrijke klachten over het orgaaD, van welke vele zeer gegrond wareD. Het hoofdbestuur zal maatregelen nemen tot reorganisatie van het orgaan. Voorts legde spr. er den nadruk op, dat,wilde Vereeniging goed werken, ze over geld moet kunnen beschikken, wat spr. meent te kunnen vinden in het voordeel, dat j de reorganisatie van het orgaan zal ge ven, in het overschot der eierenveilingen en in den coöperatieven verkoop. Verder wees spr. op het kwaad, m de Veree niging aangericht door de doodende en felle critiek. In een zoo groote Vereeni ging als de V. P. N. met ruim 17,000 leden is eerste vereischte onderlinge en broederlijke samenwerking. Ten slotte deed spr. een beroep op aller medewer- j king. Volgens het jaarverslag over 1911 bedraagt het ledental 17,812. De Regee ring gaf wederom een subsidie van f 6000. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd. De ontvangsten be droegen f 12,693,36 eD de uitgaven f 12,672,031/2, alzoo een batig saldo van f21,321/2- De secretaris deelde daarna mede, dat het orgaan een reorganisatie zal ondergaan en dat op het secretariaat I voor het bijhouden der ledenlijst het Jeukende huidziekten. BMÏÏKMLAMD. IEI IEREN WERKDAG DSS AVONDS Prijs per Irie maanden franco p. p,3.25 Bnkele av turners... 0,05 EN sssr ssa* sssassaara ggg* Wegens Paaschfeast verschijnt Maandagavond a s. ons blad niet. Een interview. In verband met het ingezonden stuk van den heer J. A. van Heel, van Goes, over de vraag of een Coöperatieve Sui kerfabriek op Zuid-Beveland mogelijk is, waarin ook gewaagd werd van deZuid- Bevelandsche tram, hebben we ons tot den hooggeachten schrijver van dit stuk gewend mot verzoek om enkele inlich tingen. De heer J. A. van Heel, die in het Tramcomité zitting heeft, wilde ons wel een eD ander daaromtrent vertellen, al hoewel hij niet namens het comité sprak en dus alleen dat mocht mededeelen, wat voor publicatie reeds vatbaar was. Zoo herinnerde de heer Van Heel er ons aan, hoe de tramplannen van den heer E. Huyghebaert van Assenbroeck sinds twee jaren gaande zjjn en hoe de Prov. Staten in hun jongste najaarszit- ting aan de aanvraag om subsidie voor waardelijk hebben voldaan, n.l. indien de verschillende gemeenten en polders de onderneming 20 jaar lang elk jaar gezamenlijk met f 8091 subsidie steu nen. Nu is van dit bedrag reeds voor f 6000 gevoteerd en aan verschillende gemeen ten en polders opnieuw gevraagd subsi die te geven of anders die te verhoogen. De heer Van Heel vertrouwde dat door deze actie het bedrag van f8091 bereikt zal worden en de Provinciale- en Rijks subsidie dan wel zullen volgen. Er is gegronde hoop aldus de heer Van Heel dat de tram er komt. Zeer worden deze tramplannen in de hand gewerkt, doordat er te Hansweert een nieuwe vluchthaven gemaakt wordt, wat een heerlijk aansluitingspunt geeft voor den dienst Hansweert—Walsoorden. Uit een overzichtskaartje van de tram wegen op Zuid-Beveland ons door den heer Van Heel welwillend ter hand ge steld, bleek ons, dat volgens dit ontwerp de tram zal rijden van Hansweert over Kruiningen, Ierseke, Wemeldinge, Kloe- tinge, Goes, 'sHeer Arendskerke, Hein- kenszand, Nieuwdorp, Borsselen, Drie wegen, Ovezande, Oudelande en Baar land. En dan nog een zijlijntje van Goes naar het Wolfaartsdjjkscbe Veer, wat een prachtige verbinding geeft met Noord- Beveland, waardoor deze tramplannen ook voor de gemeenten op dit eiland van het grootste belang zijn. De tram zal aan alle eischen voldoen, zoowel wat het snelvervoer van passa giers als het vervoer van landbouwpro ducten betreft, waarvoor uiteraard ver schillende trams zullen rjjden, dus een afzonderlijke personendienst en een apart goederenvervoer. Op onze vraag in hoeverre de bespre kingen over een Zuid-Bevelandsche Sui kerfabriek nu verband houden met deze tramplanneD, was des heeren Van Heel's antwoord, dat beide ondernemingen el kaar in de hand zouden kunnen werken en dat dit dan ook wel gebeuren zal. De suikerfabriek zal er dan misschien wel vlugger zijn dan de tram en bij het aanleggen van de tram zou er dan op gerekend kunnen worden, dat er zoo spoedig mogelijk en zoo dicht by als het kan een lijn wordt gelegd van de suiker fabriek naar het dichtst nabij gelegen station. Het volgepde jaar zou de fabriek dan reeds kunnen werken. Ook de Zeven- bergsche fabriek zal niet voor de volgende campagne in actie z(jn. Komt de fabriek te Goes of in de buurt van onze stad 1 Dat kon de heer Van Heel ons niet mededeelen, maar wel wist hij ons te verzekeren, dat er geen sprake van zal kunnen zijn om de fabriek ten oosten van Goes te bouwen. Tot Ierseke toe is er absoluut geen gelegenheid, omdat het water met het oog op de oester-cultuur niet verontreinigd mag worden. De fabriek zal dus ten westen van Goes, in de zak van Zuid-Beveland moeten komen. Uit dit interview bleek ons dat de heer Van Heel een groot voorstander en warm IJveraar èn voor de tram èn voor de suikerfabriek is, die hij dan ook in de belangstelling van het publiek en van belanghebbenden krachtig aanbeveelde. We zyn het dan ook met den heer Van Heel volkomen eens, dat als straks beide ondernemingen tot stand komen, er twee gewichtige dingen bereikt zullen zijn, waarvan Zuid-Beveland zoowel zijn bewoners als de landbouw de rijke vruchten zal plukken. Goes. In de op 15 April a.s. te Goes te houden vergadering van ingelanden van den Schengepolder zal het bestuur aan die vergadering voorstellen, dat deze besluite om aan het Waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet het verzoek te richten tot het stichten van een stoomgemaal of het aanbrengen van andere werkeD, welke kunnen leiden tot eene ingrijpende verbetering in de suatie, met gelijktijdige wijziging van het Re glement op het beheer der uitwatering door de Sluis in de Piet, in dien zin, dat niet meer de helft van de kosten voor rekening van den Schengepolder zullen komen, maar dat de volledige jaariyksche kosten aan die suatie verbonden, hecta re's gewfjs zullen worden omgeslagen over alle gronden van den Schengepol der en de achterliggende polders geza menlijk. Voor de benoeming van een ontvan ger- griffier van den polder worden door het bestuur aanbevolen de heeren mr. J. A. A. Fransen van de Putte; I. D. Fransen van de PutteP. C. de Gelleke. Ellewoutsdjjk. Woensdag had onder groote belangstelling de ter-aarde-bestel ling plaats van den rijksveldwachter J. Nieuwenhuize, die jongstleden Zondag, surveilleerende aan den Zeedijk, met den gemeente-veldwachter, op het onver wachts door een hartverlamming ge troffen werd en op hetzelfde oogenblik overleed. Dit plotseling overlijden echter beteekent voor de weduwe en haar twee jeugdige kinderen„broodeloos gewor den", doordat 's mans jeugdigen leeftijd en weinige dienstjaren haar helaas geen recht op eenig pensioen geven. De droeve stoet werd, behalve door tal van fami lieleden, o. a. gevolgd door 'smans on- middeliyken chef en den burgemeester, terwijl het lijk grafwaarts gedragen werd door rijks- eu gemeente-veldwachters uit de omgeving. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. Bins, waar na de brigade-commandant Drever van Heinkenszand uit naam van collega's een krans op de gratkist legde. M. G. Bruinisse. In eene Donderdagavond gehouden spoedeischende raadszitting, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van de gedane aanbesteding der havenwerken, docb, zegt de voorzitter, daar de laagste inschrijver aanmeikeltjk boven de raming was, is onder de laagste inschrijvers het werk opnieuw aanbe steed, waarvan de uitslag is als volgt: J. Roskam, Sliedrecht, f53.720; L. van der Velde, Bruinisse, f52.800; Panny, Krabbendtjke, f52.500; J. Lodder, Oud- Beierland en Geluk, .Tholen, f51.900. Hierop wordt door den raad besloten, daar de laatst gehouden aanbesteding aanmerkelijk in het belang der gemeente is, het werk te gunnen aan de laagste inschrijvers de heeren Lodder te Oud- Beierland 6d Geluk te Tholen, voor de som van f 51.900. De inwerkingtreding van het bestek is bepaald op 15 April en het eindigen van het werk op 15 Oct. a.s. By de gewone rondvraag zegt de heer De Koning dat het wenschelijk zou zijD, om ongelukken te voorkomen, een ijzeren leuning te plaatsen, daar, waar de demping der Dee ophoudt. Waarde. Donderdagnamiddag verga derde de gemeenteraad. Tegenwoordig alle zeven leden. Aangeboden wordt het be redeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1911. Naar aanleiding van een verzoek van den smid M. Geleedst wordt besloten aan dezen voor f10 te verkoopen het stukje gemeentegrond gelegen tusschen zijn woning en den daarvoor geplaatsten ijzeren tuin. Een verzoek van den klokkenist en klokluider om verhooging van jaarwedde wordt niet ingewilligd. Een voorstel van burgemees ter en wethouders om het luiden der klok des avonds om zeven uur niet meer te doen plaats hebben wordt verworpen. Op een verzoek van den onderwijzer W. E. de Jager om verhooging zijner jaar wedde, op grond van zijn groot aantal dienstjaren, wordt met 4 tegen 3 stem men afwijzend beschikt. Vervolgens wordt besloten tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1911 en tot wijzi ging der begrooting voor het dienstjaar 1912. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over het jaar 1911 wordt goed gekeurd, terwjjl het kohier van den hoof- delijken omslag voor 1912 wordt vast gesteld op f1962. Op voorstel van burge meester en wethouders wordt nog beslo ten de openbare lagere school aan te sluiten aan de Zuid-Bevelandsche drink waterleiding en drie standpijpen aan te koopen, ter plaatsing op de brandkranen in de waterleiding. Scherpenisse. Donderdag ontstond een begin van brand in den mestput van den heer C. HartogA.Az. Daar men het spoe dig ontdekte kon men het vuur nog bij tijds met eenige emmers water blusschen waardoor een groot onheil werd voor komen, aangezien de mestput midden in de bebouwde kom der gemeente gelegen is. Maandag 15 April a. s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten Wolphaartsdijk, 's Heer-Arendskerke, Heinkenszand en Kloetinge. Io Zeeland zijn in de week van 27 Maart tot en met 2 April geconstateerd 8 gevallen van besmettelijke ziekten en wel van roodvonk 1 geval te Colijns- plaat en Sluis en 2 gevallen te Vlissin- gen en van diphtheritis 1 geval te Goes en Kloetinge en 2 gevallen te West- kapelle. van 1—5 regels SO cent, iedere regel meer 10 ce»t F; milieberichten van 1—10 regels 1.—iedere regel m. er 10 cent kaartsysteem ingevoerd is. Aangaande het fokkerijwezen zal een nader rapport verschijnen. De veilingen der vereeniging geven vooruitgang te zien, de ontwik keling zal echter grooter zijn, naarmate er meer tijd besteed zal kunnen worden voor propaganda voor de V. P. N. In de laatste hoofdbestuursvergadering is besloten tot instelling van een verzend- vereenigmg, in verband waarmede ook het gebruik van het werk V. P. N. nader aan vaste voorwaarden zal moeten wor den onderworpen. Deze mededeelingen gaven aanleiding tot eenige gedachten- wisseling. In de voortgezette vergadering werd door den heer Jansen er op aange drongen, dat de V. P. N. zelf een centraal fokstation zal inrichten nu gebleken is, dat de regeering er niet tos wil overgaan. De voorzitter meende, dat van ontmoedi ging geen sprake moet zijn. Da afdeelin- gen kunnen zelfstandig fokstations op richten onder toezicht van een commis sie ten einde zooveel mogelijk de eenheid te betrachten. Door den heer Lampe werden verschillende wenken gegeven voor het verleenen van subsidie aan te houden pluimve-tentoonstelliDgen. Aan genomen werd een bestuursvoorstel, om de begrooting met f750 te verhoogen voor het consulentschap. Het bestuur za,l nader overwegen hoe gehandeld zal wor den met het ontvangen rapport van de enquêtecommissie ingesteld door de alge meene vergadering van Mei 1910 omtrent persoonlijke quaesties. By de rondvraag zeide het hoofdbestuur toe maatregelen te treffen, opdat de pluimvee-consulent zooveel mogeiyk voor de afdeelingen ter beschikking zal zyn. Door den heer Jan sen werd de wenscheiykheid uitgespro ken om grenzen te stellen voor deeier- veilingen hetgeen door den voorzitter werd toegegeven. Daarna werd de verga dering gesloten. Zomergranen. Van de zomerhalmgewassen, welke in ons land verbouwd worden, zyn zomer- gerst en haver de voornaamste. Volgens het Landbouwverslag over 1904 werden in ons land in dat jaar verbouwd4098 HA. zomertarwe, 3243 HA. zomerrogge, 1< 696 H.A. zomergerst en 144762 H.A. haver. Van laatstgenoemd gewas is de bebouwde oppervlakte ruim 2'/» maal zoo groot als de oppervlakte waarop men tarwe teelt. De toeneming van de teelt van haver en plaatseiyk ook van gerst is deels een gevolg van het inkrimpen van den tarwebouw, deels van het in voeren van nieuwere variëteiten en van het toepassen eener doelmatige bemes ting en bewerking van den bodem. Met uitzondering van de bronwgerst, dienen gerst en haver voor voedsel van mensch en dier. Nu is zeker van alle bestand- deelen der landbouwgewassen het eiwit het meestwaardevol voor de voeding, waarom het wenscheiyk is, het eiwit gehalte van de gewassen, welke voor voeding moeten dieneD, zooveel moge- ïyk op te voeren. Aan de opbouwing van het eiwit helpt de stikstof krachtdadig mede, zoodat eene bemesting met stik- stofmest voor de haDd ligt, overal waar bet gaat, om vermeerdering van eiwit. Zoo toont S ützer in een zyner werken op overtuigende wijze aan, hoe door eene bemesting met Chiiisalpeter het eiwit gehalte van de haver stygt. Daarom wordt het ook afgekeurd om brouwgerst en haver te bemesten met Chiiisalpeter. „Veel snelwerkende stikstof", zegt Ten Rodengate Marissen, „werkt wel gunstig op de opbrengst, althans, wanneer het gewas op de been biyft, maar maakt de korrel iyk aan eiwit, dus ongeschikt voor de brouwery." Waar het dus vaststaat, dat door eene bemesting met Chiiisalpe ter èn het eiwitgehalte stygt èn de op, brengst grooter wordt, is hes duideiyk, dat in alle gevallen, waarin gerst en haver niet voor de brouwery moet dienen, een bemesting met Chiiisalpeter voordeeligis. Eene bemesting met 150 a 200 KG. Chiii salpeter per H.A. is in de meeste gevallen voldoende. Hierby moet men uitstrooien 200 KG. superfosfaat en, zoo noodig, ook kalimest. By zulk een bemesting loopt men weinig gevaar van legeren indien men op rijen zaait, variëteiten kiest, welke styf stroo hebben en niet te veel zaaizaad verbruikt, wordt het gevaar van legeren nog kleiner. Is de stand van het gewas te hol, dan kan men met Chiiisalpeter overbemesten. R B C L A M B 8. Niets kwelt u meer dan een jeukende huidziekte. Aambeien zyn door hun pyn= jyk karakter byzonder lastig te verdra gen. Het jeuken ervan maakt u byna krankzinnig Zy verwoesten uw slaap en maken u mismoedig en wegkwynend. Nooit krygt ge de minste verlichting, of gy staat, zit of loopt. Eczema is niet alleen onoogiyk, maar ook besmetteiyk, en het breidt zich schrikbarend vlug uit. De prikkeliDg is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gjj byna niet kunt na laten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schruft en gor delroos zyn eveneens zeer pyniyk en in staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eczema en iedere jeu kende huidaandoening is Foster's Zalf zonder wederga. Zjj doet onmiddeliyk de kwellende prikkeling bedaren, en geeft een ongekend gevoel van rust. Alnaar- mate de aanwending der zalf wordt voort gezet, heelt de .jeukende oppervlakte der huid, en de volharding van den patient wordt ten slotte beloond door een vol komen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdrogen. Over de geheele wereld oogstte zij door haar uitstekende hoedanigheden niets anders dan lof. Verzekert u, dat gy de echte Foster's Zalf krygt. Zij is te Goes vi rkrygbaar by de Firma Nathan EmaDuelen te Mid delburg bij den heer Joh. de Roos, Ylas- markt K. 157. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel af 1.75 voor één, of flO.— voor zes doozen. De Bakkerswet. Het- Handelsblad, ver neemt dat er een niet zoo geringe kans is dat de Tweede Kamer voor het einde van dit zittingsjaar toch nog een besluit, althans een pnncipieele beslissing, neemt in zake de Bakkerswet. Dat zou dan wezen eene beslissing over het amen dement Snoeck Henkemans. President en directeur van de Neder- landsche Bank. De president van de Nederlandsche Bank, mr. N. P. van den Berg, heefc besloten tegen 1 September van dit jaar zyn functie neer te leggen. De heer Van den Berg, van 1889 tot 1891 directeur der Bank, werd in 1891 tot president benoemd. Zooals men weet, worden de voorzitter en de secretaris door H. M de Koningin voor zeven jaren benoemd. De heer Van den Berg wenscht nu iD September a.s geen hernieuwing van zyn mandaat. De zaak Jan Valk Jr. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Jan Valk Jr., commissionnair in effecten en directeur der te Amsterdam gevestigde firma Wed. P. van Eyk, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden preventief, wegeDS oplichting, driemaal gepleegd en verduistering. Het Leidsche schandaal. De makers van het libretto voor de Leidsche collegiums-receptie zyn tegen deverwyzing van hun zaak naar de rechtbank niet in verzet gekomen, zoodat zy thans werkeiyk tegen 22 dezer zullen worden gedagvaard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1