No. 158 1912, Vrijdag 5 April 26e Jaargang, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND SHRISTELiJIC» HISTORISCH VERSC HIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONCE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIj, te Middelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Tariefwet. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per Irie maanden franco p. p.. ƒ1.25 Enkele nu mmers. 0.05 UITGAVE DER FIRM!» S EN van 1—5 regels 50 cent, leaere regel meer 10 cent F. milieberlchten van 1—10 regels 1.-, Iedere regel mi §r 10 cent ms s XIX. De Tariefwet beteekentde gebruiker bet kind van de rekening. Zoo beweert het zich noemende Anti- Tariefwetcomité. Reeds in ons vorig opstel »dure tyden in aantocht" weerspraken wy dit, en naar wy meenen, met meer grond dan het Oomité het beweerde. Immers is by het bestaande Tarief indien bovenstaande beweriDg van het comité opgaat is de gebruiker ook het kind van de rekening. Het kind van de rekening; dat betee kent dan tot achteruitgang, zelfs tot armoede vervallen. Maar hiervan is nog niets gemerkt geworden. Het kan ook haast niet waar zyn. Immers by vermeerderde concurrentie, die van de tariefverhooging vrucht zal zyn, zullen er nieuwe industrieën zich kunnen entwikkelenindustrieën die tot precies denzalfden prjjs kunnen leveren, als tot nu toe de buitenlandschezoodat de gebruiker hiervan profiteert. En dan het is gansch geen nood- zakeiyk uitvloeisel dat wanneer op een artikel eenig invoerrecht af eenig meer der invoerrecht gelegd wordt, dit eene even groote prysverhooging voor dit artikel moet ten gevolge hebben. XX. De handel achteruit? Volgens de tegenstanders door ons ge» noemd zal 't gevolg van de Tariefver hooging zyn dat onze handel te gronde gaat. De doorvoerhandel bljjtt onbelast, dus die zal er Diet onder lyden. De invoerhandel zal niet noemens waard achteruit gaan, omdat nog tal van burgers liever uit het buitenland dan van de eigen industrie hun benoodigd- heden, met name hun weeldeartikelen zulleD betrekken. En de uitvoerhandel? Alsof thans onder de werking vaD het bestaand zwakbescheimend tarief de handel lydt. Alsof in protectionistische landen de handel aan den grond ligt. In een van de blaadjes van de Tariefvereeniging wordt gezegd Hoe staat het intusschen met onzen haDdel zelf, b. v. ten opzichte van Duitschland f Duitschland, dat op zyne grenzen een hoog tarief van invoer heft, heeft vol gens »Export«, een der toonaangevende Duitsche Handelsbladen, een invoer in 1910: uit Nederland 258.5 Mill. Mark Ned. O.-l. 187.8 Ned. W.-I. en een uitvoer in naar Nederland Ned. 0.-I. Ned. W.-I. 0.5 446.8 1910: 498.6 49.8 0.7 549.1 Zooals men ziet is de Duitsche export naar Nederland aanzieniyk grooter dan onze export naar Duitschland. Door de groote import uit Ned. O. I wordt echter dit onderscheid gedeelteiy k goed gemaakt. Deze cyfers leeren duideiyk, dat Duitschland geen schade heeft van zijn hooge rechten. Vast staat, dat als het nieuwe tarief er komt, onze regeering in vry wat beter conditie komt dan thans, om voor onzen handel op Duitschland goede voorwaarden te bedingen. XXI. Invoerrecht op gist onnoodlg f Dat beweerde de Kamer van Koophan del te Amsterdam in" een adres aan de Tweede Kamer. Maar die van Schiedam legde het der Kamer heel anders uit. Erzynnameiyk aldaar vele gistfabrieken. En er wordt niet minder dan 21 procent van het totaal, dat Nederland zelf aan gist pro duceert, uit het buitenland ingevoerd. Kunnen dan de Nederlandsche gist fabrieken den buitenlandschen invoerder niet wèg-coDcurreeren. Neen dat kunnen zy uiet. Ziehier, hoe d# toestand is. Naar de Schiedamsche K. v. K. dien in haar adres teekent: De Belgische gistfabrikauten hebben in hun land geen invoer van beteekenis te vreezen, want dóór is de gist beschermd. Bovendien zy zyn aaneengesloten. Dus ook geen concurrentie binnens lands. Zy bepalen den prys onderling. En wat er nu aan gist overschiet, dit brengen ze op de buitenlandsche, op de Nederlandsche markt. Tegen lagen prys. Want dat is alles winst. Tegen zóó lagen prys, dat óme fabrikanten er niet tegenop kunnen. Dat klinkt heel anders. XXII. De Tariefwet beteekent: Onze scheepsbouw achteruit. Onze scheepsbouw zal achteruit gaan, wanneer het Tarief verhoogd wordt. Toen ons Tarief zoodanig verlaagd werd, dat men gerust zeggen kon dat Nederland de vryhandelsrichting insloeg, spraken sommige- staatslieden eenzelfde vrees uit. Onder het vryhandelsbeheer zal de scheepsbouw achteruitgaan. Minister v. Bosse, liberaal, verzekerde dat dit-niet kon. Er behoeft, zoo sprak by, geenerlei vrees te bestaan dat de bouw van Nederlandsche schepen naar het buitenland zal verlegd worden. Maar, maarI De cyfers hebben uitgewezen dat van de onder Nederlandsche vlag varende schepen thaDs 156000 ton in "het eigen land en 159000 ton in bet buitenland vervaardigd zyn. Van Bosse bad dus mis gezien. En zyn geestverwanten van nu, die verplaatsing van onzen scheepsbouw gezien hebben uit de vryhandelspolitiek roepen nuachteruitgang van den scheepsbouw door de politiek van be scherming 1 Wat heeft men er toch aan zulke onbewezen beschuldigingen als waar heden te decreteeren. XXIII. Levertraan met suiker. Mr Fokker, uit Leiden, een der sollici tanten naar den Oostburgscben Kamer zetel in 1913, bezocht reeds nu het district en sprak te Groede over de Tariefwet. Hy zei, blykens het verslag in De Bres- kensche Courant, onder meer het volgende: En zoo zal de arbeider, die in de toe komst een paar gulden 's weeks aan pensioen ontvangt, deze al lang dubbel en breed zelf hebben betaald in den vorm van duurdere levensmiddelen. Het zal er mee gaan als mat den jongen, die levertraan moest drinken, od, ter vergoeding voorden kwaiyken smaak telkens een 21|a-cent-stuk in zyn spaar pot kreeg, omer telkens een nieuwe flesch levertraan voor te koopen. Smakeiyk is het beeld niet, doch dewyi het niet nieuw is, en een ander er de uit vinder van is, laten wy dit zoo. Wy willen echter het beeld vasthouden; 6D dan merken wy op, dat wy liever het beeld bezigden in den trant van De Gelder lander, het katholieke blad, dat de juiste opmerking maakt, dat voor de uitvoe ring der sociale wetten en voor andere plannen de schatkist geld noodlg heeft; en in die behoefte het ruimst en op de minst pyniyke wyze voorzien wordt door verhooging van de invoerrechten. Met dat al zegt het blad ljjkt tarief verhooging op levertraan met suiker. Lek ker is het niet, maar wel gezond en de suiker zal ook den wrangen smaak wel wegnemen. Men kan van meening zyn dat de eerste wereldbewoner, die van be schermende rechten gesproken heeft, had moeten verbannen worden naar eon eiland in de Stille Zuidzee, waar hjj zjjn ideeën voor enkele Papoea's kon ontwik kelen. Maar nu alle landen op dat idee zyn ingegaan, om hün ny verbeid te be schermen en hün schatki - t te sty ven ten koste van buitenlandsche handelaars, kunnen wy moeiiyk alle voordellen aan anderen overlaten en ons zelf stilletjes by de pakken nadoelen neerzetten. Onze ny verheid moet beschermd wor den om redely k te kunnen concurreeren en er moet geld in de schatkist komen. Beide resultaten van tariefverhooging zullen voor ons land gezonde gevolgen hebben. En dat is het doekje voor het bloeden van de wonde, een zuiver linnen doekje, waarover zelfs 69n ring kan schit teren, maar daaronder zit toch het wondje. Levertraan en suiker is de tariefverhoo ging ook voor de politieke partyen. Maar rechts krygt de levertraan te slikken en links zal voor zich het klontje wel nemen. Want er zal natuuriyk een storm van ver ontwaardiging gieren door den lande, wanneer ernstige mannen met ernstige gezichten als een onfeilbaar vonnis uitba zuinen naar de vier windstreken,dat alles, alles duurder gaat worden, van je Engel- sche pet tot de glinsterend wit geverfde trippen, die je aantrekt als je het vette kalf van je buurman gaat bekyken En die storm zal natuuriyk veel stof op jagen over rechts, zoodat velen, die hun politieke plaats in de middelzóne hebben liggen, zullen meenen aan den linkscben kant den helderen hemel te zien. Maar dat kan voor ons geen reden zyn om te laten wat we meenen dat goed is, al is het drankje nog zoo wrang. En als links dan gestemd heeft tegen alle tariefverhooging en het ziet het geld in de schatkist stroomen, dan zal het in zyn vuistje lachen over die domme (1) cle- ricalen. Maar de mooiste rol er by speleD, zal het niet. 4 April 1912. Neuzen. Notaris v. d. Moer te Ter Neuzen, een onverdacht liberaal, bestreed in Midd. Crt. en Handelsblad de vertoogen van de redactiën dier bladen tot steun van de taktiek der liberale raadsleden in zske een gemeentelijke H. B. 8. aldaar. Aan zjjn stuk in laatstgenoemd blad ontleenen wy het volgende Maar de belangstelling voor deze zaak is in al die gemeenten, buiten Ter Neuzen, zóó groot, dat ze er, zooals onlangs nog in eene raads vergadering alhier werd medegedeeld, alle te zamen elk jaar wel duizend gulden voor zouden over hebben. Eene belangstelling van geweld Als men nu beweert, dat uit de roy aliteit dier gemeenteraden niet de wensch van het volk valt af te leiden, dan zal ik dit niet tegenspreken. Maar valt dan uit 't besluit vaD den gemeenteraad van Ter Neuzen wel op te maken wat de groote meerderheid der ingezetenen verlangt? Het beroep op de verkiezing van een paar raadsleden is voor hem, die weet hoe het hier met verkiezingen gaat, belachelijk. Heeft nu de gemeenteraad van Ter- Neuzen of lieverde liberale meerder heid eene poging in ket werk gesteld om samen te werken met andere ge meenten Heeft men getracht te weten te komen hoeveel de andere gemeen ten elk jaar zouden willen geven Neen. Vermoedeiyk omdat dan zou zjjn gebleken hoe weinig belangstel ling er voor deze zaak in vele ge meenten is. Evenmin heeft men eene poging aangewend om te weten te komen op welke jaarlyksche subsidie van het Ryk men zou mogen rekenen. Den 28en December hebben de acht leden der meerderheid van den Raad eenvoudig bevestigd het besluit, dat den vorigen avond was genomeD in eene vergadering van belangstellenden, waaronder liefst zes leden der meer derheid. Om de protesten van zoo velen te begrypen moet de zaak naar waar heid worden medegedeeld. Den Hen Maart 1911 werd besloten tot het oprichten eener H. B. S met klasse 3, 4, 5, onder uitdrukkelijke voorwaarde o. a. dat het Ryk elk jaar tien duizeDd guldens subsidie zou geven. Den 28en December 1.1. werd dat be sluit plotseling ingetrokken' en werd besloten eene H. B. S. te bouwen met klassen 1,2,3, zonder eenige voorwaarde. Dit besluit werd genomen op aan drang van den voorsteller let wel afgezien van de financieele zijde*. Misschien begrypt u nu, M. de R., waarom na 11 Maart zoo goed als geen protest en na 28 December een regen van bezwaren kwam. U zult dit nog beter begrypen als u weet, dat het besluit van 11 Maart door zeer velen niet als ernstig gemeend werd be schouwd. Heeft men er ooit van gehoord, dat een Raad eener gemeente, nog wel van eene arme gemeente als deze, dergelijk besluit neemt .afgezien van de financieele zyde"? Tegen dit besluit is door personen van allerlei richting en uit alle standen protest aangeteekend, werkeiyk niet Qoor a. r. alleen. Er is nog meer. Volgens dat besluit bouwt Ter Neuzen de school ook voor andere gemeenten. We zullen dus, geeft het Ryk niet eene zeer hooge subsidie, het genot smaken elk jaar een zeker bedrag te betalen voor kin deren uit andere gemeenten. Wil men dit in het schoolgeld vinden dan hou den de ouders de kinderen eenvoudig thuis. Om kort te gaan het besluit, zooals het is genomen, is naar royne meening en naar de meeniDg van vele andere, die evenmin als ik aan a.-r. zijde staan, tegen het algemeen plaatselijk belang het eenige belang, waarvoor een gemeenteraad heeft te zorgen. Men zegt nude a.-r. grypen de financieele quaestie aan en verbergen hunne werkelyke beweegreden. Het kan wel zyn. Het is meer ge beurd, ook by personen, die vlak tegen over de anti's staan. Ik ken echter a-r. die werkeiyk alleen uit vrees voor de gemeentekas tegen het besluit zyn gekant. In ieder geval heeft de liberale meer derheid van den Raad haren politieken tegenstanders het wapen in de hand gegeven wat altyd zeer dom is. Men moet zich dan maar Diet boos toonen als iemand zulk eene domheid uitspeelt. My komt het voor dat men niemand, zelts hem niet, die geen belastiDg betaalt, het recht kan betwisten om zyne bezwaren te doen gelden. Dat die bezwaren niet aan kracht ver liezen al wordt de ware beweegreden verborgen, spreekt vanzelf. De redactie van Het Handelsblad be gint iets te voelen voor de bezwaren van haar NeuzeDScnen geestverwant. Dit kan den minister helpen by 't nemen van een kloek besluit; geiyk naar wy I vertrouwen by de .benoeming" van burgemeester Huizinga hem ook geleid heeft de overweging dat Ter Neuzen in meerderheid rechts is, doch tydeiyk de Raad van Neuzen weer links is, wat niemand verwondert die weet „hoe het hier met verkiezingen gaat". Wèl zitten de liberale Neuzenaarsnu met de gebakken peertjes. Die hen nog lange daarna bitter zullen smaken. In de Woensdagavond gehouden alge- meene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd door den secretaris het jaarverslag over 1911 uitgebracht, waaraan wy het vol gende ontleenen Het aaDtal directeuren en directrices bedraagt 33, bet aantal leden 446, waar van 92 te Middelburg wonenvolgens het vorige jaarverslag waren die cyfers 39, 421, 80. De bibliotheek, zoowel als de verschil lende onderdeelen van het museum van het Genootschap ontvingen meerdere ge schenken, of werden door aankoop uit gebreid. In het by zonder dienen vermeld twee zéér welkome geschenken, die het kabiDet van schilderyen en portretten ontving en wel ten eerste van jbr. M. W. de Jonge van Ellemeet te Arnhem, mede namens diens broeders en zusters een portret in olieverf van Z. M. Willem III, geschilderd door J. Spoel in 1862 ter herinnering aan het bezoek van dien vorst aan de buitenplaats O verduin, het landgoed der familie de Jonge van Elle meet, onder Oostkapelle. Ten tweede in bruikleen van Gedep. Staten van Zeeland een levensgroot por tret van Z. M. Willem II, in het jaar 1844 geschilderd door Charles Picqué. Thans is het genootschap in het bezit van de reeks portretten der drie Konin gen uit het huis van Oranje-Nassau, die achtereenvolgens, evenals thans H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder het protectoraat over het genootschap hebben uitgeoefend. Aan het einde van bet verslag, wyst de secretaris op de vroegere gewoonte, dat ieder, die het maar eenigszins doen koD, directeur van het genootschap werd, doch dat hun aantal hoe langer hoe meer slinkt. De oude getrouwen biyven wel, maar nieuwe directeuren treden schaarsch toe. Toch zyn zij als belang stellenden buiten het eigeniyk gilde der gestudeerden zoo welkom. En voor de kas van het genootschap is hun contri butie zoo welkom, omdat thaas telkens zaken voorkomen, die men zou willen en moeten aankoopen, ais de staat der geldmiddelen dat ook maar eenigszins vergunde. De secretaris spreekt da hoop uit, dat hierin verandering kome, en dat ook evenals vroeger het genootschap weer meer met legaten zal worden bedacht. In deze vergadering werden benoemd tot leden van het genootschap a te Middelburgmr. P. van der Eist, griffier by het kantongerecht; dr. C. F. Haje, leeraar aan de R. H. B. School; dr. K. Heericga, ryksarchivarisG. Lef- fertstra, leeraar aan de R. H. B. School mr. M. D. K. S. van Lier, ambtenaar by het Openbaar Ministerie by de Kanton gerechten van M ddelburg en Goesmr. A. Mynlieff, officier van justitie by de arr. rechtbankmr. M C. van der Minne, directeur van de Zeeuwsche Hypotheek bank H. C. Sauer en mr. J. W. Zyistra, lid van de arr. rechtbank b in Zeeland (buiten Middelburg)mr. P. J. van Bortel, advocaat en procureur te Oostburg mevrouw M. Elout- Drabbe te Domburg; jhr. R. R. L de Muralt, ingenieur te Zierikzi-e; H. 8. Gratema, arronoissements-schoolopziener i'e Oost burg; mr H. Pol Wiet, aovocaat po pro cureur te Zierikzee en mr. J. de Wilt Hamer, J.Gz, advocaat eu procureur ta Goes;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1