Kerknieuws. Had hetgeen we te zien kregen on a met bewondering vervuld voor hetgeen de Schepper in het schijnbaar kleine en geringe heeft gelegd, het laatste toonde ons wederom tot welke theorieën men komt als men de Almacht Gods uit de natuur wegneemt. Goes. De 16-jarige Chr. L. R., alhier, die, zooals onze lezers weten, Zondag morgen na in de ouderlijke woning te hebben ingebroken en een som geld te hebben ontvreemd plus de flets van zijn broer, er van door was gegaan, is weer thuis. Het (/veelbelovende" jongemaatje was te Amsterdam en te Rotterdam ge weest, had de fiets voor f5 verkochten was eindelijk zwervensmoede weer naar Zeeland getogen,waar hy te Krabbendjjke door den veldwachter J. Vermeulewerd opgepikt en hedenmiddag weer bij zijn ouders werd terugbezorgd. Vlissingen De generaal-majoor Bis- schoff van Heemskerk, inspecteur der infanterie, is hier aangekomen, om de oefeningen van de landweertroepen bjj te wonen. Vlissingen. De heer G. W.deKruljf, telegrafist by de Staatsspoor alhier, wordt overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Vlissingen. De Vlissingsche loods- schoener No. 1, welke in het Veersche Gat aan den grond heeft gezeten, is in het droogdok alhier onderzocht en bleek daarby onbeschadigd te zyn. Wemeldinge. Als naar gewoonte is er in de Chr. fcchool by het eindigen van het cursusjaar weer een openbare les gegeven, eii opdat velen in de gelegenheid zouden zyn deze les by te wonen, is die voor de hoogere klassen 's avonds om 7 uur gegeven. De belangstelling was 's namiddags voor klasse I en II wel goed, maar 's avonds was die bepaald groot te noemen. Met veel aandacht werden de verschillende werkzaamheden gevolgd, inzonderheid Bybelscheen Vaderlandsche Geschiedenis waren interessant. Aan het eind werden de aftredende leerlingen door het hoofd der school een afscheidswoord toegesproken in verband met het By bel woord „fc>y U schuil ik". De heer L. Dominicus dankte het hoofd der school en verder personeel, namens de ouders der aftredenden, voor het on- derwys aan hunne kinderen gegeven. De leerlingen boden hun „meester" een aardig souvenir aan dat zeer danbaar werd aanvaard. Ds. Drost, voorzitter vnn het schoolbestuur, sprak nog een kort woord, waarin Z.Eerw. zich aansloot by de reeds uitgesproken woorden van dank, en ofschoon dezen avond nog wel geen afscheidsavond watreeds zinspeelde op het a s. vertrek van den heer Steinz, die voor de Chr. school van Wemeldinge zooveel heeft gedaan. Na het zingen van den avondzang eindigde ds. Drost met dankzegging. Borsselen. Daar de eene hand van den landbouwer A. B. erg begon op te zetten, stelde hy zich onder geneeskun dige behandeling, waarby bleek, dat het bloedveigifting was. Poor uitsnijding is gelukkig verder onheil voorkomen. Driewegen. Daartoe in staat .gesteld door giften in geld en boekeD, is heden (Woensdag) alhier geopend, een Christe- Ijjke Bibliotheek met 170 boeken, uit gaande van den Kerkeraad der Hervormde Gemeente. St. Maartensdijk. Morgen zal alhier onder voorzitterschap van jhr. J. van Vredenburch te Tholen eene gecombi neerde vergadering worden gehouden der gemeentebesturen van het eiland Tholen. Deze vergadering zal onder meer worden bygewoond door leden van gede puteerde en provinciale staten van Zee land alsmede door leden der staatscom missie voor drinkwatervoorziening. In deze vergadering zal een overzicht gege ven worden van hetgeen door het water leidingcomité voor Tholen is verricht en zullen voorstellen gedaan worden voor verdere plannen. Schei penisse. In de Woensdag gehou den vergadering van den dijkraad van het waterschap Scherpenisse werd de begroo ting voor 1912/13 vastgesteld op een be drag van f27761.93 in ontvaDg, en van f30396.42 in uitgaaf, alzoo met nadeelig slot van f2634.49. Daar dit te kort eerst in Mei 1913 noodig is en in aanmerking nemende de twee i:og te houden aanbe stedingen van f14014 en f9800 wordt besloten geen 'fao verhoogicg van dyk- geschot öf by dragen van aangrenzende polders voor den dienst 1912/13 te heffen, maar op het eind van den dienst 1912/13 eene tydeiyke geldleening aan te gaan om die uit den dienst 1913/14 aftelos sen. Vetder werd nog besloten de gronden der waterkeering publiek te verpachten en aan den bode P. Jobse eene gratificatie van f50 te verleenen. TWEKDE KAMER Zitting van Woensdag. Het debat over de onderwijzerssala- rissen is nog in vollen gang. De motie van den heer Arts is door den voorsteller gewijzigd en luidt nu als volgt „De Kamer, van oordeel, dat het door de wet ge waarborgd minimum-salaris van f500 voor de onderwyzers van bijstand te laag moet worden geacht dat bovendien de toekenning van een toeslag, berekend naar het aantal der minderjarige kinderen naast de tege moetkoming in de huishuur volgens art. 26 6 tot 8 aanbeveling verdient spreekt den wensch uit, dat de regeering ij eerlang een wyziging van genoemd art. 26 iD dezen geest zal ontwerpen gaat over tot de orde van den dag." De heeren Ketelaar (v. d.), Verhey, Roessingh en Roodhuyzen, allen u. 1., moeten van de motie niets hebben en pleiten allen met warmte voor de motie- Ter Laan, die, zooals onze lezers zich zullen herinneren, luidt „De Kamer, van oordeel, dat het minimum, ge noemd in art. 26 der wet op 't lager onderwijs, le lid, sub 2 d, zoo spoedig mogeiyk dient te worden gebracht op ten minste f 600 gaat over tot de oide van den dag:" De heer Oosterbaan (a.r.J vond, dat de motie-Ter Laan noch die van den heer Arts valt binnen de eischen, welke ver- wezeniykt kunnen worden. Zy vallen buiten het bestek, dat de regeering zich gesteld heeft wat betreft de salarisver betering. De regeering zegt uitdrukkeiyk voor het oogenblik niet verder te kunnen gaan dan 3 ton. Met die grens door de regeering aan te geven heeft men te maken en van de rechterzyde kan niet gevorderd worden, dat zy een motie zal aannemen, welke de minister by voor baat al moet afwyzen. Men dient nu te vragen wie het meeste hulp noodig heb ben en dat zyn de gehuwde onderwyzers. Zy moeten voorgaan boven de jongelui. Daarmede zal ook eenigszins gehandeld worden in den geest van de linkerzyde, getuige haar houding by het Bouwwotje tegenover de kloosteronderwyzers. Daar om stemde spreker in met een toeslag voor gehuwde onderwyzers. De heer Tydeman (v. 1.) verklatrde zich tegen beide moties, omdat ze beperkt zyn in de wyze, waarop ze verbetering willen brengen. Spreker wilde de eischen voor de onderwyzers verzwaren, b. v. dat zy allen de hoofdacte moeten hebben. Maar dit dan ook gepaard met een sala- risverhooging,met een betere bezoldiging. Ook dr. De Visser (c. h.) verklaarde zich tegen beide moties. Anders zou men zeer onrechtvaardig worden tegenover andere categorieën in onderwyzerskringen. Spre ker noemde de leeraren aan ambachts scholen en normaallessen, leeraren by het M. O. Menigeen by het M.O. is in slechter financieele conditie dan zy, dio by het lager onderwys zyn. Juist om hun groot aantal zyn de L. O. onderwij zers 't meest in beklag. Ook zullen by aanneming van een der motie verwach tingen worden opgewekt, waarvan 't nog de groote vraag is of ze spoedig zullen verwezeniykt worden. De veiwezeniy- king staat toch aan de regeering, die re kening heeft te houden met de schat kist. Ten slotte zeide deze afgevaardigde ten volle te beamen, dat de financieele positie van de onderwyzers niet is als die be hoort te zyn. Maar met moties komt men er niet. Wat noodig is, is verbete ring van de opleiding. Daardoor wordt het peil der onderwyzers verhoogd, wat salarisverhooging tengevolge zal hebben. Een oplossing, geiyk men thans wil, zal aan de gemeentebesturen het geld ten goede doen komen. De eenige afdoende verbetering is, dat de salarieering geheel bij het ryk komt. De heer Van WynbergeD (r. k.) nam het op voor 't tweede deel van de motie-Arts, waardoor de onderwyzers,die het 't meest noodig hebben geholpen worden. Ten slotte word door dr Bos (v. d.) de Haagsche meeting in bescherming geno men en door den heer Troelstra (s. d.) de motie-Ter Laan warm aanbevolen. Donderdag zouden de debatten over de beide moties andermaal worden voort gezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te W issen kerke, J. Laurense te Oostkapellete Tholen, B. j. Wes- ther te Otterloo. Bedankt voor Gasselte door R. G. J. Schouten te Maastricht. Geref. Kerken. Beroepen te St. Jacobi Parochi D. J. v. Katwyk, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Kornhorn P. de Groot te Noordeloos. Schoolnieuws. Colijnsplaut. Door B. en W. is aan den heer J.Vermeulen, hoofd deropenb. lagerp school alhier,wegens gezondheidsredenen onbepaald verlof verleend. M. C. <*ei!iwig(le IfersdOmT - Dr. Kuyper te Groningen. De N. Prov. Gron. Ct. schryft: Reeds van twaalf uur af stond Dinsdag een dichte drom menschen vóór het hek van de Westerkerk te Groningen waar dr. Kuyper zou spreken, om toegang te verkrygen. Twee uur achtereen hebben honderden voor het kerkgebouw gestaan om dr. Kuyper een ovatie te brengen. Toen te 2 uur het ry tuig voorreed voor den ingang der kerk, ZExc. uitsteeg, ver gezeld van de heeren Wirtz en ds. Geerds, respectieveiyk voorzitter en vice-voor- zitter van het Provinciaal Comité, werd de ovatie gebracht in luiden jubel. In het kerkgebouw binnengekomen, steeg de opeengepakte menigte van baar zitplaatsen op en zong alzoo staande ZExc. toe Dat 's Heeren zegen op u daal. De voorzitter van het prov. comité, de heer Wirtz, opende de samenkomst, er op wyzende, dat het hem een groot voorrecht was in dit kerkgebouw allen 1 welkom te heeten, nu wy in bet midden mogen zien den man, aan wien Nederland zooveel verschuldigd is. De belofte is aan hem vervuld, vermeld in het laatste vers van Psalm 91. Het is een g'eot voorrecht, ontzagge- ereiyk groot, Z.Exc. op zynTioogen leef- tyd gekomeD, te mogen ontmoeten dat hy in staat is leider te zyn van de anti-rev. party; voorzitter te zyn van de Kamerclub; hoofdiedacteur te zyn van Standaard en Heraut. Het vooi recht is groot, omdat aan dr. Kuyper is vervuld„Ik zal hem myn heil doen zien", ook hierin, dat hy de resultaten van zyn arbeid in ons vader land mag aanschouwen. Het voorrecht is groot hem hier te mogen zien, in gezondheid ook naar het lichaam. Uit alles biykt, dat de Heere nog met hem ia. Spreker zal de vergadering niet lang ophouden, en daarom aan dr. Kuy per gelegenheid geven om te spreken. (Applaus.) Dr. Kuyper verzocht te zingen Psalm 89 vers 8, waarna hy zyne rede hield. De Parijsche auto-bandieten. Ten einde zooveel mogeiyk bekendheid te geven aan de tronies van de verdachte automobiel-boeven uit Parys en hierdoor een arrestatie of aanwyzingen, die tot arrestatie kunnen leiden, in de hand te werken, heeft de Haagsche politie na de verspreiding gisteren op ruime schaal van hun portretten en signalementen thans ook maatregelen genomen, waar door- met welwillende medewerking van de eigenaars van verschillende bioscoop theaters daar ter stede de photographieën der verdachten als stilstaand lichtbeeld op het doek zullen worden geprojecteerd. De „millioenenerfenis"- Wirtz. Uit Keulen wordt geseind, dat de „Vereeni- ging tot het verkrygen van de nalaten schap van den overleden veldmaarschalk Paul Wirtz" (de bekende 960 millioen Mark) du zy grooto geldsommen ontvan gen heeft van de Wirtz'sche familie-as sociatie in Chicago, een advocaat in Dus seldorf opgedragen heeft dadelyk by de Rechtbank te Hamburg het proces aan hangig te maken. Deze Rechtbank zal zich dan in verbinding moeten stellen met de stad Amsterdam,die de erfenis zou hebben opgeslokt. De groote sommen, noodig voor het voeren van dit proces zyn gestort bjj een bank te Keulen. De Rotterdamdoor storm geteis terd. Het Nederlandsche stoomschip „Rot terdam", van de Holland-Amerika Lyn, is op reis van New-York naar Rotterdam door zware zeeën geteisterd. De tweede machinist en de bootsman zyn met ge weldige kracht tegen de verschansing geslagen en aan de gevolgen overleden. De ïyken zyn gebalsemd en zullen te Rotterdam begraven werden. - Moord. Dinsdag is onder Zevenber gen opgehaald het iyk van den sedert carnaval vermisten L. Joossen uit Made. Het ïyk had een wond aan het hoofd en de overjas van den man werd vermist. Uit een op last der justitie verrichtte sectie is gebleken, dat hier een misdaad in het spel was, daar de schedel met een scherp voorwerp was verbryzeld. De kermis te Haarlem. Over het voorstel Bregor je, om de kermis af te schaffen, staakten gistermiddag in den raad van Haarlem de stemmen, 15—15. Na afloop der stemming verklaarde de heer Wilkens, die voor het behoud is, zich bij het uitbrengen van zyn stem te hebben vergist. Van geboorte tot begrafenis. In het uiterste Oosten van ons land, in Ooste- ïyk Overysel, bestaan nog heden ten dage by geboorte en huweiyk, dood en begra fenis eigenaardige gebruiken, welke men naar we meenen, elders tevergeefs zal trachten op te sporen. In den regel wordt de hulp van een geneesheer of gediplomeerde verloskun dige by de geboorte van een wereldbur ger op dit platteland overbodig geacht Een vrouweiyk familielid of een practisch ervaren „deskundige" algemeen be kend onder den naam van „wyze moer" verleent er assistentie, wat tusschen twee haakjes niet zelden noodlottige ge volgen heeft. Heeft dan de jonge spruit het levens licht aanschouwd, zoo begeeft zich de jonge vader naar het gemeentehuis, waar hy, ter zyde gestaan door twee getuigen die hy in de omgeving van het gemeen tehuis heeft opgediept, aangifte gaat doen van de geboorte van den nieuwen we reldburger. De twee getuigen verklaren en bevestigen met hun haudteekiDg, dat de echtgenoote van den vader is bevallen van een spruit van het mannelyk of vrouweiyk geslacht, ofochoon ze mis schien noch die vrouw noch het kind nooit gezien hebben, mogeiyk niet eens weten, of de «vader» getrouwd is. Is de kleine eenige dagen oud, dan ko men de gehuwde naaste familieleden eD goede kennissen, en dragen mee een krentenmik (wegge genaamd) van mins tens een 1 meter lengte by een respec tabele breedte en dikte, om daarmee de kraamvrouw en het kindje te begiftigen. De mik dient als geschenk voor de moeder waarvoor de schenkers ruimschoots ont haald worde.D, terwyi het als regel der „etikette" geldt, dat een flink stuk van de mik wordt teruggegeven aan de be- zookers als tractatie voor de achtergeble- ven huisgenooten. Dit bezoek is er al gemeen bekend ODder den Daam van «kraamschudden". Tusschen het tydstip der geboorte en het huweiyk verloopen er jaren, waarin de familie, zonder buitengewone omstan digheden, zich niet meer of minder dan elders om elkaar bekommert. Maar heb ben twee geliefden elkaar eeuwige trouw gezworen en zal die eed weldra in het huweiyk worden bevestigd, dan zyn het dageri van gezellige drukte voor de fa milieleden van den bruigom en de bruid. Getooid met rozen om de pet of op de borst, ja zelfs tegenwoordig op ver sierde rijwielen, trekken jongelieden uit, om familieleden, kennissen en geburen fei bruiloft te noodigende »brulfton- neugers", zingende ter eere van den bi uidegom en de bruid, trekken van huis tot huis, om »huisgezeten" in een lang, berymd „brulftenlied" te noodigen ter bruiloft. In tusschen houden vriendin nen der bruid een „pypenmaal", een festiviteit, waarby een lange üoudsche PUP voor den bruidegom, en de drink- glazen voor de aanstaando echtgenooten kwistig met rozen worden versierd En op den trouwdag of daags te voren wordt onder gezellige vrooiykheid de feestgavo van de ouders der bruideen koe met versierde horens en melk en karngereedschap Daar de woning dei- jonggehuwden gebracht. Op de eigenlyke bruiloft, welke gewooniyk twee of soms zelfs drie dagen duurt, en waarby als regel honderden gasten tegenwoordig zyn, heerscht uitgelaten vrooiykheid. Eigenaardig springen de buurvrouwen van het jonge echtpaar om met het bruidsbed. Onder uitbundig gezang en groote vroolijkheid wordt dit uit ledikant of bedstede gehaald, op allerlei wyz6n door elkaar geschud, gegooid en gesla gen tot men eindeiyk, uitgeput, het kos- telyke, kostbare voerenbed weder netjes op zyD plaats bezoigt en alles weder zorgvuldig in orde brengt. Intusschen vieren de andere gasten volop feest en gaap de versierde drinkglazen van den biuidegom en de bruid onder de menigte rond, om het jonge echtpaar „bescheid" te doen. Van bacchanaliën als voor enkele tientallen jaron is op deze karakteristieke bruiloften geen sprake meer. Wel wordt er veel gedronken en gegeten, vaak meer gegeten dan een fatsoenlyke maag veidiagen kaD, doch de zwelgpartyeD van vroeger behooren tot de geschiedenis. De moord te Beek. Naar het A. D verneemt, is gisterenmiddag 12 uur uit de voorloopige hechtenis ontslagen A. J. H., die verdacht werd schuldig te zyn aan moord op zyn 7-jarig dochtertje Mane, wier ïykje op Zondag 18 Februari te Beek gevonden werd achter een hout- myt. Thans bevindt zich in verband met deze treurige zaak dus alleen nog in het huis van bewaring te Arnhem de verdachte H. B., de broeder van de moeder van het vermoorde kind. Om vrij van dienst te komen. Tegen H. W. B., oud 19 jaar, spoorlegger te Bie- rick, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het zich opzetteiyk voor den militairen dienst ongeschikt maken door zich den rechterwysvinger af te kappen. Werkeloos. De spinneryen van Lo well te New-York zyn gesloten, zoodat behalve de drieduizend stakers nog on geveer twintigduizend menschen plotse ling werkloos zyn geworden. Uit de Oostenrijksche Kamer. De Ka mei heeft een motie aangenomen waarin wordt bepaald, dat de loonen der mynwerkers alle veertien dagen moeten worden betaald, zonder eenigen aftrek. Een voorstel, dat de regeering een wets ontwerp zou indienen tot invoering van een minim urn-loon, werd verworpen. Een mot:e, waarby de regeering werd uitge noodigd tusschenbeide te tredeD, ten einde een staking van mynwerkers te verhinderoD, werd ingetrokken. De mijnwerkersstaking in Engeland. De myn werkersfederatie besloot lot bet uitschryven van een stemming over de vraag, of het werk zal worden hervatty dens de regeling der minimum-loonen door de districtsraden, die benoemd zullen worden ingevolge de «Minimum loonwet». Eerst a.s. Woensdag beweert men, dat de uitslag van deze stemming bekend zal zyn. Intusschen is de //Minimum-loon wet" in het Hoogei huis in tweede lezing aangenomen. De Allen bende. Uit New-York wordt gemeld, dat de gevangen genomen aan voerder der /,Allen"-bende, die de aanslag in de gerechtszaal Virginia bedreef, wei geit de schuilplaats van zyn metgezellen aan te wyzen. De bende heeft door middel van derden bekend gemaakt, zich te wil len overgeven, als hun wettelyke be scherming zou verleend worden en zij slechts wegens doodslag en niet wegens moord behoefte terecht te staan. De re- geciing heeft echter deze aanbieding ge weigerd, waarop de bende zich tot in den diepsten schuilhoek van 't gebergte heeft teruggetrokken. Men verwacht een stryd van man tegen man, vóór men de misda digers kan anesteeren. Een vechtpartij. In de Italiaansche Kamer heeft Dinsdag een vechtparty plaats gehad tusschen twee afgevaardig den Bij de behandeling nl. van een inter pellate van Cbiesa over de stakiDg van do mfinwerkers op Elba, beschuldigde deze zyn ambtgenoot Luzzatto als admi nistrateur van de mynbouwmaatschappy op Elba geiden te hebben veiduisterd, waaiop Luzzatto op den beschuldiger aanvloog en hem deeriyk toetakelde. De zitting moest worden opgeheven. Omustig Portugal. Dinsdagavond deed eeD troep republikeinen ta Oporto u t ontevredenheid over de politiek van de Jornal de Noticias, een aanval op de uuieelen van dit blad, en vernielde daar alles wat los en vast was. loen trok de menigte naar do Diario Porto, waar de ruiten werden ingesme ten. Het optreden van de gewapende macht belette, dat hier een zelfde ver woesting werd aangericht als in de bu reaux van de Jornal. Daarna moest hot huis van dr. Anto nio Claro, den directeur van de Diario het ontgelden. Er werd daar geschoten met revolvers, hel geen gelukkig slechts enkele ruiten kostte en er werd ook oen bom raar 't huis geslingerd, maar deze ontplofte, zonder d it iemand letsel kreeg. Door een lawine verrast. Reeds maakte een telegram melding van een lawine-ongeluk te Hochschnecberg, waar over thans nog de volgende byzonder heden zyD mede te deeleD. Twaalf deelnemers ondernamen eeD uitstapje per ski op den „Schneeberg» onder aan voering van den bekenden Alpenklim mer dr. Hacker. Plotseling werden allo tochtgenooten, waarschyniyk door een losgeraakten sneeuwberg in de diepte getrokken. Slechts een dame kon zich uit de sneeuw bevrijden en bracht de tyding van het ongeluk Daar het dal- statioD, vanwaar onmiddeliyk een red- dmgs-expeditie naar do plaats van het ongeluk vertrok. Na één uur werken vond men een ïyk. Over het lot der overigen verkeert men nog in onzeker heid. Verschillende hulpbrigades, die den geheelen dag doorwerkten keerden des avonds onverrichterzake terug. Het red dingswerk wordt zeer bemoeiiykt door zware sneeuwstormen. Een nader bericht zegt, dat alle per sonen, die door de lawine bedolven wei- deD, den dood door verstikking vonden Reeds werden acht ïyken geborgeD. Een noodlottige brand. In de Engel- sche stad Darmouth brak in een huizen blok een brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat het onmogelyk was een moeder met haar vier kinderen te redden, die allen den dood in de vlammen vonden. Mijnramp. Te Bluefield (West-Vir ginia,), zyn tengevolge van een ontplof fing in een steenkolenmijn meer dan hon derd mynwerkers ingesloten. Men vreest dat allen om het leven gekomen zyn. De auto-roovers. De roovers zyn, in weerwil van de algemeene jacht die op hen wordt gemaakt, nog niet gepakt. Door tal van gegevens kent men echter drie hunner precies. Die belhamels zyn Bonnot, Garnier en Carouy, drie gevaar lijke anarchisten die ook behoorden tot de bende van den aanslag in de Rue Ordener. By het verhoor van een der gepakte medeplichtigen heeft deze tot den rechter van instructie nog onlangs gezegd „U zult zien dat Carouy, Garnier en lloDnot dezer dagen een bank zullen overvallen, een moordparty houden en met het geld aan den haal gaan." Pre cies zoo is het gebeurd maar men heeft nog tal van andere aanwyzingen, dat dit trio weer aan het werk is geweest. Een van de drie is zeer donker van uiteriyk terwyi vele getuigen verklaard hebben dat de chauffeur er zeer zwart uitzag „als een Italiaan". Uit alles biykt, dat het heele plan met veel overleg en slim heid was beraamd. De bende was den vorigen avond te Montgeron aangekomen en had zich reeds in den nacht in het bosch verscholen. Ze hebben gekampeerd in een onbewoond huisje, dat ze hebben opengebroken en daar heeft men sigaret ten en leege blikjes gevonden. By wyze van tydpasseering hebben ze nog even by een dorpswinkelier ingebroken. De plaats waar zy den auto aanhielden is een historische plek, want vlak in de buurt werd in het jaar 1796 de moord gepleegd op den „Koerier van Lyon" ook in een drama vereeuwigd. Tal van auto's lieten ze ongemoeid passeereD, ze wacht- i7o W7^ba™ op dieD eeneDi gemerkt 179 W 1. Weer een bewys, dat ze ook precies wisten dat die auto van de fabriek Dyon dezen ochtend uit Parys zou ver trekken, om na een grooten proefrit dwars door heel Frankryk te worden af- geleverd aan den eigenaar, den gepensi- onneerden kolonel te Nizza. Aan het stuur zat een man van de fabriekdegeen die hem als passagier vergezelde, was dé aanstaande chau fleur van den kolonel, die aldus op den driedaagschen rit van den wagen op de hoogte zou worden gebracht onder de beste leiding. Eerst genoemde werd door de bandieten dood geschoten, de tweede slechts licht ge wond. Met veel overleg hadden de struik- roovers voor den overval een plek uit gekozen, waar de weg voor een deel was opgebroken, zoodat alle auto's hier lang zaam moesten ryden. Toen ze den ge- wenschten auto hadden veroverd, zyn zy in noordeiyke richting weggesneld, laDgs welke wegen is niet precies bekend. Mis schien zyn zy dwars door heel Parys gesnord. Waarschy omweg door het B In ieder geval zyn na een rit van mii opgedoken te Chanti kantoor bestormden alles voorbereid. Een paar dagen gel het terrein verkend ander filiaal van dez tenverkoopers verkl kantoor uren lang dat er niet veel te ha gegaan, om het te Daar kwamen een kerels in de bank, len, maar in werkely heid goed op te neme Toen de roovers kantoor met hun bu gingen, had de man buks op wacht had tingen schietende, de heele omgeving, hy verwisselde ze toen hy met de ai struikelde hy en vi laatste moment w den gegrepen en guDg was, naar bin Toen de auto te het station Asnières er getuige van gewei stapten. Er scheen haperen, want zy reparateur in de bun dit ontkende, giDgen het station. Zij wa: jassen, vier droegei hunner 'n portefeuil een ander onder z werp, biykbaar det By het station nen by een krommir hebben ze biykbaar springen, want op niet gezien. Een ps verdwenen waren autol In de Fransche groote beweging ve was men overtuigd macht van de poli regeeringsvoorstel een crediet van by byna algemeene Van dit bedrag zyn voor acht nieuwe ai op de wegen. Het tot uitbreiding van ligheidsdienst. Nader meldt men Het eerste spoor der moordenaars dekt. Een reizend in de voorstad Bécc een overjas gewikk deD, die debandieti gelegd. Bekend was herhaaldeiyk met geschoten en men uitmaken, dat het van een in Februar penhandelaar geplee den dieven, behalve wapens in handen gedane vondst leidt niet, zooals eerst w Asnières, nadat zy den verlaten, den tre maar dat zy zich borgen hebben geh geD van degetuigei over de heg hebber trouwens-iniet geiyi weren, dat zy op d rydenden trein zyn houden vol, dat zy van den trein veri laatste het geval is nog uit iets andei Parys, die 'sochten zyn wagen de Mati teiyke voorsteden t verdachte individui hem om een numme dat by met een fra De voerman gaf tuur te Parys kenr ting en toen hem graphiën werden hy in het portret mannen, die hem h De politie heeft o te Chantilly, die de gezien, toen zy de Société Générale, ee laten zien en ook het beruchte drietal Garnier te herkenne heeft ook nog Ber van den anthropom prefectuur van polit gerafdrukken op den die van Garnier vei Er is ook nog goed gekleede vroi volgens verschillen» aankomst der moor dicht by de bank staan. Een aantal g vrouw na den overv ben zien zitten. Den rechter van de leidiDg van het gen in deze zaak e jongsten tyd gepto naar nren meent, d staan, te weteneei te Billancourt, den sierlooper Gaby in automobieldiefstal moord op den politi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2