No. 147 1912, Zaterdag 23 Maart EIIWSBLAD VOOR ZEELAND 26e Jaargang, 3HRISTELUK- HlSTOKISeh VERSC HIJNT ZESMAAL PER V/EEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te fliiddelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN B|j dit nummer behoort een Bplad. DRANKBESTRIJDING. BIKHHNLlAND. t^MCegA—üg-ü 1E1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. ƒ1.25 0.05 Prfls per lrie maanden franco p. p Hnkele nummers. o a a UITGAVE DER FIRMA S EN v in 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent F. milieberichten van 1—10 regel: 1.—, iedere reguÉ mi er 10 cent ma a A»i, ;il<ï ztch urael 1 April a. 8. op oim blad abonneeren, ont- raugen het tot dien datnm jf ral la, 21 Maart 1862-1912. Vijftig jaren van strijd waren vijftig jaren van zegen. In deze week vierde de afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, in het Koning Willemshuis te Amsterdam, haar gouden feest. Immers den 21 Maart 1862 werd zjj door Ds. Adama van Scheltema als de eerste Christelijke Geheelonthouders Ver- eeniging in Nederland gesticht. Men weet dat hy hierbij het voorbeeld volgde door Mevrouw Wightman te Shrewsbury gegeven. 'tWas in October 1861, dat Ds. Schel tema, op reis zijnde, een boekje in han den kreeg door deze Engelsche predi kantsvrouw geschreven. Een vriend, die het zelf nog niet gelezen had, gaf het hem in den spoortrein mee. 't Heette Haste to the rescue (Haast u ter redding). De schrijfster verhaalde daarin van haar werk in de achterbuurt van de Engelsche koopstad. Toen haar man eens gedurende verscheidene maanden ten gevolge van een ongeval aan z(jn kamer gebonden was, ging zy voor hem op huisbezoek uit en ontdekte met smart en verbazing, hoe droevig groot het gebrek aan Schrift kennis was in bijna alle gezinnen. Zy kwam tot het inzicht, dat den menschen op de eenvoudigste wijze het evangelie moest worden gebracht. In haar boek sohrjjft zij hoe zij zelf dat poogde te doen, en hoe de vrouwen der achterbuurt haar, die tot nog toe het .wettisch dry ven" der geheelonthouders gestreng ver oordeeld had, den weg der geheelonthou' ding opdrongen. Want die vrouwen brachten het haar aan het verstand, dat het de bedwelmende drank was, die haar en hare gezinnen in stoffelijke en geeste lijke ellende dompelde. Toen heeft Me vrouw Wightman leeren zien, dat de geheelonthouding de nederige dienst maagd van het evangelie wil zijn, en zy heeft de hulp van deze bondgenoote aan vaard. En haar boek is vol van den zegen, dien God deed nederdalen op de eenvou dige evangelieverkondiging, die den steun der geheelonthouding had aanvaard. Dit boek was het, 't welk ds. Adama van Scheltema, zittende in den spoorwa gen, met klimmende belangstelling las. 't Maakte op hem een onuitwischbaren indruk. En het lezen ervan had voor hem meer dan één gevolg. Vooreerst dat by nu persooniyk geheel onthouder werd van alles wat bedwelmt, alcoholhoudende dranken zoowel als ta bak. Dan dat hy het voornemen opvatte en uitvoerde, om het boek, dat voor hem van zoo groote beteekenis was geworden in het Nederlandsch te vertalenhy noem de het Uit de Achterbuurt. Einde] yk dat by het voorbeeld van Mevrouw Wight- nian in de Amsterdamsche achterbuurt ging navolgen. En zoo is het dan gekomen tot de op richting van de eerste geheelonthouders- ▼ereeniging in Nederland. Ds. Scheltema vatte natuuriyk dadeiyk de nuchterheidsbeweging in haar diepste beteekenis op. De drinkgewoonte was hem de groote hinderpaal voor de komst ▼an het Koninkryk Gods. De drankbe strijding een hulpmiddel by de evange lieverkondiging, het uit den weg ruimen ▼an een struikelblok op den weg des volks. Het werk begon dus met eenvoudige t evangelieverkondiging. In het voorjaar van 1862 werd in de Tuinstraat een ruime kamer gebuurd, waar da. Scheltema den 21 Maart de eerste Bybellezing hield. Maar in diezelfde samenkomst werden de aanwezigen uitgenoodigd, eenjChris- teiykenGeheelonthoudersbond te stichten. De alcoholbestryding trad op als diena resse van het evangelie. En het gevolg? Na vyftig jaren zyn er alleen van de christelijke vereeniging ongeveer negen en twintig duizend ge heel onthouders (waarby nog niet mee geteld zijn de Roomsche en de neutrale vereenigingen). Een groot leger van hen die temidden van ons drinkend volk, het beste middel hebben aangegrepen om de drankellende te bestrijden, n.l. de geheel onthouding. Vyftig jaren van stryd waren vyftig jaren van zegen. Dat hebben die tallooze personen en gezinnen ondervonden, die door deze be weging vaü het alcohol verdriet zyn ver lost en dat biy ven zy ondervinden, die uit naastenliefde gedreven zich binden aan aan dit werk der liefde. v. S. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Behoudens enkele wyzigingen van den minister in artikel 29 en het artikel 44bis van de heeren VaD Veen en Scheu- rer is de Vogel wet afgehandeld. Op artikel 28, hetwelk de vogelvangst op Zondag verbiedt, diende socialist Hugenholtz een amendement in om den bestaanden toestmd te handhaven en dus de vogelvangst op den Zondag toe te laten. De kwestie van Zondagsrust had, volgens dezen afgevaardigde, hier niets mede te maken. De zaak is een voudig deze - aldus deze vrydenker dat het aantal gunstige dagen om vogels te vangen zoo gering is, dat men niet de vogelvangst onmogeiyk moet maken, indien zulk een gunstige dag op Zondag valt. Uiteraard moest minister Talma dit by uitstek „vrijzinnige" amendement van de hand wyzen. Zeer juist merkte ZExc. op, dat in zooverre de vogelvangst een liefhebbery is, zy natuuriyk op Zondag moet worden verboden en in zooverre het een bedryf is, valt zy onder den openbaren arbeid, bedoeld by de Zondags wet. De Kamer gaf den minister dan ook schier eenstemmig geiyk. Slechts drie leden hadden den treurigen moed om voor dit amendement te stemmen. Eerst stond er in artikel 28 ook nog, dat de vogelvangst op „algemeen erkende Christelyke feestdagen" is verboden. Op de vraag van den heer Thomson wat de minister onder „algemeen erkende Chris telyke feestdagen" verstond, liet ZExc, deze woorden vervallen en verviel daar mede deze vraag, die tegenwoordig ook zoo gemakkeiyk niet meer is te beant woorden. Dat de menschen op zulke da gen op de vogelvangst mogen gaan, deert ons dan ook minder. Dat is voor ons geen principiëele kwestie, maar alleen een zaak van meerdere of mindere waardeering onzer feestdagen. Over het lot van onze iysters zal Inter worden beslist. In deze zitting heeft de heer Van Veen (c. h.) mede namens dr. Scheurer (a. r.) een amendement toegelicht om in de Vogelwet een artikel 44 bis in te voegeD strekkende om gedurende de eerste 5 jaar na het in werking treden dezer wet het lystervangen toe te laten door middel van strikken niet lager dan één meter boven den grond gesteld, doch alleen in by K. B. aan te wyzen gemeenten. Dit is van be lang voor de arbeiders van Texel en Gaasterland, die daarmede f15,000 per jaar verdienen. En wat het nut van de lyster voor den landbouw aaDgaat, daar omtrent wordt door den heer Thysse weinig gunstig geoordeeld. Daarby komt, dat de bosscben vaD Gaasterland de laatste jaren worden gerooid, zoodat de ïysters daar ook langzamerhand afnemen en de beteekenis van de lijstervangst daar vermoedeiyk binnen 5 jaar zeer gering zal zyn geworden. Het Vaderland noemde sprekers amen dement een politiek amendement om kie zers te vangen, doch Gaasterland ligt niet in sprekers district en Texel ligt in het district van den afgevaardigde voor Den Helder, den hoofdredacteur van Het Vaderland. In Gaasterland wordt ook niet de zwarte lyster of merel gevangen, maar eenvoudig de koperwiek op zyn rsis van Rusland naar de Riviera in het najaar. Minister Talma vroeg zich af of het belang van de bevolking van Gaasterland zoo groot is, dat dit een zoodanig in- grypen in het beginsel der wet recht vaardigt. Toch wilde ZExc. zich niet krachtig tegen dit amendement verzetten, maar liet hy de beslissing gaarne aan de Kamer over. Besloten werd het amendement te doen drukken en rond te deelen. Voor den belangstellenden lezer laten wy het hier onder volgen «Gedurende vyf jaren na het in werking treden van deze wet biyft in gemeenten en gedurende den tyd by algemeenen maatregel van bestuur aan te wyzen, het vangeD van ïysters door strikken niet lager gesteld dan één meter boven den grond en het daarna dooden dier vogels geoorloofd, doch op gronden van derden niet dan met schrifteiyke vergunning of in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende. „Het ten verkoop voorhanden hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en vervoeren van ïysters is toegelaten in de gemeenten en gedurende den tyd genoemd in den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in het vorige lid. „Zendingen van ïysters buiten de ge meenten bedoeld in het eerste lid worden gedekt door eene verklaring af te geven door den burgemeester van de woon plaats der verzenders." Dinsdagmorgen zet de Kamer haar arbeid in het openbaar voort. Heden afdeelingsonderzoek. TJXT 3P3 Morsen met 's Lands geld. Onder dit opschrift schrijft De Stan daard Hoe men 't van Liberale zy er op toe legt, om te morsen met 's Lands geld, biykt nu wéér in Ter Teuzen. In dat stedeke van het Zuiderland moet nu, 't koste wat 't kost een Hoogere Bur gerschool komen. Nota bene in een plaatsje dat slechts even 9000 inwoners telt, en dus klóiDer is, dan meer dan één dorp. Bovendien gaat 't niet vooruit, maar, met 't nieuwe kanaal naar Gent, eer achteruit. Maar dat alles doet er niets toe. Ter NeuzeD kan 't zonder Hoogere Bur gerschool Diet stellen. Driejarig zal men beginnen, maar natuuriyk zal, zoodra 't kan, naar vijfjarig worden doorge stoomd. De liberale heeren, van wie dit plannetje uitgaat, rekenen, schrap geteld, op 25 leerlingen uit de stad. Het tekort moet door de omliggende dorpen bygepast. Buiten schoolgeld zal dit dure houbeestje dan ook op 15 4 f 16000 te staan komen. Ook al rekent men op 25 buitenleerlin- gen. Dus een f 300 per scholier. En dan zullen die scholieren nog meest kinderen zyn van Ryksambtenaren die van buiten af inkwamen. Daarvoor zal 't Ryk nu de helft, d. w. z. een subsidie van f7500, moeten uit loven, d. i. honderd en vyftig gulden per kind voor dit gansch onnoodige schooltje. Daarom vooral onnoodig, omdat ieder die wil, 7,30 uit Ter Neuzen naar Vlissingen kan stoomen, waar zulk een school is, en 's avonds om 5 uur is men terug. Heel de school is dus pure weelde. En heel 'tplan een liberaal opzetje. Er zitteD 8 liberalen in den Raad en 5 niet-liberalen, en juist met 8 tegen stemmen is deze kaart doorgestoken. Er stond zelfs niets van 't plan op de agenda. Heel 't zaakje is er by verrassing doorgejaagd, en met opzet heeft men de burgers willen beletten te remonstreeren. Dit biykt hieruit, dat nu reeds 750 vaD de 1400 kiezers geprotesteerd en om in trekking van het dolle besluit aanzoek hebben gedaan. De burgery toch begrypt opperbest, dat men in een afgelegen ste deke als Ter Neuzen toch niet anders dan zeer inferieure leerkrachten krygt, terwijl er in Vlissingen, dat vlak by ligt, veel beter onderwijs te halen is. En ook, dat de leeraren aan die nieuwe school weer niets anders dan geknipte mannekens zullen zyn, om in Ter Neuzen en heel den omtrek den liberaler), zoo niet den socialistischen propagandist te spelen. Toch zou met een liberaal Minister van Binnenlandsche Zaken hun spel dra gewonnen zyn. Nu zit er een wyzer man in 't Torentje. Laat ons wachten wat komt. RECLAMES- In de klauwen van een nierziekte. Dikwyis maakt een nierziekte zich ge heel van een 'yder meester, vóórdat deze er zich in minst iets van bewust is, Ja renlang heeft deze ziekte zich misschien reeds kunnen ontwikkelen, terwjjlby er een geheel andere oorzaak voor zocht en er een verkeerd geneesmiddel tegen ge bruikte. Dan leidt zyn kwaal plotseling tot niersteen, waterzucht, lendenjicht en martelende urinestoornissen. Zyn nieren worden gaandeweg cel Da cel vernietigd en verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en wanneer het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt, dan wordt het geheele lichaam langzamerhand ver giftigd. Indien gy een nier- of blaasaandoening hebt zult gy opmerken, dat de urine be wolkt en zanderig is, dat de loozing moei ïyk geschiedt, of d ;t gy geen macht meer hebt over het water, 's Morgens staat gy met een ellendig gevoel in uw rug op, uw oogen zyn opgeblazen, uw enkels gezwollen. By slecht weer gevoelt gy u prikkelbaar, terneergeslagen en afgemat, en krygt gy rheumatische pynen in de spieren en gewrichten. Alleen een geneesmiddel uitsluitend voor de nieren, kan de nieren genezen. Foster's Rugpyn NiereD Pillen zijn uitsluitend voor nier- en blaasziekten. Zy werken rechtstreeks op de niereD en komen deze op een zachte wyze te hulp Zy heelen de nieren en geven hun gaandeweg de kracht terug om de ziekte-aanbrengende stoffen uit het bloed te verwyderen. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zy zyn te Goes verkrijgbaar by de firma Nathan Emanuelen te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen. Bakkerswet. Op het ontwerp Bakkers wet zyn door den heer Snoeck Henke- mans een paar amendementen voorge steld, welke de strekking hebben om den arbeid aan de patroons te biy ven veroor loven op de wyze als hun goeddunkt eD voorts de z.g. „gemeDgde bedryven" ten aanzien van den Zondagsarbeid op geiyke wijze te behandelen als de banketbak keryen. Onze Koningin naar Parijs. Volgens de Figaro zal de Koningin der Neder landen in het voorjaar naar Parys komen, maar men weet nog niet met zekerheid wanneer. Van Kol. Socialisl Van Kol heeft de voorloopige candidatuur voor het district Amsterdam II aangenomen. Middelburg.In de Donderdagavond ge houden vergadering van de afdeeling Middelburg van den Volksbond, vereeni ging tegen drankmisbruik, werd door den secretaris, den heer A. A. Noske, het jaar verslag over 1911 uitgebracht. In dit verslag wordt herinnerd aan den in' November gehouden kinderavond en aan de oprichting van den houtsnycursus,het geen beide veel succes had. Tot bestuurs lid werd gekozen mevrouw GhysenVan Marie met wie was aanbevolen mevrouw Boasson—Menko. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden gesteld de hee ren Snijder van Wissekerke en Ooster- baan. De rekening van den penningmees ter, den heer Iz. Snoep, aanwijzende in ontvang f 315,885 en in uitgaaf f 336,026 werd goedgekeurd. De voorzitter, de heer P. H. Veen, bracht ten slotte dank aan het vertrekkende bestuurslid, mej. Van Visvliet, voor alle3 wat zy voor de veree- mging heeft gedaan. Middelburg. Reeds eenigen tyd was 't der politie alhier bekend, dat een tand- techniker, zekere J. de B. uit 's-Hertogen- boscb, iederen Donderdag in een hotel te Middelburg zitting hield; doch tevens dat hy alsdan bewerkingen zou verrich ten, waartoe hy niet bevoegd is. Om een nader onderzoek in te stellen begaven zich gisteren de beide inspec teurs van politie in burgerkleeding naar het hotel, en na een paar uur hadden zy, door het hooren van personen, die onder behandeling van De waren ge weest, voldoende bewysmateriaal ver zameld om proces-vernaai op te maken. Middelburg. Donderdagavond had alhier dezelfde lezing over Canada plaats, die Woensdag teGoes werd gehouden.De groo te zaal van het Schuttershof bevatte veel belangstellenden, onder wie veel van het platteland. By den aanvang der lezing had een klein incident plaats. Een per- sood, die te veel aan Bacchus geofferd had, was wat lastig en werd uit de zaal verwyderd. St. Maartensdijk. Nu de plannen voor het stichten eener waterleiding een meer vasten vorm hebben aangenomen heeft het waterleiding-comité het wenscheiyk geacht eene vergadering te beleggen tegen Vrydag 29 Maart e.k., des namiddags half drie, in het hotel »De Gouden Leeuw* alhier, waartoe alle gemeentebesturen, gemeenteraadsleden en gemeentesecreta rissen zyn uitgenoodigd waarin mede- deeling zal geschieden van hetgeen tot dusver is bereikt, en de heer Halbertsma, de ontwerper van het plan, do noodige inlichtingen zal verstrekken. Ellewoutsdijk. Met ingang van 1 April a.s. is de heer F. Radix, conducteur der artillerie en militair wachter alhier ver plaatst naar het fort te Schalkwijk. Als zyn opvolger is aangewezen de onder officier der artillerie J. Kwartel te Am sterdam. Door het vertrek van den heer Radix verliest onze gemeente een hoogst achtenswaard-g man, die in de ongeveer 4 jaren, dat hy hier was, velen ter wille was, en steeds bereid bevonden werd tot helpenwaarom zyn heengaan zeer betreurd wordt. M. G. Meliskerke. Naar men ons meldt, zyn by verschillende landbouwers alhier kip pen gestoleD, ook weer dezer dagen. De politie is hiervan in kennis gesteld. lerseke. Woensdag had aan dePostbrug over het kanaal van Zuid-Beveland een ongeval plaats, dat beel wat slechter had kunnen afleopen dan het geval was. Daar bevond zich eeD boerenwagen uit den Schengepolder onder Wolfaartsdyk, om kunstmest te laden. By het draaien naar de laadplaats geraakten de paardeD met den wagen te water. De laatste brak, het onderstel zonk en de paarden zwommen met de rest in het kanaal rond, maar hadden niet het besef op de laadplaats aan te sturen. Gelukkig kwamen de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1