No. 137 1912 Dinsdag 12 Maart 26e Jaargang. 8HRISTEUJJC" IIEIIWSBLAD HISTOfWSeH VOOR ZEELAND. Een eenvoudig spel. VERSCHIJNT ZESMAAL PEK WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWESf, te Goes F. P. D'HUSj, te Mlddelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTÏËN De kolenstaking. Mod ziet, dit is een principieel bezwaar. Wanneer daar na veel strid eindelik een collectief contract gesloten is, dan gaat het niet aan,dat de eene parfi dit zoo maar klakkeloos verbreekt, en dat nog wel onder begunstiging der regeering, wier eigen bestaan immers, op den revolutio nairen grondslag der volkssouvereiniteit en van bet maatschappelik verdrag, bi goedkeuring van zoodanige contractbreuk LEESTAFEL, IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prfis per Irie maanden franco p. p 1.25 énkele nummers.0.05 UITGAVE DER FIRMA'S v.in T-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ceaï, R milieberichten van 1—10 regels- 1.—3 iedere regul na et 10 cent, »!1, ctie zich met 1 April j«. e. op ons blad «bdmueereii, ont vangen liet tot dien datum K r fi 1 Is. Rechtmatige ontsteltenis heeft de tij ding der algemeene kolenstaking in En geland, ook in ons land gewekt. Al is toch de staking in de kolenvelden welke ons land voorzien, niet zoo algemeen, alle voorteekenen wijzen er op dat zy_ dit wel worden zal. In Engeland zelf zyn de gevolgen nu reeds verschrikkelijk te noemen. Wy kunnen niet alle fabrieken opsommen, waar het werk reeds, hetzy geheel, hetzij gedeeltelik is stop gezet en bij duizenden loopen de werklieden nu reeds ledig daarheen hetgeen betee- kent armoede en ellende voor tiendui zenden. De oorzaken van den strjjd zyn zoo eenvoudig mogelijk. De mijnwerkers van het geh ele Britsche koninkrijk hebben zich vereenigd in een tweevoudigen eisch: een gewaarborgd minimum-loon, zoodat ook de werkers in de slecüte mijnen uit hun arbeid leven kunneneen andere wijze van betalen dus dan het stukloon hetwelk tot hierrtoe gold. Dit laatste was inderdaad een onbillijkheid. Zoo toch ver dienden de werkers in de mijnen op gun stige plaatsen veel, bi even harden en moeiliken arbeid kwamen de werkers op ongunstige plaatsen ternauwernood aan hun dageliksch brood. Toch willen de mineigenaren uit Wales die in het overige Groot Brittannië zin reeds gewonnen 1 van dezen eisch niets we ten. Zi verwachten van deze verandering een verminderde opbrengst per dag en een achteruitgang van zaken, die ten slotte het meest den arbeider zei ven tref fen zal. Nu deert dit den socialisten en syn dicalisten niets. Dezen toch hebben reeds vroeger in opruiende geschriften den minwerkers aangeraden wat minder hard te werken, en zoo de productie in te krimpen en weinig te leveren, opdat de mijnen zouden ophouden rentegevend te zin en daardoor in andere handen zou den moeten overgaan. Een remedie erger daD de kwaal. Dit zien de mineigenaars dan ook zeer goed in. Bovendien betee- kent deze vervanging van loon naar op brengst door een minimum-loonschaal een loonsverhooging, welke gepaard moet gaan met prisverhooging der steenkool, woordoor menige industrie zou te niet gaan, en de afzet van steenkolen belang- rik zou verminderen. Maar dat is toch verschrikkelik te erkennen de billikheid van het gevraagde en tegelik de inwilliging onmogelik te achten I Zoo denkt er ook 't ministerie-Asquitti overen daarom heeft het een wetsont werp toegezegd, waarin dat minimum loon wordt vastgesteld, en tevens een minimum-voortbrenging wordt voorge schreven. De groote meerderheid der mineige naren keurt dit goed de minderheid ver zet zich, doch verklaarde bereids zich aan de wet te zullen onderwerpen. Voor hun rekening komt dan niet de contractbreuk, waaraan de minwerkers zich nu weer hebben schuldig gemaakt, maar voor rekening der regeering, die over een der- gelik misdrif zoo lichtvaardig heenstapt en de aanranding der goede trouw be gunstigt. gevaar loopt. Maar of een vrizinnig kabinet, zelfs in Engeland, hier iets van voelt, mag met grond betwifeld. En nu komen de gevolgen aldadelik los De minwerkers willen van een zoodanig wetsontwerp niets weten, wanneer er ook maar iets anders in staat dan de inwilli_ ging hunner eiscben. Minimum-loon mag er in staan, maar geen minimum-productie. En ook geen vaststelling van het loon door arbitrage commissies, ook al zouden er in die com missies werklieden zitting hebben. En de leiders der stakingen voegen er de bedrei ging bij, dat z« het lang genoeg kunnen volhouden. Natuurlijk kan men over de financiëele gevolgen van dezen strij dn iet oordeelen. Wel schijnt vast te zydat inwilliging der looneischen gelijk staat met verhoo ging der steenkolenprtJzen met een Nederlandschen daalder per ton, en vele fabrieken, vooral staalfabrieken, deze meerdere uitgaaf niet zullen kunnen dra gen, terwijl ook de prijzen van allerlei levensbehoeften aanmerkelijk zullen stij gen. Immers er is geen artikel, waarin de prijs van kolen en van hare producten met name gas en stoom, licht en beweeg kracht, niet een overwegende rol speelt. De mijnwerkers evenwel antwoorden op al deze bezwaren dat de eigenaars maar wat minder winst moeten maken. Of zij dit kunnen, en zoo ja, of zij het willen Wie zal 't zeggen Maar wie zal de arbeider kunnen dwingen weer aan 't werk te gaan P Denkt u eens in een organisatie die een miljoen arbei ders omvat! Wat deze staking nu reeds aan winst- en loonderving kost, schijnt on berekenbaar gezwegen nog van de moei lijkheden en onkosten voor het bruikbaar houden der mijnenen van de gevaren voor kapitaalverlies. Waar moet dit heen 1 Men heeft wel eens schertsend of ge dachteloos het rijmpje nagezegdHeel het raderwerk staat stil, als uw mach tige arm het wil Maar wat te zeggen nu men de waar heid er van in al hare verschrikking ziet bevestigd. Want de opzet is kenne lijk alzoo. Zonder inwilliging van onze eischen geen werk, zonder werk geen steeDkoleD, zonder steenkolen geen le vensbehoeften het levensbestaan der gansche maaischeppp bedreigd. Armoede en ellende, ziekte en dood voor de deur! Geen kolen, dat beteekent geen warmte in de ziekenhuizen, geen beweegkracht in onze fabrieken en werkplaatsen, noch in onze middelen van vervoer, stilstand van het verkeer. Buisternis en dood En dat weten de stakers. Maar wat deert het hunTotdat zij de nadeelen der wisselwerking in het groote lichaam der maatschappij aan den lijve zullen gaan gevoelen. Want het is nog altijd als in de dagen der eerste staking in Oud Rome, toen Menemius Agrippa den uitgeweken plebejers door een parabel aan het menscheiyk lichaam en de wer king van een zjjner organen (de maag!) ontleend aan bet verstand bracht, dat wel is waar het lichaam de maag niet missen kan, doch ook deze op haar beurt niet buiten het lichaam kan en de dood van het een onvermijdelijk met dien van het ander gepaard gaat. Want een werkstaking is een twee snijdend zwaard; het wondt evenzeer hem die het hanteert, als hem dien hij ei mee treft. Nu weder zijn de berichten u t Enge land hoogst ontrustend. Het aantal werkloozen vermeerdert de jprjjzen der levensmiddelen stijgen met name die der broodprijzen. Nu is dit laatste geen rechtstreeks gevolg van de staking, maar van de groote prijs stijging van tarwe en meel vanwege de mislukking van den oogst in Argentinië. Maar de overige artikelen hebben hun duurte te danken aan de staking. Groot is dan ook de ellende onder de armere klassen. Op verschillende plaatsen zjjn maatregelen genomen voor de voeding van schoolkinderen. Zoo te Grimsby, waar eveneens de invordering van achter stallige belastingschuld voorloopig is ge staakt. Op de kolenvelden in Derbyshire zijn soepkeukens opgericht ten behoeve van de kinderen, terwijl teStoke-on-Trent, een welvarende industrieplaats, meer dan 80,000 kinderen beneden de veertien jaren gebrek lijden. Alleen in deze plaats wordt door de gedwongen werkloosheid meer dan 140,000 p. st. per week aan arbeidsloon verloren en de burgemeester verklaart zich onmachtig, om de verder nog dreigende ellende te bestrijden. Ingekrompen werden reeds spoorweg en stoombootdiensteD, nachtdiensten en straatverlichting. En dit geldt nu nog maar alleen Enge'and. Maar hoe zal't gaan, wanneer straks de beweging naar Duitscbland en Frankrijk overslaat. Want ook daar broeit het. Vooral het Saar- bekken geraakt van werkkrachten ont bloot, wijl de arbeiders wegens te laag loon naar elders trekken. In hetRuhr- bekken wordt algemeen heden de staking verwacht. Van de 300 duizend mijn werkers in dit district zijn er 70,000 aangesloten bij de sociaal-democratische organisaties en 20,000 bij by de Poolsche. Daartegenover staan 40,000 christelijke en 4000 gele. De beslissing ligt bij de overige, groote massa, niet-georganeer- den, die in 1905 zich algemeen bij de stakers aansloten, doch wier houding niet bekend is. De mjjndirecties, die niet veel ver wachten van de regeeringsbemiddeling, hebben verklaard, dat de eischen dei- arbeiders absoluut onaannemelijk zijn. In Silezië hebben de arbeiders even eens hUDne eischen gesteld, namelijk een loonsverhooging met 15 pCt. vanaf 1 April a. s. Inmiddels is de straatverlichting te Hamburg en Berlijn door de directiën der gasfabrieken verminderd. In Frankrijk draagt de beweging een ander karakter. Daar zijn de loonen ook wel niet boog genoeg. Maar daar wordt de strijd meest gevoerd om hooger pen sioen. De werkers nebben aan de re geering den eisch gesteld,dat op 50-jarigen ieeftyd, nü 25 jaar arbeid, een pensioen van 730 frs. zal worden uitgekeerd, ter wijl de weduwen en weezen het recht krijgen op het halve pensioen. Daar nevens heeft men aan de regeeriDg ver zocht, den achturigen werkdag in te voeren en een minimumloon vast te stellen, hetgeen de steeds stijgende le vensstandaard noodig maakt. 11 Maart 1912. Wy hebben met onze bemerking tegen de plaatsing der advertenties van het Anti-Tarief-comité geen enkel bepaald Rechtsch blad op het oog gehad. De Zeeuwsche Courant en De Nederlander, die zich op een ander standpunt plaat sen dan wij, behoeven zich daarom ons protest niet aan te trekken. Beide bla den achten „redactioneels censuur eerst dan verdedigbaar wanneer (baar) adver teDtiën mochten worden aangeboden in strijd met orde of goede zeden". Dit is ook een standpunt. Wy voor ons zouden er meer voor wezen dat op de 4e bladzyde van een blad niet de levenswijsheid van de le bladzyde voor dwaasheid verklaard werd. Wel kan de le bladzyde de 4e in som mige gevallen in haar werking belem meren. Maar, wanneer de adverteerder er het geld voor over heeft, heeft toch de 4e het laatste woord; en In ieder ge val heeft zy de reclame. Evenredige vertegenwoordiging en poli- tiek. De vrijzinnigheid heeft in West-Europa sinds jaar en dag geleden aan een manie om de minderheden te onderdrukken en haar eigen meerderheid, ook al wist y die onrechtmatig verkregen, tegen alle recht en regel in te handhaven. In Nederland was het liberalisme steeds meerderheid in de Kamer schoon minderheid onder het volk, en weigerde het een rechtvaardiger districtsindeeling, ook omdat het anders in de minderheid zou komen. Dit werd in de Tweede Ka mer door het toenmalige liberale lid voor Rotterdam Viruly Verbrugge openiyk uitgesproken. Om dezelfde reden waren vele hunner ook tegen evenredige vertegenwoordiging. In België, waar de liberalen ver de minderheid hadden in de Volksvertegen woordiging voerde het clericale kabinet evenredige vertegenwoordiging in, waar door de linksche partyen aanmerkeiyk versterkt werden, en wel zoo dat omgaan der Belgische Kamer naar links in het volgende jaar er door mogelijk is ge worden. Maar zie nu naar Frankryk. Daar hebben in de Kamer van Afge vaardigden de radicalen de meerderheid doch zy hebben berekend dat by invoe ring van Evenredige Vertegenwoordiging zy in de minderheid kunnen komen. Nu is al sinds twee jaar de kiesrecht hervorming aan de orde „met vertegen woordiging der minderheden". De radicalen verklaarden zich tegen dit laatste uit vrees voor zetelverlies en de minister, anders een vurig voor stander, heeft nu verklaard aan geen kiesrechthervorming te willen meewer ken, welke de republikeinsche (lees radi cale meerderheid in gevaar brengt En de radicale bladen juichen Ons dunkt, dit moet men onthouden tegen dat de Grondwetsherziening ten onzent aan de orde komt. De vrijzinnigen in België waren voor Evenredige Vertegenwoordiging toen het hun kans op voordeel bood. De vryzinnigen in Frankryk zijn er tegen, omdat het hun in gevaar brengt van minderheid te worden in de „regee ring". Zoo fatsoeneert men het recht naar het eigenbelang. Wat eigenbelang dient is dan recht. Maar op den duur wreekt zich dit toch. Immers ook op staatkundig gebied Nederland heeft 't geleerd geldt dat wie zijn leven behouden wil, het zal verliezen. MSIBSOTW, Overbemesting. De wortels der gewassen, moeten even als elk levend organisme ademhalen en daarom is het noodig, dat de damp kringslucht ongestoord in den bodem kan dringen. Nu kan het gebeuren, dat door ongunstige weerstoestanden het winterkoren in het voorjaar te kampen heeft met korstvorming en dientenge volge een slecht ontwikkeld wortelstel sel heeft. De eerste eisch is dan den bodem open te maken, doch voldoende is het niet. Het gewas is acbteriyk en daarom moet het tot een snellen groei gebracht worden en daarvoor is noodig eene overbemesting met chilisalpeter Ook, omdat in zulke bodems een gebrek kige salpeterzuurvorming plaats heeft. Het kan gebeuren, dat zelfs op landen, die een goede mestkracht^ bezitten, de gewassen, door eene gebrekkige lucht toevoer er kommervol uitzien en dan is openhalen en overbemesten met chilisal peter een uitstekend redmiddel- Het kan ook gebeuren, dat een wintergewas door verschillende omstandigheden veel te dun staat en dat het dus geprikkeld moet worden tot eene flinke uitstoeling. Ook in dit geval mag eene overbemes ting met chilisalpeter niet achterwege biyven. Het is toch bekend, dat de uit stoeling krachtig bevorderd wordt door iiSig55Sa3S£fiSmi m aüéavifr een voldoende hoeveelheid gemakkeiyk opneembare stikstof en deze stikstof biedt het chilisalpeter aan. Vooral als de bodem rijk voorzien is van plantenvoedsel en alzoo een groot aantal halmen voeden kan, moet de uitstoeling bevorderd worden en dientengevolge moet men niet al te karig zijn met het chi lisalpeter. Is de bodem niet ryk genoeg voorzien van plantenvoedsel en de stand van het gewas te hol, dan moet naast het chilisalpeter ook fosforzuur- en kali- mest aangewend worden, terwyi het in dit geval wenschelijk is, om een deel van het chilisalpeter uit te strooien vóór het uitstoelen en een deel daarna. Een over bemesting met chilisalpeter is niet alleen nuttig by de wintergranen, maar ook by het winterkoolzaad en de karwy. Beide gewassen zyn zeer dankbaar voor eene bemesting met chilisalpeter, en vooral de kar wij vraagt veel stikstof. Zelfs als de staDd van de karwy normaal is, kan eene bemesting met chilisalpeter, nog aardig rente opleveren. Ook op de klavers kan eene overbemesting met chilisalpe ter noodzake-yk wezen, niettegenstaande zy tot de stikstofverzamelaars bebooren. Is de stand zoo hol, dat een overbemes ting met chilisalpeter geen voldoende baat kan geven, dan kan men ip'de opene plekken Westerwoldsch Raygras zaaien en daarby tegelijk ook chili uitstrooien voor eene snelle ontwikkeling. R fi C L A M E S. Het is een spel voor de Pinkpillen, de herstellenden, de bloeda aen de ver zwakten tot de gezondheii ;erug te bren gen. Of het zy ten gevolge van een ziekte die het lichaam heeft verzwakt, of dac het aan weerstandskracht te kort komt door eenige andere reden, de weg die gevolgd moet worden, blijft, altyd de zelfde. Het bloed is uitgeput, de zenuwen zyn ais gebroken. Een wederbelever van het bloed, een versterker der zenuwen is noodig. Dat is het oogenblik om de Pinkpillen te nemen. Met de Pinkpillen te nemen, spaart gy uw tyd en uw geld uit. Gy hebt de zekerheid te genezen, want de bewyzen van genezing zyn overvloedig, terwyi, door u te wenden tot een middel zonder waarde, de her nieuwing van een geneeswyze die u geen resultaat opleverde u zeer duur zou kosten en u daarby even ziek zou laten. Mejuffrouw A. M. Eogelsma, wonende by hare ouder-*, Jacob van Lennepstraat 235, Amsterdam, heeft het onderscheid waargenomen tusschen andere middelen en de Pinkpillen. „Ik was bloedarm en zwak, schryft zjj. Mjjne bezigheden waren my zeer lastig geworden. Ik had geen eetlust meer e:a leed bijna alle dagen aan schele hoofd- pynen. Ik had verschillende genees wyzen zonder succes beproefd en wist niet meer wat te doen, toen ik den inval kreeg uwe Pinkpillen te gebruiken. Van af de eerste doosjes heb ik my beter gevoeld en myn herstelling is spoedig volkomen geweest Verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 de zes doozen, bij het Generaal Depót der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22, Amster dam voor Middelburg en omstreken by Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157voor Goes by Gebrs. Mulderen verder by verschil lende apothekers en goede drogisten. Ons Avondmaalsformulier, door dr. B. Wielenga, v. d. m. te Amster dam. Kampen, J. H. Kok. Dit. werk wordt om zynryken inhoud en duideiyke uiteenzetting door ons ten zeerste aanbevolen. De schryver heeft velen aan zich verplicht door zijne uit legging van het Doopsformulier. Wy ver wachten ook een dankbare ontvangst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1