No. 131 1912, Dinsdag 5 Maart 26e Jaargang. IIEIIWSBLAD VOOR ZEELAND 3HRISTEUJK* HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIJ, te fl iïdrielbf rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De raad van een Onderwijzer. wa? mm i. ja? 5 jas&szssm saeaeBm^ssmsRi^aaa^^s^^-sr: IEi )EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per ïrie maanden franco p. p. Enkele nummers. 9 8 .ƒ1.25 0.05 t msm 24f, die zleh met 1 April a. op ons blad aboimeeren, ont vangen hei tot diem datum grat is. 4 Maart 1912. In bond met 't kapitaal. Van sociaal-democratische zijde be weert men, dat de regeering met de tarief wet de arbeiders maar wil belas ten. De «kapitalisten" worden gespaard, 't Geld wordt gehaald uit de „leege z&kk0n"t Wat is nu echter het eigenaardige? Dat de mannen van den handel en de groote fabrieken, de echte kapitalisten, dat conservatieven en liberalen, waar onder er zeker heel wat zijn met gevulde brandkasten, tegen de tariefwet zfln en er hard tegen ageeren. De Christelijke party en echter, die grootendeels bestaan uit menschen, die tot den arbeiders- en kleinen burgerstand behooren, meenen, dat de tariefwet geen kwaad kan, maar ons land kan vooruit brengen. De bestrijders van het kapitaal gaan nu met de kapitalisten arm in arm en werken ijveriger als iemand tegen een wijziging van het tarief. Men zou kunnen zeggen, dat de sociaal democratie een hechten bond had geslo ten met 't kapitaal. 't Lijkt vreemder als 't in werkelijk heid wel is. 9 Twijzel en Kooten. Als pendant op den schooldwang der vrijzinnigen te Birdaard wordt nu gewe zen op wat de heer J. Strating, hootd der Chr. school te Twijzel, over de openbare school te Kooten mededeelde. Die school telde 15 Januari 1911 80 leerlingen (dit cijfer is ten minste offi ciéél opgegeven); nu deden de voor standers van openbaar onderwijs hun best en daar is niets tegen in te brengen, dat is hun recht dat getal boven 90 te voeren, opdat er straks een 3de leerkracht zou kunuen komen. Maar nu hun methode Eerst wisten ze een aantal schippers kinderen in te pikken daarna lieten ze een gezin uit Eestrum met 3 a 4 school gaande kinderen overkomen (dit gezin zou anders pas 12 Mei te Kooten komen) en du overhaalden ze nog een huisva der, die drie kinderen op onze school had deze moest nu verhuizen om ge durende 4 maanden zyn kinderen naar de openbare school te Kooten te kunnen zenden. Met 12 Mei gaat deze persoon naar Drachten. Nu had de openbare school te Kooten meer dan 90 leer lingen. Zie, geachte Redactie, dat is een by uitstek eeriyke manier om scholen te vullen I Maar nog is het einde er niet. De vrijzinnigen houden niet van half werk. Het doel was niet alleen het derde lokaal weer te openen, maar tevens het derde lokaal van de bijzon dere school te Twijzel leeg te pompen. Wat nu gedaan Langs de Twijzelervaart ligt sedert menschenheugenis,van ouder tot ouder een voetpad, waar 15 van onze school kinderen passeeren. Nu behoort het land, waarover het voetpad loopt, aan twee vrijzinnige landeigenaars. Zaterdag 13 Januari hebben deze de vonders, enz. wegge haald en het pad daardoor gestremd. Natuurlijk met de kennelijke bedoeling dat de ouders hun kinderen van onze school zouden afhalen en ze naar een andere zenden. De ouders zijn echter wijzer geweest en zullen probeeren of er nog recht bij de autoriteiten is tegen dergelijke vrijzinnige praktijkenen °nze school telde 15 Januari Gode til dank 114 leerlingen. *Ler mag gezegdeind goed al goed. UITGAVE DER FIRMA'S EN v in 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent F; mïlieberichten van 1—10 regeie 1.—, iedere regel av er 10 cent. Maar waar] blijven de vrijzinnigen met hunne verdraagzaamheid i^En waar vooral met hunne bewering, dat de neutrale school de school is waar aan de natie gehecht is Die domme lieden. Wij zuchten hier, volgers den heer Patyn, nog onder de domheidsmacht. Daaraan is alleen de indiening van het ontwerp tot wijzigiDg der tariefwet te danken. De „klerikalen" zijn zoo dom. Het verstand zit alleen by de liberalen in Nederland, 't Staat er met de menschen- wereld dus niet best voor. Want de domheid beheerscht dan de meeste volkeren. En zelfs in Engeland groeit het aantal domme lieden steeds aan. Zelfs heeft de vereeniging van Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Groot-Brittannie op haar laatste jaar- ïyksche byeenkomst opnieuw een motie ten gunste van tarief hervorming aange nomen. De Rotterdammer herinnert er zeer ter snede aan. De motie luidde aldus dat, met het oog op de beschermende staatkunde van andere ryken, de aan houdende en verontrustende styging der werkloosheid in dit land, en de noodzakeiykheid om den grondslag van onze belastingen te verbreeden, ten einde in de stygende nationale behoeften te kunnen voorzien, het strenge vryhandelstelsel, dat dit land tot dusver heeft gevolgd, zoodanig moet gewijzigd worden, dat de koop kracht van de natie wordt versterkt en zy in staat wordt gesteld bij onder handelingen over handelsverdragen, gunstiger voorwaarden te bedingen van buitenlandsche mogendheden en aan de koloniën een voorkeurrecht te verleen en en dat de regeering wordt uitge- noodigd, stappen te doen, om aan deze motie uitvoering te geven. Deze motie nu werd aangenomen met 51 stemmen voor, 12 tegen en 41 blanco Een vorig jaar kreeg een soortgelyke motie 46 stemmen voor, 31 tegen, ter wyi 32 blanco stemden. Ook in Engeland neemt de domheid dus toe Nog een oogenblikje, en er is nergens meer op de wereld «gezond verstand te vinden, dan by de vryzinnigen in ons land. Dat ïykt niet al te best. Men kon immers eens gaan meenen, dat men, als 't eenmaal zoo was, verstandig deed, de rollen om te keeren, door de verstand! gen dom, de dommen verstandig te noemen. De „Tariefvereeniging" schryft ons Een dikwyis herhaalde grief tegen het Kabinet Heemskerk is, dat de kosten der sociale wetten, zullen worden betaald door verhooging van het Tarief. Dat eene dergeiyke regeling niet zóó vreemd is als men het dikwyis tracht voor te stellen, kan biyken uit voorbeel den van elders. Zooals men weet draagt in Denemarken de Staat de helft in da kosten van het ouderdomspensioen, dit is ongeveer 5.400.000 Kronen. Wat minder bekend is, omdat men de mededeeling daarvan misschien te veel in overeenstemming acht met de plannen onzer Regeering, is het feit dat de in voering van een bieraccijns, de prys is geweest, die de Deensche regeering voor het ouderdomspensioen heeft bedongen Deze bieraccyns bracht in het jaar 1909/10 op 5.999.608 Kronen, dit is meer dan het gansche aandeel van den Staat in het pensioen. Voegen wy hier nog by dat voor 1909/10 de totaal gewone Staatsinkom sten bedroegen byna 82 mill. Kronen en dat daarvan alleen ruim 30 mill. Kronen uit invoerrechten voortsproten. Een tweede voorbeeld van elders is het volgende De part. corr. van de N. Rott. Crt. te Zilrich, deelt in het nummer van 3 Febr. mede, dat Zwitserland op het gebied der sociale wetgeving steeds by alle natiën vooraan heeft gestaan vooral wat arbeids bescherming betreft, krachtens eene wet reeds in 1877 aangenomen. Sinds kwam er evenwel stilstand, en leden herh. aide pogingen om door verzekering de gevol gen van ziekte en ongeval te regelen, schipbreuk. Een nieuw ontwerp kwam evenwel onlangs in, en volgens een be kend Staatsman zegt de correspondent „vordert dit nieuwe ontwerp van onze zuiver democratische gemeenschap, dat zy toone niet alleen dingen tot stand te kunnen brengeD, die de medewerking van allen vereischen, doch ook zulke sociale werken, die een waarachtig altru ïstische overtuiging eu van enkelen ook een persooniyk offer vragen". Verder deelt de corr. mede dat het ontwerp voorschryft, dat het Ryk uit diep gevoelde overtuiging met ruime middelen zal by dragen. Deze jaarlijksche subsidie door de Bondsregeering uit te keeren, wordt be rekend op 7 ti 8 mill. frs. De middelen hiervoor „worden gevonden uit de op brengsten der inkomende rechtende persoonlijke financieele druk is dus niet zoo zwaar". Tot zoover de corresp. der N. Rotterd. Courant. Als men nu weet, dat de Invoerrechten, die in Nederland f2.15 per hoofd bedra gen en door de verhooging van Minister Kolkman tot ongeveer f 4 zullen klim men, in Zwitserland reeds f 10.22 per hoofd bedragen, dan is de nieuwe druk der 7 8 mill. trs. voor de intusschen aangenomen ziekte- en ongevallen wet, alleen daarom reeds „niet zoo zwaar te achten, omdat men in dit „zuiver democratisch land" reeds lang aau het by ons zoo fel bestreden systeem, ge wend is. Antirevolutionaire Partijdag. Vrydag heeft te Groningen op den Anti-revolutionairen Partydag, prof. dr. H. Visscher, hoogleeraar te Utrecht, assessor in het Centraal Comité, naar aanleiding van zyn onderwerp„EeDige beschouwingen over het kerkeiyk vraag stuk", de volgende stellingen verdedigd: I. De invloed der moderne cultuur ontwikkeling op het geestelijk leven des volks heeft als noodzakeiyk gevolg dat de functie van den Staat met betrekking tot het geesteiyk leven in hetalgemeeD en met betrekking tot de religie in 't byzonder in dien zin is gewyzigd, dat vrijheid van godsdienst en de daarmede verbonden gevolgen moeten aanvaard worden. II. Indien volgens art. 36 der con fessie de overheid als dienaresse Gods geroepen is het koninkrijk Jesu Christi te vorderen, dan kan zij dit in den mo dernen cultuurstaat uit den aard der zaak slechts doen met inachtneming van het eigen karakter onzer cultuur. Da over heid heeft dus de haar volgens art. 36 toegekende roeping op andere wijze te vervullen dan vroeger, d. w. z. met er kenning van het beginsel van volkomen vryheid van Godsdienst. III. Tengevolge van deD invloed door het historisch verleden uitgeoefend op het heden, zyn er ook onder ons volk nog resten van vroegere cultuur-toestan den, die zich met het moderne leven niet vereenigen laten. Daardoor ontstaan wanverhoudingen, die ook op het gebied der politiek verschillende problemen stel len. De voornaamste dier vraagstukken zyn die van school en kerk. IY. De richting waarin de anti-revo lutionaire staatsparty de oplossing dier problemen inzonderheid van het kerkeiyk probleem nastreeft, wordt bepaald door haar algemeene beginselen in dien zin lo. als zy beiyden dat God ook de cultuurontwikkeling der menschheid leidt, de moderne cultuurontwikkeling aanvaardt en dus onvoorwaardelijk erkent het beginsel van vrijheid van godsdienst en de daarmede verbonden gevolgen 2o. datj-zy belydend, dat de overheid dienares Gods is, streeft naar zulk een oplossing jjder politiek geesteiykepro- blemen in het algemeen en van het kerkeiyk/^vraagstuk in het-byzonder, dat daarby het waarachtig belang van Gods Koninkrijk en dus ook het recht der kerken in het oog wordt gevat; 3o. dat zij, erkennend dat art. 171 der grondwet, vooral in verband met de in 1816 geweldig aan de 'Geref. Kerken dezer landen opgelegde orga nisatie, tot onrecht leidt, streeft naar losmaking der zilveren koorde 4o. dat deze losmaking kan geschie den of onmiddeliyk door uitkeering aan de rechthebbenden of door het scheppen van het subsidie-systeem voor alle kerken op voet van gelijk heid, doch met dien verstande, dat in het laatste geval het doel der over heid zijn moet door dit subsidie-systeem mee te werken aan het voorbereiden eener toekomst waarin de kerken zich in overeenstemming met haar wezen ook financieel geheel op eigen levens wortel ontwikkelen kunner. De heer J. C. Wirtz, schoolopziener te Winschoten, spreekt over „Schoolquaes- tie en school", aan de hand der volgende stellingen 1. Er moet een geheel nieuw stelsel voor het lager onderwys komen a omdat het tegenwoordig stelsel voer tot al sterker centralisatie b omdat het op de maatschappeiyke toestanden der 20ste eeuw Diet meer past; c omdat by het tegenwoordig stelsel juist de zwakkeren dreigen om te vormen, of niet krijgen watzenoodig hebben d omdat bij het tegenwoordig stel sel het peil der algemeene ontwikke ling daalt; e omdat het tegenwoordig stelsel vry wel aan niemand voldoet f omdal de tegenstelling „openbaar en byzoDder onderwys" uit den tyd schoolsehe banden en meer practisch te worden in den goeden zin van het woord c omdat daarbij met het ouderrecht gerekend kan worden d omdat het stelsel der rechtstreek- sche verzorging fiasco gemaakt heeft e omdat de ervaring op schoolge bied en ook op ander terrein geleerd heeft, dat ons volk wel in staat is mee te werken aan de uitvoering van wetten f omdat dit stelsel veel goedkooper is. Wy zyn jaloersch op ODze vrienden in andere provinciën. Wat is Zeeland toch achterlijk misdeeld. Laat ons net er nu eens op zetten dat Middelburg of GoesP heden over een jaar ook eens een antirevolutionairen party dag organiseert. Een Zeeuwschen antirevolutionairen party dag R3CLAMR3. Ik had een zware koude gevat, waar mede ik ben blij ven doorloopen, schrijft ons de heer Berm. Joh. Kamphuis, land bouwer te Harbrinkhoek, gemeente Tubbergan, zc odat ik influenza kreeg. Ik moest aanhoudend hoesten, had last van benauwdheden op de borst en pyn in mijn lendenen en in myn schouderbladen, 's Nachts kon ik dikwyis niet slapen en had suizingen in myn hoofd. M(jn eetlust was ik zoo goed als kwijt. Hen kennis van mij, de onderwijzer, ried mij aan, de Abdijsiroop, Klooster Sancta laulo, te gebruiken, daar hy en zijn vrouw er veel baat bij gevonden hadden. Ik kocht daarom eene flasch Abdijsiroop by den drogist Goinga te Almelo en tot mijn groote blydsehap moest ik ondervinden, dat de Abdy siroop een uitstekend ge neesmiddel was. Na eenige lepels Abdy- siroop gebruikt ie hebben, verminderde het hoesten veel en nadat, ik eenige flesschen Abdy siroop had opgebruikt, waren de rillingen, de pijn in myn rug en het hoesten veel verminderd. Na nog een fleschje Abdijsiroop gebruikt te hebben, was ik weer gezond en opgeruimd als E voorheen. Myne verklaring moogt gij is en vervangen moet worden door gaarne publiceeren. „neutraal of niet neutraal", een tegen stelling, die thuis behoort op het ge- bied der opvoedkunde; g omdat het tegenwoordig stelsel een deel van ons volk geldeiyk zeer sterk bevoordeeld boven het andere deel. 2. Bij het nieuwe stelsel der toekomst moet de gemeente als verzorgster van het onderwys uitvallen a om een eind te maken aan den ouderlingen wedijver der gemeente, die het onderwys niet ten goede en andere zaken ten nadeele strekt; b om het mogelijk te maken dat by de Gemeenteraadsverkiezingen de politiek minder op den voorgrond treedt c om te voorkomen, dat de gemeen tepolitiek beheerscht wordt door de onderwyzers d om betere verzorging te krijgen van het platteland en vooral van op komende streken. 3. "De zorg van de Rijksoverheid kan onmiddeliyk of middellijk aan het on derwys ten goede komen. De middel- ïyke verzorging door gebruikmaking van het particulier initiatief verdient ver de voorkeur a omdat het stelsel meer vryheid van beweging geeft'. b omdat het onderwijs daardoor kans loopt bevrijd te worden uit De Abdysiroop is een onovertroffen middel tegen asthma, kink- en siy mhoest, verouderdeen verwaarloosde verkoudheid, pleuris, influenza, heeschheid, keelpijn en alle borst- en longaandoeningen. Voorkomt de TeriDg Do Abdysiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1.—, per flacon van 550 gram f 2.— en per flacon van 10(0 f3.50. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrygbaar bij de bekende verkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. riiddeibwrg. Zondagavond waren een tweetal, ongeveer 14-jarige jongens, op de stoep van den winkel der Singer- naaimachinemaatschappij, op de Lange Burg, met elkaar aan het stoeien. Het schijnt er al vrij ruw toegegaan te zyn, tenminste op een gegeven oogenblik kwam een der belhamels met zulk een kracht tegen de groote spiegelruit, dat deze zoo goed als geheel werd vernield, een klein deel viel in de étalagekast, doch het grootste deel op straat, met een ontzettend lawaai. Spoedig werd de chef van het filiaal gewaarschuwd eu ook enkele van het personeel, terwyi een timmerman met een paar werklieden verscheen om de ruïne op te ruimen en vervolgens inplaats van het glas planken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1