No. 121 1912. Donderdag 22 Februari 3HRISTEUJK* E1IW8BLAD HtSTORiSCS VOOR ZEELAND. 26e jaargang. VERSCHIJNT ZESMAAL Pm WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. R D'HUIj, te A iiddelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ft DE VU on DE TÜDEfïEl Icgenpoepiig jps onze Mi. Brieven uit Indië Velen fpfnen een nieraandoening, IE) IEREN WERKDAG DES AVONDS. PrSs per trie maanden franco p. p. i'.nkele nummers. ƒ1.25 0.05 UITGAVE DER FIRMA S EN vm 1—5 regels 5Q cent, Iedere regel meer 10 cent» Familieberichten vars 1—10 regelc iedere regel au er 1© cent ••aKwwwwaw mezm asanas 'x&tekméiMMiêiiwl'i&üémamlkalisèaMk. VI. Het eerste bezwaar dat dus weerlegd dient te worden, is wel, dat de nijverheid by de nieuwe Tariefwet geen baat zal vinden. Nu gelooft spreker, dat alleen het ge zond verstand reeds moet zeggen, dat is een praatje voor de vaak. Wanneer er op een artikel, b.v. katoe nen goederen een invoerrecht wordt ge heven en Duitschland, Engeland, Bel gië of Frankrijk katoenen goederen in ons vaderland willen invoeren, zal by een invoerrecht van 12 °/o sen hoeveel heid katoen van flOO minstens f112 kosten. En in zoo'n geval kunnen dan de binnenlandsche fabrieken toch veel gemakkeiyker concurreeren tegen de bui ten landsche huizen. By een beschermend recht, hoe zwak en flauw ook, moet de vaderlandsche industrie welvaren, komt er meer werk en zullen ook de loonen stygen. Het kan nooit anders verklaard worden. De binnenlandsche nyverheid moet er door gaan bloeien. Zou verdere redeneering nog noodig zyn, om te bewijzen, dat onze nyverheid van de nieuwe Tariefwet de goede vruch ten moet en zal plukken De practyk zegt het immers eokniet anders. Niet alleen het tarief in andere landen maar ook in ons eigen vaderland leert het ons duideiyk. Zie eens naar Twente, een landstreek in Overijsel, wat een bloeiende industrie heeft men daar niet. Dat komt eenvoudig omdat Koning Wil- lem I er zich voor gespannen heeft die menscben te beschermen. Die industrie in Twente is daardoor tot groote ont wikkeling gekomen. Het is van algemeene bekendheid, dat daar veel geld wordt verdiend. Die textiel industrie (spin- en weefny verheid) produceert Diet alleen voor heel Nederland, maar doet zaken over gansch Europa, En dat komt alleen daardoor, dat Koning Willem I zoo wys is geweest om de Twentsche industrie te beschermen tegen buitenlandsche con currentie. Er is echter nog meer. IY. (S1 o t.) Het standpunt van dr De Visser is, dat van wijlen dr Beets en dr Cbantepie de la Saussaye in de vergadering van de ver- eeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwys in 1866 ingenomen. Deze vergadering werd door Groen v. Prinsterer gepresideerd. Het ging om de schrapping vaD het misleidende woord Christelyk in artikel 23 der toenmalige lager onderwys- wet van 1857. De heele »ethische« richting, om van deze foutieve benaming ons even te per- mitteeren, stond aan de zy de van Beets. De Gunnings, de Valetons, de Bronsvelds, en onder onze antirevolutionaire Kamer leden v. Zuylen, v. Lynden en Saaymans Vader met al wat van conservatieven huize zich nog niet geheel in den antire volutionairen gedachtengang van Groen kon indenken, schaarden zich aan de zyde van Beets. De Dagblad-party was toen nog oppermachtig. Na 1872 werd de toe stand nog al meer gespannen, toen De Standaard werd opgericht, en zich met alle kleine luyden van Chri3teiyken huize om Groen van Prinsterer schaarde, als om den man, die, schoon niet genoegzaam be grepen, de gevoelens, die in de harten dier kleine luyden leefden, wist te vertolken. De neutrale school is een onding, zoo leeraarde hij, een onmogeiykheid. Zy kan niet anders zijn dan de moderne secte- school, een sectesehool van liberalen. Dit heeft hjj tot den einde volgehouden; en het staat dan ook onder ons antirevolu Woaairen vast, dat hy juist gsaien heeft. De openbare school is spoedig gebleken te zyn in den grond de sectesehool der mo dernen. Het zijn de modernen vooral, die zich aan deze neutrale staatsschool vast klemmen, terwyi ook de socialisten van dit hun plechtanker geen afstand wen- schen te doeD. Hier te lande is het eveDwel, dank zy Groens onverpoosden stryd, algemeen vaststaand geworden, dat de gedienstig heden der practyk, hst Christelyk tintje, de Christelykheidjes op de openbare school niets anders waren dan oogenver- blinderö, en een poging om de stichting van een Christeiyke school tegen te houden. Vooral op Zuid-Beveland heeft de plaatseiyke overheid in menige gemeente zich aan die gedienstigheden der praktyk bezondigd. En nog geschiedt het hier en daar onder toejuiching en met mede werking van rechtzinnige mannen, die daardoor, sommigen bewust, meerderen onbewust in hunne gemeente de gelegen heid afsluiten om eene Christeiyke school te krygen. Het is nu eenmaal een bedroevend feit dat neutraal niet alleen is een nega tief begrip voor »geen party kiezend" maar ter anderer zyde ook is een posi tief begrip, in den zin van »zich keerend tegen den Christus". Dit is in Nederland gezien. Eu ging nu de Regeering Dzes lands ook in Indië dezen weg op, dan kreeg men daar een herhaling van de ellende, in ons land doorgemaakt, meer dan een halve eeuw lang. Dan kreeg men ook in Indië de propaganda van een Christen dom boven geloofsverdeeldheid; een dienstbaar maken van de gouvernements- school aan den modegodsdienst van een eeuw geleden, van welken geen kracht uitging, en van welken ook in Indië geen kracht ten goede uitgaan zal, om dat hy niet steunt op het levende woord, doch slechts leeft van vage religieuss of daarvoor gehouden invloeden. Of dit niet anders kan In Indië is in de laatste jaren een ont waking gezien, een vragen gehoord naar iets beters dan de afgoden geven kunnen, een smachtend verlangen naar een Red der wordt openbaar. Het is de vraag maar wie deze verzuchtingen zullen gehoor geven. BreDgt men den Javaan de positieve prediking van den Christus, dan mag men op den zegen Gods rekenen, Die door Christus de prediking van het Evan gelie aan alia volken aan zyn kerk als taak heeft opgelegdmaar dan mag men ook op een willig gehoor rekenen by hen, tot wie de prediking komt. De Mis sie wacht daar een dankbare taak. Maar dan steune de regeering. En dat geldt niet alleen deze maar al hare opvolgersharer is de roeping te zorgen dat ook op het gebied van het onderwys de vrye school naast de vrije prediking van het Evangelie zich ont plooien kan. Zoodat het ook daar wordtde vrye school regel, de gouvernementsschool uitzondering. Maar dat is nu niet uitvoerbaar, zegt een antirevolutionaire minister. Maar vergeet Zjjn Excellentie dan niet te zeer hoe het in Groen van Prinsterers tyd gesteld was? Toen Groen van Prinsterer zyn leuze aanhief: „de vrye school regel, de open bare aanvulling", in 1868 was het vrye onderwys nog maar net begonnen zyn vleugels uit te slaan. Feiteiyk was ge heel het onderwijs, zoowel lager, als middelbaar en hooger, in vrijzinnige handen. Toch koos Groen manmoedig zich ten uitgangspunt voor den schoolstrijdda vrye school regel, de openbare aanvulling I Op dit standpunt nu staat de geheele antirevolutionaire party, ook nog heden ten dage. Ook de antirevolutionaire minis ters, ook de minister van koloniën, ook de gouverneur-generaal. Niemand hun ner heeft het recht zich te doen afschrik ken by de overneming der leus door het feit dat er in onze Oost nog nagenoeg geene byzondere scholen zijn. Deregee- ring heeft derhalve te zorgen dat het opkomen van de vrye school zoo gemak - keiyk mogelijk worde gemaakt. Wie nu niet op dit standpunt staat, maar op het tegenovergestelde, die be kommert zich over dat byzonder onder wijs niet, subsidieert het slechts zoo dat het even kan opkomen, en begunstigt dan verder het gouvernements-onderwijs als naar gewoonte, waardoor de ongeiyke concurrentie dier beide ten voordeele der openbare school wordt voortgezet. Een concurrentie die een vruchtbaren bodem vindt in de Oost, waar de vyand- scbap der naamchristenen en van de vryzinnigeu tegen het Christendom der vrije school zoo groot is. Het verzet dat nu reeds van Links tegen dr. Kuypers rede en voorslag ge hoord werd, is een voorteeken van het geen een Rechtsch kabinet dat ten deze de quaestie overeenkomstig zijn Chr. beginsel aanpakt te wachten staat. Wy herinneren hierby aan het woord van De Standaard hetwelk wij hieronder met instemming laten volgen Het verschil met de Etbischen, dat hierby nog hinderlijk in den weg treedt, zal spoedig opgelost zyn. De strijd tegen Links daarentegen kan een hardnekkig karakter aannemen. Gedoogde toch de Christenheid van Nederland, dat de ontwakende bevolking op Java, met ons gedoogen, ja door ons toedoen, aan het Modernisme in de armen werd geworpen, dan zou er een vloek gaan rusten op geheel onzen Zendings- arbeid, omdat er de onwaarheid van in het oog zou springen. Een krachtige particuliere actie om JavaaDsche mannen en vrouwen naar den Doop te lokken, en een publieke hou ding van Gouvernementswege, die d8n leidenden stand op Java ten prooi aan het Modernisme of Hindoïsme laat, gaat niet saam. Althans zoolang ons Gouvernement Rechts biyft, mag hierin op zöd steun, ja op zyn voorgang worden gerekend. 21 Febr. 1912. Er is te Den Haag een groote verga dering gehouden voor een betere salaris regeling der onderwyzers, zoo opeDbare als byzoDdere. Het Kamerlid Oosterbaan heeft er een pakkend woord gesproken, evenals het Kamerlid dr. Bos. Het verslag laat nogal eens „gelach" en „applaus" hooren- Natuuriyk, bij een actie voor salaris- verhooging. Het slot van de zaak was dat een motie werd aangenomen waarin op wet telijke regeling nog voor 1913 wordt aangedrongen. Hoe zelfs Kamerleden op de rnoge- ïykheid van vervulling nog vóór't einde dezer wetgevende periode hopen kunnen, verstaan wy niet. Wy hebben dit jaar ontwerpen van nog hooger beteekenis te verwachten. De arbeider zij nu het eerst aan de beurt. Wy hebben een Armenwet, een Bak kerswet, en Invaliditeitswet, een Land wet, welke met de Tariefsherziening de volle aandacht vragen van Regeeringen Staten-Generaal. Bovendien mag wel ernstig het waar schuwend woord van De Nederlander overwogen worden Wettelyke regeling, waarbij de rijks bijdrage ook aan de O S., hooger wordt, zonder dat zooveel mogeiyk volkomen finandëele gelijkstelling van O. en B. onderwys daarmee gepaard gaat, maakt den toestand voor het Byz. Onderwys ongunstiger. Was er kans op, dat beide geiyktydig tot beslissing kwamen, dat dus een geheele herziening tot stand zou komen, dan pas was dergeiyk aan dringen gemotiveerd. Regeling van deze materie in déze wetgevende periode, höe goed ook ge meend, brengt allicht het Christelijk on derwys in de groote steden nog meer achter, en verschaft aan ds gemeente besturen nieuwe middelsn om de con currentie nog feller te maken. De heer Vader te Weesp, sociaal de mocratisch gemeenteraadslid, laakt het zeer, dat zyn partygenooten in het dis trict Hilversum onder de leus anti-cleri- caalde liberalen geholpen hebben. Wat werd er - zoo schrijft hy Wat werd er met die arme arbeiders j gesold en gemold. Het was een en al scheldery tegen die slechte klerikalen, die niets voor die goeie arme sukkels wilden doen Eu die heeren liberalen brandden zoo van verlangen dat 'ze iets kond6n doeD. Ja, we kunnen begidjpen, dat tegen zulk een bedrog vele arbei ders niet bestand waren. En verder: Door het advies van de S. D. A. P. om de liberalen te steunen heeft ze niet alleen het bedrog der liberalen als goede waar aan u verkocht, maar ze heeft het verderfeiyke anti-kier kalis- me, door welke leus de liberalen de macht weer hopen te krijgen, versterkt. De sociaal democraten zijn echter als 't er op aankomt net zoo anti-clevicaal als de liberalen. Zoo was net in 190"> en 1909, zoo is het nu, en zoo zal het in 1913 biy ken te wezen." ii. Het leven der mindere militairen. Als ix „de gedenkschriften van een j oud-koloniaal" in het weekblad Prins lees, zou ik ook wenschen soldaat in j Indië te zyn, wanneer ik niet de slechte zyde van het militaire leven gezien had, al is het dan ook slechts van buitenaf. iedere Hollansche jongen, die als ko loniaal naar de Oost gaat, is diep te betreuren. Zijn hoogste ideaal kan zyn, zich tot onder officier op te werken, om dan tot de ontdekking te komeD, dat by in de Indische Maatschappy nog niets is. De minste klerk op een residentie kantoor, die nauweiyks Hollandsch spreekt, is in Indië nog veel'meer dan een onder officier. Het zyn vooral de Indo's die laag op i de mindere militairen neerzien en hen j beschouwen als het uitvaagsel van de j Europeesche maatschappy. i De soldaten leven in den regel met een z.g. huishoudster, dit is natuurlijk i zeer te lakeD, maar het is toch bewon- deringswaardig, hoe die vrouwen met een traktementje van f 15 in de maand rond kunnen komen. Ze krygen dan vrfl wat beter te eten dan het potje, dat het gouvernement verstrekt, ja ik heb wel eens een onderofficier hooren beweren, dat hy voor geen geld ter wereld van zyn kokkie afstand wou doen. De mindere militair heeft in Indië nergens toegang, voor alle café's hangt een bord met het opschrift: „Geen toe gang voor militairen beneden den rang van officier". Dus zelfs in kroegen worden ze al geweerd. Toch zyn er onder onze soldaatjes in de Oost een heeleboel nette lui, die nu vanzelf met de slechte ele menten meedoen. Konden ze maar eens by een familie aan huis komen, ik weet zelf by ondervinding, hoe heilzaam het huiseiyk verkeer werkt 9n hoe het iemand van veel slechte dingen terug houdt. Doch nu worden ze uit alle kringen geweerd, en het uiteinde is meestal de drank en de vrouwen. Van daar dat onze hospitalen zoo boordevol liggeü, daar is altyd «en heele krygs- macht verzameld. Moest ik kiezen tussehen arbeider in Nederland of koloniaal in de Oost, dan zou ik n y niet lang bedenken. Daarom raad ik alle Zeeuwen aan, ga nooit als soldaat naar Indië. En ik hoop, dat die raad niet in den wind geslagen zal worden. Voor koloniaal is alleen iemand goed, die in Holland nergens voor deugt. TOTOK. R B C L A M B S. doch weten het niet. Vele mannen en vrouwen hebben nier en blaaskwalen, doch kennen ongeluk kigerwijze hun ziekte niet onder dien naam. Zy schryven hun zenuwhoofdpyn, verlammende pyn in den rug en de len denen, duizeligheid, rheumatische pynen enz. aan andere oorzaken toe. Somtyds is dit zoo, doch verreweg in de meeste gevallen zijn het de niergiften in het bloed, die dat afgematte en rus- t8looze gevoel, die urine-stoornissen, wa terzucht, rheumatiek en rugpyn veroor zaken. Zij zijn het, die u prikkelbaar, zeurend over kleinigheden en spoedig ontmoedigd maken. Doch verbeeldt u niet, dat gy een on- geneeslpke ziekte hebt en dat gy niet gezond kunt worden. Behandelt de oor zaak uw nieren do" het gebruik van Foster's Rugpyn NiëiaD Pillen, die de nieren krachtig en gezond maken en hen zoodoende in staat stellen om de onzuiverheden, die uw lqden veroorzaken uit het lichaam af te voeren. Wacht u voor namaak. Op iedere echte doos komt ons handelsmerk - de man met zyn handen in de lenden voor. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgbaar by de Firma Nathan Emanuelen te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 57. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor een, off ld voor zes doozen. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag slechts één zaak behandeld, nam-'lijk die tegen den 37-jarigen sleep bootkapitein H. V., te Dordrecht, die, zooals bekend, terecht stond wegens het mishandelen van den kapitein van den vrachtboot „Rotterdam" en van diefstal van verschillende goederen uit die boot. Gehoerd werden 31 getuigen. De eerste getuige was H. Veenma, kapitein van de „Rotterdam", die ver klaarde, dat hy met zyn schip onder Wemeldinge gestrand is. Met de sleep boot ,/Alfina" werd hy van boord ge haald en later weer naar het schip te ruggebracht; men ontmoete toen een andere boot zonder licht op. Van deze boot ging toeD de „AJfina", by de „Rotterdam", kruiste een roeiboot naar laatstgenoemd schip toe, waarop riep: „afblpven", de kapitein van de „Rotteidam" is hier. Toen getuige daar na aan boord kwam, was niet beklaagde daar, doch een zyner "knechts. Den volgenden morgen kwam beklaagde met zpn boot, waarop o.a. politie was, terug en begon te lossen, ondanks het verbod van getuige. De reeder, de heer Van Zwieten, aan boord gekomen, verbood beklaagde ook er mede verder te gaan. Ondanks dit alles, liet V. maar doorgaan met lossen. Op een gegeven oogenblik pakte getuige, tegeijjk met beklaagde, een stuk yzer ea hierbij brak getuige zijn been door het rukken van beklaagde aan het yzer. Beklaagde heeft niet hooren roepen en geeft een andere uitleg van het liggen der schepen. Toen getuige aan boord kwam, zeide by niets, hetgeen de president zeer on- waarschyniyk toeschynt. Van waarschuwen west hy niets, ge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1