No. 119 1912, Dinsdag 20 Februari 26e Jaargang. GHRISTEUJX- HEI1WSBLAD VOOR ZEELAim HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wede S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P, D'HUIj, te Midrtelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN (El IEREN WERKDAG DES AVONDS. "rijs per Irie maanden franco p. p.1.25 Knkele nu miners. B 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S EN wis 35*§8&rÊ!£a§S5&m^^3Sïv5^S&ï5S&wsï AsSSsg v ui 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ceal F, mllieberichten van 1—10 regelr Iedere regel m- er 10 cent V. Op den voorgrond moet dus worden gesteld dat er in het ingediende ontwerp vaD minister Kolkman systeem zit. Ge kunt zeggenIk ben het er niet mee eensik verwacht er geen voordeel maar schade van. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat er in deze Tariefwet geen gedachte zit. Daarbij moet men nu echter ook in het oog houden, dat als men ean tarief van invoerrechten heft, dit tarief een beschermend of een fiscaal karakter moet dragen. Een tarief is zuiver beschermend als men evenals in Duitschland en Frank rijk zware rechten heft van 80 en 40 pCt. Dan beschermt men de nijverheid. Dan kunnen de beschermende artikelen on- mogeiyk door het buitenland meer goed- kooper worden geleverd. Dan houdt men de invoer van zulke artikelen absoluut tegen, omdat zij veel te duur zouden zijn in vergelijking met de prjjzen in ons vaderland, door de hooge invoer rechten. Xatuurltjk leenen niet alle artikelen zich voor beschermende rechten. Alleen die in ons vaderland groeien of gemaakt worden. Dus bijvoorbeeld geen sinaas appelen. Door een invoerrecht op sinaas appeltjes zou onze eigen nijverheid niet gebaat worden. Evenzoo is het met koffie en thee, die alleen buiten Nederland kunnen worden geplant. Op zulke artikelen kan hoogstens een fiscaal recht worden geheven. Fiscaal komt van het Latijnsche woord fiscus, hetwelk doelt op financiën. Een minister van financiën, die dus een tarief wil heffen, dat niet de bescherming der nijverheid bedoelt, zal dus de financiën sterken en het tarief daarom een fiscaal karakter dragen. Wrnneer het echter niet in de eerste plaats een fiscaal tarief is, maar als de be doeling is den invoer uit het buitenland onmogelijk te maken, dan heet het een beschermend tarief, een tarief, dat de nijverheid inderdaad beschermt, dat pro- tegeerend werkt, dat protectie wordt ge noemd. Nu is echter het tarief, hetwelk we thans hebben, deels zwak beschermend, deels fiscaal. En dat zal nu ook het geval zijn met het ontwerp van minister Kolkman. Dit tarief wordt echter voorgesteld als dat er noodzakelijk uit voort zal vloeien de ondergang van ons vaderland, dat Ne derland in elk geval aan den rand van den afgrond zal worden gebracht. Zooals we echter reeds zeiden, in de Tariefwet van minister Kolkman worden de grondstoffen vrijgelaten, halffabrikaten met hoogstens 6°/o belast, afgewerkte en geheel afgewerkte fabrikaten met respec tievelijk 10 en l2°/0. Dus dé bewering dat de nieuwe Tariefwet in de eerste plaats beschermend zal werken, gaat niet op. Maar wel zal dit ontwerp onze indu strie veeleer steunen dan afbreken. Welke argumenten voert men dan tegen de Tariefwet van minister Kolkman aan Ten eerste, dat de nijverheid die in naam zal worden beschermd er in het geheel geen baat bij zal vinden. Ten tweede, dat alles duurder zal wor den. Door trustvorming van verschillende kooplieden en fabrikanten zullen de prij zen enorm stijgen. Ten derde, dat de kleine man inzon derheid het slachtoffer zal worden. Dat het opzetten der prjjzen hem het meest zal drukken. Ten vierde, en dat vooral op het platte land by den landbouwer, dus ook op Krabbendyke, dat voornameiyk de land bouwende stand van deze nieuwe Tarief wet de wrange vruchten zal plukken, dat de landbouw achteruit zal gaan, dat deze er door bedreigd wordt. Dit viertal argumenten wordt inzonder heid en het meest gebruikt om de Tarief wet van minister Kolkman 'e bestrijden. En nu is het volgens spreker zijn taak deze argumenten achtereenvolgens te weerleggen en andere argumenten te Doemen, die duidelijk zullen bewijzen dat de nieuwe Tariefwet dienstbaar zal zijn aan de welvaart van ons land en volk. 19 Febr. 1912. Patrimoniums vergadering. Met een enkel woord gewaagden wjj reeds van 't voornemen van Patrimonium om onze kleine luyden voor te lichten omtrent de sociale wetten van dit mini sterie en de tariefwet. Heden, Maandag, begint de actie in ODze provincie. De heeren v. Vliet, voor zitter, en Smeenk, hoofdredacteur van het weekblad Patrimonium hopen te Middelburg op te treden. Het zal een mooie avond zijn, wan neer alle belangstellenden en belangheb benden trouw opkomen. Wy hopen op een flinke opkomt; en spreken de verwachting uit dat ook Goes alsnog in het reisplan van den heer Smeenk worde opgenomen. Het bouwwetje. Dit wetje komt spoedig in de Tweede Kamer in bespreking. Zou er nog kans zjjn op zoodanig een wijziging dat het onze scholen inderdaad helpt f De Chr. schoolvereenigingen hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin wordt geklaagd over te geringe tegemoetkoming in de uitgaven aan hef opnemen van Bouwkapitaal verbonden, zoodat vooral de groote steden er weinig of niets aan zullen hebben- Adressanten toonen met cyfers aan voor hoevele kinderen daar tevergeefs plaats op bijzondere scholen gezocht wordt. Plannen voor nieuwen bouw zyn dan ook reeds in breede reeks voorbanden maar tot den bouw van nieuwe scholen kan niet worden overgegaan, omdat op het schoolgebouw slechts 50 °/o hypo theek is te verkrygeD, en de hooge kosten voor bouw in de groote steden niet rechtstreeks te vinden zyn. Te Rotterdam alleen had men in December 1911 meer dan 600 kinderen, die plaatsing zochten, niet kunnen opnemen, zoodat ze naar de openbare school zijn moeten gaan. Niet minder dan zes nieuwe scholen zouden te Rotterdam onmiddeliyk besteld worden, z*o er maar geld voor was. Natuurlijk drukt deze verlegenheid heel het land door, met name ook in arme streken, maar toch springt vooral in de groote steden de achterstand in het oog. Zondert men toch de vier groote steden uit, dan had er sinds 1867 een klimming plaats in het aantal Christelyke scholen van 159 tot 894, terwyi in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrechtsamen de toeneming van het aantal slechts van 52 tot lil opliep. In het overige land meer dan vervyfvoudiging, in de vier groote steden steden weinig meer dan verdubbeling. Op gron: van een en ander wordt dan gewezen op de wenscheiykheid, om van Rykswege kapitaa voor den bouw be schikbaar te stellen, voorzoover dit kapi taal niet hypotheca'r te vinden is, d. i. voor 50 pet. En voorts de noodzakeiyb- heid bepleit, om in aansluiting aan wat Art. 53 voor de Openbare scholen doet, in bijzondere gevallen ook voor het byzon- der oriderwys veel verhoogde bydrage in de Bouwkosten beschikbaar te stellen. Kon noch het een noch het ander, dan dringt de petitie er op aan, om althans de bydragen voor de drie Categorieën, die nu op f80, f90 en f 100 zijn voorgesteld, per leerling te verhoogen op f 100, f 150 en f200. Deze petitie, door ons in samenvatting aan Ds Standaard ontleend, en de actie, die er van schoolbesturen en kiesveree- nigingen uitgiDg, doet zien dat de teleur stelling in alle kringen waar het Chr. onderwys wordt begeerd gevonden wordt, en bet recht op schoolstichting voor velen waardeloos wordt, wanneer niet, geiyk immers ook de openbare school.|de bijzon dere school geldelijk gesteund wordt by den bouw. Algemeene instemming metdemotie- Almelo is noodig. Wy dringen er alsnog op aan. Den 20 Febr. komt de Tweede Kamer byeen. Een gezegeld adres met de mededee- ling dat men met 't adres-Almelo instemt, is voldoende. Natuuriyk niet om het gewenschte terstond te verkrijgen, maar om de regeering te overtuigen van de wenschelykheid eener grootere tegemoet; koming dan het bouwwetje biedt. De openbare scholen worden opgericht door Ryk en gemeenten, en volledig onderhouden. Jaariyks brengen de voorstanders van Christeiyk onderwijs in den lande hon derdduizenden guldens gemeentebelas ting op voor het openbaar onderwys waarvan zij uit beginsel geen gebruik maken. De byzondere school mag dat geld, hetwelk zy boven de Rykssubsidie noo dig heeft, niet uit de Gemeentekas nemen. Dat verbiedt de Wet. Het tekort moet derhalve door de voorstanders zeiven worden aangevuld. Derhalve eerst moeten zy mee betalen aan oprichting en onderhoud van open bare scholen, van welke zy geen gebruik makenen daarna moeten zy zich nog zware offers getroosten voor den bouw hunner eigene scholen, die door de ge meenten aan haar lot worden overge laten. Jaariyks besparen de voorstanders van het By zonder Onderwijs aldus circa seven miljoen gulden aan de gezameniyke ge meenten. g Een wetsontwerp tot opheffing van dit schreiend onrecht is broodnoodig. Het wordt door alle voorstanders van bijzon der onderwys -begeeid, en allicht door vele voorstanders van openbaar neutraal onderwys niet tegengestaan uit het oog punt van recht en billy kheid. Snelle afloop. In hunne meetings vertellen de sociaal democraten telkens weer dat ook Christen werklieden tot de S. D. A. P. kunnen toe treden, omdat er nu reeds zeer vele op rechte beiyders van den Christus het socialisme hebben omhelsd. En dan worden als voorbeelden aangehaald de dominée's van De Blijde Wereld en de familie Enka. Die worden dan in één adem aangeduid als de Christen-so cialisten. Nu is deze saamvoeging onjuist. De mannen van Opwaarts, dat zyn Daan v. d. Zee, Agur, JaDze, en hunne vrou wen, o.a. Enka en Johanna Breevoort, zyn de christen-socialisten. Niet de mannen (en vrouwen) van De Blijde Wereld; dat zyn de modernen, die den Zoon loochenen, en dus ook den Vader niet keDnen, en eenvoudig de moderne prediking en leer gebruiken als voertuig voor hun sociaal democratische propa ganda. Maar de anderen Enka, c.s. - aanvaarden als grondslag voor hun streven de Twaalf Artikelen des Geloofs, en zyD derhalve van deze moderne so cialisten zeer duideiyk te onderscheiden. Helaas, er dreigt gevaar dat deze scheidingsiy n tusschen moderne en recht zinnige „christen"-socialisten zal worden uitgewischt. Niet meer of minder toch wordt in een der laatste nommers van Opwaarts, 't orgaan van den Bond van christen-socialisten gezegd dan dar men het socialisme heeft ge predikt, omdat naar hun inzicht hun christelyke overtuiging dit gebiedend eischt. Maar dat men zich heeft mis rekend, toen men ieders persooniyke christelyke overtuiging meende te vinden in de algemeene christelyke beliideni» der XII Geloofsartikelen, in de Statuten genoemd. Derhalve is het oogenblik gekomen, om de denk beelden in zuiverder woorden te be lijnen, temeer nu de groei der orga nisatie de twijfelachtige waarde van het statuut aan den dag brengt. Men ziet nu, dat men bet socialisme ver dedigt op grond van de christelijke zedewet, niet op grond van een christe lijke dogmatiek. De dogmatische hinderpaal zal uit de beginselverklaring moeten worden weggebroken. De grenzen moeten worden verruimd en men mag niet langer honderden buiten zyn ryen houden door de draadversperring eener dogmatiek, die met een sociaal-etisch streven niets te maken heeft. Wij hebben altyd gevreesd dat het met dat Christen-socialisme mis zou loopen dat het zelfstandig naamwoord zyn bij voegiyk naamwoord zou cpeten(le subjec- tif de vore son adjectif). Maar dat de snelle afloop zoo snel zou plaats hebben, zal wel niemand hebben kunnen vermoeden. Terecht schryft ds Slotemaker de Bruyne er in De Voorzorg van De Bond heeft zich in Juli 1907 ge plaatst op den bodem der apostolische geloofsbelijdenis. Na vier en een half jaar neemt men in ernstige overweging, uit zjjn statuten weg te doen, wat het positief-christelijk karakter van den Bond moest waarborgen. Dat is zeer ernstig. Men zal straks bonderden als lid aan nemen, die op dezen grond niet staaD. Dat is even ernstig, want daarmede zal bet «Christelijke* van Opwaarts niet positiever behoeven te blijven dan het „Christelyke8 van De Blijde Wereld. Maar het ernstigste schynt ons, dat hier wordt verklaard: de dogmatiek „heeft daarmede niets te maken8. Zeer juist stelt dan de Utrechtsche pre dikant de vraagIs, wie dat zeggen kan, zélf nog een positief Christen Zoo ergens dan geldt het hier: snelle afloop als der wateren Bestrijding van het onkruid. Het groote nadeel dat het onkruid den landbouwer kan berokkenen is algemeen bekend en de stryd tegen dezen vyand gaat steeds rusteloos voort. Deze bestry- ding geschiedt zoowel direct als indirect. Het gebruiken van zuiver zaaizaad is een der middelen, om de verbreiding van het onkruid te voorkomen. Nu de tyd weer aanbreekt, om zaaizaden aan te koopen, is het niet overbodig, om even te wyzen op het groote belang van zui ver zaaizaad te kiezen. Vooral by het aankoopen van klaverzaden lette men streng op de zuiverheid. De klavei heeft twee geduchte vyanden n.l. warkruid en bremraap. Beide gewassen zy'n parasieten, echte klaploopers,die ten koste van hunne gastvrouw leven By den aankoop van klaverzaad meet men eischen, dat het absoluut vry is van warkruid en brem raap. Een ander middel, om het onkruid te bestryden is het beter maken van de levensvoorwaarden onzer cultuurgewas sen. Daartoe behoort in de eerste plaats eene goede grondbewerking gepaard met een flink geregelde waterafvoer. Is deze afvoer niet voldoende geregeld en de bodem dientengevolge te vochtig, dan kan de dampkringslucht niet voldoende in den bodem dringen en een gevolg daarvan is, dat de wortels niet voldoende kunnen ademhalen. Daardoor ontstaat een gebrekkige wor telontwikkeling. De onkruiden hebben daarvan minder te ïyden dan onze land bouwgewassen en kunnen dus op natte bodems betrekkeiyk gemakkeiyk den stryd om het bestaan tegen de landbouw gewassen aanbinden. Nat land is dan ook dikwijls vuil land. In de tweede plaats kan men voor de cultuurgewassen betere levensvoorwaarden scheppen, wanneer men zorgt voor eene oordeelkundige be mesting. Ook hier zyn de onkruiden onze landbouwgewassen de baas, daar zy door hun sterk wortelstelsel in staat zijn, om nog voedsel te halen uit pen bodem, welke de cultuurgewassen laat hongeren. Zorgt men voor een dichten stand van het gewas, an zal dit heel wat onkruid verstikken. Brengt men het bovenstaande in praktyk, dan zal men heel wat minder geld uit moeten geven voor het wieden en oogst zal er zeker niet slechter door zyn. Op de zaaigranen tentoonstelling vanwege de Hollandsehe maatschappy van landbouw te Amsterdam gehouden, werd de firma Van den Bosch Co. te Goes, bekroond voor gelezen kortloof kroonerwten, gelezen kortloof groene erwten, kortloof paardeboonen, zegeha- ver; en ,ep de tentoonstelling te Rotter dam voor gelezen kortloof groene erw ten, kortstroo paardeboonen, langstroo paardeboonen, royal jubilee haver en zegehaver. TOS? ©31 ^m©TO@ïl. Middelburg. By Kon. besluit is be noemd tot plaatsvervangend griffier by den raad van beroep (Ongevallenverzeke ring) de heer mr J. A, Fokker, agent der Credietvereeniging alhier. Goes. Middenstandsbeweging onder de smeden. Alhier zal a.s. Zaterdag' voorde „Smedeuvareeniging Z. Beveland afd. van den Bond van Smedenpatroons in Neder land8 optreden de heer D. Reerink, ac countant te Amsterdam, met het onder werp „De boekhouding in verband met bet smidsbedryf8. Waar alles zich orga niseert is het ook voor de smeden wel wenscheiyk, dat er eene flinke organisatie kome. Dus smeden, voor een oogenblik bet gereedschap terzy de gelegd en naar de eerste vergadering van dienjjaard, die hier gehouden wordt, en die wellicht op vele plaatsen verbetering kan brengen. Goes. Door B. en W. dezer gemeente is benoemd tot helpster op de bewaar school, vacature J. F. vsn de Voorde, mej. E. M. Sampon alhi ingaande 1 Maart as. Goes. Benoemd tot fitter aan ds gas fabriek alhier met ingang van 1 Maart a.s. J. Visser H.J.Tz. alhier. Goes. Met hartelyken dank ontving de wijkzuster twee giften voor .verleende hulp één van f10 en één van f2.50. Vlissingen. Het te Feyenoord gebouw de stoomschip „Van Cloon" voorde In dische pabetvaart is Zaterdagavond elf uur alhier van Rotterdam aankomen en ter reede geankerd. Na gehouden proef- j tocht des Zondags, aanvaardde het schip zyn eerste reis naar Java. j Vlissingen. Het op de Maatschappy „De Schelde" g bouwde stoomschip »Me- rauke* voor de Rotterdamsche Lloyd, ver trok Zondagmorgen ongeveer half tien uur van bier naar Rotterdam, teven3 tot het houden van een proeftocht. Vlissingen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April a.s. aan den heer J. K. Steketee, op zyD verzoek, eervol ontslag verleend als Bluismeester by het kanaal door Walcheren. Oostkapelie. Alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag by den land bouwer P. S. een der twee by elkaar zittende jonge varkens, z g. n. mestput- loopers,uit bet: hok gehaald, doodgestoken en medegenomen, van dader of daders is niets te bespeuren dan wat achterge bleven gebruikte lucifers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1