No. 117 1912. Zaterdag 17 Februari 26e Jaargang. SHRISTEÜJK- VOOR ZEELAND Hup Jaisz., de SUdekode «au Msddaltarg. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK dit nummer behoort een Bijblad. FEUILLETON. Wed, S„ J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIj, te IViidrielbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Geiy'k een donderslag opeen helderen zomerdag had dan ook de tyding van de landing der soldaten weerklonken en alles in rep en roer gebracht. R E C L A M E B. Alleen de nieren kunnen het bloed filtreeren. *grja ^x^ssBBBs^m^sAmsaas? asgE*" IEI IEREN WERKDAG Df-S AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. Hnkele nummers,. >0 e O O o B o li JpêS sua ïwëeh3ïïhi ui. Er is echter nog meer. Het thans bestaande tarief heeft een geschiedenis achter zich. Tal van liberale ministers hebben de opbrengst van het tarief eenvoudig in de schatkist laten gle den en er geen oogenblik aangedacht het tarief af te schaffen. Minister Sprenger van Eyk die in het kabinet-Van Houten van 1894 tot 1897 minister van financiën was, heeft kans gezien om de opbrengst te verdubbelen, dus naar verhouding het tarief nog meer te verhoogen dan thans minister Kolk man voorstelt. Dat heeft minister Spren ger van Eya niet gedaan door een nieuwe Tariefwet iD het leven te roepen, maar door de bestaande Tariefwet strenger toe te passen. Zoo vloeide er door het toedoen van dezen liberalen minister het dubbele van de gewone opbrengst in de schatkist van Nederland. Hebben de vrijzinnigen in 1895 toen ook zoo geprotesteerd en geadresseerd als zij thans tegen de Tariefwet van minister Kolkman doen? Immers neen. Iedereen weet het beter. Maar sterker nog.Is niet in ons land juist na 1895, dus onder het verdubbelde tarief, de welvaart in ons vaderland niet geleide lijk maar met sprongen vooruitgegaan? En denk dan even aan dien grooten man in ons vaderland, aan den liberalen minister Pierson, die van 1897 tot 1901 minister van financiën is geweest. Heeft deze minister in 1900 niet een wetsont werp voorgesteld waarin het tarief werd verhoogd en van 5 op 6 pet. werd gebracht? Met het oog op deze feiten wordt de houding van de mannen van den vrij handel zoo vreemd en komt de kunst matige actie die tegen het tarief van minister Kolkman gevoerd wordt in een eigenaardig licht te staan. Men kan het ten slotte alleen verkla ren uit een dweepziek aanhangen van het dogma van den vrjjbandel. Onjuist is dan ook de bewering dat ons land een vrijhandelland zou zijn van het zuiverste water. We hebben een tarief. Dat is niet tegen te spreken. 20 1.25 r 0.05 UITGAVE DER FIRMA S EN En even onjuist is ook de meening, dat wat minister Kolkman thans voor stelt louter bescherming is, daarvoor is het voorgestelde tarief veel te laag. Spreker is dan ook niet te Krabben- dijke gekomen om den vrijhandel te be strijden en de beschermende rechten te verdedigen. Neen, spreker komt alleen om de ingediende Tariefwet van minister Kolkman te verdedigen. Tegen het standpunt van den vrijhan del is veel in te brengen, maar ook het stelsel van beschermende rechten zou spreker niet als zoodanig willen aan vaarden, hoewel spreker veel voor be- scheiming voelt. Maar het gaat thans niet over de vraag voor oi tegen den vrijhandel, voor of tegen de bescherming, maar het gaat alleen over de vraagVoor of tegen de Tariefwet van minister Kolkman Thans gaat het om een tarief van 3-6 en van 10 en 12 pCt. te heffen. Maar wil men inderdaad een bescher mend tarief hebben, dan heft men een invoerrecht van 30, 40 tot 100 pCt., ge lijk dit in Duitschland, Frankrijk, België en Denemarken het geval is. Door zoo'n tarief wordt dan het invoeren van bui- tenlandsche fabrikaten absoluut onmo gelijk gemaakt. Het oogmerk, dat onze regeering met de voorgestelde Tariefwet heeft is in de eerste plaats versterking van onze finan ciën, teneinde de kosten der sociale wet geving te kunnen bestrijden. In de memorie van toelichting op dit wets ontwerp noemt minister Kolkman dan ook uitdrukkelijk als de hoofdbedoeling van de ingediende Tariefwet om met de opbrengst de sociale wetgeving te be kostigen. Dat is een voortreffelijke manier van wetgeving. Zoo worden de kosten van de sociale wetgeving voornamelijk op het buitenland verhaald, dat hier goede zaken maakt en wordt tegelijk aan onze kwijnende industrie een ruggesteun ge boden. Zoo moeten dus alle argumenten, die ontleend zijn aan de bewering, dat de voorgestelde Tariefwet uitsluitend be schermend zou werken, ten eenenmale wegvallen. Als nu dus vaststaat,- dat we op het oógenblik een Tariefwet hebben, en wel Een verhaal uit het jaar 1567, door CHR. HONDIUS. We vinden de poort echter gesloten de brug daarvóór opgehaald en de wachthebbende soldaten op hun post. En geen wonderde ledige rus% die ge woonlijk onder de bezetting heerschte,is plotseling verbroken. Zooeven toch zijn eenige schepen aan gekomen, bemand met 200 Waalsche soldaten onder bevel van Adolf van Bourgondie, heer van Wacken, des tijds hoogbaljuw van Gent, gezonden van wege Hare Hoogheid de Landvoogdes Margaretha, om de bezeting te verster ken uit vrees voor een overval. Een der kapiteins Adriaan Renaix is door van Wacken naar Ghistelles den bevelhebber van het kasteel gezonden om toegang te verzoeken voor de gelande troepen. Renaix werd tot den bevel hebber toegelaten en is thans met hem in druk gesprek in diens woning. Waarlijk, 't was voor Ghistelles een moeilijke zaak. Immers 't was duidelijk, dat de troepen niet kwamen met vijandelijke bedoelin gen, gelijk bleek uit den lastbrief, die geteekend was door Hare Hoogheid de Landvoogdes zelve, maar daartegenover stond dat 't den bevelhebbers verboden was, eenig krijgsvolk iD te.nemen zonder uitdrukkelijk bevel van den Prins van Oranje als gouverneur van Zeeland, zijn superieur, aan wien hij in de eerste plaats gehoorzaamheid verschuldigd was. Terwijl dit onderhoud plaats had, bin nen het kasteel, vinden wij Adriaan Bastaerd van Rebecquen, luitenant van den bevelhebber en Pieter van Hemme- ren busschieter in 't wachthuis by de poort. 't Is 12 ure in den noen en zij nemen thans eenige oogenblikken rust na al de vermoeienissen van de laatste twee uren na de komst der schepen met sol daten, tengevolge waarvan .het kasteel in allerijl in staat van tegenweer was gebracht. Maar 't bleek al ras, dat deze dag voor hen geen dag van rust zou zijn. Want, daar vertoont zich voor de poort een jonkman, zeer verhit van loopen, zonder maDtel, welke verzocht toegelaten te worden tot den Bevelhebber. Aangezien deze echter, gelijk we zeiden, juist een onderhoud had met den kapi tein der Walen, kon hem geen toegang worden verleend. „Maar zeg ons slechts wie ge zijt en van waar ge komt", zeide Bastaert van Rebecquen, dan zullen we do boodschap onzen bevelhebber overbrengen". „Daartoe heb ik geen vrijheid", was het antwoord van den vreemdeling, „ik moet den bevelhebber mijn commissie persoonlijk overbrengen". s» JBül1 smreii ttvmtaauBvË* v in 5 regels 50 cent, iectóre regel meer 10 een i Fi milieberichten van 1—1G regel? 1.—iedere reg 1 mi er 10 cent- EsnasÉsfesüSHsss 3F één die elk jaar 12 13 miljoen op brengt, dat deze Tariefwet nooit door de liberalen is afgeschaft nog gepoogd af te schaffen, ja, dat zelfs door den liberalen minister Spi enger van Eyk de opbrengst is verdubbeld, als dit alles nu voor ons vaststaat, dan kunnen we over de Tariefwet zelf gaan spreken. „Het is fraai 1" De Goesche Courant, die in haar krach tige bestrijding niet altijd de waarheid vermag te dienen, heeft op 't optreden en den veelzijdigen arbeid van het kabi net-Heemskerk niet zoo gunstigen kijk. Zjj noemt dit ministerie omdat het „veel beloofd en niets in vervulling ge bracht» heeft een „blanco kabinët" Als een staaltje van de wijze, waarop de redactie van het vrijzinnige blad met de waarheid omspringt, drukken wij on derstaande uit haar kolommen af: Misschien is het esn pracht-Kabinet voor die lieden, die de militaire uit gaven voor Oorlog en Marine steeds meer en meer opgevoerd wen- schen te zien. Doch die lieden zjjn wei nig in aantal, en talrijk zijn de arbei ders en middenstanders, die door dc militaire politiek van dit «christelijk" Kabinet het loodje mogen leggen. Misschien is het een juweel van een Ministerie voor farizeërs, die den mond vol hebben over zedelijkheid en zede lijkheids-bevordering, en alleenlijk zoo hard schreeuwen, om daardoor te trach ten, eigen onzedelijkheid te bedekken. De „zedelijkheids"-wetten van Minister Regout hebben over het algemeen dit resultaat gehad, dat de schijnheiligheid een hoogen toon ging aanslaan. En de sociale wetgeving zy wacht nog altoos. Zjj zal blijven wachten, zoolang wij moeten leven onder een zoogenaamd „christelijk" bewind. En het weinige, wat gedaan werd de herziening van de Arbeids wet en het Steenhouwerswetje dit is te danken aan het initiatief van links, dat van deze ontwei pen in de Tweede Kamer neg maakte, wat er van te maken viel. Neen, reden tot jubelen over de vier afgeloopen jaren heeft dit Kabinet allerminst. En die zoogenaamde «chris- „Dan dient ge te wachten tot deze be neden komt", antwoordde Rebecquen. Er verliep een tijdruimte van een uur eer de slotpoort geopend werd, om den kapitein der Walen uit te laten, waarna den wachtenden jonkman toegang tot de Ghistelles werd verleend. Het onderhoud had tengevolge dat deze met den boodschapper het kasteel verliet en zich iD de richting van Vlissingen begaf na alvorens de zorg voor't kasteel aan zjjn luitenant Rebecquen te hebben opgedragen. Het duurde meer dan een uur eer de bevelhebber teruggekeerd was, geduren de welken tyd Rebecquen met van Hemmeren in druk gesprek was over het voorgevallene op dezen dag. Bepaalden zich in gewone tpden de werkzaamheden tot het blank houden der wapenen en het schoon houden van het kasteel en was zoodoende het leven op het slot een leven van rust, toch was er afwisseling genoeg, om zich voor verveliBg te vrijwaren, door de drukke scheepvaart op Middelburg en Arnemui- den. Vaartuigen van allerlei soort en onder ver-schillende vlag kwamen dagelijks voorby of wierpen het anker op de reede om een gunstigen wind af te wachten en niet zelden begaven zich de schepe lingen aan den wal en dan was er ruim schoots gelegenheid om onder gezelligen kout of dobbelspel met de matrozen den tijd te dooden. Maar dit alles was van vreedzamen aard. teiyke" pers, als zjj haar lezers niet langer om deD tuin wil leiden, zal goed doen, een toontje lager te zingen Wat is er, in het belang der kleine luyden, gedaan Waar is, na deze vier jaar, de ziekte verzekering P Waar is de invaliditeits verzekering, de herziening van de Ongevallenwet Wat deed deze „christelijke" regee ring, om de nooden, de schrijnende noodeD, der ouden van dagen weg te nemen P Er werd, hoogstens, over gepraat. Voor de politieke galerij werden ont werpen ingediend, welke nimmer wet zullen worden. De ziekte verzekering laat het allernoodzakelijkste ongere geld, en doet aldus denken aan een hazenpeper zonder baas. De invalidi- teits verzekering, met haar onmoge lijke artikelen, zou een ramp zijn, zoo ze werd iDgevoerd. En de ouden van dagen laat deze zoogenaamd «christe lijke" regeering het ware Christen dom is barmhartig aan hun droevig lot over. Maar tochjubelen, omdat men vier jaar aan het bewind is geweest, vriendjes welgevallig kon zijn, postjes aan coalitie-drijvers vermocht weg te schenken. Het is fraai Inderdaad men moet maar brutaal zijn Als dan die brutaliteit wegge moffeld wordt achter zoogenaamd „christelijke" beginselen, dan schijnt men dubbel zeker van zyn welslagen te zijn. Gelukkig, dat 1918 nadert... Wjj hebben in dit schreeuwerige be toog maar niets gecursiveerd, het heele stuk had dan „uit de cursief" gedrukt moeten zijn. Het is één en al valsehe voorstelling. De zedeiykheidswetten deugen niet'; de arbeidswetsherziening is van Links de sociale wetsontwerpen, nota bene alle reeds lang ingediend, zijn er nog niet; de ziekteverzekering niets waardde invaliditeitsverzekering een ramp, de ouden van dagen aan hun droevig lot overgelaten. Van wie zoo het volk voor licht, mag 't wel heeten „Het is fraai En «inderdaad, men moet maar brutaal zyn !a Wol was 't ook hier niet onbekend gebleven, welk onweer er broedde, want uit alle oorden der wereld kwamen er schippers, die hun Dieuwstydingen gretig verspreidden, maar wie der krijgslieden, huurlingen als zij waren, bekommerde zich om de diepgaande geschillen, die het volk verdeelden en in spanning hielden. ,,'tWas toch geen vreemdeling" zeide de busschieter van Hemmeren. „Ik houd hem aan zyn uitspraak te oordeelen voor een Brabander, maar hy liet niets los, hy schyDt wel een be langrijke commissie te hebben, dat onze bevelhebber zoo dadeiyk met hem is medegegaan". „Ik meen bemerkt te hebben, dat hy de komst der Walen niet gunstig op nam, en ik houd het er zeker voor dat zijn boodschap met hun komst in ver band staat." „Zeker", zeide luitenant de Rebecquen „t geval moet wel ernstig zijn, anders had onze bevelhebber op een dag als dezen het kasteel niet verlaten, nu sche pen'met soldaten ter reede liggen, waar van 't nog niet duideiyk is, met welke bedoeling zy komen". ,,'t Zou wel kunnen zyn, dat we eerlang voor heete vuren kwamen te staan" zeide van Hemmeren. „Nog niet lang geleden met verlof te Middelburg zynde, vernam ik in „den Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar beladen met vergiftige on zuiverheden wanneer het nieren verlaat is hot 't zuiverste bloed van het geheele lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoor- ïyk werken, wordt uw geheele gestel langzamerhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergiften ver spreiden ziekte en verderf door het ge heele lichaam. Gy gaat u zwak, prikkelbaar en afgemat gevoeleD. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somtyds hebt gij een gevoel of de rug u zou breken, wanneer gy u in het bed omkeert. 's Morgens staat gy op met een ellendig gevoel in uw rug en met pijn inde leD- denen. Uw oogen zyn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onnatuurlyke kleur en komt in zeer groote of kleine hoeveel heden. Bjj vochtig weer zyn uw lede maten stram en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaarloost, zullen zij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwel lende urinekw ilen, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronische rheumatiek, en verwoesting der nieren. Alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Poster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas. Zy berst ollen en heelen de nieren, en helpen hen om hun -kracht te her winnen tot het filtreeren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzui verheden. Op iedere doos echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de naam van het geneesmiddel voiuit voor. Zy zyn te Goes verkrijgbaar bij de Firma Nathan Ema nuel; en te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt, K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f10. voor zes doozen. gouden Helm" vreemde geruchten. De schutteryen waren reeds gewaar schuwd, en de poorten w«rden op bui tengewone wijze bewaakt, omdat men vreesde voor een overval, maar niemand wist te /eggen van welke zyde gevaar gevreesd werd. „Zooveel weet ik echter reeds, dat de Walen niet zyn gezonden door den Stadhouder, 't is daarom voor onzen be velhebber een lastig geval en ik ben zeer nieuwsgierig om te vernemen wat het onderhoud met den kapitein der Walen heeft opgeleverd." Nadat zy dienaangaande meer dan eea uur in spanning hadden verkeerd, werd hunne nieuwsgierigheid eindelijk bevredigd door de terugkomst van den bevelhebber, de Ghistelles, die hen mede- dealde, dat hij een onderhoud had gehad met den heer van Boxtel, die hem een briet van Prins Willem van Oranje had gebracht. „Hadde ik dezen brief drie of vier uur eerder gehad, dan zouden deze Waalsche knechten hier niet geland zyn" zeide da bevelhebber. 'k Heb den kapitein der Walen heden reeds toegestaan zijne troepen aan land te laten komen en beloofd hun kwartier te verleenen in het kasteel, voorzoover er plaats is, aangezien we nu reeds 50 man meer in bezettiDg hebben dan gewooniyk, maar nu ik dit schry ven ontvangen heb, mag niemand worden toegelaten en de wachten moeten onmiddeliyk worden verdubbeld. (Wordt vervolgdJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1