Kerknieuws. 3 jaar, 7 van 4 jaar, 2 van 5 en 6 jaar en 3 van 713 jaar. Daarvan waren opgekomen reap. 4, 2, 2 2 en 8 en zyn goedgekeurd reap. 1, 1, 1 en 0. Donderdag was deze keui iDg voor Axel. Daar waren opgegeven 61 merries en 30 hengaten, geboren in 1910. Opgekomen 48 en 22goedgekeurd 9 en 7. Er waren aangegeven 9 dekhengsten van 3 jaar, 5 van 4 jaar, 9 van 5 en 6 jaar en 7 van 7—13 jaar. Daarvan waren opge komen reap. 5, 4, 9 en 6 en werden goed gekeurd reap. 2, 3, 6 en 4. Te Oostburg werd de keuring gehou den op Vrijdag en Zaterdag. Aangegeven waren 70 merries en 22 hengsten, ge boren in 1910. Opgekomen waren daarvan 56 en 20goedgekeurd werden 12 en 6. Aangegeven waren 12 drie-jarige, 7 vier jarige, 6 vjjf- en zesjarige en 6 van 7— 13 jarige dekhengsten. Opgekomen waren resp. 6, 3, 4 en 6 en goedgekeurd wer den reap. 4, 2, 8 en 4. Dekhengsten van 3, 4, 5 en 6 jaar worden saamgebracht op de Centrale Keuring te Goes Woensdag 28 Febr. M.C. In Januari werden in Zeeland geconstateerd 56 gevallen van besmette lijke veeziekte en wel: Van mond- en klauwzeer 9 gevallen n.l. een te St. Jans steen, 2 te Koewacht, 1 te St. Maartens dijk, Noordgouwe, Oostkapelle, Rilland- Bath, Stavenisse en Waterlandkerkje; van rotkreupel bij schapen, 45 gevallen, allen van een eigenaar te Zonnemaire; van vlekziekte bij varkens een geval te Veere en van miltvuur een geval te St. Annaland. OTT 3353 £»StOVX3SrQXH- Middelburg. Heden zijn gevankelijk naar het huis van bewaring alhier over gebracht H. J. C., 19 jaar, A. C., 26 jaar, E D. C., 23 jaar, en P. A. C., 20 jaar, arbei ders te Hontenisse, beklaagd van mis handeling van een ambtenaar en weder- spannigheid met vereenigde krachten gepleegd. Middelburg. Maandag is door de politie wederom proces-verbaal opgemaakt, wegens het stappen op een in beweging zijnde tram. Men zi) gewaarschuwd. Goes. Maandagmiddag is onze stad be zocht door den Commissaris der Konin gin in Zeeland, mr. H. J. Dtjckmeester. Z.Exc. bezichtigde, onder leiding van de commissie tot restauratie, de Magdalena- kerk. V!lasingen. De schilderspatroons heb ben besloten met ingang van 1 Maart het loon der meerderjarige gezellen te verhoogeD van 19 op 20 cent. Vlissingen. Onze gemeente-secretaris mr. dr. F. S. Witteveen is door den raad van Zutphen met algemeene stemmen in gelijke functie aldaar benoemd. Borsselen. Maandagavond hield de kolenvereeniging vergadering. De voor zitter dhr. J. Waboke opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Bi) rekening en ver antwoording over het loopende dienstjaar bleek, dat de inkomsten waren f 4827,23, de uitgaven f 4283, zoodat een goed slot overbluft van f544,225. Voor de levering van kachel en eierkolen waren biljetten ingekomen vanMooissen, Dordrecht, kachelkolkolen f 8,65, ^eierkolen f 10,45 Van Balen, Rotterdam, kachelkolen f 8.55, eierkolen f 10,30Pilaar, Utrecht, kachel kolen f8.90, eierkolen f 10.30; Wibaut, Vlissingen, kachelko^n f8,70, eierkolen f 10.25, alles per ton. By stemming ver kreeg Mooissen 2, Van Balrn 33 en Wi- baut 26 stommen, zuodat de levering gegund werd 3an Van Balen. Het ver voer der kolen werd gegund aan P. Zweemer voor 6 cent naar het dorp, 7 ct. aan den grintweg en 10 ct. buitenaf. Het uitlossen werd gegund aan Jan van Sabben r 2.98 per 100 H L. De twee af tredende bestuursleden werden met alge- meene stemmen herkozen. Daarna slui ting dei vergadering. Oudelande. Door saamwerking van eenige landbouwers alhier, is eene ver- eeniging tot stand gekomen tot aankoop van een hengst Belgisch ras, welke reeds is aangekocht en in het begin dezer week zal aankomen. Souburg. Maandagavond vergaderde de afdeeling Souburg der Chr. Krankzinni genverpleging. De voorzitter A. v. Veen opende de vergadering op de gebruike- lyke wyze en gaf daarna een kort over zicht van de werkzaamheden in het af- geloopen jaar. Het bestuur vergaderde een paar maal en besloot in het najaar een spreker te laten optreden, dien we vonden in ds. Tjebbes van Middelburg. Zyn ernstig woord had eene goede uit werking, ons ledeDtal vermeerderde met 21. Daarom zyn we er nog niet. Krachtig doorwerken biyft de boodschap. Wie het jaarverslag van den penningmeester heeft nagezien, zal gelezen hebben, dat de re kening met een nadeelig saldo sloot, waarom de voorz. ds. Donner ook zeide het biyft een eisch om met de grootste zuinigheid voort te gaan, terwijl tevens ieder zich de gelegenheid ziet geboden door offervaardigheid de flnantieele lasten te verlichten. Het bestuur der afdee ling Souburg werd in de gelegenheid ge teld de stichting te bezoeken. De jaar- ïyksche contributiën werden in Novem ber getrouw gegeven. Een begunstigster overleed in het afgeloopen jaar. Het ge tal leden en begunstigers der afdeeling bedraagt thans 119. De secretaris A. Steketee las de notulen der vorige ver gadering, die werden goedgekeurd. De penningmeester H. de Muynck deeld» mede, dat in 1911 aan contributie was ontvangen f81.76, na aftrek vanlOpOt. onkosten werd f 78.57' aan de stichting afgedragen. Tot het nazien der boeken van den penningmeesterwerden benoemd de br. 8. v. d. Voorde en L. Willeboordse. Hierna bracht het bestuurslid A. Melis verslag uit van de jaarvergadering 1911 en het bestuurslid P. Louws van het bezoek van het bestuur aan »Vrederust«. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering werden gekozen S. v. d. Voorde, A. Wou ters, K. Wielemaker en J. ÜideonBü. Aan gezien volgens art. 12 van het reglement de afdeelingen het recht hebben voorstel len op de algemeene vergadering te bren gen, besloot de afdeeling Souburg te verzoeken de jaarvergadering op een Don derdag te houden, aangezien dan meer personen, die toch Daar Middelburg gaan, deze vergadering kunnen by wonen. Het aftredend bestuurslid A Melis werd met op 1 na algemeene stemmen herkozen. In plaats van het aftredend bestuurslid H. de Muynck, die wegens zyn hoogen leeftyd niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen, na herhaalde stem ming, A. Wisse. De voorzitter dankte br. De Muynck voor de vele dieDsten deafdee- ling bewezen. Nadat nog is medegedeeld, dat het bestuur plan heeft in 't najaar weer een spreker voor de afdeeling te doen op treden sluit de voorzitter na de gebruike- ïyke rondvraag de vergaderingen gaat het bestuurslid A. Melis voor in dankgebed. St.-riaartensdük. Na tl f jaren terug gevonden. Meldden wy, nu twee weken geleden, dat een kleine jongen hier was komen aaDZwerven, thans kunnen wy mededeeien, dat de knaap door de familie Kosters van 's-Gravendeel, die zich Maan dag alhier bevond,herkend is als hun kind, Reinier, dat zy voor ruim elf jaren zyn kwyt geraakt, 't Is wel een heel vreemde geschiedenis. Toen het kind op 5-jarigen leef!yd opeens plotseling verdwenen was, dachten de ouders niet anders of het was verdronken. Dagen achtereen werd gedregd en gezocht, maar geen kind in eenig water gevonden. Toen kwam men op de gedachte of het niet ontvoerd kon zyn door een familie uit een woonwagen, die in dien tyd in het dorp zich had opgehouden, doch veel te laat viel hun dit in om bedoelden wagen nog op te sporen. En zoo hoorde de familie er nooit meer van. Wel togen de ouders herhaal- deiyk op reis, wanneer zy hoorden dat ergens een verdwaald kind zich bevond, doch steeds tevergeefs, tot zy ditmaal echter met de grootste zekerheid ver klaren, dat deze jongen hun zoon is. Volgens hun beweren zou hy thans den leeftyd van 16 jaren bereikt hebben. Gelykenis in gelaatstrekken, haarkleur, oogopslag, en in gang met hun andere kinderen, een flauw litteeken by een wenkbrauw, dit alles deed Kosters en zyn vrouw, en vooral de vrouw, met volle overtuiging en tot schreiens toe bewogen zeggen Het is ons kind. En zy hebben het dan ook gekregen. Wy waren er getuige van welke gevoelvolle woorden van dankbaarheid jegens onzen burge meester, die door medeiyden gedreven zich dezen zwerveling had aangetrok ken, dezen eenvoudigen menschen uit het gemoed kwamen. Men besefte als het ware,hier sprak het ouderhart, De heer officier van justitie uit Zierikzee, die toe vallig vooreen ambteiyk onderzoek in een strafzaak zich Maandag in deze gemeente bevond, adviseerde den burgemeester den jongen aan de familie Kosters af te staan, onder voorbehoud, dat, mochten nog an deren opdagen, die ook aanspraken op den knaap meenen te kunnen maken, de rechtbank dan zou moeten beslissen. Een dergeiyke verklariDg is door de ouders Kosters geteekend. De burgemees ter hier, die in het geval van dezen zwervenden jongen, meer acht gaf op de gevoelsklanken, die in hem trilden, dan op de stem van den ambtsplicht, heeft een voldoening voor deze daad mogen smaken, als maar zelden iemand weder vaart. Herhalingsoefeningen. De Stct. (no. 36) bevat een staat, aan wijzende de lichtingen en de korpsen waartoe de verlofgangers van de militie te land behooren, die in 1912 krachtens art. III der Militiewet 1901 voor herha- lingsoeferingen in werkeiyken dienst komen, met vermelding tevens van den duur van het verbiyf onder de wapenen. Volgens dezen staat komen de lichtin gen als volgt op Lichting 1905de regimenten infante rie, de compagnieën wielryders en de compagnieën hospitaalsoldaten, alle 26 dagen; het korps pontonniers 11 dagen de regimenten vesting-artillerie en het korps pantserfort artillerie beide 13 da gen bet regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafis ten 11 dagen-, lichting 1906; de regimenten infante rie, de compagniën wielryders en de compagnieën hospitaalsoldaten, alle 26 dagenhet korps torpedisten 12 dagen lichting 1907de regimenten veld artillerie, met uitzondering van de trein- afdeelingen, en het korps pontonniers, beide 26 dagen; de regimenten vesting artillerie en het korps pantserfort-artil lerie, beide 19 dagenhet ïegiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten, 26 dagen lichting 1908het korps torpedisten, 19 dagen lichting 1999de regimenten huzaren 20 dagen de regimenten veld-artillerie, met uitzondering van de treinafdeelin- gen, het korps rydende-artillerie, het korps pontonniers, de regimenten ves ting-artillerie, het korps pantserfoit- artlllerie, het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafls ten, alle 26 dagen lichting 1910: het korps torpedisten 19 dagen lichting 1911de regimenten infanterie, de compagnieën wielryders, de compag nieën hospitaalsoldaten en de mitrail- loumfdeelingen, alle 26 dagen (hieronder ook te begry pen de miliciens van andere lichtingen, die in 1911 hunne eerste- oefening aanvingen, met uitzondering echter van hen die ten gevolge van ver leende ontheffing van den werkeiyken dienst eerst in 1911 voor eerste-oefening onder de wapenen kwamen). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hei- en Boeicop (toez.), G. A. Pott, cand. te Zetten te Dubbel dam, D. Th. Keek te Zuilichem; te Oud- Karspel, H. G. v.Wijngaarden te Hauwert. Bedankt voor Oud-Beyerland door J. de Bruin te Veenendaalvoor Metslawier door M. Th. Laurman te Finkum. Krabbendyke. Ds R. Bokma, van wiens plotselinge, ernstige krankheid we gisteren melding maakten, is Maandag avond overleden. Zondag 4 Februari j.l. preekte Z.Eerw. nog tweemaal en ver schenen Donderdagavond hield hy nog catechisatie. Ds Bokma was in 1879 can- didaat in Drenthe, werd op 17 Augustus van dit jaar als predikant bevestigd te Zyderveld en diende van 4 November 1883 onze gemeente. Geief. Kerken. Beroepen te Zalk, C. J. Hapman, cand. te Kampen. Aangenomen naar Stadskanaal door H. Heida te Halfweg. Kamperland. Zondagmiddag trad onze leeraar ds. P. J. Baay voor zyn gemeente op ten einde de reeds aangekondigde gedachtenisrede uit te spreken. Naar aanleiding van Ps. 71 vers 17 en 18 sprak Z.Eerw. over het verschil en de overeen komst tusschen den dichter en de lei ding Gods in eigen persoon. Spreker stond stil: ten eerste, by de ryke her innering van 't verleden ten tweede, op het heden, dat hem tot dankbaarheid noopt en ten derde op de toekomst die hem wacht waardoor hy zich voelde ge drongen tot ootmoedig gebed. Na deze rede te hebben uitgesproken, trad ds. Staal, van Coiynsplaat, op ten einde den jubelaris namens kerkeraad, gemeente en classis te feliciteeren met dit onderschei den voorrecht door God hem geschonken, 40 jaren lang den herderstaf te mogen dragen, om ten slotte in alle beschei denheid uit te spreken hoe het hem (spreker) persooniyk een behoefte des harten was van deze plaats zyn ambts broeder in de bediening enkele woorden te mogen toespreken. Hierop ging ds. Staal ons voor in dankgebed, waarna de gemeente op zyn verzoek plechtig opstond om biddend haar leeraar toe te zingen Ps. 134 3. Geiyk te voorzien was, moesten sommige menschen teleur gesteld naar huis, daar zy geen plaats meer konden bekomen. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Bodegraven, P. G. L. Steen beek, prop. te Den Haag. tiemesgde Berichten. H. Ledeboer. 'f Uit Almelo meldt meD, dat Zondagochtend te Stad-Almelo over leden is de heer H. Ledeboer, lid der firma Ledeboer Co. en derTwentsche Bankvereeniging. De overledene heeft zich vooral verdienstelyk gemaakt voor het Twentsche bykantoor dezer ver- eeniging. Kranig. Da by na 83-jarige landbou wer Jan Smit te Koekange wilde dezer dagen nog gaarne schaatsenrijden, doch zyn huisgenooten wilden dit niet toe staan, daar Smit in geen jaren gereden had. Den volgenden dag toen de meeste huisgenooten afwezig waren, zocht hy een paar schaatsen op en reed er mee over het nabygelegen kanaal dat het een lust was. - Geprikkeld. Een man, biykbaar niet wel by het hoofd, heeft Maandagochtend toen hy het gebouw van het Duitsche gezantschap op de Vy verberg in Den Haag passeerde, met een stok een vyftal ruiten in de benedenverdieping stuk ge slagen. Hy werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. De dader is een Britsch onderdaan. Een honderdjarigeMasindSLg vierde de wed. Bloemgarten, geb. Jamin, te Maas tricht baar honderdsten verjaardag. Hoe wel het gezicht zeer slecht wordt, is het oudje nog kras. Angstige oogenblikken. MeD schryft uit EnkhuizenVan een troep jongens, die zich Zondagnamiddag over de ys- schotsen te ver in zee begaven, geraakten twee te water, die beiden, hoewel gerui- men tyd in levensgevaar verkeerende, nog gered werden. Een hunner die reeds bewusteloos was, werd met groote moeite aan den wal gebracht. Aangezien inmid dels een viy sterke mist kwam opzetten en de avond begon in te vallen, maakte men zich in de stad erg ongerust om trent het lot van eenige jongens die men van den wal nog op het ys kon zien loopen en die niet terugkeerden. Een Ijsvlet bemand met een achttal visschers toog te omstreeks 7 uur des avonds op verkenning uit, doch keerde te acht uur terug zonder iets omtrent de zich op het ys bevindende jongens te hebben opge merkt. Later bleek dat de jongens, die men vermoedde op het ys te zya ver dwaald of afgedreven, zich hadden weten te redden door aan den Oosterdyk den vasten wal te bereiken. Den geheelen avond bewoog zich aan den zeekant een talryk publiek, nieuwsgierig omtrent het lot der jongens, die hun leven op deze wyze in de waagschaal stelden. Afpersing. .De eebtgenoote van een landbouwer op het gehucht Bedaf, by Baarle Nassau, onder deze gemeente, heeft Zondagnacht angstige oogenblikken doorleefd. Terwyi haar man nl. voor zaken van huis was, heeft de inwonende knecht getracht de geldkast open te breken. Zich door de vrouw, die wakker geworden was, herkend ziende, heeft hy haar eenig geld afgeperst en de belofte, dat zy hem niet verraden zou. De vrouw beloofde zulks, doch zich niet verzekerd achtende, dat zy haar belofte zou hou den, nam de onverlaat een mes met het doel de vrouw van het leven te berooven. Door haar bidden en smeeken en de be lofte, dat zy hem later nog 59 frs. zou ter hand stellen, liet de booswicht zich vermurwen en verliet het huis. De zaak is thans in handen der politie. Millionair8.\ Er zyn in 't verloopen jaar 15 personen aangeslagen voor een vermogen van 6 tot 10 millioen od 5 als de bezitters van vermogens boven de 10 millioen. Deze 5 groot-millionairs, de eenige vyf Nederlanders dus, die wellicht volgens Engelschen standaard millionair genoemd zouden kunnen worden, heb ben samen eeD vermogen van b(jna 87 millioen gulden. Wat onze millionairs tot nederigheid en dankbaarheid kan stemmenhet vermogen van de 5 rykste Nederlanders is zoo om en naby even groot als het jaariyksch inkomen van Andrew Carnegie. Gegapt. De echtgenoote van een onderwyzer, wonende te Rotterdam, die gedurende de Kerstvacantie met haar man op reis is geweest, had uit voor zorg tegen diefstal, al haar geldswaarden, spaarbankboekjes, drie effecten van 100 gulden ieder, en de acten JTransch, Duitsch en Engelsch, op naam van haar man, in een pakje gewikkeld en mee op reis genomen, 's Zaterdagsavonds 7 uur keert zy in haar woning terug haar man zou iets later komen. By het openen van de straatdeur legde zy het pakje met al de stukken van waarde, waaronder 125 gld. contant geld, een oogenblik op de stoep, doch verzuimde het mee naar binnen te nemen. Een half uurtje in huis teruggekeerd, be merkte zy haar verzuim, snelde naar buiten, doch gevlogen was het pakje, met al de bezittingen, ook met de acten. Moord te Antwerpen. Thans is ab soluut vastgesteld, dat er van zelfmoord geen sprake is in de geheimzinnige zaak van den diamanthandelaar M. Davidson. De rapporten van de geneesheeren zyn eensluidend in dit opzicht. Niet alleen dat de moordenaars bun slachtoffer heb ben gedood door middel van het scheer mes, zy hebben eerst getracht hem te wurgen. Dat hebben de deskundigen op gemaakt uit indrukken, die men aan den hals van het slachtoffer vond. Ook is bewezen, dat de moordenaars vooraf de plaats beraamd hebben, waar zy den on gelukkige zouden dooden. Achter een haag heeft men nameiyk de overblyfselen van een houtvuur gevondeD. Men kan dus aannemen, dat een of meer indivi duen den heer Davidson daar afwachtten. Daar het dien dag zeer koud was, hebben zy een vuur aangestoken. Gedurende dien tyd is een medeplichtige den man gaan opzoeken en heeft hem daarheen geleid. De justitie stelt thans alle pogin gen in het werk, om te weten wie het laatst met Davidson is gezien. Ook de leverancier van het mes wordt viytig gezocht. De opening van de safe heeft aan het licht gebracht, dat het slacht offer voor 19000 francs aan diamanten by zich droeg; dat wat de partyen be treft die hy te voren in commissie had. Het juiste bedrag van het totaal is nog niet bekend. Dokwerkersstaking. De dokwerkers te Manchester stemden er iD toe, het werk te hervatten, nadat de maatschap- py van het scheepskanaal beloofd had, de grieven te onderzoeken. Iets nieuws. De Fransche politie, als steeds zeer yverig zoekend Daar over treders, heeft thans een geheel nieuw middel om schuldigen te straffen in toe passing gebracht. Voor de rechtbank hebben dezer dagen terechtgestaan twee dieven, die flesschen likeur gestolen en naar huis hadden gebracht om den in houd daar op hun gemak te genieten. Beiden zyn nu tot 6 maanden veroor deeld wegens het vervoeren van sterken drank zonder geleide-blij et. Volgens een bericht uit Jerusalem heeft een onbekende het slot van de deur van de kerk van het Heilige Graf ver broken, welke daad groote beweging heeft veroorzaakt onder de cbristelyke bevol king. De sleutel van de kerk wordt, zoo als bekend is, bewaard door een aan- zieciyke Muzelmansche familie. De pa triaren en de consuls hebben zich tot de Turksche regeering gewend. Het slot is op last van bet gemeentebestuur weer hersteld. Om ventueele diefstallen te voorkomeD, wordt de kerk door troepen bewaakt. Steendrukkunst. Geiyk veel andere dingen is ook de steendruk by toeval uitgevonden. Senefelder, de uitvinder, was een zec-r veelzydig maD, hetgeen hem aanvankeiyk belette in de wereld voor uit te komen. Hy dichtte, schilderde, musiceerde en keDde ook iets van gra- veeren en drukken. By het etsen op koper ontbrak het hem aan geld voor nieuwe platen. Dat bracht hem op het denkbeeld, de mislukte etsen met weeke kalksteen af te siypen. Op een goeden dag zou hy voor zyn moeder de wasch- ïyst opschrijven. Daar hy niets anders had deed hy dit met drukinkt op kalk steen. Eenige dagen later kwam hy op de gedachte, of de steen geëst zou kun nen worden, zot dat het schrift met de geprepareerde inkt blei f staan. Do po ging gelukte, en daarmede was het steen drukken uitgevonden. Mijnongelukken. Te Antonienhtltte in Opper-Silezié zyn op de Litacdra-myn twee opzichters, twee ploegbazen en vier man door een myngasoDtplofflng gedood. Vermoedeiyk is de ontploffiogaan onvoor zichtigheid te wyten. Uit Essen wordt een ontploffing geseind, die plaats vond in de myn Rhein Elbe. Drie arbeiders wer den gedood. Het ongeluk schijnt niet ont staan te zyn door myngasontplcffiog. Uit Gleiwitz wordt nog over de catastrofe gemeld, dat di reddingskolonne met zuur stofapparaten is aangekomen. De rook belette echter nog den ieddingsarbeid. De kolonne kan zonder eigen levensgevaar niet verder in de myn doordringen. Er zyn tot nog toe 29 iyken bovengebracht. Twaalf artsen zyn aanwezig. De myn wordt door vertwyfelde vrouwen eD kin deren belegerd. In de myn „Reden", in de buurt van het spoorwegstation Reden- Friedrichstbal, die pas uitgegraven is, brak Maandagmiddag gedurende het op halen van de uitgegraven aarde het gelei- touw der kipbakken, waardoor deze om- kipten en hun inhoud op de beneden staande arbeiders uitstortten. Drie man nen werden gedood en drie zwaar gewond. Portugal. De ellende, teweeggebracht, door de overstrooming in Portugal, is nog verergerd door de stormeD, die Za terdag j.l. daar hebben gewoed. De bruggen en dykeu in de landbouwdis tricten langs de Taag zyn thans geheel en al weggeslagen en wyd en zyd staan de landeryen blank. Op een punt, ge legen op 5'/2 my 1 afstands van Lissabon is de rivier thans vyf maal zoo breed als gewooniyk, op een andere plaats is het water 60 voet gewassen. Te Villa- franca werden de wynpakhuizen over stroomd en dreven de vaten naar de zee toe, tegeiyk met rundvee en schapen uit de weiden rondom de stad. De schade alleen in dit district wordt geraamd op 2lh millioen gulden. Door een aard verschuiving te Palmella tegenover Lis sabon werd een kerkhof vernield en de losgespoelde lyken dreven rond op het water. Te Guarda zyn eenige huizen ingestort en 15 personen bedolven onder het puin. De schade alleen in de di stricten langs de Taag bedraagt ruim 25 millioen gld. En in het noorden van het land ia de toestand al even ellendig. Honderdvyftig menschen zyn reeds ver dronken. Slachtoffers. De aviatiek biy ft slacht offers eischen. Jamisch en LeoD, leer lingen van de vliegschool te SebastopoJ, vlogen samen op een tweedekker, toen deze plotseling naar benéden duikelde. Door den schok ontplofte het benzine reservoir, waardoor de reeds ernstig ver wonde vliegers levend verbrandden. Winter. Er heerscht buitengewone koude in de omstreken van New-York. De oudste menschen herinneren zich niet ooit zooveel ys in de Hudson-rivier te hebben gezien. Men is met automo bielen over de toegevroren rivier gere den van Tarrytown naar Albany, over een afstand dus van 110 K.M. Er woeden bovendien hevige sneeuwstormen, zoodat op verschillende plaatsen het spoorweg, verkeer gestaakt moest worden. Sinds Vrydagochtend is geen enkale trein uit Oswego vertrokken eD is er ook geen binnengekomen. Tusschen genoemde plaats en Fulton zyn vier treinen in de sneeuw blyven steken. De Trans-Atlan tische stoomers hebben do grootste moeite om de haven van New-York bin nen te komeD. De „Baltic" van de White Star Line had vyf uren werk om van het quarantaine-station naar haar dok te stoomen. Voor «La Provence* moest een weg door sleepbooten wordeD open gemaakt. Hansen, f De ontdekker der lepra bacil, dr. Armanes Hansen, is Maandag te Christiania plotseling overleden. Turkije. De ministerraad besloot, den staat van beleg te Constantinopel vóór het byeenkomen der Kamer op te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2