No. 114 1912, Woensdag 14 Februari 26e jaargang. EUWSBLAD historisch VOOR ZEELA1D. SHRISTELiJK» tJMI? VERSCHIJNT ZESMAAL PÉR WEEK Wed. S. J, DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIj, fiiddelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. Pc- asEggg^gapg IEl 'EREN WERKDAG DSS AVONDS. Prijs per trie maanden franco p. p. Hnkele nummers. UITGAVE DER FIRMA 1.25 „0.05 EN a m^sssesssEs^ mj® 5 regels 50 cent, ieuere regel meer 10 cent •10 regeir 1.—, iedere re gul vin 1 F, mitieberichten van 1- m er cent De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. 13 Febr. 1912. Bliksemafleiders in de oudheid. Algemeen geldt Benjamin FraDklin als uitvinder van den bliksemafleider. Menigeen zal het dan ook verwonderen dat men ieeds bij de Egyptenaren en de Israëlieten die Salomo's tempel bouwden, de wetten van den bliksemafleider kende, bijna 3000 jaren voordat Franklin zijn bekende proef met den vlieger deed. Een heele serie gedenkplaten en tem pelopschriften zijn er, om dit te bewezen. Ik wjjs alleen maar op de vergulde spit sen van den Ramses-tempel teMedinet- Abu, en een inscriptie in den tempel te Deudera, waaruit blijkt, dat de met koper beslagen spitste houten masten naast den tempel dezen voor het inslaan van den bliksem zouden behoeden. Begrijpelijk is het dat slechts de pries ters deze wetenschap bezaten, en dat zij ook slechts de werking van de metalen spitsen kenden, zonder de oorzaak ervan te kunnen verklaren. Ook de Joden hadden bliksemafleiders. Palestina is bekend als een land dat zeer rijk is aan onweders. En niettegen staande dat stak Salomo's tempel, op een berg gebouwd, hoog uit boven alles, wat hem omringde, zonder in de 1000 jaren van zijn bestaan ooit door den bliksem te zijn beschadigd. En wat blijkt nu uit den bouw van den tempel? Het cederhouten dak was zwaar ver guld, en met lange spitse, eveneens zwaar vergulde ijzeren stangen, versierd, Ook langs de muren liepen zwaar ver gulde cederhouten versieringen tot op den grond, terwijl onder den voorhof van den tempel het hemelwater zich in cysternen verzamelde, vanwaar het door metalen buizen in de aarde werd afge leid. We hebben hier dus, evengoed als nu, spitsen die den bliksem konden opvangen en metaal-geleidingen naar de aarde, in water uitloopend, waarmede dus even goed als nu, volkomen zekerheid werd verkregen. Alleen, men kende het gevolg, maar niet de oorzaak. Bijna tegelijkertijd dat Franklin zijn beroemd geworden proef in Amerika nam, deed, geheel onafhankelijk van deze, de Romas ongeveer dezelfde proefneming in Frankrijk. Toch duurde het geruimen tijd, voor men den bliksemafleider durfde toepas sen. Toen de Russische geleerde Rich- mann, die een proefleiding door zijn stu deerkamer had gelegd, door een bliksem slag werd gedood, vestigde zich het denk beeld, dat het middel erger zou zijn dan de kwaal, en bleef men deze hoogstnutti- ge uitvinding nog vele jaren met zeer groot wantrouwen bejegenen. N. Crl. 4 België. De stakingen in de Borinage zijn door hongersnood en oproer en plundering gevolgd. In de verschillende dorpen wer den door woedende, hongerlijdende vrou wen de broodwagens geplunderd, en de brooden verdeeld. Ook kolenvoorraden, boter, petroleum, en allerlei eetwaren werden geroofd. Nog duren deze toestan den van anarchie voort, waarin hoofd zakelijk jongelieden schuldig staan. Te Quaregnon haalden zij een met leege flesschen beladen spoorwagen leeg, sloe gen de flesschen stuk en strooiden de scherven op straat om de paarden der militairen te wond9n.Wagens met levens middelen kunnen slechts onder geleide van de gendarmes voortkomen. De toestand moet dan ook troosteloos zijn. Tachtig duizend menschen lijden honger. Te Jemappes, Monsville, Quareg non en Paturages staan alle winkels leeg; slechts het uithangbord wijst aan waar eenmaal brood, vleesch, melk, enz. te koop was. De leiders der vakvereeni- gingen zjjn machteloos om hunne volge lingen in bedwang te houden. Stil ligt nu het bedrijf in deze geheele streek die anders zwart is van dei: rook der fabrieken. Droog brood en pruimtabak schijnen op 't oogenblik de eenige genot middelen te zijn. Duitsehland. De nieuwe meerderheid in den Rijks dag heeft geen bl(jk gegeven van een dracht bij haar eerste optreden. Zoo links als rechts van den linkervleugel waren de uiterste zoomen onhandelbaar en onwillig tot saamwerking. De fat soenlijken onder de oud-liberalen en de vuurrooden onder de sociaal democraten sprongen uit den band, en zoo kwam de presidentszetel die voor een nationaal liberaal bestemd was aan den Centrum man Spahn (r. k.) die een twintigtal stemmen bekwam van sociaal democra ten. De functies van vice-president wer den bij stemming toegewezen aan den socialist Scheidemann en den nationaal liberaal Paasche, tot groote ontstemming van de vrijzinnigen (zoowat te vergelij ken met onze vrjjzinnig democraten die heelemaal buiten de buitverdeeling gehouden werden. De centrum-man had eerst zijn be noeming aangenomen. Doch daar zjjn partij vooraf gezegd had geen zitting te zullen nemen met een of meer sociaal democraten, bedankte hij Maandag reeds weer; en nu zal Woensdag een nieuwe presidentsverkiezing moeten plaats heb ben. Men kan daar nog wonderlijke dingen zien 1 Engeland. De voornaamste voorvallen der vorige week zijn de reis van minister Haldane naar Duitsehland en de reis van minister Churchill naar Ierland. Om met het laatste te beginnen. Ier land wacht al een eeuw ongeveer op Home Rule, zelfregeering. Het wil niet los staan van Engeland, maar het wil hebben zooals Canada een eigen bestuur. Dit hebben de conservatieven, onder welke de hoogkerkelijke anglicanen zit ten, altijd tegengehouden, uit vrees on der meer dat de Home Rule Rome Rule zou zijn en de „protestanten" daarbij in den druk zouden komen. De liberalen evenwel zijD vrijgeviger, politiek rijper en verstandigerdat heeft Gladstone getoond, die tot twee malen toe met het Home Rule vraagstuk stond en viel; en dit toont thans ook weer het liberale kabinet met' zijn vaste voorne mens om Ierland zijn zelfbestuur te schenken. Te Belfast zou een groote vergadering worden belegd waarin de minister Chur chill zou optreden voor Home Rule. In de bladen was hem lang te voren reeds gedreigd, zoo hij te Belfast mocht komen met dit doel, hij er niet lerend van daan zou komen. Toch ging Churchill. De unionisten wisten den stedelijken raad te bewegen om het voor de meeting door. de Home Rulers aangevraagde stadsge- bouw, de „Ulster Hall", te weigeren. De Raad deed diten 't gevolg was dat men in de open lucht moest vergaderen onder geweldige stortregens. Doch de Belfasters hadden palen geslagen en een reusachtig zeil gespannen, en zoo kwamen de be- toogers bijeen. Churchill en Redmond, deze laatste is de leider der Iersche Home Rule-partjj in het Lagerhuis, werden geestdriftig toegejuicht. Op z'n Engelsch, dat laat zich begrjjpen. De minister sprak vast en beslisten hy beloofde dat voor de belangen der „protestantsche" minderheid zou worden gezorgd. Ev waren vele soldaten ea rechercheurs op de been om het leven van den minis ter en den eigendom der tegenstanders van Home Rule te beschermen. Er had dan ook niets bijzonders plaats; dan alleen dat des avonds de tegenstanders de nationalisten - een tegen-betoog hielden, waarin de rede van Churchil zoo mogeiyk werd afgebroken. Wat het bezoek van minister Haldane aan Berlyn betreft, het doel er van was om het terrein te verkennen en dan aan het Engelsche kabinet te kunnen melden over welke punten Duitsehland geneigd is met Engeland te onderhandelen. Volgens verklaringen van ingewyden zyn deze le. Beide staten komen overeen de be vordering van spionnage op het gebied van den anderen staat streDg te verbieden. Duitsehland en Engeland zullen elkander wederkeerig de maatregelen mededeelen, die zij getroffen hebben ter uitvoering van deze overeenkomst. Hiermede zou een bron van opwindende conflicten toege stopt zfln. 2e. Duitsehland en Engeland hebben een gemeenschappeiyk belang btj de handhaving van den 3tatus-quo in China en Perzië. 3e. Duitsehland en Engeland zullen trachten de tegenstrydige belangen by den aanleg van den Bagdad-spoorweg door vriendscbappeiyke besprekingen uit den weg te ruimen, en een overeenkomst te treffen over het eindstation van dezen spoorweg. Ook de andere politieke en eco nomische geschillen in Turkije zullen een onderwerp van bespreking uitmaken. 4e. Ook is gesproken over den afstand van de Walvischbaai en over grensrege lingen tusschen Duitsch Z.-W. Afrika en Portugeesch West-Afrika. Er is verder onderhandeld over alle be- langryke internationale vraagstukken. Lord Haldane beeft eveneens getracht de opinie van de Duitsche regeering te ver nemen over de mogelykheid om een einde te maken aan den Italiaansch-Turkschen oorlog en met de Duitsche staatslieden ook marine-aangelegenheden besproken. De quaestie van de beperking der oorlogs toerustingen is echter niet aangeroerd, daar het aan de Engelsche regeering be kend was, dat Duitsehland onderhande lingen over dit onderwerp nutteloos acht. Mogen de onderhandelingen leiden tot opklaring van den staatkundigen hemel. Immers Engeland en Duitsehland zijn twee concurrenten in den strijd om het bestaan, van welker goede verstandhou ding menscheiykerwys de vrede van Europa voor een goed deel afhangt. Chins. De pacificatie der partyen is door Joaan Sji-Kai tot stand gebracht. Hy heeft van China weten te maken wat men zou kunnen noemen een Republiek meteen Keizer aan het hoofd, die ongeveer de taak zal hebben van Opperpriester, terwijl het parlement en de president der Republiek zullen belast zyn met de politieke leiding. De Keizerin Weduwe heeft in deze trans actie toegestemd. Joean-Sji-Kai heeft door deze oplossing niet alleen een denkbeeld gegeven van zyn sluwheid, maar ook van zjju groote kennis van het Chineesche volkskarakter. De republikeinen brengt hij op zyn hand door de instelling eener republiek in-naam de groote middenklasse, die van de poli tieke gebeurtenissen geen verstand heeft, door het behoud van den Keizer, als erfe- ïyk godsdienstig Hoofd van den Staat. Zoo bevredigt hij beide partijen. Maar zal Cbina voor dezen nieuwen regeerings- vormryp zijn? Het keizeriyk geslacht, dat door deze besluiten tot de rol der „rois fainéants" terugzinkt, is in 1583 voor het eerst be noorden den grooten muur opgetreden. Binnen twee eeuwen zoo verhaalt Het Handelsblad had het, naast zijn oorspronkeiyk gebied, Korea, Mongolië, Dsjoengarië, Tibet, Turkestan, Formosa, en de 18 provincies der Mingdynastie onderworpen; reeds in 1644 had het zyn residentie uit Moekden naar Peking over gebracht. Met onweerstaanbare macht hadden de Mantsjoevoi sten van elke zwakheid, van elke oneenigheid in het ryk der Mingdynastie gebruik gemaakt om hun positie te versterken, en toen in 1644 de laatste keizer uit deChineesche dynastie stierf, riep de Chineesche gene raal Woe-sang-wei den jongen Mantsjoe- vorst Nor-hat-sjoe op den troon te PekiDg. „Als keizer van China nam Nor-hat- sjoe den naam Sjoe-tsjih aan en gaf hij zjjn dynastie, als herinnering aan de oud- Cbineesche dynastie der Tsing, den naam Ta-Tsing, de „groote heeriyke." „Onder deze Mantsjoe-dynastie breidde het Chineesche rijk zich gedurende an derhalve eeuw op ontzettende wijze uit. Geheel Achter-Azië, van het Pamir-ge- bergte tot de Japanscbe eilanden, van de Tzoecgoesensteppen tot Achter-Indië, werd onderworpen aan den Zoon des Hemels. „Met de Europeesche volken kwamen de Mantsjoes het eerst in aanraking om streeks 1683, toen zij bjj de vervolgiDg van den Chineeschen rooverhoefdman Koschwan die in de Nederlandsche geschiedenis bekend is onder zijn Por- tugeeschen naam Koxinga, Formosa bezetten, dat Koxinga, na de heldhaftige verdediging van het fort Zeelandia door Fredexik Ooyet, aan de Oost-Indische Compagnie had ontnomen. „Reeds vroeger hadd9n de Mantsjoes de Russen, onder zeer vernederende voor waarden tot den handel met China ver gunning gegeven en toen in 1684 een grensgeschil ontstond, wist Peter de Groote dit bij te leggen door het zenden van een schitterend gezantschap naar Peking, dat voor Rusland, tegen betaling eener jaariyksche srhattiDg, het recht wist te verkrygen om jaariyks een han delskaravaan naar Peking te zenden. „Onder de eerste keizers uit het Mant- sjoehuis was China een bloeiend ryk. Goed onderhouden straatwegen waren door het uitgestrekte gebied aangelegd, een uitgebreide scheepvaart verbond het Noorden met het Zuiden. De postdienst was zoo goed ingericht als in Oud-Perzië of in dan Romein schen staat. Prachtige bibliotheken, met duizenden kostbare werken, dienden als voedsel voor den geest. „Maar met het toenemen van hun macht en van den omvang van hun ryk, zagen de Mantsjoes voorby, dat deze werken van beschaving niet alleen moes ten worden behouden, doch ook uitge breid. Daarvoor hadden ze echter geen gevoel. Het eenige doel van hun be stuur was, het arbeidzame, vlijtige en onderdanige Chineesche volk uit te bui ten, ryke schatten te verzamelen, en niets te doen ten bate van den voor uitgang en de welvaart van China. „Zoo werd onder de latere Mantsjoe- keizers alles verwoest en vernietigd, wat vorige geslachten hadden opgebouwd. De wegen werden verwaarloosd, deirri- gatiewerken vernield, de dyken verbrok keld de landbouw was achteruitgegaan en verarmd, de belastingen waren veel te hoog en verdwenen grootendeels in de zakken der Mantsjoe ambtenaren, de bevolking werd uitgemergeld, en voor eenige andjre ontwikkeling dandeklas- siek-licteraire werd niets gedaan. „Zoo Jis China geworden de uit den grjjzen voortyd in onzen tijd overgegane ruïne. Wat konden de troepen der drie banieren, de Mantsjoes, de Chineezen en de Mongolen met hun middeleeuwsche lansen en zwaarden tegen moderne vuur wapenen? En toen eindehjk de re geering, door den nood gedwongen, be sloot de moderne bewapening in te voe ren, bleek het, dat de oude soldaten- kaste der Mantsjoes geen zin had, zich aan te sluiten by de met geweren ge wapende nieuwe troepen-afdeelingen. Zy bleven liever in ruste de staatspensi oenen genieten die zy genoten om de onderworpen Chineezen onder den duim te houden. „Slechts twee der op moderne leest geschoeide divisies zijn uit Mantsjoes samengesteld; de overige 36 zyn over wegend Chineesch. En onder deze troe pen brak het eerst de opstand uit. Want zy werden algemeen veracht en slecht betaaldhunne officieren die in Japan, Amerika en Duitsehland waren opgeleid, waren diep gekrenkt door de slechte be handeling die zij ondergingen en ver ontwaardigd over de gunstelingen-heer- schappy, die in China heerschte. „By deze soldaten voegden zich geleer den, die voor rekeniDg van het ryk in het buitenland hadden gestudeerd, en bij hun terugkeer in het vaderland ge dwongen waren honger te ïyden, daar zy geen ambt konden verkrygen. „Tegenover een zwakke, vervallen regeering hadden deze aanstokers van den opstand vry spel. Want verzwakt was de regeering, niet alleen door den achteruitgang van het ryk, en door het optreden der vreemdelingen, maar nog meer door eigen schuld, door het toe laten van de kinderen-, vrouwen- en eunuchenheerschappy. Reeds in den ou den tyd meende de dynastie haar voort bestaan het best te kunnen verzekeren, zoo de Keizer een groot aantal vrouwen hadnaast de keizerin (Hwangbau) stonden een aantal andere vrouwen, ieder met een afzonderlijken rang en titel. „De beroemde keizerin Tsoe-Hai, die meer dan een halve eeuw het Hemel- sche Ryk heeft bestuurd, was een by- vrouw van keizer Toeng-tsji. En waar Vroeger de keus der vrouwen bij de op volging gewoonlijk op een onmondig kind viel, opdat tot diens meederjarig- heid de moeder, de ooms, tantes en an dere familieleden, en alle gesnedeneD in hun dienst, zich door de leiding der staatszaken konden verryken, daar wist Tsoe-Bsi, nadat zy eerst voor den keizer Kwang-Hsu gedurende diens minder jarigheid het regentschap had gevoerd, dezen zwakken vorst gedurende zyn ge heele leven te overheerschen, en na zyn dood opnieuw een twee-jarig kind op den troon te plaatsen. Daardoor heeft China, sedert den dood van keizer Toeng-tsji in 1875, voortdurend het tyrannieke bestuur der oude Boeddah, moeten verduren en na haar dood in 1908 is de uitbars ting begonnen, die nu tot vernietiging van de dynaetie als regeerend geslacht heeft geleid." Door den Bond van suikerfabriekanten is aan de agenten per circulaire bericht gezonden, ieder namens zijn fabriek, dat er voor 1912/1913 een overeenkomst is aangegaan met het Nederlandsche Land- bouw-comité, dat de bietenleverancier boven den vastgestelden bondsprys zal genieten de helft der overwinst, welke door de gezameniyke fabrieken by den bond aangesloten, zal worden gemaakt. Iedere fabriek, by den bond aangesloten, is verplicht by het bureau van den bond, na opmaking van haar balans en na controleering daarvan door een accoun tant te storten de helft van baar over winst, welke bedragen dan onder de bietenleveranciers naar het aantal ge leverde KG. bieten zal worden verdeeld, zoodat de vergoeding by iedere fabriek dezelfde biyft. Daar de prys nog niet is vastgesteld voor dit jaar, rekent men toch algemeen op een hoogen prys. Als nu bovenstaande voor de landbouwers maar geen wassenneus biykt. - Voor de Woensdag te Hulst gehouden voorjaarspremiekeuriDg waren aangege ven 41 merries en 13 hengsten, geboren in 1910. Er waren daarvan opgekomen 33 merries en 10 hengsten en er werden goedgekeurd 5 merries en 2 hengsten. Ir waren aangegeven 14 dekhengsten van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1