No. 113 1912, Dinsdag 13 Februari 26e Jaargang 8HR1STELÏJK- MIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAU Auietaae verrassing. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIjL- te 9 iidrielbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ■erxw mm wmmm. xtxT mm IE1 tEREN WERKDAG DHS AVONDS. 1.25 o o Ö.05 vqx2fV3zammaGGBBmss3B2S3!ZKEZ3is^.!aagBEaiBeM-wcsT.ji rjï^r Prijs per irie maanden franco p. p. Knkele nummers. UITGAVE DER FIRM/1 3 EN .iSfefeèstsasaj v in 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ceat F, milieberichten van 1—10 regeir iedere regi S ra, et 10 cent 12 Febr, 1912. Vooruitgang in Palestina. Mr. Harold Schepstone drukt zich over het Heilige Land aldus uit: Men zoude er bijna van ontstellet), wan neer men leest van een electric tram way in Damascus, de eerste stad der Bij - heilanden en van de telefoondraden aldaar en te Jeruzalem. In laatstgenoemde stad heeft de regeering een gezondheids board aangesteld, wier taak het is, er op toe te zien dat de straten rein gehouden worden en dat er een eind kome aan de menigte van honden, die langs de stra ten loopen. En wat een uitbreiding op het gebied van spoorwegen. Men zegt, als de nieuwe vertakking, waarvan thans sprake is, hare voltooiing bereikt heeft, dat het dan mogelijk zal zijn, om per spoor te reizen, van Parijs naar Jeruza lem en andere steden van het Heilige Land. Het is echter inzake den watertoevoer, dat misschien de grootste bedrijvigheid zich openbaart. Bijbellezers zullen met diepe belangstelling vernemen, dat van de drie reservoirs of vergaarbakken on geveer drie mijlen ten Zuiden van Beth lehem (nog heden ten dage Salomo's Pools genaamd) gebruik wordt gemaakt en dat uit deze vergaderbakken water wordt aangevoerd voor Jeruzalem door middel van pijpen langs de aloude water leiding. Berseba eveneens wordt thans van water voorzien uit een der zeven wellen, in Genesis vermeld. Nederlander. Dari, wat het duur worden betreft, voert het blad aan, dat de prijzen zullen wor den opgezet zóóver, dat juist de buiten- landsche fabrikant er nog boven moet blijven. In baar //naïeviteit" is de Middelburg- ,8che vermoedelijk alweer vergeten, wat ze een vorige maal zoo triomfantelijk vooropzette, dat de fabrieken hier „als paddestoelen" uit den grond zullen ver rijzen. Wie gelooft er nu iets van het opdrijven der prijzen, waar zulk een over vloed van fabrikanten meedingt en dus een zeer scherpe concurrentie niet uit kan blijven Hoe dus de Middelburgsche ook spar telt, zij zal de duurte moeten afvoeren van het program, dat vestiging van zoo veel fabrieken in ons land voorspelt. Het belooft een gouden tyd te worden. Veel fabrieken, overvloed van werk, veel verdiensten, welvaart, geen duurte. Inder daad, wat wil men meer? Nog eens Laat de Middelburgsche nog maar vaak kunnen melden, dat er weer ergens fabrieken bijkomen met het oog op de komende Tariefwet. Z(j zal genoeg vrij handelaars bekeeren. Inderdaad, de Middelburgsche moest het nu maar opgevenwant ze hééft zich vergaloppeerd. Met volhouden maakt ze 't slechts erger. Fabrieken als paddestoelen. Wij lezen in De Standaard Het was de Midd. Crt. die profeteerde, dat uit het buitenland onder de Dieuwe tariefwet hier fabrieken als paddestoelen zouden opschieten. Toen de Middelb. dit als argument tegen de Tariefwet aan voerde, werd ze natuurlijk in 't ootje ge nomen, zooals we zagen in De Residentie bode, aan wie het Zeeuwsche blad nu opnieuw een paar vroolijke oogenblikken schenkt. Want de Middelb. houdt vol, en zegt onder meer: Wordt de Residentiebod» door het plaat selijk voordeel van de oprichting van een nieuwe fabriek zóó verblind, dat zy de nadeelen vergeet, die elders geleden wor den als de bestaande Hollandsche fabrie ken een mededinger van dien aard te meer zien binnen den tariefmuur? Waarop de Residentiebode aldus ant woordt Wy worden door „het plaatseiyk voor deel" zoo weinig verblind, dat wy zeer goed onderscheiden „de nadeelen, die elders geleden (zullen) worden", als, enz. Wy onderscheiden zelfs nog meer. Iets, wat de Middelburgsche maar niet zien wil. Dit n.l., dat die nadeelen wel elders, maar juist in het buitenland geleden worden, waar de fabrieken geheel of ge- deelteiyk vertrekken. Eu de Hollandsche fabrieken zullen allerminst „een mede dinger te meer zien", wyi ze nu maar al te vael last hebben van de tallooze, stevig beschermde, collega's in het buiten land, waarvan ze onder het tarief bevryd zullen zyn. W e kunnen toch voorshands, ondanks depaddeDstoelen-verzekering der Middel burgsche nog niet aannemen, dat alle buitenlandsche fabrieken naar ons land zullen verhuizen. Ja maar, de winsten van zoo'n fabriek Saan naar het buitenland, zegt de Middel burgsche. Zeker, gedeelteiyk zal dit voor- I eerst wel juist zyn. Maar komen die winsten soms in ons land, nu die fabrie ken in het buitenland gevestigd zyn Daarentegen, als de fabrieken naar hier overgebracht worden, komen de arbeids lonen hier en worden ze hier verteerd. Ook dat is winst. Stisatofveriies. Een zeer belangryke voedingstof voor de plant is de stikstof. Deze stof is niet goedkoop en daarom moet de landbou wer er zuinig mee zyn. Nu gaat er, zoowel op de bouwery als buiten de bouwery veel stikstof verloren. Door eene ondoelmatige bewaring van den stalmest en door uitspoeling in den bo dem, gaat er jaariyks veel stikstof ver loren. Veel grooter is evenwel het ver lies, dat geleden wordt door het door spoelingsstelsel der groote steden. Enorm groote hoeveelheden stikstofverbindin gen, die in den vorm van landbouw producten naar de groote steden gevoerd worden, komen in den oceaan terecht. Andere oorzaken van stikstofverlies laten wy verder ter zyde liggen. Wordt door deze oorzaken jaariyks heel veel stik stof aan den landbouw onttroksen, daar tegenover staat, dat den landbouwer een bron ten dienste staat, om het verlies eenigszins te dekken. Die bron is de lucht. Verschillende soorten van bacte riën, welke samenleven met de wortels der vlinderbloemige gewassen, weten de stikstof uit den dampkring vast te leg gen en zoo den bodem met stikstof te verryken. Daardoor hebben de peulge wassen eene groote beteekenis gekregen in den omloop der landbouwgewassen. Deze beteekenis wordt wel eens over schat en het vermogen van sommige peulgewassen, om de dampkringsstik- stof als voeding aan te wenden, wordt dan te hoog aangeslagen en men gaat stellig te ver, als men nu mee*t, dat byv. witte- en bruine boonen, als mede erwten, lupinen, klavers enz. het zonder stikstofmest kunnen doen. Reeds vele jaren geleden werd door een onzer Rykslandbouwleeraren er op ge wezen, dat het zeer'wenschelyk is, de bruine boonen te bemesten met Ghili salpeter. En dit geldt voor alle peulge wassen, inzonderheid in het eerste groei- tydperk. In dit tydperk hebben zich nog geen wortelknobbeltjes gevormd en is er dus van een gebruikmaken van de lucht- stikstof geen sprake. Gedurende dezen tyd, eigenaardig het hongertydperk ge- heeten, zijn de peulgewassen enkel aan gewezen op de bodemstikstof. En nu ge beurt het heel dikwijls, dat die stikstof in geen genoegzame mate in den stik- stofhonger kan voorzien. Om dan een krachtig gewas te krygen is het noodig om de peulvruchten, wat Chilisalpeter te geven, om ze door het hongertydperk te helpen. Wij raden bier Chilisalpeter aan, omdat, deze stikstofmest de eenige stikstofmest is, welke de planten dade lijk helpt, en die in dit opzicht door geen andere stikstofmest vervangen is. Ook op de klaver kan het Chilisalpeter in het voorjaar zeer guastig werken, vooral wanneer door ongunstige weerstoestan- den als anderszins, de stand in het voor jaar te hol is. RBCLAMBB. Zich ongeneesiyk achten en in enkele dagen genezen te worden door de Pinkpil- len, dat is de aangename verrassing, ondervonden door Mej. de Wed. Gerrit sen, Keplerstraat 88, 's-Gravenhage. Me- jufirouw Gerritsen die in een slechten gezondheidstoestand verkeerde,hadnauw- keurig alle middelen ingenomen die haar waren voorgeschreven. Tot haar groote verwondering had zy niet de gewenschte verbetering verkregen. Van alle zijden raadde men haar de Pinkpillen te nemen. Hoewel zij geen hoop meer behield, nam zy de Pinkpillen zy verkreeg een groote verbetering en daarna een volledige ge nezing, en dat was voor haar een groote veirrassiDg. Mejuffrouw Gerritsen was, door het mislukken van alle andere ge neesmiddelen, er toe gekomen zich on geneesbaar te achten en hare verrassing kwam niet doordat de Pinkpillen haar spoedig genezen hadden (men denkt altyd dat de middelen gemaakt zijn om te genezen), maar door waar te nemen dat de Pinkpillen waren geslaagd, daar waar alle andere middelen hadden gefaald. Mej. Gerritsen schreef: Gerritsen. „Ik ben zeer verrast geweest over de snelheid waarmee uwe Pinkpillen my hebben hersteld. De andere middelen hadden myn kwaal niet kunnen over winnen en ik was er toe gekomen te gelooven dat ik ongeneesiyk was. Ik leed veel aan een toestand van bloed armoede, verergerd door hoofdpijnen. Ik was zeer zwak, zeer bleek, de personen van myn familie zeiden mij dat ik er uitzag alsof ik geen bloed meer had. Bij het minste werk kreeg ik zulke hevige hartkloppingen dat ik geloofde te zullen sterven. Dat alles is verdwenen na een kuur met de Pinkpillen en ik heb mij nooit zoo goed gevoeld als nu." Verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 de zes doozen, bij het Generaal Depót der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22, Amster dam voor Middelburg en omstreken by Joh. de Roos, Vlasmarkt K157voor Goes bij Gebrs. Mulderen verder by verschil lende apothekers en goede drogisten. riiddeiburg. Zaterdag had in de am bachtsschool alhier een belangrijke con ferentie plaats tusschen de Directie van de Koninklyke Paketvaartmaatschappy, het bestuur der Zeevaartschool te Vlis- singen en het bestuur der ambachts school. Tengevolge van een wyziging in de examenvereischten voor machinist is het mogelijk' geworden dat het jaar praktyk dat vroeger v°reischt werd van hen die examen wilden afleggen, thans vervangen wordt door een vierde leerjaar op de ambachtsschool. Tot du toe was het altyd moeilijk voor de jongelui die met einddiploma voor smeden, bank- werkeD, de ambachtsschool verlieten, een fabriek te vinden, waar zy voor één jaar werden toegelaten om zich in de praktijk te bekwamen, om daarna te gaan varen en te worden opgeleid voor macbinist by de koopvaardyvloot. Ge volg daarvan v»as, vermindering van het aanbod van machinisten. Daartegenover stond vermeerdering van vraag tenge volge van do zich steeds uitbreidende koopvaardy vloot. Vooral de Paketvaart maatschappy ondervond hiervan de moei lijkheid en het is dan ook voornameiyk aan haar initiatief te danken, dat de bepaling van een jaar praktyk op een fabriek is vervangen door een vierde leerjaar op de ambachtsschool. De am bachtsschool hier ter stede heeft een drie-jarigen cursus in smeden en haak werken, en de besprekingen, Zaterdag gehouden, hadden ten doel te komen tot de oprichting van een vierde leerjaar. Deze besprekingen zijn volkomen ge slaagd. Dientengevolge zal het bestuur der ambachtsschool zyn leerplan .uit breiden met een vierde leerjaar in sme den en bankwerken. Naar alle waar- sehyniykheid zal deze cursus reeds met Mei a.s. geopend worden. De jongelui, die voor machinist wenschen opgeleid te worden, zullen over dag de lessen in de praktyk volgen, terwcl zij in de ge legenheid zullen zyn om 's avonds de theoretische lessen op de Zeevaartschool te Vlissingen bij te wonen. De Paket vaartmaatschappy zal aan hen, die zich willen verbinden bij haar in dienst te te treden, gedurende dat vierde leerjaar een maandeiyksche vergoeding geven van f 15, terwyi de jongelui van Middel burg tevens de kosten van vervoer met de tram naar Vlissingen voor het by- wonenvanden avondcursus zullen ver goed krygen. Tengevolge van een en ander zal de ambachtsschool, behalve door de verbouwing, waaraan men thans reeds bezig is, nog een nieuwe uitbrei ding moeten ondergaan door bijbouw van een nieuwe bankweikery, waarvoor de plannen reeds in bewerking zijn. Was het tot nog toe moeilijk voor da vele jongelui die den cursus in smeden, bank- weiken, volgden, na afloop van de am bachtsschool een goede plaatsing te vin den, dit bezwaar is thans opgeheven. Er is thans voor de bankwerkers een ruime gelegenheid geopend om zich een zeer goede maatschappeiyke positie te verwerven. Alleen reeds de Paketvaart maatschappy kan jaariyks ongeveer vijf tig nieuwe machinisten gebruiken, zoo dat er voorloopig nog geen kans bestaat dat ook op dit terrein evenals op zoo menig ander overvloed van aanbod zal komen. niddelburg. In ons vorig nummer is in een advertentie medegedeeld, dat a.s. Donderdagavond door de Nat. Chr. Onder-ofi. Ver., 'afdeeling Middelburg, onder leiding van ds. De Ligt,'s avonds h&lfacht, in de Bogardzaal, een openbare vergadering zal worden belegd, waarop als spreker hoopt op te treden de heer A- van Helder, adj.-onderofficiervoor zitter van genoemde vereeniging, met het onderwerp: Doel en arbeid der N. G. O O V. Wij wenschen onze lezers en lezeressen tijdig aan deze vergadering te berinneren en er vriendeiy k op aan te dringen,dat deze samen minst, waarvan de toegang vry is, zoo trouw mogeiyk door onze mannen en vrouwen wordt bijgewoond. De vereeni ging, welke ons samenroept, maakt im mers aanspraak op onze sympathie en steun en 't zal een genot zyn den heer Van Helder,die in zijn militaire uniform tot ons zal komen en in onze kringen bekend staat als een aangenaam spreker, het doel en het streven van de N. C. O O. V. uiteen te hooren zetten. Nogmaals, deze vereeniging moet door de onzen worden gesteund, al was hpt alleen maar, omdat zij zich onder meer ten doel stelt den lotelingen bij hun intrede in het leger de helpende hand te bieden in hun stryd tegen de verleidingen, die hen in leger en vloot wachten. Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in hooger beroep ge handhaafd de aanslagen in den Boofde- lyken Omslag over 1911 van L. Baur- daux in de 2e klasseN. P. Dekker in de 8e klasse; W. van der Kleyn in de 2e klasseA. Jeronimus Sr. in de 50e klasse en A. Jeronimus Jr. in de 42e klasseen hebben teruggebracht de aan slagen van M. S. de Groot van de 28e naar de 25e klasseA. Bliek van de 25e naar de 22e klasseW. G. Bal van de 20e naar de 19e klasse; G. van Kleven van de 6e naar de 3e klasseM. van de Weg Mz. van de 2«e naar de 20e klasse; M. F. van Agten van de 2e naar de le klasse E. W. Hendrikse van de 86e naar de 66e klasse en P. W. M. Hoegen van de 86e naar de 66e klasse. Middelburg. Vrijdagmiddag ontstond een begin van brand ten huize van den heer B. aan den Noordsingel. Burgers bluschten het vuur. Goes. De negen olmenboomen staande bij de Gasfabriek alhier zyn door B. en W. dezer gemeente bij inscbry ving ver kocht voor f 176 aan den heer C. Kosten te 's-Graven polder. Goea. De agent van politie 3e klasse J. C. van Heel alhier is met ingang van 21 Februari in gelyke betrekking te Vlissingen benoemd. Goes. In dank ontvangen door den penningmeester der Wijkverpleging f 10 voor bewezen hulp der Wykzuster en aan giften f2.E0, fl.an 50 oent. Kortgane. Vrijdag vergaderde onder presidium van den heer L. van Vessem, de vereeniging „Landbouwbelang voor Noordbeveland". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over 't dienst jaar 1911, door deleden dier vereeniging voor gemeenschappelijke rekening, aan hulpmeststoffen en pootaardappelen, wai aangekocht tot een bedrag van f59827.24. Ritthem. Vry dagavond hield de Geiten- fokvereeniging „Samenwerking" alhier, hare algemeene vergadering, welke by- gewoond werd door 35 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ODtvangen was over het afgeloopen jaar f38.50 en uitgegeven f27.61, alzoo een batig saldo van f 10.89. De aftredende bestuursleden M. Boogesteger en M. Osté werden herkozen en in de plaats van L. Meliefste werd gekozen J. Cevaal. Nog werd besloten om artikelen te wyzigen van het reglement, naar het Modelregle ment van net Provinciaal Bestuur. Krahbendyke. Door de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met ingang van 18 Februari benoemd tot ploegbaas J. Hendrikx, hans weg werker te Leur by Breda en is zyne echtgenoote met ingang va.; denzelfden datum benoemd tot wachteres. Als stand plaats is voor beiden aangewezen Wacht post No. 25 alhier. Zierikzee Alhier is op 75 jarigen leef- tyd overleden de heer J. D. Gerritse, oud commissaris der Loodsen te Terschelling, Ridder in de orde van Oranje-Nassau. 's-Heer Abtskerke. De raad vergaderde Zaterdag. Present alle leden. In verband met storting van rente en kapitaal voor de aandeelen der Waterleiding werd de begrootiDg voor 191! en 1912 gewyzigd. Tot afgevaardigde Daar de vergaderingen' der waterleidingmaatschappy werd tot wederopzeggens benoemd de heer P. A. de Graag en tot zyn plaatsvervanger dhr. C. Meyaard. Wegens tekcrt op enkele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1