No. Ill 1912, Zaterdag 10 Februari 26e Jaargarij li- SHRISTEUJK. NIEUWSBLAD HtSTOSISCh VOOR ZEELAND r li erslaeslil, Jansz, de Sledebode tan HiddeUnrg. burg. de B num- s, groot »y, en in lying van bruari aan fiSTKR, Ingen. Firma tbakkerij, raagd, by dbouvrw, A AF. Ijelte. VERSC HIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES r, te Goes F. P. D'HUIj, te ^dddelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIÉN EERSTE KAMER. FEUILLETON. CHR. HONDIUS. VIII. EINHEHLAND. ris. 3SZT dags.van 'imorgens t EEDAlf. n» van Mid- ags geen RIKZEB. ierikzee. 7,80 2,80 7,30 7,80 7,80 7,30 7,30 6,80 7,30 7,30 7,30 7- 7,30 7,80 6,80 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 2,30 2- 2,30 2,30 2.30 2,30 2,80 2,30 2,30 2,30 280 2,30 2,30 2,30 1,80 2,- 2,30 BI Dl". 7,30 11,- 8,- 9, - 8,80 8,30 8,30 9,30 9,- 9,80 9,30 9,£ 9,30 11,— 8,30 11,— 8,30 8,30 9,30 9,— a datum is de getal is edi 7,05 )f).h) t vertrek IE1 IEREN WERKDAG DF.S AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p.. 1.25 Hnkele nummers. v 0.05 g&:jj3F-^srég?aaeage^asssaiga-. "-gagqggas ?a*4 :TOB*varaBcra3agawEB»gsaaawK iimeaatBBBiigs,£5«Egss - 7SSBBZïvsr..*szasr-. ir-aasc- -r. UITGAVE DER FIRMf» S EN v in 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 ceat F, milieberichten van 1—10 regels Iedere regel mi er 10 cent jssztS&'WSwH. wmiNniiwiür*'iiiili nnii n ui i iiwn»ïïTT mESii&SaBBêBSSESSSBBB9!BS3tBSÊ£ïjSRBKtiBBBSSjfêl&ï>iSEÊ& 9 Febr, 1912. Ede. In De Nederlander heeft een corres pondentie gestaan, waaruit hleek dat de antirevolutionairen by de harstemming voor een lid van den gemeenteraad ge stemd hebben op een liberaal, zulks onder het motief dat de chr. historischen er geen beginsel op na houden. Uiteen schryven van den heer Mulder in dat blad biykt dat in de circulaire der antlrev. stond, dat de chr. historischen hier (n. 1. te Ede) „er geen beginsel op na houden, elk middel aangrypen om hun doel te bereiken". Hy bewyst dit met de herinnering aan de Kamerver kiezing van 1909, en dat juist door de hulp der Chr. Hist, de zetel van een af tredend A. R. gemeenteraadslid werd bezet door een liberaal. Dat het niet botert tusschen deze twee groepen wyt de heer M. dan ook aan de eigenaardigheden der Chr. His torischen. Dat alle Chr. Historischen geen man nen van Rechts zyn heeft Hilversum ook bewezen. Maar van een dergeiyke eigenaardigheid een tegenstander te doen proflteeren, is kwalyk te verdedigen. Het schynt ons een tweede kwaad by het andere. Zitting van Donderdag. De minister van justitie heeft by de verdediging van zyn begrooting eerst mr. Lucasae uitvoerig beantwoord. Verster kingen van politietoezicht aldus de minister in de groote steden by stakin gen, meet komen van de veldwachters ten plattelande. Een reserveveldwacht zou een tyd lang geen arbeid vinden en zou dus ook over het land verdeeld moe ten worden. Werden zy dan weer voor stakingen weggehaald, er kwamen ander maal klachten. De minister herhaalde dat in het algemeen versterking der ryks- politie gewenscht is, die aan het platte land ook ten goede zal komen. Spreker overwoog echter een plan om by noodige versterking in de steden, de detacheering van uit het platteland te beperken, doch dit plan is kostbaar en moet nog in den ministeraad besproken en behandeld wordeD. Een Rykspolitie- 19 Een verhaal uit het jaar 1567, door Te Rammekens. Wie heden ten dage Vlissingen be zoekt, zal zeker met belangstelling gade Blaan de schoone havenwerken aan de oostzyde der stad ten koste van millioe- noen schats gedurende 1867—1373 aan gelegd, waardoor deze stad, door hare gunstige ligging daartoe van nature aan gewezen, de grootste zeeschepen kan ontvangen en zoodoende een der voor naamste handelssteden kon zyn. Helaas, de verwachting, die men by den aanleg koesterde, is tot dusver niet vervuldde schepen laten zich wachten of varen voorby naar Antwerpen. Alleen demaatschappy „Zeeland" brengt door haar stoom'vaartiyn Vlissingen— Londen eenig vertier in de stille havens. Véér deze havenwerken bestonden, kon men onmiddeliyk uit de stad den zeedyk bereiken, die de zuidoostkust van Wal cheren tegen inbraak beschermt. Deze wandeling langs den Zeedyk wet kon de minister niet toezeggen. Hem en het Departement ontbreekt den tyd. Mocht hem een lang ministerieel leveD beschoreD zyn, dan zal hij de taak ter hand nemen. Door den heer Lucasse werd ook ge wenscht aanstelling van Inspecteurs- generaal ter voorkoming van willekeur van de zyde der inspecteurs tegenover de subalternen. De minister erkende maar dat geldt voor alle ondergeschik ten dat de rybsveldwachters afhangen van het oordeel hunDer chefs. Maar de ryksveldwachters ïyden daaronder geens zins. De werkzaamheid der inspecteurs draagt de goedkeuring weg van de direc teuren van politie en van den minister. Toch wordt vaak afgeweken van de ad viezen der inspecteurs, Aanstelling van één of meer inspecteurs-generaal is daar om ongewenscht. Eén zou voldoende zyn, 2 of 3 ook nog te weinig. Vyf zou den te weinig arbeid hebben. Voor de 5 directeuren-generaal is de arbeid slechts een neventaak. Zy vervullen die taak voortreffeiyk. De verbetering zou dus een achteruitgang zyn. Op een interruptie van mr. Lucasse, dat de inspecteurs generaal toch plaat- seiyk zouden kunnen inspecteeren, ant woordde minister Regout, dat de inspec teurs dat reeds doen. Omtrent het Motu Proprio van de Roomsche Kerk, deelde de minister mede, dat het vast staat, dat dit met Duitsch- land en België ook in ons land absoluut niet van toepassing is. Over de uitvoering van de Zedeiyk- heidswetten sprekende, betoogde de mi nister, dat de zaak van de brief kaarten wat zenuwachtigheid heeft verwekt. Is de politie echter wat te yverig geweest, dan komt dit by de behandeling van het proces wel uit. Men kan dus gerust zyn. Voorschriften mag de minister niet geven. De wet zelf moet duidelijk spreken. Daar bij weten de Parketten, hoe de minister zich by de behandeling der wet heeft uit gelaten hoe hy rekening wilde houden met de eischen van wetenschap en kunst. Het O. M. weet hoe te handelen en uit niets is gebleken, dat het niet goed handelt. Uit de zaak der prentbriefkaarten biykt niets, dat wyst op gevaar by de toepassing der wet. Wat omtrent de boekverkoopingen in de kranten heeft gestaan, is niet geheel juist. Eén geval is den minister bekend, waarby by de boeken één was, gedrukt in 1910, en zonder antiquarische waarde. De boekverkooper had het pornografisch ge schrift Diet in den catalogus moeten opne- meD, doch toen hy vernietiging beloofde, zag het O. W. van vervolging af. De zaak zal wel loopen men late den over- ganstoestand wat doorzieken. Op het plat teland zal een veldwachter wellicht wat te veel op nuttigheidsgronden letten doch dat komt dan wel terecht. De Tweede Ka mer en deze Kamer brachten schier een stemmig de desbetreffende artikelen in de wet. Zy kunnen op de uitvoering daarvan gerust zyn. Minister Regout zag zjjn begrootiDg zonder hoofdelyke stemming aangeno men. Ook de minister van Koloniën haalde er enkele begrootingen schier zonder debat door, zonder dat er hoofdelijk ge stemd behoefde te worden. En toen kwam het hoofdstuk Binnen- landsche Zaken aan de orde. De heer Van Lansc'aot (r.-k.) besprak het rapport der Ineenschakelingscom- missie en brak een lans voor het vrije vakonderwys. Dat moest volgens spre ker voldoende wettelijke vryheid van be weging bezitten, omdat het zich naar plaatseiyke omstandigheden zou kunnen ontwikkelen. Ook wees de spreker er op, dat er zooveel vakonderwys by her- halingsonderwijs wordt getrokken, wat bezwaren oplevert by de subsidieering, die daardoor te geriDg is. Door den heer Van Waterschot van der Gracht, een partygenoot van den vorigen spreker, werd onder meer gewe zen op de achterstelling van de katho lieken bij de samenstelling van de exa mencommissies voor het middelbaar on- derwys. Spreker hoopte, dat als dit juist was, daarin verandering ten goede zou worden aangebracht. De laatste spreker van den dag, de antirevolutionaire heer Van den Berg bepleitte onderscheidene belangen, waar onder in de, eerste plaats de pensionee ring van de commissarissen van politie. Leerplichtwet. Verschenen is het wets- ontwerp tot gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet. Hoewel het gebied, door de wet besrieken niet wordt uitge- breid, wordt het nauwkeuriger omschre- ven door een nieuwe bepaling, die het naar de „Zuid-watering", een sluis met polderhuis, was een aangename uitspan ning voor de Vlissingersmen had dan een heeriyk uitzicht op de ruime veilige reede, waar in den tyd der zeilvaart tal van schepen geankerd lagen, om een gunstigen wind af te wachten. Dit alles is voorby, de stad is afgesne den van den zeedyk, de reede is meestal ledig, slechts een enkele voorbystoo- mende zeeboot brengt eenige afwisseling, maar overigens is alles stil, nu ook het polderhuis geen gelegenheid meer biedt, eenige vsrversching aan de dorstige wan delaars te verschaffen. Ook van deze plaats geldt geiyk van zoo velensic transit gloria mundi, de eer der wereld gaat voorby. En toch,, hoe eenzaam deze zeedjjk ook is, voor den beminnaar van onze schoone geschiedenis heeft deze historische plek een buitengewone aantrekkeiykheid, zyn geestesoog ziet alles belicht door den glans der historie, de gansche omgeving wordt hem een schouwtooneel, waarop de historische personen voor zijn geest herleven. En hoe meer men zich oostwaarts be geeft, hoe rijker de plaats wordt aan herinneringen. Daar in de verte op een half uur af stand, verheft zich een steenklomp, die den belangstellende de schreden doet verhaasten. En als hy den Zuid-oosthoek van Wal cheren bereikt heeft, staat hy tegenover het oude kasteel Rammekens of Zeeburg, een der merkwaardigste plaatsen van Walcheren Keizer Karei V stelde veel prys op dat eiland met zyn drie vaste steden Middelburg, Vlissingen en Veere. Toch lag het bloot voor een vyande- lijken inval en vooral Middelburg, de voornaamste plaats, kon sedert 1536 de nieuwe haven gegraven was, gemakke lijker worden genaderd dm wenscbeiyk was, vermits de zandplaat de Kalootvoor den mond van hel Sloe en het kanaal van Welsinge, gelegen in „het Vlakke" een groote en veilige scheepsreede aan bood. De landvoogdes Maria, by een bezoek aan Walcheren in 1546 het eiland door- rydend, dtong er daarom in 's Keizers naam op aan, dat men op Blanca of Biancaerts hoek een blokhuis zou opwer pen tot dekking der reede, destyds en ook nu Rammekens geheeten. Van waar deze naam afkomstig is, is onzeker, waarschijnlijk was hy oorspron- keiyk die van een huis of leengoed. Een brief van 15 September 1472 ter griffie van Veere berustend, is ondertee kend door een zekeren Adriaan van Nyenwerve Heer van Rammekens en toen de tegenwoordige sterkte werd aan gelegd, stootte men op oudere fonda menten. Misschien heeft hier vroeger een tol huis gestaan. Hoe dit ook zy, de plaats was voor een aantal jareD gedurende welke onderwys moet worden genoten, eerst d09t mee tellen sedert het zesde jaar. Verder wordt o.m. artikel I geheel anders geredigeerd om de verantwoordelijkheid van vader, moeder, voogd, enz. voor het schoolgaan der kinderen ook vast te stellen voor 't geval dezen niet by een van boven- genoemden inwonen. Ook zy, by wie bet- kind inwoont, de werkgever enz., wor den eveneens verantwoordeiyk, evenals ouders van natuurlyke niet erkende kin deren, die tot dusverre, zelfs in geval van inwoning, vry waren. Met het vol brengen van het deitiende jaar zal het kind voortaan vrij zyn en dus niet meer de klasse waarin het zit geheel moeten doorloopen. De memorie van toelichting zegt daaromtrent, dat de bepaling ge makkelijk te ontduiken was in verband met het feit, dat voor kinderen, die huisonderwijs krygen, de leerplicht op den 13den verjaardag eindigt. Men geeft het kind dan een paar dagen voor dien dag huisonderwijs. Werken by deveen- dery is als wettige reden voor school verzuim geschrapt in overeenstemming met de betreffende wyziging van de Arbeidswet. De bevoegdheid van den schoolopziener om een door het school hoofd als ongeoorloofd aangemerkt ver zuim alsnog tot de geoorloofde te reke nen wordt uitgebreid door de bepaling, dat hy ook omgekeerd een verzuim, dat het schoolhoofd geoorloofd acht, onder de ongeoorloofde brengen kan. De ad- ministiatieve bepalingen, voornameiyk van de artikelen 17, 18 en 19, worden vervangen door de bepalingen, dat de regeering voorschriften kan geven voor de uitvoering der wet ten aanzien van de registreeriDg van het volstrekt en betrek-, kelijk schoolverzuim. Dit - zooals de memorie van toelichting zegt om tege moet te komen aan de vele klachten no pens het ingewikkelde van het werk, dat aan hoofden van scholen, schoolopzie ners enz., wordt opgelegd. De administra tieve handelingen die gedaan moeten worden voordat tot vervolging kan wor den overgegaan worden vereenvoudigd en ingekort, zoodat zy binnen drie weken kunnen afloopen. Voorts worden nog tal van redactioneele wijzigingen aange bracht ter verduidelijking en eenige administratieve handelingen, beh live de bovenaan geduide, vereenvoudigd. De memorie van toelichting zegt, dat het sterkte uitmuntend gelegen met het oog op de haven van Middelburg, die niet ver van daaf uitmondde bq het dorp Nieuw St. Joosland, welk dorp in de 16a eeuw echter nog niet bestond, aangezien het eiland St. Joosland, dat thans met Wal cheren een geheel vormt, eerst in 1632 werd ingadykt. Mr. Donaes de1 Boni, Keizerlijk inge nieur had een ontwerp gemaakt tot dekking der reede en tot sluiting der ha ven en 29 April 1547 werd het besluit tot het bouwen geteekend. Voor de fondamenten werden gebruikt overbiyfselen van kerken en kasteelen uit het verdronken land van Zuid-Beveland, terwyi ook de afbraak van oude gebou wen in de nabybeid zoo als van de kloos tergebouwen te Nieuwerve, dat destyds gesloopt was, daartoe werd aangewend. In 1557 was er reeds voor meer dan 46000 gulden aan besteed, maar het ge heel vormde dan ook een geduchte en te dien tijd on verwin baar geachte sterkte gedekt door hooge en dikke muren, voor zien van ruime gewelven, schuilplaatsen en geschutkelders, terwyi in gewone tij den de op het plein staande hoog opge trokken huizen meer aangename verblijf plaatsen voor de bezetting opleverden. De Zeeburg, geiyk hy genoemd werd, werd gehouden voor den sleutel van Walcheren. Treffend was het tooneel dal deze ontwerp werd ingediend omdat de practyk eenige leemten had aangetoond. Een eenvoudige berechting van de leerplicht- overtrediDgen kan evenwel niet worden voorgesteld in afwachting van de herzie ning van het Wetboek van Strafvordering. Kruisbessenmeeldauw. Aan de Me morie van Antwoord in zake het wets ontwerp houdende bepalingen tot wering en bestryd-Dg van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw wordt ontleend, dat de eisch van snel optreden een be zwaar is tegen het doen hooren der be langhebbenden voordat besti-ydingsmaat- regelen genomen worden en tegen toe kenning van een recht van beroep aan belanghebbenden. Ter griffie zyn neder- gelegd, ter inzage van de leden, eeBige exemplaren van de op ruime schaal ver spreide brochure vau prof. dr. J. Ritzema Bos betreffende den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw, waarin zeer duide- ïyk gekleurde afbeeldingen van de zwam en van aangetaste vruchten en struiken voorkomen. Thans is ook het denkbeeld in overweging om van Rijkswege een gekleurde plaat uit. te geven, die op de wyze van de platen, uitgegeven van wege het Staatsboschbeheer in sta tionsgebouwen, scholen, vergaderlokalen van land- en tuinbouwvereenigingen enz. zou kunneD worden opgehangen. In artikel 1 van het ontwerp is o.a. het woord «aalbessen" vervangen door „zwar te bessen, roode of witte aalbessen". Als bijlage is aan de Memorie van Antwoord behalve het gewyzigde wetsontwerp toegevoegd een overzicht yan de in het buitenland geldende wettelijke voor schriften tot wering en bestryding van den Amerikaanschen kruisbessenmeel dauw (in Groot-Brittannië, Noorwegen en ZwedeD). Tweede Kamer. Het is nu zeker, dat de Tweede Kamer der Staf,en-Generaal tegen 20 dezer tot hervatting van haar werkzaamheden zal worden byeengeroe-^ pen. Het plan is om dan allereerst de nog' overige dagen van de week in deafdee- lingen te vergaderen en in de ongeveer zes weken, dat de Kamer tot Pascben byeenbiyfr, voor de openbare vergaderin gen als hoofdonderwerpen te bestemmen, behalve de nog van de begrooting aan hangig gebleven geldaanvrage voor het nieuwe pantserschip, de Bakkerswet en de Armenwet. plaats op 15 September 1556 aanbood. Een vloot bestaande uit vyftien Spaan- sche en twintig Nederlandsche schepen onder bevel van den Zeeuwschen Ad miraal Antonie van Bourgondie, waarby zich nog een dertigtal Engelsche schepen hadden gevoegd, lag op de reede. Binnen het kasteel was een luistenqjk gezelschap vereenigd, Men zag er een machtig keizer, Karei V vry willig afgedaald tot den rang van eenvoudig edelman en aan zijn zyde zijne zusters, dié eenmaal als koningin nen hadden gezeten op de tronen van Portugal, Frankrijk en HoDgarye. Voorts den Prins van Oranje, op wiens schouder de keizer leunde, toen hy het bewind over deze landen aan zyn zoon overdroeg. De man, die tot dusver over een groot gedeelte van Europa en Amerika den schepter had gezwaaid en een ryk be- heerscht had, waarvan gezegd kan wor den dat de zon daarin niet onderging, stond op 't punt van hieruit naar Spanje te vertrekken om in 't stille klooster van St. Just zqne overige levensdagen door te brengen. Na deze historische uitweiding bege ven wq ons in den geest op Zaterdag 1 Maart 1567 naar het kasteel. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1