No. 97 1912. Donderdag 25 Januari 26e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, ijsiroop CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PEK WEEK Wed, S. J, DE JONGE-VERWES F, te Sprekende Cyfers. Luister naar uw ledereen behoorde te mien IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p. Enkele mi aimers. o O 9 .ƒ1.25 ,0.05 UITGAVE DER FIRMA S Goes EN F. P. D'HUIJ, te lYJddelfoi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent F. mllieberichten van 1—10 regelc 1.-=, Iedere regel mi er 10 cent. De Woningwet mag hier en daar <e goed worden toegepast en daardoor haar slachtoffers dupeeren, gelijk mr. v. d. Biesen zoo droevig leuk telken jare bij de behandeling derbegrootiDg in deEerste Kamer komt aantoonen wy wachten weldra weer watl toch heeft zjj al een begin van verbetering gebracht in de woningtoestanden. Wy kunnen dit met cijfers, aan de bijdragen van het Centraal Bureau der Statistiek ontleend, bewijzen. Op 81 Dec. 1909 waren er in Nederland 287 duizend woningen met één kamer bewoond door 860 duizend personen. Wil men de juiste getallen, dan is 't alzoo 837.895 won. m. 1 kamer. bevv. d. 859,231 pers. 370.011 2 kamers 1583,785 353-73S. 3 "96.540 270.130 4 of 5 kam. „1327.292 76.886 6 of 7 388.041 59.208 8 of meer 313411 1774.405 5668.300 Deze cijfers procentsgewijze groepee- rende zien wij, dat van de bevolking 15 pet. huist In 1 kamerwoningen 38 n i> 2 >1 3' II 3 I* 381/2 i) t< 1» 5 °f 5 >1 7 11 11 ii 6 of 7 GVs .1 11 8 of meer 11 De toestand is het best in Limburg, bet slechts in Drente. Het getal der éénkamer-bewoners be droeg in Limburg slechts 2.6 pet. der bevolkingin Friesland daarentegen ruim 45 pet.; in Drente zelfs 52.5 pet. der be volking: meer dan de helft l En dat wij nu onder de Woningwet vooruit gaan, al blijft er nog heel wat te verbeteren over, zeggen de volgende cijters: Friesland, zagen wij, 45 pet. eenkamer bewoners het was in 1899 acht-en-vijftig procent. Het aantal tweekamerbe woners klom van 23 tot 29; dat der driekamerbewoners van lOtotia1^; dat der vierkamerbewoners van 9 tot 13'/2. In Drente was het cu 52in 1899 drie-en-zestig pet. eenkamerbewoners het aantal tweekamerbewoners klom van 22 tot 27Vadat der driekamerbewoners van 8 tot 9'/2; dat der vierkamerbewo ners van 7 tot 10. In Limburg waren de cijfers van 1899 en 1909 aldus: eenkamerbew. 44/2 en 2,6tweekamer- bew. I8V2 en ÏS1^; driekamerbew. 21 en 181/avierkamerbew. 56 en 65'/2. Het totale aantal woningen in ons land vermeerderde van miljoen tot circa 1800 duizend. Een veel sterker aanwas van woningen dan van bewoners. Het aantal woonvertrekken vermeerderde met circa een miljoen (2.997.241 tot 3.977.349). Toch zijn er nog vele eenkamerwo ningen welke door meer dan zes perso nen bewoond worden. In Limburg slechts 125; maar in Zuid-Holland 5221, Fries land 4830, en Groningen 4298. In het kleine Drente zelfs 3947. In Noord- Brabant en Gelderland, Nederlands grootste provincies, resp. 1889 en 2918 in Zeeland en Utrecht, Nederlands kleinste provincies, resp. 1331 en 699; in Noord-Holland, niettegenstaande daar Amsterdam met (slechts) 691 bij behoort, bedraagt het aantal van deze eenkamer woningen slechts 1946in Overjjsel 2532. De meeste van deze vindt men naar verhouding en volstrekt, niet in de steden maar op het platteland; dit is vooral in Groningen, Friesland en Drente zoo. Alleen in Emmen waren 985 eenkamerwoningen met meer dan zes bewoners. Nog zijn er enkele duizenden geval len dat, behalve het echtpaar nog vier of meer personen van beiderlei geslacht boven de veertien jaar in een kamer huizen en slapen. En ook dat acht tot tien personen, slechts één woonvertrek hebben, zonder rechtstreeksche gemeen schap met de buitenlucht. Of er ook behoefte bestond en bestaat aan een woningwet die uit dezen wo ningnood uithelpt. Natuurlek doelen wij hier op een wets- uitlegging en uitvoering waarbij geen dwaasheden worden verkocht door hen die daarmee zijn belasten waarvan de staaltjes uit de Kamerredenen van mr. v. d. Biesen maar al te zeer bekend zijn. Overigens verlieze men niet uit het oog dat, krachtens deze zelfde Woning wet het Rijk en de Gemeente het parti culier initiatief kunnen steunen door het verleenen»van rentelooze voorschot ten voor het bouwen van woningen voor den kleinen man, waardoor tevens de weg is gebaand voor het onbewoon baar verklaren van krotten. Een verbe tering waarbij toch zelfs de hardnek kigste tegenstander van Staatsbemoeiing of Staatszorg, ten slotte zich wel zal kunnen neerleggen. Ook de Woningwet heeft haar licht kanten. 24 Jan. 1912. Onze Kiesvereenigingen zullen wèl doen met de Kiezerslijsten eens flink ter hand te nemen. Wij hebben al meer malen opgesomd al hetgeen er gedaan moet worden in 't belang van den kie- zerskweek. Wy zullen dat bier niet meer herhalen. De besturen onzer Kiesvereeni gingen, onze daartoe aangewezen comi- té's zjjn op de hoogte. Zij hebben slechts een herinnering noodig. Vooral in onze dorpen mogen onze vrienden niet verslappen. Daar vooral zijn nog vele kiezers die bij ons behoo- ren, doch nog nimmer bewerkt zijn nog meer dan één die kiezer zou kunnen worden, doch nooit hiertoe is aangespoord of cp weg geholpen. Daar heerschen ten aanzien van onze beginselen en de uit werking daarvan nog tal van wanbe grippen, ten gevolge van eenzijdige voor lichting door de plaatselijke vrijzinnige persdaar wandelt de leugen of de halve waarheid welke nog erger is nog maar al te veel door de stratendaar wordt van de antithese op staatkundig gebied weinig of niets bespeurd. Daar loert het socialisme om den ontevreden arbeider te overvallen met schijnschoone redenen, en hem af te voeren van de paden van Gods Woord; doch ook daar heerscht onverschilligheid ten aanzien van de rechtspositie van den arbeider gevoelloosheid in betrekking tot zjjn toekomstot gemis aan waardeering voor hetgeen hij als mensch en werk man presteert. Daar is zoo velerlei waarvoor het be stuur eener Kiesvereeniging heeft te wakeD, waartegeD het moet opkomen, waarmede het moet rekening houden wanneer het de stille propaganda voor de antirev. beginselen en de antirev. party behartigt. Dit moet vooral in 1912 geschieden rustig en kalm, omdat het geen verkie zingsjaar is, en de gemoederen niet be hoeven in vlam gezet voor eenig plaatse lijk belang. Er mo8t gezaaid worden. En dan natuurlijk daarbjj de richtige bijhouding der Kiezerslijst be vorderd altijd daarop bedacht zijn dewijl onverwachts tusschentydsche va catures een gang ter stembus kunnen noodig makenen het corps dan com pleet en mobiel moet zijn. Wie in 1912 op de Kiezerslijst komt, blijft er allicht in 1913 ook op. Die zal 't wel weten Het Kamerlid Roodhuyzen had in De Vaderlander den sociaal democraten ver weten, dat zij in 1909 niet gezorgd hebben dat bij de herstemming liberalen gekozeD werden. Het Volk antwoordt hierop Iedereen weet toch,dat van de 23 vrij zinnigen, die in de Tweede Kamer zit ten en niet by eerste stemming gekozen zijn, er 17 slechts door den soc. dem. herstemmingssteun daar zitten, terwijl er 3 door klericalen steun tegen sociaal democraten zijn gekozen en 3 vrijlibe ralen in weerwil van het soc. dem. herstemmingsadvies gekozen zjjn. Welja, dat wisten wij wel„de familie* is bij de herstemming samen uit geweest. Wy hebben laatst aangetoond, dat de socialisten op een na hun zetels danken aan de liberalen. En een die 't weten kaD, komt nog eens bevestigen wat wy ook wisten: dat de liberalen hun zetels danken aan openbare of stille hulp van de sociaal democraten. En waarom zou dit in het vervolg niet altijd zoo zyn Terecht merkt Het Centrum op dat de vrijzinnige pers de zonden van erkende Christenmannen met ellen uitmeet, er telkens op terugkomt, en er de geest verwanten van den gevallene mee in 't aangezicht slaat, terwijl de misdryven van liberale en socialistische toongevers slechts even genoemd, zoo niet ver zwegen worden. Dit bewijst echter den adel en de hooge waarde van het Christendom. Wie den naam van Christus noemt staat af van alle ongerechtigheid. Wie in stryd handelt met zyne belij denis, verscheurt zyn adelbrief en ver- 1 reedt de stukken in 't slyk. 't Is daarom goed dat de wereld aan dezulken haar critiek niet spaart. Toch blijft het een stuitend feit dat van vijandschap en partijdigheid ge tuigt dat de abbé SaDtal in alle Link- sche bladen maandenlang met de onbe wezen, later valsch gebleken beschuldi ging van kinder-exploitatie is vervolgd, hy, de weldoener der jeugd in zijn paro chie, terwyi de' radico socialist die het blad La Lanterne redigeerde, en wegens onzedeiyke handelingen met kinderen veroordeeld werd ter nauwernood werd genoemd, en zyn schanddaden met den mantel der liefde bedekt werden. Een hoogst berispelijk meten met twee maten. RHCLAM18. als ge hoest of verkouden zijt, als uw borst piept of benauwd is. Bedenk, dat liet geluid, hetwelk ge dan hoort, de voor bode kan zijn van eene zeer ernstige borst- of longaandoening, welke dikwijls ontstaat, door dien men een gewonen hoest verwaarloost. Aarzelt dus niet en neemt de De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk asthma, slijm- en kinkhoest, verouderde en verwaarloosde verkoudheid, der. hevigsten hoest, pleuris, influenza, bronchitis en alle borst- en long aandoeningen. Voorkomt de Tering. De Abdijsiroop kost per flacon f 1.—, f 2.— en f 3.50. Eischt roodeti band m. handteekcnlng v/d Gen.-Agent: L. I. AKKER, Rotterdam. Ver krijgbaar bij alle drogisten en apothekers. dat pyn in den rug en de lendenen, rheumatiek, urinekwalen, graveel, steen en waterzucht uitvloeisels zyn van nier en blaasziekten. zyt gy u ervan bewust, dat al deze kwalen wyzen op nierziekte? Zyt gij u ervan bewust, dat waterzucht, die zich gewoonlijk het eerst vertoont door water gezwellen onder de oogen en in de enkels, graveel, steen, rheumatiek, heupjicht, enz. allen voortvloeien uit nierziekten Dat, tenjjj gij uw nieren geneest, gy deze ver- schiikkelyke kwalen niet genezen kunt Weinig menscben kennen de oorzaak van 'hun ziekte en zij zyn reeds tevre den als zy bevrijd worden van hun boofd- pyn, rugpijn, vermoeidheid, urinekwalen, zenuwachtigheid, gebrek aan eetlust, hart kloppingen, pyn in de lendenen of andere kwalen. Doch de pynen keeren terug en worden erger. Ernstige ziekten, die maar al te vaak tot een noodlottig einde leiden, volgen, doordat de eerste waarschuwin gen, die de natuur u gaf, verwaarloosd werden. De nieren zyn de filters van het bloed. Wanneer zy gezond en sterk zyn, dragen zy zorg voor de zuiverheid van het bloed. Zijn ze ziek of verzwakt, dan kunnen zij hun werk niet behooriy'k doen, uw bloed wordt onzuiver en de schadelijke stoffen hoopen zich op in uw lichaam. Dan ko men verschijnselen als de vorenstaande, daarop volgen ernstige kwalen en by ver dere veronachtzaming noodlottige ziekten Foster's Rugpyn Nieren Pillen genezen blijvend waterzucht, rheumatiek, graveel, steen, urinekwalen en blaasziekte, door dat zij de nieren genezen. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, ver sterken de zwakke en genezen de zieke nieren. Zoodoende genezen zy ziekten, die oogenschijniyk zooveel van elkaar verschillen, doch die inderdaad denzelfden oorsprong hebben. Een gulden regel: „Houdt uw nieren gezondjj en zy houden u gezond." Foster's Rugpyn Nieren Pillen zullen dit voor u doen, zooals zy het voor zoovelen gedaan hebben. Let erop, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt, dit behoedt u voor namaak. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen zijn te Goes ver- krygbaar by de Firma Nathan Emanuel en te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt, K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a fl.75 voor één, of flO.— voor zes doozen. INGEZONDEN STÜKKEN, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redacteur Mag ik voor onderstaande regelen een klein plaatsje vragen in Uw blad? By voorbaat daarvoor myn oprechten dank. Ik heb n. 1. eenige dingen te vragen aan den een of anderen lezer vaiAUw blad, die geheel-onthouder is, en die my zeaer wel zal willen antwoorden. Ik begin meer en meer belang te stellen in de beweging der geheel-onthouders; m. i. zijn het mensehen, voor wie men, al is het alleen maar om hun geduld en volharding, respect moet hebben. Ik wou daarom gaarne iets van hen weten, en wel het volgende. Moet men, om de geheel-onthoudersbelofte te teekenen, meerderjarig zijn Zoo niet, hoe oud moet men dan wel zyn? Wanneer men meerderjarig moet zijn, wat kan er dan gedaan worden in het belang van hen, die nog niet meerderjarig zyn, b.v. per sonen van 12 jaar af Worde er aan die personen niet gearbeid De jeugd is toch de beste tyd om te leeren Man kan toch voor diegenen wel wekelyksche vergaderingen beleggen, waarop ze b.v. op de beurt een inleiding kunnen geven op het een of andere onderwerp? Zie hier, in het kort myne vragen, die my op het hart liggen. Misschien zal wel •sn&rsmm&nlê 'isssszaP de een of andere geheel-onthouder, die dit blad te lezsn krijgt (b.v. ds. v. Selms, te Grijpskerke), my van antwoord willen dienen. In afwachting, Uw dw. dn V. (Gaarne verleenen wij het woord aan ds. v. Selms. Red.) ^lïïHËiLAMDT H. M. de Koningin. Dinsdagavond is het volgende dooi de heeren prof. Kouwer, dr. Roessingh en dr. Herman de Jong ohderteekeDde bericht officieel bekend geworden r „Een lichte ongesteldheid van H M. de Konin gin gedurende eenige dagen heeft aan leiding gegeven tot very deling der hoop, welke gedurende korten tyd werd ge koesterd. De toestand van H. M. geeft reden tot tevredenheid." Opiumconferentie. De 26ste en laatste zitting van de In ternationale opium-conferentie is Dinsdag bijgewoond door den minister van Bui tenlandse^® zaken, jhr. mr. B. de Marees van Swinoerey^ en den minister van staat, mr. TI M. O. Asser, die door den voorzitter verwelkomd werden. De heer A. A. de Jongh deed, als voorzitter van het perscomité, de mede- deeling, dat, met goedvinden van de Nederlandsche regeering, de tekst van de conventie ter beschikking van de dagbladen zal worden gesteld. Aan het slot van de beraadslagingen van de conferentie bracht de gedelegeerde van Nederland, de heer J. T. Cremer, namens de vergadering een wa^m woord van dank aan den voorzitter,bisschop Brent, voor de zeer verdienstelijke, on- partydige en waardige wyze, waarop hij de vergadering bij haar moeiiyken arbeid heeft geleid. De 1ste gedelegeerde van Duitschland, de heer Von Müller, en de heer Sanchss de Miranda, sprekende namens de Por- tugeesche delegatie, verklaarden zich bij de aan den voorzitter gebrachte hulde ven ganscher harte aan te sluiten. Bisschop Brent stelde in een welspre kende rede voor by het scheiden van de conferentie een telegram van dank en hulde te verzenden aan H. M. de Koningin der Nederlanden, waarmede algemeene instemming werd betuigd. Verder biacht hy den dank van de vergadering aan ha ren eerevoorzitter, den minister van bui- tenlandsche zaken, en aan haren eminen- ten raadgever mr. Asser voor den van hun zijde ondervonden grooten steun zoomede aan het secretariaat van de conferentie en aan de Landsdrukkery voor de byzonder verdiensteiyke wyze, waarop zij zich van hun zware taak heb ben gekweten. Ten slotte werd het voorzitterschap overgenomen door den eerevoorzitter, die de gedelegeerden voor hun opkomst dank betuigde en bun de verzekering gaf, dat de Nederlandsche regeering gaarne de werkzaamheden op zich neemt, die voor haar uit de conventie zullen voort vloeien. Na sluiting van de conferentie door den minister werd overgegaan tot ondertee- keniDg van het verdrag en van het slot- protocol door de gevolmachtigde gedele geerden van de twaalf mogendheden, die ter conferentie-vertegenwoordigd waren. Uitvoer van rijst uit Indië. B(j het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië het bericht ontvangeD, dat de ordonnantie houdende tydeiyk ver bod op den uitvoer van ryst uit Neder- landseh Indië is ingetrokken. Tweede Kamer. De Haagsche correspondent van De Telegraaf schrijft Van betrouwbaren kant werd medege deeld, dat bij de leiders der rechterzyde het plan bestaat, de beide groote verzeke- rings-ontwerpen in dit jaar door de Twee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1