Een eenvoudige kwestie. BINNENLAND. Uit de Provincie. 11. 1'em tot het verleenen van onthef fing van straatbelasting aanPh. J. Beyé over den dienst 1911. 12. Idem tot het aanvragen om herziening der verdeeling in stemdistricten voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. 18. Idem tot wyziging der gemeente-begrooting dienst 1911. 14. Idem tot vaststelling van 8de suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1911. Kerknieuws. Schoolnieaws. op zQo program had geplaatst, te be streden. Men moet door erge „^zinnigheid" bevangen zyn, om nu Dog vol te houden «de groote meerderheid" is tegen het ontwerp Kolkman. T ariefvereeniging. Het dagboek in «en ijsgraf. In de koninklUk bibliotheek te Kopen hagen is zoo meldt Ret Handelsblad opgenomen het nagelaten dagboek van een poolreiziger, die met het leven zyn tocht door nacht en ys heeft moeten betalen. Drie jonge mannen BrOnlund, Erichsen en Hagen maakten, als onderdeel van de „Denemarksche Expeditie", eeD tocht naar Groenland, waar zy, de een voor, de an der na, den dood vonden. In het voorjaar van 1907 verlieten zy de hoofd-expeditie, om den weg in te slaan langs de noordkust van Groenland. Op hun terugweg werden zy ziek van ver moeienis, koude en honger. In het door Brönlund gevoerde dagboek, dat geregeld is bijgehouden, wordt deze geheele tocht van ellende beschreven. Lyrisch is dit dagboek geenszins. Allereerst wordt in korte bewoordin gen bericht dat de tent, waarin hei drietal dapperen 's nachts beschutting zocht voor de koude, vernield werd door een sneeuw storm. Daarna vclgt de mededeeling, dat de slaapzakken onbruikbaar zijn gewor den. Vervolgens de kwellingen van hon ger en dorst. Pan het op slijten van ds schoenen Bagen stierf den 15den November, Erichsen tien dagen later. Brönlund, de dagboekschrijver, begroef zjjn kameraden in de sneeuw hy wikkel de ze in wat er nog aan lompen over was van de tent. Daarna kroop hy zelf op handen en voe ten nog eenige myien naar het zuiden. Als hy dan voelde, dat zyn krachten uitgeput raakten, maakte hy zyn eigen graf gereed in een hol van Lambertsland, plaatste hy in een kist naast zich de door zyn makkers verzamelde aanteekeningen en kaart- schetsen, benevens zyn eigen dagboek, waarvan de laatste zin luidde „Erichen is gestorven. Vandaag sterf ik, omdat ik niet verder kan door het koudvuur in myn voeten. Boven dien valt de duisternis voor goed in. De lyken van de anderen liggen in het mid den van het fjord, twee en een halve myi van hier Dit voltooide dagboek vond men pas veel later. Het ïyk van Brönland was be vroren en onveranderdhy scheen schry- vend gestorven. RECLAMES. die door velen verkeerd begrepen wordt. De nieren, behoorende tot de belang- rykste organen van uw lichaam, houden de onzuivere, afgewerkte en schadeiyke stoffen uit het bloed terug en voeren deze met het overtollige water door de urine- leiders naar de blaas. De op die wyze gevormde vloeistof is de urine, die wanneer de nieren gezond en in goeden staat zijn, geheel helder is. De gezondheidstoestand van de urine- leiders en blaas, die niets ander® te doen hebben dan de urine af te voeren, hangt dus ten nauwste samen met den goeden staat der nieren. Wanneer de urine te overvloedig of in te kleine hoeveelheid komt, wanneer zy een ongewone kleur heeft of bezinksel bevat, nadat zy eeni- gen tfld gestaan heeft, is dit te wyten aan eon nieraandoening. Een roode, gruisachtige, zanderige of op steenstof geiykende neerslag wyst op gevaren van urinezuur. Draderige urine wyst op eiwit in de urine, bloed op ontsteking. Verstopping der urine duidt graveel of steen aan. En zoo zouden wy kunnen voortgaan, alle urinekwalen komen voort uit aan doeningen der nieren en om dergeiyke kwalen dus met vrucht te bestryden, dient gt) ervoor te zorgen, dat uw nieren gezond en sterk worden door onmiddel- iy k aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen, de stan- daardmedicyn voor de nieren en blaas. Ons handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te Goes vtrkrygbaar by de Firma Nathan Emanuelen te Middel burg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K» 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Tweede Kamerverkiezing Hilversum. De burgemeester van Bussum, de heer mr. H. Th. 's Jacob, door de Chr. Histo- rischen in dit district candidaat gesteld, heeft deze candidatuur aanvaard. De vryzinnigen zullen uitkomen met de candidatuur van H. de Jongh, te 's Gra- venhage. De Roomschen stellen geen eigen candidaat maar nemen dien van onze party over, namelyk den antirevo lutionairen heer mr V. H. Rutgers van Hilversum. Prof. mr O. A. van Hamel. Heden viert prof. mrG. A. v. Hamel, het Tweede Kamerlid voor Amsterdam IV en lid van Ged. Staten van Noord-Holland, zyn zeventigsten verjaardag. Minister Talma. Minister Talma is Dinsdag, nu de zit tingen der commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, waarin de minister tegenwoordig moest zyn, geëindigd zyn, voor eenigen tyd naar Zwitserland ver trokken. Staatscommissie voor Ned. taal. De Staatscommissie ten opzichte van de schryfwyze der Nederlandsche taal, zal binnenkort met haar rapport gereed zyn. Middelburg. In het belang van de Christeiyke Bewaarschool, aan de Bree, te dezer stede, is een clroulaire verspreid, waarin wegens het in de kas van de Vereenlging dezer School aanwezige te kort van ruim f400 een beroep gedaan wordt op de medewerking tot dekking van dat tekort. Dank zy de gemeente subsidie, dekken thans de ontvangsten luist de uitgaven, zoodat uit eigen mid delen dit bedrag beslist niet byeen kan komen. Het Comité acht den besten weg tot bereiking van dit doel het houden van een Bazaar, in het begin van April-a.s. Mogen de inzendingen vele,zeer vele zyn Het Comité vraagt: Handwerkjes,Vlecht en Snywerk, Speelgoed, Chocolade, Eau de Cologne, Luxe en Huishoudeiyke Artikelen, als: Bezems, Borstels, Dwei len, enz. enz. Te veel om eene breede opsomming te geven ieder kan dus een steentje bydragen. Dankbaar zal ook aanvaard wordengeld, waarvoor dan nuttige en practische artikelen zullen gekocht worden. De goederen zoowel als de giften, kun nen by een der leden van genoemd Da mes-Comité bezorgd worden, liefst vóór 20 Maart a.s. De circulaire is geteekend door de dames: W. H. Baar,—Buys, A. Bakker, H. Baljeu-—Terwoert, P. Bouma—Veen baas, A. M. Dekkerv. Dyk, G. Goote v. d. Wal, J. Hage—v. d. Berg, M. P. den Hartigh - Groen, 8. v. d. KuypPot- appel, Wed. A. C. Littooy Eggink, E. Littooy—Hanse, C. L. Markusse—Rui tenbeek, M. H. Petermeyer-Dönszel- mann, A. Vroon -v. d. Hoek. L. A. Weeda—Hajer, G. Wielenga—Visser, W. de Wolff—Ruitenbeek. Deze actie hoe zou 't ook anders kunnen bevelen wy bij al onze lezers en lezeressen harteiyk en dringend aan. Laat ieder onzer nu toch iets bydragen, alis 't dan ook maar een kleinigheid. Steunen we allen deze dames toch in haar edel pogen, die zich zoo geheel belangeloos aan deze uitnemende zaak wyden. Ook de Christelijke Bewaarschool maakt aanspraak op de liefde van ons hart, op onze harteiyke medewerking. Ook voor de kleine kinderen van ons. volk, die een bewaarschool noodig heb ben, moeten we Christelijk onderwys be- geeren, er met alle macht naar streven en thans nu ons de gelegenheid zoo vriendeiyk wordt geboden deze sym pathie ook in daden omzetten. Middelburg. By de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden 70 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer W. Bosman met 67 stemmen. De heeren J. F. Boutens, A. C. de Vos en D. Wiener verkregen ieder één stem. riiddelburg. De door de politie alhier voor den officier van justitie geleide werk man, C. J. F., verdacht van het plegen van onzedeiyke handelingen, is na verhoor door den rechtercommissaris weder op vrye vo8ten gesteld. Goes. Hedenmorgen omstreeks 9 uur geraakte, wegens verkeerde besturing, aan den Westsingel de paarden bespan nen voor den verhuiswagen van W. Hy- man in de diepe sloot langs de woningen gelegen. De wagen bleef in hellende hou- uing staan. Met veel moeite en gemeen- schappeiyk overleg werden de dieren op het droge gebracht. Gelukkig hebben ze geen letsel bekomen. Moge het koude bad ook geen nadeelige gevolgen hebben! Hyman is ziek, en werd door een ander- vervangen. Zyn zoontje geraakte ook in de sloot en kwam er met een druipnat pak af. Vlissingen. Vrydag a.s., des namiddags ten 2 ure vergadert onze gemeenteraad. Aan de orde komen de volgende punten A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Benoem!ng van een voorzit ter van het gemeen teiyk werkloozen- fonds. D. Te behandelen punten 1. Con cept besluiten tot verkoop van gemeente grond aan a. J. Besuyen b. H. A. Ever- aertsc. W. C. Trapman. 2. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener over eenkomst vaD ruiling met A. Carton en J. H. do Roos. 3. Idem tot verhuring van het terrein van den voormaligen Oester put aan de N. V. Kreeftenpark „Wilhel- m na" te Bergen op Zoom. 4 Idem tot beschikking op een adres van C. Jamin te Rotterdam. 5. Idem tot vaststelling van rooliynen voor den Koudekerkschen straatweg. 6. Idem tot het gebruik geven van het gymastieklokaal van school E. aan de damesvereeniging. 7. Idem tot benoeming van een raadscommissie voor onderzoek van de mogeiykheid tot stich ting van een ziekenhuis. 8. Idem tot het maken van een gebouw voor vischafslag op het De Ruyterplein. 9. Idem tot het verleenen van pensioen aan C. van Balen. 10. Idem tot onderhandsche verhuring eener woning aan L E. A. Scheybeler. Wemeldinge. A.s. Vrydagavond hoopt in het lokaal der Chr. Jongel. Vereen, alhier met lichtbeelden over de Zending der Utrechtsche Zendingsvereeniglng op te treden, de heer J. L. D. v. d. Roest, oud zendeling. Aanvang te 7 uur. Rilland ltath Tot voorzitter en secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim te Rilland zyn respectie- veiyk herbenoemd de heeren M. Nieuwen- huyse en W. Griep. Uit het ons medege deelde verslag over 1911 blykt, dat in 't geheel 7 vergaderingen in 't afgeloopen jaar zyn gehouden80 ouders waren opgeroepen om voor de commissie te ver- schynen, waarvan slechts 7 aan de op roeping gehoor hadden gegeven. Door de C. t. w. v. Schoolverzuim te Bath was in 1911 slechts één vergadering gehouden, die nog ten doel had het verkiezen van een voorzitter en .een secretaris. Als zoo danig waren herkozen de heeren Chr. Blok Az. en Jac. Dansen Pz. Colijnsplaat. Jaarvergadering der Werkliedenvereeniging„Uit het volk, voor het volk* alhier, Dinsdagavond ge houden in de openbare school. Na opening der vergadering en lezing der notulen werd door den penningmeester verslag gedaan van den toestand der kas. De ont vangsten van het fonds bedroeg f 870.10 en de uitgaven f 841.70, reslant dus f28.40. Met hetgeen op het spaarbank boekje uitgezet is, is de vereeniging nu in 't bezit van een som van f 1098.82. Herkozen werd als secretaris dhr. D. J. Anemaet. Als commissarissen de heeren J. Fortuin en J. v. d. Weele. By acclamatie werden de heeren Ph. C. Engelvaart, D. Verburg, L. Janse en J. Koster herkozen als leden der commissie van toezicht. Besloten werd de leeftydsgrens om lid der vereeniging te worden, te bepalen op 35 jaren; van hen die in de gemeente komen wonen op 45 jaren. Nog werd be sloten het salaris van den penning meester te verhoogen van f 10 op f 15. De vereeniging telt 79 leden. Nisse. Maandag werd de jaarvergade ring der kunstmestvereeniging alhier, gehouden. Uit bet verslag bleek dat in het afgeloopen jaar 1852 balen kunst mest geleverd waren tot een gezamen- lyk bedrag van f7281.79. De inkomsten der vereeniging waren f 164.40 en de uitgaven f 155.61, alzoo een goed slot van f8.79. Het ledental was gedaald van 71 tot 63, mede doordat een 7 tal geschrapt waren wegens niet-betaling der contri butie. Herkozen werden als bestuursle den de heeren J. Meyers en W. van Liere, de laatste woonachtig te Binoutskerke. Hoedekenskerke. De coöperatieve Boerenleenbank alhier ontving aan inla gen in de spaarbank over 1911 f 17327 68. In dat jaar werd terugbetaald aan spaar gelden f 15154, zoodat op 1 Januari 1912 met het saldo van voorgaand boekjaar f 10549.69 op de diverse spaarbankboekjes stond ingeschreven. Van verleende voor schotten werd f7690 terugontvangen terwyi f10360 aan voorschotten werd verstrekt. Meliskerke. Raadsvergadering van Dins dag. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer J. Koppejan. De burgemeester biedt den raad in het belang der gemeente en ook persooDiyk met de intrede van 1912 zyn beste wensehen aan. Verslag wordt uitgebracht van kasopname, welke bleek in orde te zyn. Dan werd den raad voor gelegd het kohier schoolgeld, hetgeen werd goedgekeurd. Tot lid in het bestuur tot wering van schoolverzuim, werd her kozen de heer L. van Koeveringen, hoofd der Chr. School. Tot plaatsvervangend voorzitter in het stembureau werd ge kozen do heer P. Wieleraaker, en tot assistent-lid dhr J. Jakobse. Op een inge komen verzoek om verharding van den weg van Krommenhoeke naar den Seis weg, om een subsidie te verleenen A f 50 'sjaais gedurende 20 jaar werd afwyzend beschikt. Door den heer lakobse werd voorgesteld om van de goede gele genheid tot aankoop van steen gebruik te maken, en voort te gaan met het verharden van den Molenweg. De voor zitter stelt voor om hieromtrent een onderzoek in te stellen en in een vol gende vergadering een beslissing te ne men. Dit werd goedgekeurd. Hierna gaat de vergadering over in een met gesloten deuren. Na heropening wordt de zitting gesloten. Oostburg. In een Dinsdagnamiddag alhier gehouden vergadering tot oprich ting eener coöp buiker- en wortelfabriek te Sluis, is tot stichting besloten. Kattendljke. In de heden gehouden landsvergadering werden de volgende be sluiten genomen a. een tot het aangaan van eene geldleening voor groote repa- ratién aan den toren op het dorp Katten- dyke b. een tot eenige af- en overschry- vingen op de begrooting dienst 1911 4 c. tot het storten van gelden voor de 1 waterleiding, en ook werden de leden der stembureaux benoemd. Wilhelmlnadorp. Maandag hield de vereeniging „Gemeentebelangen" alhier een openbare vergadering, welke door een veertigtal personen werd bygewoond. Na een openingswoord van den voorzitter J. de Vriend, waarin hij het nut van-orga nisatie uiteenzette, werd met groote meerderheid tot bestuurslid gekozen J. v. d. Schraaf Mz. Het door het bestuur ontworpen reglement werd behandeld en vastgesteld. Een goede oplossing is dat de verkieztngsonkosten onderling, en niet door een lichaam zullen worden ge dragen. Aangetoond werd, hoe ook in 1911 gebleken was, dat het ernstig noo dig is om welbewust zyn stem uit te brengen.Wanneer men den zelfbewusten, niet den eigenzinnigen mensch (enkelen zyn fout geweest) tot den laatsten man ter stembus had gehad, dan hadden wy gewonnen, zelfs afgezien van abuizen, die blykbaar de stemmer had gemaakt. Terneuzen. Dinsdagavond hield de Chr. Werkliedenvereeniging alhier hare 2e jaarvergadering in het lokaal Bethel. Hoewel de vergadering niet druk bezocht was, werd de avond op een gezellige wyze doorgebracht. De voorzitter, dhr. J. A. Meertens, die na het zingen van Ps. 362, de vergadering opende met gebed en het lezen van Rom. 2, gaf, na een kort welkom, het wcord aan ds. Tim merman, alhier. Z.Eerw. sprak naar aan leiding van Ruth 2:4. Zeer duideiyk liet 8pr. uitkomen hoe de rechte ver houding moet zyn tusschen werkgever en werknemer. Hy waarschuwde tegen de verleiding van het socialisme en wekte de leden op tot het betrachten van Chr. barmhartigheid en het wandelen in de vreeze Gods. Na het uitspreken zyner rede, die met belangstelling werd aangehoord, liet hy nog zingen Ps. 89 7 en droeg de vereeniging op aan den troon der genade. Alsnu begonnen de gewone werkzaam heden, welk- ook bestonden in het nut tigen van ververschingen, door gedien stige Martha's aangeboden. De verslagen van secretaris en le en 2e penning meester, waren bevredigend. De stand der ziekenkas was goed, en het onder wys, dat zware eischen stelt, ging een goede toekomst tegemoet, dank zy de subsidies van gemeente-, provincie- en rykswege. De vereeniging heeft dus ryke stof om den Heere te danken die alles tot hiertoe wel heeft gemaakt. Nadat nog verschillende afgevaardigden een woord hadden gesproken, door een lid een referaat was geleverd, en de vice-voorzitter, dhr. A. de Doeider, het slotwoord had gesproken, werd de ver gadering gesloten met het zingen van Gez. 1801 en gebed door den laatsten spreker. Moge deze vereeniging, die zulke uitstekende levensteekenen geeft, zich steeds meer en meer uitbreiden en zich verheugen in de sympatie van allen die het wel meenen met den chr. werkman. De tot 15 dezer opengestelde inschry- ving op 1000 aandeelen der coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord, leverde als resultaat eene aanvraag door de leden van ongeveer 1250 aandeelen. Op deze aandeelen, groot f 400, moet 1100 worden gestort, terwyi eene extra- bybetaling geöischt wordt van f20 per aandeel. De verplichte minimum-leve ring per aandeel bedraagt 15000 KG. bieten, terwyi het toegestane maximum gesteld is op f25000 KG. Te Batavia is op 25-jarigen leeftyd overleden de 2e luitenant der Infanterie van het O.-I. leger, de heer A. D. P. Dominlcu8, geboren te Kruiningen. De heer A. de Haas, sinds de oprich ting der leerschool verbonden aan de Ryks-kweekschool voor onderwyzers te Middelburg, hoofd dezer Inrichting van onderwys, zal met het einde van het tegenwoordige leerjaar zyn ontslag als zoodanig nemen. Monument-P. Louwerse. Het monument voor du wyien den heer P. Louwerse zal op 23 Januari (zyn geboortedag) des namiddags te l'/a uur worden onthuld te Souburg bij Middel burg, waar Louwerse werd geboren. De Voorzitter van de Commissie voor het Louwerse-gedenkteeken, de. A. J. A. Ver meer, Den Haag, zal by deze onthulling eene rede uitspreken. Voetstuk en buste zyn vervaardigd door den heer P. Puype, beeldhouwer te Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kielwindeweer, J. S. King te Sleente Bourtango, G. Elzlnga, cand. te Uithuizen. Bedankt voor Hasselt door F. F. J. v. d. Plassche te Jaarsveld. Geref. Kerken. Beroepen te Dieren, H. C. v. d. BriDk te Rotterdam. Middelburg. Op de aanbeveling voor de benoeming van een conrector aan het gymnasium alhier zyn geplaatst de hee ren dr L. Rank te Leeuwarden en dr P. de Koning te Zutphen. Naar men aan de N. Prov. Grow. Ct. mededeelt, zCu het plan bestaan, dat dr F. Böhl te Leiden zoude benoemd worden als opvolger van prof. dr Valeton te Utrecht en dr A. Noordtzy als opvolger van wyien prof. dr Wildeboer te Leiden. I'4»SSOUW. (Joes. Dinsdagnamiddag werd alhier in het „Blot Oostende" een vergadering gehouden van leden der onder-afdeeling „Zuid-Beveland" V. P. N. Daar de voorzitter, de heer Bom, ta kennen had gegeven dat hy niet aan wezig kon zyn, werd het presidium waar genomen door den heer Q. Trimpe. Na een openingswoord van den voor zitter werden door den heer Nolet, secr.- penningm de notulen gelezen,verslag uit gebracht en rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1911. Uit deze reke ning, welke weid nagezien en in orde bevonden door de heeren Meyaard en de Graag van 's-Heer Abtskerke, bleek dat ontvangen was f878,19 en uitgegeven f83",06, alzoo een goed slot van f 43,18. Verder, dat eraaa de leden zyn verstrekt 1107 broedeieren en 24 Jonge rashanen. Daarna word door den heer J. Zuidweg verslag uitgebracht, aangaande de eieren- verkoop door de vereeniging op rieGoe- sche markt. Uit uit verslag bleek, dat er door de vereeniging in 1911 445.118 eieren aan de markt zyn gebracht, waar voor ontvangen is de som vao f 18265,11 plus 275,08 °/o. De grootste aauvoer op één marktdag bedroeg 18200, de kleinste 725, de laagste prys f3,40, de hoogste prys f 8,06. Naar aanleiding van dit ver slag entspon zich een drukke discussie, waarin er op werd gewezen dat de flinke pryzen die er voor de eieren op Zuid- Beveland worden gegeven, te danken zyn aan het werk der vereeniging, waarvan behalve de leden ook vele niet-leden pro fiteered Algemeen was meD van meening dat het wenscheiyk is om een veel grooteren aanvoer te krygen, om dan later tot veiling over te gaan. Tot bestuursleden werden, met op een na algemeens stemmen herkozen de hee ren Q. Trimpe en J. Zuidweg, en gekozen in de plaats van den beer Geelhoed, die niet meer in aanmerking wenschte te komen de heer J. de Graag te 's-Hear- Abtskerke. Tot afgevaardigde naar de afdeelingsvergaderingen werd benoemd de heer De Graag en als plaatsvervanger de heer J. Mol te Wolfaartsdyk. In 1912 zullen aan de leden verstrekt worden 1600 broedeiereD, een getal ras hanen en zeer waarschyniyk gelegen heid gegeven worden om eieren kunst matig uit te doen broeden. De begrooting voor 1912 werd vastge steld op een inkomst en uitgaaf van f 810. Nadat door den heer J. Mol van TVol- faartsdyk verslag was uitgebracht aan gaande pryzen van eieren op andere markten en veilingen, waaruit bleek dat de prys door de vereeniging bedongen zeer bevredigend was, werd de vergade ring na rondvraag gesloten. Van de 243 leden was slechts een tiende deel aan wezig. Invoer van varkens in Frankrijk. By regeeringsbesluit is de invoer over Bordeaux van uit Nederland afkomstige varkens toegestaan. De Amerikaansche Kruiabasaen- meeldauw. Prof. J. Ritzema Bos verzoekt ona het volgende mede te deelen Evenals het vorige jaar acht ik het ook nu myn plicht, nu de snoeityd der kruisbessenstruiken weer daar is, alle kruisbessentelers te wyzen op de nood- zakeiykheid, dat zy hun kruisbessen- struiken goed snoeien, om den zoo ge- vaariyken Amerikaanschen kruisbessen- meeldauw te bestryden. Met een bestry- ding in den winter heeft men het meeste succes, en deze bestryding bestaat hier in, dat men alle scheuten insnoelt, en de afgesnoeide gedeelten verzamelt en ver brandt. Daarna wordt de grond onder en tusschen de struiken omgeplagd. Past men deze bestryd;ngswyze nauwkeurig toe, dan zal in verreweg de meeste ge vallen in 't volgend seizoen de ziekte Diet op de jonge bessen voorkomen. Ook wordt de ziekte in de scheuten sterk verminderd, en, indien men zeer nauw keurig heeft gesnoeid en alles verbrand, dan if an men zyn struiken byna vry er van maken; maar vooral ziet men een gunstig resultaat by de bessen. Dit is van zeer veel belang, omdat dan de teler geen of slechts weinig schade ïydt. Zyn vele bessen aangetast, dan heeft men heel wat minder product te verkoopen en dan be merkt men eerst, hoe schadeiyk de ziekte is, als men weinig of niets heeft gedaan om haar te bestryden. Maar nog om een andere redenis het vaD belang, gezonde bessen te hebben. By koninkiyk besluit van 5 September 1911 (Staatsblad no 287) toch is bepaald, dat het verboden isstruikeD, deelen van struiken of vruchten, welke zyn aange tast door den Amerikaanschen kruisbes- senmeeldauw, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Wie dus aangetaste bessen heeft en deze nog tracht te ver koopen ot te vervoereD, is strafbaar en kan veroordeeld worden tot hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste vyf honderd gulden. Het ia dus in ieders-belang, dat de telera het beate middel, dat bekend ie cm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2