No. 86 1912, uwsrs i [rake], I Vrijdag 12 Januari 26e Jaargang SHRISTEUJK- NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND HISTORISCH V Yllssfngen. iChlijÉg li KG, Het Buitenland in 1911. \1 |dschappen, enz. 3or larkt C 12. |n Groene en atte en Ronde koek en Lijn- Vleeschme-1, ikoekjes. nesilFaal". )OP 5an 9 personen, j tegen paarden 2IJNSDIJK, Ihaartsdijk. en ioomen. LCEVAAL PZ., inschrijvingsbil- jrden vóór 18 a met Mei HMe, Wasch vrij. ïwerken. Adres aan den uit- le Goes. IHOOÖSTB en en veUea. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 'delburg 1 *>- WEST, Goes- 4 k-7 Iz en. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p.1.25 Mnkele nummers. s0.05 UITGAVE DÉR FIRMA'S EN vin 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regels 1.—. iedere regel m er 10 cent. (siot.) Het reuzenryk China schijnt tot ont waking te komen. Bet heeft eeuwen na eeuwen den drang der beschaving weer staan en voor het Christendom zijn deuren gesloten gehouden. Thans wordt het anders. De Zending krjjgt er vaster voet; het verkeer met Europa breidt zich uit de Westersche beschaving breekt al meer door; en hiermee is ook de zelfbewuste kracht van den Chinees toegenomen. De onmondige begint zich mondig te voelen. Het stille verzet tegen de Keizerlijke dyna stie, jarenlang gepredikt, begint vrucht te dragen. Den 11 October begon het open baar verzet met een soldaten opi oer te Hankou. Sinds breidde de revolutie zich met groote snelheid uit. Op 12 October namen de rebellen Hanjang, kort daarop Woetsjang. De voornaamste steden in het nijverste deel des rijks kozen de zijde der oproerlingen. De algemeene sympathie voor deze in- luiders eener nieuwe periode vond haar grond in de velerlei misstanden en mis rekeningen, waarvan het volk het slacht offer was. Wel werd met de geleidelijke invoering van een grondwettelijke regee- riDg voortgegaan, en met een op Wester sche leest geschoeid staatsbestuur een begin gemaakt, doch dit ging veel te lang zaam naar den zin van het volk. De bui- tenlandsche politiek der regeering had tot het verlies van Korea en Mantsjoerije ge leid de binnenlandsche politiek was al even ongelukkig geweest, met name in zake leeningen en spoorwegen. De pro vinciën snakten naar een meer zelfstan dig bestuur.Duizenden pestgevallen in het noorden, en ernstige overstroomingen in het midden des lands hadden de ontevre denheid vermeerderd, alsof de regeering ook hieraan schuld droeg! Voeg hierbij den eeuwenouden haat tegen de Mant- sjoes, en men verstaat, dat het oproer in Hankou en verdere plaatsen voor velen een welkome bode van verbeterde toe komst was. Nu was er een kabinet ingevoerd met ministrieele verantwoordelijkheid, doch met den ouden prins Tsjing als minis ter-president. En dit nu was het sein tot den opstand, die zich welhaast overge- Vieel China, later ook tot in Mantsjoerije, Rtonzolië en Tibet uitbreidde. De vloot lH,ep bjj gedeelten, allengs geheel tot de opstandelingen overnog meerdere plaatsen vielen den rebellen iB hadden zooViat dezen nu het geheele Oosten en Zuiden, met Sjanghai tot middelpunt, bezetten. Nanking werd veroverd, en van een militair revolutionair bewind voor zien. Slechts in het noorden kan de regee ring zich tot dusver handhaven, dank zij de krachtige leidiDg van Joeangsjikai Zelfs moest de leider der opstandelingen te Woetsjang Lioenghoeng een wa penstilstand vragen. Van weerszijden worden groote gru welen bedreven. De republiek is uitge roepen, met uitzicht op een vertegen woordigend parlement. Op 't oogenblik laat zich de loop der zaken echter nog niet voorspellen. Het machtige rgk Japan heeft van de troebelen in China last en schade. Zjjn handel gaat er onder gebukt. En dat terwijl het land nog steeds de geldelijke naweeën ondergaat van den oorlog met Rusland. Daardoor kon ook dit jaar Japan zich nog niet vrij bewegen, en moest bet afzien van versterking van zijn leger en vloot, zoowel als van de beraamde groote tentoonstelling. Tevens gaf het nog steeds niet tot rust gebrachte Ko rea om van Formosa niet te spreken den Japanners veel te doen. Japans veihouding tot Rusland ver beterde. Zelh werd te Petersburg onder ambtelijke hiding een Russiscb-Japan- scne vereenging opgericht. Door een verdrag me Rusland wist Japan zijn MMHHUMraMOMH JSSKWKHifTOiSSST'W'aBSa macht in Mantsjoerije meer te stevigen wat te gemakkelijker kon wijl van een krachtiger optreden van China tegen Japans aanmatigingen in dat van China geroofde land niet komen kon. De eerste door Japan in Mantsjoerije benoemde gouverneur-generaal is Sja- oerhsun. Een groot anarchistenproces te Tokio deed de schaduwzijde der Westersche beschaving zien, en, gelijk overal, de doodelijke gevolgen van een cultuur beschaving, in tegenstelling met die welke |het Christendom brengt. De aan slag was gericht tegen het leven van den Keizer. De hoofdschuldigen, onder welke de aanlegger en zijn vrouw, wer den ter dood gebracht. Yan anderen werd het doodvonnis in levenslange ge vangenisstraf veranderd. Met eenige landen sloot Japan nieuwe handelsverdragen. Een internationaal congres te Washington, waarop ook Rusland naast Japan was vertegenwoor digd, besloot tot beperkiDg der robben vangst, teneinde de uitroeiing der soort te voorkomen. In Siam werd de jonge koning dezen zomer plechtig ingehuldigd, onder groote belangstelling van de Europeesche Vor stenhuizen en regeeringen. Over Afrika kunnen wij kort zjjn, nu wjj reeds een en ander omtrent Marokko en Tripoli in verband met de Europee sche rijken hebben gemeld. Eerstgenoemd land staat, na de aan neming van het voorstel tot ratificatie (goedkeuring) van het Fransch-Duitsche verdrag door den Franschen Senaat onder Fransch beschermheerschap. Voor het befaamde Agadir ligt nu niet meer een Duitsche kruiser, maar een Franschen. Nieuwe onlusten braken uit in Fez en omstreken, waar Spanje het gelag betaalt. Overigens verwacht men dat de quaes- tie wel losloopen zal. De sultan heeft het Fransche protectoraat zelf uitgelokt, en de onderdanen nemen het nogal lucht op. In Amerika vragen allereerst de Ver- eenigde Staten onze aandacht. Taft, den voiy verigen president, bleven de teleurstellingen niet gespaard. De ver wezenlijking van zyn reeds door ons vermelde arbitrage-ideaal werd hem door zijn eigen Senaat onmogelijk gemaakt en het wederkeerigheidsverdrag met Canada, waarvcor hij mede zeer had geijverd, en waarbij wederzijds allerlei handels voorrechten en tariefsverlagingen waren toegezegd, stierf in de stembus van Canada, waarbij het Canadeesche kabinet hetwelk dit verdrag door de Kamer moest doen goedkeuren het leven verloor, een ontij digen dood. Zjjn actie tegen- de trusts, welke tot de ontbinding van de Tabaktrust en van de Standard Oiltrust leidde, bezorgde hem vele vijanden, van welke Roosevelt de voornaamste is. Het schijnt niet on mogelijk dat deze laatste bij de volgende presidentsverkiezing zich tegen hem can- didaat zal doen stellen. De actie tegen den zoogenaamden Pool, de Scheepvaarttrust, is nog niet afge- loopen. Wel daarentegen slaagden de onder handelingen met Japan over een nieuw handelsverdrag. In verband met de ontstemming in het land over het tegenhouden van tariefs herziening in dalende richting door de regeering deed Taft in September een groote verkiezingsreis door het Middel westen en Westen der Unie om de politiek der regeering uiteen te zetten én stem ming te maken voor zjjn eigen herkiezing als president. De ontvangst was vriende lijk, doch zij gold blijkbaar meer den man dan den president. Kenners beweren dat zjjne kansen slecht staan, en dat ook de Republikeinsche party er niet sterker op wordt, dank zij de afscheiding der vooruitstrevenden, welke zich scharen om Roosevelt. Wijl ook de democraten zeer verdeeld zyn, valt het moeilijk te zeggen wie 't winnen zal in 1912. Wat de werkzaamheden aan het Pa namakanaal aangaat, daaraan wordt ge regeld voortgewerkt. De opening is be paald op 1 Januari 1915, doch waarschijn lijk zullen reeds veel vroeger schepen door het kanaal kunnen varen. Een Pa namakanaal wereldten toon stellin g word t in 1915 te San Francisco gehouden. In de Vereenigde Staten wordt stem ming gemaakt voor het aanleggen van veslingwerken in de kanaalsfeer, en voor het bevoorrechten der Amerikaansche scheepvaart door het Kanaal, namelijk door middel van lagere kanaalgelden, of door het toekennen van premies aan Amerikaansche schepen. De uitkomsten der volkstelling van 1910 waren weer gunstig zoo voor de republiek als voor New-York. Amerika blijft het land van groote dingendit is zijn eer en zijn schande. Want groote, grove dingen ook in het kwade geeft hy ook te zien. Branden maar ook moorden op groote schaal komen in zijne wereldsteden herhaaldeiyk voor. Wy herinneren slechts aan den brand te Albany die het Kapitool van den staat New York in de asch legde, waarbij duizenden onvervangbare documenten, meest uit den Hollandschen en Engel- schen kolonialen tyd, verloren gingen. Aan den brand in het Torenbuis te New York, waarbij honderd vyftig meisjes om het leven kwamen. En aan de ontplof fing in de Bannermyn te Littleton waar honderd veertig dwangarbeiders het leven lieten. Erger nog: aan den dynamiet- aanslag te Los Angelos in een gebouw waar „niet-vakbon ders" werkten, van welke er 21 gedood werden, terwyiaan het licht kwam dat hier voor de zoo- veelste maal door vakbonders een poging was gewaagd om een heele groep niet by hun bond aangesloten werklieden op eenmaal van het leven te berooven en' zoo de anderen te dwingen lid van hun vakbond te worden. Groot en grof derhalve ook in het satanische, ook in de belaging der vrij heid, en de oefening van dwang, dat is Amerika. De Yereenigde Staten hadden ook de hand in de gebeurtenissen in Mexico. In dar land had 'tal lang gespannen tusschen den president Porfirio Diaz en zyn onderdanen. By zyn herkiezing had hy tot ongeoorloofde dwangmiddelen de toevlucht genomen, en zelfs zijn tegen- candidaat Madero in de gevangenis ge worpen. Dit was 't sein tot een opstand die in het Noorden des ryks ernstige verhoudingen aanDam, en van uit Ame rika werd gesteund. De Yereenigde Sta ten trokken troepen saam aan de Mexi- caansche grens, waar de revolutionairen zich nestelden in streken, waar de regee- ringstroepen hen niet konden treffen, zonder ook de Amerikaansche grens troepen te raken. Ook beletten deze laatsten elke vervolging van gevluchte Mexicaansche revolutionaren op Ameri- kaansch terrein. De toestand was zoo gespannen, dat Diaz zijn taak neerlei en het land verliet. Zyn tegenstander Madero werd hierop terstond tot presi dent uitgeroepen. Toch is de toestand nog niet heelemaal zuiver. Generaal Reyes, een vriend van den vroegeren president, beproefde een opstand tegen den nieuwen, doch hij moest't opgeven. Toch twijfelen velen er aan of Madero op den duur orde en vrede in zijn land zal kunneD handhaven. Diaz heeft het jaren aaneen gekund, maar hy was ook een groot man. Behalve Mexico is ook Nicarago getrok ken binnen den invloedssfeer der Unie. De Amerikaansche regeering heeft zich tot taak gesteld om, evenals in San Domingo, in Nicaragua, den toestand dei- geldmiddelen door een strenge controle te verbeteren. Waaraan zy dat recht ontleent, schijnt niet duidelijk. Doch waar 't op uitloopt, laat zich denken. Alle groote staten slokken de kleintjes op. Macht gaat boven recht, in de oude wereld zoowel als in de nieuwe. In Panama, ook al onder den invloed der Amerikaansche regeering, en met geringer onafliankeiykheid dan zyne na buren in Centraal Amerika, dreigt een opstand. In Ficuador waar president Estrada stierf, brak die reeds uit. Een geschil tusschen Chili en de Vereenigde Staten het Alsop-geschil werd door scheidsrechteriyke uitspraak van Koning George van Engeland beëindigd ten voor- deele vau eerstgenoemde. Ebd geschil tusschen Chili en Peru, van vry wat ernstiger aard, en wel over het bezit der provincies Arica en Tacna, dyde niet tot een oorlog uit, zeker omdat Peru tegeiyk ook nog grensgeschillen met Bolivia te vereffenen had. In Paraguay waren evenzeer een paar opstanden te dempen. Alleen in Brazilië en Argen tinië, de machtigste republieken van Zuid-Amerika, bleef het rustig; behou dens eenige dreigende werkstakingen iD eerstgenoemd land. In Yenezaela, heette het, was eeD inval van den voormaligen dictator, Castro, geschied. Maar al is werkeiyk de voormalige president in zyn vader land teruggekeerd, een gerucht dat al thans in Europa niet kan worden be vestigd, tot dusver schynt hij geen kans te hebben, er zyn gezag te herstellen. Wy kunnen hierby ons overzicht be sluiten. Was voor vele volken het afgeloopen jaar een jaar van oorlogen en geruchten van oorlogen, een jaar van beproeving en druk, het moge in 1912 aan allen gegeven zijn om den vrede te bewaren en waar God zyn oordeelen zendt, ge rechtigheid te leeren, welke een volk verhoogt, waar de zonde is een schand vlek der natiën. 11 Januari 1912. 1912. Het jaar 1912 zy ingezet met het vaste voornemen onzer Kiesvereenigingen om in de propaganda voor onze beginselen ernstig te volharden. Nog drie wintermaanden resten haar, derhalve kunnen er nog twee cursusver gaderingen en één openbare vergadering gehouden worden. Yoorts scbynt 't ons noodzakehjk met name de besturen onzer clubs en kies vereenigingen dringend aan te raden, het heele jaar, dus ook de wintermaanden op 't eind v?n dit jaar goed te besteden. Trouwe voorlichting, naarstige bestu deering ook van de wetsontwerpen die dit jaar aan de orde komen, of met dit doel zfln ingediend, is dringend noodig. Dit jaar is 't laatste voor het verkie zingsjaar, en behoort derhalve aan ern stige propaganda gewyd te zyn. Niet; in debatten met tegenstanders, in 't plegen van handigheidjes in openbaar toernooi mag kracht gezocht worden. Veel verder toch komt men met bespre king in eigen kring. Wegdoezeling van onderlinge geschil len, of verzwijging van hetgeen de sa menstellende deelen der coalitie onder scheidt, komen evenmin te pas. De wer kelijkheid mag gerust onder de oogen worden gezien. zy 1912 op staatkundig gebied een vruchtbaar jaar. En dan vergeet 15 Februari niet. Een ieder zorge voor een richtige Kiezers lijst Uit onze Oost. Wy wenschen af en toe een enkele episode uit het leven onzer soldaten in Atjeh of elders, waar oorlogstoestand beerscht, mede te deelen. Allicht strekt het om wat meer belangstelling te wek ken in het lot der dapperen, hetzy in- of uit- of Hollanders, die daar hub leven veil hebben voor de handhaving van ons gezag. Onderstaand is een droef stuk ly densgeschiedenis,op Soemba afgespeeld. Onder het kopjeVreeselijk lijden schrijft de correspondent van de Soera- bajasche Courant te Endeh het volgende Binnenkort zullen de dagbladen een vanwege de regeering ontvangeD bericht behelzen, dat een patrouille in Oost-Soem- ba tegen een versterkte kampong stuitte en dat bij die gelegenheid een Europeesch sergeant zwaar en twee inlandsche fuse liers Iëvensgevaariyk gewond werden. Daar men in Indië aan dergeiyke korte berichten is gewend geraakt, zal het niet eens bijzonder de aandacht trekken. En toch die paar regels zullen een geschie denis bevatten, zoo tragisch, zoo vol van naamloos lichamelijk lijden, zoo vol van kalme berusting, dat het kennis nemen daarvan een gevoel van innig medelijden met de arme, afgetobde stumpers, die toch hun leven hebben gewaagd voor de eer van onze vlag, niet zal kunnen wor den onderdrukt. Den 9en November werd de sergeant Muller met 14 inlanders van het bivak Meloli uitgezonden om een bende van ongeveer 15 man, die zich volgens ge ruchten in de kampong Bodo Kodi zou ophouden, aan te tasten. By de bewuste kampong aangekomen, bleek de kampong zwaar versterkt, terwijl een paar honderd man, de mresten gewapend met pijlen lans, het kleine troepje opwachtten. Moet het verwondering baren, dat die paar Javanen, zonder de zoo gewenschte en noodzakeiyk gebleken aansporing van hun blanke of amboineesche kameraden begonnen te tweifelen en niet verder durfden Toch trachtte sergeant Muller hen nog te bewegen tot den aaval over te gaan en vergezeld van een paar moe dige soldaten, ging hy voorwaarts. Doch wat konden drie menschen uit voeren tegen eenige honderden vyaDdeB, verschanst, achter hoopen steen en Ten einde raad besloot sergeant Muller terug te trekken en zich naar het bivak te begeven, om van hel gebeurde te be richten. Doch nauwelyks had hy zich omgedraaid of het regende pijlen en lansen. Muller werd door een werplans in den rug getroffen. De inlandsche soldaat Sanmoredjo, die zyn comman dant niet in den steek had willen laten, kreeg een werplans, waaraan scherpe, venynige weerhaken, in den hals. De lans drong door zijn kaak en kwam, door den mond, met de punt in het verhe melte. Een tweede fuselier bekwam een schot in de heup, waarin eenvoudig een gat werd geslagen. Het ellendigst echter was Sanmoredjo er aan toe. Het was voor een leek op medisch gebied absoluut onmogelijk, de lans uit het lichaam te krygen. Terugtrekken ging niet, dan zou het kakement uit elkander gescheurd worden, en naar de andere zijde doordrukken ging ook niet, doordat de punt in het verhemelte was gedrongen. Met veel moeite werd het handvat der lans afgesneden en toog men naar het op een uur afstands gelegen bivak terug. Doch ook daar kon men de menschen niet helpen. De kunde van den eenvoudigen soldaat-ziekenverpleger was nu eenmaal niet zoo groot. De ge wonden werden in 's hemelsnaam maar aangehouden en zoo goed mogelijk ver zorgd. Na een paar dagen van versehrikkeiyk ïyden kon een prauw worden gerequi- reerd en zou getracht worden Endeh te bereiken, omdat te Waingapoe geen ge neesheer gevestigd is. De zieken werden naar het zeestrand vervoerd en in de prauw, die slechts even voldoende ruimte aanbood, neergezet, w.'varna deze vertrok. Na 4 dagen zwalken op zee kwam de prauw te Waingapoe terechtEndeh was niet te bereiken. Maar toen konden de zie ken het niet langer verdragenzy ver zochten te Waingapoe te mogen blijven, 01 —.Pk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1