Tr* Kerknieuws, geven j waa.J! Ds. van Peursem ant woordde, dat het slechts in bruikleen was gegeven, zoodat tot de waarde van f400 door de heeren Ph. desge- wenscht uit het vereenigingsgebonw kon worden weggehaald. De heer Ph. zei hieiover eerst met zyn broer, die op reis was, te zullen spreken. Verder gaf hy den raad, op den daartoe gestelden ty d (3 dagen vóór Kerstmis) het huis op te zeggen, daar hy zijn jaariyksche bijdrage van nu af aan introk. Ds. v. P. zei nogmaals, niet te begrepen wat de Vereeniging als zoodanig met een staking op de fabriek van Philips Co. te maken had, waar op de heer G. Philips kortweg ant woordde: „Dat is mijn zaak", en het gesprek afbrak. Kort daarop bedankten vier leden der P. J. M. V. voor hun lidmaatschap zon der schriftelijk de redenen hiertoe te motiveeren. Na onderzoek bleek aan ds. Van Peursem, dat dezen een zyde- lingschen wenk hadden ontvangen, dat zy ontslagen zouden worden, als ze niet uittraden uit de P. J. M. V., omdat het niet gewenscht geacht werd, dat meerderen in één vereeniging met hun minderen zaten. Ds. de Ligt besluit zyn mededeelingen door, aanknoopende aan des heeren Phi lips woorden«Dat is mijn zaak", te schryven De onze echter is, te protesteeren te gen een dergeiyk aantasten van het ver- eenigingsrecht door een groot fabrikant, die in zijn machtsfanatisme zich niet ontziet, een predikant te beschouwen als zyn zwarten knecht, dien hy afsnau wen kan naar welgevallen, dien hy zonder zelfs met diens redeiyk inzicht, eer en geweten ook maar eenigszins re kening te houden tot volvoering van de meest onrechtmatige handelwyze schaamteloos tracht uit te zendendie, zonder respekt voor 's menschen per soonlijkheid, zijn ondergeschikten bloo- teiyk beschouwt als werktuigen tot volvoering zelfs van zyn meest onre- deiyken wil, en op de zwakke zyde van hun karakter speculeerende, hen voor de keus stelt, broodeloos op de keien te komen, wanneer zy geen onrecht wenschen te plegen ten opzichte van zichzelf en een vereeniging, welke zich ten doel stelt de bevordering van het ware, goede en schoone; öf hun brood te behouden, ten koste van het heiligste van hun hart.1 Het Volk noemt dit „een buitengewoon pakkend voorbeeld van de matelooze willekeur, waarmee het" kapitalisme, krachtens zyn kapitaalmacht, alles neer slaat wat niet voor zyn gezag bukken wil", en nu niet tegen de „rooien", maar tegen de „Christelyken" optredend. En 't blad herinnert onder meer aan 't op treden dezer Joodsche, vryzinnige firma, toen zy „haar Roomsche arbeiders niet wilde verplichten op kerkelijke feestdagen het werk te laten rusten". Wie zich het goede leven der arbeiders by'v. op de inrichtingen van ons Eerste Kamerlid Hovy (de bierbrouwery „De Gekroonde Valk") herinnert, zal terstond verstaan dat hier niet een fout van het kapitalisme als zoodanig, of van het privaat bezit wordt blootgelegd. Immers de verhoudingen, de loonen, de rusttyden eerbied voor de consciëntie, enz. enz. zyn te Amsterdam in de werkplaatsen van genoemden Christenpatroon al sedert men8chenheugenis ouberispelyk. Daarom verwerpen wy dan ook de conclusie van „Het Volk", waar zij schrjjft: „Het geval der kapitalistische tirannie van de Eind j hovensche firma Philips onthult, als in een bliksemend fel licht, eensklaps al de menschonteerende schande van het pri vaat bezit". Maar dat zy ds. De Ligt helpt by de verbreiding zyner diep-treurige mededee- lingen, hieraan heeft zy wel gedaan. Allicht leidt het de firma tot erkenning van ongelyk en herstel van recht. De aanwending van „Krengenvleesch* in Nederland. Wy lezen in het Maandblad tegen de i Vervalsching In het no. van 10 December der Kamper Courant, troffen wy een verslag aan van i het verhandelde op een Kantongerecht- zitting, hetwelk zeer zeker bekendmaking in ruimen kring verdient, daar het inder daad hoogst gewichtige hygiënische volksbelangen betreft. De eerste zaak betrof het vervoeren van een gestorven paard van Gebr. Van'tV. te Kamperveen over Wezep naarWijhe, naar de worstfabriek van den heer Polak, den „krengenslager",zooals de ambtenaar van het Openbaar Ministerie dezen noem de. Als vervoerder stond stond terecht J. de R., te Wezep. Het feit had zich als volgt toegedragenOp 15 Nov. j.l. was het paard van bovengenoemde eigenaren ge storven. Het dier was verzekerd by de Almelosche V eeverzekeringmaatschappij De eigenaren wilden het cadaver begra ven een gat was er al voor gereed toen de agenten van de verzekeringmaat schappy, de heeren H. en K., het voor de maatschappij opeischten waarna het aan gezegden Polak werd verkocht. De veearts van Oldebroek, de heer F., had ge weigerd het paard goed te keuren voor menscheiyk gebruik, doch heeft een ver klaring afgegeven, dat het vleesch en het yet nog dienen kon voor dieriyk gebruik en daarom was door hem toestemming gegeven tot vervoor. De gemeente-veld wachter Rook, heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Uit de behandeling bleek hoe treurig het zelfs in onze naaste omgeving nog met de vleeschkeuring is gesteld. By na al het gestorven vee, wordt, ook door tusschenpersonen, opgekocht en zoo het gelukt, frauduleus vervoerd over Wezep en Heerde naar wybe. Alle betrokkenen in dit geval, zegt het voornoemde blad, trachten zich natuuriyk schoon te was- schen, de veearts echter niet. Vol dee moed verklaarde deze zeer onbedacht zaam te hebhen gehandeld en sprak zyn spyt er over uit, dat hy zich door den heer Polak had laten verleiden tot het afgeven van de bewuste verklaring, om dat P. hem had verzekerd, dat dergelijk vleesch dient tot voedsel van beesten in dierentuinen en voor de varkens. „'t Was treurig om aan te zien, zegt de K. Ct., hoe de heer F. herhaalde malen schuld beleed, terwyi hy als getuige was gedagvaard. Het was de eerste maal, dat hy een dergeiyke verklaring had afge geven, doch hij zou zich voor het vervolg wel wachten, hetgeen hem dan ook niet malsch door den Kantonrechter op het geweten werd gedrukt." Eisch tegen den vervoerder f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Over een ander paard, dat omstreeks denzelfden tyd was gestorven, had de landbouwer en veehouder S. aan de Zande te Kamperveen zich te verantwoorden. Het enter-veulen was ziek en onder be handeling van den heer Kattenwinkel alhier. S. des morgens in den stal komen de en ziende dat het dier er slechter aan toen was, sneed het den hals af. Of het al dood was dan wel of het nog leefde, wist S. toen niet maar het bloedde prachtig uit en het vleesch bleek mooi van kleur. Op de markt te Zwolle heeft hy het cada ver aan W., kippenkoopman te Wezep, verkocht voor f 7,50, eigeniyk enkel voor de huid, maar W. zei„laat het paard er maar inzitten, dan kom ik vanavond alles wel weghalen." (W. wordt afge schilderd als een der scharrelaars voor het kantoor te Wyhe) De veldwachter Rook had hier het ver der vervoer kunnen belemmeren en proces-verbaal opgemaakt. De heer Kat tenwinkel, komende by S., toen de heele zaak al was gebeurd, keurde het vleesch voor de consumptie niet goed. Beklaagde betuigde spyt, pleitte onbe kendheid met de verordening. De veld wachter ontkende dit laatste ten stellig ste. De burgemeester heeft ieder inwoner een verordening toegezonden, en het exemplaar van beklaagde vertoonde tee kenen van een veelvuldig gebruik. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie wilde de spytbetuiging wel als op recht gemeend aanvaarden, maar hy vond het zeer ongelukkig, dat om een paar ryksdaalders, veehouders zich laten ver leiden hunne evenmenschen krengen- vleesch te laten verorberen. Eisch f20 boete of 10 dagen hechtenis. Wy achten veel commentaren by deze sprekende feiten overbodig, doch vragen Is het niet diep treurig dat in een be schaafd land met een uitgebreiden Ge* zondheidsdienst zich dergelyke feiten kunnen voordoen? En zyn enkele ryks daalders boete die de knoeiers er door hun „krengenhandel" zeker reeds lang dubbel en dwars uitgehaald hebben, vol doende om herhalingen te voorkomen Ons dunkt dat dergelyke vergiftigers der openbare gezondheid men denkeaan de ontzagiyke tamp te Beriyn strenger dan boeven en inbrekers ge straft behoorde n te worden I STATISTIEKE OPGAVEN. Bevolking der onderstaande gemeenten in Zeeland. GEMEENTE. Bevolking Januari 1911. Geboren. Overleden. a <v ln de gemeente ge komen. Uit de gemeente vertrokken. Bevolking Januari 19:2. m. totaal m. totaal m. vr. totaal P w Di. vr. j§ O 4-3 m. r* totaal j m. vr. totaal W estkapelle 1072 970 2042 24 21 45j| E (28 18 46 13 20 20 40 27 22 49 1061 971 2032 Gemeentefinanciëii. Prof. mr. D. P. D. Fabius schryft in zyn Studiën en Schetsen over Gemeentefinan- ciën het volgende Dr. Kuyper heeft 18 Dec. 1.1. in de Tweede Kamer gewezen op het gevaar, dat de gemeentebesturen, als zy gelde- iyk zich viyer bewegen kunnen, daar van misbruik zullen maken om de openbare school te helpen. Ongetwyfeld. Ook ander kwaad kan daaruit voort komen. Het opdryven van loonen, enz.het offeren aan den „toeslag"-geest. In myn dezen zomer aan de Juristen - Vereeniging uitgebracht prae-advies sprak ik dan ook de meening uit, dat met ons thans geldend kiesrecht het niet gewenscht is de bepaling van alle trak tementen en loonen aan den Raad te laten,welke voor die taak niet meer vol doende zelfstandigheid heeft. In zake onderwys ware men ook ge holpen door dit tot Ry kszaak te maken, wat vroeger de Bond van Nederlandsche Onderwijzers eveneens wilde, maar waarvoor de sympathie blijkens de jongste vergadering by sommigen schijnt te verkoelen. Maar dan blijft nog het gevaar van de regeling van de loonen. Geschiedde zy door B. en W.'s, of zelfs door niet in het openbaar vergaderende Raadscommis- siëo, zoo ware wellicht reeds veel ge- woDnen. In elk geval is eene verruiming van de gemeentefinanciên, geiyk minister Heemskerk beoogt, zij het al, dat zyn ontwerp,die wellicht niet eens in groote mate brengen zal, zonder iets meer, voor de gemeenten eer bedenkeiyk dan begeeilyk. Onze tyd staat in het teeken van kie zersvrees of kiezersvereeriDg. Daarom noemen wij het bovenstaande een behar- tigingswaardig woord. Het onderwys worde rijkszaak, dit zij no. 1 op 't program, wanneer de aan gekondigde verruiming voor de gemeen ten gaat werken. Opdryving van uitgaven, althans in groote gemeenten, geschiede niet dan na een raadsbesluit met minst.-ns twee derden der stemmen genomendit zij no. 2. En dan voor de gemeenteraden evenredig kiesrecht. Uit dt Proyincie. niddelburt'. By Kon. besluit is de heer J. W. Roskes, vroeger te Goes, thans tydeiyk controleur der grondbelasting te Eindhoven, met ingang van 1 April a.s. benoemd tot controleur der grondbelas ting alhier. (Verbeterd.) Goes. In plaats van den heer L. A. Knitel is benoemd tot lid der oecono- mische spysuitdeeling de heer P. van der Reit, diaken der R.-K. Kerk. G. C. Ylissingen. De heer A. J. van Ocken- burg, sedert 1901 lid van den gemeente raad, is gisteren, na een langdurig ïyden, op 67-jarigen leeftijd overleden. De heer Van Ockenburg was voorts in tal van vereenigingen, o. a. het «Groene Kruis", „Hulp in Nood", enz., zeer nuttig werk zaam. Hy had voor den raad zitting in district I en was in 1913 aan de beurt van aftreding. Zyn overly den is voor de liberale party in het by zon der en voor de gemeente in het algemeen, een groot verlies. lerseke. Omtrent de spaarbank van de Boerenleenbank alhier meldt men ons, dat het saldo op 1 Januari 1911 bedroeg f 47542,80. In 1911 werd ingelegd f 44663,49 en terugbetaald f 32635,95. Het saldo op 1 Januari 1912 bedroeg dus f59570,34. Scherpenisse. Maandag vergaderde alhier de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. Kleppe. Overleg ging geschiedt van een tweetal missives van Gedeputeerde Staten betreffende toe zending goedgekeurde suppletoire kohie ren hoofdeiyken omslag en hondenbe lasting over 1911. Naar aanleiding van een missive van Gedeputeerde Staten inzake het raadsbesluit van 18 Dec. j.l. betreffende het toekennen eener gratifi catie aan den onderwyzer D. J. Hartog als waarnemend schoolhoofd wordt met algemeene stemmen besloten deze gra tificatie van f25 te brengen op f31.25. Hierna bieden B. en W. aan het verslag bedoeld in art. 53 der woningwet. Ver volgens wordt vastgesteld het primitief kohier van de belasting op de honden voor 1912, op een bedrag van f75, loo- pende over 30 houden le klasse. Ter sprake komende de concessieaanvraag voor het aanleggen van gasleiding door de Hollandsche Residugas-maatschappij te Amsterdam, wordt met 5 tegen 1 stem besloten onvoorwaardeiyk de gelegedheid open te stellen tot het verkrygen van gas. Inzake het onderzoek naar gasver lichting wordt naast den burgemeester in de commissie als afgevaardigde voor deze gemeente aangewezen dhr. C. Har tog A.Az. en tot plaatsvervanger dhr. C. A. Geuze Dz. Na nog besloten te hebben over te, gaan tot vernieuwing der oude havenbeschoeiing met bybehooren- de werken en B. en W. machtiging te hebben verleend daarvoor de voorberei dende maatregelen te nemen sluit de voorzitter de vergadering. Gratis. Hoofden van Zondagsscholen verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den uitge ver G. F. Callenbach te Nykerk, die daarin op royale wijze de gelegenheid biedt om praktisch kennis te maken met een mooie en degeiyke uitgave. Men verzuime niet de aanvrage onmiddeliyk in te zenden, daar ze slechts deze week geldt. Kt&HmSQ'O'W. Verzendvereeniging „De vereenigde Groententelers". Middelburg. In het café Suisse alhier werd heden(Dinsdag)morgen de alge meene jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging, onder voor zitterschap van den heer B. M. Bakker. De voorzitter opende de vergadering met een toespraak. Namens het bestuur wenschte spreker den leden en bijzonder der vereeniging een voorspoedig jaar. Het jaar 1911 ligt achter ons met al zijn lief en leed. Het is van ons henengegaan. Ondanks de droogte is het voor de land bouw toch een gunstig jaar geweest. Dit vooral met 't oog op de augurkencultuur. Dat mag ons allen tot dankbaarheid stemmen. Met een terugblik in het verleden, mag de vereeniging met het oog op de verzon den augurken met een zekere trotschheid neerzien. Als men ziet het gebouw, dat de ver eeniging heeft laten veriyzen, dan is dit eun bewys, dat de veivoniging steeds vooruitgaande is, ondanks alle tegen spoed. In het byzonder is zulks te danken aan de energie van het bestuur. Spreker betreurde het, dat niet alle leden aan den bloei der vereeniging mede werkten, wat betrof het inzeBden van eerste kwaliteit groenten. Dit is afbreuk voor onze vereeniging. Vervolgens richtte spreker nog het woord tot de nieuwe leden, en riep hen een harteiyk welkom toe, en wekte alle aanwezigen op met biydschap het jaar 1912 in te gaan en eindigde zyn schitte rende toespraak met een hierop toe- passeiyk gedicht. (Applaus.) Vervolgens werden de notulen gelezen die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris, de heer F. A. Hansen het jaarverslag over 1911 uit, waaraan het volgende is ontleent. De vereeniging kan zich in een bloei verheugen zooals maar weinig zaken te beurt valt. Het ledental klom van 150 tot 284 welke op een na allen in Wal cheren woonachtig zijn. De stand van de kas noemt de secretaris zeer gunstig. Er zyn heel wat meer auguraen ver zonden dan vermoed werdpogingen om ook andere producten te verzenden had den tot nog toe weinig resultaat. Meer en meer beginnen de leden te begrypen dat het aanbeveling verdient, alleen die artikelen te telen die uitsluitend geschikt zyn voor de verzending en meer speci aal voor de verzending naar Duitschland. De bewering, dat de exporteur niet betaald heeft wat hy kan, spreekt de secretaris tegen, wel was hy misschien niet de aangewezen man, om goeden prijs te besteden. Het bestuur heeft een beteren uitweg voor aardappelen gezocht en meent dezen ook gevonden te hebben maar dan moeten de leden meer mede werken. Hieraan ontbrak het dit jaar nog wel eens. Wat betreft de augurken, de secretaris twijfelt niet of daar hebben de leden de macht voor gehad. Het bestuur meent niet kras genoeg opgetreden te zyn tegen overtredingen van het reglement en zal voorstellen doen om daar krachtiger tegen te kunnen waken. Het geopperde idee om direct naar Duitschland te verzenden keurt de secre taris niet goed. Zoolang verzorging en sorteering, te! en andere bykomende zaken nog zooveel te wenschen overlaten. Het bestuur zoekt steeds naar nieuwe kanalen om langs te verzenden. Ten slotte komt de secretaris op tegen het gemopper en aanmerking maken achter den rug van het bestuur om en verzoekt direct op den man af te gaan, en eindigt met de beste wenschen voor 1912, speciaal een goede eendracht onder de leden. Vervolgens deed de penningmeester, de heer A, Abrahamse, verslag van zyn gehouden beheer, waaruit bleek, dat er verzonden waren 110 waggons augurken. Ontvangen werd f 36547 en uitgegeven f 35443,82. Het hoogste bedrag door één lid ontvangen bedroeg f2800. Thans was aan de orde betuursver- kiezing wegens periodieke aftreding van den heer A. Abrahamse. De heer Boogerd deed een poging om verandering in de agenda te brengen en de bestuursverkiezing te verzetten tot het eind daarvan. Dit werd echter door het bestuur beslist geweigerd. By stemming verkregen de heeren A. Abrahamse 141, S. Boogerd 9, P. Ton 1, P. Koole 1, J. Callier 1, H. Lorier 1, H. Hansen 1, C. Sanderse 1, P. Schuit Jr. 3. 15 blanco, 6 van onwaarde. De heer Abrahamse verklaarde onder dank de benoeming aan te nemen. Tot leden der commissie van onder zoek voor de bescheiden van den Pen ningmeester werden vervolgens gekozen de heeren P. Koole en P. Ton. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stadskanaal, N. IJ. v. Goor te Groningen te Ulrum, G. Ploos van Arastel te IJlst. Bedankt voor Kockengen door J. G. Woelderink te Ottoland. Op het zestal te Tiel komt voor ds J, W. C. Ort te Aardenburg. Sehoüloieuwa. Wemeldinge. TegeD 1 Mei a.s. isle noemd tot hoofd der Chr. school te Hilver sum (Koningsstraat) de heer J. A. Steiuz, hoofd der Chr. school alhier. ftfcCütTSZAKBN. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van F. van R., stoffeerder, zonörr vaste woonplaats, die door de rechtbank te Middelburg wegens landloopery was veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. De rechtbank te Middelburg veroor deelde heden wegens landloopery over- overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 12 dagen hechtenis den ó8 jarigen werkman J. W., geboren te Rotterdam, zonder vaste woonplaats. Vervolgens werden in besloten zitting behandeld de zaken tegen den 17-jarigen loopjongen N. E. C. M. te Middelburg, beklaagd van diefstal van boter op de botermarkt te Middelburg en van het stelen van geld uit een winkel in de Nieuwe Oostersche straat. De eisch luidde voor het eerste feit 3 maanden en voor het tweede feit 2 maanden tuchtschool. De 54-jarige handelsagent J. H. W. G. uit Hilversum stond terecht wegens be- leediging van den hofmeester Meyboom van een der Provinciale booten, toen doze hem het rooken in de kajuit verbood. Beklaagde erkende, doch zeide prikkel baar te zyn en meende dat getuige hem eerst een minder vriendeJyk woord toe voegde. Eisch f 10 of 10 dagen. De 67-jarige winkelier L. D. L. uit Vlissingen verhinderde den inspecteur var politie Herten en den ageDt Graafer- land het constateeren eener drankwet overtreding, door op het bevel van eerst genoemde een glaasje niet neer te zetten, toen hy als niet-logeergast in een bier huis vertoefde waar alleen vergunning voor logés is. Eiscb f25 of 25 dagen. De 36-jarige F. ij. M. uit Krabbendyke zou zich in de derde klasse wachtkamer van het station Goes een doosje met een paar schoenen hebben toegeëigend. Eisch by verstrk f 18 of 12 dagen. Gemengde BerlöS ten. Ongelukken. Zondagavond is een 20- jarige jongeling uit Vianen, door twee wagens van de paardentram Utrecht Vreeswyk overreden. Hy had van den eenen wagen op den anderen willen over gaan en was toen overreden. Korten tyd na dit ongeval is de jongeman overleden. Een 4-jarig meisje te Hoogeveen, dat de vorige week zeer ernstige brand wonden heeft gekregen, is thans aan de gevolgeD overleden. Te Roer mond is uit de Maas opgehaald het lyk van een naar schatting 30-jarige viouw. Te Oude-Pekela wordt sedert Vrijdag een bode vermist, die waarschyniyk is verdronken. Een 15-jarige knaap wordt te St. Oedenrode sedert eenige dagen ver mist. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. In hetzelfde dorp is een 8-jarig meisje verdronken gevonden in een kuil achter de ouderlijke woning. Te Delden is hr t lyk opgehaald van een onbekende vrouw. Een onbekende zee man van omstreeks 40-jaar is te Rotter dam te water geraakt en levenloos opge haald. Spoorwegongeluk. Uit Parys seint men, dat te Bondy twee treinen op elkaar zijn geloopen. Zeven personen zyn gedood en 20 ge wonden. De machinist van den trein, die het ongeluk veroorzaakte, is aange klaagd wegens veroorzaken van den dood van personen door onvoorzichtigheid, daar hy niet op de signalen gelet heeftj Vergiftige jenever. In een nachtasyl te Leipzig zyn drie bezoekers plotseling ongesteld geworden, waarvan er reeds één is overleden. Het ziekteproces is geheel gelijk aan dat te Beriyn. Men meent ook hier te doen te hebben met vergiftiging door methyl alcohol. Koude en sneeuw. In Amerika is het bar koud. Zaterdag avond was het in New York 6 graden Fahrenheit en de menschen, vooral de armen, leden er geducht onder. Honder derden belegerden de gemeentelij ke asyls, om wat warmte en bescherming tegen den yswind te krijgen. Reeds zyn daar twaalf personen doodgevroren. Een poli tieagent, die op wacht stond, is waan zinnig geworden en richttezjjnrevolver op zich zelf. In het westen werden temperaturen van 50 graden onder het nulpunt van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 2