No. 84 1912, Woensdag 10 Januari 3HRISTELIJK* (IEIIWSBLAD HISTORISed VOOR ZEELAND. 26e Jaargang. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te F. P. D'HUIJ, te Aiiddelbt rg. PRIJS DER Ak>VERTENTIËM De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. ~F E U i L L E T O N. Van twee vrouwen. i ££SL mssasmzm IEl (EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per lrie maanden franco p. p.1.25 Hnkele nummers. 0 0.05 UITGAVE DER FIRM/» S EN saBB^sassgsgsaE; .aaaaLMBBS x in 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, F, milieberichten van 10 regel" 1.—iedere regel mi er 10 cent, Het BaUetlud in 1911. III. Italië doorleefde een druk jaar. Het begin was zoo feestelijk. Men vierde den vyftigs ten gedenkdag der nationale eenwording. Een gedenkdag, voor een groot deel van Koning Humberts onder danen, die zich de inbezitneming van het laatste wereldlijk bezit van het Va- ticaan mag herinneren, een dag van sombere herinnering. Tijdens de feest dagen, door de radicalen en anti-cleri- calen bezongen, kwam een ministriëele crisis in haar aanleiding dien eenheids- waan verstoren. Aanhoudende oneenig- heid en tweespalt bij de radicalen ver zwakten de regeeringsparty dermate dat het (eveneens radicale) ministerie Luz- zatti er het bijltje bij neerlegde, en vervangen werd door het ministerie Giolitti. Beter slaagde de tentoonstel ling in Turin, welke de vijftig-jarige hulde moest bezegelen. Het was een industrie-tentoonstelliDg in tegenstelling met die te Rome, welke een tentoon stelling van kunsten en wetenschappen was, en vele buitenlandsche geleerden lokte. Toch bracht ook 't optreden van het nieuwe Kabinet geen rust. Een wets ontwerp van Giolitti tot invoering van een monopolie van levensverzekeringen vond in den lande zoo heftige tegen kanting, dat de minister zich verplicht zag zijn ontwerp belangrijk te wijzigen. En het is zeer te betwijfelen of de Kamer, die na het zomerreces nog niet weer is bjjeen geweest, zelfs nu nog met het ontwerp zal meegaan. Het meest echter heeft men staan zien van de inlijving op 5 November, van Tripoli en de Cyrenaïka. Hoe dit in zijn werk gegaan is, dat ligt nog te vast in 't geheugen, om nu reeds in al zijn kleuren te moeten worden herhaald. Wjj volstaan daarom met deze korte herinnering In den nacht van 26 op 27 September deed de regeering aan die van Turkije vrij onverwacht een op zeer dringenden toon gesteld telegram toekomen, waarin gewezen werd op de volstrekte nood zakelijkheid om een einde te maken aan den „toestand van wanorde en veron achtzaming* in Tripoli en Barka. De regeering beweerde dat Italiaansche e ondernemingen te zeer van (Turksche) overheidswege werden tegengewerkt, ja zelfs dat Italiaansche onderdanen in dit (Turksche) wingewest niet meer veilig waren. De Italiaansche regeering was daarom dan ook vast besloten over te gaan tot bezetting van Tripoli, wanneer niet binnen vier-en-twintig uren van de Porte een bevestigend antwoord inkwam. Het antwoord van Turkije werd onbe vredigend gekeurden den 29 Sept. bracht de telegraaf zuchtend de tijding door Europa dat de oorlogstoestand tusschen Italië en Turkije was ingetreden, Wel was Italië van plan het oorlogs terrein tot de Afrikaansche kust te be perken, en het status-quo de hand having van den toestand van 't óogenblik in het Balkan-schiereiland in acht te nemen. Doch bet was ook van plan elke poging tot bemiddeling af te wijzen. Het moest en zou oorlog zijn. Wederom zou aan de wereld het bewijs geleverd wor den dat wanneer 't er op aankwam, Italië en wie al niet! - alle vredes plannen en verzekeringen zou lappen aan zijn laars. Turkije deed dan ook tot driemalen toe een vergeefsche poging tot verzoening, met name door middel van den Duitschen Keizer. Maar Italië werd steeds arroganter; en het stelde ten slotte den eisch dat Turkije als overwonnene hem cm den vrede zou komen vragen. Mieraan heeft Turkije tot nog toe niet voldaan. Italië maakt in het Afrikaansche wingewest tot nu toe slechts kleine vorderingen. Bij Tri poli konden zij tot heden toe niet ver doordringen in het door de Arabieren met taaie volharding verdedigde binnen land. En in andere kustplaatsen, schoon door hen bezet, als Homs, Bengazi, Derna, Tobroek, kunnen zij zich ternauwernood bewegen. De inlijving van Tripoli en Barka, schoon als voldongen feit door de Itali aansche regeering geconstateerd, is der halve nog ver van werkelijkheid. Of onder deze omstandigheden het voor zeven achtsten socialistisch mini sterie zich lang zal kunnen handhaven De politieke toestand in Spanje heeft wel eenige overeenkomst met dien van een eeuw geleden. Natuurlijk nemen wij slechts het derde der vergelijking. Doch toen als nu was Spanje's lot nauw aan dat van Frankrijk verbonden, en was Engeland de stille steun by de bevordering van SpaDje's belangen. Span je heeft zich te kwader uur de taak doen opleggen om met Frankrijk saam Op eene eenzaam aan de zee gelegen rots hield eene Godvreezende weduwe, te vens eene vriendin der zending, op een vuurtoren de wacht. Gedurende een groot deel van het jaar was zy als van de bui tenwereld afgesneden en als het ware ver geten, maar zy vergat in hare eenzaam heid God en de zending niet. Wat werd er op die afgezonderde plek veel voor da arme heidenen gebeden Als er liefde tot den Heere Jezus in het hart woont, dan bestaat er ook eene vuri ge belangstelling in het lot van den armen heiden. En als dagelijks uit ware behoef te des harten om zegen op het werk der zending -wordt gebeden, dan zal zich aan dit bidden ook het werken paren. Dit begreep ook onze fveduwe. Op den schoorsteenmantel had zy eene kleine bus geplaatst. Zoo nu en dan wierp zy er een geldstukje in. En dat deed ze waariyk niet van haren overvloed. Kreeg zy bezoekers op den toren, zy noodigde ze bescheiden naar de kleine zendingsbus en zag meestal hare liefde met eene kleine bydrage voor de zending beloond. Toch was net busje lang niet hltyd zoo spoedig vol, als zij wel wenschte, en daarom deed zy den Heere de belofte, dat zy alles wat zy op Donderdag van de bezoekers van den vuurtoren mocht ontvangen in de zendingsbus zou werpen. Weder ging een lange winter met zyn lange avonden en korte, triestige dagen voorby. Geen bezoeker liet zich op den vuurtoren zien. Maar op den donkeren tyd volgde weer eene lente vol zonneschijn en een zomer vol warmte en vruchtbaarheid. De fel bewogen zee weid effen geiyk een spiegel, en zoo nu en dan zag de we duwe een schuitje koers zeiten naar hare eenzame rerblyfplaats. Dan begon haar hart sneller te kloppen en vloeide er nieuw leven in hare ziel. Daar staat ze te turen naar een schuitje, dat langzaam nader komt. Wie mogen thans hare bezoekers zyn v Eenige dames vergezeld van een lief jong meisje, komen aan wal, en worden door de torenwachteres hartelijk welkom geheeten. Het trof de vrouw dat de voornaamste der dames evenals zy het weduwenkleed droeg. Het duurde niet lang of de beide weduwen waren in een ernstig gesprek over de groote verliezen, welke zy beiden geleden hadden od troostten elkander met het Woord Gods, dat heenwjjst naar een .Rechter der weduwen en een Vader de mogendheden te vertegenwoordigen by de uitvoering van het tractaat van Algeciras inzake Marokko. En zoo werd ook het afgeloopen jaar evenzeer als het daaraan voorafgaande bebeerscht door het Marokko-vraagstuk. Behalve dat het in zijn eigen sfeer van invloed in noordelijk Marokko met name in het Rif steeds wordt beziggehouden door trouwe vaderlanders, die den indrin ger van hun vaderiyk erfdeel wenschen te verwyderen, heeft het nu al zyn staat kundig beleid noodig om zyn »rechten« te bewaren, over welke het thans na de Fransch-Duitsche overeenkomst met Frankryk vriendschappeiyk bezig is te onderhandelen. Gelukkig dat Koning Alfonsus in mi nister Canalejas een dienaar heeft, die zyn Koning en zy'n land liefheeft, de partyen in bedwaDg en ouderlingen vrede houdt en zyn zin weet door te drijven. Dat Engeland stilletjes steun biedt, komt hem hierby natuurïyk te stade. Doch ook in zijn binnenlandsche staatkunde won hy herhaaldelijk het pleit. De Ferrer- debatten brachten hem ten. val; doch zyn heengaan bleek slechts een terugtred voor een des te beteren sprong te zijn, want na eenige weken stond hij weer aan het hoofd van het gereconstrueerde kabinet, en hy wist er zich kranig te handhaven, ofschoon het hem aan moei- ïykheden niet ontbrak. De staking te Bilbao in September begonnen, werd weldra een algemeené staking, die op Saragossa en Valencia oversloegdaarna op Huelva, Cadix en Sevilla, zoodat over geheel Spanje de krygswet moest worden afgekondigd hetgeen zeggen wil dat de bij de grondwet gewaarborgde rechten tijdeiyk werden opgeheven. Honderden onruststokers werden in hechtenis ge nomen de rust werd herstelddoch eerst t)9n weken daarna werden de grond- wetteiy ke rechten weer geldend verklaard, en werd de staat van beleg opgeheven. Canalejas zag zyn positie door het wélslagen van dezen maatregel buiten gewoon versterkten bij de gemeente raadsverkiezingen, welke terstond daarop plaats hadden, werd dat duidelpk, want zy waren overal een triomf voor de koningsgezinden, en een nederlaag voor de republikeinen. Canalejas zit vaster dan ooit in het zaal. Maar of dit lang nog zoo zyn zalHet Spaansche volk is wispelturig de Spaansche adel is hem weinig gezind de revolutionairen - en die zy'n er vele - haten hemde conservatieven zijn een krachtige minderheid in de Kamers en der weezen." Toen de toren bezichtigd was, drukte de voorname bezoekster onze weduwe twee goudstukken in de hand en vertrok. Welk een schat voor de torenwachteres. Vol bewondering over de milde gift be zag zij de goudstukken? Wat zou zij daar al niet mede kunnen doen? Daar valt het haar plotseling in, dat het Donderdag is vandaag. En zij herin nert zich tevens hare belofte Wat nu Moet die geheele schat ge oflerd voor het Koninkrijk Gods? Dat heer lijke geld, waarvoor zij zooveel huishou- deiyke zaken zou kunnen koopen? Er ontstond in de ziel der vrouw een zware stryd. Zy had' het geld toch zoo noodig. Daar tegenover stond echter de Christenplicht om te gehoorzamen. Maar eindeiyk had ze er iets op gevonden. Eén der goudstukken zou zy in de bus werpen, en het andere behouden voor den aankoop van hoogstnoodige huishoudeiy'ke zaken. En zoo deed ze. Eenigszins gejaagd nam zy de zendings bus van den schoorsteenmantel en wierp er een der goudstukken in. En kon onze weduwe niet best met dat eene goudstuk volstaan Denk eens aan een goudstuk!!! En datvoor de zending! In een bus waarin nooit iets anders kwam dan kopergeld, en een heel enkel keertje in het land. En dan de laatste weken des jaars waren zoo rampspoedig. De jongste gevechten in Marokko dompelden vele families in Sevilla en Barcelona in rouw. Dit heeft reeds tot oproeren in ge noemde steden geleid. En nu komt er by dat 't gerucht het land doorgaat als zou Frankryks onvoldoende toezicht over de stammen in de Fransche invloedssfeer, voornamelijk die rondom Fez, die nooit te voren de Spaansche troepen te Melilla hebben aangevallen, oorzaak zy'n van de Spaansche nederlagen. Ook Portugal is het jaar niet zonder zuchten doorgekomen. Ofschoon de begrooting vooi 19ll—'12 met een ongeloofwaardig klein tekort sluit en het land, dat zyn schuld tierceer- de, aan allerlei krijgstoerustingen, zelfs aan aanschaffing van dreadnoughts denkt, heeft het van zijn republikeinschen regee- ringsvorm tot dusver weinig genoegen beleefd. Wel werd de republiek door de Mei-verkiezingeD bevestigd, maar knoeie rijen waren aan den uitslag der verkiezin gen hier en daar niet vreemd. Wel werd de opening der Constituante op 19 Juni feestelijk gevierd, doch hetgeen volgde, was een aaneengeschakelde reeks van aanslagen en saamzweriDgen. De roya listen zullen wel niet rusten voor de pre sident Manuel d' Arraga door een vorst uit het verjaagde Stamhuis zal zyn ver vangen. De maatregelen door den eersten minister Chagas tegen de geestelijkheid uitgelokt zullen de populariteit der repu bliek al evenmin veihoogen als haar slappe erkenning door de mogendheden dit tot heden deed. En wel werd zijn ministerie door dat van Vascoucellos ver vangen doch ook dit kabinet veroverde de volksgunst niet, by de vele arrestatiëD, waartoe het genoodzaakt was, en de op roerige bewegiDgen in noordeiyk Portu- f gal, welke het niet vermag te keeren. Intusscben denkt men niet, dat koning j Manuel aan terugkeeren denkt. Die de onrust stookt, schijnt Dom Migael te zijn. Dwungpraktjjken In het Groene weekblad »de Amster- dammer" doet de Ned. Eerv. predikant ds. B. de Ligt, uit Nunen by Eindhoven, i mededeelingen die door Het Volk worden gesignaleerd als „een fel licht'te werpen j op de ondrageiyke macht die het kapi- talisme uitoeffint". Ziehier wat hy meldt. Te Eindhoven bestaat een Protestant- ook wel eens een stukje zilver Welzeker, was het Diet meer dan mooi? Laat ons zi8n hoe de torenwachteres er zelve over dacht. Nadat zy het licht op den toren had ontstoken - o, licht is toch altyd zoo heerlijk gebruikte zij haren eenvoudi- gen avondmaaltyd, beval zich met hare kinderen in de hoede des Heeren, en ging te bed. Zy kon echter den slaap niet vatten. Als het gemoed zoo diep bewogen is, kan het lichaam niet rusten, 't Was haar alsof er met vlammende letters op den wand was geschreven„Wanneer gy eene belofte aan God zult beloofd heb ben, stel niet uit dezelve te betalen." (Pred. 5 3). Nu was het haar duidelyk wat zij doen moest om de slapeloosheid te doen verdwenen. Fluks stond ze op, nam ook bet an dere geldstuk, en wierp het met biy moe digheid in de bus. Een oogenbljk later sliep zij rustig in. Den volgenden morgen was onze toren wachteres reeds vroeg uit de veeren, en meteen vergenoegd hart ging ze aan haren arbeid. Met eeD biyden lach keek ze naar den schoorsteenmantel, waar de bus stond. Eenige dagen later stond zy op een „sruBJBMafiBSSJ W rmrfiT— sche Jongemannenvereeniging, waarvan de meeste leden werkzaam zyn op de gloeilampenfabriek der firma Philips Co. De vereeniging heeft een clubge bouw, waarvoor het huis gehuurd is door den concierge, die de clublokalen in onderhuur afstaat aan de vereeniging. Die concierge heeft tevens zes leden der vereeniging als kostgangers in huis. Tot deze vrij grootscheepsche inrich ting was de vereeniging voornameiyk iD staat gesteld door de ruime finan- cic-ele bydrageD en toezeggingen der heeren G. en A. Philips, firmanten der Gloeilampenfabriek. Van wat er nu echter kort geleden gebeurde, verhaalt ds. De Ligt aldus: Op -14 December, staakten aan de gloeilampenfabriek der firma Philips Co. metaalbewerkers. Onder deze bevonden zich drie leden der Jonge mannenvereeniging. Zaterdag, 16 Dec., belde de heer O. Philips ds. Van Peursem (den eere- voorzittex der vereeniging) op, en deelde hem telephonisch mede, dat drie jongelui, leden der P. J. M. Y. deel namen aan de staking. Hy eischte op hoogen toon, dat een dier drie, die by A. Pheifer (den concierge) In ae kost was, door dezen onmiddel- iyk op straat zon worden gezet en dat alle drie leden van het lid maatschap der P. J. M. V. zouden wor den vervallen verklaard. Zoo niet, dan zou hy zyn jaariyksche bijdrage aan de vereeniging iDtrekken. De vereeniging weigerde aan beide eischen gevolg te geven Maandagmorgen werd de voorzitter der vereeniging door den heer Ph. van zijn werk bij zich geroepen, en deelde hy hem mede, hetgeen hy met ds. Van Peursem Zaterdag besproken had. De voorzitter antwoordde, dat het regle ment een onmiddeliyk ontslag niet toe liet, waarop de heer Pb. zeide, dat dan het reglement maar veranderd motet worden. De voorzitter antwoordde, dat dit niet ging. Zonder nu schrifteiyk antwoord af te wachten, deelde de heer G. Philips ds. Van Peursem telefonisch mede, dat men op zyn bydrage niet meer behoef de te rekenen, en informeerde daarbjj of het meubilair der inrichting, door de heeren Philips indertyd grootendeels bekostigd, aan de vereeniging ten ge schenke of slechts in bruikleen gege- schoonen morgen naar het strand te turen, toen zij den veerman zag nade- ren. Hy roeide naar den vuurtoren en had dus blykbaar eene boodschap aan ds bewoonster daarvan. Deze liep hem dan ook tegemoet en nam den brief aan, dien de veerman kwam brengeD. Snel verbreekt zy het zegel en vindt drie bankbiljetten ieder van hcnderd gulden De brief met het geld kwam van de voorname weduwe, die de twee goudsiuk- ken gegeven had. Zij deed hare harteiyke groeten aan de torenwachteres en ver zocht haar het geld „als eene kleine verkwikking in hare eenzaamheid" wel te willen aannemen. Owat was de arme weduwe dank baar en bljjde. Blyde ook dat zy in dien bewusten nacht de overwinning op zich- zelve behaald, en beide goudstukken op het altaar der zending geofferd had. Maar wie was de ryke weduwe, die aan hare zuster zulk eene vreugde had bereid Zy was de Hertogin van Kent, en het kleine lieve meisje was de latere Konin gin Victoria, die zoovele jaren gelukkig over Engeland heeft geregeerd Nederlander

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1