No. 81 1912, Zaterdag 6 Januari 26e Jaargang. ÜEIIWSBLAD VOOR ZEELAlffl SHRtëTEUJK- HISTORISCH Hugs Jam, de Sledebode van MiddeUrarg. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed» S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIJj te Middelbt rg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Grijpt, waar 't rypt. FEUILLETON. Financiëele Berichten. Uit de Provincie. IEl IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p.. L25 Hnkele nu aimers. c 0.05 UITGAVE DER FIRM/» S Dan 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent F. milieberichten van 1—10 regelc 1.—Iedere regel mi er 10 cent. Het is met de rechtsgelijkheid tusschen de staatsschool en de vrije school nog lang niet zooals wqhet verlangen mogen. Minister Kuyper heeft de zaak een heel eind vooruit gebrachtmaar sedert zQu aftreden schijnt de actie tegen de bevoorrechting der openbare school stil te staan. De neutrale school wordt in meer dan ééne gemeente door Rijk en gemeente op kosten van alle ingezetenen gebouwd, terwijl de Christelijke school het met de particuliere bijdragen harer voorstanders moet doen. Wat den schoolbouw aangaat wij wezen er reeds op heeft men aan het bouwwetje van minister Heemskerk niets of veel te weinig, al zijn wij dankbaar bereids voor hetgeen 't biedt. Maar de buitensporige vergoeding die de open bare school in haar bouwkosten geniet, maakt de tegenstelling tot hetgeen waar op de bijzondere school aan de hand van het bouwwetje mag hopen, te schriller. Wy lezen in onze Rotterdammer ter staving onzer bewering: De gemeenteraad van Emmen fDr.) besloot tot het bouwen van twee nieu we openbare scholen, n.l. te Emmer- compascuum en te Oranjedorp. Het 26- tal gemeentescholen klimt hiermee tot 28. „Met wagens vol" aldus de mi nister vaD Binnenlandsche Zaken »wordt het geld naar Emmen gereden" en dat alles voor neutrale school paleizen. Inmiddels moet het Christelijk on derwijs wachten. Wachten, ter- wyi er schreiende nood is om meer dere Chr. scholen in deze gemeente. De financiëele draagkracht is echter ten eenenmale ontoereikend. Dubbel zwaar drukt dit, waar de gemeentelijke belastingschroef ten behoeve van bet peperdure openbare onderwijs tot het uiterste wordt aangezet. Hiermede verband houdt de volgende klacht, welke De Standaard openbaar maakt uit Menaldumadeel In de gemeente Menaldumadeel zjjn 11 scholen voor openbaar onderwijs, waarop even over de 800 kinderen onderwijs ontvangen, welke in 1910 een uitgaaf vorderden van plm. f 88500. Van het Rjjk kwam hiertoe in plm. f23500. Biyft dus voor de gemeente plm. f 15000. Dit is nog buiten hetgeen 14 Sen verhaal uit het jaar 1567, door CHR. HONDIUS. In den „Gouden helm". Even buiten de Vlissingsche poort, die naar een oudere, welke aan het einde der Gortstraat gestaan had, ook Gortstraat- poort genoemd werd, stond een gebouw, dat zich aan het uiterlijk als een taveerne deed kennen. Immers aan den houten gevel boven oen ingaDg bemerken wy aan een met ■ïerljjke krullen kunstig gesmeed ijzeren haak een uithangbord, waarop een ver gulde helm prijkte. Slaan we een blik door de openstaande luiken, dan valt ons oog op een eiken- bouten buffet, waarop eenige blankge- «cnuurde tinnen kroezen, en kruiken vaD aardewerk benevens eenige gla- bekers staan, terwijl een tweetal •i^k°jUten tafels en eenige banken in aaJ? van 't vertrek geplaatst ons onen, dat dit als gelagkamer aan rente en aflossing wordt betaald voor opgenomen gelden voor school bouw en onderwijzerswoningen. Aan schoolgeld van al deze kinderen werd ontvangen, voor lager onderwijs f 399.70 en voor herhalingsenderwjjs- f94.75, zoodat door de belastingplich tigen in den hoofdeiy ken omslag hier voor moest worden opgebracht plm. 'f14600. Nu zjjn in deze gemeente 8 scholen voor bijzonder of Chr. onderwijs, waar op circa 600 kinderen lager onderwy's ontvangen, waartoe uit de gemeentekas geen cent komt. Naar percentage van het kindertal gerekend, moeten dus de voorstanders van Chr. onderwijs alhier, voor de voorstanders van openbaar onderwijs alle jaren extra betalen plm. f6250, terwijl zij voor hun eigen scholen alles moeten bijpassen wat door het Rijk niet wordt vergoed. Hierdoor ontstaat deze wanverhouding, dat de kinderen op de openbare school door elkander per week per kind plus minus 1 cent betalen en op de Chr. school per week per kind meer dan 25 cent. De schrijver die lid van den Raad is, krijgt op zjjn vraag in den Raad, wan neer het nu eens andersom was, van zijn liberale collega's ten antwoord dat <jit niet recht zou zjjn; maar voegen deze heeren daar bij „gijlieden hebt de meerderheid in de Rijksregeering, laat die nu zorgen dat er gelijk recht wordt ingevoerd, doch zoolang wij op deze wijze de openbare school kunnen bevoordeelen, doen wij het zooveel wij kunnen". De Standaard dringt naar aanleiding van dergelijke onhoudbare toestanden aan op een optreden als één man om er een eind aan te krijgen. Wij herinneren hierbij nogmaals aan de motie-Almelo en de actie der voor standers van vrij Chr. onderwijs in Overijsel. Het wordt tijd dat ook Zeeland zich bij deze actie aansluite. Wy zijn met de Chr. school in Zeeland nog laEg niet waar wij wezen moeten. Velen verlangen naar opheffing van de rechtsongelijkheid en van den indirecten schooldwang en belastingdwang ten profijte der openbare school. Laten daarom allen die het onrecht voelen, hetzij in de beurs, hetzij in de consciëntie, zich ook onder ons opmaken om de vrije school, ook wat haar op richtingskosten aaDgaat, tot meerdere gebruikt wordt. De eigenaar en bewoner dezer taveerne was Pasquier Ellewoutsz. Sedert zes jaren was hij hier gevestigd en de ervaring had bewezen, dat hij zich niet had ver gist in de keuze van woonplaatsjuist aan het begin van twee landwegen, waar van de eene, de Schroeweg naar het einde der haven te Rammekens voerde, terwijl de andere, de Vlissingsche weg, Midddel- burg met VlissingeD verbond. Vooral deze laatste werd druk gebruikt, zoowel door reizigers als wandelaars en velen hunner maakten gaarne gebruik van de gelegenheid, die deze taveerne aanbood, om even uit te rusten en zich met een koelen dronk te veifrisschen. Pasquier Ellewoutsz stond bekend als iemand, die zijne gasten uitstekend be diende en hen onderhoudend wist bezig te houden. Wijl de herberg aan een driesprong stond en daardoor druk bezocht werd door vele reizigers, bleef de eigenaar goed op de hoogte van het nieuws. Hjj bezat de gave zonder indringend te zjjn, van zijne gasten te weten te komen, wat zjj op hunne reizen als nieuws hadden ver nomen en op kwistige wijze werd dit aan andere bezoekers medegedeeld. Dit maakte zijne taveerne te meer tot «en aantrekkelijke plaats voor nieuws- vrijheid te brengen; en daarbij een be roep te doen op het bart onzer Chr regeering. Zoo ooit, dan behoort nu de hand aan den ploeg geslagen te worden. Crypt, waar 't rypt, 'zegt het spreek woord. Deze quaestie rijpte reeds lang! 5 Jan. 1912. V. D. of U. L. De Middelburg&che Courant heeft een nieuwen hoofdredacteur gekregen en deze laatste een heel nieuwen staf van mede werkers. In onzeD vooruitstrevenden tijd een mooi evenement, en voor den nieuw optredenden leider van het vrijzinnig democratische blad een zeldzaam buiten kansje. Een positie om te benijden. Er is in den boezem der vrijzinnige persorganen, ook in onze provincie, steeds geklaagd over zeker dualisme, of een blok aan het been, tengevolge van het feit dat de redactie of het haar controlee- rende commissariaat niet eens denkend was over het tempo waarmee zij naar het vrijzinnig democratisch, of liever: democratisch vrijzinnig ideaal had voort te schrijden. Ons zjjn in den loop der jaren hier omtrent een paar aardige staaltjes be kend geworden. De Middelburgsche Courant nu is zoo gelukkig dat zij tot hoofdredacteur krijgt een onverdacht vooruitstrevend man, en dat deze zal worden bijgestaan, door een staf van dezelfde gevoelens. Toch schjjnt de Middelburgsche Courant met haar nieuwe redactie min der vooruitstrevend te zullen zijn dan met haar oude. De nieuwe hoofdredacteur toch schrijft dat bij tusschen de beide partijen V. O. en U. L. geen keuze wenscht te doen en „in politiek opzicht de courant (hoopt) voort te leiden in vrijzinnige richting, evenwel zonder (zich) te binden aan het programma van een der politieke partijen dier richting". Wel motiveert de redactie dezen terug tred met verwijzing naar „de mogelijk heid van een toenadering". Doch en hierbij nemen wij een vraag van Eet Centrum over 1 hoe, wanneer die moge lijkheid eens geen werkelijkheid wordt Insulaire Hypotheekbank te Zierïkzee. Uit den Staat der Bank per 31 Decem ber 1911 blijkt dat in 1911 werd ver- gierige Middelburgers, wien het nieuws toen nog niet gelijk nu in den vorm van couranten werd thuis bezorgd. Het was dan ook niet alleen de be hoefte aan een frisschen dronk bier of om wat rust te nemen, dat zoovelen zich hier gaarne nederzett'en, immers ook tal van stadgenopten waren trouwe gasten, als ze na aioop van de dagtaak een wandeling maakten en dan vaakde lust niet konden weerstaan, om even uit te rusten in den „Gulden Helm", waar ze zeker waren, vrienden te vinden en nieuws te hoeren. Vooral op de zomeravonden kon men vele stedelingen in en buiten de taveerne aantreffen, en onder het gebruik van menige kanne biers werden hier de be langen van stad en land besproken tot het dalen van de zonneschijf en eindelijk het luiden van de poortklok de bezoekers huiswaarts dreef. Het was in den namiddag van Donder dag 27 Februari 1567 toen de waard uit den „Gouden Helm" zich, wat niet vaak gebeurde, alleen in de gelagkamer be- voDd,dat een vreemdeling binnentrad, die regelrecht op Pasquier toetrad en hem sterk aanziende, aldus toesprak: „Gjj schjjnt mij niet meer te kennen kocht voor f762550 Pandbrieven, terwjjl f156400 werd teruggekocht, gevende du» eene vermeerdering van f 606150. Iq 1911 werd gesloten aan Hypotheken voor f 1.010700 en f394715, - afgelost, gevende dus eene vermeerdering van f615985. Op 31 December 1911 stond aan Hypotheken uit voor f3.386345, terwjjl voor f3.306500 aan Pandbrieven in om loop was. In 1911 hebben drie executies plaats gehadin geen dezer gevallen heeft de Bank eenig verlies geleden. Op 31 December jl. "was er geenerlei achterstand van rente of aflossing. R E C L A M K S. Van belang voor vrouwen. Mannen werken van 's morgens tot 's avonds, maar het werk van vrouwen houdt nooit op. Wanneer haar rug voortdurend pijn doet, wanneer zij zich afgemat gevoelt na de minste inspanning, wanneer zij voortdurend last heeft vaD hoofdpijn, duizeligheid, afmattende pjjnen in de len denen en heupen, wanneer zij zich niet bukken kan zonder dat een scherpe, ste kende pijn haar rug doortrekt, dan is dit een zeker teeken, dat haar nieren aangedaan zjjn. Urinezuur en andere schadelijke stof- fen, die door de nieren aan het bloed onttrokken moesten zijn, blijven in het bloed achter en worden door het lichaam gevoerd, zoodat zij ziekte verspreiden door uw geheele gestel. En ernstiger kwalen als waterzucht, rheumatiek, urinekwalen, onregelmatige werking van het hart, enz. zullen onge twijfeld volgen, wanneer de bovenstaande verschijnselen veronachtzaamd worden. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen om uw nieren op streek te bren gen en gezond te houden. Wanneer deze organen gezond zijn en zorg dragen voor een behoorlijke zuivering van het bloed verdwijnen de ziekteverschijnselen, die hun oorsprong vonden in een slechte werking der nieren, spoedig. Foster's Rug pijn Nieren Pillen werken alleen op de nieren en blaas, zjj helpen hen om het bloed te filtreeren en de onzuiverheden met de urine af te voeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let voor al op de juiste spelling van den Daam Foster's) zijn te Goes vt rkrijgbaar bij de Firma Nathan Emanuelen te Middel burg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K. 157. Toezending geschiedt franco ca ontvaDgst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Ellewoutsz „Maar is UEd. het dan waarlijk, waak ik of droom ik? Maar wat kan UEd. hierheen voeren Wie zou in deze schamele taveerne een edel heer als den heer Van Boxtel verwachten Nu bemerk ik echter dat ik me niet vergist hebik herkende u wel, maai de vrees mij te zullen vergissen, deed me twijfelen, want er is meer gelijk dan eigen. Maar ik bid u, waaraan dankt mijn nederige woning de eer van uw bezoek Maar laat me u toch een teug wijn mogen aanbieden. Wel valt mij zulk hoog bezoek niet eiken dag te beurt, maar toch, mijn kelder is wel voorzien, en nu ik onder mijn nederig dak den edelen heer mag ontvangen, dien ik meer dan tien jaren heb gediend en die zelf mijn zoon over de doopvont heeft geheveD, nu moet een wijntje geschonkeD, dat slechts voor buitengewone gelegenheden bewaard blijft. Maar ontdoe u toch van uw mantel en maak het u zoo gemakkelijk, als u dit in deze eenvoudige taveerne mogelijk is Of gelieft het u liever, ongestoord te kunnen zijn, begeef u dan naar gindsche opkamer." Dit zeggende opende de waard een deur, Rilland. Donderdag vergaderde da raad dezer gemeent3. Van mej, J. M. Ampt, onderwyzeres aan de O. L. 8. ts Bath was een schrijveD ingekomeD, be vattende het verzoek om haar met in gang van 1 Maart a. s. als zoodanig eer vol ontslag te verleenen, op welk ver zoek gunstig werd beschikt; tevens werd besloten tegen dien tijd eene op roeping voor eene onderwijzeres te doen. Door de beide gemeentearbeiders was een verzoek ingediend om, met het oog op de dure tijden hun een toeslag op het loon te willen geven; het lid dhr. Adr. Blok Jz. maakte de opmerking dat bij inwilliging hiervan, ook de andere ge meenteambtenaren niet voorbijgegaan konden worden, terwijl dhr. C. van der Werff opmerkte, dat het wenscheljjker zou zjjn, inplaats van den gemeente arbeiders den ambtenaar der secretarie eene gratificatie te schenken, waarop dhr. B. antwoordde, dat daarvoor door anderen zorg gedragen moet worden. Na nog eenige bespreking werd tot stem ming overgegaan en op het verzoek met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Aan dhr. C. van Loon, brigadier-titulair der rijksveldwacht werd eene gratifica tie van f50 verleend voor de door hem bewezen diensten, tijdens de ongesteld heid van den gemeenteveldwachter. De jaarwedde van den gemeentebode werd vastgesteld op f50. Ook werd besloten van den in 1911 aangekochten bouw grond op nieuw te verpachten, terwijl de raad ook besloot, in verband met de voorgeschoten rente over 1911 en het te storten 3e aandeel in 1912 ten behoeve der N. V. Waterleiding-Maatschappij „Zuid-Beveland", de begrootingen dier dienstjaren te wijzigen, respectievelijk met f212,05 en f7500. RUIand. Door het college van B. en W. is tot gemeentebode benoemd dhr. P. v. d. Jagt, alhier. Nisse. Woensdagavond werd de jaar vergadering gehouden van Volksweer baarheid en de Schietvereeniging »Pro Patria". De rekening van Volksweer baarheid over 1911 was als volgt: in komsten f34.295, uitgaven f28.455, goed slot f5.84. Herbenoemd werd als secre taris de heer M Jansen. Besloten werd op 2 Februari een feestavond te houden. De inkomsten der Schietvereeniging bedroegen f210.56, de uitgaven f 180.36, alzoo een goed slot van f30.20, Herbe noemd werd als voorzittei de heer M. die met enkele treden toegang verleende tot een vertrek, dat bepaaldelijk als woning van den heer des huizes diende en, hoewel turgerljjk eenvoudig, zinde lijk en netjes onderhouden was. Terwijl de Heer van Boxtel zich van zijn mantel ontdeed en in den armstoel plaats nam, spoedde de waard zich naar den kelder, van waar hij al spoedig terug keerde, vooizien van een kruik met wijn en twee bekers. „Het zjj my vergund, edele Heer op Uwe gezondheid te mogen drinkeD, moge God en alle Heiligen u voorspoedig maken en u veilig huiswaarts brengen 1" Inmiddels had hy zyn gast onder be leefde buiging den beker aangeboden ea op een houten schabel tegenover hem plaats genomen. „Wel, wie had kunnen vermoeden dat my heden zulk een eere zou te beurt vallen" herhaalde Pasquier Ellewoutsz. na zijn beker ten deele geledigd te hebben. Zyn gewoonte, om naar de herkomst zyner bezoekers een onderzoek in te stellen, om zoodoende wat nieuws te kunnen opdoen, kon hy ook nu niet ver loochenen, en zyn herhaalde uitroep van verwondering over het onverwachte be zoek, diende dan ook om zyne gespannen nieuwsgierigheid voedsel te geven. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1