No. 79 1912, Donderdag 4 Januari 26e Jaargang. 3HRISTEUJK EUWSBLAD VOOR ZEELAMD HISTORISCH Valsefee Trtjheidsleuze. VERSCHIJNT ZESMAAL Pm WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VER'.VES f, te Goes F. P. D'HUIJ, te ft'iidclelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Hebt gij een nie-aandoening? Ujt da Provincie -,*£V^r -• -"•■# t-^ l - J3S IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per trie maanden franco p. p.1.25 Enkele nummers.0.05 UITGAVE DER FIRMA S Ui Het oud-liberale stelsel der algeheele staatsonthouding heeft in de politiek feitelflk afgedaan. Toch laat het, zelfs in onze eigene kringen, zijn nawerking gevoelen. Hec ligt op sterven, maar als de geharpoeneerde walvisch doet't juist in z|jn doodstrijd zjjn geduchte werking nog gevoelen. Ook nu mag derhalve be strijding van dit stelsel allerminst over bodig worden geacht. Wanneei ge dit stelsel in zyn practyk beschouwt, wordt ge terstond getroffen door de rare bokkesprongen, die 't maakt. Dit stelsel heet 't stelsel der staats onthouding. Het is wars van alle staats bemoeiing. En het heeft dit beginsel ook toegepast op een klein deel van het maatschappelijk leven, namelijk op het terrein van den arbeid. Maar 't beeft de staatsonthouding niet toegepast op ander gebied, met name dat der school en der kerk. Op dit gebied heeft 't liberalisme in de vorige eeuw zijn overheidsbemoeiing zoo ver mogelijk uitgestrekt, en aan <?e overheid de verst strekkende dwingende macht gegeven. Of heeft 't liberalisme in de 19e eeuw aan de overheid niet de geeselroede in handen gegeven om de afgescheidenen te vervolgen? Heeft 't in de afgeloopen eeuw niet de macht van den staat gebruikt om de school naar zjjn wensch in te richten, en de moderne secteschool als eigenlijke en echte volksschool aan de natie op te driDgen? Ge bemerkt dus terstond, dat het oud- liberalisme wel het stelsel der staats onthouding heet, maar 't iD de werke lijkheid niet %8. Iu de werkelijkheid is het 't stelsel van den staatsdwanghet stelsel, dat op 't gebied van kerk en school zocht te liberaliaeeren. Ongetwijfeld is 't evenwel opéén en kel gebied 't stelsel der staatsonthouding, namelijk op dat van den arbeid. Op dit gebied mag de overheid vol strekt niet ingrijpen en dwingen. Op dit terrein moet zy naar oud- liberale theorie slechts zijn état gendarme of politiestaat. Recht-spreken en politie zorg oefenen, wanneer er ongeregeld heden plaats hadden, dat is de hoofd taak der overheid op arbeidsterein. En deze politie-zorg kan niet streng genoeg zjjn, mits zij slechts tegen de arbeiders en niet tegen de werkgevers ga. Wet telijke regeling en politie-zorg, die in de vrijheid van handelen der patroons ingrijpt, wordt als onduldbare overheids bemoeiing beschouwd. Wetten tegen vrouwen-arbeid, overmatigen dagarbeid, nachtarbeid, Zondagsarbeid mogen niet worden gemaakt. Politiezorg, die waakt dat zoodanige wetten worden nageleefd, is een Pruisisch reglement, dat door vrjje Hollanders niet kan worden verduurd. Zoodanige wetgeving en zoodanige poli tiezorg zijn aanranding van de souverei- niteit der patroons in hun eigen kring. Zulk een overheidsbemoeiing werkt als een schroef, die aan de nijverheid wordt aangedraaid,en haar eindelijk dood draait. Derhalve moet naar oud-liberaal systeem de overheid op 't gebied van den arbeid hare handen geheel en al thuis houden. Ziedaar de klapperman-theorie der oud-liberalen Volgens hun theorie heeft de overheid op het terrein van den ar beid geen andere rol te vervullen dan die van den nachtwacht, die de brand kasten der fabrikanten-bewaakt. Ongetwijfeld rijst nu terstond de vraag bfl u op„vanwaar die inconsequentie 1" vanwaar die verregaande overheidsbe moeiing en staatsdwang op het terrein van kerk en school, en die algeheele staatsonthouding op het gebied van den arbeid Maar gjj vergist u Dit is geen inconsequentie. Het is een wonderiyke bokkesprong, we stemmen 't dadelijk toemaar ook die bokkesprong is volkomen in de rol. De staatsonthou ding op 't gebied van den arbeid is by oud-liberaleD een logische consequentie, wanneer ge maar goed in 't oog houdt, dat dit oud-liberalisme niet het stelsel is van de vrijheid, maar van den dwang. Het heet het stelsel van de vrijheid. Maar het is het stelsel van den dwang. Het ia het stelsel van den dwang op het gebied van kerk en school. Op dit gebied past 't den regel toe: „Und willst Du nicht mein Bruder sein, „So schlag' Ich Dir den Schadel ein." Dit wil zeggen Wilt gjj niet mijn liberale broeder wezen, Dan sla ik U den schedel in stukken. Het is door zjjn staatsonthouding ook het stelsel van den dwang op het terrein van den arbeid. Het oud-liberale stelsel, op het terrein van den arbeid het stelsel van den dwang? En dat nog wel door zjjn staats onthouding Maar dat klinkt al te paradoxaal Toch is 't de nuchtere werkelijkheid. Welke is öe tegenwoordige positie van den industrie-arbeider Is hjj werkelijk vijj Hjj is het geweest. Hij is het geweest, toen de dwang bestond. Hij is vrij geweest, zoolang de dwin gende bepalingen van het gildewezen be stonden die hem beschermden tegen de eischen van overmatigen dagarbeid, tegen nachtarbeid, tegen al te karige belooning van zjjn arbeid. Maar hjj is onvrij geworden, sinds die dwingende bepalingen zijn opgeheven. Ja, toen is hij vrij geworden, maar vogel vrij, wat gelijk staat met gevangenschap. In de werkelijkheid is de arbeider door de opheffing der dwingende bepalingen geheel onvrij geworden. En deze afhankelijkheid is nog ver meerderd door de invoering der machines en de concentratie der bedrijven op in- dustrieëel terrein. Vóór de invoering der machines be schikte de arbeider in de kunst zijner vingeren, de kracht zijner armen en de kennis van zijn ambacht over zeker kapitaal, waardoor hij krachtig stond tegenover zijn patroon, en waardoor de patroon van hem even afhankelijk was als hij van zijn patroon. Dit is alles evenwel gansch anders geworden, sinds de machine de eigenlijke werkman in de fabrieken is geworden, en de werklieden niet anders zijn dan een agglomeratie der machine. Daardooi is de positie der tegenwoor dige arbeiders vooral in tweeërlei opzicht zeer gewijzigd. Kon de arbeider 't vroeger gemakkelijk tot patroon brengen, tegenwoordig zal hjj niet zoo licht zelfstandig patroon kunnen worden. Om patroon te zijn, moet hjj dure machines bezitten, en deze zal de arbeider zich niet zoo gemakkelijk kunnen aanschaffen. Dientengevolge moe ten de meeste arbeiders hun leven lang afhankelijke loonarbeiders blijven. Leerde de arbeider vroeger in den regel een ambacht, door de invoering der machine is dit voor de tallooze fabrieks arbeiders onnoodig geworden. De arbeid op de fabrieken is gemakkelijk te leeren. Maar daardoor is de loonarbeider ook geheel afhankelijk geworden van zijn fabrieksheer. Wordt hij door dezen ont slagen, en is op andere fabrieken geen werk voor hem te vinden, dan kan hjj met den man uit de gelijkenis zeggen „Werken kan ik niet, en te bedelen schaam ik mij". De fabrieksarbeider is afhankelijk van zjjn fabriek als een beeld, dat in een nis is geplaatst. Van die afhankelijkheid der fabrieks arbeiders is in den loop des tijds vaak schromelijk misbruik gemaakt. Hun loon is verkort, hun dagtaak verlengd. Nacht-, r jaawaa sa-ass Zondags-, vrouwen- en kinderarbeid zijn ingevoerd. In Engeland werden in de eerste helft der negentiende eeuw zelfs kinderen van acht en negen jaar als kleine werkmannetjes op de fabriek geplaatst. De kinderen huilden, de ouders zuchtten; maar 't gekreun der machine overstemde 't kreunen der ouders, 't weenen der kleinen. Als de donder des gerichts klonk dan ook het woord van Mrs. Browning door Engeland: „Do ye hear the children weeping, o my bro thers D. i. Hoort gy die kinderen we! weenen, o myn broeders De arbeiders waren derhalve allerminst vry, toen de dwang was weggenomen, en hun vry beid was niet vermeerderd, maar werd nog aanmerkeiyk gesmal- deeld, toen door de invoering der machi nes de arbeid lichter was geworden. Maar wanneer worden zy weer werke lijk vry P Alleen dan, wanneer de dwang weder om, wordt ingevoerd! Wanneer de overheid weer komt dwingen, dat de arbeiders des nachts en des Zondags met rust worden ge laten wanneer zij komt dwingen, dat voor hun veiligheid en gezondheid, voor zorgmaatregelen worden genomenwan neer zij komt dwingen, dat voor hen gezorgd worde, als een ongeval in het bedrijf hen treftwanneer zy komt dwin gen, dat hun voor hun ouden en kwaden dag een pensioen wordt verzekerd wan neer alzoo de dwang de zoogenaamde vryheid vervangt, dan, maar ook dan alleen, worden de arbeiders weer waariyk vrij. - Van zoodanige wetteiyke vrymaking van den arbeid heeft het oud-liberalis me echter nooit willen weten, en ook nu stemt het conservatief-liberalisme er slechts schoorvoetend in toe. En alzoo is dit liberalisme niet het stelsel van de vryheid, maar van den politieken en socialen dwang. Daar 't evenwel geen pas zou geven voor het deftig liberalisme, om op sociaal- politiek terrein voor den dwang te stryden, zoo heeft 't op dit gebied de leuze der vryheid aangeheven. Wanneer 'topker- keiyk terrein dwingen wil, dan spreekt 't van de volkskerk. Wanneer 't op school terrein dwingen wil, dan roept 't luide van de ééne, eene onfeilbare volksschool. Wanneer -t de heele natie naar zyn hand wil zetten, dan roemt 't in zijn liefde voor de éénheid der natie. En wanneer 't op sociaal terrein wil dwingen, dan heft 't de leuze der vrijheid op. Passen we toch op, dat. we ons door deze valsche vrijheidsleuze niet laten beetnemen P ^^M3SSB3Ek?3;aEE8^:'^g^?a^--^B>l|i|H l«||^ l|l l 1nrotiZtty«3fct- vin 1—5 regels 50 cent, ieaare regel meer 10 cent F; milieberichten van 1—10 regels 1.—, iedere regel m er 10 cent MMQÏÏW, Winterwerk. Wanneer in den voorwinter het land werk gedaan is, dan heeft men tyd en gelegenheid om te zorgen voor den boom gaard. De groote voordeel6n, die een boomgaard oplevert, wanneer men hem goed verzorgt moeten ieder aansporen tot een goede verpleging dér vruchtboo- men. Vele werkzaamheden, welke voor een goede verpleging noodig zyn, moe ten in den winter gebeuren. In de eerste plaats moeten de vruchtboomen behoor- ïyk gereinigd worden; dit gebeurt door het borstelenen afkrabben der stammen en takken, voor zooveel deze laatste genoemde werkzaamheden mogeiyk ma ken. Na het reinigen der vruchtboomen volgt het kalken van stammen en takken. Takken, die men niet bereiken kan met de witkwast, moet men bespuiten met dunne kalkmelk. Bovengenoemde werk zaamheden hebben ten doel de vrucht boomen te bevryden van en te bescher men tegen allerlei vyanden, zoowel uit het planten- als uit het dierenryk. De wortels der vruchtboomen moeten adem halen, het overtollige water moet kun nen wegzakken. Verschillende voedings stoffen moeten pasklaar gemaakt worden en voor dat alles is noodig, dat de lucht goed in den bodem ban dringen. Daarom moet de grond om de vruchtboomen goed los gemaakt worden met de spade of den ploeg. Tegeiyk met het spitten of ploegen moet men de meststoffen in den giond brengen. De bemesting der vruchtboomen wordt nog te veel ver waarloosd, ofschoon gezegd moet worden dat ook op dit gebied veel verbetering merkbaar is. De beste meststoffen voor den boomgaard zyn Chilisalpeter, super fosfaat, patentkali en kalk. Met deze meststoffen moet men niet alleen de vruchtbocmen maar ook de aalbessen, kruisbessen en frambozen bemesten. Volgens deskundigen op dit gebied, moet men per H.A. geven 250—400 KG. Chili salpeter, 300 —400 K.G. superfosfaat en 400-700 KG. patentkali. Van het Chili geve men de helft in den winter en de rest na het bloeien. De resultaten, welke men met deze bemesting verkrygt, zyn zeer loonend voor den boomgaardenier. Het bemesten met kalk is niet ieder jaar noodig, een kalkgift van 1500 -2000 KG. ongebluschte kalk per HA., éénmaal om de 5 a 6 jaar is voldoende. Een andere zaak, welke ook in den winter moet ter hand genomen worden, is het bespuiten der boomen met Bordeauxsche pap, doch daarover, naar wij hopen, later. E C L A M B S. Nierkwalen doen verschillende perso nen op verschillende wijzen aaD, want de schadelyke stoffen, die niet door de verzwakte of zieke nieren aan het bloed onttrekken worden, tasten eerst het zwak ste punt van uw gestel aan en dit zwak ke punt is zelden hetzelfde by verschil lende menschen. Is uw rug zwak en py'nlijk Hebt gij zwellingen onder de oogen, in de enkels of handen Hebt gy last van rheumatische pynen, styfheid der gewrichten, pijn in de iendenen of heupen? Vertoont zich neerslag in de urine, is h9t water van ongewone kleur hebt gy moeite met de loozing, brande- righeid of py'n Voelt gij u altyd luste loos, terneergeslagen en uitgeput? Dan kunt gy er zeker van zyn, dat uw nieren niet goed werken. Onmiddellyke hulp is dan noodzake- ïyk, want zieke of zwakke nieren her- krygen niet uit zichzelf hun oude kracht en gezondheid. Verwaarloozing der eerste verschynselen doet uw kwaal toenemen en leidt tot gevaariyke ziekten als nier steen, waterzucht, verzwakte hartswer- king, enz. Het geneesmiddel by uitnemendheid vindt ge in Foster's Rugpijn Nieren Pil len, die de niei'giften afvoeren en aan de nieren en blaas hun kracht terugge ven om hun gewichtig werk weer be hoorlijk te doen. En zonder dat deze organen weder volkomen normaal wer ken kunt gy uw gezondheid niet her- krygen. Alleen de echte Poster's Rugpy n Nieren Pillen zjjn betrouwbaar. Let er daarom op of de handteekening van James Poster op het etiket voorkomt. De echte zyn te Goes verkrijgbaar bij de Firma Nathan Emanuelen te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor een, off 10 voor zes doozen. Middelburg. Dinsdagavond hield in het Mil. Tehuis de afd. van Patrimonium haar 30ste jaarvergadering. Na opening en gebed hield de voor zitter een opwekkingsrede, met dankbaar heid gewagende van ontvangen zegen. De secretaris meldde in zyn jaarver slag van grooten bloei, door toetreding fse ffisaeaw van 46 leden en begunstigers, waardoor het aantal klom tot 142. De Propagan da- commissie werd hiervoor dank gebracht voor haren velen arbeid. De bibliothecaris betoogde in zyn verslag, dat uitbreiding steeds gewenscht blyft, om aan alle aanvragen om lectuur te kunnen vol doen. De stand der verschillende kassen is alleszins gunstig. De penningmeester, die sedert de oprichting zitting heeftin 't bestuur, kon, by een ontvangst van circa f 175,00 spreken van een goed 3lot van ruim f45,00. Het weduwen fonds behoefde geen uitkeering te doen. Ook het ziekenfonds had weinig zieke dagen uit te keeren en bleef by een uitgave van byna f85,00 nog een f700,00 ryk. De verschillende stemmingen namen heel wat tyd in beslag, waarby eenige ver kwikkingen werden gebruikt. De feestvergadering zelve zal D. V. worden gehouden op 1 Februari, terwyi de kinderen der leden een apart feestje op Woensdagmiddag wordt bereid. Te halfelf ure werd deze gezellige en druk bezochte vergadering met dankgebed gesloten. Middelburg. Voor de alhier te houden Kanarievogeltentoonsteliing zyn o.a. me dailles ontvangen van de vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" en van den heer J. A. van de Kamer. Middelburg. De Nieuwjaarsdag had Maandag hier een vry kalm verloopwel moest de politie aan enkele kleine vecht- partytjes een einde maken, en werden enkele personen wegens openbare dron kenschap in arrest gesteld maar ernstige ordeverstoringen hadden niet plaats. Goes. Het Rijkstelegraaf kantoor alhier verzond gedurende de maand Dec. 1911 1078 Telegrammen, ontving er 1016, opge nomen en verder geseind werden 1475. totaal 3569. Gesprekken. Uitgaande 1006, inkomende 1215,o vergenomen 2720; locaal 1019: totaal 5960. Voorts worden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord Beveland behandeld Telegrammen. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland 13 18 31 Borsselen 40 28 68 Oolynsplaat76 56 132 Driewegen 22 18_ 40 Ellewoutsdyk 48 55 103 'a-Gravenpolder 71 71 142 's-Heer Arendskerke. 22 47 69 's-Heerenhoek61 58 119 s-H.Hendrikskindoren 9 7 16 Heinkenszand 34 37 71 Hoedekenskerke 30 31 61 Kamperland 35 41 76 Kapelle73 75 148 Kats48 54 102 Kloetinge 31 43 74 Kruiningen78 92 170 Kwadendamme. 16 20 36 Nieuwdorp 40 39 79 Nisse21 19 40 Oudelande 20 24 44 Ovezand23 28 51 Rilland25 35 60 Schore42 56 98 Waarde22 34 56 Wissenkerke 22 20 42 W olphaartsdyk 117 99 216 Gesprekken. Ver- Ont- Kantorer. zonden, vangen. Totaal. Colijnsplaat121 35 156 Ellewontsdijk 17 6 23 's Gravenpolder 47 39 86 Kepelle 91 86 177 Kruiningen 102 31 133 Ovezand18 1 19 Rilland65 33 98 Wiesenkerke 48 38 86 '8-Heer Arend kerke .15 20 35 '-Heerenhoek 69 1 70 Hoedekenskerke 14 7 21 Kamperland 28 11 39 Kwadendamme 16 6 21

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1912 | | pagina 1