No. 71 1911 Vrijdag 22 December 26e Jaargang 3HRISTELIJK- iüElIWSBLAD HlSTORlSCh VOOR ZEELAND VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J- DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIJ, te Itiidilelbt rg. PRSJS DER ADVERTENTIËN XaAamovw. j FRUIT- EN GROENTENKWEEKERS VEREENIGING. IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p. 3.25 Hnkele nummers, 0.05 UITGAVE DER FIRM£ S EN ssBamBassssssassssassss^' ^smagBBaaaBgwfWf ■•^^5assregg vin 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent F, milieberichten van 1—10 regels iedere regcï m er lü cent tam Mtmim maat in1 i i—i i ii i iii nniiiiii i'i 'i ii i'i ihi'i' i ^^nsssssBSBaatasbsmojBaaEaaaamm^ jK^stgesmifise» si I&IS, die zieh met 1 Jan. a. s. op outi blad abonneereo, out ▼angeu hot tot dien datum grat ts, 21 Dec. 1911. De haat van de sociaal democraten tegen den heer Lohman laat zich niet verklaren uit diens onwelwillende hou ding jegens de sociaal democratiewant die houding is bij alle man van rechts dezelfde, al is 't ook dat wie niet als principieel tegenstander van het socia lisme naar voren treedt, geen slagen be hoeft op te vangen, en wie heelemaal niets zegt tegen hen, van deze heeren ook geen smaad- of scheldwoorden krjj- gen zal. Ons dunkt de oorzaak van den haat ligt elders. Evenals in den tyd toen het liberalisme oppermachtig was, en zyn haat voelen liet aan wie 't weerstond dus aan Groen, Keuchenius, Kuyper, Lohman, ook aan Lohmankan het socialisme niet velen dat er onder de Christen staatslieden nog zyn die 't in de kaart zien. Troelstra kan nooit feller opstuiven, dan wanneer hy voelt dat hy begrepen wordt. In de zitting van 15 November leverde dit Kamerlid hiervan nog een treffend staaltje. Hy had zjjn kiesrechtvoorstel zoo zachtmoedig toegelicht. Op een wijze dat men zeggen zou, rechts en links zullen daar wel voor stemmen. Maar daar komen de chefs der partyen achtereenvolgens met hun verzet. Hy hoort hen kalm aan, Maar daar treedt Lohman op en vraagt heel nuchterwat teteekent uw voorstel toch De Koningin zal zeggen als gy met uw voorstel komt wat wilt gy toch, o KamerOntbinding der grondwetscommissie? Maar dat ver oorzaakt Kabinetsaftreding, dus dit zal het niet zyn. Harder werken dan Maar dat doet de Kamer zichzelve aan, door dagen aaneen te praten over onnoodige zaken. Dus dat is 't ook niet. Of 't dan de bedoeling is van een leider van eene party in de Kamer om het volk te doen gelooven dat hij alleen de leiding heeft Op die veronderstelling waarmee de spyker op den kop getikt werd, sprong Troelstra woedend op en schreeuwde dat is een gemeene insinuatie Maar de heer Lohman ging voort, nog duideiyker, herhalendDe Koningin zal vragen of soms een volksleider het volk wil doen gelooven dat alles van één party afhankeiyk is. En dat was 't. Troelstra eischt in den stryd voor alge meen kiesrecht de leiding voor zich en zyn party op. Maar dit zei hy niet. Hy hield dit voor zich, politiek man alshy is. En dat Lohman hem dit openiyk aan zei, hem dezen troef aftroefde, dat wekte zyn haat op; en dit geldt ook van Scha per. Wie het socialisme in zijn naaktheid ten toon stelt, die moet er aan. Die ging, was er geen wet en geen recht meer in ons vaderland, of leefde men al in den socialistischen heilsstaat onder 't regime der Troelstra's en Schapers, onverbiddeiyk aan de galg. Nog een pluim. Ook de minister van waierstaat, mr. Regout heeft een goede aanteekening van Links opgeloopen. Hy heeft tal van sprekers te beant woorden gehad, en het scherpste verzet weerstond hy van de zy de van mr. Troel stra, die, evenals ten vorigen jare de grieven van 't spoorwegpersoneel uit stalde, in scherpe bewoordingen, en den minister op vaak grievende persooniyke wljze te ïyf ging. Doch de minister heeft zyn man ge staan. De groote vryzinnige pers pryst ksm daarvoor, Onder anderen Met Han delsblad, zooals onzen lezers dezer dagen uit ons Kameroverzicht is gebleken, toen wy dit zeer waardeerenö getuigenis van den hoefijzercorrespondent aanhaalden. Ja, deze minister is meer dan een mooiprater. Uit zyn rede sprak een warm hart voor de belangen van de ambte naren. Terecht schrijft De Rotterdammer Daar was onverzettelijk bewustzijn van kracht in de verdediging die hy gaf van zyne houding tegenover het spoor wegpersoneel. Treffend was de holheid van argu mentatie waarmee Mr. Troelstra zocht waar te maken zyn bewering dat Minis ter Regout is een ledepop in de handen der Spoorwegmaatschappyen, terwyi hij doof is voor de rechtvaardige klachten van het spoorwegpersoneel en hiertegen over als een „verlicht despoot" optreedt. De Minister mocht daar daden tegen over stellen. Waar bleven de interpellaties die Mr. Troelstra verleden jaar toezegde over elk naar zyn inzicht onrechtvaardig ontslag door den Minister verleend Wie kon loochenen de loonsverhoo- gingen in de laatste jaren door de Spoor wegmaatschappyen mee door des Minis ters bemoeiingen aangebracht? Zeker, in stee van geiyk anders voor 3 jaar, waren nu de arbeidsvoorwaar den voor 5 jaar goedgekeurd, echter on der het belangryk beding dat dan vóór 1 Januari 1913 een behoorljjk gewaar borgde regeling van de pensioenen moest zyn tot stand gekomen. Daaina werd de krachtigste aansporing tot goede regeling der pensionneering gegeven en hoe had deze handelwijze den heer Troel stra tot dank in stee van tot kritiek moeten stemmen. Zoo zou op andere daden kunnen wor den gewezen, die volkomen doen ver staan wat Politicus in de Oprechte Haarlemsche Courant schryft Wij meenen te mogen getuigen, dat de rede van Minister Regout een die pen indruk heeft achtergelaten en dat de heer Troelstra die impressie niet heeft kunnen wegnemen. Omkeering van begrippen. De revolutie is een stelselmatige om keering van begrippen. Het liberalisme, dat zich naar deze leer ontwikkelde, had nog den tact dit af en toe te verbergen. Maar het socialisme, zyn geesteskind, doet dit niet. Wy zagen dit meermalen, in een vorig nummer, uit de verheeriyking van den zelfmoord door den heer Wibaut, een toonaangevend sociaal democraat. Hoe deze zelfde heer over de wet denkt en over hare handhaving, en over gehoor zaamheid aan de wet, gaf hg dezer dagen in Het Volk in dezen vorm te kennen. „De eerste letter van het alfabet van den klassen stryd is, dat alle wetteiyk- heid, die op de handhaving of verster king van het kapitalisme is gericht, of die, indien niet rechtstreeks er opge richt, voor zyn versterking of handha ving wordt gebruikt, door de arbeids klasse als wetteiyk geweld wordt be schouwd En de tweede letter is,dat alle geweld, dat de arbeidsklasse ooit zal hebben aan te wenden in haar stryd, in elk opzicht zeer gunstig zal afsteken bij het geweld, dat zy eeuwen lang heeft ondergaan". Begrypt men wat deze heer zeggen wil De sociaal democraten willen geen ge weld, zoolaDg zy geen kans zien er wat mee te winnen. Doch niet zoodra hebben zij die kans of zy zullen doortasten. Wij merkten het reeds vroeger op Zij zyn de poes, die de nagels inhoudt, zoolang zy geen kans ziet tot krabben. En die nagels houdt zy intusschen scherper dan ooit In Arnhem was 't komedie. Men weet hetDaar is 't publiek goed lachs en 't meeste succes heeft hij, die spot met al wat heilig is en tot over het kantje van schunnigheid heen durft gaan. Ditmaal echter ging het toch den too neel-verslaggever óók te ver. Hij schryft nl. „Grofheden als in „Rust en Vrede" gedebiteerd worden, gaan we liefst met stilzwijgen voorbijhet ding is niet on aardig bedacht, maar ruw en onsympa thiek in uitwerking en we weigeren een voudig te gelooven, dat in eenigen kring van ons volk zoo grof en zonder 't minste gevoel over een doode gesproken ivordt." In dat laatste vergist de man zich. Er zijn zulke kringen. Zie hy slechts rond onder zyn vryzinnige vrienden. Zoo bevatte b. v. het jongste nr. van 't vrpzinnig Zuid-Hollandsche weekblad Hou en Trouw de volgende schandeiyke «aardigheid Mie. Zie je, 't regent en de zon schynt. Kee. Nou, wat zou dat? Mie. Wel, dat 's immers kermi3 in de hel Kee. Warempel Dat treft m'n man, die is gisteren begraven. Wèl het „gestoelte der spotters Fr. Dagblad. De prins-regent en de Bijbel. Het zal nu een tiental jaren geleden zyn, dat de Protestantsche Christenen uit het Zuiden van China, by gelegenheid van haar zestigsten jaardag, aan de kei zerin-regentes een bybel gaven als een bewijs van eerbied voor haar. Het was een prachtexemplaar, geschreven op zijde door een beroemd calligraaf, gebonden in een prachtigen band en in een zilveren kastje gesloten. Het geschenk, in alle opzichten der souvereine waard, was haar zeer dierbaar, wat bleek uit een bladzijde die zij er aan toevoegde en waarop zy eigenhandig haar genoegdoening te ken nen gaf. En zij vergenoegde zich niet alleen het boek te bewonderen, zy las het ook, haar omgeving las het en het verwekte in de „verboden stad" een zoo levende belangstelling, dat de keizer Kwang-Hsu, nieuwsgierig het vervolg er op te leeren kenneD, door een zyner eunuchen een N. Testament liet koopen. De beide werken, voorzien van een cyfer der keizerlijke bibliotheek, kwamen na de plundering van Peking in 1900 in Europeesche handen en men kwam tot de ontdekking, dat de keizer Kwang-Hsu het evangelie yverig had bestudeerd, want hij had er aanteekeningen met pot lood bijgeschreven. Dit deel lag op een tafel in zyn werkkamer en men bespeur de ook dat de bybel te vinden was ge weest in de kamer van de keizerin-regen tes zelf. De Protestanten gevestigd in China hebben naar aanleiding dezer feiten besloten het geschenk, eertijds gegeven, te vernieuwen. Een inschryving werd geopend en reeds is geteekend vooreen bedrag van 10.000 gulden. In afwachtiDg van de dingen die komen zullen heeft de gezant der Ver. Staten van Noord- Amerika een bybel op meer bescheiden schaal aangeboden aan het hof van het Hemelsche Rijk. De prins-regent Nya Tching Wang heeft den ambassadeur harteiyk dank gezegd voor de aanbieding van dit geschenk en hij heeft zich aldus uitgelaten: „Myn zoon, de Keizer, is nog te jong voor zulke lectuur, maar na drie jaar, wanneer bij de «droom-klasse" d. w. z. de lagere school zal verlaten hebben, dan zal hij dit boek gaan lezen en bestudeeren.« Kerkel. Ct. In het lokaal der Werkmansvereeni- giDg in de Koepoortstraat te Middelburg, werd Woensdagmiddag de algemeene vergadering gehouden van deWalchersche fruit- en groen tenk weekers vereeniging, welke vergadering zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heerC Matthijsse Jz., opende deze eerste jaarvergadering met een toespraak, waarin hij wees op het succes dat de vereeniging in dit eerste jaar van haar bestaan had. De veree niging gaat met reuzenschreden vooruit. Hij bracht dank aan allen, die de ver eeniging op verschillende wyze steunde, o. a. de directie en personeel der tram- en spoormaatschappyen en aan den af nemer voor de humane wijze waarop hy zich tegenovei de vereeniging ge draagt. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Aan het vervolgens door den secretaris den heer Chr. Verhage, uitgebracht jaar verslag bleek, dat by de oprichting slechts 17 leden toetraden. De opbrengst der verschillende pro ducten was bevredigend, totaal werden 70 waggons augurken en groenten ver zonden, die van f53 tot ruim f500 op brachten. Het grootste bedrag door een lid ontvangen bedroeg ruim f 1000,-het geen de secretaris een bedrag noemt om jaloersch op te worden. Het ledental bedraagt thans bijna 300. Met goede wenschen voor den verderen bloei der vereeniging, eindigde de secre taris. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat voor f 19743,52 verzonden werd, waarvan 5 pCt. of f612.95. Buiten de augurken waren boonen, karoten, koolrapen en prei de thans voornaamste artikelen. Aan augurken werd ontv. f 15918,07, aan karoten f358,21, aan kool f262,51, aan koolrapen f 460,62, aan bessen f898,75, prei f 191,59, uien f9183, veld sla f59,26, wortelen f57,70. Ontvangen werd voor augurken 2tot 42 cent per 100 stuks, wortelen 2 tot 4 cent per KG, vroege aardappelen f 1,60 tot f2,4per 50 KG, koolrapen f 18 tot f24 per 1000 KG., karoten f22 tot f32 per 1000 KG., boonen 4 tot 17 cent per KG., spruiten 6 tot 14 cent per KG., veldsla 4 ja 5 cent per KG., prei 4 a 8 j cent per KG De ontvangsten in totaal f838,95 en de uitgaven f835,39, zoodat de rekening een batig saldo aanwyst van f3,56. Spreker wees op de extra-orkosten, die het eerste vereenigingsjaar met zich heeft gebracht. De heer Trimpe heeft met den heer Ver hage de boeken van den penningmeester nagezien en deze in orde bevonden, waar voor spreker hulde brengt aan den pen ningmeester. Enkele posten der rekening besprak de heer Trimpe, waarbij spreker vioeg of het noodzakeiyk was, dat drie heeren naar VeDlo gingen en waarom niet twee. Ook in verband met andere zaken bepleitte spreker het benoemen van een firianciëele commissie, die geregeld de boeken con troleert. Over de reis naarVenlo gaf de voorzitter inlichtingen. Eenmaal zyn spreker en de penningmeester op eigen kosten geweest. Het bestuur heeft ook de bedoeling een permanente financiöele commissie te be noemen. Vervolgens werden premiën uitgereikt wegens inzending van de eerste-augurken aan W. Hoogedeure te Veere, op 24 Juli. En voor de grootste inzending aan den vooizitter. Hierop bood de voorzitter, namens vele leden, den penningmeester, den heer J. Geldof, een vulpenhouder aan, als biyk van waardeering voor hetgeen hy in het belang der vereeDiging heeft gedaan. De heer Geldof sprak zyn barteiyken dank uit voor dit blijk van waardeering. Tot leden der flnanciëele commissie werden vervolgens benoemd de heeren P. Verhage te Zoutelande en Q. Trimpe te Klootinge, die beide deze herbenoeming aannamen. Minstens eenmaal in de twee maanden zal deze commissie de boeken controleeren. Thans was aaD de orde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van den heer De Dreu te Goes en wegens het schrappen tenge volge van het weigeren van de contri- butiekaait door d -.n heer De Jonge te lerseke. Als candidaten werden genoemd de heeren De Wilde te Heinkenszand en Eversdyk ie Kloetinge, die met groote meerderheid van stemmen werden geko zen en de benoeming aannamen. Hierna werden statuten en reglement herzien. Allereerst werd de naam der vereeni ging veranderd in Zeeuwscbe Fruit- en Groentenkweekers-vereeniging en daar mede in verband waar noodig Walcheren veranderd in Zeeland. By de bepalingen, wanneer men als lid geschrapt kan worden werd gevoegd, dat dit kan geschieden als men handelt in strijd met de besluiten der algemeene vergadering, zulks ter beoordeeling van het bestuur. Leden van verdienste zullen in het vervolg geen stemrecht hebben. In het reglement werd een nieuw arti kel voorgesteld, waardoor de verplichting aan de leden wordt opgelegd om zekere producten, aangewezen door de leden vergadering te leveren. Verschillende leden vroeg--n hierover inlichtingen, waarop de voorzitter er op wees, dat zonder verplichting het moge- ïyk is, dat als alles voor de afzending gereed is, een koopman de boel opkoopt en de vereeniging leeg9 waggons moet verzenden. Een der leden vroeg wat er gedaan wordt met iemand, die niet aan deze bepaling gehoorzaamt. De voorzitter zegt „schrappen", en legt nader uiteen wat de bedoeling met deze bepaling is men heeft verplichtingen tegenover de afnemers. Ook werd nog gevraagd of men ver plicht kan worden een bepaald produkt te taleD. Dit werd ontkent door den voorzitter en op een andere vraag geantwoord, dat de hierbedoelde weg ook door de Loos- duinsche veiliDg wordt gevolgd; en tevens dat de leden vry bly ven produkten aan de burgerij te leveren. Zonder stemming werd hierop dit arti kel aangenomen. Op deze aldus gewyzigde statuten zal de Koninklijke goedkeuring worden aan gevraagd. Hierna kwamen verschillende bestuurs voorstellen in behandeling. Het eerste luidde om voor dit jaar augurken als verplichtend product vast te stellen waarbij de voorzitter nog nader zeide dat uitgevoerd moet worden, het geen als overproductie kan worden be schouwd. Aldus werd besloten. Hierna werd de vraag gesteld als er perso nen zyn. die overproductie van augurken zaad hebben,dit aan de vereeniging willen leveren, daar deze een 70 a 80 KG. te kort komt, en dan minder in Duitsch- Jand moet worden besteld. De leden ontvangen dan denzeifden prys als in Duitschland betaald moet worden. Den leden werden verzccht vóór 1 Jan. opgaaf te doen bij den penningmeester. De zorg voor de lading werd wederom aan het bestuur overgelaten en het voor de vereeniging te betalen percentage weder op 3 bepaald. Evenals het vorige jaar werd voor in zending op de tentoonstelling in Sep-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1