Laatste Berichten Ouoiisbaar In buis, de huipillen. Schoolnieuws. elegrammen* Genezing. BINNENLAND. Kerknieuws, INGEZONDEN STUKKEN. Den Haag. In den toestand van den kunstschilder II. W. Mesdag is eenige verbetering gekomen. 'Jentrale Raad van Beroep. OOngevallenverzekering f' Middelburg. In de heden (Maandag) alhier gehouden openbare terechtzitting van van den Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) had de uitspraak plaats inzake de firma Gebr. v. 't H. te Hoek, de gemeenten Duivendyke, Eikerzee en Elle- meetJ. d. V., Ritthem en M. P. Middel burg tegen beslissingen der Rijksverzeke ringsbank. De beslissingen werden be vestigd en aanklagers hunne vordering ontzegd. L. G. H. Ossenisse werd in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard. Voorts werd met vernietiging van de beslissing der Rykszekeringsbank aan C. v. M. Temeuzen, met ingang van 26 Juli 1911 een rente toegekend, waarvan het bedrag komt op f 0,18 per werkdag. RECLAME 8. Het is altijd goed eenige doosjes Pink- pillen in huis te hebben. Zy geven krach ten, ontwikkelen de eetlust, begunstigen de spijsvertering, verzekeren een rustigen en veikwikkenden slaap, steunen hen die zwaar met de hersenen of de spieren werken. De Pinkpillen zjjn in het bijzon der aan te bevelen aan bleeke jonge meisjes, aan scholieren die door kwij ning zijn aangetast en aan vro iwendie aan moeielijke stonden lijden. De Pink pillen bezorgen bloed met iedere gift, z(j bestrijden de zwakte zooals het brood den honger bestrijdt. Mejuff. de Groen, wonende Molenweg D. 138 te Kruisland, heett ons geschreven: De Heer de Groen. „Mijn man heeft gedurende langen tijd aan pijnen in den rug en steken in de zijden geleden. Dikwijls werd hij door duizelingen bevangen en beklaagde zich over z(jn groote zwakte. Zijn maag deed hem ook lijden. Hij heeft de behandeling met de Pinkpillen gevolgd en hij kan zeggen dat alleen die Pillen in staat zijn geweest hem zijn gezondheid weer te geven. Verkrijgbaar a f1.75 per doos, en f 9 de zes doozen, bij het Generaal Depót der Pinkpillen, Van Eeghenlaan 22, Amster dam voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157voor Goes bij Gebrs. Mulderen verder bij verschil lende apothekers en goede drogisten. Tweede Kamer. Men seinde ons Zaterdag dat minister Heemskerk den post van f3000 voor een hoogleeraar inhetOosiersch-Grieksch Christendom aan de theologische facul teit te Leiden had teruggenomen. Dit is echter onjuist, aangezien het tegendeel is gebeurd. Na een scherpe bestrijding van Links en van dr. De Visser (c. h.) heeft dhr Brummelkamp (a.r.) zijn amen dement om dezen post te schrappen teruggenomen. Uit het antwoord van den minister bleek onder meer, dat volgens de wet deze leerstoel aan de theologische fa culteit thuis hoort, dat de geleerde die de regeering voor deze wetenschap op het oog heeft, alleen aan de Leidsche Hoogeschool kan doceerendat er aan de oprichting van dezen leerstoel aan een moderne faculteit geen principieele bezwaren zijn verbonden; en dat, als de Utrechtsche Hoogeschool om een vijfden hoogleeraar aan de theologische facul teit vraagt, dit verzoek door de regeering niet zal worden afgewezen. Jhr. Mr. van Swinderen. Jhr. mr. Van Swinderen, de vice presi dent van den Raad van State, die sedert eenige dagen ernstig ongesteld is, is thans doodelijk krank. Zijn toestand is achteruitgaande. Pest op Java. Bjj het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, betreffende pestgevallen op Java gedurende de week van 6 tot en met 12 dezer. Atdeeling Malangtwintig pestge vallen j drie-en-twintig dooden Toeloen- gagoengzeven nieuwe gevsllenvier dooden Madioen twee doodeljjke ge vallen. De Minister van Marine. De Haagsche redacteur van De Tijd schrijft Na ingewonnen informaties in parle mentaire kringen kan ik u mededeelen, dat het nog lang niet zeker is, dat den minister van marine het door hem aan gevraagde pautserschip, het eerste van een viertal van dat type, zal worden toegestaan. Ook aan de rechterzijde is daartegen nog al oppositie. De minister ziet de moeilijkheid van zjjn positie in, maar wil van geen wijken weten. Zelfs een uitstel van behandeling tot Februari zal hij onaannemelijk achten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nederhemert/P. J. F. van Voorst Vader, cand. te Amersfoortte Donkerbroek, H. J. Meuter te Heveskes {verbeterd bericht). Aangenomen naar Herbajum door P. de Haas te Apeldoorn. Bedankt voor Ierseke door J. Laurense te Oostkapellevoor Kolholrn door M. W. J. v. Lio schoten te Rotterdam. Geret. Gemeenten. Drietal te GoesG. H. Kersten te Rot terdam, G. v. Reenen te Leiden en H. Roe- lofsen te Bruin isse. Aan de kerkorgelfabriek van den heer A. 8. J. Dekker te Goes is opgedragen de vervaardiging van een groot pneumatisch pijporgel met vrt) pedaal voor de Nederl. Herv. kerk te Onstwedde. Bevorderd te Amsterdam tot arts de heer A. Willemse Jz., van Kruiningen. üeuifugde ie* Ongelukkeh. Een 58 jarige vrouw te Naarden is door onbekende oorzaak in de Bussummervaart achter haar woning ge raakt en verdronken. Te Drempt kwam iemand van de jacht thuis, zette zyn met eon patroon geladen dubbelloops jachtge weer in dtn hoek van de deel naast de keukendeur. Na eenige oogenblikken hoorde men een slag. Toen men ging kijken, vond men voor de keukendeur een bejaarde weduwe, de tante van den jager, die een gedeelte van het huis bewoonde, stervende naast het omvergeworpen vuur wapen ter aarde liggen. Nabij Wessem is een geneesheer uit Maasniel met zijn motorfiets in de Maas gereden en verdron ken. Een werkman in de suikerfabriek »8tatendamc bij Geertruidenberg is met den transporteur in aanraking gekomen. Zwaar verminkt werd hij opgenomen.Men vreest voor zijn leven. Bij het lossen van rollen lood uit een lichterschip te Rot terdam is een ijzeren ring van den laad boom gebroken, waardoor een werkman dien boom op het hoofd kreeg. Zwaar ver wond is de man, die in bewusteloozen toestand verkeerde, naar het ziekenhuis vervoerd. Enkele dagen later is de onge lukkige aan de gevolgen overleden. - Een dekknecht te Rotterdam zou van een kolentransporteur af, met een roei boot een stalen tros uitbrengen. Hij kwam met zijn roeiboot in het schroef- water van den kolentransporteur. De roei boot sloeg om, de dekkecht viel te water en verdronk. Zich voor den trein geworpen. Toen Woensdagavond de Parijsohe trein hei station D. P. te Rotterdam binnenreed wierp een lampenist zich eensklaps voor den trein men dacht dat hi) vermorzeld was, doch onder de machine uitgehaald, had hjj slechts een hoofdwond en eenige kneuzingen bekomen. De moord te Standdaarbuiten. Wij hebben reeds gemeld, dat de in structie tegen den van den moord op mej. Schook te Standdaarbuiten verdachten K. aldaar, was gesloten. De ten nadeele van den vermoorde gestolen f 130 bleven nog steeds zoek. Donderdagmiddag nu heb ben twee personen, die in den polder onder Standdaarbuiten aan het visschen waren, dicht bij de plaats, waar indertijd de moord gepleegd werd, de portemonnaie van het vermoorde meisje opgevischt. Al het geld, dat zij te Gudenbosch ontvangen had, zat er nog in. De familie heeft de portemonnaie herkend. K. had het be trokken vischwater daags na den moord helpen schoonmaken. Hij is daar ook ge arresteerd. Een politieagent hield een slaap wandelaar aan, die 's avonds in nachtge waad over straat wandelde. „Dat mag zoo maar niet", vermaande hij streng. „Maar, agent", antwoordde de ontwaak te slaapwandelaar, „ik kan 't niet helpen ik ben een somnambulist." »'t Kan me niet bommen wat voor godsdienst je belijdtmaar laat ik je niet weer snappen, dat je in je nacht hemd over straat loopt." Apis mellifica (de honigbij). „Bijenvriendc die in de (liberale) Nieuwe Courant geregeld over de Bijen schrijft, verhaalde eenigen tijd geleden in dat blad het volgende: Vjjf-en-twintig jaar geleden vertelde mij een bekend Hagenaar, dat zijn kind in hevige mate lijdende was aan diph- theritis en dat het behandeld werd door een homoeopathisch dokter die daarvoor Bijengif gebruikte. Het kind is genez. n en leeft nog. Dus de dofetoren kenden toen reeds de bacteriëndoodende kracht van het mieren-zuur. In de latere jaren is wel een middel tegen die gevreesde ziekte ontdekt en zal dat ook wel een bacteriöndoodende stof zijn maar het mierenzuur heeft toch de verdienste, dat het reeds zoo veel vroeger bestond. Er is toch al zoo dikwijls over gene zingen met mierenzuur geschreven en toch wordt het niet door de doctoren aangewend. Zooals ik reeds zoo dikwijls beschre ven heb, kan ik uit eigen ervaring er over oordeelen en geloof ik zelfs, dat de melaatsohheid er mede tot staan ge bracht kon worden als het tijdig toege past werd. Maar wie begint er eens mede? Het kost toch niets en gevaar is er ook niet aan verbonden. Ik wil mij voor de aardigheid door wel tien bjj en laten steken op elke plek, die men aanwijst. Meer kan ik toch niet doen. Dat hst iets bijzonders is, blijkt toch ook reeds daaruit, dat men na meerdere steken immuun wordt zoodat geen op zwelling meer volgt. Jaren geleden las ik in een Duitsch Bijentydschrift dat een rij He dame een kind had, dat geen voedsel kon inhou den. Men had alles geprobeerd. Een min, geiten en ezelinnenmelk, en zelfs aller lei kwakzalversmiddelen. Maar alle doc toren en professoren gaven het op. Toen d>e dame met haar tuinbaas er ,over sprak, zei deze, probeert u het eens met honing. Daar hij zelf bjjen had, kon hij ook goeden honing geven. En toen gebeurde het wonder. Het kind verteerde den honing goed en groeide op tot vreugde zjjoer ouders. Met zulke voorbeelden gaat men toch nadenken en zooals ik boven reeds zeide, gevaar is aan die proefnemingen niet verbonden. Al ben ik met. deze beschrijving van mijn programma afgeweken, de lezers zullen mi) toegeven, dat het mjj geoor loofd moet zijn op alle manieren propa ganda te maken voor de betere kennis van honing en bjjen. Den Daam van dien Hagenaar wil „Bijen- vriend" aan belangstellenden gaarne op geven. Want deze man is zeer dankbaar, dat hij door het mierenzuur zjjn kind behouden heeft. Hoe President Ballier es zijn aalaria ontvangt. Den laatsten dag van iedere maand ontvaDgen alle beambten van Frankrijk hun salaris en even als de kleinste post beambte van het verst verwijderde post station op den laatste een bewijs voor het ontvangen van zijn salaris moet teekenen, moet de eerste burger van de Fransche Republiek zijn naam onder de quitantie schrijven om zjjn salaris te krjjgen. Tusschen hem en dien kleinen postbeambte bestaat slechts dit onder scheid de brievenbesteller moet zjjn salaris halen en den president wordt het gebracht. In den loop der jaren is daarbij ®en geregeld ceremonieel ont staan. Den morgen van den laatsten dag verschjjnt met een fraaie lee- ren portefeuille een hoofdambtenaar van het ministerie van Financiën in het Ely- sée. Deze wordt onmicdelljjk in de stu deerkamer van den president gebracht. De president ontvangt dezen brenger van een aangename boodschap natuurlijk zoo beminnelijk mogelijk en verzekert hem, dat hij juist voornemens was hem een loge voor de opera te zenden. Deze opmerking is een oud gebruik en wordt telkens herhaald. De president be schikt, geljjk bekend is, in alle door den staat gesubsidieerde theaters over een loge, waarvan hjj intusschen slechts zel den gebruik maakt. De gewoonte heeft het geleidelijk tot wet gemaakt, dat de ambtenaar van het ministerie van Finan ciën dia den laatsten van de maand den President diens salaris brengt, dien dag mag gebruik maken van de loge van den President. Hjj neemt dus met bemin- nelijken glimlach de loge aan, opent, zjjn portefeuille, neemt daaruit eenige bun deltjes duizend francsbiljetten en telt den president 10 pakjes elk van 10,000 francs voor. Dan zet Fallières zijn bril op, telt met de zorgvuldige nauwkeurigheid van een huisvader de bankbiljetten na en zet dan eerst zijn naam onder het ontvangst bewijs. De president van de Fransche Repu bliek trekt uit de Rijkskas 1,200,000 francs, die hem in maandelijksche uit- keeriDgen van 100.000 francs worden uitbetaald. De Parij zenaars beweren dat hij daarvan op zjjn hoogst 500.000 francs gebruikt, want Fallières heeft een af keer van uitgaan en diners en stelt er prjjs op om 10 uur zich ter ruste te be geven, wannneer het mogelijk is, nog vroeger. De rijkste man van de wereld. Over John Rockefeller, die zich uit zijn zaken terugtrekt en die voor den ijjksten man van de wereld doorgaat, vertelt de Standard o. a. het volgende Hjj begon zjjn leven als hulpboekhouder op een wekolijksch salaris van f7,20. Toen hjj 19 jaren oud was, trad hij met de 1000 dollar, die hij leende, zelfstandig op in petroleumzaken. Zijn broer William had iDtusschen de beroemae Standard- Oilfabrieken gesticht en in 1867 werden deze met de zaak van John onder de firma Rockefeller and Co. vereenigd. Later werd de heer Flagler medefirmant en deze drie zaken vormden den grond slag, waarop in het jaar 1870 de Standard Oil Company of Ohio met een kapitaal van 1 milliard 400 millipen shilling werd gegrond, een bedrag dat later met 1 mil liard 900 millioen werd verhoogd. De petroleumtrust geleek een polyp, die zijn takken uitstrekte overal waar een petro- leumbron gevonden werd, en spoedig was hij gegroeid tot een reus, die een wereld- beheerschende tyrannie op handels- en financieel gebied uitoefende. Bjj de enor me winsten, die de onderneming op bracht, waren de boeten van millioenen welke de Standard Oil Company de laat ste 20 jaren te betalen had, bagatellen, waarover mpn gemakkelijk kon heen komen. John Rockefeller was van zijn jeugd af een geloovig baptist en nam als zoo danig met on vermoeiden ijver deel aan het kerkelijk leven. Maar hoe vroom hij ook was, in geldzaken hield bjj hem alle gemoedeljjkheid op en ondanks alle moraalfrasen, die hjj in den mond had, en waaraan hij ook in zijn onlangs ge publiceerde memoires veel plaats gaf, was voor ieder, die met hem te doen had had in zaken, voorzichtigheid aanbe volen. Rockefeller, die thans 72 jaar oud is, bezat op zjjn 70en geboortedag een ver mogen van 1.2 milliard 480 millioen gulden. Paul Lafargue en Laura Marx. Eenige weken geleden zoo lazen wjj in Het Handelsblad maakten de be kende Fransche socialist Paul Lafargue en zjjo echtgenoote, een dochter van Karl Marx, een einde aan hun leven. Men meende, dat het echtpaar, alleen vreezend voor de gebreken van den na derenden ouderdom zjjn levensdraad had doorgesneden,te meer daar Lafargue voor zeer bemiddeld doorging. Na opening van het testament moet echter gebleken zijn, althans volgens een verhaal van de Daily Mail, dat Lafargue en zijn echtgenoote op het oogenblik, dat zy van het leven scheidden, onge veer niets anders meer bezaten, dan het weinigje geld, dat zjj aan hunne getrouwe dienstboden hadden vermaakt. Lafargue had tien jaren geleden een kapitaal van ongeveer f 8J.0C0 geërfd. „Ik ben thans zestig jaar", zeide hij toen. „Ik neem aan, dat ik mij nog tien jaren in volkomen lichamelijke en geestelijke gezondheid zal mogen verheugen. Dan echter beginnen de zorgen van den ouden dag. En daaronder wil ik niet gebukt gaan. Ik wil, als het kan, dus nog tien jaar leven. En wjjl ik mijn leven gedu rende die jaren niet verbitterd zou willen zien door geldeljjke moeilijkheden, verdeel ik mijn geld in tien gelijke parten. En als dat geld op is, ga ik ook heen." Van 1901 tot £6 November 1911 leefden Lafargue en zijne vrouw rustig op hun villa. Drie weke» voor hun dood restte hun nog ongeveer f 1200. De fatale ter mijn stond voor da deur. Toen ontving Lafargue plotseling bezoek van een vriend die dringend f500 noodig had. „Daar is het geld* zeide Lafargue „en nu vaarwel." Eenige dagen later volvoerde hij en zijn vrouw het plan, dat zy tien jaren tevoren hadden beraamd. Vermiste haringloggers. Uit Emden seint men drie haringlog gers de Jacob van de Neptunfisscherei, de Braunschweig van de Emdener haring- visschery en de Derffiinger van de ree- dery Groszer Kuifurst, die op 18, 29 en 27 October zyn vertrokken, zyn nog steeds niet teruggekeerd. De bemanning van de Jacob (13 man) bestaat geheel uit Nederlanders. In Parys is aan het daglicht geko men een monsterachtig zedenbederf. Achter slot is gebracht een zekere Fla- chon, directeur van het blad La Lanterne en een van de meest invloedryke leden van de radicaal-socialistische party in Frankryk, Die heer was bevriend met een groot aantal ministers en gewezen minis ters van Frankryk, en was er in zyn blad op uit, om dag in dag uit zedeschandalen te vertellen van priesters en nonnen, die nagenoeg alle van a tot z verzonnen waren. Uit is gekomen, dat die Flachon alleen voor zyn hoofd, een driehonderd tal jonge meisjes, bij hem gebracht door tusschenpersonen of door de moeders, heeft onteerd en hierdoor zedeiyk en licbameiyk mishandeld. En het karak teristieke van de zaak is, dat deze zooveel mogeiyk wordt g'doofpot, in het belang der Fransche regeeringspartyen. Hoeveel invloeden zyn bezig geweest, om hem uit de handen van de justitie te redden, maar dit schijnt niet te gelukken. En het is onder leiding van een dergelijk indi vidu, dat de Fransche bevolking wordt voorgelicht ook op het gebied van wat fatsoenlijk is en niet! Kaasdief8tal. Uit Antwerpen meldt menBy aan komst van een trein uit Nederland heeft men geconstateerd, dat niet minder dan 3(0 Hollandsche kaasjes verdwenen waren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Turksche Collectant. Hooggeachte Redactie, Daniël Emmanuel, de mau over wien meermalen in de dagbladen werd ge schreven, is zyn collectetocht op Zuid- Beveland begon neq, Zaterdag vervoegde hy zich by my. Aanvankelijk volgde ik den mad van ds. Scharten (Nederlander van 9 DecJ, doch toen hy Zondag tweemaal by my ter kerk was, meende ik hem 's avonds ten mynen huize te moeten noodigen. Weliswaar maakt hy op my niet be paald den indruk van onbetrouwbaar te zyn maar als zyn zaak goed is, dient het toch officieel bevestigd te worden vóór hy vérder reist in het belang van hem en van het christeljjk publiek. Hy zal zich opnieuw tot den consul van Turkye wenden met het verzoek tele grafisch bericht omtrent hem te vragen van den Bisschop der Nestoriaansche kerk in Turkye, zjjn zender. Doet by dit wordt die inlichting gevraagd, is het antwoord gunstig en wordt het in de dagbladen gepubliceerd dan zal hy zeker verder welwillend ont vangen worden. Doet hy het niet en gaat hy toch verder Zeeland in, dan zou ik zonder aarzelen zeggenvolgt ds. Scharten'a raad en geeft hem niet. Ik meen dat het in het algemeen be lang is deze mededeeling te doen. Wilt U zoo goed zijn, dit te plaatsen in Uw blad? D by voorbaat dankende heb ik de eer te zyn, Hoogachtend, Uw dw. J. C. FONTEIN, N. H. Pred. Rilland-Bath, 18 Dec. '11. Den Haag. Mr. Van Swinderen bracht een rustigen nacht door. De koorts is afnemend, doch de patient is zeer zwak. Amsterdam. De eerste kamer der recht bank alhier heeft uitspraak gedaan in het geding tusschen >-e Echo en Le Tele graaf. De Echo is als eischeres niet ont- vankelyk verklaard en veroordeeld tot betaling der kosten van het proces a f100. Baarland. De gemeenteraad vergaderde j.l. Zaterdag 16 Dec. Tegenwoordig waren alle leden. Opening 's namiddags 2 ure, door den voorz. Notulen vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorz. mede dat de waterbak by inschry ving is verkocht voor f 26.- Komt aan de orde benoeming lid Burg. Armbest. vacature J. de Jager. Gekozen J. de Jager met 5 stemmen, terwyi C. van Wingen Jansz. en A. Moerdyk ieder 1 st. verkregen. Laatstgenoemde was met J. de Jager op de lyst van aanbeveling gebracht. Volgt benoeming lid de C. t. w. v. Schoolverzuim, vac. G. de Jager. Gekozpn De Jager met algemeene stemmrn. Na gehouden bespreking wordt besloten de thans bestaande voorwaarden voor ha- venverpaehting ook voor de verpachting der haven 1912 in toepassing te brengen. Straatvuil jare 1912 zal by inschry ving worden verkocht. De raad besluit als mede dat de publieke werken alsKlok luider, klokkenist, schoonhouden school en gem. huis voor 1912 onderhands zal worden aanbesteed, aan dezelfde perso nen die thans deze functies bekleeden. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de lantaarnpaal met, lichtoorn die reeds lang in de nabyheid van het oude kerkhof geplaatst had moeten worden, nog niet is geleverd, zynde de oorzaak dat dit werk nog onuitgevoerd is ge bleven. De Nortonpomp dezen zomer geslagen zal voorkopig nog blijven staan, wordt besloten. Het straatvuil dat thans wordt neer gelegd aan de noordzyde der dorpsvate kan het daarin bevindende water veront- reir igen. Daarom wordt besloten dit een andere bergplaats te geven. Dhr Schout vestigt de aandacht op een gedeelte der havenbedding welke onvoldoende schynt te wezen tot be- hooriyke ligging der schepen. De voorzitter zegt verbetering toe. Daarna sluiting der vergadering. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Middelburg. In de hedenmorgen in de Sociëteit z/St. Joris" te Middelburg gehouden ver gadering van bovengenoem ie afdeeling, welke gepresideerd werd door den heer Jan Polderdyk, deelde deze med-3, dat de voorzitter, de heer jhr. P. J. Boogaert, wegens uitstedigheid verhinderd is de vergadering by te wonen. De notulen der vorige vergaderiDg werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren verschillende ver slagen over paardenkeuringen, paarden- fokkery en landbouwproefstations. Ver der de voorwaarden waaronder tuber culeus vee door de regeering wordt overgenomen en verschillende brochures over landbouwaangelegenheden. Nog eene mededeeling vaD het hoofd bestuur over het in het vervolg weke- ïyks verschynen van hetjiandbouwblad. Ten slotte werd voorgelezen een ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 2