No. 61 1911 Maandag 11 December 26e Jaargang NIEUWSBLAD I VOOR ZEELAND J. A. VERTREGT. CHRISTELIJK- I HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIX te nidiMbi Tg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ig in IMhrj IE) IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p.. Ï.25 Knkele nu tnmers. v.n 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S BN >nn 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer !0 cent Fi tnilieberichten van I—10 regel: 1.—, iedere regel m. er 10 cent. De antirevolutionaire Kiesvereeniging overwoog by de candidaatstelling van een hsrer beste leden voor den gemeente raadszetel in III dat het derde district by goede bewerking en opkomst is een Rechtsch district. Voor dit district hebben de heeren De Veer, Verhage en De Rijcke al sedert jaren met eere zitting. In de districten I en II is sedert de uitwerping van den heer Koole voor de Rechtsche candidaten geen kans meer gekozen te worden. Daarom houden de antirevolutionairen liefst zoo lang mogelijk hunne aanspra ken op het derde district vast, als op 't bolwerk, waarachter de politiek der liberalen en vryzinnig democraten hen heeft teruggedrongen. Zy mogen daarom dan ook niet nala ten, ook by deze verkiezing een ernstige poging te doen om ook dezen zetel te winnen. De liberalen kunnen wegens hun talsterkte in de beide andere stern- districten op ruim twee derden der raadszetels beslag leggen. Dat zy nu, by monde van de Middelburgsche Courant, ons vertellen dat wij, antirevolutionairen, genoegzaam aan het ons toekomend ge tal zyn, en dat het daarom ditmaal weer een sociaal democraat moet zyn, is een bewering die slechts door een baatzuch tige staatkunde kan zijn ingegeven. In dien er reden bestaat om een broeder van Links, zij 't ook van den uitersten vleugel naar 't Stadhuis te zenden, kun nen de vrijzinnigen beter een zetel in hun eigen districten voor dezen open makenwaarom moeten de antirevolu tionairen voor dezen het loodje leggen Indien de Middelburgsche Courant en haar vryzinnig democratische trawan ten hun zin ktegen, waren er geen anti revolutionairen in den Raad, misschien hoogstens by hun gratie een. Men her- innere zich maar, wat dat blad schreef by de verkiezing van den heer v. Voorst Vader, en by de aftreding van den heer Koole. Wy houden tegenover deze politiek van het enge hart de vlag hoog en hand haven met kracht de candidatuur van 9 Dec. 1911. Tweeërlei indruk. Het Congo-debat in de Belgische Kamer heeft tweeërlei indruk achtergelaten. De lezer weet dat het socialistisch lid Vandervelde den minister Renkin had geïnterpelleerd over verschillende onge rechtigheden in Belgisch Congo-gebied, en dat de minister dezen interpellant be antwoord heeft. Maar hoe is dit nu afgeloopen Leest men liberale bladen dan heeft de minister het er maar slecht voor laten zitten. Leest men daarentegen katholieke bladen, dan heeft Vandervelde het ei- treurig afgebracht. Zoodat men niet kan zeggen welke indruk de juiste is. Volgens de N. Crt., die haar inlichtingen by een socialistisch blad de N. Gazet inwon, was de minister zeer zenuwachtig en nam het debat een voor dezen zeer ongunstige wending, handhaafde de in terpellant zijn beschuldigingen en laakte by de pressie der congegraties op den minister om den wegens wreedheid te ruggeroepen pater Dalle weer naar Congo terug te zenden. Volgens de katholieke pers heeft de minister den interpellant ter de re van antwoord gediend, toon ie hy 't logen- achtige van al diens beschuldigingen aan, en verklaarde hy inzake pater Dalle dat deze in krankzinnigheid een inboor ling had vermoord, deswege naar Belgie teruggeroepen was, nu weer, hersteld, naar Congo was teruggekeerd, op verzoek van diens advocaat, den socialist v. d. Meere, en dat deze hem thans op 's mi nisters mededeeling van de beschuldiging door Vandervelde ingebracht, bericht had dat de maatregel rechtvaardig was en de minister dit voor 't Parlement mocht verklaren. Volgens liberale bladen heeft de minis ter »erkend« dat sommige missionarissen alcohol stookten om die aan hun vrienden te „geven". Volgens katholieke bladen heeft de minister gezegd dat zy dit doen ter be waring van kruidkundige en wetensc'nap- peiyke specimens. Het is in België biykbaar al even als hierhet Zendingswerk en de arbeid van het Rechtsche kabinet moet in discrediet worden gebracht, het mag niet deugen. Tegenover deze scbynt 't moeiiyk onpartijdig in zyn beoordeeling te zyn. En de liberalist praat den socialist na, of laat diens valsche voorstelling onweersproken voortwoekeren. De vuile kant van de politiek! De 6e theol. hoogleeraar te Leiden. »Groen van Prinsterer, schrijft De Standaard, ging er ons in voor, om op heffing te vragen van de theologische faculteit aan onze drie Ryksuniversitei- ten. »Nu hebben de verschillende kabi netten deze faculteit tot .dusver min of meer in de schaduw laten staan. Ze heeft 4 hoogleeraren te Groningen, 4 dito te Utrecht en 5 dito te Leiden, op respec- tieveiyk een 30-tal studenten te Gronin gen, 80 te Leiden en 180 te Utrecht." Doch nu vernemen we op eenmaal, dat, nota bene, een Minister uit ons Christeiyk Kabinet hieraan een einde wil maken, en ook de theologische faculteit, in stede van ze op te ruimen, althans aan éóne Universiteit volledig gaat equipeeren, en dit wel door nu alvast een hoogleeraar aan te stellen in het Grieksch-Oostersch-ChristeD dom. Hiervan nu begrypt men niets. Wat vroeg of laat weg moet krach tens onze beginselen, gaat men ver sterken. Nu al vast, en straks nog meer. Doch dat niet alleen, want als ge dan één van 'de drie theologische facul teiten sterken wilt, dan zouden we zoo zeggen Neem daartoe dan althans die Universiteit waar de meeste stu denten zijn, niet nu pas, maar sinds jaren. Uk dus Utrecht. Maar neeD, dat doet men niet. Utrecht blijft op 4, en Leiden, dat er reeds 5 had, klimt op 6. Sterker nog. Beö Christeiyk Kabinet kiest voor de vervolmaking de moderne faculteit van Leiden, en laat Utrecht, dat aan Gods Woord vasthoudt, op 180 studenten met de 4 hoogleeraren staan. En waarmee wordt dit nu goedge praat Hiermee dat Oostersehe archivalia te Leiden zoo ryk zyn. Uitnemend, maar dit kan nooit tot iets anders leiden, dan om in de Letter kundige faculteit iemand meer aan te stellen, nooit in de Theologie. Vooral niet wanneer men nu het Grit ksch-Oostersch Christendom op den voorgrond wil schuiven. Immers wil men er toe overgaan, om geschiedkundig de voor ons belang- ryke deelen van het kerkeiyk leven nader te onderzoeken, laat men dan een hoogleeraar aanstellen voor de vaderlandsché kerkgeschiedenis, voor het Gereformeerd-Germaansch-Chris- tendom, voor het Luthersche Christen- 'dom enz. Maar wat ter wereld heeft Nederland met de gansch vergeten en verdwenen kerk van Edessa en om streken te maken. Van zulk een plan begrypen we niets.* De „duurte" en „de armoede". Niet evenredig aan de styging dei- levensmiddelen, doch deze aanzieniyk overtreffend is de loonstandaard in de laatste twintig jaren gestegen. Het verhand tusschen deze beide sty'gingen dient men wel goed in 't oog te houden by het doen vaD vöorstellen tot leniging van den nood, als hij bestaat. J. S Meuwsen. (Middenstandsbond, 4 Nov.) In onze stad (Groningen) staat op het oogenblik een paardenspel en wie nu eens een oogenblikje tijd over heeft om te zien wie naar dat spel stroomen, zou waarlijk niet den indruk krygen, dat de kleinere luyden tegenwoordig gestriemd werden door de hoDgerzweep. 0Standaard20 Oct.) Zeker zyn- er arme, heel arme gezin nen. Door allerlei ooizaakook door ei gen schuld. Welke te helpen Christen plicht is. Maar wie de gansche arbeidersklasse onder „de armsten der armen" rang schikt, kent het leven niet of schryft met opzet cnwaarheid. (Studiën en Schetsen, prof. Fabius.) otsp mm mmmm. De vrouwen en het tarief. Naar aanleiding van wat te Groningen geschiedde, waar onder leiding van Prof. Verrijn Stuart de vrouwen voor den vrij handel worden gemobiliseerd, lezen wy in onze Nieuwe Provinciale Groningsche Crt. Nu kan ik een leuke historie vertellen, de historie van een petitionnement,zooals zeker in ons land nog nooit een petition nement tot stand kwam. Heel onze stad is er van iD rep en roer. Daar was een professor,een groot vriend van den vrijhandel, die eenige deftige 'libe rale dames byeen riep. Ja, er liep zelfs een verdwaald schaap tusschen uit anderen kring. De dames vormden een commissie voor het huisvrouwpetitionnement tegen de tariefwet, en zooals dat behoort met alle deftige commissiën, ze werd geïnstalleerd met een deftige rede. Een rede tégen de vreeselijke plannen van het Christelijk Kabinet. Een warm woord tot opwek king onzer huisvrouwen om het gevaar nog tydig af te wenden. Groot is reeds het leger dat tegen de plannen van ons ministerie optrek zout- importeurs, meelhandelaals, turfstrooisel- fabrikanten, sociaal democraten, winke liers, enz. Ben nieuw legercorps zal daaraan wor den toegevoegd. Een legercorps van huis moeders. Luide zal de stem van de huis vrouwen klinken en welke regeering zou de stem der vrouw, der Nederlandsche huisvrouw, weerstaan Een petitionnement, duizenden hand- teekeningen van vrouwen, door vrouwen aangeworven. De arbeid begon en ik wil enkele ge wichtige momenten uit dezen grootschen strijd verhalen, om de hooge waarde van dit petitionnement te doen gevoelen. Ieder zal moeten zeggendat het nu uit is met de protéctie-plannen. Tegen zulk een aanval is geen ministe rie bestand. We verplaatsen ons allereerst in een eenvoudige huiskamer. De huismoeder heeft voornaam bezoek ontvangen. Een dame, die haar handteekening komt vra gen op een lyst. Eerst had zij de dame aan de deur willen afwijzen en geroepen„wie geven nait" maar de dame kwam niet om. een gift. „Zie eens juffrouw", zoo redeneert zy zoeteiyk, „weet u wel, dat men alles nog duurdei wil maken „Nog duurder mevrouw en alles is al zoo duur, kool „3a, de kool, juffrouw, is duur,maar wat wacht u straks nog Er komt een wet,die alle artikelen, voor uw huishouding be- noodigd, zal verhoogen in prys". „Och, och, mevrouw, 't is toch erg*. „Maar," zegt de dame, „er is wel iets aan te doen. Zet uw naam maar op deze iijst en 't gevaar wordt afgewend. Doe 't gerust, er is heelemaal geen gevaar bi). U verklaart alleen, dat u niet graag wilt, dat alles duurder wordt. En dat verlangt u toch niet?" „Welnu, mevrouw maaren plot seling komt het bedremmeld vrouwtje op een idee „als mevrouw vanavond eens terugkwam, myn man....". „Uw man moet er buiten biy ven, juf frouw. 't Is niet om een man te doen. Neen, u moet teekenen. Uw man vindt dat natuuriyk wel goed". En het succes bekroond den arbeid. De vrouw teekent. Zoo zyn er zelfs anti-revolutionaire huisvrouwen ingevlogen, die, als ze 't geval aan haar manrien vertelden, heel wat over haar onvoorzichtigheid moes ten hooxen, en die, toen ze begrepen waar 't om ging, heel den avond van streek waren over 't gebeurde. Een ander geval. We treden een tehuis binnen van'oude vrouwtjes. Gezellig zat zooeven 't gezelschap te keuvelen over oude tijden.... maar plotseling is alles in spanning. Een paar deftige dames traden binDen en groeten de oudjes recht hartelijk. Een oud, half versuft besje wordt aangesproken. „Zeg eens, vrouwtje, ik wou je eens vragen je naam te zetten op deze lijst...." „Mijn naam zetten, maar 'k heb 't schrijven haast verleerd.. „Wel kom, 't zal nog wel gaan. Hier is pen en inkt." En de pen wordt in de beverige hand gedrukt...- „Maar wat beteekent dit vraagt het besje. „O," roept de dame, „ze willen de koffie duurder maken en alles zal straks veel, veel meer kosten..Wil je dat „Óch heden nee mevrouw „Nu, schrijft dan maar...". Zet maar mevrouw.... dar staat beter..." 't Oudje schudt van den lach. „Ik mevrouw mevrouw „Waarom niet, 't gaat naar den minis ter, zie je...." Én daar stond het met beverige let ters mevrouw.... En ze waren allemaal mevrouw en ze teekenden graag. Waarom ook niet? Och, wat hebben de oudjes er lang over gebabbeld. Op haar ouden dag nog me vrouw worden. Ze begrepen er niets van. Maar de dame ging triomfanteiyk heen. Welk een succes.... Een derde geval Nu gaan we saam naar een brei-inrichting. Daar zitten een honderd meisjes vroo- lijk en druk byeen. Een dame komt binneD, begeleid door den chef. Meisjes" wordt er gezegd, „daar is een dame, die jullie namen graag hebben wil op een iy'st". „Ja meisjes", zegt de dame, „'t is in jullie eigen belang. Men wil alles duurder maken, je haarkam en je schorten en je japonnen Algemeene consternatie,,'k Zal 't kort vertellendat komt van de tarief- wet, maar dat begrijpen jullie misschien niet goed. Teeken echter op de lyst en alles blijft net zooals 't is«. De onderteekening begint onder alge meen gegiegel Jantje eerst„Waar teekenen, me vrouw." „Hier onderaan, je moetschry- ven mevrouw." >Ik mevrouw?" Jantje schaterlacht. „Nu dat staat wat beter, 't kan geen kwaad", dringt de damé aan. Och, wat hebben de deernen een pret. De een schrijft: mevio, de anderme- frauw, de derde mefro enz.'t Wordteen prachtige lyst. En lang giegelden en keuvelden ze nog over !t müakele geval. En als Jantje 's avond# haar vryer te genkomt, dan zegt ze: een beetje res peet as 't je blieft, mijn jongen, ik ben „mevrouw" geworden. De jongen staat verbaasd te kijken. Mevrouw, je bent noch niet getrouwd en dan mevrouw Ja, zegt Jantje, dat begrijp jij zoo niet. Maar dat komt vaD de tariefwet... Tariefwet vraagt de jongen. Och, domme eend, dat snap jij niet. Die tariefwet is ook alleen voor ons en ze legt het haar vryer uit, die er alte met nog niets van begrypt. Maar Jantje is heel den avond vol van 't gebeurde. Zoo komen de lysten vol met namen en allemaal mevrouwEn allemaal tegen de tariefwet. Is er ooit mooier pe titionnement in elkander gezet Ea thans een blik in de toekomst. Weer is 't deftige dames-comité byeen en weer staat professor voorden katheder. Er heerscht een blyde stemming in de vergadering. Dames, aldus de geleerde, ik dank u voor uw energieken arbeid. Wie had ge dacht, dat er zulk een tegenstand was tegen de plannen der regeering. Dat er zoo'n zuiver gevoel werd gevonden by de' Nederlandsche huisvrouw. Dat zij zoo goed haar belang begreep. Wat gy ver richt hebt, dames, is een reuzenwerk geweest. Een werk, dat de vrouw op een hooger standpunt heeft geplaatst. Wie kan, waar 't g azond verstand zoo duideiyk heeft gesproken, hier het kies recht weren Rotterdammer. T WEIDE KAMER. Zitting van Vrijdag. Een afschuweiyk misverstand. Zoo noemde onze minister van Koloniën het. En zoo biykt het al meer en meer. Dat zullen onze lezers gisteren, toen zy ODder Telegrammen van dit schokkend Kameriacident kennis naman, met mi nister De Waal Malefiji oogenblikkelijk eens geweest zijn. Dr. Kuyper is onze leider. Deze staats man spreekt voor de onzen het groote woord. Maar mannen als Heemskerk, De Waal Malefyt, Talma en Colijn belijden toch niet minder hartelyk dan dr. Kuy per de antirevolutionaire beginselen en zijn in het beleven van deze beginselen toch niet minder trouw dan de afgevaar digde van Ommen. Vandaar kon het niet anders, of nu broeders vau hetzelfde huis zoo fel tegen over elkander stonden, moest er een mis verstand in het spel zpn. Dat is nu gelukkig uit den weg ge ruimd. Dank zij dr. Kuypers optreden. Met een breed gebaar wees onze mi nister-president Donderdag de beschuldi ging van dr. Kuyper af. Dat Z. Exc. zich verdedigde was zyn recht en plicht, maar hij had de zaak moeten uitzoeken, hij had niet moeten rusten voor en alleer hy precies wist, waar dr. Kuypers ont stemming uit voortvloede. En dan had de minister den leider der antirevolutionaire party kunnen aantoo- nen, dat hy zich vergiste. Die motievee- ring bleef nu echter achterwege. En het scheen of de zaak daar mee was afge daan. Dat beviel dr. Kuyper echter niet. Hy die van* zijn hart nooit ge<m moordkuil maakt, vroeg het woord voor een per soonlijk feit. En daar kwam wat los. Uit de eerste hand. 0nz8 lezers namen er reeds ken nis van. Ook van het antwoord van mi nister De Waal Malefyt. Daaruit bleek reeds, dat de zaak spoedig bijgelegd zou worden. Dat geschiedde in het antwoord van minister Heemskerk en deze oplossing wercf onderstreept door de dupliek van dr. Kuyper. We meenen onzen lezers geen ondienst te bewyzeD, met van dit debat een ob jectief verslag te geven, zooals wy dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1