No. 59 1911, Vrijdag 8 December 26e Jaargang 3HRSSTEUJ& HlSTORlSeS VOOR ZEELAM J. Al, Veriregt, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed* So j» DE JONGE-VERWES F* te Goes F. P. D'HUIj te iiddelbr rg PRIJS DER ADVERTENTIËN Middelburg. - LEESTAFEL. SE asBaBBBaMBaaaagsaKfr L^2gE^E£:, IEi )EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p.3.25 Knkele nutnmers. 0.05 UITGAVE DER FIRM/* S EN \n 1—5 regels 50 cent, iédere regel meer 10 cent F, milieberichten van 1—10 regel." l.—„ iedere regel m er 10- cent Voor de stemming in het derde district voor een lid van den gemeenteraad be velen wy met aandrang aan den candi- daat der rechtsche partyen 7 Dec. 1911. De Rotterdammer vraagt of deStaats- begrooting nog eenige teekening zal bren gen in de verhouding der politieke par tyen met het oog op de stembus van 1913en met name hoe het links staat met de concentratie kansen. „Men zal zich herinneren de motie, dezen zomer door den Bond van Vry- liberalen aangenomen. Deze motie hield twee dingen in. Vooreerst werd verklaard, dat de Bond bereid was, om mede te werken tot vervanging der bestaande kiesrechtregeling door een niet-attribu- tieve regeling dit is dus, wat men zoo in de omwandeling algemeen kies recht noemt met uitsluitingen. Daar naast werd echter verklaard, „dat een gezamenlyke actie van de vrijzinnige groepen onder de leuze van grondwets herziening om te komen tot idVoering van algemeen kiesrecht, niet tot ver betering van den politieken toestand zal lsiden en derhalve geen aanbeveling verdient". Hiermede in overeenstemming was het tegenstemmen door de aanwe zige vry-liberalen tegen de motie van den heer Borgesius by bet jongste kies rechtdebat. „Daarmee staat alzoo vast, dat de vrij liberalen zich, als zy op dit standpunt biyven staan, niet zullen kunnen voe gen bij een concentratie, die zich tegen het Kabinet en tegen de rechtsche coali tie keert enkel onder de leuze van alge meen kiesrecht. En garandeert men uitsluitingen of andere maatregelen, als recht van amendement voor de Eerste Kamer, dan zullen de meer geavanceerde groepen als vry zinnig democraten en socialisten zeker niet medegaan.* De vry-liberale Kamerleden zyn tot op dit oogenblik wel afkeerig, maar hunne eventueele afsnyding uit het concentratie-verbond zal toch geen effect sorteerenzy zyn generaals zonder leger. Dat weten die hen afwyzen ook wel. Op de kracht van den elan in 1913 zal hun afzonderiyk optreden geen invloed hebben. Het biyft in de toekomst Links tegen Rechts. De verderfelijke gevolgen van het neo-malthusianisme doen zich in meer dere hoofdsteden van Europa op onrust barende wyze gevoelen. Er zyn al plaatsen waar het aantal sterfgevallen dat der geboorten overtreft, hetgeen zeggen wil dat de bevolking er zienderoogen afneemt, de levende werkkrachten in de naaste toekomst minder worden, en de zedeiyke welvaart gevaar loopt. Tusschen 1880 en 1909 daalde het ge boortecijfer te Berlijn van 40 op 21te Crefeid van 43 op 24te Hamburg van 38 op 24; te Dresden, Straatsburg en Hannover van 35 op 23; te Weenen van 40 op 22te Brussel van 32 op 16 per duizend inwoners. Nu mag Nederland wat achteraan komen, het feit mag toch immer vast gesteld, dat de mode uit Duitschland en Frankryk haar weg steeds neemt naai de landen aan de Noordzee, en het kwaad van het neo-malthusianisme zich ook daar daning zal doen gelden. - Daarom dient nu reeds krachtiger dan te voren tegen dit kwaad te worden ge waarschuwd. Niet in de eerste plaats van zedelijk- heidswetten, maar van de prediking des Woords en der eischen van Gods heilige wet behoort heil verwacht te worden. En daarmee saam behoort te gaan de be werking der volksopinie inzake de groote gezinnen. Vooral in vryzinnige kriDgen worden huisvaders die veel kinderen hebben, deswege uitgelachen; men spreekt schamper over hen. In weer andere, helaas ook christelijke kringen worden dergelijke huisvaders uit ambteiyke be trekkingen geweerd, of laat men hen naar een geschikte woning zoeken. En zoo is er meer. Ook hiertegen moet meer algemeen het protest gaan. En alle ouders moeten steeds meer van de voortreffelijkheid van den kinderzegen worden doordrongen, en van de zekerheid der beloften Gods om trent henzelven, maar ook omtrent hun zaad. Heel het land heeft zyn verontwaar diging uitgesproken over de onzedelijke goor- en viesheden uitgehaald door leden van het Leidsche Studentencorps. Hunne Utrechtsche collega's zijn echter Diet zoo heel veel beter. Biykens mededeeling in de bladen heb ben de Utrechtsche st^enten op St. Nicolaasdag eenige persiflages vertoond op bekende gebeurtenissen. Op zichzelf een onschuldig vermaak, waarom men nog wel eens lachen kaD, wanneer 't boven de grenzen der beta- meiykheid blijft. Ver daarover heen evenwel ligt het geen zy hebben vertoond als persiflage van de instelling van den „marine- dominée. Wel noemen brave bladen als bijv. de (vry Liberale) Nieuwe Courant dit „het alleraardigst", doch, het is nu eenmaal zoo, smaken kunnen verschil len. De studenten lieten namelyk door de stad ryden een grooten wagen, voorstel lende de Piet Sein, bemand met tien matrozen en in in hun midden „de dominéé". De wagen had tot opschrift: „Lang leve de Matrozen-vloek De zeeslang en 'tgezangenboek." en op een bord stond „Matrozeke wildet gy dansen, Dan zal ik u lezen een tekst. Wel neen ik, zei 't matrozeke, Zeg ben je jandorie behekst? Ik wil niet dansen, Ik kan niet dansen, Dansen is onze regel niet, Matrozen en dominé's dansen niet. Matrozeke wildet gij dansen, Dan krijg je van mij een pot bier. Wel ja ik, zei 't matrozeke, Wat(l) is 't nog al niet hier? Ik wil wel dansen, Ik kan wel dansen, Dansen is onze regel wel, Wij echte matrozen, wy dansen wel". De grap is minder schuldig dan de Leidsche viezigheden. Maar de geest des tyds valt er toch wel uit te proeven. Af keer van de religie, haat tegen den „domi nee," zin voor het platte en „paganis- tische." Het geschiedt trouwens alsaltyd door onze toekomstige juristen, artsen en volksopvoeders, volksvertegenwoordi gers en ministers. Eea vloek. (Red. Zifuw.) De wonderen van den Zaligmaker, door G. Wielen ga, predikant te Zwollemet een voorrede van prof. dr. H. Bavinck. Kampen, J. H. Kok. Nu dit mooie werk compleet is, ves tigen wij nog eens de bijzondere aan dacht op deze uitgaaf. De schry ver heeft met groote nauwkeurigheid de wonderen des Heeren behandeld en toegelicht, cok in hunne aanleiding en gevolgen. Lang staat by stil by het aangrypendste won der de opwekking van Lazarusook behandelt hij het wonder (teeken) door den verheerlijkten Christus verricht. Ouzo Jongelingsvereenigingen zullen by hunne Bijbelbespreking van deze uit gaaf groot nut hebben; de schrijver geeft populaire, hoogst leerryke verhan delingen, met velerlei bijzonderheden, en motiveert op vele plaatsen zyn meening waar hij afwijkt van die van andere Bybeluitleggers. Wie aan zyn onder wijzer, Zondagsschoolonderwyzer, predi kant of vriend een geschenk van be vende waarde, een dankbaar geschenk, heeft toegedacht bestelle deze goedkoope uitgaaf bij zyn boekhandelaar. Ons Tijdschrift, onder red. van L. Buckman, C. Gerretson, en anderen. 's Gravenhage, D. A. Daamen. De 11e aflevering van den 16en Jaargang bevat onder veel lezenswaardigs: een paar „Verzen" van H. Petermeyer, aan doenlijk en gevoelvol, „Mijn jongen". Dr Gunning beoordeelt met lof de »Eere- dienst* van dr Kuyper. Ons sympathiek is zijn slot„Dr Kuyper staat in dit boek voor ons als een man van nog ongebroken kracht. Hy beheerscht het uitgestrekte veld van den „Eeredienst" met hetzelfde meesterschap wa aruee hij op zoo menig ander terrein zyn machtige stem deed hooren. Toch is hij de grens der sterken reeds over, en nadert hy die der zeer ster-' ken. Gewooniyk gaat dit, tot onze veroot moediging, met vermindering onzer gees teskrachten gepaard. Hem blijve die ervaring bespaard, want zij zou hem wel zeer vreeseiyk zijn. God krone zyne grijs heid met altoos rijker genade, en bereide ook hem eene plaats in de groote Liturgie van het Nieuwe Jeruzalem". Ter aanvulling van het verslag in ods vorig nummer ov9r de Woensdagmid dag gehouden vergadering van den ge meenteraad te Middelburg dient het vol gende vermeld. De heer Boudewijnse was wegens on gesteldheid afwezig. Ingekomen was nog esn bericht dat het rijk genegen is het pakhuis van het Oost-Indische huis voor f200 minder aan de gemeente te verhuren dan tot nu toe, als de gemeente op zich neemt f70 assurantie te betalen. Bij de stemmingen voor leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, vroeg de heer De Veer of de heer Onderdyk voor zyn benoeming be dankt heeft. De voorzitter zeide van niet. De heer De Veer merkte toen op dat de voordracht der commissie h°m zeer getroffen heeft, daar afgeweken is van de goede gewoonte om den aftredende aan te bevelen. De mededeeling van de commissie over aanvulling der hygiënische sub commissie noemde spreker alleen een doekje voor het bloeden. De commissie mag den raad de wet niet voorschryven. De raad zou door het niet verkiezen van den heer Onderdijk zich zelf een klap in het gezicht geven. De burgemeester zegt dat de commis sie bevoegt is te oordeelen wien zy in haar midden hebben wil. Hetzelfde mo tief van thans gold ook de vorige maal by het opmaken der aanbeveling. De commissie geeft thans de toelichting, omdat zy gemerkt heeft dat de raad niet goed begreep waar het om gaat. De heer de Veer acht den heer On; derdyk ook bevoegd zitting te nemen in de bedoelde subcommissie. De heer Bolle zal, als bij de eerstvol gende vacature de heer Onderdijk niet wordt aanbevolen, hem zelf noemen, maar zou als hy het motief gekend had ook niet op den heer Onderdijk gestemd hebben. Thans werd gestemd en verkreeg de heer A. L. J. Goethala 8 stemmen, de heer L. Onderdyk 4, de heer P. Koole 2 en de heer Vertregt 1 stem. De post werkloosheid werd zooals reeds gemeld aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Van Teijlinger., De Rijcke, Tak, Gratama, Bouwmeester, Sprenger, Hurgronje en Adriaanse. In den oorspronkelijken staat van te rooien Doornen werd nog een wijziging aangebracht op voorstel van den heer Tak, bepaald werd met 8 tegen 7 stem men 4 populieren op het Molenwater niet, te rooien. Een voorstel van den heer Van Teij-, lingen om 4 kastanjeboomen by den Kruidtuin niet te rooien werd verworpen met 7 tegen 8 stemmen. De heer Bolle keurt het nog af, dat reeds voor dat de raad een besluit neemt de boomen genummerd en daardoor ge schonden zijn. De heer Den Bouwmeester, wethouder van fabricage zegt, dat dit slechts bij uitzondering is geschied. Bij de bespreking van bet voorstel tot het geven van toeslag op de loonen van gemeenteambtenaren en werklieden, zegt de heer De Rijcke, dat hij op de lijst mist den torenwachter. De voorzitter zegt dat er nog wel meer personen zijn, die er niet op voorkomen, en dat bij den torenwachter ook de emo lumenten mederekenen. Do heer De Rijcke meent, dat dit niet zoo moest zyn. Deze man verdient slechts f 400 en komt wel degeiyk in aan merking. De beide wethouders wyzen op het groote bedrag de emolumenten, dat wel f 700 f 809 per jaar bedraagt. Hierop trekt de heer De Rycke zijn voorstel in. De heer Adriaanse kan zich niet best met de regeling door B. en W. voorgesteld vereenigen en zou op alle loonen tot f 15 een toeslag willen geven en verder bepalen dat loon en toeslag samen niet meer dan f 15 mogen bedragen. De heer Tak wijst er op, dat dan de onbillijkheid geschapen werdt, dat perso nen met minder salaris tydeiyk meer zullen hebben dan boven hen staande per sonen. Dit is volgens den heer Adriaanse slechts schynbaar en er moet systeem bestaan. De voorzitter meent, dat het voorstel van B. on W. zeker niet onbillyk is. De heer Tak zegt, dat het hoofdmotief is geweest biliyk te zyn. De heer Bolle meent, dat B. en W. niet aan de gedachte van den raad hebban vol daan. Men had evenals bij de Staten ieder een bepaald vast bedrag moeten geven. Spreker stelt voor het voorstel van B. en W. terug te zenden, met verzoek eeB ander te doen, waarin zyn meening is neergelegd. Nadat 9 voorzitter nogmaals het voor stel van R. en W. verdedigd heeft en de heer De Veer er op gewezen heeft, dat het voorstri-Bolle te laat komt en in de vorige zitting had moeten inkomen spreker meend deze zaken aan B. enW. te moeten overlaten werd 't voorstel van B. en W. aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die van de heeren Adriaanse en Bolle. Na op verzoek van den erfpachter een kleine verandering in het contract te hebben aangebracht wordt beslcten tot uitgifte van grond aan de Oude Haven aan O. J. Stomps. Op voorstel van' den burgemeester wordt overgegaan in een zitting met gesloten deuren. Na heropening wordt zonder discussie of stemming het voor stel van B. en W. aangenomen betref fende het doen van een oproep voor conrector aan het Gymnasium op een jaarwedde van f 2750 of f 250 meer dan tot nu toe betaald werd. Op voorstel van de commissie voor de strafverordeningen wordt de politiever ordening in overeenstemming gebracht met de trekhondenwet, en het nieuwe art. 250bis Wetboek van Strafrecht (wet ter bestrijding der zedeloosheid). Op voorstel van den heer Hurgronje wordt de verplichting, dat trekhonden, lie aangespannen zijn, gemuilkorfd moeten wezen, uit het ontwerp gelicht Op voorstel van dezelfde commissie wordt afwyzend beschikt op de verzoeken van de afdeeling Middelburg vandever- eeniging „Vergunning" ten eerste om het sluitingsuur van café's enz. te doen ver vallen en ten tweede om indien dit niet kan, het sluitingsuur ook toepasseiyk te verklaren op niet logeergasten in loge menten 'met logementsvergunning. Eveneens werd afwyzend beschikt op sen verzoek van de- slagerspatroonsver- eeniging „Luctor et Emergo" om eene wyziging te brengen in de politieveror dening, voor zoover deze betreft de ver plichting om de toonbanken enz. van zink te voorzien. De behandeling van het ontwerp- contract over electriciteitslevering met de Vlissingsche Centrale wordt op voor stel van den voorzitter aangehouden. De volgende motie in de vorige verga dering ingediend door mr. Sannes werd hierna behandeld. „De Raad van oordeel dat het in het belang der gemeente is, maatregelen te treffen, ten einde de zui gelingensterfte te verminderen noodigt B. en W. uit te onderzoeken welke maat regelen daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen." Daas niemand deze motie wenscht over te nemen, wordt zy van de agenda afgevoerd. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om afwyzend te beschikken op een verzoek van de kan toorbedienden der gasfabriek om vergoe ding voor overwerk. De heeren Adriaanse en Hurgronje keuren het af dat ambtenaren tot twee uur werken zonder extra vergoeding. De heer Tak verdedigt de houding van B. en W., op grond dat de ambte naren wisten dat zij na 1909 voor dit werk niet meer extra belcond zonden worden, en dat getracht zal worden zulk overwerk in de toekomst te voorkomen. De heer Bolle meent dat er een fout is gebeurd, en die moet hersteld wor den. Hy stelt voor 125 aan ieder te geven. Het voorstri van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen, die van de heeren De Rijcke, Bolle, Bogaart, Van der Harst, Snouck Hur gronje en Adriaanse. Naar aanleiding van een adres van de sociaal-democratische vrouwenclub om bij aangifte van geboorte een brochure over verzorging van den zuigeling te ver strekken wijzen B. en W. er op, dat vroe ger op een dergelijk verzoek van de ver- eeniging „Samen Sterk" is geantwoord dat de gemeente hiertoe bereid is, als de vereenigiDg de brochures verstrekt. B. en W. stellen nu voor in denzelfden geest te antwoorden. Zonder discussie of stemming aldus besloten. De vergadering wordt hierop gesloten. TWERDE K A1 E R. Zitting van Woensdag. Eerst was het woord aan den leider der Chr. Historische ÜDie. Hoe raak merkte deze afgevaardigde niet op, dat eerst het volgend jaar de tijd gekomen is om een oordeel over het kabinet te vellen. Alle ministeries haalden pas in het laatste jaar den iyken oogst binnen. Eensgezindheid is aan de rechterzijde voldoende, al is er verschil over de keuze der middelen, om het gemeenschappelyk doel te bereiken, verklaarde de heer Lohman. Dan hekelde onze Goesehe afgevaar digde de ellendige werkwyze der Kamer, een gevolg van het reglement van orde, dat geen rekening houdt met het gewy- zigde karakter der Kamer. Het reglement moet in dezen geest worden herzien, dat de wetgevende arbeid der Kamer op den voorgrond wordt gebracht, en dat de pro-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1