No. 53 1911, Vrijdag 1 December 26e Jaargang. HISTORISeh VOOB ZEELUID. VERSCHIJNT ZESMAAL PEFi WEEK S- J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F» P. D'HÜIJ, te Middelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN VEREENIEHNGSIEVES, io Buitenlandsch Overzicht ÏEÏ >EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs par irie maanden franco p. p.L25 iünfeele nummers. B0.05 Wed» UITGAVE DER FIRMA'S EN I ws3BEsas&f II in 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ceat, F, milieberïchten van 1—10 regeL 1.—,-iedere regel ai. er 10 cent, Woensdagavond hield de Bondsring Zuid-Beveland, afdeeling van den Ned. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. grondslag zijne dankdag vei gadering in de Geref. kerk te Biezelinge. Niettegenstaande het ongunstige we der, was deze bijeenkomst goed bezocht. Precies 6 uur opende de voorzitter, de heer W. Braamse uit Goes, de vergade ring op de gebruikelijke wijze, las daarna Hebr. 2 en risp allen aanwezigen een hartelijk welkom toe. De notulen werden gelezen en goed gekeurd.'Daarna bracht de secretaris zyn jaarverslag uit, dat om by zondere reden in de twee vorige vergaderingen niet kon geschieden. 's-Gravenpolder werd een Jongel. Vereen, rijk. Voorts bleek, dat in de werkwijze van den Ring een belangrijke wijziging kwam, doordat het Ringbestuur een gedeelte der te behandelen onderwerpen aan de verschillende aangesloten Vereenigingen opgeeft. De secretaris eindigde met den wensch dat „de Jongel. Vereen, een zuurdesem mocht zijn voor dezen en den toekomen den atjjd\ Vriend H. Dekker van Nieuwdorp leidde daarna .het onderwerp inHet debat op de Jongel. Vereen. Spr. deelde ons eerst korteljjk mede, wat debat is, om daarna te beantwoorden de volgende vragen 1. Waarom is debat op de J. V. noodig? 2. Op welke wijze moet het debat ge voerd? 3. Is debat zonder goede voorbereiding vrucht 4. Welke zijn de resultaten van een goed debat? Op dit onderwerp volgde een levendige gedachtenwisseling, waarin v.n.l. de vol gende punten ter sprake kwamenKan het debat te hoog gaan de taak van den voorzitter ten opzichte van het debat; wanneer mag het debat worden afge broken? enz. VrieLd Bol van lerseke leverde een opstel over: De Politiek op de Jongel. Vereen. Behandeld werden de volgende punten 1. Wat zijn Antirev. beginselen 2. Waarom hebben we die 3. Hoe moeten ze op de Jongel. Vereen, besproken worden Over dit laatste punt was de inleider 't uitvoerigst. Hij gaf de voorkeur aan behandeling volgens „Ons Program", zoo als dat toegelicht is door De Wilde, of schoon ook de bespreking volgens de Leiddraden van den Bond vruchtbaar kan zijn. Over de behandeling volgens de Leid- FEUILLETON. Toen in 1847 de immigratie naar Ame rika begon, vonden de overkomende Hol landers, toen ze te New-York aan wal stapten,daar de Gereformeerde Protestant- sche Hollandsche Kerk. Deze naam wees met nadruk terug naar Nederland als de plaats harer afkomst. Wie studie maakt van de Refcrmed Church in Amerika zegt De Hope ontdekt drie dingendat ze van Holland sche afkomst is, dat ze in samenstelling overweldigend Hollandsch is,en eindelijk, dat ze in leer en dienst, in zeden en ge woonten haar oorsprong nog hulde doet. Zjj is in naam en daad nog de Dutch Church. De Geref. Kerk, gelijk alle andere historische kerken in Amerika, werd uit Europa overgeplant, en jaren lang bleef zij met de moederkerk verbonden, ook nadat alle verband met het vaderland ge broken was. De eigenlijke immigratie uit Neder- land naar Amerika was begonnen met be oprichting van de West-Indische Compagnie in 1621, maar begon zich draden werd druk gediscuteerd en gedis puteerd, uit welke bespreking een motie voortvloeide van dezen inhoud3 „De Bondsring „Zuid-Beveland", ge hoord het referaat van vriend Bol en de discussie, daarop volgende, spreekt de wenschelykheid uit, dat de Antirev. be ginselen op de Vereen, zullen worden behandeld volgens de leiddraden van den Bond." j f Voorts kwamen in bespreking, hoe te handelen met beginselen van anders denkenden en daarmede in verband, of er geen boekje was, voor de Vereen, ge schikt, waarin die beginselen kortelijk werden ontvouwd. r- g De volgende vergadering zal tweeden Kerstdag te lerseke worden gehouden, waarin o. a. aan de orde komtDe betrek king tusschen Jongelingsvereeniging en Knapenvergadering door de Vereen, van Goes. Punt „Varia", leverde nog eenige stof tot bespreking van huishoudelijke zaken, waarna Ds. Postema op verzoek des voorzitters de welgeslaagde vergadering sloot met dankgebed, na het zingen van Psalm 72 vers 11. Een vreemde wereld. Geen lamp geeft thans meer licht genoeg, Geen brandkast is meer dicht genoeg,^ Geen woning is meer mooi genoeg, Geen kellner krijgt meer fooi genoeg, Geen spoortrein gaat meer gauw genoeg, Geen taille is meer nauw genoeg, Geen geldbeurs is meer vol genoeg, Geen uitgaansdag meer dol genoeg, Geen mode is meer dwaas genoeg, Geen knecht is thans meer baas genoeg, Geen onderwijs neutraal genoeg, Geen kind is meer brutaal genoeg, Geen werkman krijgt meer loon genoeg, Geen reclame maakt vertoon genoeg, Geen bruid heeft meer fortuin genoeg, Geen kluchtspel is meer schuin genoeg, Geen dienstmaagd is meer chicganoeg, Geen clown is meer komiek genoeg, Geen sportman is meer wild genoeg, Geen aalmoes is meer mild genoeg, Geen meisje is thans geleerd genoeg, Geen vrouw geëmancipeerd genoeg, Geen dagblad heeft meer stof geDoeg Geen straattaal is meer grof genoeg, 't Is 't onvolmaakte op deez' aard, Dat zooveel stof tot mopp'ren baart. Inzake de Marokko-quaestie die de 'laatste maanden de natiën beroerde, zijn door den Duitschen minister Kiderlen Wachter onthullingen gedaan, welke ook de Engelsche staatslieden tot spre ken hebben verlokt. eerst sterk te ontwikkelen, toen in 1626 Pieter Minuit gouverneur) van Nieuw- Nederland werd. Wellicht was er reeds onderden eersten plaatselijken-directeur, Mejj, of onder zijn opvolger, Verhuist, godsdienstoefening geweest in Nieuw- Amsterdam of New-York, doch indien ja, dan is er geen melding van, Gou verneur Ninuit was echter een man van godsdienstige beginselen. Te Wezel geboren, was hij in zijn vaderland reeds ouderling geweest, en toen hjj naar Amerika kwam bracht hjj twee zieken troosters mede eu daarmede was dan in 1626 de openbare godsdienst onder de Hollanders in Amerika begonnen. Twee jaren later kwam de eerste predikant, Jonas Michaelius, uit Nederland over, en met zyne komst werd de eerste Geref. gemeente in Amerika formeel georga niseerd. Minuit en Huyde werden ouder lingen en Krol werd diaken. Nieuw- Amsterdam had toen een zielental van 270 en de gemeente telde 50 avond- maalgangers, waaronder eenige Waal- schen. Volgens besluit der Synode van Noord- Holland bleven de gemeenten in Ameri ka onder opzicht der classis waaronder ssssserS&ass Het blijkt waar te zijn dat Engelsche regimenten gereed hebben gestaan de Noordzee over te steken en Duitschland aan te vallen, voor 't geval de oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland uit brak en ook dat de Fransche en Engel sche regecringen van deze dingen wisten. Thans heeft Sir Edward Grey, de En gelsche minister van buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis, ter kalmeering der opgeschrikte gemoederen, de „waar heid" aan het licht g9brachi. Hij noemde het een misverstand dat Duitschland zou hebben geprotesteerd tegen den Franschen opmarsch naar Fez en dat Frankrjjk dien zou hebben doorgezet, ondanks het protest van Duitschland. Daarover had Grey dus niets te zeggen. Hjj begon daarom zijn verhaal met het geen den len Juli plaats had de mededeeling van het zenden van den Panther naar Agadir. Dien len "Juli kwam de Duitsche ge zant op het Foreign Office en deelde mede dat Duitschland ter b?scherming zoowel van belangrjjke Duitsche belan gen in Zuid-Marokko als om, zoo noodig, hulp en bijstand te verleenen aan zijn onderdanen in het achterland van Agadir een oorlogsschip naar die haven zou zenden. Zoo spoedig de toestand in Ma rokko haar vroeger rustig aanzien zou hebben hernomen, zou het schip de haven van Agadir verlaten. Toen die mededeeling was gedaan verzocht Grey graaf Wolff Metternich te mogen jjspreken. Hij zeide, dat de mededeeling hem en den premier, dien hjj er over gesproken had, zoo gewichtig voorkwam dat er ministerraad over ge houden moest worden en dat de regeering den toestand ernstig en gewichtig achtte. Nadat de ministerraad had plaats ge had vroeg Grey den Duitschen gezant opnieuw te spreken. Hij zeide hem dat Engelands houding ten opzichte van Marokko niet een ^gedesinteresseerde" kon zjjn, dat men te rade moest gaan, zoowel met uii de verdragen voortsprui tende verplichtingen als met de Britscbe belangen. Hij deelde hen mede, dat de Britsche regeering van oordeel was dat een geheel nieuwe toestand was gescha pen en dat Engeland geen overeenkom sten kon erkennen, welke, zonder flat het erin gekend was, mochten tot stand komen. Grey wees er den gezant verder op dat hij sprak uit naam der Britsche regeering. Daarop is zegt Grey na eenige dagen door den Duitschen staatssecre taris van buitenlandsche zaken meege deeld dat Duitschland er nimmer aan gedacht had Engeland buiten de Marok- 1 de plaats behoorde waar de compagnie haar Kamer van Koophandel had. Dit meende feitelijk de classis van Amster- dam. Onder het opzicht dier classis heb- ben de kerken in Amerika gestaan tot den tijd der Amerikaansche revolutie. Een commissie, die men „Deputatae ad Res Exteras" noemde, had over de ge meenten toezicht en regelde haar zaken. Velen der predikanten werden gezonden met goedkeuring der classis, door de j compagnie. Alle predikanten werden of door de classis geëxamineerd en geor dend, of onder hare toelating. Zelfs de Coetus en Conferentie, algemeene kerke- kelijke vergaderingen dier dagen, waren aan de classis van Amsterdam onderge schikt. Met hun oprichting begon zich echter de onafhankelijkheid der Ameri kaansche kerk voor te bereiden. Nu zal het zeker aan alle zijden erkend worden dat de bloeitijd der Nederland- sche kerken volgde op de zitting der Synode van Dordt, en dat de kerk de or thodoxie bleef handhaven, totdat de Syno de van 1816 door wjjziging voor afwij kende gevoelens, die zich in de laatst voorgaande jaren hadden begonnen te te openbaren. Deze zaken nu hadden be. ko-quaestie te houden. Men ziet het, deze voorstelling is heel wat onschuldiger dan d e van den Duit schen staatsman. Doch het is bekend dat op dit terrein nogal eens halve waar heden worden gezegd. Intusschon heeft de Panther Agadir verlaten en is de Fransch-Duitsche over eenkomst slechts een quaestie van tijd. Opnieuw was gisteren in de Belgische Kamer het leger aan de orde. De eleri- caal Yerhaegen stelde voor, den minister van Oorlcg een motie van vertrouwen te verleenen wegens „de reeds getroffen en nog aangekondigde maatregelen be treffende de landsverdediging" en ver volgens over te gaan tot de orde van den dag. De liberale afgevaardigden ver langden daarentegen, dat de Kamer een commissie van elf leden zou benoemen, om te onderzoeken van welken aard de maatregelen waren die de regeoring ge troffen had, tot waarborg van 's lands veiligheid ingeval van een Europeeschen oorlog, en zoo noodig te onderzoeken waarom die maatregelen onvoldoende waren. De onafhankelijke katholiek Theo- dor sloot zich aan bij de critiek welke van links geoefend was op de verwaar loosde toestanden in de landsverdediging* en deed mededeelingen over Duitschlands krijgstoerustingen aan de oostgrens, van dezen zomer. Zoo zeide hij o. a., dat in het kamp vaD Eiserbon twaalf vracht auto's gereedgestaan hebben om 10.000 man over de Belgische grens te brengen, en dat-280.060 man het bevel tot opmar- cheeren afwachtten. De spoorwegstations waren geheel door de maatregelen voor de legervoorziening in beslag genomen en het verkeer was daardoor totaal gestremd geweest. Er zal wel veel overdreven in deze mede deelingen geweest zijn; doch het ver trouwen in de eerlijkheid van Duitsch lands stille verlangens zal er wel niet op verbeterd zijn. Het groote Rusland heeft de ontvoog ding van Finland op zjjn geweten, en gaat voort de Finnen te knechtende nieuwe premier heeft dit alles in de Doe- ma goedgepraat, en de meederheid van het vertegenwoordigd lichaam heeft het ontwerp-Finland goedgekeurd. Ook de hongersnood werd in de Doema ter sprake gebracht. Niet minder dan twintig provincies aan de Wolga, in den Oeral en in West-Siberië worden door een verschrikkelij zen hongersnood^ ge teisterd. Geheele dorpen van rampzalige Tataren, Kirgizen en Basjkiren sterven uit. Dè beschrijvingen van speciale bericht- teekenis voor de Geref. Kerk in Amerika. Vooreerst, de Geref. Kerk, daar te lande werd gesticht in den bloeitjjd der Nederl. Herv. Kerk en kreeg heel haar groei uit de immigratie gedurende dien bloeitijd. De Herv. Kerk plantte zich niet over naar Amerika, toen ze in verval geraakt was, maar in de dagen harer zuiverheid. Het waren niet de Arminianen, maar rechtzinnigen, die de voormannen werden der Geref. Kerk daar te lande. Voor jaren bleef de classis Amsterdam opz>cht hou den over de belangen dezer kerken en deed zjj hst bare in de vorming dier Kerk die eerst met de revolutie van 1776 tot onafhankelijkheid kwam, doch in den bekenden dr. Livingston leefde de invloed der Nederl. Herv. Kerk op de theologie in Amerika voort tot zijn dood in 1825 en in zijn leerlingen Dog vele jaren later. Dr. Livingston promoveerde aan de Utrechtüche Universiteit in 1769. Hjj was de laatste die uit Amerika den Oceaan overstak om in Nederland te studeeren en door de Classis van Amsterdam ge ordend te worden. Onder de leidende geesten der Geref. Kerk in Amerika in zijn tijd stond hjj bovenaan. In 1788 werd door een algemeene ver gevers van verschillende bladen doeD de haren te berge rijzen; de bewoners van honderden dorpen hebben reeds alles, wat ze hadden, voor spotprijzen verkocht, en wat van den levenden inventaris niet ver kocht was, is sedert lang geslacht en op gegeten in stede van brood, dat geheel en al ontbreekt. Gier wordt het uit eikels, daar uit berkenbast met bijmenging van klei gebakken. In sommige dorper, waar niets meer te eten is, liggën de van honger ster- vende menschen in hun krotten, half bewusteloos den dood af te wachten. En, men wist reads in September, dat er een zware hongersnood moest komen; er werden, niettemin, geen maatregelen getroffen, ja men heeft zelfs het initia tief van de zemstwo's en van particu lieren tegengewerkt en hun werkzaam zijn op verscheidene plaatsen zelfs ver boden. Niet te verwonderen is het, dat de ge moederen zeer ontrust zijn. Doch wat baat dit, wanneer zij zich niet in de, helaas zeer gebreidelde, pers kunnen uit spreken. Van het oorlogsterrein kwam bericht van een kracht igen opmarsch, waarbjj op 26 dezer de Italianen in Tripolis het juist een maand geleden verloren terrein hernamen, na een bloedig gevecht. Een verder voorwaarts dringen in de richting van Aïd Zara wordt verwacht. In China begint de regeering' meer lucht te krjjgen. De val van Woetsjang, het bolwerk van den opstand in Hoe-Ach, was vcor haar troepen een mooie overwinning. Ook Haniang werd door de regeerings- troepen heroverd. Hiertegenover staat echter dat de sterke bergvesting Nanking door de revolutio nairen is veroverd. Nanking is in zijn eeuwenoude ge schiedenis herhaaldelijk de hoofdstad van China geweest. Daar werd de zetel der regeering gevestigd in de eerste jaren der Ming-dyca: tie 1368—1403. De Taiping-opstandeüDgen maakten, naar men weet, de stad tien jaar lang tot hun hoofdkwartier en om de groote moreele beteekenis van haar bezit schij nen de revolutionairen zelfs de groote materieele voordeelen van het bezit van Haniang te hebben prijsgegeven. In de gevechten bij Nanking zjjn 3500 soldaten en 300 vrijwilligers van het keizerlijke leger gedood. Het moet een vreeselijke slachting geweest zjjL. Een niet minder ernstige tegenslag voor de regeering is de uitbreiding der revo lutie over Zuid-Mandsjoerjje. De Japan- gadering een commissie aangesteld om een constitutie te formuleeren voor de kerken. In 17i>2 bracht zy haar verslag uit. Op dit verslag is het goed om de aandacht te vestigen, en wel om twee reden. Eerst omdat hierin de positie die de Geref. Kerk zou innemen wordt aan gewezen. Wat zij de Conventie aanbood was 'n Constitutie bestaande uit drie doe len: Als beljjdenis beval zy de drie Formu lieren van Eenigheid aan daar benevens de Nederlandsche Liturgieen eindeljjk, de Dordtsche kerkorde met eenige noodzakelijke toevoegels, die door de om standigheden geëischt werd. Dus vestigde zich de Geref. Kerk in Amerika in 1792 op het oude Dordtsche fundament. Eenige jaren latei* werd Dordt voor de Nederlandsche Kerk krachteloos gemaakt in de Synode van 1816. En toen de onaf hankelijkheid der Amerikaansche kerken voldongen feit werd, bereidden zich de toestanden in Nederland reeds daarop voor. Nu diene ook dit niet vergeten, dat de Geref. Kerk in Amerika daarin niet medeging,maar althans van 1816 tot 1834 geheel alleen de oude Dordtsche beginse len in leer en praktijk vertegenwoordigde. Nederlander.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1