No. 52 1911, Donderdag 30 November 26e jaargang. IIEIIWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Hoe „Piekwiek" ontstond. VERSCHIJNT ZESMAAL PEK WEEK Wed. S. I DE JONGE-VERWES F, te Goes F» P. D'HUIj, te Mdtïelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN asa a agaggL-j3Si iB5gMggB3*MgBaB»gEg»a^^ ErsirtasBEsafBnirasaBrff'^sssg.ggvasam'£Si.<Br.:asa&a BCgrï -a^g; T^.-T^WSBaWB)Wa<iBMMM»B B—llllIII li IE1 )EREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per irle maanden franco p. p.0 P.nkele nummers UITGAVE DER FIRiVL» t EN ƒ1.25 Ij 0.05 il^raFKsessi ^v7'rr_2aaig®3K^i ii-ZTsmni itsa&a in 1—5 regels 50 cent, ieuere regel meer 10 cent F, milieberïchten van 1—10 regeir iedere regel m. er 10 ceni 29 Nov. 1911. - Zedeloos In de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft een advertentie gestaan waarin een voordracht van Albert Vogel (too- neelstuk van Oscar Wilde) getiteld Salo- mé werd aangekondigd met vette letter stond er by leerlingen gymnasium (te Rotterdam) en H. B. S. toegang zaal tot hal ven prjjs. Het tooneelstuk hier bedoeld is, naar kenners beweren, zoo zedeloos dat de politie te New-York en elders de opening er van verbood. Begrijpt men nu, vraagt terecht een der R. K. bladen, hoe jongelui van rond de twintig zich te Leiden aan de eer baarheid hunner jongere makkers ken den vergrijpen Men geeft 't -- te Rotterdam althans den jongelieden met den paplepel in Wjj hebben nog niet gelezen dat de redactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, door het protest der Rechtsche pers ontwaakt, zich van de medever antwoordelijkheid voor de opneming dezer schunnige annonce door hare ad ministratie heeft losgemaakt. Dat blijft dus zoo. Een ergerlijke misstand is het jarenlang geweest, dat een man of jongeling straffe loos een vrouw, ten val brengen kon en dan voorts, zijn lippen afwisschend, zeg gen kon Ga heen en word warmZor gende nóch voor de vrouw, néch voor bdir en zijn kind. Dat is nu uit. En ook dit hebben we aan ons Christe lijk Kabinet ta danken. Van de zijde der Middernachtzending zijn hier en daar consultatiebureaux op gericht, waar vrouwen en meisjes, die raad en hulp noodig hebben, deze kunnen bekomen. Zy helpen ook, zoo noodig, om den man FJE U I L_L E T O N. Aan het eerste artikel in „Studiën" van Zeegers over Dickens ontleenen wij het volgende: Chapman en Hall hadden het voor nemen opgevat om een Maandschrift met uitspanningslectuur te gaan uitge ven, en wilden Dickens daaraan verbin den. Tot dat einde legde Hall waar schijnlijk in Februari 1836 een bezoek bij hem af op Furnival's Inn no. 15, waarvan het gevolg was, dat Dickens zich in beginsel verbond, om aan die uitgave mee te werken. Evenwel schijnt er bij die eerste onderhandeling nog geen spraak van Pickwick geweest te zijn, maar hoe even later het plan tot het schrijven van dat boek bij Dickens is opgekomen, blijkt uit een brief van Chapman. De fkma had nl. een carica turist met name Seymour geëngageerd, die voor haar in November '35 de Squib Annual geïllustreerd had, en te kennen had gegeven, dat hij ook een reeks platen wilde teekenen, waarop de lotge vallen der leden van een Nimrod-Club zouden worden voorgesteld, die zich met jagen, visschen, enz. bezighielden, en daarbij allerlei avonturen hadden. Chap man en Hall gaven daarop ten ant woord, dat die platen wel opgang kon den maken, als zy vergezeld gingen van een verhaal dier avonturen. Zij deden derhalve in dien geest een voorstel aan een bekend letterkundige, maar kregen geen antwoord, zoodat de zaak eenige maanden bleef slepeD. Eindelijk verlang de Seymour dat er een beslissing zou genomen worden, zoodat de uitgevers, die Dickens toch al in beginsel hadden overgehaald, om aan hun uitgave van uitspanningslectuur mede te werken, hem, naar het schjjnt, buiten Seymour om, voorstelden, om den tekst bij diens re verplichten, den last der vrouw te ver lichten. In het jongste nr. van De Middernacht zendeling worden enkele tafereeltjes, uit den arbeid dezer bureaux medegedeeld. Eén schetsje volge hier Als commensaal had hij zich in het gezin gevestigd en al spoedig het oog geslagen op de jeugdige knappe dochter des huizes In alles beijverde hij zich om vertrouwen te winnen. Hij toonde zich steeds bereid tot het verleenen van kleine diensten en leefde naar 't scheen uiterst solide. Wanneer men hem hoor de, dan was er ge en grooter geluk denk baar dan aan den huiselijken haard.Van genot en verstrooiing buitenshuis te zoeken, had hij een afkeer. Was het wonder, dat èn ouders èn dochter vol mondig een toestemmend antwoord gaven, toen bij om het jawoord vroeg Zoo langen tijd als hij noodig had om zijn plannen ten uitvoer te brengen, bleef alles bij het oudezoodra had hij echter zijn doel met het meisje n.'et be reikt,of alles veranderde en hij ontpopte zich als een eersten uitgaander. Dagen en weken bracht hij achtereen door in de beruchtste kroegen van onze stad. Hij ging uitrijden en pleizier maken met vrouwen en meisjes.die men op die plaatsen ontmoet, en liet eindelijk zijn zijn verloofde niets meer van zich hooren. Waarschijnlijk heeft hij zich menig maal in den uitgelezen kring, waar hij nu vertoefde, vrooiyk gemaakt, als hem daar van onzentwege een brief of bood schap bereikte. Nimmer zal hij hebben verwacht het vonnis, waartoe hij ten slotte veroordeeld werd deuitkeering van zeven duizend gulden onder beheer van den Voogdijraad, de rente daarvan strekkende voor de opvoeding van het kind. 't Is een tafereel van zonde platen te schrijven, en het geprojecteerde Maandschrift dan met de uitgave van geïllustreerden tekst te beginnen. D.c- kens gaf echter ten antwoord, dat hij weinig verstand van bovenvermelde sport had, en de idee bovendien allesbehalve nieuw was. Ook achtte hij het beter, dat de platen op den tekst gebaseeid zouden zijn, en niet omgekeerd. Hij weigerde dus op het voorgestelde plan in te gaan, maar verklaarde, dat hij wel een verhaal van avontuurlijke voorval len naar eigen vinding wilde schrijven. Ook toen nog schijnt tusschen beide partijen slechts een voorloopige overeen komst te zijn gesloten, maar Dickens was in afwachting der eindbeslissing toch al aan het bovenvermelde verhaal begonnen. Dit blijkt uit een brief, die ongelukki gerwijze niet gedateerd, maar naar alle waarschijnlijkheid in Februari '36 door hem geschreven is aan zijn verloofde Catharina Hogarth. Daarin schrijft hy o.a., dat hij Pickwick en zijn vrienden met Jingle al naar Rochester heeft laten reizen, en dat hij, vóór hy naar bed ging, nog de geschiedenis van het bal zou af werken, En hij voegt er aan toe, dat de uitgevers den volgenden morgen zouden komeD, om tot een eindbeslissing te ge raken. Uit latere verklaringen van Dic kens is echter nog gebleken, dat hy Pick wick mei een Club in verband heeft gebracht, wijl dit overeenstemde met het oorspronkelijk plan van Seymour, en dat hy om dezelfde reden Winkle onder de personen heeft opgenomen. Op den volgenden morgen, door Dic kens bedeeld, schijnt de besliss'ng inder daad geDomen te zyn. In ieder geval is het zeker, dat vóór het einde van'Februari het prospectus der uitgave verschenen was. En het eindresultaat is geweest, dat op 31 Maart 1836 't eerste maananummer verscheen van de Posthumous lapersof the Pickwick Clubedited by Boz. De in- Toch eindigen we met een hartgrondig: BravoFriesch Dagblad. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. Eerst kwamen vier sprekers van Links die bjj veel critiek op de afdeeling On derwijs en Eeredienst van de Indische Begrooting ook sterk te keer gingen tegen den voorgestelden post van f iO.OOO ten behoeve van de ondeiwijs-reorgani satie in de Mirahassa en op de Sangir- en Talaud-eilanden. De heer Ketelaar (v. d.) zei, dat bij de subsidie-regeling voor zendingsscholen, o. a. in de Minahassa het gouvernements- onderwys te gronde wordt gericht en het onderwijs op een lager peil komt te staan door ds verlaagde eischen der zendingsscholen. De heer Verhey (u. 1.) bepleitte, dat deze kwestie niet anders opgelost mag worden dan met behoud der gouverne- mentsscholen. Ook socialist Ter Laan liet het licht van zijn wijsheid over deze zaak schij nen, en betoogde in een lange redevoe ring onder meer, dat de Regeering geen gesubsidieerde scbolen mag opdringen, waar de bevolking gouvernementsseho- len verlangt. Spreker zou daarom tegen de/en post stemmen en ook een amen dement indienen om in beginsel het byzonder schooltoezicht te weren. Dat bijzonder schooltoezicht moet geschrapt, want spreker verwachtte de benoeming van bijzondere schoolopzieners zonder vakkennis. Dan kwamen er weer vier sprekers van Rechts, die met de belangen, die zy ieder persoonlyk bepleitten, het ook met warmte voor de Minahassa-school- regeling opnamen. Het waren de anti revolutionaire heeren Schokking en Pol- lema, de heer Bogaardt (r. k.) en het houd van dat bo8k bestaat grooteD deels uit een geestige beschry ving van humo ristische avonturen, die Pickwick, zyn vrienden en zijn bediende Sam Weller ondervonden. Maar volgens een bepaald en van te voren afgebakend plan heeft de schrijver daarbij niet gewerkt Hij liet zich heelemaal leiden door de invallen van het oogenblik, en werd door den drukker, op wien hy nooit meer dan een voorsprong van een k twee weken had, voortdurend op de hielen gezeten. Naar het schynt, hadden de uitgevers aanvankeiyk niet veel vertrouwen in het succes der onderneming. Van het eerste nummer werden 400, volgens anderen 500 exemplaren naar den binder gezon den om genaaid te worden, maar die schijnen bestemd te zijn geweest voorden verkoop te Londen. Naar de Provincies werden van elk der 5 eerste nummers 1500 ex. op verkoop of terugzending ge stuurd. En het debiet scheen die slechte verwachting aanvankeiyk niet te zullen beschamen. Hoeveel er te Londen ver kocht werden, wordt niet gemeld, maar van de 1500 exdie van elk nummer naar buiten gezonden waren, werden er thans slechts een vijftigtal verkocht. Tot over maat van ramp maakte Seymour, die de platen leverde, tusschen het eerste en het tweede nummer, door zelfmoord een eind aan zijn leven. Voorloopig werd hij vervangen door Buss, maar reeds in het derde nummer verschenen illustraties van Hablot Brown, wiens pseudoniem „Phiz"- blijkbaar ge kozen is om klankovereenstemming te krygen met „Boz". Maar toen het debiet van het tweede en derde nummer even klein bleef, werd er door schryver en uitgevers beraad slaagd over de vraag, of zy de onderne ming wel zouden doorzetten. Zij besloten echter om er mee voort te gaan, en eilieve, gelukkig ook, want hadden zij dat niet gedaan, dan zou de wereld- christelijk historisch lid De Visser. Laatstgenoemde spreker ontkende ten stelligste den invloed der Zending by de plannen tot reorganisatie vanheton ler- wysstelsel in de Minahassa. Alleen het gouvernement nam het initiatief. Hier is absoluut geen partijpolitiek in het spel. Vroeger hebben andersgezinden een onderwijsregeling in dezen geest niet ongewenscht geacht en daarom verbaas de dr. De Visser en niet ten onrechte zich over den principieelen tegen stand van het oogenblik. Dan was het woord aan den minister van Koloniën, den heer De Waal Male- fyt, die de sprekers op elk punt van antwoord diende en piotesteerde, waar de sprekers van Links een onrechtvaar dige critiek op de Rynsche zending in de Bataklanden hadden geleverd. Omtrent de Mina! assakwestie deelde de minister nog mede, dat met het oog op het intensief bestuur dat we thans op de Buitenbezittingen hebben 't noodig was, dat er evenwicht zou komen tus schen de ontvangsten en de uitgaven in de verschillende streken. De heer Colijn werd daartoe met een onderzoek belast en bezocht ook de Mina hassa en bevond, dat de gewesteiyke uit gaven de inkomsten met 3 ton overtroffen, terwyi nog niets werd bijgedragen in de algemeene kosten. Dat tekort werd ver oorzaakt door de buiten verhouding opge voerde onderwyskosten. Het ging toch niet aan, dat wy dit tekort lieten voortbe staan, ten nadeele van andere streken, die ook onderwjjs noodig hebben.Elke gulden, die de Minahassa te veel uitgeeft, wordt aan andere streken te kort gedaan. De heer Colijn meende dus,dat het evenwicht niet was te veikrygen zonder bezuiniging op het onderwys. Het is beslist en abso luut on juist,dat de heer Coiyn een rapport uitbracht, dat niet steunde op de feiten. Die beschuldiging wees spreker met kracht af. Toen, na dit rapport, heeft men KgaaBasHEg aaaggsgggsmgaaaBgigsEBsaagffya^^ litteratuur een onsterfelyk boek minder hebben geteld. Tot het zesde nummer bleef de proef ballon Pickwick toen nog langs den grond scheren, maar in dat nummer kwam Sam Weller op de proppen, en zyn verscby- ning verwekte terstond zulk een storm wind van by vil, dat de ballon plotseliDg met snelle vaart de lucht in schoot. By elk volgend nummer bleef toen het de biet steeds rijzen, en van het 15de wer den reeds 40.00ex. verkocht. Dickens' honorarium had aanvankelijk 141/2pond sterling per nummer van 24 bladzijden bedragen, maar naar gelang het debiet toenam, had hy van de uitgevers ook meer ontvangen. Zoo kreeg by voor den geheelen Pickwick achtereenvolgens een som van 3000 pd. sterl., terwijl hy nog eens dezelfde som kreeg voor het afstaan van het copierecht gedurende 5 jaar. En wat hij behalve die 6000 pd. st. later nog aan Pickwick verdiend heeft, toen het copierecht weer aan hem vervallen was, is niet bekend, maar moet eveneens een aanzienlijke som zyn geweest. Evenwel voeren de uitgevers er nog beter by, want zy maakteD met de eerste uitgaaf een zuivere winst van 14.000 pd. st. De opgang, dien de achtereenvolgende nummers langzamerhand maakten grenst aan het fabelachtige. Te Londen vooral ontstond een vlaag vafr „Bozomanie", geiyk er in de geschiedenis der wereld- litteratuui niet bekend was. De minis ters lazen het boek aah de groene tafel, de Parlementsleden op hun zetels, de koop man op zyn kantoor, de smid en de tim merman in hun werkplaats en aller vrou wen en dochters in haar binnenkamers. De slagersjongen verslond het, alshy met zyn mand op de schouders door de straten ging, en liep er mee tegen een lantaarnpaal aan, zoo vaak er iets van den dikken jongen in kwam. De keuken meid had :t in de hand, als zy by de braadpan stond, en als zy by toeval las, sosssasMR»sr Se 'wSSSÊB* gezegdhet onderwijs moet gegeven worden aan de Zending. Dat was geen gedachte van den heer Coiyn, doch een gedachte, die reeds vroeger was opgeko men en die de heer Colijn heeft uitgewerkt. Toen dit plan bekend werd,kwam een agi- tatie.Er is toen een ambtenaar heengezon den, die een volksbeweging tegen de" omzetting constateerde, een volksbewe ging deels kunstmatig, deels spontaan. Nadat dit gebleken was, is de gouverneur- generaal gekomen met het thans verde digde voorstel om de neutrale school te laten bestaan en de zendingsscholen daarnaast te behouden. De bevolking kan neutraal onderwys krijgen. Zij krygt de zelfde subsidie als de Zending. De minis ter had zich gevleid met instemming van de Linkerzijde. Steeds heeft men hier in Nederland gewenscht, dat de bijzondere school met de openbare school zou kun nen concurreeren. Dat beoogt men ook voor Indië. We gaven de woorden van den minister eenigszins uitvoerig weer om onzen lezers te toonen, hoe meesterlijk Z.Exc. met een nuchtere opsomming dei feiten, al de sprookjes van Links die omtrent de Minahassa-kwestie verteld zijn, logen strafte. Het amendement van den heer Ter Laan om het byzonder schooltoezicht te schrappen vond de minister zeer onge wenscht. De Zending heeft toezicht op haar eigen scholen noodig. Speciaal con trole over de onderwyzers. Het is eigen- ïyk een ambulant-hoofd. Het gouverne ment handhaaft echter zyn eigen toezicht. Na repliek van enkele sprekers van Links en dupliek van den minister werd het algemeen debat over deze afdeeling der Indische begrooting gesloten. Nog rest ons omtrent deze Kamerzit ting mede te deelen, dat het bekende amendement-De Meester, strekkende om de controle over de landschapskassen niet op te dragen aan het Bureau voor- wat er in de keuken van Nupkins ge beurde, toen Sam Weller daar was, dan werd mevrouw dien middag op aange brande karbonaden vergastde winkel bediende las het achter de toonbank, en bespeurde niet,dat er een klant vóór stond die al herhaaldelijk gevraagd had, om geholpen te worden. Geen Londensch koetsier ken zijn oogerr droog houden, als hij de lessen van levenswysheid las, waarmee de oude Weller zyn „Sammie" versterkte in den stryd des levens, en als hij dienzelfden Sam hoorde vertellen, hoe zyn vader eens een heelen wagen vol kiezers in het kanaal had gereden om te voorkomen, dat zy op tyd zouden stemmen, daD moest hy het boek ter zijde leggen om zyn stuur niet kwyt te raken. En wie weet hoeveel van die ver weerde wagenmenners, door het droevig lot van den ouden Weller afgeschrikt, het voornemen maakten, om in geen geval ooit met een weduwe te trouweD hoeveel heerenknechts even als Sam op Sint Valentynsdag een mooien minne brief aan hun hartediefje heboen ge schreven, of als Withers plechtig ver zekerden, dat zij zich nooit verlagen zouden tot het eten van koud vleesch Ontelbaar waren ook de voorwerpen, die naar den hoofdpersoon of naar andere personen 'uit het boek genoemd werden. De dandy's droegen Pickwick-jassen, Pickwick-broeken, Pickwick-vesten en Pickwick-schoenen zoodat zij heelemaal gepickwickt door de straten konden loo- pen. Hielden zy er een hondje op na, dan luisterde dat beestje naar den naam van Perker, Jingle of Pott, en het koordje, waarmee zij het vasthielden, was beves tigd aan een Piek wiek-halsband. Wilden zy ryden, dan kwam er een Pickwick- cab voor de deur met een paard, dat Sam, Trotter, of als het een dikkerd was, Wardle heette, en door een koetsier met een Pickwick-hoed, gepriegeld werd met een Weller-zweep. Centrum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1