Uit d® Provincie. Kerknieuws, Schoolnieuw8. RgCtlT82AK£N. Berictifeu. welke de gewassen noodig hebben, voor zooverre zy niet in een geachikten vorm in den bodem aanwezig zijn. Heel vaak gebruikt men voor gewassen, die veel kali noodig hebben, bjjv. aardappels en bieten, enkel stikstof- en fosforzuurmest, soms wel stikstofmest alleen en laat het voor het kali aankomen op het bodem- kali. Dit kan nu in vele gevallen goed loopen, als de bodem genoeg opneembaar kali bevat, doch heel dikwyis zal het ge beuren, dat dit laatste niet't geval is en dan zal men niet die groote oogsten ver krijgen, welke men had kunnen kragen, als men ook kali gebruikt had. Boven dien pleegt men op deze wy ze roofbouw ten opzichte van het kali, dat spoediger dan men denkt, in het minimum komen kan. Wie bjj den voortduur oogsten ver krijgen wil, die zoowel wat de kwantiteit als de kwaliteit betreft beantwoorden aan de eischen, die men tegenwoordig aan den landbouw stelt, zal wijs doeD, door intyds ook te zorgen voor een kalibemes- ting, tenzij hij Kan beschikken over heel veel stalmest, of over een bodem, welke rjjk is aan opneembare kali. Dit laatste moet door proeven uitgemaakt worden. Vereeniging voor paardenfokkerij. Uit het jaarverslag vau die vereeniging bleek Maandag op een te Rotterdam gehou den algemeene jaarvergadering, dat het getal leden 1168 bedraagt, waaronder Zee land met 180. Ingeschreven werden in 1910 89 hengsten, 172 merriën en 285 veulens, totaal ingeschreven zijn 1010 hengsten, 4422 merriën en 3957 veulens. Van het Ministerie van Landbouw kwam •en schrijven in aanbevelend het zenden van excursies van fokkers naar tentoon stellingen als de jaarlijksche te Brussel. De voorzitter meende, dat dit op den weg ligt der vereeniging, doch dat het in 1912 nog niet kaD. De rekening werd goedgekeurd. Besloten werd voor het Nederlandsche stamboek voor het landbouwtuigpaard de letters N. S. T. en voor het landbouwtrek- paard de letters N. 8. Tr. als algemeen te bezigen verkorting te gebruiken. Nog werd besloten, dat paarden, die nu reeds blijken te voldoen aan gestelde eischen, ook nu reeds kunnen ingeschre ven worden en verder een bijeenkomst beleggen met afgevaardigden van provin ciale stamboeken om omtrent de eischen tot overeenstemming te komen. Op voorstel van Noord-Holland werd besloten aan alle eigenaars van paarden, die in oude registers ingeschreven zijn in 1912, gelegenheid te geven tot kostelooze overschrijving in het nieuwe stamboek. De overige punten der agenda werden alle aangenomen. Besloten werd nog den naam van het hulpboek te veranderen in hulpstamboek en de preferent-verklaring ook aan een jury op te dragen. M. C. BINHENIxAMD Drankvrije cantines. In de cantines der landmacht te 's-Gravenhage en te Delft, en te Amersfoort en te Doesburg dus telkens in een groot en een klein gar nizoen zullen proeven genomen worden met een ander beheer dan tot dusver. De cantines in de grenadiers-kazerne en te Delft zullen geheel worden verpacht iD die te Ameisfoort en te Doesburg zal de bediening geschieden door burger personeel. Alles onder toezicht van de cantine-commissiën ter plaatse. Ook zal geen sterke drank verkrijgbaar zijn. Wereldbond Ghr. Jongel. Vereen. De eerstvolgende wereldconferentie van bovengenoemden wereldbond zal in 1913 in de maand Juni of Juli te Edinburg worden gehouden. Antirevolutionaire Pers. De Nederlander meldt, dat er sprake is van de oprichting van een antirevolu tionair volksdagblad te Amsterdam. De derde Vredesconferentie. Naar men verneemt mag binnenkort de installatie worden verwacht van de commissie (geen Staatscommissie), wier taak het zal zjjn te onderzoeken welke voorstellen door Nederland zouden kun nen worden ingediend bij de Internati onale Commissie van Voorbereiding dei- Derde Vredesconferentie. Bedoelde commissie is samengesteld als volgtmr. W. H. Da Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, voorzittermr. T. M. C. Asser, Minister van Staat, lid van den Raad van State jhr. J. C. Den Beer Portugael, lid van den Raad van State, gepensioneerd luitenant-generaaljhr. J. A. Roëll, oud- Minister van Marine, gepensioneerd vice- admiraalmr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud Minister van Justitie; jhr. mr. dr. M. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en mr. D. W. baron van Heeckeren, referendaris by het Departement van Buitenlandsche Zakenleden. Laatstgenoemd lid zal fungeeren als secretaris en mej. mr. J. Lycklamaa Nyeholt als adjunct-secretaresse. Briefkaarten. By Koninklijk besluit is het desbe- treflend artikel als volgt gewijzigd „Met uitbreiding in zooverre van be doelde voorschriften kan nochtans in het binnenlandsch verkeer op de adreszyde van briefkaarten eene strook van ten hoogste 1centimeter, gemeten van af den bovenrand, over de volle breedte bedrukt worden met vermeldingen betref fende den afzender en z(jn ambt, beroep of bedryf". Drankbestrijding. Door het Ministerie van Justitie zyn 5000 exemplaren aangekocht van den Scheurkalender van den Volksbond tegen drankmisbruik, om die in gebruik te doen nemen in de Gevangenissen, Rijkswerk inrichtingen, Tuchtscholen en Rtjksop voedingsgestichten. Het zal zonder twijfel algemeen by val vinden, dat het Ryk ook in deze richting en op deze wyze werk zaam wil zyn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alkohol. Kamerlid Duys. „Toen kwain (Maandagavond) de heer Duys aan het woord overnatuuriyk over klasse-justitie. Dat begon ongeveer half negen. Om" elf uur stond de heer Duys nog over hetzelfde onderwerp te daveren. Wy zgn toen heengegaan. Er is geen reden, waarom deze heer er morgenochtend niet nogstaa,. Wy hopen het te gaan zien." Met deze woorden steekt de liberale hoefljzercorrespondent van Het Handels blad den draak met den socialistischen veelprater uit Zaandam. Geen wonder 1 Zyn optreden van Maandagavond was, in één woord bespottelyk. Een treinongeluk. Hedenmorgen is op de Zeeuwache ïyn een spoorwegongeluk gebeurd. De trein uit Holland, die anders te 8.29 uur te Goes aankomt, is even over 8 uur vlak voor het station Kruiningen op een paar stilstaande goederenwagens gi-loopen. Deze wagens stonden op een verkeerd spoor om gerangeerd te worden, waarby de stationschef tegenwoordig was. De klerk die meende dat het rangeeren al gebeurd was, zette het sein voor dit spoor te vroeg op veilig en wegens den dikken mist kon de machinist van den personentrein de goederenwagens niet zien, waardoor deze trein in volle vaart tegen de wagens opreed, met het gevolg, dat de eene wagen met kalk vernield werd en de kalk over heel de spooriyn lag uitgespreid en de andere wagen, een beestenwagen, eveneens vernield werd, waardoor een drietal koeien tegeiyk ge dood werden, een vierde eenigen tyd latei- moest afgemaakt worden, en het viertal andere koeien ook verwondingen opliep. Ook in den personentrein werd de schok zwaar gevoeld, enkele personen werden licht en één levensgevaariyk gewond. De locomotief was zeer bescha digd, o. a. was een der buffers er afgesla gen. Oogenblikkeiyk werd naar Vlissin- geD geseind om hulp en te half twaalf arriveerde een aantal werklieden, dat de ïyn spoedig vry maakte, zoodat kwart voor één de mailtreinen weer door kon den rollen. De passagiers van den veron gelukten trein moesten overstappen in een peeSntiein, waar ook de post ingela den werd, welke Goes anderhalf uur te laat bereikte. Omtrent den zwaar ge wonden passagier vernemen wy d^t deze een eierenkoopman uit Antwerpen is, Pennema Jr. geheeten, die op reis was naar de Goesche markt. Om half elf is de ongelukkige, die inwendig zwaar gekneusd is, weer naar Antwerpen ver voerd. Middelburg. De waarneming van den Geneeskundigen Dienst by het garnizoen alhier, is met ingang van 1 December a.s. opgedragen aan den burger-genees heer L. Weyi, arts, alhier. Middelburg. Naar wy uit goede bron vernemen is door den heer A. D. Littooy alhier, naar aanleiding van de door de typografen gezondene circulaire, aan zyn personeel voor den tyd van drie maan den een toeslag gegeven. Ongetwyfeld een goed voorbeeld Nisse. In de Maandagavond gehouden vergadering der afdeeling tot Chr. ver zorging van Krankzinnigen werden her kozen als bestuursleden de heeren A. Slabbekoorn en J. Eckhardt die hun herbenoeming aannamen. Besloten werd om dezen winter weer een spreker voor de afdeeling te doen optreden. De collecte die gehouden werd zal gezonden worden als gave voor het te houden Kerstfeest met de patiënten op Vrederust. Vlissingeii. Naar De Nederlander meldt zullen op deD Noordzeeboulevard alhier 12 moderne villa's gebouwd worden. Driewegen. Benoemd tot organist by de Hervormde gemeente alhier, de heer C. Mol, en tot orgeltrapper de heer Abr. Nysse Wz. Serooskcrke. Maandagavond hield de steenkolenvereeniging „Ons Belang", alhier, eene algemeene vergadering die door 84 leden werd bygewoond. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat 2420 H.L. steenkolen aangekocht waren, welke den leden vry aan huis btzorgd werden f0,76 den H.L. De uitgaven bedroegen f 1923,345. De aftredende bestuui sleden, de heeren L. Geerse, P. van Hekken en J. Louwerse, alsmede de aftredende com missaris, de heer P. Jabobse, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. De vereeniging, die nu juist 20 jaren bestaat, mag zich in steeds toenemenden bloei verheugen. Viissingen. Met de Kerstdagen zal hier een provinciale tentoonstelling van kana rievogels worden gehouden en daaraan verbonden worden een zangwedstryd. Vlissingen. Er is hier een commissie gevormd met het doel in het voorjaar van 1912 een bazaar te houden ten voor- deele van den Diaconessen-arbeid. Koudekerke. In de op Maandag ge houden voltallige gemeenteraadsverga dering is op een verzoek van den heer J. Looise, om aan den Nieuwen Vlis- singschen weg nog "een lantaarn te plaat sen gunstig beschikt. Een voorstel van de commissie voor den straatweg Kou- dekerke-Vlissingen, om het contract met den pachter van den tol met 3 jaren te verlengen voor f760 'sjaars wordt met algemeene stemmen aangenomen. Van Ged. St. is nog ingekomen een bericht dat de reclame van den heer P. D.nge- manse Pz. tegen zyn aanslag in de be lasting wettig is bevonden reclamant is verlaagd van de 28ste naar de 21ste klas. Een verzoek van den heer Fismeer, om den grond, die thans gebruikt Wordt voor schutskooi te mogen koopen. B. en W. stellen voor dien grond te verkoopen voor f3 per vierk. Meter. De heer Con tant meent, dat dit verzoek op de agenda had behooren te staan en stelt voor, beslissing hiervan te verdagen tot de volgende vergadering. Het vaorstel-Con- tant wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Het suppletoir kohier Hoofdei. Omslag wordt met gesloten deuren vastgesteld Na bespreking wordt mede gedeeld, dat 40 nieuwe biljetten zullen worden uitgegeven. B. en W. deelen mede, dat een onderzoek is ingesteld naar het aanbrengen van brandputten, maar wegens de moeiiykheden en hooge kosten kan nog geen voorstel gedaan worden. De heer Contant dringt er op aan, dat B en W. hun aandacht op deze zaak biyven vestigen, hetgeen wordt toegezegd. De heer Contant vraagt, of met het Polderbestuur geen overeen komst kan getroffen worden over de zandplaats in de Koudekerksche duinen voor de gemeente in exploitatie te bren gen, ten einde het zand weg halen te be perken en tevens den verharden Dishoek- schen weg te beschermen. De voorzit ter jzegt, dat deze zaak ook al door B. enW. is overwogen, doch 'tbiyktmoei- ïyk daarin verandering te brengen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Arnhem door H. Bakker te Koudum voor Bouriange door B. J. v. Garderen, cand. te Baarnvoor Tholen, H. A. Heyer te Renkum. Middelburg. De op Maandag door de diakenen alhier gehouden wint jrcollecte heeft opgebracht f 2109,736. Kerkelijke kwestie te Voorst. In de Ned. Herv. Kerk te Voorst be staat een kwestie, die reeds ernstige ge volgen had en onlangs aanleiding gaf tot „een gestoorde godsdienstoefening". In het ons toegezonden nummer van Ons Zondagsblad, geeft de redacteur ds. H. J. de Groot Gzn., Ned. Herv. predikant te Voorst, een zeer uitvoerig „getrouw verhaal" van de kerkeiyke troebelen te zynent. Eerstens deelt hy mede, dat de kerke- raad hem (ds. de Groot) wilde doen „me degaan om op den jaarlijkschen rond gang door de gemeente giften en gaven voor de school (de Cnristeiyke School) in te zamelen". „Zonder eenige de min ste aarzeling" heeft hy echter „onmia- deliyk weerstaan". Hy achtte dit >een ongeoorloofde druk oefening" van zyn ambt op de gemeente om propaganda voor de Chr. School te maken. Vervolgens weigerde hy «de afkondi ging voor de school van den kansel" te doen. De predikant is niet voor de Chr. School zooals velen, maar heeft deze beschou wing: „Wy blyven het oog gericht hou den, eenerzijds op ce landskerk, anderzyds op de volksschool. Stichten wy dus een christeiyke school, zoo geschiedt dit steeds onder protest. Zy is ons ten mid del, niet het doel". By het verschi1 in zake de Chr. School kwam nog een andere zaak, waardoor predikant en kerkeraad in botsing kwa men. Naar ds. de Groot mededeelt, ad viseerde st8eds de kerkeraad aan het kiescollege by de verkiezing van kerke- raadsleden om „leden der Christeiyke school" in den kerkeraad te brengen. De predikant vindt dit „misbruik maken van de vriendeiyke goedwilligheid van het kiescollege", dat steeds vroeg welke per sonen de kerkeraad aanbeval. By de jong ste verkiezing, die nogal stof opgejaagd schynt te hebben, werd evenwel iemand gekozen die geen lid van de Chr. School- vereeniging was. Naar de verdere mededeelingen van ds. de Groot te oordeelen, had nu deze uitslag van de verkiezing, die biykbaar geheel naar het genoegen van den pre dikant is tengevolge, dat twee weken geleden, toen het Heilig Avondmaal zou bediend worden, een onstichteiyk too- neel plaats had en de godsdienstoefening werd gestoord. By de Avondmaalsviering weigerde de kerkeraad, die steeds het eerst „aan tafel" ging, ditmaal deel te neineD. De predi kant besloot daarom do bediening van het Avondmaal zoo niet te doen door gaan. „Ik zeide luidop" - aldus lezen wy in Ons Zondagsblad „dat het klonk door de kerk„Veertig jaar ruim geleden heeft in Zwolle ds. van Ryn, een god vergeten predikant, avondmaal gevierd zonder kerkeraad. D4ér was dat op zyn plaats. Hier niet. Ik verzoek de ouder lingen der gemeente hun plicht te doen". Zy schudden het hoofd. Toen zeide ik „Dan verzoek ik u, uw ambt neer te leg gen. Die zyn plicht niet doen wil, moet zyn ambt neerleggen. Men is geen ouder ling om dwarsdrijver te zyn". Toen hief ik de tafel op". Op den preekstoel zei de predikant daarna: „Ik neem de ganschegemeente tot getuige van wat hier geschied is. Wie wil, kan my aanklagen by bet Classi- kaal Bestuur". Pen zegen heeft hij aan het eind niet uitgesproken. In zyn verder verhaal zegt ds. de Groot met betrekking tot de Chr. School (hy noemt de Chr. Scholen „van hoogerhand opgelegde dingen") nog: „Wy hebben hier drie openbare scholen. Alle drie hoofdondevwyzers zyn kerksche men schen. Myn prediking zyn zy getrouwe- ïyk toegedaan. Wat moeten wy hier doen met een christeiyke school?" De predikant heeft thans bedankt als lid der Christ-Schoolvereeniging. Vervolgens noodigde de predikant de kerkeraadsleden uit te zynent te komen om over de kwestie te spreken. Uit het schryven dat hy op die uitnoodiging ont- viDg maakte hy op dat voor de toekomst niets te hopen was, en daarom heeft hy de zaak in handen van bet Classicaal Bestuur gegeven. Rotterdammer. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg (C), J. B. Nete lenbos te Heerenveen; teBozum, W. F. C. v. Helsdingen te Cubaardte Ambt-Vollenhove (A), G. H. Dykstra te Drach tster- Compagn ie Aangenomen naar IJselstein door E. Vonk te Gameren. Geref. Gemeenten. 's Gravenpolder. Zondagvoormiddag werd alhier bevestigd tot predikant de heer L. Hubregtse, geboren te Oost-Sou burg, tot dusver ouderling, door den heer G. v. d. Garde, voorganger te Opheusden, met de woorden van Lev. 10:7 middelste gedeeltedes namiddags hield de beves tigde zyn intreepreek naar aanleiding van 1 Cor. 2:2. M. G. Roomsch Kath. Kerk. De Nederlander deelt onder voorbehoud het gerucht mede, dat de Paus voorne mens zou zyn het Paaschfeest onveran- deriyk op den eersten Zondag van April te bepalen. Dat onlangs volgens Pauseiyk besluit de tweede Paasch-, Pinkster- en Kerstdag niet meer als Cbristeiyke feestdagen worden erkend, zal onzen lezers wel reeds bekend zyn. Volgens Zelandia is dit be sluit genomen in het belang der werklie den, die anders op zulke dagen moeten verletten. De telefoon in de Janskerk te Haarlem die Zondag in gebruik werd genomen om harahoorenden in de gelegenheid te stellen de predikatie te volger, bestaat uit een drietal microfoons, die op een plank voor den preekstoel zijn gemon teerd. Zy zyn verbonden met een draad die naar twee banken voert en aan de uiteinden daarvan zitten in iedere bank drie weergevers van bet geluid Alzoo zullen zes hardhoorenden van deze nieu we vinding kumen profiteeren. Middelhui g. De heer P. Oranje, volon tair aan de leerschool, behc-orende by de Chr. Kweekschool alhier, heeft een benoe ming ontvangen en aangenomen tot onderwyzer aan de Geref. school te Slie- drecht. Vlissingen. Naar wy vernemen zal de 62-jaiige loodgieter A. J. V. alhier in hooger beroep gaan van het vonnis van de rechtbank te Middelburg van 17 No vember j.l. waarbij hy wegens het ver oorzaken van brand door schuld, waar door gemeen gevaar voor goederen ont stond, veroordeeld werd tot 14 dagen hechtenis. Evenals in eerste instantie zal ook voor het gerechtshof de heer mr. J. Adriaanso, advocaat te Middelburg, voor V. als verdediger optreden. De Hooge Raad verwierp Maandag het beroep in cassatie van M E., koopman te Kapel!e,door het kantongerecht te Goes veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechte nis, wegens loopen over eens anders grond die bezaaid is. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zyn veroordeeld wegens Diefstal A. V., 34 j. veldarbeider, Goes 3 m. gev. strafstrooperijJ. v. d. B., arbeider, Zaamslag f 15 b. s 12 d. h.; be lemmeren handeling ambtenaarC. O., 25 j. boerenknecht, 's Heerenhoek f 15 b. s. 15 d. h.; overtreding der vischerijwetA. v. M., 50 j. werkman, Axel met vernieti ging van het vonnis van den kantonrech ter te Hulst f 0.50 b. s. 1 d. h.; openbare dronkenschap: J. v. 't W. 38 j koopman Kwadendamme, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes 3 w. hechtenisen eenvoudige beleediging H. N. J. M., 52 j. landbouwersknecht, en A. de M., 34 j. ameider, beiden St.- Anna ter Muiden (Sluis), en J. K., 49 j. graanhandelaar Middelburg, ieder f5 b. s. 5 d. h. VrggesprokenF. v. K., 37 j., Meirel- beke, F. P., 88 j., monteur, Brussel, A. de S., 86 j., kunstenmaker, Antwerpen en F. T., 51 j., spoorwegarbeider, Hulst, allen beklaagd van diefstal. De rechtbank te Middelburg heeft heden staande de ziuing den 27-jarigen H. M. G., te Ryp en den 60-jarigen K. P geboren teZutphen, wegens bedelary, ge pleegd op 31 October te Vlissingen, ver oordeeld tot 12 dagen hechtenis. Terecht stond de 50 jarige J. de C. uit Vlissingen die beklaagd was van diefstal van flesschen wyn en cognac aan boord van de Prinses JuliaDa in de buitenhaven aldaar. De hofmeester P. Pftt.il verklaarde, dat hy op 18 October de kast waarin de w(,'n enz: geborgen is goed afgesloten heeft, later vermiste hy een halve fiesch wyn, een onaangebroken en een aangebioken fiesch cognac. De meubelmaker G. Manoert werkte op 18 October op de Prinses Juliana en kreeg van beklaagde een paar glazen cognac. Beklaagde bekende eerst de wyn, die hy alleen opdronk, en de aangebroken fiesch cognac te hebben weggenomen en later de andere fiesch cognac. Het O. M. eischte f 18 of 12 dagen. De verdediger mr. J. Adriaanse gaf toe, dat het ten laste gelegde wettig on over tuigend bewezen is, doch wees er op dat hier geen sprake is van hebzucht, maar van drankzucht. Beklaagde is reeds zwaar gestraft, omdat hem tegen 1 December don dienst by de Maatschappy „Zeeland" is opgezegd. Pleiter erkent dat er gestraft moet worden, maar vertrouwt dat de straf zoo laag mogeiyk zal zyn. Niet verschenen was de 28-jarige lette - zetter H. D W., die hooger beroep h; aangeteekend tegen het vonnis van d n Kantonrechter te Middelburg, waarbij hy tot f 1 boete of 1 dag hechtenis werd veroordeeld, wegens het door middel van een reclamebord op de openbare straat te Vlissingen aan te bevelenden koop van het socialistisch blad „D>' Toekomst". Het O. M. eischte bevesti ging van het vonnis van den Kauto - rechter. Nog werd tegen den 28-jarigen L. B. uit Vlissingen wegens wederspannighc id tegen deu agent van politie J. J. W. Drent f20 of 20 dagen geëischt. Middelburg. By bevelschrift der arron dissementsrechtbank alhier is tegen J. J. M., 24 jaar, scharenslyper, geb. ta Bergen op Zoom, wonende te Middel burg en aldaar gedetineerd, ter zako van diefstal rechtsingang verleend m°t be vel tot gevangenhouding en verw izing naar de terechtzitting. Waf Carnegie vertelde. Carnegie, de schatryke Amerikaan, is Zaterdag 76 jaar geworden. Hy hield dien dag receptie voor de journalisten, die lessen van levenswysheid by den staal- magnaat kwamen halen. Onder de goe de raadgevingen, die hy mededeelde, waren de volgendedrinkt nietrookt niet, want rooken is dwaas, en geen werkgever heeft graag dwazen in dienst leeft binnen uw inkomenweest niet tevreden met enkel maar uw plicht te doen denkt zelfstandig en volgt niet de oude sleurenz. Toen een der aanwezigen hem vroeg, hoe er kans zou kunnen bestaan voor een bescheiden employé om ooit aan het hoofd van een zaak te komen, antwoordde CarnegieEr komt altyd wel een dag, dat het hoofd van de zaak wegens ongesteld heid thuis biyff. 3y zal dan een bood schap naar het kantoor sturen om be- langryke stukken. De jongste bediende moet die bij hem thuisbezorgen. Dan krygt die jongste bediende zyn kans hy kan by den chef thuis mevrouw ontmoe ten en de dochter Roosevelt weer president In een interview heeft Roosevelt mee gedeeld, dat hij naar aanleiding van een dagbladartikel, waarin hy krachtig te gen de trustpolitiek der regeering op kwam, van tal van zyden brieven ont ving, waarin hem politieken steun werd toegezegd, indien hy zich candidaat wilde stellen voor het presidentschap. Hy hoopte echter vurig, dat men geen po gingen zou doen om hem te candideeren. De vroeger gegeven zoo besliste verkla ring, dat hy geen candidatuur meer zoude aanvaarden, heeft de oud-president dus ditmaal niet herhaald. De rekenkunst der Eskimo's. De woordenschat der Eskimotaai is, voor zoover hy de dingen der buitenwe reld betreft, tamelyk ryk. Men heeft o.a verschillende namen voor hetzelfdo dier al naar de gestalte, het geslacht of den leeftyd, voor de vangst van verschillende soorten van visch, voor alle denkbare vormen van ijs en sneeuw. Veel minder volledig evenwel is hun woordenkeus voor de eenvoudigste begrippen en voor stellingen en werkelyk zeer arm is de woordenschat waar het getallen betreft. Namen voor getallen boven tien schynen den Eskimo's geheel te ontbreken. Ge- wooniyk telt men maar tot vpf oftien. Maar reeds by de eenvoudigste optellin gen maakt de Eskimo gebruik van de vingers en de handen. By vyfsteekthy

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 2