No. 51 1911, Woensdag 29 November 26e Jaargang. IIE11WSBLAD FOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. So J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F, P. D'HUIJ, te I» iiddelbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN r E U I L LJ T O N. IE! IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Me maanden franco p. p.3.25 Hnkele nummers. .0.05 UITGAVE DER FIRM/» S EN v in 1—5 regels 50 cent, leoore regel meer 20 ceut Familieberichten van 1—10 regel: 1.—iedere regel m< er 10 cent IÏSI eernaam wmamezL aeiu3i®siereeiS3*ssaaeRt:-a@swtenssaeffl» ÜSWS wmem TWEEDE K V M E R. Zitting van Maandag. Alweer is de Indische begrooting aan de orde. Het eerste werk is natuuriyk te stem men over het amendement-De Meester om de contröle over de landschapskas- sen niet op te dragen aan het Bureau voor de Buitenbezittingen. Vrijdagmid dag had de Kamer er zich reeds met 22 tegen 19 stemmen voor verklaard, maar de vergadering was toen onvol tallig. Er zou nu even overgestemd wor den. Eilieve! Alweer zonder resultaat. Wel zijn er afgevaardigden genoeg, niet minder dan 56. Maar thans staken de stemmen. Nu zal 't in een volgende zitting nog eens geprobeerd worden. Dan ging de Kamer maar weer verder met de behandeling vaD de Indische begrooting. Bjj de afdeeling nopens de voorbe reiding van een hervorming van de economische en agrarische toestanden in de Vorstenlanden bepleitte socialist Vliegen de urgentie van zulk een her vorming, maar met de plannen van de Regeering kon deze afgevaardigde zich niet vereenigen. Ook dr. Scheurer (a. r.) voerde het woord, waarbij deze afgevaardigde met warmte opkwam voor de belangen van de Christen-inlanders. By de reorgani satie in de Vorstenlanden, waarvan de grondslag de dessavorming is, moet de rechtstoestand van de Christen-inlanders geregeld worden. De heer Bogaardt (r. k.) was met de voorgestelde hervormingen zeer ingeno men, alleen drong hij aan op zeer ge- leideiyke doorvoering der reorganisatie. Ook vroeg deze afgevaardigde, of uit het overleg, dat dienaangaande gepleegd is, ook gebleken is dat de hervormingen vlot zullen worden aanvaard. Voor dit laatste was de minister van Koloniën niet bevreesd. En ook de heer Vliegen werd door Z.Exc. gerust gesteld omtrent de bedoelingen van de over- gan gsmaatregelen Zoo werd deze afdeeling door de Ka mer zonder hoofdelyke stemming aan vaard. leis sver Lueifers. De eerste luciters, die in den handel werden gebracht schryftde Winkelier werden uitsluitend met de hand ge maakt; het hout werd uit de hand tot stokjes gesneden, en het indompelen der houtjes in ontvlambare massa geschiedde door werklieden, evenals 't vervaardigen en het vullen van de doosjes. tThans wordt in de luciferfabrieken nagenoeg alles machinaal gedaan en de arbeiders hebben niets anders te doen dan de verschillende machines voor het snyden van houtjes, het maken van doosjes, enz. te bedienen. Er zyn zelfs in Amerika verscheidene fabrieken waar door een machine alles achtereenvolgens wordt gedaan, van het kleinmaken van het hout af tot het afleveren van de gevulde doosjes toe. De grondstoffen voor de lucifersfabri- cage zyn, behalve zekere chemicaliën (waaronder phosphorus een groote rol speelt), hout en verder verschillende middelen, waarmede het hout wordt ge drenkt om het gemakkelijker brandbaar te maken, zooals: zwavel, paraffine of was, en eindeiyk de bindmiddelen voor de brandbare massa van de koppen. Als zoodanig worden gebruikt: lym,stijfsel, dextrine en ook wel gummi. Niet alle houtsoorten zyn voor lucifers geschikthet hout moet zacht en poreus Zfln en gemakkelijk te bewerken; het meest wordt gebruikt het hout van espen, populieren, linden, wilgen of van pyn- boomen. Het hout wordt eerst gemaakt tot Dan kwam de reorganisatie van het credietwezen ter sprake, welke door de heeren Van Hoogstraten (a. r.) en Bos (v. d.) zeer werd toegejuicht. Dr. Bos zag echter gaarne aan het hoofd van de Centrale Credietkas, welke nu opgericht zal worden, een bankier van de bovenste plank. De kas moet be heerd worden naar de beginselen van een goed bankbeleid. Dan is het voor alle dingen noodig, dat naast den tegen- woordigen inspecteur van het crediet wezen een bekwame bankier de leiding in handen heeft. Minister De Waal Malefijt had wel ooren naar dit denkbeeld. Z.Exc. zou dit advies ten minste in ernstige over weging nemen. In de commissie van toezicht was reeds een bankier benoemd. Ook de posten in verband met deze reorganisatie zag de minister zonder hoofdelyke stemming door ons Lager huis aanvaard. Aan het einde der vergadering meende de heer Roessingh (u. 1.) zich geroepen te zien om by de behandeling van de vyfde afdeeling der Indische begrooting, departement van Onderwijs en Eeredienst een post van f 10.000 te bestryden, welke is uitgetrokken ten behoeve der onder- wysreorganisatie in de Minahassa en op de Sangir- en Talaud-eilanden. Volgens dezen spreker is de bevolking van Mina hassa er sterk tegen, dat de gouverne- mentsscholen worden omgezet in zen dingsscholen. De bevolking begeert geen zendingsscholen. De Zending heeft die scholeD niet noodig. Zij is vooruitgegaan in bloei en omvang zonder die scholen. Na deze „wijze" woorden van dien libe ralen domine, werd de verdere behande ling van de Indische begrooting tot Dins dagmorgen half elf verdaagd. Dan ?al minister De Waal-Malefijt er wel een en ander op te antwoorden heb ben. Daarvoor zijn wij in het minst niet bevreesd. In de avondzitting werd de behande ling van de begrooting van justitie voort gezet, waarmede de Kamer Woensdag avond reeds was begonnen. Socialist Duys hield een drie uur lange rede, waarin deze afgevaardigde zoo on zoogenaamde »houtdraden« dat zyn lange staafjes van de vereischte dikte, die vervaardigd worden met behulp van een byzonder soort schaaf, waarvan het ijzer voorzien is van ronde gaatjes en met scherpe randen. Een enkele machine kan in tien werk uren tot 30 millioen houtjes leveren. Afzonderlijke poetsmachines zorgen daarna voor het reinigen der houtjes van stof en van splinters, terwijl een aantal zeven, die in schuddende beweging zyn, alleen die houtjes doorlaten, welke de vereischte maat hebben, waarna de hout jes in een grooten bak vallen. Het rangschikken en rechtleggen der houtjes geschiedt tevens door een ma chine, waarin de houtjes door voortdu rend schudden in vakjes terecht komen. Uit deze vakjes komen de houtjes in een machine, welke hen, tusschen iy s- ten geklemd en alle door een tusschen- ruimte van elkander gescheiden, rang schikt. De gevulde lysten worden vervolgens in een verwarmingsoven gebracht en daarna ondergedompeld in een bak, ge vuld met gesmolten zwavel, paraffine of een andere stof, die de houtjes geschikt maakt om na het ontvlammen der kop pen te blyven branden. Door een soort van wals, die bestreken is met de ontvlambare massa, worden de houtjes vervolgens voorzien van de „koppen". De ontvlambare massa bestaat uit zeer verschillende bestanddeelenbe halve phosphorus bevat zy allerlei by- mengsels, die in verschillende fabrieken anders zyn. Voor de mengsels gebruikt men o. a. geveer alles en nog wat ter sprake bracht, al mogelijke en onmogelijke dingen weer eens oprakelde, steken onder en boven water gaf en door den voorzitter een paar maal berispt moest worden wegens zyn onbehooriyke uitdrukkingen. Het viel den minister van justitie, den heer Regout, niet moeilyk dezen spreker te beantwoorden. In een kort maar krachtig betoog weerlegde Z.Exc. het samen geraapt kostje van den roem- zuchtigen afgevaardigde van Zaandam. Hoe deze er maar op los gehaspeld heeft blijkt wel uit 's ministers zeggen, dat de heer Duys in zjjn rede minstens 200 onwaarheden op elkaar heeft gestapeld. Z.Exc. eindigde' met den vriendeiyken raad, dat als de socialistische Kamer fractie ooit weer eens juridische aan gelegenheden ter sprake wil brengen, zij dit niet moet laten doen door den heer Duys maar door een jurist. Dan is er reden om aan te nemen, dat de bedoeling recht is. Nu was alles louter en alleen propaganda voor de s. d. a. p. Met deze kloeke rede van den minister weiden de algemeens beschouwingen op de begrooting van justitie precies op het middernachteiyk uur gesloten. Woensdag wordt de behandeling van deze begrooting weer in een avondzifting voortgezet. Uit de Regeeringsversiagen. V. By velen bestaat nog een zeker voor oordeel tegen kunstmest en daarom ach ten wij het wenschelijk, om het volgende over te nemen uit de Regeeringsver- slagen „Proefvelden met het doel om eene ver gelijking te maken tusschen stalmest, hulpmest of eene gecombineerde aanwen ding van stal- en hulpmest zijn in byna alle deelen van ons land reeds gedurende tal van jaren aangelegd. Ook thans nog hebben deze proefvelden eene belangryke beteekenis. De nieuwere voeren de pro paganda met de daad in streken, waar de kunstmest zich nog baan moet breken. De oudere, namelijk die, welke reeds gedu- chloorzure potasch, salpeter, loodnitraat, roode boroomzure kali, vermillioen, ijzer - oxyde, loodwit, ultramario, rost, lym, terpentijn, enz. Deze toevoegsels hebben deels ten doel, de massa dikker te maken, maar ook om haar een bepaalde kleur te geven, zooals by v. met het loodwit, ultramarin of roet. Ook de bereiding der brandbare massa geschiedt met behulp van machines, die zoodanig zijn ingericht, dat een ont branding der massa niet kan plaats hebben, daar zij geheel van de lucht is afgesloten en de verwarming door stoom wordt bewerkstelligd. De onvennijde- hjke phosphordampen ontwijken door een buis naar den schoorsteen, zoodat de werklieden daarvan geen schadeiyke werking ondervinden. Na al deze bewerkingen worden de lucifers in door stoom verhitte droog- kamers gedroogd, die betrekkelijk klein en van elkander gescheiden zyn, om eventueele ontbrandingen minder scha delijk te maken. Na het drogen worden de houtjes uit de lijsten gestooten, ook alweer door machines. Zyn de lucifers geheel gereed, dan moe ten zy worden ingepakt in de aoosjes en pakken. Vroeger geschiedde dit met de hand. Omdat evenwel de productie zoo verba zend toenam door het gebruik maken van machines, was de handenarbeid niet meer in staat, daarmede geljjken tred te houden, zoodat men er wel toe moest overgaan, ook de doosjes machinaal te vervaardigen en het vullen eveneens aan machines op te dragen. rende een aantal jaren worden geëxploi- - teerd, doen uitstekende diensten ter be strijding van de meening, die niet zelden in de hoofden heeft post gevat, als zou de kunstmest slechts tydeiyk de oogsten kunnen verhoogen. Waar men den gun- stigen invloed van den kunstmest niet langer kan tegenspreken, omdat de feiten het tegendeel leeren, daar hoort men niet zelden de bewering»Wacht maar, tot de kunstmest eenige jaren is gebruikt, dan zal wel biyken, dat hy den bodem uitput". Een proefveld, waarop een der perceelen jaar op jaar niets anders dan kunstmest ontvangt, naast oen stalmest-perceel is het afdoende middel om deze vrees, ook al is ze in zekere mate voorgewend, te be stryden. Het oudste van deze proefvelden in Friesland, te Murmerwoude gelegen, dateert van 1902 en daarvan zijn behalve de kosten van aanschaffing de kunstmest stoffen ook die van den stalmest bekend. Vergeleken werden: stalmest,.volle dige kunstmest en half om half. Gedu rende de acht proefjaren, waarover de exploitatie loopt, heeft de volledige kunst mest vyfmaal, en half om half viermaal eene hoogere opbrengst gegeven dan de stalmest, terwyl 'deze laatste slechts tweemaal eene hoogere productie be werkte dan de beide andere bemestin gen en in een jaar de oogst by alle drie bemestingen geiyk was. In het volgende staatje vindt men van de acht proefjaren aangegeven de totale waarde van den oogst, de gezamenlyke bemestingskos- tem en de verschillen tusschen bemes- tingskosten en oogstwaarde: Oogstw. Bem k. Verschil. Voll. kunstm. f30 2 f602 f2420 Stalmest -2911 -706 -2205 Half om half -2972 -661 -2311 De volledige kunstmest heeft dus het gunstigst gewerkt, daarna half om half en stalmest het minst gunstig. Op alle andere proefvelden van dien aard in de provincie Friesland was er, voor zooverre zy op zandgrond waren aangelegd, wei nig verschil tusschen" de totale opbreng sten by de stalmest- en kunstmestper- ceelen en bij half om half. De kunst mest bleek dus goed met den stalmest Er bestaan machines, die per dag 70.000 doosjes kant en klaar, met schuif- en wryfvlakkeD, afleveren. De zoogenaamde Zweedsche of veilig heidslucifers zyn te danken aan de ont dekking van den amorphen phosphorus door prof. Schrötter. Deze geleerde had te kennen gegeven, dat het wel mogeiyk zou zyn, dezen vorm van phosphorus bij de lucifersfabricage te gebruiken. Professer Böttger, te Frankfurt a. M., hield zich daarna met dit vraagstuk bezig en het gelukte hem in 1848 werkeiyk, de anti-phosphoi houtjes te vervaardigen. De koppen dezer lucifers bevatten (evenals ook heden nog de „Zweedsche") geen phosphorus, zelfs geen amorphen phos phorus. De ontvlambare massa bestond uit een mengsel van chloorzure potasch, zwavel, bruinsteen, dextrine, enz. Deze massa ontvlamt echter niet op elke wrijfvlakte, maar alleen op een op pervlak, dat amorphen phosphorus bevat, vermengd met zwavelantimonium en een bindmiddel. De eerste volgens Böttger's methode vervaardigde lucifers maakten evenwel weinig opgang. Het publiek was er te veel aan gewend, de phosphorlucifers overal aan te stry'ken op tafels, aan den muur, aan de schoenzolen, de broekspy- pen, enz. Een tydlang werden te Parijs lucifers in den handel gebracht, die door midden moesten worden gebroken en welke ontvlamden door de uiteinden tegen elkander te wryveD. Deze waren evenwel lastig in het ge bruik. Eerst na 1870 begon men zich in Zweden op de vervaardiging van phos phor vrije lucifers toe te leggen en werden I te kunnen concurreeren, terwijl de kos ten van den eersten belangryk minder waren. Bij het eenige proefveld op den kleigrond bleek gedurende negen jaren de waarde der oogsten van het kunst- mestperceel bijna f600 en van half om half f371 hooger dan op het stalmest- perceel. t Volledige bemesting. Meer dan vroeger, wordt tegenwoordig door de land- en tuinlieden werk gemaakt ven eene rationeele bemesting. De intensieve landbouw stelt dan ook hooge eischen aan den bodem, welken thans heel wat meer voedsel ontwrongen wordt dan vroeger ooit geschiedde. Dat dit kan gebeuren is Diet alleen een per soonlijk belang van den landbouwer, maar ook een groot maatschappeiyk be lang. De voortdurende aanwas der be volking noopt er toe, om steeds meer en meer voedsel aan den bodem te ont woekeren, en daar een verhoogde pro ductiviteit- van den bodem ook voordeelig is voor den landbouwer, gaan in dit op zicht het persoonlijk en het algemeen bolang hand aan hand. Hoever de pro ductiviteit van den bodem nog verhoogd kan wordeD, is oen vraag, welke niemand beantwoorden kan, dit zal de tijd leeren. Doch wij gelooven wel te mogen zeggen, dat wy het eindpunt nog niet bereikt hebben. Een der middelen, om te komen waar men wezen wil, is een doelmatige bemesting, hetzy met stalmest alleen of met enkel kunstmest of met eene com binatie van stal- en kunstmest in ver- eeniging of in afwisseling met groen- bemesting. Stalmest alleen zal in de meeste ge vallen niet by machte zijD, om maxi male oogsten te verkijgeD en daarom moeten de hulpmeststoffen te baat wor den genomen. De meeste land- en tuin bouwers zyn tegenwoordig daarvan ten volle overtuigd en het gebruik der hulp meststoffen neemt hand over hand toe. Toch gaat men hierbij wel wat eeuzydig te werk en let men er te weinig op, dat de bemesting volledig moet zyD, d. w. z. alle voedingsstoffen moet aanbrengen, de bekende JonköpiDg-fabrieketi opge richt, die langzamerhand de wereld ver overd hebben. In Frankryk worden nog steeds de oude phosphorlucifers veel gebruikt. In den laatsten tijd gebruikt men in plaats van hout zeer veel houtpapier, dat door hydraulische persen zoo stevig wordt geperst, dat het als hout kan worden gesneden en bewerkt. De vervanging van hout door andere stoffen is een vraagstuk van groote be teekenis voor de luciferfabricage, omdat het verkrygen van geschikt hout steeds, meer moeite kost en grooter onkosten medebrengt, terwyl de lucifers-industrie steeds grooter hoeveelheden hout noodig heeft. Als men bedenkt, hoeveel men- schen dagelijks lucifers gebruiken en hoe groot het aantal van die nuttige voorwerpjes is, welke dagelyks door één persoon worden afgestreken, dan springt het belang van dit vraagstuk in het oog. Een statisticus berekende een tiental jaren geleden, dat als men de lucifers, die in Europa per jaar gebruikt worden, tegen elkander aanlegt, zy een lengte vormen van 36'/2 milliard meter, en den evenaar 829 maal zouden knnnen omspannen. Deze 829 ringen, op elkander gelegd, zouden een ring van 1,65 M. dikte vor men. Het gewicht van de dagelyksche behoefte aan lucifers zou 300.000 K.G. bedragen, als men rekent, dat 6000 houtjes ODgeveer 1 K.G. wegen Een kubieke meter populierenbout weegt 300 K G.; er zouden dus 400.000 M8. hout met een gewicht van 109'/3 millioen K.G. noodig zyn, om te voorzien in de be hoefte van lucifers in Europa gedurende een enkel jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1