No. 46 1911, Donderdag 23 November 26e Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAID. •3HIRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIj, te I» iiddelbt rg PRSJS DER A1DVERTENTIËN L Feuilleton. Het gebed van Peggy. IE1 )EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irïe maanden franco 125 iïnkeie nu tnmers., 0.05 oesrji UITGAVE DER FIRMA S EN v in 5 regels 50 cent, iedere regel meer iO cent Familieberichten van 1—10 regels iedere regct er 10 cent r-"-"Tm—TT— TTÏBSffiiE!S^araSK.W^aaB:fiaRaB»»!iar!«B»^S95 22 Nov. 1911. Xavier Paoli over onze Koningin. Deze Fransche politie-commissaris heeft als „Protecteur des Rois" in op dracht in het Republikeinsche Frankrijk zorg te dragen voor de veiligheid van buitenlandsche vorsten, die aan het land een bezoek brachten, er door reisden, of er tydelijk verblyf hielden. Met oDze Koningin toen zij nog prinses Wilhelmina was heeft deze chef der Parysche veiligheidspolitie ook kennis* gemaakt bij gelegenheid van haar bezoeken aan Frankrijk. Het weekblad Het Leven deelt zijn lezers in extenso de hoofdstukken mede, waarin Paoli onze Koningin schetst. Benige aardige herinneringen van dezen politie-beamb te willen wij hier oververtellen. De eerste maal, dat hij werd aange wezen in het gezelschap van Prinses Wiihelmina te verkeeren, was in 1895, toen de Koningin-Regentes met haar dochter, prinses Wilhelmina, van Genéve naar Aix-les-Bains reisde, om daar eenige weken door te brengen. Paoli geeft ons een aardige schets van het prinsesje, dat toen een jong meisje was, met lachende oogen, het blanke gelaat balf verborgen achter de blonde lokken, zeer eenvoudig gekleed in een blauw tailor-made kostuum en mantel en met een groote zwarte boa om den hals. „Ik herinner me", schrijft de memoi- re-schrijver, „ook een frissche, bijna kin derlijke stem, die den aide-de-camp der Koningin-Moeder, generaal DuMonceau, plotseliDg kortaf rechtsomkeert deed ma ken en hoffelijk buigen „Generaal," zei de stem, „vergeet u niet eenige prent briefkaarten voor me te koopen Het hooge gezelschap nam zijn intrek in een houten chalet, staande aan den rand van een pijnbosch, dicht bij het gehucht Corbières, een plaatsje 2000 voet boven Aix gelegen, op de helling van den Grand Revard. De sneeuw viel dat jaai reeds in Nc - vember, maar dit lokte het prinsesje juist aanen dagelijks maakte zij wandelin gen en zwerftochten door de bosschen. Prinses Wilhelmina bracht overigens haar vrije uren door met .studaeren en teekenen. Paoli prijst haar als een be gaafde teekenares. Zij deed niets zoo graag als het weergeven van het leven van rustieke scènes, alsboerenjongens die hun koeien naar het land brachteD, of meisjes, die zaten te breien of te naaien op den drempel harer woningen. De men- schen uit dan omtrek kwameD dit te wetenook wisten ze dat H. M. gewoon was haar gewillige modellen goed te be- „O, ik hoop zoo dat ze onze kamers nemen zalIk hoorde haar zeggen, toen ze met moeder naar beneden kwam, dat het huis mooi gelegen was en dat ze altijd gemeend had dat dit een der ge zondste voorsteden van Londen was. Wat blijft ze langMaar dat 's misschien een goed teeken!" De spreekster was Peggy Hurford, een klein meisje van twaalf jaren ouden het tooneel bestond uit een achterzit kamer van een kleine villa te Croydon. De andere gebruikers der kamer waren Peggy's zusjes en broertjes, allen jonger dan zijzelve. Zij had twee zusjes, twee lingen van acht, en drie broertjes, waar van twee respectievelijk zeven en vier jaren telden, terwijl de jongste, die op dit oogenblik aan eene zijde van den haard in de wieg sluimerde, een zuigeling was van slechts weinige maanden oud. De kinderen genoten van hun thee met brood, doch Peggy al ternauwer nood iets, en over haar gelaat lag een talen. En zoodra ze zich dan met schets boek en potlood ergens aan den weg, of in haar tuin had geïnstalleerd, kwamen als by tooverslag van alle kanten koeien en varkentjes met hun eigenaars opzet ten Over haar studies getuigt deze politie beambte „Yaak had ik gedurende mijn verblijf te Corbières gelegenheid, de grondigheid van haar opvoeding waar te nemen. Zij sprak, behalve haar moedertaal, reeds vloeiend vier talen Fransch, Russisch, Engelsch en Duitsch. Zij stelde belang in landbouwzaken en was niet onbekend met de sociale kwestiesvaak liet zij my tot haar spreken over de toestanden on der de werklieden in Frankrijk en de organisatie van onze administratieve systemen. Zelfs was zij begonnen de rechterlijke en de constitutioneele wetten te bestudeeren. Ik wil echter niet zoo ver gaan te zeggen, dat zij die studie met geestdrift aanvattezij hield er, geloof ik, veel meer van, geschiedkundige boeken te lezen ze stelde zeer veel belang in de Napoleontische periode en, wetend dat ik een landsman was van Bonaparte, zei ze me eens „„U zult het zeker wel jammer vinden dat u te laat bent gekomen om hem te kunnen zien!"" Yan Corbières werd een tocht onder nomen naar de abdij van Hautecombe, aan het schilderachtige meer van Bour- get, op Savoysch grondgebied. Een der monniken deed dienst als gids en vertelde tal van wetenswaardigheden uit de ge schiedenis van land en klooster. Deze mooie les in de geschiedenis in het kloos ter-heiligdom interesseerde de beide Hol- landsche Koninginnen zeer. Koningin Wilhelmina was in gedachten verdiept, vooral toen op een gegeven oogenblik de monnik, die als gids optrad, met een klank van trots in zijn stem zei „Het huis van Savoye is een roemruch tig huis 1" Na een oogenblik van stilzwijgen ant woordde de aanstaande Koningin »Het buis van Oranje ook Een volgend bezoek" gold het vroegere klooster nu verplaatst van de Grande Chartreusedoch eerst was hiertoe de toestemming van den Paus uit Rome noo- dig welke toestemming echter per tele graaf door kardinaal Rampolla gegeven werd. Doch de relikwiën eD kostbare hei lige boeken werden niet vertoond aan de beide vorstinnen, en toen Paoli hierover zijn verwondering uitsprak, antwoordde een van de monniken hem koeltjes gemengde uitdrukking van innig ver langen en onzekerheid. Zij was een aar dige kleine meid, doch zy leek ouder dan zy was, want de zorgen des tevens schenen reeds zwaar op haar kinderlijk gemoed te drukken. Haar hart klopte nu evenwel sterk van hoop, want haar moeder had een onderhoud met een dame, die gekomen was om de kamers, welke Juffrouw Hurford wenschte te ver huren, te bezichtigen. Een kaart, waarop „gemeubileerde kamers te huur" gedrukt stond, had reeds sedert verscheidene weken voor het raam der ontvangkamer gepronkt; maar alhoewel enkele men- schen naar de vertrekken geïnformeerd en ze gezien hadden, waren ze nog steeds onverhuurd gebleven. Nog dienzelfden morgen had Peggy gehoord hoe haar moeder dit feit betreurd had tegenover haar vader, alvorens hij zich naar het kantoor in Fleet Street, waaraan hij i verbonden was, begeven had, en zjj her- j innerde zich nu hoe bezorgd hjj eruit zag. „Wil je nog een sneedje brood, Peg- gy?« vroeg een der tweelingen, die zich- j zelve braaf te goed deed. „Neen, 'k dank je," antwoordde Peggy, „O, hemeltje-lief, 'tkind is wakker, en „Die laten we alleen zien aan katho lieken". Bij dezen tocht vertelt de oude politie man aldus van een aardigen lunch, dien men onderweg gebruikte „Na een uurtje begonnen we honger te krijgen. Ik had voorzien, dat we geen her berg onderweg zouden aantreffen en had er dus zorg voor gedragen, dat te Saint- Béron manden met eetwaren in de rij tui gen waren gezet". „„Dat is een prachtig idee'zei Konin gin Wilhelmina. „,,U moet met ons lun chen. Ik zal wel dokken „De rijtuigen bleven midden op den weg in de uitgestrekte eenzaamheid stil staan en de kleine Koningin spreidde een groot tafellaken over onze knieën. Toen haalde ze uit een der manden een koude kip te voorschijn en gesmeerde kadetjes en kondigde plechtig aan „„De lunch is gereed."" «Bediend door een Koningin, in een rjjtuig, op den top van een berg: dat was een incident, dat nog aan mijn verzameling ontbrak, zooals koning Al fonso zou gezegd hebben. Ik behoef er niet aan toe te voegen, dat het aan dezen historischen lunch buitengewoon levendig toeging en dat er geen spoor meer van was te ontdekken, toen we tegen twee uur, de Grande Chartreuse naderden." Later bevond Paoli zich nog eens in het gezelschap van onze Koningin te Parijs. Het was in 1898, toen zjj zich op de doorreis bevond naar Cannes. En deze schets van haar danken w|j aan den opmerkzamen Franschen poli tieman „De Koningin stelde zeer veel belang in poëzie en kunst. Haar lievelingsschrij vers waren Walter Scott en Alexander Dumas, père; maar ook boeken over geschiedenis en schilderkunst las ze zeer graag. Ze had een opmerkelijke kennis van deze onderwerpen, naar ik bij onze be zoeken aan de musea, speciaal aan het Louvre, kon opmerken. Zy was evengoed op de hoogte van de Italiaansche en de Fransche schilderscholen, als van de Hollandsche en de Vlaamsche, ofschoon zy een vooikeur aan den dag legde voor Rembrandt. „Ik zou wel willen dat hij een stand beeld had in iedere stad van Holland," zeide zy En eindelijk dit schetsje van de ont moeting te Cannes van de jonge Koningin Wilhelmina en de oude Koningin Victoria van Engeland, rarrarmnujauBrwttwwwi'iii nmmrwn ii—ii wwi jum zij zal beginnen te schreeuwenriep zij op verdrietigen toon uit. Zy verliet hare plaats aan de tafel, en naar de wieg gaande, lichtte zij haar kleine broertje in haar armen opechtei niet tjjdig genoeg om te verhinderen dat hij een geduchte keel opzette. Na dat hy de aandacht genoegzaam op zich zelf had gevestigd kwam hij tot beda ren, en kweelde op tevredene w|jze, ter wijl Peggy, al sollende met hem heen en weer liep. Weldra werden er stemmen in de gang vernomen, gevolgd door het open- en dichtgaan van de voordeur. Een minuut daarna kwam juffrouw Hurford de kamer binnen. „Wel, moeder?" zeide Peggy op ver langenden toon, terwijl hare gretige oogen die van haar mceder ontmoetten, welke haar buitengewoon helder voor kwamen. //Wel, lieveling", was het antwoord, „de kamers stonden de dame wel aan, maar ze heeft ze toch niet gehuurd." „Waarom niet?" vroeg Peggy, wier stem en gelaat tegelijk teleurstelling uitdrukten. Juffrouw Hurford antwoord de voor een oogenblik niet. Zy nam de kleine van Peggy over, en Peggy zag »Het was laat in den namiddag, op het oogenblik dat de zon zou verdwijnen achter de palmen in den tuin van het hotel, waarin de Koningin van Engeland haar intrek had genomen. Koningin Wilhelmina was afscheid komen nemen ze stond in een vertegen houding, maar vol achting voor de oude vorstin, die in een strandstoel zat. Beide Koninginnen glimlachten en praatten vroolijk. Toen boog Koningin Wilhelmina zich voorover, kuste Koningin Victoria op het voor hoofd en trippelde vroolijk weg. Hdbl. RECLAME! 8. Wanneer de Nieren ziek zijn, wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergifti ging door urinezuur, omdat dit zoo lang zaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het geheele lichaam verbreid heeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek z|jn, kunnen zy* hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt het geheele lichaam langzamerhand vergif tigd. Dat is de reden, dat gij u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werklust hebt. 's Morgens hebt g|j een ellendig gevoel in uw rug, en pijn in de lendenen ea z|jden, uw oogen zijn op geblazen en uw ledematen rheumatisch, vooral by vochtig weer. Uw urine is bewolkt en komt branderig en onregel matig. Tenzij het urinezuur onmiddellijkwordt uitgedreven, worden uw levensdeolen aangetast en treden noodlottige ziekten opde nieren worden cel na cel vernie tigd en de blaas verliest misschien haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de tieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zjjn als zoodanig bekend. Zy werken rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuurlijke werking. Let erop, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren PilteD, en de handteeke- ning van James Foster op de doos voor komen en weigert alle namaak. De echte zyn te Goes verkrijgbaar bij de Firma Nathan Emanuelen te Middelburg by den heer Joh. de Roos. Ylasmaskt K. 157. 1 oezending geschiedt franconaontvangsi van postwissel a fl.75 voor êén, of f 10. voor zesdoozen. plotseling tranen de helderheid van moe ders oogen verduisteren, toen zij het kind kuste, terwyi zy met geweld een aandoening, die haar trachtte te over meesteren, scheen te willen onderdruk ken. Zij zat neder met broertje in baar schoot, en merkte eenvoudig aan„Zy houdt niet van kinderen." „O riep Peggy uit, „maar we zouden haar niet hinderen." „Dat zeide ik haar," sprak juffrouw Hurford. Vervolgens verklaarde zij de zaak nader. „In den beginne dacht ik waarlijk dat zy de kamers zou nemen. Zy zeide, dat ze haar aanstonden, en dat ze zeer ge schikt voor haar warenook nam ze genoegen met den prys twaalf gulden per weeken toen, het trof heel onge lukkig, begon juist de kleine te buiten. Zy vroeg nu hoeveel kinderen ik had, en toen ik 't haar vertelde, zeide zij dat ze onmogelijk kon teven in een huis waar zich zes kinderen bevonden, en j waarvan er één bovendien een zuigeling j wasdus was de zaak afgeloopen." „Leeiyk oud wijf!" riep een der twee- 1 lingen uit, //'k ben biy dat ze niet komen zal." TWEEDE K A M B R, Zitting van Dinsdag. Drie sprekers van Links hebben zich in hun redevoeringen, behalve hun opmer kingen van economischen aard, kramp achtig verzet tegen de Christelijke school politiek. Eerst was het woord aan dr Bos, die zyn afgebroken rede van Maandag voortzette en het in deze speech verklaarde, dat hij alle achting had voor de Zending en haar werk. Maar, voegde spreker er aanstonds by, het Mehamedanisme is alleen door onderwijs te breken, namelijk door neu traal onderwijs. Niet door Christelijk onderwys. Want dat zou in deze Ooster- sche landen toch maar het fanatisme en het zelotisme in de hand werken, dweep zieke en onverdraagzame menschen kweeken. Zoo oordeelt dr Bos over het Christeiyk onderwijs in Indië. Louter uit onkunde. Omdat hij niet kent en niet weet hoe juist door het Christelijk onderwijs by den Javaan alle fanatisme en zelotisme zal geweerd worden. Het Christendom kweekt geen fanatisme, maar kloeke be lijders, geen zelotisme maar zachtmoedig heid. De volgende spreker, socialist Hugen- holtz, ging in zyn spreken nog veel verder. By hem trad zyn sterken haat tegen het Christendom op den voorgrond. Een terugzinken der bevolking in het Hindoeisme zou deze spreker uit staat kundig oogpunt toejuichen. De bijzon dere school zou niets goeds kunnen uit richten. Ook volgens dezeD spreker is het Chris- teiyk onderwijs dus onbekwaam tot eenig goed. Ja wel, we kennen die liefde van Links voor den inlander ?n voor het kind van den inlander. De unie-literale Thomson laakte ook de Christelijke schoolpolitiek en hij vroeg van den minister van Koloniën zelfs een pertinente verklaring, waarin de Re geering rechtstreeksche geloofspropa- ganda en rechtstreekschen steun voor de Zending uitsluit. Toen kwam de heer De Visser aan het v?oord. E!n dit eminente lid van de Chris telijk Historische Unie liet uiteraard een geheel ander geluid hooren. Wy zyn een land en hebben een Regee ring die Christelijk is en als zoodanig moeten wy jegens Indië optreden. Toch mag de Staat geen dwang opleggen, want elke echtheid van religie bloeit slechts in volte vrijheid. Spreker pleitte voor religievrijheid, ook voor de religie van anderen. Maar religie- vryheid van twee kanten, dus ook voor den Christen, ook voor den Christen- Peggy kon dat gevoelen niet deelen, want zy wist hoe noodzakeiyk het was dat hun inkomen vermeerderd zou wor den, en het eenige middel daartoe was het verkrijgen van een kostganger. Zy deelde in het vertrouwen van haar moe der, en zy wist dat de verdiensten haars vaders, als journalist, in den laatsten tijd niet genoegzaam waren geweest om de huishoudelyke uitgaven te dekken, want zij hadden met ziekte te kampen gehad. Het vorige jaar had mynheer Hurford twee maanden door ongesteld heid tehuis moeten biyven, en oaarna, na de geboorte van den jongste, was juffrouw Hurford voor geruimen tyd sukkelende ge.weest zij had haar vroegere gezondheid nog niet herkregen. //Als ze slechts niet zooveel zorgen had, zou ze wel beter worden, dat weet ik," dacht Peggy steeds by zichzelve, met het helder doorzicht van iemand boven hare jaren »doch dit hindert haar zoo zeer, dat we geld schuldig zyn dat we niet kunnen betalen. De dokter wil wachten hy weet dat we hem betalen zulten, zoo spoedig als we daartoe in staat zyn, maar de andere menschen schynen het niet te begrypen.*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1