Laatste Berichten Uit de Provincie. Met Januari treedt dit tijdschrift zijn 'üste jaar in. Nog binnen de kwarteeuw zal derhalve zijn propaganda mot eeu ziekenhuis worden bekroond I Wij wen- schen er den Hoofdredacteur geluk mee. TW88UE K A E K. Zitting van Maandag. De liberalen zyn woedend. Op wien Wel alweer op dr. Kuyper. Dit Kamerlid heefi het durven bestaan bfl de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting even het woord te vragen om de Regeering te waarschuwen tegen een conclusie van dr. Snouck Hur- gronje. Deze geleerde heer heeft in ztjn jongste geschrift over Indiö de stelling uitgespro ken, dat de Westersche en Oostersche beschaving moeten verbonden worden door opvoeding en onderwijs, maar met uitsluiting van eiken religieuzen factor. En omdat deze eminente doctor advi seur is van het ministerie van Koloniën waarschuwde de afgevaardigde van Om men onze Regeering. Dat was zijn recht en van antirevolu tionair standpunt ook zjjn plicht. Met kracht geeselde dr. Kuyper dat oude beginsel van neutraliteit Op pae dagogisch gebied is geen neutraliteit toe laatbaar. Neutraliteit heeft op paedago- gisch gebied wel degelijk een positieve heteekesis. Geen enkele paedagoog zal dit meer bestlijden. Zelfs bij mannen, die er vroeger niet aan gedacht hebben, vraagt men nu naar een religieus element in de opvoeding. Het verlaten standpunt mag niet naar Indië worden overgebracht. Zou onze Regeering zich b. v. ten aan zien van de veelwijverij neutraal moeten verklaren. Gaan we den weg op van dr. Snouck Hurgronje, dan zal de Javaansche bevol king zich niet losweeken van den Islam, zooais deze schrijver vermoedt, maar dan zal de groote meerderheid terugzinken tot hst Hindoeïsme. Dr. Kuyper vertelde hoe hij bij zijn reis om de oude wereldzee gezien heeft hoe de vrijdenkers in deze streken geminacht worden. Verlaat de Oosterling den Islam dan valt hij terug in het Heidendom. Onze Regeering zou dus door den raad van dr. Snouck Hongronje op te volgen, mede werken om de menschen van den Islam terug te brengen tot het Heidendom. En dan prefereerde dr. Kuyper in elk geval den Islam. Dan zette de leider der antirevoluti onaire party uiteen, wat dan wel de taak der Regeering is. Zij moet toepassen den regel, die hier door ons gehuldigd wordtdat bijzonder onderwytjs regel moet zijn en'tgouver- nementsonderwijs slechts aanvulling. Juist dat laatste vooral, deed de front makers van het neutraal onderwijs knar setanden van woede. In Nederland hebben zij het spel ver loren, zal nu ook Java hun ontvallen Dat nooit. Wij hopen echter, dat het wel gebeurt en dat het zelfs spoedig zal gebeuren. Dat Java voor den Christus gewonnen worde en niet terugvalle in het ellendige Heidendom, zij en blij ve het streven van Rechts Memoreeren we nog even dat in de korte zitting van gisteren omdat het Maandag was begon men pas om half twee nog drie andere sprekers het woord hebben gevoerd. Eerst socialist Vliegen, die ODgeveer •ver alles en nog wat op zijn oude manier aan het spreken ging. Dan de heer Van Vlijmen (r. k.) die over Timor sprak, de woorden van de heeren Bogaardt en Scheurer, Vrijdag gesproken, geheel onderschieef en enkele opmerkingen van economischen en financieelen aard er aan vastknoopte. Vervolgens de heer Lohman (c. h.) die de houding van onze Kegeering en die van den Gouverneur-Generaal omtrent de Timor-quaestie uitnemend verdedigde. En na dr. Kuyper sprak dr. Bos (v. ddie een en ander over tech nische en financieels aangelegenheden ter sprake zou brengen om dan let welten slotte te komen tot den heiligen oorlog, die aan de overzijde wordt gepredikt. Aan dit laatste is dr. Bos echter nog niet toegekomen. Heden morgen zou hij zijn rede voortzetten om dr. Kuypers betoog onder handen te nemen. Wat zal dat belangwekkend geweest zjjn die de samenstelling van het menscheiyk lichaam kennen dan ware dit niet zx> moeilijk, maar nu is het lastig een bepa ling te geven. Laat ik om heel eenvoudig te zijn een vergelijking maken tusschen een muur- doorsnede en een doorsnede van een arm, b.v. Neem ik een muur dan heb ik van buitenaf eerst een laag steenen, dan ce ment, dan bet houtbeschot. Op gelijkerwijze is het nu ook met den arm. Van buitenaf eerst het huidweefsel, daarna het bindweefsel, het spierweefsel en het been. Zooals de muur is opge bouwd uit steenen is het huidweefsel samengesteld uit cellen. Dit weefsel is niet alleen aan de buitenzijde van het lichaam maar bedekt, als slijmvlies ook de binnenste deelen juister is dan ook de naam epitteelweefsel. Wan'neer ik nu tot de definitie kom, dan noem ik allereerst kanker een ge zwel maar omgekeerd is niet elk gezwel kanker Kanker is een gezwpl in het epitteelweefsel. Vandaar ook, dat een blauw oog, een steenpuist, een vetgezwel niets met kan ker te maken heeft, daar hierbij de huid zelf onbeschadigd is gebleven en er ont aarding of zwelling van het bindweefsel plaats heeft. Doch de bepaling dat kanker een ge zwel van 't epitteelweefsel is, is niet vol doende. Wratten en eksteroogen zyn dat ook en hebben ook niets met kanker te maken. Daarom dient de definitie te worden aangevuld. Kanker is in hoofd zaak een gezwel van het epitteelweefsel, maar waarbjj de cellen op een geheel andere, onregelmatige wyze zyn gerang schikt, zoo dat de normale grens tusschen de weefsels verbroken is. De cellen zjjn dus epitteelcellen, maar ze hebben een veel vluggeren groei, ztjn daarom zwak ker en daardoor vatbaarder voor infecties Zweren zullen daarom licht in kanker gezwellen voorkomen, waar hebben met kanker niets gemeen. Waar we dan weten wat kanker is, stellen we ons de vraag hoe het gezwel groeit. Dit nu gebeurt gewoon door split sing, evenals bjj de andere cellen alleen gaat het, zooals gezegd is, wat vlugger. Maar wat gebeurt nu tusschen het oogenblik dat de huid gaaf is, en dat waarop de medicus kanker constateert En dan moet ons antwoord zjjn dat we het niet weten. Als de dokter kanker constateert, dan is het gezwel natuurlijk reeds ontstaan. Evenals altjjd in de wetenschap, als er iets is, dat men niet weet, gaat men hypothesen opstellen. Een der tbeoriën zegt dat door onbekende oorzaak op een gegeven oogenblik een normabcel het karakter van de kankercel krijgt, waarna het proces voortschrjjdt. Deze theorie is thans vrijwel verlaten. Een andere, die thans meer wordt aangenomen is dat er tydens den groei van het organisme cellen zjjn, die a. h. w. achterbiy ven, niet aan den normalen groei deelnemen en ia bouw gelyk zjjn aan de cellen van het kind. Door een of andere oorzaak woiden deze hun achter lijkheid, om zoo te zeggen, bewust en gaan zich nu veel sneller ontwikkelen dan de andere. De theorie dat het cellen zjjn van kip pen en varkens die in het lichaam van den mensch komen door gebruik van ongekookt vleesch en rauwe eieren wordt met schouderophalen door de medici ontvangen. Niet één van deze theoriën kan geheel voldoen. Bjj alle is er zoo iets als een sprong in het duister. Om verder te komen moeten wo den weg der onder zoekingen op. 'Bjj het gezwel hebben we ook de kankerleider. Kleine deelen van het ge zwel worden door het bloed of vloeistof- i stroomingen naar andere deelen van het lichaam gevoerd en kunnen ook daar gezwellen verwekken, die dan alle van het eerste gezwel afkomstig zjjn. Is het kankergezwel heelemaal weggenomen voor dat deden zijn we'ggevoerd dan komt j kanker niet terug. In de 2e plaats gaan we na den in I vloed van het gezwel op den drager, j De ziekteverschijnselen zjjn veelal niet bjjzonder. Verzwakking en vermagering en dan de dood zonder opmerkelijke kenteekenen. Het ljjkt wel op een chro nische vergiftiging. Daarom heeft men den inhoud der cellen aan dieren ingege- ven, om de uitwerking te zienmaar De tegenwoordige stand van het kanker vraagstuk. Als no twee der sprekers voor het natuurkundig genootschap te Middelburg in dit seizoen hield de heer F. A. Steen sma van Utreeht eene lezing over boven genoemd onderwerp. Het is nu eenmaal het karakter van den mensch-, dat hjj niet gaarne hoort spreker over ziekten, die hjj zelf gevaar loopt te krjjgen. Toch zal popularisee ring van de medische wetenschap het publiek ten goede komen. Denk b.v. aan 't tuberculosevr'aagstuk. Het is dan ook heelemaal verkeerd ;en opzichte van het kankervraagstuk een struisvogelpolitiek te voeren. De overdreven vrees die men •r voor koestert, komt vooral, omdat men er zoo weinig van afweet. Nu ik over kanker zal spreken is het noodig dat ik eerst een definitie er van geef. Bad ik studenten voor me of zij plaats op de buik. Deze menschen dra gen om den hals een mand, die altjjd langs die plaats op de buik heen en i weer schuurt. Er is dus een bepaald verband tus schen de plaatsen waar gedurig prikke ling voorkomt in kankergezwellen. Wat I daarvan de oorzaak is, weten we niet j Een andero vraag, die de statistiek be antwoordt, is of kanker toeneemt of niet. De algemeene meening is, dat de toename verontrustend is. De statistiek schjjnt dat ook uit te wjjzen. In 1875 waren te Berlijn op do 1000 sterfgevallen 39 aan kanker, in 1907 reeds i 141. SToch is het slechts schjjn. In de eerste plaats is de leeftjjd toegenomen en daar kanker altjjd op rjjperen leeftjjd vooi komt, zullen ook de sterfgevallen aan kanker toenemen en in de tweede plaats komt dit taooge cjjfer op rekening van de inwen dige kanker. Vroeger nu kon men deze heel moeilijk constateeren en noemde men een andere doodsoorzaak omdat men eenvoudig niet de diagnose van kanker kon stellen. Van duideljjke toename is dan ook geen sprake. Verder weerspreekt ook de statis tiek het z.g.n. endemisch optreden der ziekte, dat is het optreden in bepaalde streken, wat door spreker duideljjk wordt aangetoond. Hetzelfde is het geval met de kankerwjjken en kankerhuizeD.Hiervan is bjj nader onderzoek volstrekt geen sprake. Men is verder den weg van experimen teels, proefondervindelijke, onderzoekin gen opgegaan. Maar dit kan alleen wan - neer men ook dieren kanker kon bezorgen. Dit nu is tot betrekkeljjk korten tjjd niet gelukt. Doch na tal van mislukte proeven is men er nu in geslaagd bjj muizen en ratten, maar vooral bjj de eerste dieren, kankergezwellen te doen optredeu. Het is daarbjj echter alleen gelukt wanneer men deelen van het gezwel bjj andere dieren overbracht. Fijngemaakte cellen hadden geen invloed, de overplanting heeft dan ook niet plaats door microben. Al de berichten dat de micro-organismen die de ziekte veroorzaken zjjn ontdekt, blijken by onderzoek onwaar te zyn. De overplanting by muizen heeft tot resultaat gehad dat bjj sommige dezer dieren spontane genezing werd geconsta teerd zonder dat middelen waren inge geven, wat ons dus in den stryd tegen de ziekte moed geeft dat ook voor den mensch genezing mogeiyk is. Daarom moeten we in dien stryd niet moedeloos worden. Er wordt thans de weg bewan deld als by het tuberculosevraagstuk. Kankercomité's worden opgericht, en ook in ons land bestaat reeds zulk een comité. Maar in den stryd hebben we noodig den moreelen en misschien ook flnan- tieelen steun van het publ'ek. Daarom was het my aangenaam voor dit publiek over het vraagstuk te handelen, dat ook onder u sympathie voor het streven kome. Het applaus dat spreker te beurt viel was zeker ruimschoots verdiend. Op dui- deiyk, voor den leek alleszins te volgen wyze had hy voor ons het onderwerp behandeld. deze proeven zyn alle mislukt. Dit is evenwel nog geen bewys dat er geen vergif in is, daar de inhoud zoo uiterst klein is, dat de invloeo wel niet merk baar kan zyn. Een andere weg dan die van het mi croscopisch onderzoek dient te worden ingeslagen en men heeft die gevonden in de statistiek. In de eerste plaats is men nagegaan waar kanker het meest voorkomt en men heeft daarby opgemerkt dat het meestal op bepaalde plaatsen is. B. v. de lip, meestal by mannen, de plaats waar de slokdarm in de maag komt en die waar deze overgaat in de dunne darm, de endeldarm, dicht by het uiteinde. Het verband is duideiyk. Juist die plaatsen zyn het, die gedurig geprikkeld worden. Een Engelsch geleerde deed onderzoe kingen by de onbeschaafde volken en kreeg verrassende resultaten. By een volk in het N. van Noord-Indië komt kanker voor, waar het by andere volken nooit voorkomt, n.l. op een bepaalde Middelbur. Heden werd aan den ser geant Ie klasse M. P. Schrier van het 2e bat. 3e reg. alhier de bronzen me daille voor 12-jarigen trouwen dienst op de gebruikeiyke wyze uitgereikt. Middelburg. Door de afd. Middelburg van den Alg. Ned. Typografenbond, de Typogr. Vereen. «Harmonie en Vriend schap", en de Piot. Christelyke Typo- grafen-Vereen. hebben een adres gezon den aan heeren patroonsin de grafische en aanverwante vakken om, met het oog op de enorme styging dei levens behoeften door eenigen toeslag de loonen in evenredigheid te doen zyn met de le.ensbehoeften. Middelburg. Alhier is gisteren aange- komen het stoomschip Bergkolmen en de volgende week wordt te Zierikzee ver- j wacht het stoomschip Dana, beiden met j gezaagd en geschaafd hout van Zweden voor de firma I. de Broekert Co. te Middelburg en Zierikzee. Goes. Woensdagavond a. s., zal in de „Prins van Oranje" een byeenkomst I worden gehouden in het belang der Cbina-Zending. Dr. Strick de opvol ger van wyien dr. Otte en Mevrouw van Staveren van Rotterdam zullen in deze byeenkomst spreken, en bovendien het gesprokene met lichtbeelden ver- duideiyken, terwyi <het Otte-koor toepas- seiyke liederen zal zingen. Deze byeenkomst waarvoor de kaar ten reeds in het afgeloopen voorjaar- werden verkocht zal aanvangen ten 8 ure en niet zooals op die kaarten is vermeld ten half 8 ure. We hopen, neen we verwachten, dat ieder, die in het bezit van een toe gangskaart is, zich morgenavond naai „De Prins" zal begeven. Laat nu ieder onzer zich bey veren om voor deze bye-n- komst zyn avond vry te houden. De zaak waar 't om gaat, de Zending in China, verdient immers onze harteiyke sympathie en dankbare waardeering. Go as. Tot leerling-analyste aan het Rykslandbouwproefstition alhier is be noemd mej. van Ewyk. Goes. De 84-jarige heer E., woonach tig op de Kleine a ide alhier, wandelde hedenmiddag kwart over drie aldaar langs het water, omdat aan den anderen kant de straat vanwege de Waterleiding was opgebroken. Zeker in een duizel- achtig oogenblik viel de man te water en werd hy na eenige minuten door mid del van een roeiboot bewusteloos opge haald. Dr. Van der Harst verleende ge neeskundige hulp. De oude heer verkeert thans in zorgwekkenden toestand. Vlissingen. Het lichtschip Schouwen- bank dat door don storm enkele rayien van zyn plaats was gedreven, wat zeer lastig voor de scheepvaart was, is giste ren door de Coertzen weer op zyn lig plaats teruggebracht. Vlissingen. Voor een reeds lang ge bleken noodzakelyke uitbreiding van het gasthuis alhier is een groot huis op het Bellamypark, aan de achterzyde gren zend aan het tegenwoordig gasthuis, aangekocht. Aruemuiden. De raad benoemde Maan dag tot gemeente secretaris mr. H. F. Lantsheer, burgemeester, met 4 stemmen tegen 2 stemmen op den heer A. Sonke te Nieuw- en St. Joosland. Vrouwepolder. By de gehouden stom- mi ng voor een lid van den gemeenteraad (vacature A. Maas overleden) is gekozen de heer J. de Visser, molenaar te Vrou wepolder, deze candidaat werd gesteund door de Antiiev. Kiesvereen. te Vrouwe polder en te Gapinge. J. de Visser ver kreeg totaal 72 stemmen en Jac. Din- gemanse te Gapinge 48 stemmen. Van Vrouwepolder en Gapinge was destem- verdeeling aldus J. Dingemanse te Vrou wepolder 14 st. en te Gapinge 34 st.; J. de Visser te Vrtuwepolder, 44 st.en te Gapin ge 28 st. Hansweert. Met ingang van 1 Janu ari a.s. is verplaatst naar Sas van Gent de heer B. de Bruin, kommies-verifica teur alhier. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Surhuisterveen door 8. C. Kyistra te St. Jacobi-Parochie. Wemeldlnge. De uitslag der stem ming voor drie notabelen is als volgt ge weestJoh. Ouderaan (aftr.) Ii9, H. Mieras 107, dr Kruysse (aftr.) 106, A. Vleugel (aftr.) 105, C. Sinke 77 en H. Koster 76 stemmen. Beide laatste en dr Kruysse waren candidaten van de libe ralen. De heer J. A. Dominicus heeft be dankt voor zyn benoeming tot diaken. Grjjpskerke. Alhier heeft de verkie zing van kerkeraadsleden plaats gehad. Dit geschiedde voor het eerst door de stemrechthebbende lidmaten. Aan de beurt van aftreden waren ouderling D. Midavaine en diaken K. Huysman. Beiden werden herkozen. Maar, omdat laatstge noemde niet meer in aanmerking wensch- te te komen, werd in zyn plaats als diaken gekozen K. Dekker Gz. Geref. Kerken. Beroepen te Hindeloopen, T. L. Kroes te Kiel windeweerte Nieuw-Dordrecht, D. Prins te Oudega. Bedankt voor Wons door F. Wiersma te Engwierum. Schooloieuws. Goes. De heer W. H. Stouten, onder- wyzer aan school B alhier, is bestemd voor het openbaar onder wy s in Ned.-Indië. Zaamslag. Aan de Chr. school te Ny- kerkerveen is tot onderwyzer benoemd de heer C. Stoffels alhier. Geslaagd te Breda voor de acte vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek de dames M. C. Cornelisse en J. J. v. Dyk, beiden te Tbolen, en C. A. Lindthout te Oud-Vossemeer en de heer Chr. J. Odink te Goesen te Rotterdam de heer J. Rade maker te Middelburg. De Unie-collecte bracht opte Qrypskerke f20,265, te Kruiningen met Hansweert en Schore f98,35, te Scbaren- dyke f 77,20, te Vrouwepolder f22,295 en te Westkapelie f 27,45. MCHT iZAKÊN.' Middelburg. By bevelschrift der arrpn- dissements-rechtbank alhier zijn tegen J. v. L., 31 jaar, bootwerker, geb. en wonende te Neuzen, gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van mishandeling en M. H. 27 jaar, grondwerker, geb. te Utrecht, zonder vaste woonplaats en mede te Middelburg gedetineerd, beklaagd van diefstal en landl ;opery, rechtsingan en verleend met last tot gevangenhou ding, voor de eerste met last tot instruc tie en de tweede met verwyzing naar de terechtzitting. ÜcuiHigde Steriel ifetft. Ongelukken. De stoomtram Haarlem- Alkmaar heeft een tot nu toe onbekend gebleven man overreden. De man is ge storven. Te Enschedé is een 5-jarig meisje onder een wagen van de gemeente reiniging geraakt. Het kind werd zoo ernstig aan het hoofd verwond, dat ze 's nachts daarop overleed. In de Bols- wardervaart bjj "Harlingen is het lijk van een gehuwden werkman gevonden. Door het uit elkaar springen van een koolzuurapparaat is een 19-jarige werk man aan boord van een te Rotterdam ter reparatie liggend stoomschip zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hy enkele oogenblikken later den geest gaf, Een mislukte voordracht. Het UD." bevat een zeer uitvoerig verslag van eene voordracht van zekeren heer Opperman, uit Beriyn, in eene ver gadering van de Utrechtsche Handelsver- oeniging. De heer Opperman sprak over (Jitstalkunde, maar bleek zoo weinig de kunst van voordragen te verstaan, wist blykbaar zoo weinig van de uitstalkunst en vertoonde zulke onbeduidende oflee- ïyke plaatjes, uat in de vergadering een geest van groote vroolykheid ging hepr- schen. De spreker erkende ten slotte zelf dat hy niet verder kon. Het bestuur heeft hem geducht de les gelezen over zyn optreden, en de vergadering heeft den overmoedigen man lotteriy k weggelachen. Een inbreker-uitbreker gevat. Zondagavond omtreeks half negen kwam een Rotterdamsche bakker met zyn vrouw en kinderen thuis in de Sion- dwarsstraat. Nauwelyks was de bakker met de zynen den winkel binnengegaan, of de moeder zag een geldbakje op de toonbank staan, wat haar aan diefstal deed denken. Terwyi man en vrouw, met de kinde ren om zich heen, daarover spraken, liep er een man, komende uit de opkamer achter den winkel gelegen, langs hen heen en vluchtte de straat op. Even later volgde een tweede inbreker. Deze had een revolver in de hand. De juffrouw greep hem by zyn jas vast, doch liet I03, toen zy het vuurwapen zag. Ook deze man vluchtte de straat op! De bakker zette hem na. Weer eenige oogei blikken later kwam er een derde inbreker van de opkamer, en ook hy snelde voorby de onthutste vrouwen kinderen de straat op. De ^rste en de derde inbreker ontkwa men en bleven tot dusverre onbekende. Minder gelukkig was do tweede, die met de revolver gewapend was. De bak ker was hem door verschillende straten gevolgd, tot hy politie-agenten ontmoette en dezen den vluchtenden inbreker aan wees. De agenten zetten nu den man mede na. Toen de inbreker zyn voor sprong zag verminderen, loste hy een paar revolverschoten. De bakker kreeg een schampschot aan het rechterbeen. Een agent schoot terug op den vluchte ling, doch mistejuist toen de inbreker zyn wapen op hem richtte, sloeg een andere agent hem met zyn sabel tegen de straat. Het schot ging af, maar de kogel vloog de lucht in. Spoedig was de vluchteling overmand. Onder goede bewaking bracht men hem naar een politiebureau, waar in zyn bezit gevonden zyn een aantal sleutels, loo- pers, een breekyzer en een aantal gouden sieraden, van diefstal af komstig. Op het politiebureau bleek hy te zyn de lang gezochte recidivist C. Donker, onder zyn makkers bekend als Keesje. In den nacht van 15 op 16 Juli j.l. ont vluchtte hy in gezelschap van W. J. Roos, J. A. de Haan en Th. J. Wynen uit de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch, hy nam toen de wyk naar België en werd niet meer gezien. Keesje had zich zooveel mogeiyk on kenbaar gemaakt, fiy liet zyn haar ver ven en droeg een blauwen bril. Onder de voorwerpen, in zyn bezit --v gevonden waren er ook, die in den nacht van Zaterdag op Zondag door middel van braak gestolen zyn uit de woning van eeu groentehandelaar, in de Tabor- straat. Van hetgeen by den bakkei ge stolen werd, had hy alleen eenig geld, een gouden horloge en een paar sieraden by zich. De garresteerde Ketsje Donker is, volgens zyn zeggen, al ongeveer drie maanden weer hier in de stad geweest. Wie zyn medeplichtigen zyn, en waar zyn oude kameraden thans zyn, daar over bewaart hy een hardnekkig stil- zwygen. De velschillende inbraken, die in de laatste weken, vooral op Zondagavond in het Oosteiyk deel van Rotterdam ge pleegd, worden op rekening van Donker en zyn kameraden gesteld. Met de Noorderzon vertrokken. Te St. Oedemode (N.-B.) zitten tal van brave dorpsneringdoenden in zak en as- sche. Eenigen tyd geléden werd aldaar eene maaldery met motorkracht opgericht, en hoog werd dra opgegeven van de voor- deelen, die de nieuwe industrie voor de plaats zou opleveren. De eigenaar, herkomstig uit Kaats heuvel, won spoedig aller vertrouwen, en werd hem dan ook gaarne allerwege krediet geschonken, totdat hy één dezer dagen, zeggende naar Rotterdam te gaan om granen aan de Beurs te koopen, van uit Brussel eene brief kaart zond, dat hy niet meer terugkwam. De vlottende achtergelaten gelden be dragen vier en een halve cent, die de crediteuren thans deelen mogen. Links en rechts hagelt het vorderingen. Tot zelfs by zyn hospes staat de nieuwe industrieel in het kryt.Arme Rooyenaars! Middelburg. In de heden middag te half vier gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, welke gepresideerd werd door den heer H P. den Bouwmeester, vice-voorzittei, herdacht deze het over ly den van den voorzitter der Kamer, den heer J. P. Fokker. zi N w Medegedeeld gen van het b volgende schr: den heer Fokk „Met gevoel nam de Kamei brieken te Mld overly den van betuigt U met verlies haar o( lange jaren, en voorzittel hy zich steeds die een warm Middel burgsch Met veitvouwf immer aan adviezen [getu men blik en van het onder Voorzitter lange jaren in bewaard biyve schen wier waarin hy voeld, en zek Kamer van Moge de ver in zjjn werkei deze moeiiyke Mededeeling gende ingekor Een afschri minister var gezonden doo inzake de vo en wet van den wissel en laire van de Koophandel van bedden i in den nacb mededeeling derlandsche Agenten te A de Kamer vai ding der vlieg een adres van te Lissabon doen erkenne bliek door de Kamer van is geconstitut werkingeen verslag door teurs uit de Generaal, uiti van wet hoi belang van het laden en circulaire va: bouw enz hooging der Italiaansche Verder war gaderingen it ken, die echt gecirculeerd die geheel of krygen van arbeidsiyst ir op eventueel wyziging aan achtte zulks voorzitter dei adhaesie te voorzitter dei ding van het eener nieuwe de leden bes! berichten, da over de Taiie Een circuli raai van den in werking t nieuwe Arbe gemeente M hebben beslo voor kennisg' Medegedeel met vroeger van adhaesie Minister van steuning van Handelsreizig dam inzake voor houders ondersteunin L. de Bruyn verbetering Zandkreek ei Door de m ber is rappor zoek van de adhaesie te Kamer aan i Posteryen en houdende hc kantoren in en daarbovei 7-8 uur ge< De commi Sprenger, Nc aan, dat in strekking ve Zoom voor k< omdat men zaak ter spr: vooruitzicht Kamers ter verkeer. Die byeenl komt de Ka veer geiyk ter in haar ling vraagt inwoners te inwoners. Waar nu bedoeld in h aan de comm der Zutfensc toch van me I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 2