No. 42 1911. Zaterdag 18 November 26e Jaargang. ■SHRlSTEUJfL NIEUWSBLAD S VOOR ZEELAND HISTORISCH Hup Jaasz fie Sl»deioils m Midi'M VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F» P. B'HUIJ, te Mddelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN •cscKiHs.sEHaEMSsaS'SSSz^ESBRC .~a«BatamgBg'y ggg1 By dit nummer behoort een Bplad 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p.o 2.25 Hnkele nu tnmers0.05 TI?'? JMiat >JWt.tgg:c^BBBsaBai-&r:'g5'Kja8yt. gBaaaaa!»' UITGAVE DER FIRMA S EN gSSj üiSl BSSKSfiE», >gEBBE^8FwwRfcri?BBLiaaaLa5- jgJian tsjsketz:*. ijg_n3^E-»«naiBm:FiMBW?8^EK£y vin 1—5 regels 50 ceni, iedere regel meer 10 cent F, milieberichlen van 1—16 regele 1.—, iedere regel mi er 10 cent TVVEIOE KAM SE. Zitting van Woensdag. Toen kwamen de vertegenwoordigers meerendeels de leidersvan de ver schillende pi litieke partyeD, namens hun partygenooten aan 't woord. En zij kozen allen stelling tegenover het Kiesrecht- voorstel der socialisten. De heer Borgesius deed dit namens de Liberale Unie, de heer Limburg voor de Vryzinnig-Democraten, dr. Kuyper was de tolk der Anti-Revolutionaire party, jhr. De Savornin Lohman sprak voor de Ohristeiyk-Historischen, mr. Tydeman zette het standpunt van de Vry-Libera'en uiteen en dr. Nolens dat van de Roomsch Katholieken. Uit Parlementair oogpunt was het dus ongetwyfeld een mooie dag. De kop stukken van de Tweede Kamer, de groote Staatslieden van Nederland hoort men niet zoo licht achter elkaar op éénen dag. Eerst was dus de heer Borgesius aan het woord, die een historisch over zicht gaf van het Kiesrechtvraagstuk in Nederland. In 1905 waren de vryzinni- gen 't eens omtrent het geheel vryiaten van den gewonen wetgever in de Kies rechtregeling. Was het Ministerie-De Meester niet gevallen, dan had deze 't Al gemeen Kiesrecht reeds by de gewone wet kunnen invoeren. Er is echter ook een andere weg te volgen. Men kan het Algemeen Kiesrecht ook in de grond wet vastleggen. Welnu, dat willen de mannen van de Liberale ÜDie. De afgevaardigde van Rotterdam I was zeer ingenomen mehet denkbeeld van 't voorstel-Troelstra, maar de vorm noem de spreker ongelukkig gekozen. Er zijn bezwaren tegen. Bij aanneming van 't voorstel moet een commissie van redac tie worden benoemddan krygt men debat over 't adres, met kans dat som migen die vóór de gedachte zyn, om den vorm tegen 't adres stemmen. Daarenboven wordi in het voorstel over de hoofdzaak, Algemeen Kiesrecht, niet gesproken. Spreker vreesde voor een on zuivere stemming, want er zijn voor standers, die thans bezwaar hebben tegen een adres, over 't hoofd der Regeering heen, aan de Koningin. Spreker gaf dus namens zijn geestver wanten boveD het adres de voorkeur aan een motie en deelde mede dat hy daar voor dezen vorm zou willen aanbevelen FEUILLETON. E#n verhaal uit het jaar 1567, door CHR. HONDIUS. Ware de Prins maar meer op onze hand zeide Vincent Laureys, maar eilacy deze draagt de onderneming biykbaar geen goed hart toe, hy rekent dit rebellie, en in stryd met het devies van onzen geuzen penning „Getrouw aan den Koning". H ij hoopt nog altyd door onderhandelen zijn doel te zullen bereiken." „En ook Egmond en Hoorne trekken zich terug, zoodat we thans alleen onze hoop kunnen bouwen op de heemu v. Brederode, Jan van Toulouse, Van der Aa en andere edelen, die hun goed en bloed veil hebben voor 'egoedezaak. Wanneer wij hen nu maar helpen, wanneer het nu maar eenmaal tot een dn.-ad komt, dan zuilen velen, die nu nog weifelen en zich terug trekken, weer red vatten." Zeker, zoo is heU zeide H ieck. »En geen enkele landstreek leent zich daarvoor beter dan Walch' ren. Dit afgezonderde eiland is ni-1 zoo g - „De Kamer, van oordeel dat invoering van algemeen kiesrecht en van evenredige vertegen woordiging wenschelijk, maar zonder voorafgaande grondwetsherziening on- mogeiyk is „acht het in 's lands belang, dateene beperkte grondwetsherziening zóó spoe dig worde aanhangig gemaakt, dat het mogeiyk zal zyn, haar nog vóór de ver kiezingen in eerste lezing af te doen, „gaat over tot de orde van den dag«. Daarna sprak dr. Kuyper die mede namens zyn geestverwanten zyn stem tegen het voorstel-Troelstra motiveerde. De houding van sprekers partij tegen over dit voorstel is zeer sympathiek. Want zoo merkte dr. Kuyper onder groote hilariteit der Kamer op, er komt in dit voorstel niets over het Algemeen Ki s- recht voor. Ook de Antirevolutionaire party is er sterk voor, dat de Kiesrecht regeling spoedig ter hand wordt genomen. Maar nu is er een generale Grondwetsher ziening in het zicht. En terwyi de Staats commissie nu die herziening voorbereid, gaat het toch niet aan met den verschuif digden eerbied aan de Kroon, zelf zulk een verzoek tot Grondwetsherziening te doen. Toen volgde de heer Limburg als spre ker, die memoreerde dat de vryzinnig de mocratische partij altijd pal gestaan heeft voor het Algemeen Kiesrecht,ook voor het vrouwenkiesrecht.De door den heer Troel stra gekozen vorm vond ook deze spreker niet de gelukkigste om snel zijn doel te bereiken. Met den heer Borges'us advi seerde by den heer Troelstra zyn voorstel te veranderen in een motie als dee anbe- volene. De heer Lohman kwam daarna aan het woord, die vond dat er voor het indienen van zulk een adres absoluut geen reden was. Wat wil 't adres Ontbinding van de Staatscommissie? Afkeuring van haar instelliDg Dan is het een Kaoinetscrisis uitlokken. Werkt de Commissie niet vlug genoeg? Of denkt misschien de een of andere politieke leider, ziende, dat er ook in andere partyen personen zijn voor Algemeen Kiesrecht dat het voor zyn prestige tegenover het volk noodig is te toonen dat hy de leidirig toch behoud Hier stond de heer Troelstra met dre.- gend gebaar tegenover den heer Lohman op en riep: „Dat is een gemeene insinu atie gy kunt critiek oefenen, maar gy moogt my niet persoonlijk beleedigen Trek dat dus in Ik herhaalhet is een gemeene insinuatie HHWi IIIIII IIBIIIIIMli.IiWBWBWWBPM—BI makkeiyk te onoerwerpen, wanneer de steden en het platteland eendrachtig elkander steunen. De bezetting van het slot Rammekens is niet sterk, maar dit kasteel, dat de haven van Middelburg beheerscht, moet iD onze macht zyn, zullen we iets kunnen uitvoeren. We moeten onzen vrienden dus voorstellen,daarop een aanslag te wagen." Terwijl dit gesprek op de voorplecht gevoerd werd, stond schipper Jaspers op het achterdek aan het roer. Men kon het den wakkeren man aan zien, dat hy sedert jaren storm- en nood weer had getrotseerd. Den zuidwester diep in de oogen ge drukt en de oliejas om het lichaam ge knoopt hield hy de roerpen stevig om klemd. Slechts mot moeite kon zijn scüerp- ziend oog door den dichten nevA heen dringenkort en krachtig klonken zyne bevelen tegen den schippersknecht, wan neer het zeil van bak- naar stuurboord moest worden overgelegd of een dei- zwaarden moest worden opgehaald. Welk een schoonen aanblik leverden deze beide stoere mannen in hun stryd met wind en golven! Gewend geraakt van af hun prille jeugd met bet onbe trouwbare element, kenden zege.-n .rees, maar ze gevoelden in zulk noodweer, das Maar de heer Lohman herhaalde zijn onderstelling. Hy zag voor een adres, als nu voorgesteld, geen grond. Alleen als men een afzonderlijke Grondwets herziening verlangen mocht voor 't Kiesrecht, zou een motie in den geest van die des heeren Borgesius te pas komen. Thans zou de Kamer zich met een adres belachelijk maken. Dan kwam de heèr Tydeman verkla ren, dat zyn politieke fractie tegen het voorstel-Troelstra zou stemmen. Spreker heeft nog altyd bezwaren tegen het Al gemeen Kiesrecht, maar is wel voor verruiming van Artikel 80- der Grondwet. Doch in de gegeven omstandigheden is het heel misplaats om een adres voor deze zaak tot de Koningin te richten. Spreker begreep intusschen niet waarom de heer Troelstra niet in plaats van 't adres heeft getracht zyn nog steeds aanhangig GrondwetsherzieniDgs-voor- stel aan de orde te doen stellen. Spre ker vermoedde dat het meer om de leuze dan om 't Algemeen Kiesrecht te doen is. De laatste sprekeT was de heer Nolens, die betoogde, dat de eenige vraag die thans ter sprake kwam was, of er reden is voor een adres als 't voorgedragene. En die vraag beantwoordde spreker ont kennend. Er is een Grondwetscommis sie met den min. van binnenl. zaken aan het hoofd en met veel Kamerleden er in, een soort van vóór-parlement. Daaruit blijkt reeds de warmte der Re geering voor deze zaak. Zitting van Donderdag. Thans was weer het woo^d aan den leider der socialisten, den heer Troelstra, om de sprekers van den vorigen dag van repliek te dienen. Elke redevoering die Woensdag gehou den is, nam mr. Troelstra op de bekende manier even onderhanden, bestreed de Rechtsche sprekers, en lichtte zijn vrien den van Links nog nader in omtrent de bedoeling van het Kiesrechtvoorstel. In deze rede vond de heer Bergesius aanleiding om zijn Woensdag aanbevolen motie, mede onderteekend door 4 andere unie-liberalen en 5 vrijzinnig democraten, in te dienen. De heer Lohman verzette zich sterk tegen de behandeling van de motie-Borgesius, die heel wat anders be oogde dan het voorstel Troelstra. De Kamer kan niet over de motie oordeelen, vóórdat de voorstellen der Regeering tot Grondwetsherziening bekend zyn. Met 62 tegen 12 stemmen maakte de Kamer echter uit, dat de motie dadeiyk alleen vastberadenheid de ranke kiel in behouden haven kan brengen. Als een meeuw gleed het schip over de bruisende golven en zette koers naar Antwerpen. Tegen den noen begon de wind te luwen en het was toen, dat Jaspers het stilzwijgen verbrak. „Ik geloof dat het ergste geleden is de wind schiet naar het Westen. Maar we hadden boos weer, ik herinner me niet met zulk onstuimig weder gevaren te hebben, maar het kon ook moeiïyk uitstel ïyden. Heer Haeck zou zeker niet zoo op vaien hebben aangedrongen, als daartoe geen groote noodzakelykheid voor hem bestond. En als deze edele man zyn kostbaar leven niet ontziet, dan mogen ioij, aan wie zooveel minder te verliezen valt, niet aarzelen om onze krachten in dienst te stellen van de goede zaak." „Ik heb me. dus niet vergist," zeide Klaas, toen ik vermoedde „dat deze tocht een gewichtig doel had, trouwens het is velen varensgezellen bekend, dat er iets broeit, want hoe geheim men zoo iets ook houdt, er zijn altyd menschen, die langs den neus wegpraten, vooral wanneer de brandewijn hunne zinnen min of meer heeft beneveld. Maar het rechte van de zaak is my natuuriyk niet bekend er wordt in deze troebele dagen zooveel gekald en men in behandeling zou komen. Toen kwam nog even de minister van binnenlandse'ne zaken aan het woord. Z.Exc. was bij de debatten aanwezig geweest, omdat het ging om een zaak van Regeeringsbeleid. Het is ook de wensch van de Regeering, dat de Grond wetsherziening spoedig tot stand komt. Hoe vlugger de Grondwetscommissie werkt hoe b«ter. Zoo spoedig mogelijk •zal de Regeering haar eigen voorstellen indienen. Aanneming of verwerping van het voorstel-Troelstra maakt de zaak niet anders. Aan de motie-Borgesius valt echter niet te denken. Daarin wordt de wenschelijkheid van beperkte Gr mdwets herziening uitgesproken. En daar komt de Regeering lieelemaal niet van in. Daarna werd, op aandrang van den heer De Geer (c. h.), die reeds in 1909 zich voor Algemeen Kiesrecht had ver klaard doch nu geen beperkte Grond wetsherziening wilde, de motie-Borgesius in tweeën gesplitst. In het eerste de.,1 van de motie werd dan gerept over Algemeen Kiesrecht en Evenredige Vertegenwoordiging en in het tweede deel over de beperkte Grond wetsherziening. Ten slotte werd er gestemd. Het voorstel-Troelstra werd verworpen met 72 tegen 7 stemmen, namelijk die van de socialisten. Het eerste deel van de motie-Borgesius werd verworpen met 42 tegen 37en het tweede deel dat daardoor ongerymd was geworden met 50 tegen 29. Voorjhet eerste deel der motie stemden alle leden van Links, behalve de drie aanwezige vrij-liberalen, de heeren De Beaufort, Vaa Karnebeek en Tydeman benevens de heer De Geer, de eenigste van Rechts. De Rechterzijde het moet helaas gezegd worden was slecht opgenomen. Negentien man ontbraken op 't appel. Va a Links daarentegen slechts twet man. Hadden de drie vrij-liberalen voorge stemd, dan zou de door minister Heems kerk afgewezen motie aangenomen zyn geweest. Zoo zpn met het Kiesrechtdebat weer drie kosteiyke dagen door onze Tweede Kamer ten behoeve an bet socialistisch zevental, Dutteloos volgepraat Maar dat bij dit Kiesrecbtgedoe onze Regeering maar even buiten schot is gekomen, mag misschien wel het meest bejam merd worden. Al pleiten voor de afwezigheid der Rechtsche Kamerleden vaak verzachten- doet het verstandigst zyne ooien goed open maar den mond gesloten te houden. Ik vreeze echter dat sommigen nog wel eens tot verantwoording konden worden geroepen. Wanneer ik mij ten minste het gesprek herinner, dat met kersttijd in de herberg „d.e Roode Leeuw" werd gevoerd, dan begrypik eenigszins, wat sommigen in hun schild voeren, maar als ze allen even onvoorzichtig zijn in hunne uitlatingen als de bezoe kers 'van deze herberg dan vreeze ik voor zulke helpers." „Ik bid u, vertel mij wat u is ter oore gekomen" zeide Jaspers. „Ge weet, ik behoor, tot de nye leer, en al is mij bekend, dat ge myne godsdienstige ge voelens niet deelt, tóch vertrouw ik dat ge mij wel zult willen melden, wat uwe ooren hebben opgevangen." „Gelijk ik zeide, zoo bevond ik mij op kerstdeg na de hoogmis te hebben by- gewoond in de herberg „de Roode Leeuw" van Diederic Wouterse de Bye. Terwyi ik mijn kanne biers dronk, traden verschillende personen binnen, van wie ik enkelen kende n. 1. Meester Benedictus van Borsele de stadschirugyn en Reynier Thielman, notaris publiek, met zijne vrouw. Zy zetten zich aan een tafeltje by het venster en bestelden een ontbyt, dat hun al spoedig gebracht werd door Maaiken Jeroensdochter. de omstandigheden, het is toch hun plicht by gewichtige stemmingen zoo veel mogeiyk tegenwoordig te zijn. Moge de Rechtërzijde uit de Kamerzit ting van Donderdag geleerd hebben, dat dit bij haar anders en beter moet wor den. Dan zal uit het gebeurde van gis teren boe naar ook op zichzelf nog wiuste geboekt worden. Voor mr. Troelstra is het eindresultaat van het Kiesrechtdebat echter een schit terend échec geweest, dat den socialis- tischen partijleider laDg zal heugen. Waarom nam hy dan ook de motie- Borgesius niet over? Die toch ook in de lijn van zijn voorstel was. Neen, dat duldde zijn eerzucht niet. Zijn eerzucht als socialist. Als het Alge meen Kiesrecht er komt, dan moet dat er komen, dank zij de actie der socia listen. Zy moeten aan die actie de leiding geven. En dan mogen de democratische elementen van Links en zelfs ook die van Rechts wel meehelpen, maar alleen als slippen dragers van mr. Troelstra. RBCLAMBS. Vele mannen zoowel als vrouwen, die jaar in, jaar uit aan die ellendige aam beien, of aan eczeem of jeukende huid ziekten Ïyden, zijn er toe geneigd om te denken dat er voor heD geen beterschap meermogelyk is en dat het beste, waar zij nog op hopen kunnen, een weinig verlichting in hun ïyden is. Doch aambeien, eczeem en alle jeu kende huidziekten kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf, de uitstekende verzachtende en heelende huidzalf. Foster's Zalf doet de prikkeling en ontstekiDg bedaren, en slechts zelden blykt een doos onvoldoende om den pa tient geheel te genezen, mits de ge bruiksaanwijzing goed wordt opgevolgd. Foster's Zalf wordt aanbevolen voor jeukende, bloedende, in- en uitwendige aambeien, eczeem, gordelroos, huiduit slag en alle jeukende huidziekten. Zy brandt of prikkelt niet en droogt ook niet te spoedig op. Let op den juisten naamFoster's Zalf. Zij is te Goes verkrygbaar by de Firma Nathan Emanuelen te Middelburg by den heer Joh. de Roos. Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel af 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Terwyl het ontbijt onder allerlei ge- spiekken genoten werd,werd plotseling de deur der achterkamer geopend en binnen trad Cornelis Jansz. van Eversdyk, alias de boer, die in vroeger jaren schepen en weesmeester der stad Middelburg geweest is. Hij scheen meer gedronken te hebben dan oorbaar is, want ongevraagd zette hy zich aan de tafel, waar het gezelschap het ontbyt gebruikte en zich in het ge sprek mengend, begon hy te spreken over den predikant Gelein Janszoon d'Hoorne, die thans in de schuur buiten de Zuiddampoort voor de Hervormden predikt. Terwyl de Roomsche geestelijkheid door hem werd bespot, liet hy zich met veel lof over den prediker der nye leer uit. Zoover ging zijn eerbied voor hem, dat bij bij het uitspreken van deD naam des predikers telkens de muts afDam. Maaiken de With, de huisvrouw van den notaris Reynier Thielman, dit ziende vroeg: „Wel s deze Mr- Geleijn zoo heilig, dat men de muts af doen moet, als men hem noemt?" „Wel waar af is hy meester? Van schopnlapperie of weverie?" vroeg Mr. Benedictus (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1