No. 39 19ü, Woensdag 15 November 26e Jaargang. VOOR ZEEUW 2HRI5TELU& HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed* S. J* DE JONGE-VERWES r, te öoes F. P. D'HUIJ, te Piidrielbt rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De V. D. te Zutphen. Uit Province w - ia&sSéSiES^'Ji n&aasKK^sszssmsstBBS* :-.scr«saaBagsas*a5&8K*fe ^^a£jasssBagg'S5rra.-j^sBaa:g!r-. - asagBSK,.-. IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per ïrie maanden franco p. p.. ƒ5.25 iinkefe nutnmers. - 0.05 UITGAVE DER FIRMA S EN v \n 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ceut F, miliebenchten van 1—10 regeïc 1.—, iedere regel m er ïO cent 1 'mm ras sississza Fg&jgxfime. ysBaBKiRssiasiKsaswsviircifiisrB'iprsBsaisrnis.iWi'SisasasS' itsMP-isssBS®» iSsaaBias»^»r5io«i^s(q^^nss#a»5.v^ De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebrui kelijke plaats. i. Zaterdag en Zondag 4 en 5 November hadden de Nederlandsche vrijzinnig de mocraten hun Bondsvergadering te Zut phen. De voorzitter, de heer Snijders uit Middelburg, sprak een openingswoord. Hy herinnerde aan de oprichting van den V.-D. Bond op 17 Maart 1901. „Niet" zoo voegde hy er aan toe „om bij dit tienjarig bestaan als het ware een feestrede te houden met de politieke omstandighedenwaaronder wij leven zou den feestklanken wat al te zeer in dis harmonie zijn. Evenmin uit opzettelijke begeerte, om nog eens weer de „dagen van strijdin het geheugen terug te roepende herinnering aan het gebeurde heeft te veel pijnlijks, dan dat iemand er vermaak in zou kunnen en mogen scheppen, zonder noodzaak naar voien te brengen, wit de tijd reeds min of meer naar achter geschoven heeft." De spreker had geiyk. De politieke omstandigheden, waaron der de vrijzinnig democraten leven, heb ben niet veel opwekkends, en de her innering aan het toen gebeurde heeft te veel pijnlijks. De vrijzinnig democratische bond wor telt niet in den volksgeesthij gaat dezen öf te ver öf niet ver genoeg. Als bond hinkt hij te zeer op twee gedachten; als vrijzinnig democraat zit hij te veel tusschen vrijzinnig en sociaal democraat in 't gedrang. „Vrijzinnig" hier dan ge nomen in den zin van „liberaal", omtrent wie de voorzitter niet ten onrechte klaag de dat deze de vrijzinnig democraten met minder passende „invectiven" vervolgt. Dj voorzitter liet er evenwel terecht op volgen„Wij beklagen ons over dit alles niet en verwonderen ons evenmin daarover; wij weten maar al te goed, dat in den loop der tijden nog nimmer een zachtzinnig oordeel is geveld over hen, die terwille van hun beginsel, zich van eenige organisatie meenden te moe ten afscheiden.* Nu, wie zich herinnert wat de jeugdige antirevolutionaire party een halve eeuw geleden, van de conservatieve pers, en bij haar eerste meer georganiseerd, zelf standig optreden in 1873 in de Tweede Kamer van de conservatieve partij, bij monde van mr. Wintgens te hooren kreeg, en wat later van die zijde zooal tegen haar is gezegd, omdat zij zich voor goed uit de omarming der conser vatieven had losgemaakt, die zal de laat ste zijn, zijn medegevoel te onthouden aan de vrijzinnig democratische partij voor hetgeen zij uit gehoorzaamheid aan haar beginsel heeft bestaanal is het ook dat wy mee grond mogen beweren, dat zjj veel te laat tot dezen stap is overgegaan. De vrijzinnig democratische bond had minstens tien jaar eerder ge boren moeten worden. Maar tuk als men was om weer regeeringsparty te worden, liep in 1891 al wat zich liberaal noemde tegen het Kabinet-Mackay te hoop, met 't gevolg dat een liberaal kabinet optrad, waarin Tak door Van Tienhoven werd geneutraliseerd en waarvau de gevolgen niet zijn uitgebleven. De spreker te Zutphen sprak vervol gens een apologisch woord tot afwering van zekere aanvallen uit de naaste fa milie en ter rechtvaardiging vau het standpunt en het optreden van den V.- D. Bond. Met beslistheid sloeg hy alle fusie- en concentratie voorstellen af en hield, vooral tegenover Be Vaderlander, het orgaan van Liberale Unie, krachtig staande »dat wy alleen dan onze tegen woordige organisatie zullen mogen op geven, als wy de zekerheid hebben, dat wy in een nieuwe organisatie beter en krachtiger dan thans dien arbeid zullen kunnen verrichten." Hierop laat hij dan een lang historisch relaas volgen, om dan nogmaals inden breede terug te komen op „de fusie- of samenwerkingsplannen die in den laat- sten tyd zjjn naar voren gekomen". Voor fusie zijn zoowel de heer Snyders als het geheele hoofdbestuur van den V. D. Bond niet te vinden al mag „zulk een verspreid blijven van demoeratisch- vrijzinnige krachten, (zoo) nadeeligvoor den vooruitgang der democratische be ginselen op den duur niet worden besten digd". Voor die fusie is 't, zegt spreker, de tyd nog niet: «Dat het verzamelen onder één vaan, in één verband, van alle vryzinnige de mocraten, moet en zal komen, staat wel vast, evenzeer als dat de weg daartoe moet worden geëffend. Dat het oogenblik thans reeds gekomen is om de uitvoering van het donkbeeld ter hand te nemen mag op goede gronden worden betwij feld". Maar is het geschilpunt 1901 niet »reeds lang uit den weg geruimd De heer Snyders ontkent dit. Wel toch heeft de Liberale Unie zich onomwonden voor algemeen kiesrecht verklaard Maar zy laat in het onzekere of zij ook wil dat »het beginsel van rechtstreeksch en enkelvoudig, door geen zoogenaamde correctieven verzwakt, al gemeen kiesrecht voormannen en vrouwen in de Grondwet worde geschreven* (Kiesrecht-adres V.-D. Bond). Bovendien »is hxt thans niet de vraag of de Libe rale Unie in haar program voor alge meen kiesrecht is, dit staat vast maar wel, of zij by d9 eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer van alle door haar te stellen candidaten zal vragen: instemming met dat program punt en met de urgentie van de Grond wetsherziening, die het zal moeten ver wezenlijken*, met welken eisch zegt spreker de Liberale Unie in 1900 niet meeging, waardoor zij de scheuring pro voceerde. Dit, wat de fusie aangaat. Iets anders echter is bet of de Bond in 1913 met de Liberale Urne zal saam- werken. En daartoe is hy genegenen „de basis van die samenwerking zal moeten zyn de wensch om ten spoedig ste door middel van Grondwetsherziening te komen tot algemeen kiesrecht mits wel omschreven wat daaronder wordt verstaan -- en tot evenredige vertegen woordiging, en bovenbedoelde betuiging van instemming te vragen aan de te stellen candidaten". Deze kloek gestelde voorwaarde werd vervolgens door den heer Snijders nog eens flink aangedikt. Hy of liever de V.-D. Bond verlangt klaren wijn, een positieve leus, een ongerept vaandel, in plaats van den troebelen wyn, de nega tieve leuzen en de vale kleuren van 1905. Wy drukken het fiere woord van den Middelburgschen hoofdman nog eens af, hier en daar door ons gecursiveerd „Als de Unie zóó handelt, zal biyken dat ook zij niet wil in 1918 een zooge naamde algemeene vrijzinnige concentratie op een vage, louter negatieve leus öf op een program, dat de hoofdkwesties, waar om het gaat, onbeslist laat. Zulk een „concentratie" moet leiden tot een offer feest van beginselen, gevierd misschien in een vreugderoes over een mogelijke stembuszegepraal, maar onvermydciyk gevolgd door een ontnuchtering, als het er op zou aankomen de vruchten van een eventueele overwinning te gaan plukken, de by de stembus gesproken woorden in daden om te zetten. Wie nu zou willen beproeven een da capo van de parlementaire periode 1905—1908 voor te bereiden, zou een zware verant- woordelykheid op zich laden. Als in 1913 door de Vrijzinnigen de meerder heid werd verkregen dan zou dat moeten zijn een meerder' eid, by een gehouden door een positieve leus en bindende begin selen, tot opbouwen in staat en tot het vervullen van stembusbeloften niet onmach tig. Met een uitsluitend negatieve leus, als „tegen de coalitieof »tegen het clericalis- meK verkrygt men zulk een meerderheid nooitwat niet wegneemt dat wegens haar doel en daden, haar wezen en werken de coalitie door vrijzinnigen van alle scha keering met kracht zal worden bestreden. Maar dan geschiede dit met wapenen, die houvast bieden, ook nog nè, dat de overwinning mocht zijn verkregen! 55ulke wapenen zijn er vele in ons vrijzinnig, ons democratisch arsenaal aanwezigzij zulleD, goed gehanteerd, de coalitie ge noeg kunnen wonden, ook al wordt de overwinning niet bevechten. Men doe haar niet den dienst, een leus aan te heffen, die haar volgelingen, ook de twy- felachtigen en tragen en weerstrevenden, als van zelf op één hoop zoude drijven en tot krachtiger verweer zou prikkelen." Met dit fiere woord verwacht spreker dat ook vrijzinnigen die buiten den V.-D. Bond en de Lib. Unie staan zullen in stemmen. De N. Bott. Ot. draaide reeds, schoon niet geheel, bij. Zij aanvaardt ook al de Grondwetsherziening en het Algemeen Kiesrecht; al hangt zij met haar „versterking van de positie der Eerste Kamer" nog eenig gewicht aan de klok. Veel echter van hetgeen dat blad wil, ligt „in onze ïyn", zegt bij. Van scheepgaan met vry-liberalen even wel is de voorzitter afkeerig.Mr Tydeman, die meent, «dat een gezameniyke stem bus-actie van de vrijzinnige groepen, onder de leuze Grondwetsherziening om te komen tot invoering van algemeen kiesrecht geen aanbeveling verdient", en anderen, zooals de Nieuwe Courant, die een Grondwetsherziening liever hebben van een Kabinet van Rechts dan van een van Links en bij verkiezingen aan den clericaal de voprkeur geven boven den vrijzinnig democraat, geiyk de heer Snij ders het uitdrukt,-passen in het door hem geschetste gezelschap niet. Wij meenen hiermede het voornaamste uit de rede van den heer Snyders te heb ben meegedeelden daarom ook met te grooter vrijmoedigheid onze critiekop het verhandelde in de vergadering van den V. D. Bond te mogen uitbrengen. Vermelden wij alleen nog uit het ope ningswoord, dat de heer Snyders gelooft in een schitterende toekomst van den V. D. Bond, natuuriyk op voorwaarde, dat al zijn leden hun best doen, in welk laatste geval het meer en meer zal blijken, dat voor zijn party „niet alleen plaats is tus schen de meer conservatief vryzinnige en de sociaal democratische partyen, maar dat daar een dringende behoefte is aan een krachtige organisatie, die de democrati sche beginselen, van vrijzinnig standpunt kan bevorderen en verdedigen". Een peroratie die iu haar zwakheid, dunkt ons, niet past by het zelfbewuste, krachtige vertoog. Ofschoon toch ook weer wel bij de leuke clausule, dat de coalitie door vrijzinnigen van alle schakeering, dus ook door de rechts liberalen krachtig zal worden be streden. Schoon waarschijnlijk onbedoeld heeft de redenaar te Zutfen door deze toevoe ging zijn fiere betoog, hetwelk riekte naar „isolement", ongemeen verzwakt. Eerst zegt hijfusie niet, en saamwer ken alleen op mijn voorwaarden; en dreigt dan alleen zyns weegs te zullen gaan, doch dan, als vreezende de minder ge- wenschte gevolgen, ziet hy om, en wenkt de anderen, ook de gesmade vry-liberalen om toch vooral ook denzelfden kant uit, als hy, op te trekken. In dit „ofschoon" is voor den goeden verstaander genoeg gezegdsamen op trekken zal wel niet gaan, maar tegelijk optrekken, altemaal éóazelfden kant uit, dat wil zeggen, tegen «de clericaien* het woord i# van den heer Snyders, dat mag en kan en zal wel, met kracht Verstaat gij het, vrijzinnigen van alle schakeering '1 Maar de leus dan Die ligt in bet „wezen er. werken" der coalitie. Met andere woorden «Tegen de coalitie Positief of negatief Samen optrekken, dan positief, geschei den optrekken, dan negatief Voor de ODwilligenen onbegrijpeiyken onder de vryzinnigen ligt er iets gerust stellends in. Zoo iets als wanneer een ontstemde huisvader tot zijn kinderen zeiik speel wel op) maar ik meen het zoo kwaad niet. Ook hier ligt een zwak puntje. 14 Nov. 1911. Ue heer E. Kloosterman te Loonerveld by Assen (Drenthe) verzoekt ons te melden dat hy dezen winter D. V. be reid is eer. vijftal lezingen te houden voor Kiesvereenigingen of afdeelingen van den Chr. N. W. Bond of Patrimo nium, of op plaatsen waar men een af- deeling van Patr. of van den Chr. Nat. Werkmansbond wenscht op te richten of voor Chr. Jongemannenvereenigingen, Propagandaclubs, Chr. drankbestryding, enz. Het programma van dezen winter is: 1. Van Anarchist tot Christen. (Uit eigen leven.) 2. Wat dunkt u van den Christus? Deze beide voordrachten zyn uitslui tend voor Evangelisatie. 3. Christeiyk-3ociale actie en drank- -bestrijding. 4. De leugen der Sociaal-democratie Kan een christen socialist zijn Deze lezing mocht spr. den voorgaan- den winter met veel zegen in verschil lende plaatsen houden. 5. Van Christen tot Anarchist. (Gre pen uit het leven van F. Domela Nieu- wenhuis, wat we als christen hier uit te leeren hebben. Met een korte be schouwing over het anarchisme.) De heer Kloosterman wil dit doen voor de goede zaak, doch ook om voer zich en eigen groot gezin er iets by te verdienen, en zijn arbeid onder de ver wilderde bevolking der woonwagens in Loonerveld te kunnen uitbreiden. Wy hebben den heer K. op het Zen- dingsfeest gehoord, en wy bemerken telkens dat hy in de Linkschs pers in geniepige berichtjes met juiste of las terlijke opmerkingen wordt vervolgd Dit kan voor hem zelf goed zyn. Maar het- zou ook een bewijs kunnen zijn dat hij met zijn lezingen op den goeden weg is. Wie dezen ex-anarchist, thans evangelist hooren wil, kan nu door eigen waarnemifig zich een oordeel over diens persoon en arbeid vormen. MlüOfW. In Zeeland kwamen in de maand Octo ber 1911 het achter ielere plaats ver melde aantal gevallen van besmetteiyke veeziekten voor: Aardenburg 1, St.-Annalaud 6, Arae muiden 3, Axel 5, Biervliet 8, Bigge- kerke 2, Borsseien 1, Rruinissel, Cadzand 7, Colijnsplaat 4, Dreischor 4, Duivendyke 10, Eede 6, Eikerzee 2, Ellemeet 6, Elle woutsdyk 2, Goes 7, Graauw 1, 's-Graven polder Groede 9, 's-Héer Arendskerke 10, Hoedekenskerke 1, Hoek 1, Honte- nisse 2, Ierseke 14, IJzendyke 13, Kapelle- Biezelinge 1, Kattendyke 2, Kerkwerve 9, Kloetinge 7, Kortgene 1, Koudekerke 1, Kruis (St.-) 3, Maartensdijk (St.-) 4, Mid delburg 1, Neuzen 5, Nieuwerkerk 5, Nieuw-en St. Joosland 4, Nieuw vliet 1, Noordgouwe 3, Noordwelle 4, Oostburg 6, Oosterland 15, Oost- en West-Souburg 1, Oud-Vossemeer 4, Ouwerkerk 7, Philip pine 1, Poortvliet 1 Reiranchemert 5, Rilland-Bath 1, Sas van Gent 2, Scherpe- nisse 4, Schoondyke 9, Schore 7, Seroos- kerke (S.) 3, Sluis 4, Stavonisse Stoppel - dyk 4, Tholen 5, Veere 1, Vrouwepolder 1, Waardel, Waterlandkerkje 7, Weinel- dinge 7, Westdorpe 1, Zaamslasr 9, Zie- rikzee 5, Zonnemaire 10, Zuidzande 1 Chr. Nat. Werkmanshond. Gaarne vestigen wy de aandacht op de vergadering van het Provinciaal Comité vau bovengenoemden Bond, op Woens dagmiddag 1 uur in «De Prins v. Oranje" te Goes, waar dr J. Th. de Visser, het Kamerlid voor Leiden, en de heer P. J. Nahuijstin, voorzitter van den Bond, als sprekers zullen optreden. Alle geestverwanten hebben vrijen toe gang. Goes. Jn de Maandagavond in Ie Prins van Oranje gehouden vergadering van den Chr. Volksbond, waarop behalve be- stuurs en commissieleden slechts één lid tegenwoordig was, werd het jaarver slag benevens de rekening en verant woording onveranderd vastgesteld. In de vacature van den heer Dionkers, die volgens het reglement niet meer herkies baar was en wien dank werd betuigd, werd in de commissie tot het nazien der boeken jbenoemd de heer J. Plazier. In de vacature van den heer P. J. van de Ven, die om gezondheidsredenen had bedankt en over wiens arbeid als bestuurder de voorzitter zeer waardeerende woorden sprak, werd gekozen de heer Joz. Stieger, die zich voor deze benoeming bereid had verklaard. De heeren Bonner, Harinck en De Hoogh, die periodiek moesten aftreden, werden eveneons met algemeene stem men herkozen. De voorzitter bracht hulde aan de „Commissie totWeikverschaffing" voor haar loffelijken arbeid, aan den bode M. Hillebrand voor zijn trouwe diensten en riep weer de gewaardeerde medewerking van de pers in. Uit de vrije bespreking stippen we nog aan, dat het ledental slechts 70 bedraagt. Men wilde door middel van inteekenlijsten nieuwe leden werven en daar desnoods een commissie voor benoe men. Da voorzitter drong er echter op aan, dat ieder in eigen kring propaganda zou maken, maar beloofde toch dat het Be stuur deze zaak nader zou overwegen. Geklaagd werd, dat door de werke- loozen slechts voor 90 cent arbeid bui ten den Volksbond is kunnen verricht worden. Herinnerd werd, dat in het afge- loopen vereenigingsjaar door de werke- loozen geen sneeuw is opgeruimd en genoemd bedrag daarom zoo laag is, aangezien dit het voornaamste werk is, dat de werkeloozen buiten den Volks bond doen. Overigens werd doordebur- gery de hulp der werkeloozen niet inge roepen en kon bedoeld bedrag dus niet booger zijn. Ten alle tyde staan echter de werkeloozen van den Volksbond ter beschikking van de buigers. Ook werd gevraagd, waarom zooals in vroeger jaren de werkeloozen geen waardelooze voorwerpen meer by de burgers ophalen om doze dan tot bruik bare dingetjes te vermaken en te ver- koopen. Uit het antwoord bleek, dat dit de moeite niet meer loonde. Ook om dat er tegenwoordig onder de werkeloo zen zoo weiuig vaklui zijn, die tot het vermaken van voorwerpen in staat zijn. Hebben de burgers echter een en andei te missen, gaarne zal dit door de wer keloozen weggehaald en dankbaar in ontvangst worden genomen. Gaarne herhalen wy ons verzoek, dat onze lezers dezen Volksbond toch zullen steuneD, zoowel door zich als lid te laten inschrijven, als door een milde bydrage by de collecte voor de werkverschaffing, die dit jaaT in de week van 27 Nov. tot 2 Dec. staat gehouden te worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1