No. 38 1911, Dinsdag 14 November 0ÜRISTEUJK lilEUWSBLAD VOOR ZEELAND 26e jaargang, H!STOR!Seh Uit cie Provincie. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F, P, D'HUIJ, te i»iidrielbr rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BINNENLANDT" LEESTAFEL. -SE »c5-yg^ !8a?;55sa IEI IEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per Irie maanden franco p. p..5 2.25 Hnkele nu aimers.0.05 UITGAVE DÊR FIRM/* S EN v '.n 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 20 ceni E milieberichten van 1—10 regel: l.—„ iedere regel mi er 10 cent 8ro^ss3WAs»maEiieeBBeB»?w*esM«swiK!«ar «iwswa» KKBÜS ïKm^xita&ïkirsBJum i»n ëffssm sss 13 Nov. 1911. Naar aanleiding van Ter Laans breed sprakige oppositie zond Sagitiffer(het Kamerlid dr. Brummelkatnp aan De Rotterdammer onderstaand „knieaicht" O arme Tweede Kamer, Wat hebt gij toch misdaan, Dat dreigement noch hamei- Een stop zet aan Ter Laan Ter Laan begin an einde, En middenmoot en slot; Men hoort hem verre en heinde, 'tls waarlijk meer dan zot. Erasmus, onvolprezen, Voortref'lijk satyrist, Ik wou dat Gij kondt lezen Wat deze obstructionist Aan de overvolle kersen- Amendementen:pan Weet uit en in te persen, Deze ongelijkb're man Daar zijn hier in de Tweede Van allerhande slag. In 't honderd, ot ter snede Praat men hier eiken dag. Maar nooit, neen nooit of nimmer Is in dit land gehoord Zoo'n eind'loos woordgetimmer 't Is zuiver hersenmoord I Ik weet voor dezkrankheid Helaas geen doktersraad, Waarvoor de lijdei dank zeit, Of zich cureeren laat Ik stop dus maar mijn ooren Met groote proppen wol, Want wou je 't alles hoor en, Je wierdt gewoonweg dol! En Frans de Jong uit Leksmond plaatste in De Standaard de volgende satyreLandsverdediger. Zeg, heer Ter Laan, Nog niet gedaan, Nog niet gedaan metpraten Zie, voor uw woordenstioom beducht, Is haast de Kamer leeggevlucht Het slagveld ligt verlaten Coljjn, wanneer U dezen heer Ter grens eens stationneerde 'k Wed, dat de allerbooste Pruis, Viel in den dut, of vlood naar huis: Als daar Ter Laan oreerde En wist men dan, Nog zulk een man Voor onze kust te vinden Dan dreigde nergens meer gevaar, En was men voor een prijsje klaar. Wat zegt g'er van mijn vrinden P Het slot van de zaak is echter dat ook door de oppositie van Ter Laan en zijn naaste buren het talent van minister Colijn meer naar voren is getreden. Dit is nog meer waard te worden bezongen Wit Colijn triumfator. Onder dit opschrift schrijft Le Stan daard de volgende driestar De poging van Rechts aangewend, om de Militie wet nog deze week af te krijgen, is dan tocht gelukt. Gelukt, niettegenstaande de brutale obstructie van de Sociaal-democraten. En gelukt d^els door het uitnemend talent, waarmee Minister Colijn optrad, en deels door de uitnemende houding van de Rechterzijde. Colijns optreden was metterdaad schit terend, en klom met eiken nieuwen dag in oorvtreffelykheid, Er sprak drieërlei in. Volledige kennis van zaken, vaardigheid in het debat, en een militaire welspre kendheid, even hoog staande als bij Staal, maar veel degelijker en zaakrijker. Heel de Kamer kwam daardoor onder den indruk van zijn woord, en voelde wat ongelooflijke winste zijn optreden in de plaats van zijn voorganger aan de Regee ring bij dit debat schonk. Maar niet minder is de verdienste der Rechterzijde. Zij toch wist zichzelve te verloochenen. Nam bijna geen deel aan het debat, om t|jd te sparen en aan de Linkerzijde geen nieuwe stof tot debat te bieden. En waar dan neg enkele leden van Rechts een woord meespraken, deden ze dit kort en in duidelijke taal. En hierbij voegde zich nog de tweede deugd, dat de Rechterzijde willig het Cau- dijnsche juk op de schouders nam, om de heeren van de overzijde met eindeloos ge duld aan te hooren, uren na uren en dagen na dagen zich door hun gepraat te laten folteren, en ^elfs tot in en na het nachtelijk uur door te werken. Ons volk zal dit weten te waardeeren, en zelfs wie zich liefst bij de neutralen laat indeelen, zal moeten erkennen, dat de houding van de Rechterzijde bij die van de heeren Ter Laan c. s. afsteekt als plichtsbetrachting bij plaagzucht. Van de Koningin. H. M. de Koningin heeft f 100 geschon ken ten bate van het derde zusterfonds van de Protestantsche ziekenverpleging te Enschedé Onze Koningin naar Frankrjk. Het Parijsche blad de Figaro zegt, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Frankrijk in het komende voorjaar wordt verwacht. Maatregelen van minister Colijn. De minister van oorlog heeft de auto riteiten van de landmacht uitgenoodigd, met kracht op te treden en te doen op treden tegen het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, waarover by hem vin verschillende zijden klachten zijn ingekomen. Ook heeft ZExc. bepaald, dat de be- oordeelingslijsten van personeel beneden den rang van officieren worden afge schaft Niet bestellen op Zondag. De directie der posterijen en telegra fie zal waarschijnlijk met ingang van 1 Januari a.s. zegels verkrijgbaar stellen, waarop„Niet bestellen op Zondag". Deze zegels zullen voor een zeer matigen prijs aan de postkantoren worden verkocht, cm eventueel op brieven geplakt te wor den. De zegels zijn niet, zooals in België aan de postzegels veibonden, map,r ge heel afzonderlijk. Een nieuw portret van PrinsesJuliana. Njjgh Van Ditmar's Uitgeversmaat schappij te Rotterdam zal half Decem ber in den handel brengen een nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana en wel eene in opdracht van H. M. de Koningin door de bekende firma L. van Leer Co. te Amsterdam vervaardigde kleurenreproductie in groot formaat (64 cM. x 84 cM., beeldgrootte 40 x 56) naar eene"wonderwel gelukte photograpbische opname van Hare Majesteit. Dit portret is van eene treffende gelpkenis; de Prin ses staat in eene aardig-ongedwongen houding, het vriendelijk gezichtje en face, de pas geplukte zonnebloemen in de handjes houdend, voor eene groep rhododendrons in de decoratieve park omgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die in een twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitgevoerd in een tot dusver in ons land nog niet aangewend procédé van fotolithographie, een zoo fraai resultaat gevend, dat men waant eene aquarel voor zich te hebben. Als eene bijzonderheid moge nog gel den, dat, waar tot dusver elke portret- uitgave var de Prinses veel van hare waarde verloor, doordat een soort uitge vers en drukkers er direct minderwaar dig reproductiën van ging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wjjze, die haar onder de bescherming der wet op het auteursrecht doet vallenhy die het portret desniettegenstaande reprodu ceert, stelt zich dus bloot aan eene ern stige vervolging van dén strafrechter." De lichte last, door G. Schrjj ver. Kami en, J- H. Kok. De lichte last is een poging van den schrjjver om te bewijzen, dat er nog wel oorspronkelijk werk geleverd kan wor den in Nederland. Uit het rijke menschen- leven ontleerde hij zijn stof. Dat hij het sociale leven van nabij kent, en in ver scheidene kringen goed thuis is, toont ook weer deze tot een lijvig boek uitgedijde novelle, waarin de hoofdpersonen met nauwkeurige consekweutie geteekend zijn. Het begint al zoo mooi, dat echtpaar, dat zijn 40 jarige bruiloft viert, dat zeer intieme huiselijk gesprek, die kleine at tenties, die drukte, die kiesch9 omgang met den blinden zoon, die naïeve gods vrucht, welke het familietafereel als over- glanst, het is zulk een keurig geslaagde schildering En dan gaat het voort. Het jubileerend echtpaar heeft behalve den blinden ongehuwden inwonenden zoon nog een drietal gehuwde kinderen. De oudste, een vooruitgevlogen eigenbouwer, leeft midden in de wereld, de volgende, timmermansknecht met een zwaar gezin, doolt af naar het socialisme, de derde, niet minder onder 's levens zorgen gebukt, heeft den vrede, die de vreeze Gods verj. è- zelt. In verschillende ontmoetingen tee kenen zich de tegenstellingen scherp af, en komt aan het licht, hoeveel beter de godvreezende het heeft dan de wereldling; en het einde is onbevredigd berouw en cy Dische ongerechtigheid. Id 't boek komen spannende momenten voor, te veel om er de aandacht op te vestigen, Voor onze jongelui vinden wij'teeD kostelijk feest geschenk. Alleen maar, men zie zijn men- schen aanwant een volmaakte proeve is dit boek begrijpelijkerwijs ook niet. Het zal een breede zoom van lezeressen uit onze kringen niet geheel bevredigen omdat het te realistisch is, en de laten w(j maar zeggen cultuurmenschen zullen 't te zwaar op de hand vinden, ondanks de vloeken die er in voorkomen en de lichtzinnige taal die er in gephotogra- feerd wordt. Wij meenen dan ook dat onze jongelui- meer zullen hebben aan vertaald werk als „Hij is onze Vrede", dan aan oorspronkelijk werk als dit, en er ook eerder naar grijpen zullen. Nog hebben wij een kleine aanmerking waf betreft den Kop en den Staart van Schrij vers boek. De kop de titel is „de lichte last", doch deze komt weinig tot zijn recht; het meest nog in Vrouw Brandt, de tot deD einde op gelukkige wijze volgehouden figuur, die in de bonte groep hoofdpersonen het optimisme des geloofs vertegenw oordigt, en als zoodanig imponeert. En wat den staart het slot van het verhaal betreft, wie het ver haal in „Ons Tijdschrift" las, dien valt het nu op dat het tragische slot waarin Willem de affaire iu brand steekt en ter gevangenis vaart, vervangen is door het onwaarschijnlijker comisch-tragisch tafe reel van de conventioneele verzoening der echtelingen, de financieeie redding en -- een diné, en dan welk een diné! Deze verandering in 't slottooneel wekt de herinnering op aan Van Lenneps „Klaasje Zevenster" en 't verbeterde vervolg onder den titel „Klaasje Zevenster is niet dood". We gelooven Diet dat schrijvers met 't aanbrengen van dergelijke verande ringen die in den regel geen verbeterin gen zijn denk aan Tollens die her haaldelijk de eerste uitgaaf van zijn „Nova Zembla" verknoeide verstan dig doen. Want, ook al is 't een ver betering, die heeft toch bereids haar loon weg. Barnabas' Scheurkalender 1912. Oosterbaan le Contre, Goes. Een prachtig schildde kustlichttoren waarschuwend de reizigers op de levens I zeerondom het blok in keurige letteren eenige teksten uit de Schrift; en voorts het blok zelf door een degeiyken inhoud uitmuntend. Middelburg. De verkiezing voor een lid van den raad in het derde district alhier ter voorziening in de vacature, welke ontstaan zal door het vertrek van mr. G. W. Sannes, is bepaald op Vrijdag 1 Dec., de stemming op Dinsdag 12 en een eventueele herstemming op Vrijdag 22 Dec. Goes. Voor de „Vereeniging voor Al- gemeene Wetenschappelijke Belangen* alhier treed Vrijdag a.s. in de zaal der Sociëteit «V. O V." op de beer Fr. Pie- kema van Vlissingen. Onderwerp wAtjeh" (met lichtbeelden). Hoedekenskerke. In de op Vrjjdag gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat blijkens ingekomen schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie op 8 November te Hoede kenskerke en op 10 November te Kwa- dendamme een hulptelefoonkantoor wordt geopend (spreekcel). Hy spreekt zijn groote voldoening uit, dat deze zaak welke zoo lang aanhangig is geweest, thans tot een goed einde is gebracht, daar het zeer in het belang der gemeente is. Verder deelt hij mede, dat naar aan leiding van een ingekomen verzoek van eenige bewoners van den zoogenaamdeD „Bo9ier" om plaatsing van een lantaarn aldaar, abusievelijk aan den Raad ge richt, door B. en W. is geantwoord, dat zij thans daartoe niet kunnen overgaan, maar bij het opmaken der begrooting voor 1913 met hun verzoek rekening gehouden zal worden en tevens ook zal overwogen worden een lantaarn in „den Keuter" te plaatsen, waar het h. i. wel zoo noodig is. Eindelijk, dat is ingeko men een verzoek van de Gereformeerde gemeente om verbetering van 'n straatje. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. De gemeentebegrooting voor 1911 wordt daarna gewjjzigd in verband met de 2e storting van 10 pCt. voor de waterleiding Zuid-.Beveland.Daarna wordt aan B. en W. machtiging verleend om in December wederom by inschryving te verpachten het recht tot heffing van haven-, los-, lig- en laadgeld aar, de haven dezer gemeente voor 1912, en het door den beurtschipper Van den Berge te be talen havengeld bepaald op f 15, evenals in 1911. Op verzoek van Gedeputeerde Staten worden daaina een paar kleine wijzi/ingen van ondergeschikten aard gebracht in de op 22 Sept. j.l. vastge stelde verordening tot wyziging der ver ordening op de bouwpolitie. De Raad gaat daarna over in eene zitting met gesloten deuren ter behandeling van het suppletoirkohier Hoofdeiyken Omslag. Na heropening deelt de voorzitter mede dat het k ffiier is vastgesteld zooals het door B. en W. is opgemaakt met uit zondering van den aanslag van A. de Koning, die van de le naar de. 2e klasse is overgebracht. Bij de rondvraag infor meert de heer Den Dekker naar den uitslag van de bemoeiingen van den voorzitter inzake een aan te schaffen werktuig tot effenen der wegen. Deze deelt mede dat hij reeds van de zaak i werk gemaakt heeft, maar dat, daar de losten nog al boog waren, hij in overleg is getreden met den Dykgraaf van het Waterschap Hoedekenskerke, om het voor gezamenlyke rekening aan te schaf- j fen, en zijn plan is eenzelfde werktuig te nemen als ook de polders der B. W. B. I. en Kruiningen in eigendom heb- ben. Voor dit jaar is het evenwel te laat, maar in het volgende jaar zal het nu spoedig worden aangeschaft. Kruiningen. Vrjjdagavond had iu het hotel „Korenbeurs" alhier de feesteiyke herdenking plaats van het tienjarig be staan van de afdeeling Kruiningen der Vereeniging „Volksweerbaarheid". Nadat de heer J. H. O. Dominicus, burgemees ter, de zeer druk bezochte bijeenkomst met een toepasselijk woord had geopend, werd de feestrede gehouden, door den heer A. E. Dudok van Heel uit Amster dam, lid van het hoofdbestuur. Eerst stond spreker stil by het beginsel der vereeDiging, om vervolgens de middelen te bespreken, waardoor men kon komen tot een weerbaar volk. Aan het slotzy- ner rede wekte hy op het streven van „Volksweerbaarheid" geldeiyk en zedeiyk te steunen. Zoo ergens dan geldt het »Eendracht maakt macht" hier. De gezelligheid van den avond werd niet weinig verhoogd door de medewer king van het fanfarecorps „Eendracht maakt Macht", 't strijkorkest Apollo" en de gymnastiekvereniging „Louis Botha", terwyl een aantal voordrachten zorgden voor een rijke afwisseling. Er was eer te veel dan te weinig. Kortom, 't is een g03d geslaagde feesteiyke bij eenkomst geweest. M. G. Oostburg. Het drankmisbruik is by het lossen van suikerbieten alhier de aanleiding geweest tot een bedroevend feit. Vrydag waren een drietal bieten- lossers reeds den geheelen dag aan den zwier geweest en ttgen den avond meer dan dronken, althans zeker één hunner, hoewel ook de anderen onder den in vloed van den drank verkeerden. 's Avonds in het bierhuis van F. B. gekomen, wilden ze diens vrouw, die alleen thuis was, aangrypen, maar deze was daarvan minder gediend en ont week hen zooveel mogelijk. 't Gevolg was dat het drietal waar- schyniyk boos werd, althans ze dreigden met allerlei en sloegen de ruiten stuk. Voorbijgangers, die de om hulp roepende herbergierster wilden helpen, liepen ook al een paar stompen en slagen op, ter wijl anderen intusschen de marechaus see gingen waarschuwen. De brigadier kwam met zyn helper spoedig ter plaatse en wilde 't drietal arresteeren. Een hunner rukte zich los, en nam de vlucht, een ander werd door den schrik plotseling nuchter en ver dween de derde, zekere "W., die overi gens als fatsoen) yk en oppassend be kend staat, ring, onder den invloed van sterken drank, als een woesteling te keer, rukte den brigadier de nestels en de horlogeketting van de borst en wilde hem aanvallen, zoodat de brigadier tot zelfverdediging zyn wapen trok op W. inhieuw en hem met den sabel een slag op het hoofd gaf, dat hy bloedende op den grond rolde. Terstond werd de gekwetste, die een oogenblik bewusteloos bleef liggen, op genomen en door de marechaussee naar een in de buurt staande herberg geleid, waar de inmiddels geroepen geneesheer, dokter Herman de Groot, den man ver bond. W. moet een ernstige schedelbreuk hebben bekomen, zoodat hy niet buit n gevaar verkeert. Niet ten onrechte is onlangs tegen het gebruik van sterken drank by het bieten- vervoer gewaarschuwd. Van geheel anderen, meer komischen aard was aldaar een ander geval van dronkenschap, n.l. by een melkvrouw, die midden op den dag in de Lingestraat kwam te vallen, nadat ze zeker wel den inhoud van een geheelen emmer verloren had. By een der bewoners binnengedra gen, die meende dat de vrooiyke melk verkoopster ongesteld was en daarom reeds voornemen? was om den dokter te sturen, bleek weldra dat ze een glaasje te veel op had en een flesch melk pardon lezer een flesch sterken drank by zich had. Hier liep alles echter zeer vredig af. M. C. Vlissingen. Zondagavond werd op de eleetrische tram die 9.05 van Middelburg vertrok heel wet opschudding veroor zaakt door een dronken soldaat. Op het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1