No. 32 Dinsdag 7 November 26e Jaargang. NIEUWSBLAD mmnzmm* 2HRSSTELUK VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIj, te JViiddelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit da Provincie, s. m IE] )EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per irie maanden franco p.p.. .ƒ1.25 Hnkele nu timers 0.05 UITGAVE DER FIRM/» S EbT van 1—5 regels 50 cent, tenere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regelc 1.—, iedere regel meer 10 cent 6 Nov. 1911. De Zierikzee8che fuif. Naar hetgeen wij in De Zeeuw lazen, hebben de jonge liberalen van beiderlei geslacht te Zierikzee flink feestgevierd. Het is begonnen met een geestige speech van Roodhuizen; muziek is er by te pas gekomen het Patijnlied is uitgejubeld en een bal, dat tot diep in den nacht voortduurde, heeft het festin besloten. Nu moeten de liberalen weten wat zi doen. Maar dat zi, ook in kalme dagen, wanneer ze niet verhit zin van het ver kiezingsstrijd vuur, lust er in hebben het z.g. Patijnlied te zingen, dat is een be den kelik verschinsel. Voor ons besef is door dit lied, dat intens venynig en hatelik is tegen de antirevolutionairen, een blaam, die on willekeurig gaat kleven aan den naam van den afgevaardigde van Zierikzee. Maar het is nog meerhet is, gezongen in rustige dagen, een overtuigend bewijs, dat de Zierikzeesche liberalen niet maar strijden voor de doorwerking en toepas sing hunner beginselen, maar dat zij veel meer dan dathet Christelijk volksdeel haten met een volkomen haat. Zij willeD grieven, zij wenschen pijn te doenzij hebben er behoefte aan over hun vijanden honend te triumpheeren. En dit alles wordt ten eenenmale be denkelijk, als men ziet, dat er niet één liberaal" is, die er tegen protesteert. Ze doen, als 't er op aankomt, allemaal mee. Roodhutjzen en Patijn, de Hagenaars, ze kunnen het in dit opzicht met die van Zierikzee best vinden. Zoo geeft dit schunnige lied tenslo'.te wel zoo weer wat er in het hart van de meeste liberalen huist: verachting van hen, die het opnemen voor de eere Gods in het Staatsleven. Bevelander 4» Wethouder De Vries, van Amsterdam, is antirevolutionairdat is geen gemak voor hem, te minder omdat hij wethou der van onderwijs is. Zijn politieke tegen standers, met name zijn naamgenoot Klaas, en de bondsman Ketelaar, kijken hem gedurig op de vingers hij kan dat wel hebben, doch, natuurlijk, hij heeft er ook wel eens last van, te meer omdat zjjn bedillers meestal ongelijk hebben en de wethouder, wijl hij geen sociaal democraat, maar christen is, steeds parlementair moet blijven. Iets daarvan heeft blijkbaar de redac teur-correspondent van de vrij-Liberale Nieuwe Rott. Courant gevoeld, toen hij in een beschouwing van een der vorige Raadszittingen het volgende opmerkte Ook het debat van heden heeft we derom bij ons den indruk gevestigd, dat gelijk ook de heer Ter Haar als zijn gevoelen uitsprak veel, dat tegenover den tegenwoordigen wet houder aan tekortkomingen werd uit gespeeld, al» te weinig beteekenend terug gehouden of aan de aandacht van den raad ontsnapt zou zijn, indien een niet- antirevolutionair als wethouder met de afdeeling Onderwijs belast ware geweest. Er wordt veel scherper toegezien, dan ooit te voren en waar het wakend oog iets in het beleid des wethouders meende te ontdekken, dat inderdaad op eenige verslapping wees schijnt er alle kans te zijn, dat verbetering op dit punt niet uit zal blijven. Wie deze woorden nauwlettend leest, dien moet dat opvallen dat hier een liberaal journalist den vinger op de wonde legt. Er is tegenwoordig een roode partij politiek aan het woord, welke er opuit is de verdiensten van den eerlijken tegen stander te verkleinen, en hem bij de vervulling zijner taak allerlei in den weg te leggen, wat den toets eener eer lijke critiek niet kan doorstaan. Amsterdam heeft een zeer goeden wethouder van onderwijs, en mr. de Vries doorloopt een prachtige leerschool. De heer J. v. d. Molen, antirevolutio nair Kamerlid voor Sliedrecht, is in zijn woonplaats Rotterdam, waar hij lid van den gemeenteraad is, tot wethouder ge kozen Wethouder van de tweede stad des Rijks, het is eeD groote eer, welke dezen oud-onderwijzer te beurt valt. Op 't oogenblik wordea derhalve drie wethoudersplaatsen in de drie grootste gemeenten des Rijks door oud-onderwij zers vervuldDe Wilde in Den Haag mr. de Vries in Amsterdam en Van der Molen in Rotterdam. c Voor 't onderwijzerscorps in 't alge meen en voor de Chr. onderwijzers in het bijzonder een eere, en een bewijs, hoe men by den aanleg voor het ambt van opvoeder der jeugd, door noeste vlijt, ook geraken kan tot nog fioogere, niet minder waardeerbare betrekkingen. De heer v. d. Molen heeft heel wat op de schouders genomen. Hij is nu Kamer lid, Wethouder, Schoolopziener en Redac teur van Patrimonium. De beide laatste posten zal hij nu wel opgeven. Het is te hopen dat hij althans tot de (of een) eerstvolgende Kamerontbin ding Kamerlid blijft. Het entslag van mr. de Jong als zoo danig heeft onze party in de Kamer met een lid verminderden verkiezingen kosten veel geld. Colportage verbod. In den loop van dit jaar is door den gemeenteraad van Vlissingen in de poli tieverordening het verbod van luidkeels venten met couranten enz. opgenomen en tevens bepaald dat het verboden zou zyn door middel van een reclamebord op gedrukte stukken de aandacht te vestigen. Wegens overtreding van dit laatste heeft zich voor den Kantonrechter te Middelburg te verantwoorden gehad een letterzetter uit Middelburg, colporteur van het vry-socialistisch orgaan Ce Toe komst. Beklaagde voerde te zijner verdediging aan dat hy het hier bedoelde artikel der politieverordening in stryd acht met art. 7 der Grondwet. De Kantonrechter echter achtte be klaagde strafbaar en veroordeelde hem tot f 1 b09te subsidiair 1 dag hechtenis zyn vonnis berust o. a. op de navolgende rechtsoverwegingen dat gemeld art, der politieverordening geen algemeen verbod inhoudt om ge drukte stukken op of aan den openbaren weg te venten of te verspreiden, maar alleen verbiedt, om wanneer zulks ge schiedt door middel van een reclamebord op die stukken of den inhoud daarvan de aandacht te vestigen dat zoodanig verbod niet in stryd is met art. 7 der Grondwet, dai wel niet toelaat om het verspreiden, waartoe behoort het te koop of om niet aanbie den van gedrukte stukken, in het open baar, onvoorwaardelijk te verbieden of wel onafhankeiyk te stellen van een voorafgaand verlof der overheid, maar onaangetast laat de bevoegdheid van den gemeentelijken wetgever by art. 135 der Gemeentewet in verband met art. 144 der Grondwet toegekend om de versprei ding van gedrukte stukken op of aan den openbaren weg te onderwerpen aan voorschriften in het belang der openbare orde ter beveiliging van het openbaar verkeer; en dat de vraag of en in welke mate de openbare orde te Vlissingen zoodanige beperking vordert, betreft de doelmatig heid der verbodsbepaling welke niet ter beoordeeling van hem, Kantonrechter, staat. Door den veroordeelde is tegen het vonnis geappelleerd. Kantongerecht te Goes. By vonnis van den kantonrechter zijn veroordeeld wegens Overtreding Leer plichtwet A. B., Coiynsplaat, f 0,50 b. s. 1 d. h., K. H., Rilland, f 0,50 b. s. 1 d. h., D. J. A., P. C., Colijnsplaat, ieder f 1 b. s. 1 d. h.," J. d. B., M. d. W., Kats, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; jagen zonder akte en ver gunning J. J. D., Ter Neuzen, 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h.; in gesloten jachttijd zonder consent pogen wild te bemachtigen: J. V. Mzn., Ierseke, f 1 b. s. 1, d. h.; in gesloten jachttijd wild vervoeren: C. B., Hoedekens- kerke, fl b. s. 1 d. h.; straatschenderij: C. J. P., Goes, 2 m. f2 b. s. 2 m. 2 d. h.; loopen over beplanten?grondB. H. W., M. v. d. V., G. C D.,"M.K., A. B., Krui- ningen, ieder f 2 b s. 2 d. h loopen over bezaaiden grond en te Kruiningen kerkhof bezoekenP. K., KruiniDgen, 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h.; zonder plaatsbewijs met trein reizenP. R., 's-Gravenhage, P. H., Vlis singen, ieder f3 b. s. 3 d. h.; Koningin moeder verjaardag vierenW. S., P. J. 8., A. A. S., A. A. S., P. J. B., Goes, P. E. v. d. M. M., Leiden, P. v. d. M. M„- J. C. v d. M. M., Amsterdam, ieder f 5 b. s. 2 d, h.; overtreding brandweerverordeningA. L., J. P. S. N., Biezelinge, J. v. L., M. Z., H. P. G., Kapelle, C.R., M. B.S., W.P.v.d.H., R. H., J. M. d. J,, M. A.P., Goes, ieder f2 b. s 1 d. h.; loopen in het plantsoenM. 8., Goes, f 0,50 b. s. 1 d. h., J. K., Goes, f 0,50 b. s. 1 week tuchts., A. H. 8., Goes, f0,50 b. s. 1 d. h.; ramen met water wasschen M. S. S., Wissenkerke, f 0,50 b. s. 1 d. h.; op een éénpersoons rijwiel een tweede per soon mede voerenG. v. d. K., Goes, fib. s. 1 d. h.; op marktdag op de Groote Markt in draf rijdenJ. N., 's Heer Arendskerke, J. Z., Oudelande, J. v. d. V., W olphaarts- dijk, ieder b. s. 1 d. h.; fietsen zonder bel: C M. Jd., Ierseke, berispingfietsen zon der lichtD. a. P., 's Gravenpolder, f2 b. s. 1 w. tuchts., S. A. Borsselen, J. R., Kamperland, A. M. H., B. de J., 'sHeer Arendskerke, J. v. d. G., J. A., C. d. V., Driewegen, N. K., Oudelande, M. P., Ovezande, ieder f 2 b. s. 2 d. h. Schelde bevischen met verboden vaartuig: M. P. R. te Ierseke f 3 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen zonder consentC. W J. B. Dz., A. J. v. S. Jz., Ierseke, ieder f 2 b. s. 1 week tuchtschool, J. B. C. Lz. Ierseke f 2 b. s. 2 d. h., W- B. C. Lz. Ierseke f 2 b. s. 1 week tuchtschoolidem, en met vaartuig zonder letter en nommerB. S. Jz. Ierseke 2 m. f 3 b. s. 2 m. 2 d. h.Schelde bevisschen met vaartuig, waarvan letter en nommer ondui delijk E. B V. Pz., J. v. O. Pz. Ierseke, ieder 2 m>f 1 b. s. 2 m. 1 week tuchtschool; zonaer vergunning een anders afgebakend perceel in Schelde bevisschen met vaartuig zonder letter en nommerO. O. de K. Wz., L. B. Cz. Ierseke, ider 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h.idem zonder vaartuigJ. G. Nd. Ierseke f 2 b. s. 1 week tuchtschool, M. de T. Ierseke berisping's nachts met vaar tuig geankerd liggen zonder lichtC. J. v. D. Pz. Bergen op Zoom f5 b. s.3d. h. dronkenschapL. M. Hoedekenskerke f 2 b. s. 1 week tuchtschool, J. A. de W. Goes A. K. Kloetinge, I. H. Korgene, L. v. G. 's Hertogenbosch, ieder f 2 b. s. 2 d. h.. Vrijgesproken werden M. H., P. H., A. V. G. B., H. v. d. W. Coiynsplaat, wegens overtreding Leerplichtwet, A. P. Schore, wegens strQoperij, C. R. Kruiningen, we gens straatschendery, L. de P. Biezelinge, M in 't A., J. in 't A. Schore, wegens hulp- weigeren bij levensgevaar. Het Groene Kruis. Zaterdagmiddag twee uur werd in het lokaal den heer Schroder aan den Bou levard 'Evertsen te Vlissingen de vyfde algemeene vergadering gehouden van de Provicale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van den heer C. E.. Plugge, van O. en W. Souburg. Toen de voorzitter, de vergadering open de waren elf afgevaardigden tegenwoor dig. Hij wees op het veelvuldiger optre den in onze provincie weer van de ma laria. Men is thans beter er tegen ge wapend. Men kent de oorzaak en om die oorzaken te bestryden ligt op den weg van „Het Groene Kruis". Maatregelen in den stryd tegen de malaria-vliegen wor den door spreker aanbevolen. Geen stil staande poelen en plassen mogen worden geduld op plaatsen waar die vliegen zijn Het uitroeien der larven met ruwe petro leum is een aanbevelenswaardig middel. Hierop werd de vergadering geopend. Bij afwezigheid, wegens ongestelheid, van den secretaris dr. B. Vaandrager te Domburg, werden de notulen gelezen door mr. dr. P. S. Witteveen, van Vlis singen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de heer Gehlen te Vlissingen wegens vertrek ontslag had genomen als lid der permanente-commis sie voor ziekenvervoer De rekening was door de afdeeling Oostburg onderzocht en werd op haar advies goedgekeurd. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 1957 075 in ontvangsten en uitgaven met een post voor onvoorzien van f242.075. De afgevaardigde voor Arnemuiden vroeg inlichtingen over den post ver- bandcursussen, welke door den voorzit ter werden beantwoord. De cursussen worden door het Rijk betaald en de regeering wijst aan waar ze moeten worden gehouden. „Het Groene Kruis* houdt de administratie alleen, doch heeft in deze niets te beslissen. De afgevaardigde van Veere zou dan do desbetreffende commissie willen laten weten dat «Het Groene Kruis" zich met deze opdracht wat bezwaard gevoelt, waar de voorzitter tegen inbrengt dat deëtyds „Het Groene Kruis" cursussen aangevraagd heeft. De voorzitter brengt hier nog ter sprake „Het Groene Kruis" te Middel burg, dat" niets anders doet dan ver bandmiddelen uitgeven. Op een voorstel van dr. Schoute destyds om op de agenda te zetteD, „aansluiting by de Provinciale Vereeniging" heeft men zelfs geen acht geslagen. Langdurige discussies over de plaatsen waar de cursussen zullen worden ge houden, werden gevoerd. Gevraagd zal worden aan de Centrale Commissie om Middelburg een volgende maal te passeeren. Andere plaatsen zul len worden genoemd met opgaven der redenen, waarom daarvoor de aanvragen geschieden. Tot lid van het hoofdbestuur werd by acclamatie herkozen dhr C.E. Plugge.Nog werd besloten tot instelling van districts commissies op de verschillende eilanden. Op voorstel van Arnemuiden zal aan de verschillende afdeelingen worden ge vraagd hoe de bijstand geregeld is voor leden van andere afdeelingen en dit aan alle afdeelingen bekend maken. Naar aanleiding van een voorstel van dezelfde afdeeling werd besloten tot aan schaffing van twee rijwielbrancards, een voor het eiland Tholen en een voor Walcheren. M. C. Goes. Met barteiyken dank ontving de Wykzuster twee giften, één van f2,50 voor de zieken, en één van fl,00 voor het busje. Goes. De vrouw van <|en postbode B. alhier, had Zaterdag het ongeluk van een ladder te vallen, doordat het touw brak. Zij bezeerde zich ernstig aan den arm en werd bewusteloos opgenomen. Oogenblikkelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend door dr. Van der Harst. Vlissingen. Van den Belgischen loods- schoener nó. 2, welke in den storm van 30 Sept. op I October met man en muis is vergaan, zyn thans' van de 14 opva rende in het geheel 4 lijken gevonden, nl. van den schipper Maertens, de lood sen Timmerman en Lauwereins en den loodsleerling Dasseville. Vlissingen. Door den storm die er heerschte werd Zondagavond kwart voor 8 uur de loodsdienst gestaakt. Een woord van lof komt daarvoor zeker toe aan de directies der beide Loodswezens, dat ze het leven van hunne manschappen waardeeren, door de roode lantaarn op het z.g. hoofd te doen hijschen, het teeken voor de schepen, dat ze niet be mand kunnen worden. Vlissingen. Door de Kamer van Ar beid voor de Bouwbedrijven alhieiisaen beroep gedaan op de bereidwilligheid der verschillende werkgevers in de gemeente om, in afwachting van door anderen te trefien maatregelen, gedurende de win termaanden aan hun werklieden een toe slag op het loon te geven. Schore. In de Zaterdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig* B. en W. deelden mede dat de twee omgewaaide boomen f 17.30 hebben op gebracht. r De heer Verhaagen sprak; er zyn af keuring over uit, dat de verkoop der boomen door B. en W. had plaats gehad zonder vergunning van den raad. De voorzitter antwoordde hierop, dat voor zulke zaken nooit de toestemming van den raad wordt gevraagd. De heer Sterk meende, dat er een maximum kon gesteld worden, hoeveel B. en w. mochten verkoopen. De heer Karelse vond het geen bezwaar voor B. en W. om machtiging aan den raad te vragen. De heer Verhaagen bleef by zyn mee ning en verzocht B. en W. niets meer te verkoopen zonder vergunning van den raad. Aldus werd besloten. Besloten werd 10 pCt. te storten op de aandeelen van de waterleiding. De wyzigingen in de begrooting door B. en W. voorgesteld worden na een langdurige discussie tusschen den voor zitter en de heeren Verhaagen en Rot tier goedgekeurd. Aan den heer Hage c. s. werd een uitweg verleend over gemeentegrond tegen f 1 per jaar, tot wederopzeggens toe. Als lid van het Burgeriyk Armbestuur werd herkozen met 6 stemmen de hper A. Rottier1 stem werd blanco uitge bracht. Het voorstel van den heer Verhaagen om alle voorstellen van B. en W. van een schrifteiyk praeadvies te doen ver gezeld gaan, werd verworpen met 5 stem men tegen 2 voor. By de rondvraag vroeg de heer Sterk voor welk kapitaal de toren der ge meente was verzekerd. B. en W. konden dit bedrag niet noemen doch zouden het later mededeelen. Verder vroeg de heer Sterk of er reeds piysopgaaf was gevraagd van nieuwe straalpypen. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Verhaagen vroeg nog wanneer de verkochte boomen wég moeten, met het oog op de reparatie aan het hek van de school. Zoo spoedig mogeiyk, antwoordde de voorzitter. Verder vroeg de Ifter Verhaagen wat B. en W. van plan zijn met de woning, die door den heer A. Bierens wordt ge bouwd en welke in het geheel niet vol doet aan de verordening. De voorzit er merkte op, dat dit zaken zijn die B. en "W. alleen aangaan. Nog verzocht de heer Verhaagen, als er met briefjes in den raad wordt gestemd daarvan geheimhouding en niet, geiyk het hier is geschied, na de stemming den gekozene in de gjlegelegenheid te stellen, door de briefjes te laten bekyken, wie hem wel en wie hem niet gestemd heb ben. De heer Karelse vroeg inlichtingen naar de te plaatsen aschbak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1