Bijblad van „DE ZEEUW" van Maandag 6 November 1911 No 31 Uit ds Provincie. I^iueikg'de Hertellen. Kerknieuws, I Sehoolnieuws. Bruinlsse. Ontvangen van L. K. te Kloetinge f 2,60. Totaal met het voorgaande f 20,75. Wie volgt P de Nog eensTer Laan in Tweede Kamer. De liberale hoefijzer correspondent van Het Handelsblad vertelt het volgende over het' socialistische Kamerlid Ter Laan Wij hebben hoo en vertellen dat iemand die de Kamer ontvluchtte opeenoogen- blik dat de heer K. ter Laan een van zijn ontelbare „belangrijke redevoeringen" stond te houden, even overwippend naar het Stadhuis waar toen Raadsvergadering was, daar in de Raadzaal, als spreker vond de heer K. ter Laan Wat meer zegtHet verhaal moet waar zijn. De heer Ter Laan schijnt, behalve het talent van een onnavolbaar Dauerredntr, ook nog dat te hebben van Henri de Vries dit is te zeggen niet in het komische genre, o neen vooral niet. Maar hij weet dan toch, haast even snel als Henri de Vries, zich te „ver- jongejannen" en 't eene oogenblik op 't Binnenhof over de Militie wet te *rede voe ren om geen vijf minuten later alweer op de Groenmarkt even hardnekkig en met even meedoogenlooze eindeloosheid te boomen over stadszaken. 't Is bewon derenswaardig maar niet verma keljjk. De heer Ter Laan is, by de behande ling van dit ontwerp, de nachtmerrie van de Kamer. Er is geen debatje waar hy niet aan deelneemt, geen enkele daarby opkomende gedachte, die hy ongezegd laat. De vergadering begint met den heer Ter Laan. Ze eindigt met den heer Ter Laan. Daartusschen Ter Laan, Ter Laan, Ter Laan, Ter Laan. Altyd maar Ter Laan. O, een enkel maal hoort men ook wel eens een ander Kamerlid (de heer Thomson vooral laat zich niet onbetuigd) maar men houdt zoo'n over weldigenden Ter Laan-indruk over, dat al het andere daarby verzinkt. De afgevaardigde is op zyn eentje een heele fractie Neen hy zou zichzelf genoeg zyn om heel alleen een Tweede Kamer te wezen en de Handelingen van een heel jaar vol te praten. Helaas, hy is niet alleen in de Kamer, Was hy 't maar; men zou hem in zijn eentje kunnen laten. Nu is hy een straf voor anderen, de tuchtroede der Verve ling, de geesel der moordende Eentonig heid, gezwaaid over de rechterzyde, die echter de linkerzyde mede heeft te dul den. Zoodra de Kamer het niet meer kan harden en van 't eindeloos Ter-Laan geluid is weggeloopen en mintallig sohynt, zoekt de heer Ter Laan een reden ©m stemming te vragen en als er dan geen 51 leden zyn, moet men wel uitscheiden. Zooals Vrydg om vier uur toén iedereen, zelfs de aanvanke- ïyke opposant, de heer Marchant, zich naar den Voorzitter had geschikt en bereid was om voort te gaan. De heer Ter Laan niet. Hy vroeg verdagiDg, „om te zien of de heeren er nog wel waren". De Voorzitter wist wel dat er geen 51 warendaarom had hy den opposanten juist zoo vriendeiyk gesoebat om toch asjeblieft voort te willen gaan. Hij pro beerde dus maar niet eens een stem ming en sloot de vergadering. Maar hy was wanhopig en was zelfs eenmaal uitgebarsten in den radeloozen uitroep „Gaat u dan hier op myn plaats zitten 't Leek inderdaad tergen. Sarren. Ook van den heer Marchant die op 't eind van de discussie nog even een aantal amendementen aankondigde, waarvoor hy nu toch dagen en zelfs weken tijd had gehad. Zoo kan één man een heele Kamer ringelooren. Maar de heeren, vooral de heer Ter Laan, zullen het met hun verregaande ongebondenheid de rechterzijde allengs moeiiyk maken om aan goede trouw te gelooven. Wy zyn er van overtuigt dat de heer Ter Laan nu eenmaal niet an ders kan; de spraakzaamheid heeft by hem iets van een psychische eigenaar digheid. Doch als de socialisten willen dat aan hun kiesrechtvoorstel de volle maat zal worden gegeven, dan behoorden zij toch althans te trachten om den schijn van obstructie of van onwelwillende gezind heid te vermyden. By den heer Ter Laan bemerkt men echter zelfs niets van een poging om zyn gebrek wat baas te worden. Walcheren oordeelde spr. het meest ge schikt voor de augurkencultuur. Omtrent den tusschenteelt zal spr. een paar proef velden aanleggen en de resultaten daarvan te zyner tyd meedeelen. Om betere pry - zen te maken zou men contracten dienen te sluiten met buitenlandsche eonser- venfabrieken. Het volgend jaar is daar voor zeer gunstig, omdat de voorraad zeer gering is, ook in het buitenland, en er dus veel vraag zal komen. Aanbeve lenswaardige adressen zal spr. gaarne aan het bestuur opgeven. Men moet even wel niet wachten tot de producten geheel ryp zyn, maar voor dien tyd, aangezien de fabrieken anders meermalen te ken nen gegeven momenteel niet te kunnen ontvangen en de vruchten dan moeten wachten op aflevering, waardoor ze ten zeerste lijden. Samenwerking is voorde kweekers een eerste vereischte. Als men eenstemmig weigert tegen te lage pryzen te leveren, zullen de afnemers zich ge dwongen zien beter te betalen. Verder somde spr. nog allerlei voor- deelen op van samenwerking. Daarop herinnerde hy nogmaals aan het wissel vallige van de augurkencultuur en ried daarom aan zicji niet uitsluitend op één cultuur toe te leggen, als voorbeeld van de nadeelige zyde daarvan wyzend op Noord-Holland, wasr men niets anders dan kool teelde en daar te laat de nadee- len van heeft gezien. Walcheren b.v. leent zich uitstekend voor den teelt van bloem bollen. Tenslotte beval spr. een bezoek aan de vergadering van 21 Nov. te Mid delburg ten zeerste aan, waar spr. deze kwestie nader zal uiteenzetten, pleitte voor betere contóle omdat de buitenland sche handelaars de verschillende kwali teiten door elkaar gooien en dan uitslui tend als prima waar aan de markt brengen. Dat dit de cultuur in ons land zeer benadeelt, is duidelyk. Verzendvereeni- gingen naar de buitenlandsche veilingen zouden daaraan een einde kunnen maken. In de toekomst moet dat ook gebeuren met den augurkenteelt en daarop dient reeds nu gewerkt. Dan alleen zullen de hoogste pryzen gemaakt kunnen worden. Zyn hulp en raad ten allen tyde gaarne ten dienste der vereen, stellend, eindigde spr. met de beste wenschen voor de ver- eeniging. Met een hartelyk woord van dank aan dhr. Camman voor z'n interesante mede- deelingen en aan de leden voor hun opkomst, sloot de voorz. daarop de vrij goed bezochte vergadering. Goes. Het Rijkstelegraaf kantoor alhier verstond gedurende de maand Sept. 1911 1404 Telegrammen, ontving er 1286, opge nomen en verder geseind werden 2275. totaal 4965. Gesprekken. Uitgaande 1288, inkomende 1427,overgenomen 8312; locaal 1042; totaal 7069. Voorts werden door da Hulpkantoren op Zuid- en Noord Beveland behandeld Telegrammen. Ver- Ont- zonden. vangen. Kantoren. Baarland 36 42 Borsselen 58 78 Colynsplaat95 71 Driewegen 12 19 Ellewoutsdyk 30 39 's-Gravenpolder 70 84 's-ileer Arendskerke. 67 87 's-Heerenhoek65 63 s-H.Hendrikskinderen 6 4 Heinkenszand 27 54 Hoedekenskerke 43 49 Kamperland 68 64 Kapelle 140 154 Kets67 59 Kloetinge 32 53 Kruiningen 75 80 Kwadendamme. 22 20 Nieuwdorp 65 52 Nisse27 35 Oudelande 23 32 Ovezand48 67 Rilland80 101 Schore44 65 Waarde29 49 Wis3enkerks 52 36 W olphaartsdyk 141 129 Gesprekken. Ver- Ont- zonden. vangen. Totaal. 78 136 166 31 69 154 154 128 10 81 92 132 294 126 85 155 42 117 62 55 115 181 109 78 88 270 Walchersche Fruit- en Groenten- kweekersvereeniging. In vervolg op ons verslag van gisteren van de buitengewone algemeene vergade ring te Goes, ontleenen wy aan de Goesche Courant het volgende: Na sluiting der discussies over de in leiding van den heer Lorier hield de heer Camman z'n beloofde lezing. Spr. ging na, welke de pryzen der augurken zyn zyn te Venlo, waarby bleek, dat die vari eerden van f 1,90 tot f 6,15. Ook by wilde zich niet ,aan één persoon als afnemer Kantorer. Colijnsplsat121 Ellewoutsdijk 8 's-Gra^enpolder 78 's-He er Arend kerke 17 '-Heerenhoek 27 Kamperland 32 Kapelle 103 Kruiningen 56 63 2 35 7 27 76 20 2 91 28 over het dienstjaar 1910—11 ver slag uitgebracht, hetwelk wij hieronder gaarne in zyn geheel laten volgen De weersgesteldheid van den winter 1910/11 leverde generlei bijzonderheden op, zoodat met de gewone tydstippen kon worden begonnen met de bedeeling, zoowel als met de rolsuitbreiding en de beëindiging van de bedeeling, te weten achtereen volgens 2e Kerstdag begin, (6) Januari en einde (25) Maart. In dat tyd vak werd geregeld drie ma len per week voedzame, warme erwten soep gegeven tot een hoeveelheid toen de rol volledig was van 303 portiën telkens aan 143 gezinnen, uit makende een totaal van 11124 portiën, tegenover 12316 ten vorigen jare. De Extrabedeelingen bleven bepeikt tot de eene van brood en sp§k voor rekening van een ingezetene, die een huiseiyk feest had gevierd. De commissie veroorlooft zich om der- gelyke zeer gepaste uitbreiding van een feestvieringsprogram in het belang van hare bedeelden ook by andere medebur gers aan te bevelen. Boven de collectegelden werd ontvan gen de helft van de opbrengst van een footballmatch, waarvan hierby dankbaar melding wordt gemaakt. Voor de gezamenlyke bedeelingen is verbruik geworden 601 k. g. inlandsch spek, 23'/2 H. L. groene erwten, 177 k. g. brood, 150 k. g. rijst, 109 k. g. gort en verder de noodige speceryen. De Rekening wijst met inbegrip van f 22.25 goed slot van den vorigen dienst een ontvangst aan van 1275.156 en een uitgaaf van f 1192.735 overlaten de een goed slot van f82.42 voor den volgenden dienst. In de samenstelling der commissie is geen verandering gekomen. Zij dankt de medeburgers voor den verleenden geldelyken steun en neemt de vryheid de nuttige instelling by hen te blyven aanbevelen. Goes. De November-veemarkten alhier zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen, den 7, 14, 21 en 28 dezer maand. Vlissingen. Het brandend schip dat gisteren door de mailboot is gerapporteerd (zie het bericht in ons vorig nummer) is gebleken te zyn geweest de motor - vischsloep »John Raymond". Het vaar tuig is gezonken, doch de opvarenden werden gered. Kortgene. Met ingang van 1 December a. s. wordt een hulpkantoor alhier ge vestigd van de posteryen, tevens hulp telefoonkantoor en benoemd tot brieven gaarder de heer K. Viergever, thans postbode alhier. Araemuiden. De collecte voor den ramp te Bruinisse, Ierseke enz. heeft alhier f290.60 opgebracht. Woifertsdjjk. Donderdag hield de Geref. Jonged. Vereeniging „Johova Nissie" een bazar in de Consistoriekamer der Geref. Kerk, welke een eenigszins ander aan zien had gekregen door de verschillende fraaie en nuttige handwerken. Deze bazar werd druk bezocht; veel werd er verkocht en ock nog veel besteld, zoodat de leden nog ruim gwerk hebben om voort te arbeiden in het belang der Christelyke School. Neuzen. By den dienst der directe be lastingen enz. is met ingang van 1 Dec. a. s. alhier benoemd de heer S. Smidt, thans te Enschede, en met ingang van genoemden datum van hier verplaatst naar Schiedam de heer J. Ranft. Kattendyke. De Vereeniging voor On derlinge Hulp hield Vrijdagavond haar algemeene jaarvergadering. Evenals vorige jaren was de opkomst der leden zeer gering, wat, gezien het nut door de vereeniging gesticht, zeer te bejam meren valt. Uit verslag en rekening bleek, dat het ledental onveranderd is gebleven, en dat aan 12 verschillende personen met een aantal van 77 bons 1274 eieren en 364 liter melk verstrekt zyn, tot een gszamenlyk bedrag van f80,29. In het bestuur kwam geen verandering, wijl alle aftredende bestuursleden werden herkozen en zy hunne benoeming weder aanvaardden. Staande de vergadeiing werd nog een nieuw lid ingeschreven, zoodat het nieuwe boekjaar met 57 leden aanvangt. Bezitters van Singer-Naaimachines zullen dus Dóg meer dan vroeger nut uit hare machines kunnen trekken. Hoewel wij meenen dat een opwekking om aan dezen cursus deel te nemen vry wel overbodig is, daar 't genoegzaam bekend is in welk nuttig en. mooi werk daar theoretisch en practisch onderricht wordt verstrekt willen wy toch de aan dacht van onze lezeressen hierop vesti gen. Zooals altyd zal 't onderricht geheel kosteloos zyn. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zyn benoemd by den Provincialen stoom- bootdienst op de Ooster-Schelde, Ujn Mid- delburg-Katscheveer-Zierikzee, tot con ducteurs M. J. Maassen en J. I. du Bois, tot dekknecbtsJ. Krello, W. Corstanje en F. v. Beveren, tot stokersA. v. Mal- degem, S. Cornelisse, H. Kramer en A. van Langeraad. De h8er E. Huijghebaert, te Assebrouck (België), heeft aan de Provinciale Staten verzocht het hem vroeger verleende ren teloos voorschot voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg met elec- trische beweegkracht van deNederlandsch Belgische grens by Retranchement uit de richting Knocke naar Breskens, met zijlyn van Cadzandaorp naar Cadzand- strand, ook uit te keeren, indien mocht worden overgegaan tot den aaDleg van een stoomtramweg naar Breskens over Retranchement naar Sluis, met zijlyn Cadzand-dorp naar Cadzand-haven. De stoomtramaiaatschappy Breskens -Maldeghem heeft verzocht, haar de gelegenheid te even tot het opmaken en inzenden van plannen voor een stoom tramweg van Cadzand over Nieuwvliet en Groede naar Breskens. Ged. Staten vereenigen zich met de meening van den hoofdingenieur, dat het plan van de maatschappij Breskens Maldeghem minder in de behoefte van Westeiyk Zeeuwsch-Ylaanderen voorziet dan het plan van den heer Huijghebaert, omdat in eerstgenoemd plan geen ver binding is opgenomen van Cadzand-dorp naar Cadzand-haven of Cadzand strand, de gemeente Retranchement geisoleerd zou blijven en nieuwe verbindingen met het Belgische tramwegnet niet tot stand zouden komen. Buitendien blijft, wanneer het verzoek van den heer Huighebaert wordt inge willigd, de mogeiykheid open, dat het mogende studenten van buitengewonen aanleg aan de Vrye Universiteit te Am sterdam in de gelegenheid te stellen een doctoraat te verkrygen in de rechtsweten schap, in de klassieke letterkunde, in de semietische letterkunde of in de wijs begeerte. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 November 1911. (Verbetering.) Kruiningen, vm. 9,80 dhr Dek, nam. 2 uur ds Willemse. Schore, vm. 9,80 ds Willemse, nam. 2 uur dhr Dek. Totaal. 184 10 113 24 27 59 179 76 29 280 66 0?ez»nd27 Rilland 189 Wiaseukerke 38 does. Vrijdagavond vergaderde onder presidium van den heer J. A. van Heel. de commissie voor de „Oeconomische Spijsuitdeeling". Ten ©verstaan van B. en W. werden rekening en verantwoording gedaan over het gehouden beheer. Door den Secretaris-Penningmeester, den heer I. D. Fransen van de Putte, H. M. de Koningin heeft voor het in het westen van Zeeuwsch Vlaanderen opterichten Protestantsche oudemannen- en vrouwenhuis f250 geschonken. By den dienst der directe belastingen enz. zijn met ingang van 1 Nov. j.l. bevor derd de kommiezenvan de 2e tot de le kl. de heer B. Dronkers te Hansweert, van de 3e kl. tot de 2e kl. de heeren L. C. Michielsen te Biervliet en E. L. Bregenbeek te IJzendijke. Zooals uit achterstaande advertentie biy kt zal de Singer Maatschappy binnen kort te Middelburg weder een cursus in jt moderne borduren op de Singernaai- macbine houden en twijfelen wij er niet of vele dames zullen dit weder met be langstelling vernemen, te meer nog, om dat ook onderricht in 't stoppen van linnen en gebreide ondergoederen ver strekt zal worden. Ongelukken. Te Rotterdam is een ma troos, door een vei geopend luik in het 10 meter diepe en ledige ruim van een stoomschip gevallen. In bewusteloozen toestand is hy opgenomen. Zyn schedel is gebroken en hij werd inwendig zwaar gekneusd. Te Krommenie is een 3-jarig ventje spelende te water geraakt en leven loos opgehaald. Te Bodegraven is het lyk op gehaald van een alleen wonende vrouw, die door duisternis te water is geraakt. Op Vlieland, Terschelling en aan het strand by Callantsoog zijn lijken aangespoeld van onbekende mannen, vermoedelijk visschers. Naby Zand- voort is het in staat van ontbinding ver- keerende lijk van een flink gebouwden man aangespoeld. Op het lijk is Fransch en Engelsch geld gevondeu. Te Rotterdam is een Griek uit de Atjehstraat in da Westerstraat tegen een voor een vracht wagen gespannen paard geloopen. Hy viel, werd door den wagen overreden en is naar het ziekenhuis gebracht met een gebroken rechter- en een ernstig ge kneusd linkerbeen. In de rivier De Eem, onder Soest, is het lyk dryvende gevonden van een uit Zeist vermisten smidsknecht. Een heer uit Groote broek, die by zyn schoonzoon te Hoorn logeerde, is aldaar door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Op een landgoed te Arnhem is by het vellen van boomen een houthakker uit Oosterbeek van een ladder gevallen, welke tegen een boom was geplaatst. Op hetzelfde oogenblik viel ook de boom om, die den houthakker in den nek trof. De man was op slag dood. Te Oud- vv iiiigu, uc ixiwgoiyrxiaciu v/pejuj vxcuu xxv^u carspel is een 4-jarig ventje spelende te oorspronkeiyke plan voor den aanleg van water geraakt en verdronken. Opeen een electxische tram tusschen Kngcke en Breskens alsnog wordt uitgevoerd. .Ged. Staten stellen derhalve voor, het verzoek van den heer Huighebaert in te willigen en dat van de maatschappij Breskens-Maldeghem af te wijzen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Loon op Zand, J. P. Paauwe teBennekom. Wissenkerke Ds H. Smelt hoopt Zon dag 3 Dec. a.s. van de gemeente alhier afscheid te nemen en te Hazerswoude 10 Dec. d. a. v. intrede te doen na bevestigd te zijn door ds J. Brandsma, van Haarlem. Geref. Kerken. Bedankt voor Middelburg C doordrJ. Ridderbos te Meppel. - Ds H. W. Laman, beroepen van Zie- rikzee, werd Zondagmorgen als predikant bij de gemeente te Assen bevestigd door zyn voorganger, ds W. W. Smitt, van Dennenoord, met een rede naar Jes. 52 7. Des avonds verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente naar aanleiding van 1 Cor. 311—15. Z.N. Naar ds. J. D. Wiel6nga in de Zui- der Kerkbode mededeelt, denkt ds. A. Merkeiyn, Zeelands missionaire Dienaar des Woords, 1 Januari a.s. naar zyn post te vertrekken. Na dan nog een 3 k 4 maanden te.Djocjacarta in het Petro- nella-Hospitaal van dr. Scheurer te heb ben gewerkt, hoopt Z.Eerw. zich naar het Zeeuwsche Zendingsterrein, Magalang, te begeven. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Woerden, H. Woudstra te Nieuw-Amsterdam. 's Gravenpolder. Voor het herhalings- onderwys hebben zich slechts 10 leerlin gen aangemeld. Ter Neuzen. Geslaagd te Breda voor de ?cte vrye- en orde-oefeningen der gym nastiek mej. J. Janse alhier. Beursen Vrije Universiteit. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat, te rekenen van 1 Sept. 1911, twee Ryksbeurzen van f500 voor studeerenden aan de Vrye Universiteit te Amsterdam zyn te begeven, noodigt stu denten aan de Vrije Universiteit, die in aanmerking wenschen te komen voor de toekenning van bovenbedoelde beurzen uit, daarvan vóór 15 Nov. te doen biy ken door een gezegeld verzoekschrift aan hem te richten, met vermelding van het docto raat, dat adressanten wenschen te ver krygen, welk verzoekschrift by curatoren der Vrye Universiteit zal zijn in te zenden. Bedoelde beurzen zyn bestemd om onver suikerfabriek te Breda is een 36-jarig werkman overreden door een spoorwagon. De wielen gingen hem over den rech terarm en rechterheup. De man overleed aan de gevolgen Te Rotterdam is een werkman door een 800 K.G. zwaren ijzeren bint, die viel, op den rug getrof fen. De ongelukkige is aan de bekomen verwondingen bezweken. Tengevolge van het overmatig misbruik van sterken drank is in een Rotterdamsch logement een 42-jarige vrouw gestikt. De candidatenlijst te laat ingeleverd. Te Bierum (prov. Gron.) is Donderdag de heer M. Ubbens (a.r.) bij enkele candi- daatstelling tot lid van den Gemeenteraad gekozen. De liberalen hadden ook een candidaat, doch toen ze hun lyst;ten ge meentehuize wilden indienen, bleek, dat de tyd daarvoor verstreken was. - Het gegapte briefje van f'lQOO. Onlangs werd eruit een aangeteeken-, den brief van Rotterdam naar Leeu warden f 1000 vermist, üe schuld ligt echter niet by de post. Een Rotterdam- sche kantoorbediende van een firma, die den brief verzond, maakte zich schuldig aan den diefstal. Nog f 800 werd op hem bevonden. Hy had het bankbiljet op een kassierskantoor te Rotterdam gewisseld. Door toevallige omstandigheden kwam het gestolen biljet in.handen van een veekoopman, die het medenam naaf Leeuwarden, waar men er beslag op legde. Moordaanslag te Rotterdam. Een kantoorbediende te Rotterdam heeft op zijn vader uit wrok op straat een revolverschot gelost. De kogel drong in 's mans nek, zonder evenwel edele deeien te raken. De ontaarde zoen is ge grepen. L Vreeselijk. Woesdag geraakte te Nijmegen een klein kindje in een onbewaakt oogen blik uit haar stoeltje, in een waschtobbe gevuld met kokend water. Toen de moe der op het geschreeuw toesnelde was het reeds te laat, zy vond haar kindje dood in de kuip liggen. Van een politiehond. Aan den Griendweg te Charlois zag( gisterenavond een commies der belastin-^ gen een man voorover gebogen staan j over een geslacht schaap. Op zijn komst ging de man op de vlucht, met achter lating van zijn jas. In die jas bevond zich een briefkaart, die nog verzonden moest worden en onderteekend was don J. v. d. B., kolenwerker, wonende aan de Goudscheweg. De politiehond werd; gehaald, zocht het spoór in de richting van het veerbootje. Men ging met de hond over, die verder het spoor zocht naar de tram. Daarop is men met d«,i politiehond naar den Goudscheweg ge gaan, waar de hond bleef staan voor bet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 5