No. 31 1911, Maandag 6 November 26e Jaargang. 3HRISTELUK- EllWSBLAD FOOR ZEELAND HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEK Wed* S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F. P. D'HUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BÜ dit nummer behoort een Bplad BIHMKMLAED, -flSGHTSZAKEN. dierziekte bekruipt U onverwacht. !EI )EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Me maanden franco p. p. iïnkeie nu mmers. 1.25 „0.05 UITGAVE DER FIRMA S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regeis 1.—, iedere regel meer 10 cent iË5SÊ3ssïfig?KS»BeR5e53 !ïCTJS!^.3«Rr,:rsEa=*<! m*ai.x's TWEEDE KA MEK. Zitting van Vrijdag. De Kamer is den ganschen dag bezig geweest met artikel 67 der Militiewet. En het is haar niet gelukt om er mee klaar te komen. Het is ook zoo'n moeielijk artikel, want het regelt het onderzoek van „voorge- oefendheid". En op dit punt is overleg met de Tweede Kamer niet gemakkelijk,omdat de meeningen in deze aangelegenheid,niet alleen in de Kamer, maar ook onder de partijen zoo verdeeld zijn. Zooals onze lezers weten, wil minister Coljjn het „militair vooronderricht" doen vervallen en eenvoudig de gelegenheid voor een jaarlijksch examen openstellen (op lichamelijke geschiktheid) voor dege nen, die slechts 6^2 maand willen dienen. Het programma van eischen is bij het ontwerp gevoegd en is als een deel er van te beschouwen. flo8 de candidaten zich de vereischte geschiktheid willen verwerven is hun zaak; de regeering bemoeit zich daar niet langer mede. Dit artikel nu werd van verschillende kanten aangevallen. De minister van oorlog bevond zich zelfs tusschen twee vuren. Maar Z.Exc. hield natuurlijk als altijd voet bij stuk. Van den eenen kant werd den minister toegeroepen, dat het gansche instituut der voorgeoefende 6'/2 maanders uit het wetsontwerp behoorde te verdwijnen, dat er niets van deugde. Van de andere zijde werd daarentegen luidkeels betoogd, dat die 6*/2 maanders met groote sympathie moesten worden begroet, doch dat de eischen van het wettelijk program nu helaas zoo streng waren, dat in de prac- tijk van de nieuvve instelling jammerlijk niets terecht zou komen. De voorstanders van een volksleger betoogden onophoudelijk dat de minister slechts in schijn een stap deed in de door hen gewenschte richting. Van de tegen standers van een volksleger waren enkele zoo „vriendelijk" om te meenen, dat minister Colijn ter wille van een „plas dankje" van de heeren Thomson, Mar- chant en Ter Laan, ondanks zich zeiven deze nieuwe categorie miliciens in de Militiewet wilde binnenloodsen. Maar laat ons even enkele namen der opposanten noemen. Dhr Ter Laan (s.d.) zag in het ontbreken van Rijksopleidingscursussen een bevoor rechting van de meergegoeden, daar alleen zij zich op eigen kosten de ver eischte gymnastische geschiktheid zul len kunnen verkrijgen. De heer Oosterbaan (a. r.) noemde de gestelde eischen veel te zwaar en te „acrobatisch" opgezet en met den heer Marchant (v. d.) wilde spreker het pro gramma niet in de wet vastleggen, om het gemakkelijk veranderlijk te maken. De heeren Van Vlijmen (r. k.) en Ty- deman (v. 1.) wilden zelfs het geheele ar tikel doen vervallen, omdat het een voor uitzicht van verdere verkortingen van oefeningstijd opent. Dat is een principi- eele hervorming die xn dit ontwerp niet thuis hoort. Tegenover deze leden stonden de heeren Duymaer van Twist (a. r.) en Verhey (u. 1.) die dit artikel warm verdedigden en het niet gaarne zouden missen. De heer Duymaer van Twist wees o.a. op de groote beteekenis van de oefening in haar geheel, voor de weerkracht van ons volk. Reeds lang voor de jongeman weet dat hij zal moeten dienen, moet hij zich gaan oefenen. Dat zal ook later aan den landstorm ten goede komen. Heel eigenaardig. Aan de eene zijde wil de men artikel 67 weg hebben omdat men er vierkant tegen was, zooals de heeren Van Vlijmen en Tydeman, en aan den anderen kant kwamen de voorstanders eener radicale hervorming van ons leger- sUlsel, zooal« de heeren Thomson (u. 1.) en Marchant (v. d.) den minister met wantrouwen tegen. De voorstanders van een volksleger zagen in de zware eischen, die minister Colijn aan die z. g. „voorgeoefendheid" stelt, blijkbaar een toeleg om het insti tuut der 6V2 maanders t.e doen misluk- keD. De minister van ooriog wist echter van geen terugtrekken. Het artikel te rugnemen deed hij in geen geval. Maar het programma uit de wet houden nog minder. Ronduit verklaarde Z.Exc., dat hij dit wenschte te voorkomen, dat men telken jare, bij de begrootingsdebatten, zöu trachten, het programma neer te drukken tot lagere eischen. Het was beter al dus minister Colijn dat de Kamer zoowel als de volgende regeeringen voor die verleiding werden behoed. De Kamer bleef in de repliek op 's mi nisters rede steken. De heer Ter Laan hield een ellenlang betoog en vroeg dit Dinsdagmorgen te mogen voortzetten en de heer Marchant kwam nog aan het einde der zitting met amendementen aandragen. De voorzitter had zoo graag dit artikel nog afgehandeld, maar hy stond er machteloos tegenover. Blijkbaar zeer ontstemd sloot hij de vergadering. De Christelijke School te Wissenkerke. Onze verslaggever van het feest ter her denking van het 50 jarig bestaan van bovengenoemde school schrijft ons Toen ik Dinsdag eindigde met de ver onderstelling dat de meeste gemeente naren niet waren opgekomen tot de „wijdingsure" omdat zij 't tot Woensdag uitstelden, was dit voor mij zelf toch eeD twijfelachtige wensch, wetende dat de menschen hier niet zoo gauw enthou siast zijn. Ik ben beschaamd met mijn pessimisme. De Chr. School heeft veel belangstelling ondervonden 1 Reeds des middags bij het kinderfeest verzamelden zich in de school tal van ouders en belangstellenden. Wat waren de lokalen fraai versierdVeel tijd en werk was daaraan ten koste gelegd, maar 't getuigde ook van fijnen smaak. Boven den ingang was een bord aangebracht waarop wij lazen (des avonds in letters van glans): „Hulpa van God verkregen hebbende sta ik tot op dezen dag." Met vaardige hand was zulks daar gesteld. Hoe aardig bedacht om in het feestlokaal de met witte bloemen versierde portretten te hangen van Groen van Prinsterer, Van Noppen en Meester Swart. Het hoofd der school las een feest- psalm en sprak daarna de kinderen toe. Wat glinsterden de gezichten Wat klonk het vroolijk en frisch dat »lied aan de school* „Komt knapen en meisjes ver heft nu uw stem. Gelooft zij den Heere der Heeren". De heer Van Klaveren, hoofd eener school te Hendrik-Ido-Am- bacht, vroeger hier, hield nu een korte toespraak, waarna wij vanwege de kin deren vergast werden op een Feestcantate welke heel lief werd uitgevoerd. Allen hieven aan Hoezee! Goddank! Godlof! 't Feestuur is gekomen, enz. Dan vraagt eene: „Wie gaf ons thans dit heerlijk feest," om te eindigen met deuitnoodi- ging: „De Heer' heeft aan ons groote dingen gedaan, Hy schonk ons Zijn hulp en ontferming Hoe lief en aandoeniyk dat zingen van twee meisjes: Weemoed gaat ons hart vervullen, Als ons oog in 't ronde staart. Vele vrienden zyn gevallen, Zijn nu bij den Heer' vergaard. Gelukkig dat er aan kon werden toe gevoegd „Nieuwe krachten schonk de Heer' ons." Daarna werd door allen de Apostolische zegenbede aangeheven, om ten slotte te eindigeD met „Dankt, dankt nu allen God". Waariyk deze Cantate bedoeld als een huldiging van het Schoolbestuur door de kinderen was een der schoonste momenten van het feest. Reeds een heele poos hadden de kleinen stil moeten zit ten, maar toen hen werd voorgesteld om eens door 't dorp te wandelen of een verhaal aan te hooren, kozen zij toch het laatste. En zij hadden goed gekozen, want wat ds. Van Noppen vertelde, boeide zoo, dat men kon een speld hooren vallen, zoo stil als zij luisterden. Ds. Smelt eindigde om 4 uur met een pakkend slotwoord en dankzegging. Natuuriyk was een en ander afgewisseld door tractatie op cho colademelk en koekjes. De kleiDen zullen na vele jaren zich dezen middag onge twijfeld herinneren. Te 6 ure was de gemeente vergaderd in de Hervormde kerk, waar ds. Van Noppen, van Scheveningen de feestrede hield. Z.Eerw. las, na het zingen van Psalm 6810, Deuteronomium 111 - 28 en koos tot onderwerp zijner rede het 7e vers„Want hst zijn uwe oogen, die gezien hebben al dit groote werk des Heeren dat Hij gedaan heeft." Het is my onmogeiyk van deze rede een uittreksel te geven. Men moet die gehoord hebben om te beseffen wat een kostelijk uur wij in het bedehuis door brachten. Met welk een dankbaarheid sprak de zoon over den onvergetelijken vader,den uitnemenden kindervriend Van Noppen. Met wat aandrang werden de belangen der school der gemeente aan bevolen. Het behoefde aan de vergadering Diet verzocht te wordenals één man verrees men van zijn zitplaats om te uiten wat in het hart leefde, met de woorden van deD psalmdichter„God zy altoos op 't hoogst geprezenBij 't verlaten van het kerkgebouw vingen wij het uit verschillende monden op „Wat is dat schoon geweest!" Wat was die school volMen wist er niet in te komen. En wat werd het er warm. De dooi zal wel doorgaan merkte een der sprekers og. Met een kort woord opende ds. Smelt dit samenzijn en na het aan den Heere in 't gebed opgedragen te hebben, werd het woord verleend aan den Secretaris van het Schoolbestuur. Deze gaf nu een overzicht van de ge schiedenis der school. Hij had een dank baar gehoor waarvan na afloop ds. Van Noppen de tolk was, die hem sr harteiyk voor dankte. Den hesr Schippers werd nu het woord gegeven om de geluk- wenschen over te brengen van het dage- lijksch bestuur der gemeente. Ook sprak deze als voorzitter van de School met den Bijbel te Kamperland. Verder werd het bestuur gefeliciteerd door den heer Coumcu als hoofd van voornoemde school, door ds. Feykes van Coiynsplaat als vertegenwoordiger van de Vereeniging van Chr.Nat, Scljoolonderwys,en door den heer Van Klaveren voornoemd. Het zou mij te ver voeren als ik de inhoud dezer toespraken mededeelde. Het was al laat gewordende klok wees half elf en rekening houdende met de dorpsge woonte om zich vroeg ter ruste te be geven, durfde de voorzitter van 't feest het programma, ofschoon niet half afge werkt, niet doen beëindigen. Alleen kon nog „Hosanna" enkele nummers doen hooren. Daarna werd ds. van Noppen verzocht verzocht met een slotwoord te eindigen. Maar neen, eerst had deze zich nog van een opdracht te kwyten. Hij overhandigde als oud-leerling den pen- ningmeester'n enveloppe inhoudende een bankbiljet van f 100 door oud-leerlingen bijeengebracht. Toen zeiue hij nog iets op het hart te hebben. Onder d8 hoedanig heden, die hy van zijn vader geërfd had, is ook deze, dat hy zoo gemakkelijk kon bedelen. En nu kon Z.Eerw. het niet be grijpen, dat waar hij niettegenstaande de versiering de bouwvalligheid van de ge bouwen had opgemerkt,het schoolbestuur te beschroomd was om te collecteeren. Daarom stelde by voor een inzameling te houden. Dit gebeurde nu met gunstig resultaat. Nog drong hij er op aan om bouwsteenen te verzamelen voor de school en onderwijzerswoning, die zeer noodig hersteld moeten worden, door het consti- tueeren van een 2 centsvereeniging. Daar op sloot hij de vergadering. Treffend was de vergelijking die hy nog maaktein Brussel, zoo zeide hy, is een boulevard met een ingang benedenwaarts en weer een uitgang naar boven. Als men hier door gaat ziet men telkens een lantaarn maar als men ten slotte weer boven komt ziet men niet die ver schillende lichten maar één lange schit terende stree_p licht. Zoo ook nu. Wij zien ten slotte nu niet meer al die ver schillende fases in de schoolgeschiedenis maar wel één streep van licht. Licht van Gods genadige ontferming. Daarna werd den Heere dank gezegd. Toch waren de-gasten niet van plan heen te gaan. Waren er niet verscheidene meisjes die zich hadden ingespannen weken lang om dit feest op te luisteren door samenspraken Die wilde meD nog hooren. En zoo kwam het, dat het feest te half elf gesloten,over twaalven eindigde. De vrienden van het Chr. onderwys hebben een heerlyken dag gehad. Daar voor Godede eer. Moge nu verder blijken, dat de belangstelling in het feest, ook be langstelling in de school tengevolge zal hebben. Dat geve de Heere. Kamerlid Van der Molen. De Rotterdamsche Raad benoemde tot wethouder de heer J. van der Molen Tz., antirevolutionair lid der Tweede Kamer voor Sliearecht en schoolopziener in het arrondissement Hillegersberg. Laatstgenoemde betrekking moet hij nu echter neerleggen. Of de heer Van der Molen ook als lid der Tweede Kamer zal bedanken, is, volgens De Rotterdammer, nog niet zeker, doch waarschijniyk. Zooals onze lezers weten is de heer Van der Molen als opvolger van den heer A. S. Talma sedert 1907 hoofdredac teur van het Weekblad Patrimonium. Bij kon. besluit is op zijn verzoek aan dr J. W. Jenny Weyerman, lid en secretaris van denCentralen Gezondheids raad te Utrecht eervol entslag verleend als secretaris der Staatscommissie van drinkwatervoorziening, met dankbetui ging, enz. Speciale kaas voor ontnuchtering. Ter terechtzitting van 't Haagsche kan tongerecht werd dezer dagen een nieuw soort kaas ontdekt, door de mededeeling van een der heeren keurmeesters van den gemeenteiyken keuringsdienst, n.l. ontnuchteringskaas voor drankzuchtigen. De bedoelde ambtenaar had n.l. een venter met kaas op de Markt bekeurd wegens het ten verkoop in voorraad heb ben vaD komijnekaas die bedorven was doordieD zij de verschijnselen vertoonde van nattigheid, viezigheid, en stinkende scheuren liet zien. Of zulk lekkers op de markt nog koopers vond? vroeg de kantonrechter, mr. van Raalte, waarop de keurmeester zeid9 dat een dergeiyk komiineho-mpie de troost en toevlucht was voor hen die „een neutje ophebben" en, na het verorberen van zoo'n lekker nijtje weer „heelemaal opkikkeren". Uit zijn verdere mededeelingen bleek dat dat opkikker-resultaat verkregen werd door het ammoniak-gehalte van zulke bedor ven Leidsche kaas. Maar het genees middel oordeelde de keurmeester hier erger dan de kwaal, hetgeen grif werd toegeven door den kantonrechter. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie vorderde f10 boete of 5 dagen hechtenis tegen den verkooper van deze ammoniakale kaas gelijk de kantonrech ter haar noemde. De rechtbank te Dordrecht heeft de „dameskundige* H. C. Shuisvrouw van G. de B., veroordeeld, wege.Ds over treding van art. 251bis Wetb. v. Strafr. tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch was anderhalf jaar. De Volkswil meldt dat het ver zoek van den heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, gericht aan H. M. de Koningin om gratie van de opgelegde f 300 boete of 60 dagen hechtenis wegens smaadschrift, is afgewezen. R B C L A M B 8. Beklemming op de borst en hartklop pingen worden niet zelden alleen door onregelmatigen stoelgang veroorzaakt! j-2 wijnglas natuurlijk Franz Josef-bit- terwater, dagelijks op de nuchtere maag genomen, bevordert op blijvende wijze den bloedsomloop in het onderiyf en werkt daardoor zeker stillend op de op wellingen. Aanbevolen door wijlen prof. Stokvis. Niets is meer te vreezen dan een nier ziekte, omdat deze u zonder dat gy u er van bewust zijt bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en hun kracht om het bloed te filtreeren verliezen, zonder dat gij eenig ander waarschuwend kenteeken hebt opgemerkt dan een gevoel van zwakte, terneerge slagenheid en voortdurende vermoeid heid, want zelfs wanneer de nieren ernstig ziek zijn, toont zich dit somtyds alleen door weinig in het oog loopende verschijnselen. Nierziekten doen echter niet iedereen op dezelfde wijze aaD. Geen enkele patiënt heeft alle verschijnselen zy loopen zeer uiteen bij verschillende menschen. Mannen hebben dikwijls een ellendig gevoel in hun rug en rheumatischepijnen doch niet het minste kenteeken van wa terzucht; anderen lijden aan- graveel, urinestoornissen en buitensporigen dorst maar hebben daarentegen niet den min sten last van hun rug. VrouweD hebben misschien wallen onder de eogen en opgezwollen ledematen en zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer anderen hebben misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaarmoedigheid. Doch indien gy eenig teeken van nier ziekte of blaaszwakte hebt,leidt uw kwaal misschien tot vernietiging der nieren, vóórdat gij eenig idee van gevaar hebt. Nierziekten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot gevaariyke zi kten en by na zonder voorafgaande waarschuwing Verder uitstel is zóó ernstig, dat gy niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der échte Foster's Rupyn Nieren Pillen bij het eerste verschynsel der verschrikkelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven het gewenschte resultaat, omdat zij uit sluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Zy maken de nieren, blaas en urinewegen terdege schoon, gaan de ontsteking tegen ea helpen hen op een zachte wijze om weder tot ge zondheid en natuuriyke werking te ge raken. Z.y doen de geringste sporen der nieraandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten by mannen en vrouwen ontspruiten. Koopt geen pillen, die niet den voi- ledigen naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op het etiket hebben. Zy zyn te Goes verkrijgbaar bij de Firma Nathan Emanuelen te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K. 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1