No. 30 1011. Zaterdag 4 November 26e Jaargang. YOOR ZEELAM 3HRISTEUJK- HISTORSSeM flap Jam de SititMa m Middeltari VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES f, te Goes F. P. D'HUIj, te Fiiddelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 6 FEU1LL ETON. imiisLAiDr" Uit de Provincie, ~aaiasis3sa?353a>asgJ;3g;sBgs.-a«afea-^aESB£°'i»ï.: z'-semaf. [ess mKZ3ms&3^jtamjsasaanes*Ku*ti--&*i .••ji»<ö^«M8B8aE88asE&saBt6»!isg^. IE1 IEREN WERKDAG DES AVONDS. UITGAVE DER FIRMA S Prijs per Irle maanden francc p. p. Mnkeïe nu aimers. coco 1.25 0.05 EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regele iedere regel meer 10 cent risseTws. jjssBBiyaiwiHmt ca» jssbsbb asstsss •ssasesaiws" «wwHassmssKss-. Bruiuisse. Ontvangen van de Chr. Jongel. Vereen. „Jehova Nirzi" te Biezelinge f 1.Totaal naet het voorgaande f 18,25. Wie volgt TWEEDE KAM® E. Zitting van Donderdag. De behandeling van de M ilitiewet gaat nu met snellen spoed. De Kamer behan delde gisteren de artikelen 33 tot en met 66. Maar heden komt artikel 67, het critieke puntje omtrent bet vooronder- richt, aan de orde. Dat zal wel weer een groot oponthoud geven. Tegenover de bewonderingswaardige zelfbeperking van rechts, is geen zweem van iets dergelijks links, althans niet by de socialisten. Van tegen werken moge by hen geen sprak zyn, van meewerken zeker evenmin. De heer Ter Laan b. v. blijft hardnekkig bij zijnLaantrek- kery. Zoo oordeelt het liberale Handelsblad. De Kamer besloot met de behandeling van de Militiewet nog maar een week voort te gaan, in de hoop dat er dan althans een begin van het einde te zien zal zijn. Op 14 November zal in elk geval het roemruchtige voorstel van mr. Troelstra inzake het Algemeen Kiesrecht aan de orde komen. En hoe het dan zal moeten gaan met de behandeling van de begrooting, weet niemand. Daar komt men nu, in verge- iijking met andere jaren, beslist enkele weken voor te kort. Hoe vlug de behan deling ook van stapel loopt. Of zal de Kamer in Januari moeten terugkomen, om h:t restant af te doen van de be- grootingsdebatten Dat het de meerderheid in de Kamer er toch om te doen is zoo mogeiyk de volgende week de Militiewet geheel af te handelen, blijkt wel uit het feit, dat be sloten is volgende week Dinsdag en Donderdag ook 's avonds te vergaderen. En een voorstel van mr. Smeenge om ook Donderdagavond die vergadering als gewooniyk om half elf te sluiten werd zelfs met 50 tegen 34 stemmen ver worpen, zoodat op dien avond dus ver over het middernachtelijk uur vergaderd kan en mag worden. De in de ochtend- en middagvergade ringen behandelde artikelen en gehouden besprekingen waren weinig belangwek kend. Eerst in de avondvergadering kwam men aan een meer interessante quaestie, Een verhaal uit het jaar 1567. door CHR. HONDIÜS. Nadat we door flink door te tasten in het bezit waren gekomen van twee ker ken, heeft men ons door toedoen van den Bisschop daaruit verdreven, zoodat we ons nu met een schuur moeten behelpen. Ik weet wel, dit is niet zoo erg, want ook daar kunnen we God overeenkomstig Zjjn woord dienen, maar toch acht ik het onrechtvaardig, dat wij, die evengoed als de Roomsche burgers schot en lot opbrengen, in onze rechten worden ge krenkt en behandeld als misdadigers, die buiten de poorten godsdienstoefeningen moeten houden. Eu nu wil men ons zelfs dat nog be letten; al dat toegeven voert ons terug alleen door flink op ons stuk te staan zal de Magistraat leeren onze rechten als burgers te eerbiedigen. Wanneer onze vrienden te Antwerpen vernemen, dat ook wij moed toonen om onze rechten te handhaven, zullen ze namelijk die van de keuringseischen. Be heer Eland bad op artikel 55 een amendement ingediend, dat ten doel had, de minimum-lengte van 1.55 M. op 1,57 M. te brengen, zooals reeds in 1901 was voorgesteld, doch dat toen door het amen dement-Van Dedem was geschrapt. Tegen dit amendement had de minister overwegend bezwaar. Door het aangeno men amendement van den heer Eland omtrent den broederdienst, zou men bo ven het contingent slechts 160 man over houden, terwyi het amendement tot verhooging der minimumlengte ongeveer 600 man zou kosten. Bovendien betoogde de minister, dat een verschil van 2 c.M. weinig invloed kan hebben op een moge lijk verlengen van den marschpas, en dus de marschvaardigheid onzer troepen wei nig of niets zou verhoogen. De heer Eland besefte de logica dezer feiten en trok zijn amendement in. Het werd echter overgenomen door den heer Thomson, waarna de minister evenwel verklaarde, dat hij op grond van het zooeven vermelde, het amendement niet kon aanvaarden. En de Kamer gaf Z.Exc. gelijk. Zy ver wierp het amendement met 48 tegen 20 stemmen. Met de rechterzijde stemden alleen de oud-liberalen en de heer Eland tegen. Evenredige vertegenwoordiging. Naar aan de N. R. C. wordt medege deeld, zal spoedig het initiatief worden genomen tot de oprichting van een grooten bond voor evenredige vertegen woordiging in Nederland, ^waarvan het doel zal zijD, niet alleen voor de ge meenteraden, maar ook voor de Provin ciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver evenredige verte genwoordiging te geraken. In het voor- loopig bestuur, dat de oprichting van den bond voorbereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordig en hebben o. a. eenige bekende Kamerleden zitting. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is telegrafisch van den gouverneur-gene raal van Ned.-Iadië het volgende week- rapport betreffende pestgevallen ontvan gen Afdeeling Malang7 pestgevallen, 6 dooden. Soerabaja: 17 Oct. 1 pestgeval. Nederlandsche R. K. vakbeweging. Dezer dagen hebben de hoofdbesturen ons te eerder hulp bieden. Juist het voorbeeld van Valenciennes bewijst dat de tijd voorby is om gunsten te vragen, en wanneer ook Middelburg weigert, zich te onderwerpen, zullen vele steden dit voorbeeld volgen. We mogen niet rusten, voor ons de vrijheid van geweten verzekerd is. Ik verzet mij daarom tegen ieder plan om het avond maal te laten stilstaan, we moeten kort en bondig verklaren dat we in zulk eeD voorstel niet treden mogen. En als dan de Magistraat ons met geweld beletten wil, onzen godsdienst uit te oefenen, dan zal het b.ykeD, dat er te Middelburg nog mannen zyn, die hun leven veil hebben voor de goede zaak." By sommigen vonden deze cordate woorden ingang, maar het meerendeel der vergadering, en niet het minst de predikant Gelein Jansz. d'Hoorne, bleven by hunne meening, dat men tot het uiterste geduld moest oefenen en zooveel mogeiyk toegeven, zoodot dan ook be sloten werd op Zondag 9 Februari het nachtmaal niet te houden. Men kan begrijpen dat'vele gemeente leden dit besluit met weerzin vernamen velen waren van het gevoelen van De Questere, en het kostte het Consistorie heel wat moeite, om de onrustige gemoe deren tot bedaren te brengen en de rust in de stad te bewaren. van de Nederl. R. K. Vakbonden in het gebouw van den Ned. R. K- Volksbond te Nijmegen vergaderd, onder leiding van het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie. De voorzitter, de heer J. van Rijswijk, deelde mede, dat het ledental der geza- meniyke R. K. Vakbonden sinds de laatstgehouden gecombineerde bestuurs vergadering met ruim 300 leden is toe genomen. Op de begrooting over het volgend jaar, welke sluit met een batig saldo van f526,43^2, staat vermeld een post van f 12,000 voor steun bij werkstakin gen en uitsluitingen. Ten slotte werd medegedeeld, dat een eenheid van gedragsiyn was verkregen tusschen de R. K. vakbeweging, de R. K. Volksbonden en Werkliedenvereni gingen in zake de adresbeweging voor de arbeidersziekteverzekering en dat uit de verschillende organisaties de commis sie is benoemd, die met een adres is gereed gekomen. Strenge maatregelen. Men meldt uit Den Haag aan de Asser Courant Het is den minister van oorlog, zoowel uit eigen waarneming als uit by hem in gekomen klachten geblekeD, dat het ge drag en de houding in het openbaar vaD miliciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen of met groot verlof huiswaarts keeren, te wenschen laat. Het meeste heil tot verbetering van dien toestand verwacht de minister in een krachtig en gestreng optreden van het militaire gezag tegen elke ongeregeldheid op dit gebied, terwyi volgens oordeel van Z.Exc. een gestreng straffen voor het ongeregeld of luidruchtig optreden van miliciens er een heilzame vrees moet in brengen. Ook het vervoer der bagage dier mili ciens zal in den vervolge geregelder moe ten geschieden, zonder dat dit kosten voor het ryk veroorzaakt. •Teneinde eenige verbetering in deze te verkrijgen, zullen miliciens-grootverlof- gaDgers voortaan onder geleide naar den trein moeten worden gebracht, terwyi verschillende patrouilles zich naby de stations zullen moeten bevinden. LEESTAFEL™ De Vriend des Huizes, onder hoofd, red. van ds. J. Schryver. Afl. 11. Neerb'osch' Boekhandel. Maandag 10 Februari is de Vroedschap andermaal ten stadhuize vergaderdde tyd van uitstel, den Hervormden tot be raad toegestaan, is verstreken, er zal nu een beslissend antwoord moeten worden gegeven. Te dien einde wordt bode Hugo Jansz. opgedragen den Predikant met den kerke- raad ten stadhuize op te roepen. Men kan zich voorstellen, dat deze het gewicht van zyne boodschap gevoelde immers, nu zou het er op aan komen, nu zou biyken, of men den moed had standvastig te weigereD, de prediking te staken. En zoo richt hij zyne schreden naar het bekende huis „de Gouden Leeuw" in de Langedelft, waar behalve de eige naar, Jac. v. d. Meersch, ook de predikant gehuisvest was. Nadat de klopper zijne komst had aan gekondigd, werd alras de deur geopend en stapte Hugo Jansz. de breede vestibule binnen. Op uitdrukkeiyk bevel van den voor- zittenden burgemeester moest hij de dag- vaaxdiging den Predikant in persoon ter hand stellen. Al spoedig bevindt hij zich tegenover Gelein Jansz. en met een beleefde buigiüg reikt hy hem het perkament over. Haastig verbrak deze het zegel om van De afl.begint met een reproductie van 1 v. Bartels'schilderij „Oude Maartje". Dan volgt het bekende boeiende vervolgver haal „Onder het Kruis". Vervolgens een „Herfstlied", getoonzet door Frowein. Daarna een door degelijke photo's toe gelicht opstel over de Kon. Ned Fabriek van Gouden en Zilveren Werken van J. M v. Kempen Zonen te Voorschoten. Alleen dit opstel reeds, >-an bevoegde hand, de schrijver .ris dhr. Broers, de bekwame meesterknecht op de fabriek, maakt deze aflevering hoogst belangrijk en niet minder het dan volgende: „Hoog tijden op het Weezendorp"verslag van het 25 jarig ambtsfeest van Neer bosch' beminden directeur ds. Schrijver. Wat aangrijpend die photods. en Mevrouw Schrijver te midden van de schoolkinderen met hun onderwijzers Wat 'n aardige kiekjes van Neerbosch; en welk een verrassing die afdeeling van de Neerbosch-Cent te Kloetinge. Ook met de goedgeslaagde portretten van ds. en mevrouw Schrijver zullen velen verblijd zyn. Voorts bevat deze afl. het vervolg van Succat, welk boeiend verhaal zijn einde naderthet Maandoverzicht met zijn mooie kiekje van Tripolis, van den ouden Toren van Tripolis, zijn photo's van den Italiaanschen en den Turkschen bevel hebber, de portretten van prof. Bavinck, J. M. Voorhoeve, Buyse, red. van he Zeeuw, en anderen, een en ander met sympathieke byschriften. Voor wat den red. van De Zeeuw betreft herinnert „Ras" terecht er aan dat deze zijn liefeiyksten tijd heeft doorgebracht aan de Prins Willemscliool te Den Haag (hoofd mees ter Post, en dat hij nog altijd den chris- teiyken onderwyzer den man vindt met de schoonste taak waartoe God iemaDd roepen kan. Ook de overige rubrieken „Voor de jeugd", „Varia"«enz. zijn als alt yd uitnemend verzorgd. Goes. Door den Gemeentekeurmeester alhier is een uit nood geslachte koe toe- behoorende aan den koopman L B. alhier, voor het gebruik afgekeurd. Het cadaver is, na met petroleum on bruikbaar te zijn gemaakt, onder politie- zicht begraven. Meliske. ks. Woensdagnamiddag kwa- men de landbouwer J. A. en zijn vrouw alhier tot de ontdekking, dat tijdens zij naar de kerk waren geweest, in hun I woning was ingebroken. De dief (of dieven) j den inhoud kennis te nemen. Terwyi deze daarmede bezig was, hield Hugo Jansz. zyne oogen op het gelaat I van den predikant gevestigd, om te zien welken indruk dit schryven op hem maakte. Duidelijk bemerkte hij dat zyn gelaat verbleektehij bleef na de lezing eenige oogenblikken in nadenken verzonken en I begaf zich vervolgens naar de zijkamer, I alwaar heer Haeck zich bevond, wien hy i den brief toereikte. „Er dient onmiddellijk een besluit ge- nomen te worden" zeide heer Haeck, l „laat ons den bode antwoorden dat het i consistorie binnen een uur ten stadhuize hoopt te* komen". S Met deze boodschap keerde Hugo Jansz. - terug. Zoo spoedig mogeiyk werden nu de leden van het consistorie by een geroepen en op den bepaalden tyd bevonden zy zich in de vergadering der Vroedschap, j nadat ze door Hugo Jansz. op de gebrui- I keiyke wijze waren binnengeleid. De Burgemeester, het woord nemend, wees den leden van het Consistorie op de zwarigheden, die de stad konden over komen wegens het niet nalaten der pre diking, waarom hij antwoord verzocht cp den brief hun onlangs van wege de Landvoogdes voorgehouden. Be predikant trad nu naar voren en was door het kelderluik naar binnen gekomen, had het kabinet met een pook en tang opengebroken, en een in houd van ruim vijftig gulden aaD zil vergeld medegenomen. Gouden en zilveren sie aden had men laten liggen. De politie, welke terstond hiermede in kennis is gesteld, doet yverig onder zoek. St. Maartensdyk. De heer J. de Fouw Kz. alhier is thans aangesteld als Ryks- ambtenaar ter standplaats Well (Lim burg) Ongeveer 1 jaar geleden was de heer De Fouw ook reeds een standplaats aangewezen. Dech in zijne kwaliteit van machinist a.d. watermolen kreeg hij toen een ongeval, waaraan hij lang laboreerde. Intusschen had dit ongeval weer zijn gunstige zijde. Een jongere broer van De Fouw was daardoor in de gelegen heid, door hem geheel op de hoogte ge bracht te worden var, het bedienen van den motor in den watermolen. Dit gaf een groot gemak voor de polders, daar zij nu tegeiyk van een geschikten machi nist voorzien waren. Nu echter de heer De Fouw, die eigenlijk tot machinist be noemd was, vertrekt, dient natuuriyk weder door een vaste aanstelling in de vacature voofzien te worden, wat, naar wij vernamen, in de e. k. vergadering der betrokken polders zal behandeld worden. Vüssingen. De alhier gebouwde onder zeeboot TI zal binnenkort van hiernaar Willemsoord worden overgebracht. Neuzen. De eerste luitenant H. J. Verhuist van het 4e rég. veldartillerie, wiens st udie aan de hoogere krijgsschool is geëindigd, is overgeplaatst bij het 4e reg. vestingartillerie, alhier. Domburg. Donderdagvonda hield de ver- eenigiDg „Het Groene Kruis", afdeeling Domburg een algemeene vergadering. Wegens ziekte van den voorzitter, ar. Vaandrager werd deze door den heer La brijn gepresideerd. Als eerste punt der agenda kwam in behandeling de be schrijvingsbrief der algemeene vergade ring van het hoofdbestuur, waarvan de inhoud in zyn geheel werd aangenomen. De heer G. v. d. Putt en H. Minderhoud werden bij stemming benoemd als afge vaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde ter algemeene vergadering van het hoofdbestuur. Door den pehningmeester weid verslag uitgebracht over zyn be heer, en de begrooting voor het dienst jaar 1912 vastgesteld op f272.75. Ver namens 't Consistorie verklaarde hy dat men den vorigen dag, op verzoek der Segeering, het nachtmaal had opgeschort, tot groot leedwezen van de gemeente en groot bezwaar van hun geweten. „Dit bezwaar zal te grooter worded, indien wij alle andere godsdienst oefeningen nalaten, omdat uien God boven alles moet gehoorzamen. En aangezien wij vernomen hebben, zoo vervoigde hij, dat de predikatiën in andere plaatsen als Gent, Amsterdam en elders meer waren gepriviligeerd en nog dagelyks werden toegelaten, gelyk zy te voren wareD, kunnen wij nog niet ten principale antwoorden. Ook te Gent wordt aan het Consistorie door den Graaf van Egmond toegelaten te prediken en 't sou ons dus kwalyk voe gen daarmede op te houden als waren wy een minder consistorie als dat van Gent, Antwerpen en Amsterdam. Wy verzoeken dus beleefd nog acht dagen uitstel ©m te antwoorden, wij kun nen dan vernemen hoe andere kerke- radeD, aan welke gelijke brieven van wege de Landvoogdes geschreven zyn, zich zouden schikkenwy zyn dan bereid ons ons te voegen in alles naar hetgeen ons door rede wordt geraden." Het is te begiypen dat de Magistraat met dit antwoord tiet tevreden was. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1