No. 26 1911, Dinsdag 31 October 26e Jaargang. 0EUW8BLAD VOOR ZEELAND SHRISTELUK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed» S. J. DE JONGE-VERWES T, te Goes F, P» D'HUIJ, te Piiddelbt Tg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN INGEZONDEN STUKKEN. BIHNBINLlAND. Uit ds Provincie, IEl IEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per Irie maanden franco p. p. Enkele nummers. .ƒ1.25 „0.05 UITGAVE DER FIRMA S EN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regel: 1.—iedere regel meer 10 cent 80 Oct. 1911. Op Braakensieks jubilé ging De Am sterdammer bij de door hem vaak on der handen genomen eerste-rangsfiguren in Nederlands staatkundige wereldrond om oordeelvellingen te verzamelen. Zie hier er enkele van De voorzitter der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck v. d. Oye huldigt den jubilaris „hoewel niet altijd instemmende met den indruk, dien een bepaald feit op den geëerden jubilaris blijkens zijn illustratie maakte". En de voorzitter van de Tweede Ka mer, graaf Van By landt, schreef boven zijn jubileumwensch „Talenten zijn den mensch van God geschonken, verant woordelijk is de mensch voor het gebruik dat hij er van maakt." Dr. Kuyper schreef„Ook mij heeft Braakeusiek meer dan eens duchtig toegetakeld, maar toch altoos zoo dat 'k er zelf schik in had en er soms on bedaarlijk om kou lachen. Zijn plaat was nooit door spot of hoon ontsierd, en op giftige satyre of verguizing was hij nooit uit. Geen schram bleef er daarom op mijn gelaat, geen krab op mijn hand van over, ontadeld heeft Br. de carca- tuur nooit en bij het booze slag carri- caturisten, dat met dolk rondsluipt om te wonden en dan nog in een wonde gif druppelt,viel deze grootmeester nooit in te lijven. Zeerdoen was nooit zijn toeleg, vaak deed hij ook mij goed. Daarom zij op zijn feest aan den jubilaris ook mijn dank ongeveinsd aangeboden, als 't mag met aanbeveling voor het vervolg, Jhr. mr. De Savornin Lohman vraagt Ridentem verum pingere quid vetat? 'Wat verbiedt iemand lachend de waar heid te schilderen?) Mr. Tydeman verklaartwekelijks met „verlangen en gerustheid" naar de plaat te grijpen. „Uw gezonde humor en uw humaniteit doen mij zeker zijn, dat het goed zal wezen." Mr. Goeman Borgesius is ook al van meening, dat Braakensiek »al kan hij dikwijls scherp zyn, niet beleedigt of af stoot". Dr. J. Th. de Visser, Tweede Kamer lid, schreef: Karakter wordt vereischt om ieder de waarheid te durven zeggen kunst is noocfig om het zóó te doen, dat het den mensch innerlijk beter maakt. Braakensiek heeft dien moeden die macht.* (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Het Loon vraagstuk. In vele plaatsen van ons land wordt op dit oogenblik het pleit gevoerd voor het verhoogen van het loon der arbeiders, voornamelijk in de verschillende gemeen teraden en met succes. Bijna in al d:e plaatsen wordt besloten het loon der gemeente werklieden met fl of meer te verhoogen gedurende dezen winter, in verband met de dure tijden. Een gunstig teeken. Toch niet genoeg. Buiten de ge meente-werklieden zijn er nog duizenden die zulks nog niet hebber, en waarvan velen een loon verdienen minder dan bovengenoemde categorie en ook deze moeten toch leven in dezen tijd. Ook in den Middelburgschen gemeente raad kwam het verleden Woensdag ter sprake en op voorstel van onze vier an tire v. raadsleden De Veer, Van An del, Verhage en De Rijcke, werd eveneens het besluit genomen het loon van den Mid delburgschen gemeente-werkman dezen winter te verhoogen. Dat onze mannen dat zaakje beetpak ten stemt tot blijdschap en voordezoo- veelste maal is hierdoor weer bewezen, dat ook zij opkomen voor de arbeiders belangen, omdat zij ze kennen, als het noodig blijkt. Nu was reeds dezen zomer door ver schillende werklieden-organisaties alhier een oproep gedaan aan de patroons om het loon te verhoogen, doch het antwoord was veelal, dat de gemeente eerst dient voor te gaan. Dit argument is nu vervallen. Laten nu al de patroons het voorbeeld van de gemeente en enkele patroons die voorgin gen volgen. Niet alleen in Middelburg, maar ook in Vlissingen, ja in geheel Zeeland en daarbuiten. Er is werkelijk nood. De levensmidde len stijgen. Het brood, aardappelen, melk en kruidenierswaren, de eerste levens behoeften stijgen voortdurend, doch echter NIET het loon. Dit kan niet door blij ven gaan. Straks staat de volle winter voor de deur. Brandstoffen en meerdere be hoeften dan des zomers komen voor de arbeiders, en ze zullen het moeten doen met hetzelfde loon. Noodwendig moet hier ten crisis komen. De arbeider zal zich in schulden moeten gaan steken, of het met nog minder doen, dan hij nu reeds heeft. Dit kan niet, dit mag niet. Laten ook hierin de christelijke patroons een voorbeeld geven, ziende der tijden nood voor den arbeider het loon dezen winter met een bijslag te verhoogen. De arbeider zal dankbaar zijn. Hij zal meer voor zijn patroon gaan voelen. Betere verhoudingen zullen er door ont staan, die beide partijen zal verheugen. Vooral voor de christelijke werklieden organisaties is hier een massa werk. De afd. van Patrimonium alhier had het verzoek klaar, hetwelk door onze antir. raadsleden is gedaan, dat is nu overbodig geworden. Maar niet het werk om aan al de patroons het verzoek te richten het loonvraagstuk eens onder de oogen te zien. Want gaat het onzen arbeidersstand niet goed, de middenstand zal ook daar onder lyden, en door een offer van pa- troonszyde gedaan zullen twee standen in het leven geholpen wezen. We eischen niet, we vragen slechts. Niet in dikke revolutie-woorden doen wij ons verzoek, maar toch met klem. De werkloosheid dringt al meer naar voren, groote gezinnen staan bloot aan de liefdadigheid, en de arbeider die wer ken wil kan geen werk vinden, en toch als hoofd van het gezin moet hij zorgen voor het onderhoud van zijn vrouw en kinderen en zichzelf. Dat dan het verzoek hierboven gedaan om meer loon voor de arbeiders dezen winter niet als een roepstem in de woestijn zij, maar dat het moge inslaan en ingang vinden, onze arbeiders tot blijdschapzij verdienen het. W. WATTEL. Middelburg, 28 October 1911. Aardenburg. De uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen hebben in wijden kring beroering gewekt. Zij hebben den liberalen de volle overwinning bezorgd. De schuld hiervan wordt gezocht bij het klein getal antire volutionairen en Chr. historischen, even wel, zooals uit het volgende zal blijken, geheel ten onrechte De raad bestond uit 5 liberalen en 2 katholieken. Aan de beurt van aftreding waren 1 katholiek en 2 liberalen, waarvan een niet meer herkiesbaar. Wij hadden het kunnen billijken indien de katholie ken tot candidaten hadden gesteld hun aftredend lid met den herkiesbaren libe raal "(die toch mede door hun steun op het kussen was gebracht) en een van hunne partij in plaats van den niet herkiesbaren liberaal. By gunstigen uitslag der stem ming zou de gemeenteraad dan bestaan uit 4 liberalen en 3 Roomschen (een juiste verdeeling der zetels in verhouding tot het zielental van beide partijen). Wat ge beurt echter Tot vermeerdering van het aantal kiezers waren vele Belgen ten koste van veel geld genaturaliseerd. In het Roomseh Katholieke Bondslokaal werden drukke bijeenkomsten gehouden, waarvan het eind was, dat de Roomschen tot candidaat stelden drie katholieken, met op zijde zetting dus van den herkies baren liberaal. Bij gunstigen uitslag zou de gemeenteraad bestaan uit 4 katholie ken en 3 liberalen, en dan was Aarden burg er bovenop Ik geloof het niet. Deze gemeente onder liberaal bestuur, steeds achteruitgaande, zou dan nog meer ver achteren. Voor een Protestant zou het niet meer zijn uit te houden, blijkende uit wat volgtDe woordvoerders der katho lieken verklaarden op hunne vergaderin gen, dat Aardenburg in hun bezit moest komen; dat er dan heel wat zou veran deren zoo b.v. zouden in het Protestant- sche Gasthuis nonnen als verpleegsters komen en nog meer. Op straat riepen de katholieken den protestanten toe: Over enkele jaren zijn wij de baas, jullie kerk moet de onze wordenWij zouden van ontwikkelde katholieken mogen verwach ten, dat zy toch wel wisten, dat zoo iets niet kan gebeuren. Uit dit alles blijkt voldoende, dat het hun niet te doen was om recht, maar om de macht in handen te hebben. O, wat zouden ze toch graag de vrije beschikking willen hebben over de bezittingen en gelden der gestichten; hoe wel zy daarvan nu toch ook genieten. Dat alles noopte de liberalen eveneens tot handelen. Eene liberale kiesvereeni- ging werd opgericht en voor de aan staande verkiezing 3 liberalen als candi daat gesteld (dan pas en niet zooals de Roomschen beweerden, reeds voordat zij met hunne candidaten voor den dag kwameD). Bij de gehouden stemming op 5 Juli werden uigebracht op de liberale candida ten 181180—178 en op die der Room schen 176—167—164. Wat was dat een teleurstelling voor de katholieken welke zich reeds zeker waanden van de overwin ning. Wat was hiervan de oorzaak? Zij gingen aan 't zoeken en ja, hoor, de stemming was ongeldig; er was geknoeid. Dus in beroep by Gedep. Staten. Deze besteedden 2 halve dagen aan het nazien der stembiljetten en bevonden alles in orde. Enkele stembiljetten konden nog van onwaarde verklaard worden, wat evenwel ten nadeele der katholieken zou uitvallen. Dus wat anders gezocht. En ja hoor, de nederlaag was te wijten aan de 20 antirev. en Ohr. hist., waar van er evenwel 11 of 12 nog niet op de kiezerslijst voorkomen, om reden zy nog niet geboren zijn. De anti's hadden hun beginsel verzaakt, waren ontrouw gewor den aan de coalitie (die hier echter niets mede te maken had). Zy moesten dus de gevolgen van hunne handelwyze ondervinden, waarom hunne winkels, (natuurlijk ook die der liberalen) werden geboycot. De katholieken traden dus niet met liefde op, zooals huDne kerk leert. Verder werd geklaagd by de hoof den der rechtsche party van dit district, die echter na onderzoek moesten verkla ren dat zij de antirev. en Chr. hist, niets konden verwy ten verder dat er ook nog Koomschen op de liberalen hadden ge stemd. Ondanks dit getuigenis werden de anti's als de schuldigen bekeken en bleven zij geboycot. Doch zie, wat gebeurt er. Een der herkozen liberalen bedankt (om welke redenen zal ik hier in 't midden laten). Herkiezing is noodig, waarvoor candi daten 7,yn Iz. Eekhout (lib.) en MarteDs (kath.). Mijns inziens begingen de kath. eene groote fout door iemand tot can didaat te stellen mee vele vijanden, die zelf een der eersten was om den boycot uit te oefenen. (Een protestant- sche min, die reeds verscheidene malen hare hulp had verleend en nog moest verleenen, kieeg direct aanzegging na de eerste verkiezing, dat men hare dien sten niet meer verlangde. Waaromniet hem candidaat gesteld, die reeds een raadszetel had bezet en algemeen geacht was, en waarvoor veel kans was dat hij gekozen werd. Doch nu stond hun kans slecht, die echter geheel te niet ging door hun optreden in den nacht voor de herstemming, dat zichtbaar werd des morgens toen bleek dat overal strooi biljetten waren aangeplakt ter aanbeve ling van hun candidaat. Door hun be- leedigenden inhoud werden ze echter direct vanwege den burgemeestei ver wijderd. Deze biljetten waren aldus opgesteld Katholieke kiezers De wolven in schaapskleederen loopen rond. Als zij by u komen om u te over halen uwe stem op Eekhout (lib.) uit te brengen, aanhoort ze niet eens, maar trapt ze buiten. Verkoopt uwe stem niet voor enkele guldens, schoone beloften of bedreigingen. Weest geen verrader van uwe partij, weest geen Judas. Stemt als één man op Martens. Het opschrift: „Katholieke kiezers" duidt aan dat zy met anti's en christ. hist, geen -rekening meer hielden en ze deze dus ook rekenden onder de wolven en Judassen, voorwaar mooie namen om samenwerking te bevorderen, maar vol doende om de tot nu toe nog onbeslisten er toe te brengen hunne stemmen op den liberaal uit te brengen. De liberaal kwam op 21 Oct. uit de stembus met 187, de katholiek met 166 stemmen. Moet het verschil in stemmen hier weer gezocht worden in de enkele anti-revo lutionairen en christelijk historischen of in de wyze waarop dit strooibiljet was opgesteld, welker inhoud zelf bij vele katholieken verontwaardiging wekte en van welke verscheidene betuigden hunne stem op den liberaal te zullen uitbrengen. Zoo rumoerig het vroeger was, zoo rustig is het nu. Willen de antirevolu tionairen en christelijk historischen hun doel bereiken, dan is samenwerken met Rome een vereischte. Deze wordt echter onmogelijk gemaakt als de katholieken zoo blyven optreden. Wanneer Rome had gezegevierd dan zou evenwel van liberale zy de eveneens den boycot zyn uitgeoefend, niet alleen over katholieken, maar ook over de anti revolutionairen, die dan als de oorzaak van de nederlaag der liberalen zouden aangezien worden. Het is trouwens door liberalen zelf uitgesproken ten opzichte van een antirevolutionair, dat hem zijn hoofdbedryf (hij is landbouwer en levert melk aan het Gasthuis) zou worden on mogelijk gemaakt indien hij op den katholiek stemde, (voor zoo iets waren ze echter by dien persoon aan een ver keerd adres). Met de broodval kunnen ze hem niet vangen, daar hij vroeger reeds om zyn geloof, in deD tyd der doleantie, de grootste vijandschap heeft moeten verduren, maar niet heeft gewankeld). Van de liberalen moeten wij dus niets verwachten. Zooals vroeger met de vroed schappen in de 17e eeuw geven zy het goede dat zij hebben te missen aan de lieve kinderen met voorbijgaan van an dersdenkenden. Maar de verkiezingen in gemeente verschillen toch wel van die voor Provincie en Kamer. Het is toch plicht, dat men eerst voor zijn eigen huis houding zorgt, voor men een ander gaat helpen. Indien de eischen der katholie ken billijk zijn, zullen wy de eersten zijn om ze tot verkrijging hiervan te helpen. De katholieken hebben ons niets te verwijten, wijl wy onzen plicht hebben gedaan. Hadden zy ook steeds zoo ge handeld, dan zou mr. P. C. J. Heunequin niet telkens zijn herkozen en zou mr. P. J. van Boitel ook meer stemmen ge kregen hebben. Door ons voor Provincie en Kamer niet te steunen, berokkenen zij zichzelven schade, want zy hebben van een Rechtsche regeering evenveel te wachten als wij. Zy hebben zichzelf door hun onverstandig optreden, 'twelk wy be treuren, de nederlaag bezorgd. Langs vreedzamen weg en in overleg met ons, kunnen zy recht verkrygen, doch niet door geweld en door tegenstanders de deur uit te trappen Een antirevolutionair met hart en ziel. De heer J. Schuijleman, burgemeester van Klundert, heeft tegen 1 Dec. a.s. eer vol ontslag gevraagd. Bij kon. besluit is de le luit. IJ. Baan, van het wapen der inf. van het leger hier te lande en ingedeeld by de koloniale reserve, voor den tijd van ten hoogste vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië. Ds G. Barger Ez. te Balfsen is be noemd tot directeur van de vereeniging tot Ohr. Verpleging van lijders aan val lende ziekten te Haarlem. Men moet maar durven. Men meldt d.d. 25 Oct. uit 's Graven- hage aan De Standaard Gisteravond vroeg de heer Duys, met het oog op het feit, dat er op zijn hoogst een 12-tal leden der rechterzijde aanwezig waren, schorsing der beraadslaging. Doch wat was het geval Niet rechts, maar links schitterde gis teren door afwezigheid. Op dat uur, ongeveer elf uur in den avond, waren nog 31 leden, zegge een en dertig lieden van rechts aanwezig. En van linksNiemand dan de heer Smeenge met de socialisten. In de zaal zelf waren 16 leden van rechts present en de overigen waren in het gebouw tegenwoordig. Kamerlid Heemstra. De heer S. baron van Heemstra, lid der Tweede Kamer, die reeds sedert ge- ruimen tyd ongesteld is, onderging deze week in het Leidsche Diaconessenhuis een operatie, die gelukkig slaagde. De patiënt bevindt zich thans, de omstan digheden in aanmerking genomen, zeer weide geneesheer is over het verloop zeer tevreden. De Standaard. Middelburg. De kapt. A. C. de Vos van het 3e reg. inf. alhier, die 1 Nov. gede tacheerd wordt bij de normaal-schiet school te 's-Gravenhage, zal van 15 Nov. tot medio December een technischen cursus by de werkplaatsen van draag bare wapenen aan de Hembrug volgen. Goes. De redacteur-verslaggever der Goesche Courant, de heer J. B. van der Veen, alhier, heeft met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag uit deze be trekking gevraagd, wegens zijn benoe ming tot chef van de afdeeling "correctie van het Dagblad De Telegraaf te Amster dam. Goes. Vrijdagavond trad alhier voor een slacht bezette zaal van de „Prins van Oranje" op de heer dr. Emile Odufré, voor zitter van het „Ned. Prop. Comité voor Esperanto*, met: „Het nut vaD Espe ranto". Na met eeu enkel woord nog het Volapück, de vroeger mislukte wereldtaal, te hebben aangehaald, wees spreker er op, hoe dr. Zahmenhoffs Esperanto thans in alle landen der wereld reeds aanhan gers en beoefenaars vindt, te zamen zeker meer dan 2 millioen personen. Wie Espe ranto kent, heeft een kyk op alle wereld- deelen, terwyi het bovendien ïoorziet in de behoefte aan een hulpwereldtaal, nood j zakelyk door de enorme uitbreiding van I het internationalisme op veleriei gebied. Deze taal is gemakkeiyk aan te leeren de spraakkunst besrat totaal 16 regels, zonder uitzonderingen, de woordeniyst telt ODgeveer 2C00 stamwoorden, die minstens voor de helft aan eenigszins ontwikkelde personen bekend zijn. Zij wordt dan ook reeds gebruikt op groote handelskantoren, vreemdelingenbureaux, congressen enz. Ten slotte nog er op wjj- zende dat het Esperanto een taal is, die ook op letterkundig gebied de fynste scha keeringen van den menscheiyken geest

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1