BINNENLAND. Ben belangrijk werk. Uit de Provincie. Kerknieuws, Schooiuieuws. Genlnd no IMiirg. Gemengde BerJcEjleo.- Te 's-Gravenhage is tot lid van den gemeenteraad gekozen dhr. De Kleer (8.) met 2986 tegen 2549 op Schalekamp (a.). By kon. besluit is ds. A. H. de Klerk, predikant by de Ned. Herv. Gem. te Ridderkerk benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ds. de Klerk was namely k gisteren 25 Jaar predikant aldaaren is met ingang van 1 Jan. aan A. Velsink eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee. De Tweede Kamer heeft gisteren avond de algemeene beraadslagingen op de Militiewet beëindigd. De artikelen 1 en 2 zyn aangenomen. Wethouder mr. S. Muller (lib.) te Rotterdam heeft wegens voortdurende krankheid zyn ambt neergelegd. Den 3den Nov. moet de Raad zyn opvolger aanwyzen. JR BC LAMBS. De nieren behooren tot de gewichtig ste organen van het lichaam. Zy zorgen voor een zeer belangryk werk, nameiyk voor het iltreeren van het bloed, waar aan zy alle onzuiverheden onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, en de nieren zyn de eenige organen in het lichaam, die er alle afgewerkte stoffen en onzuiverheden aan kunnen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren bereikt, is het donker van kleur en vol schadelij ke, afgewerkte stoffen. Wanneer het de nieren verlaat, is 't zuiverste bloed van uw lichaam. Alle onzuiverheden zyn er aan onttrokken evenals door een water- filter de onzuiverheden aan het water onttrokken worden. Zyn de nieren echter zwak of traag dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbrengen. De schadelyke stoffen wor den met hst bloed door het lichaam ge voerd en gy gaat u dof en ellendig ge voelen, gy zy t altyd vermoeid en spoedig zult gy rugpyn opmerken en urine- stoornissen, of rheumatische pynen, wa terzuchtige zwellingen, pyn inde heupen, de lendenen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint by het eerste teeken, dat uw nieren riet goed werken, onmiddeliyk mst het ge bruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Een goed doorgezette kuur geeft aan de nieren zachtjes hun gezondheid en kracht terug. En wannser de nieren weer gezond zyn, worden de schadelyke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, geregeld hit het lichaam afgevoerd. De oorzaak der nier of blaasaandoening wordt weggenomen en daardoor is uw genezing van biy- venden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zyn te Goes verkrygbaar by de firma Nathan Emanuelen te Middelburg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel fl.75 voor éón, of f 16.voor zes doozen. Middelburg. Tot bode van het Middel- burgsch Ziekenfonds is uit 146 sollici tanten benoemd de heer J. H. de Jongh. Moes. Gisteravond vierden onder lei ding van haar eerevoorzitter den heer L. Duvekot Cz. de Chr. Evangelische Jonge- lingsvereeniging „Het Mosterdzaad" in het kerkgebouw der Chr. Evangelische gemeente alhier haar tiende jaarfeest. De zangvereeniging onder leiding van den heer Anderson, welke vereeniging mee- rendeels bestaat uit leden van genoemde gemeente, voerde op zeer verdienstelyke wyze eenige liederen uit. De heer James, Ned. Herv. predikant te Lage Zwaluwe, hield ern welsprekende toespraak naar aanleiding van Obadja's woord tot Elia Ik vrees den Heere van myne jonkheid af (1 Kon. 18 12b.) De secretaris J. de Kok bracht het jaar verslag uit, en gaf een overzicht van het tienjarig bestaan der vereeniging. De voorzitter C. Duvekot Lz. bedankte 'de aanwezigen voor hunne belangstelling, de begunstigers voor hun steun, de zang vereeniging, den weleerwaarden spreker, en verder allen die tot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt. Ds. v. Leussen ging voor in dankzegging. 's Heer Hendrikskinderen. De Chr. Zondagsschool „samuel" alhier hoopt Yrydag a.s. haar 25-;arig bestaan op eenigszins feestelyke wijze te herdenken. Nisse. Benoemd tot directeur der zang vereeniging „Excels or" dhr P.Meyers Lz. in plaats van dhr G. F. H. Luwema die bedankt heeft wegens vertrek naar Hansweerd. Van J. Bi yse's boekje „De Storm ramp" is de eerste duizend gulden als netto opbrengst door de uitgevers Ooster- baan Le Cointre te Goes aan het Comité te Bruinisse afgedragen. Wolphaartsdljk. Dinsdagmiddag had de landbouwersknecht P. Wagenaar, alhier, bezig zynde op het veld van öeu landbouwer L. Kooman met het suiker bieten voorsiepen, het ongeluk een slag van één der paarden tegen het hoofd te krygen, zoodat hy zich onder genees kundige behandeling moest stelleD. Heinkenszand. Raadsvergadering op Maandag] des namiddags ten twee ure. Afwezig dhr. 'P. v. d. Dries, wegens on gesteldheid en dhr. Iz. Uiterschout zon der kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering en doet na lezing der notulen mededeeling van de ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De gemeente begrooting voor 1912, door B. en W. aangeboden, in ontvang en uitgaaf op een bedreg van f 14051.58, wordt op hetzelfde bedrag vastgesteld. De suppletoire kohieren H. O. en hon denbelasting worden vastgesteld resp. op een bedrag van f 7.18 met 5 aanslagen en f7.25 met 9 aanslagen. Tot onder- wy zer voor het herhalingsonderwy s wordt aangewezen het hoofd der school dhr. A. W. Wisse en tot zyn plaatsvervanger de onderwyzer dhr. C. van de Swaluw. In verband met de aangevraagde tweede storting aan de Waterleiding My. Zuid- Beveland, en een voorschot der gemeen te voor het Ryk i. z. geldeiyke vergoe ding ingevolge de veeziekten wel ten aanzien van de bestryding van het mond en klauwzeer wordt de begrooting voot het loopende dienstjaar gewijzigd zooals door B. W. is voorgesteld. Voorts wordt op een ingekomen verzoekschrift van de R. K. Zangvereen. alhier, om vergunning tot het houden harer oefeningen in de nieuwe lokalen der openbare school, gun stig beschikt tegen billyke vergoeding voor verwarming en verlichting. Hierna wordt de vergadering gesloten. Westkapelle. Naar aanleiding van het bezoek door twee vertegenwoordigers «van de Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappy aan Westkapelle en Domburg gebracht, zal biykens mededeeling in de M. G. (ingezonden stuk) vanwege genoem de Maatschappy op den zeedyk te West kapelle een vuurpyitoestel worden ge plaatst. Domburg. Hedenmorgen gebeurde al hier een ongeval dat ernstig had kunnen afioopen. Men was in het bosch van den heer Snouck Hurgronje bezig met het rooien van een boom. Onverwachts viel deze; waarby de werkman L. L. er onder bekneld lag. Men moest naar het dorp om hulp. Dadeiyk toegeschoten werk lieden wisten, door den boom van den grond te lichten, den ongelukkige uit zyn benarde positie te bevrijden. Het bleek dat hy geen letsel had opgeloopen en met den schrik vrij kwam. Oud-Vosmeer. Heden is na een ernstig lyden van enkele weken overleden, de Edelachtb. heer G. J. de Graaft', burge meester en rentmeester der Ambachts Heeriykheid van Oud- en Nieuw-.Vosmeer en Vryberghe. De overledene was ook tevens secretaris der gemeente en be reikte den leeftyd van ruim 64 jaren. By Gebr. Hildernisse te Middelburg is de inteekening opengesteld op het muziekstuk „Doe Wel", woorden van Willem Steiner. Voor een zangspel met orgel, harmonium en klavierbegeleiding door Jan Morks. De netto opbrengst komt ten voordeele der getroffenen by de stormramp van 30 Sept. Wij herinneren er aan dat bedoelde dichtregelen door de uitgevers Ooster- baan en le Cointre te Goes op verzoek van den heer W. Steiner waren opge nomen achter in 't boekje van J. Buy se, „De Stormramp". Wy bevelen de uitgave van Hilder- nisse-Morks om 't goede doel ten zeerste aan. Bruinisse. In de Dinsdag gehouden openbare raadsvergadering werd door den voorzitter dhr. Hage, naar aanleiding der notuleD mededeeling gedaan, dat het hem gelukt was de leening groot f 10000, waartoe in een vorige vergadering be sloten was, te sluiten tegen een rente van 5 pCt. Verder deelt de voorzitter mee dat de palen welke in de haven geplaatst zullen wordsn, zyn aangekomen. Inge komen is van Ged. Staten goedkeuring over het leeningsbesluit in een vorige vergadering genomeD. De voorzitter zegt dat er eenige schippers van lerseke een havenabonnement zouden zouden willen hebben, doch dat hij eerst hierover den raad eens wil hooreD. Dhr. Hoogerheide en Jumelet meenen dat dit niet wen- scheiyk is, zoolang de haven niet her steld is. Besloten wordt geen abonnemen ten te geven. Dhr. Goudzwaard meent dat het wenscheiyk is, aan weerszijden van de vloedplanken, aan de haven een paal te zetten en hieraan by hoogen vloed een ketting te bevestigen, en tegen te gaan dat geen enkel vaartuig de vloed planken kan naderen daar deze dan zou den bezwijken. B. en W. worden ge machtigd naar bevind van zaken te handelen. Hierop wordt na een korte woordenwisseling over het opzicht by het herstel van den hayendam en een uit voerige bespreking, hoe men de nieuwe palen in de haven plaatsen zal, de ver gadering gesloten. Het hulptelegraafkantoor te Drie wegen zal 26 October gesloten biyven. Door den militieraad werd te Oostburg van den dienst vrijgesteld een loteling uit Ede wegens te geringe .engte, die 1.16 M., zegge 116 cM., be droeg. Het jonge mensch ziet er normaal uit en heeft geheel het voorkomen, ook in het gelaat, van een jongen van 7 A 8 jaar. M. C. Te Sluia is overleden de heer J. F. Maenhout, sinds 1885 lid van den raad. Ook was hy lid van het algemeen armbestuur te Heille Grypskerke. Door den landbouwer K. Huysman alhier zyn twee mangelwortels gerooid die ieder een gewicht hebben van 12 Kg. terwyi aan den vruchtboom van J. Boogaard alhier 14 peren zyn gegroeid die samen een gewfcht hebben van 7 Kg. Door den Commissaris der Koningin is aan den gemeente-veldwachter J. Hen- derikx, standplaats Retranchement, eer vol ontslag verleend. Rilland. Gisterenmiddag had de kom mies D. W. by het inklaren van een op stroom liggend zeilschip, het ongeluk, toen hy een hem toegeworpen lyn wilde grypen, uit de roeiboot in het water te vallen. Door de hulp van den kapitein van het zeilschip en van den anderen kom mies te water mocht het gelukken den man te redden, zoo dat het ongeluk vry goed afliep. lerseke. Gisterenmiddag nam dhr. C. W. Ley sen in een publieke vergadering der school afscheid van leerlingen, per soneel en belangstellenden. Dhr. Leljsen werd toegesproken door dhr. Luteyn, onderwyzer, ds. Akkerhuis en D. Schip per, bestuurslid. Alle kinderen werden op chocolade getrakteerd, 's Avonds nam dhr. Leysen van de Zangschool afscheid waarby het woord werd gevoerd door dhr. W. Bogaards. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hurwenen, B. J. Werther te Otterloo. v Bedankt voor Arnemuiden door A. H. J. G. v. Voorthuizen, cand. te Ede (N. R. C.) voor Wouterswoude door A. J. Svan- back te Uithuizermeeden. Kamperland. Door het bedanken als lid van 't kiescollege alhier van de heeren J. Leendertse, A. Heyboer, A. Geluk en C. Jaosse zyn in hunne plaats gekozen de heeren J. P. de Kam, M. de Looff Jr, G. Leendeitse J. Pz. en Jan van de Moere. Evang. Luth. Kerk. Bereepen te 's Hertogenbosch, P. J. van Oosten te Bodegraven. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Drachten, F. Lengkeek te Amsterdam. Bedankt voor Boskoop door J. v. Vliet te Vlaardingen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ter Neuzen door M. Beversluis te Grand Rapids (N. Am.). Goes, Benoemd tot onderwyzeres te Hoornaar by Gorinchem mej. M. A. M. de Bruyne. Geslaagd te Breda voor de acte vrije- en orde-oefeningen de heeren J. W. v. Houdt te Poortvliet, C. Westerweel te St. Maartensdijk en J. P. Koene te St. Anna- land en te Rotterdam de heer R. v. Roo te Middelburg. Geslaagd te Utrecht voor het 2e theoretisch geneeskundig examen de heer J. A. G. Kryger. Geslaagd te Utrecht op het machi- nistenexarnen voor voorloopig diploma de heeren P. v. d. Veer, S. J. Luiten, J. Mars- felder en J. C. Slieker. DISTRI CTSVERGADERING van den Schoolraad district XII (Zeeuwsen gedeelte) in de Chr. Kweekschool te Middelburg. Na het zingen van Psalm 65 1 en 4 opende de voorzittende weledelgestr. heer mr P. Dieleman, de vergadering met ge bed en leest daarna Jesaja 55. Ingekomen zijn eenige berichten van personen die de vergaderir gen niet kon den bywonen. Waarom moest hier ook weer eene mededeeling uit Veére zyn, dat een schoolbestuur geen verlof wou geven. Alsnu bekomt de heer A. Rademaker het woord ter inleiding van het vraagstuk „Schoolartsen". Wie onzer kent niet den huisarts, den man, die, in zoovele opzichten, onze ver trouweling is gewordeD, hem wien wy ons lief en leed mededeelen. Met hoeveel geduld hoort hy niet naar ingebeelde of werkeiyke kwalen. Wat hy ook voor- schryfc, wat hy ook met elkaar mengt, getrouw slikken wy het. We zullen evenwel de goede hoedanig heden van den trouwen huisdokter niet verder nagaan, maar overgaan tot een ander soort van arts n.l. den schoolarts. Wanneer we onbekend zyn met den schoolarts en we gaan het woord zoeken dan treffen we het niet aan in onze woor denboeken en slechts even in de opvoed kundige. Het instituut der schoolacten is iets van de laatste jaren en komt dan nog wel uit den vreemde. Het is over het algemeen ons niet zoo sympathiek als de huisarts. Daarvoor is het begrip school en huis te weinig synoniem. Art. 4 en 5 der wet op het lager onder- wys geeft in verband met de Gezond heidswet aan veie autoriteiten het recht om in onze school te komen, deze ziek te verklaren en eerst nadat aan tal van voorschriften is voldaan ze weer goed te verklaren. Hier hebben we reeds in be ginsel de schoolarts. Zoo ook met de wet op de besmettelyke ziekten. Maar wat tal van andere ziekten be treft, daar kan de docter heelemaal niet ingrijpen. De onderwijzer kan de ouders waarschuwen, acht geven op allerlei dingen in de school; het zal gelukkig zyn als de ouders het goed opnemeD, maar meer kan hjj niet doen en hy moet toezien dat deze kinderen geen .gevaar opleveren voor anderen. Spreker gaat nu na de verschillende toestanden in het buitenland, wat alzoo in de verschillende landen aan de school- hygiène wordt gedaan. Over hetalgerneeD komen de schoolartsen in Duitschlaud niet veel voor, hoeveel ook door de ver schillende doctoren in de laatste eeuw op dit gebied is geschreven. Brussel toont het ons meer piactiscb. Daar zyn 8 schoolartsen, een tandarts en een oogarts. Om de 10 dagen worden de scholen bezocht; J maal in de maand wordt een rapport uitgebracht over den toestandin de hoogste klas wordt elke maand 10 minuten in de hoogere klas gezondheidsonderwys gegeven. Daarby worden ook aan de kinderen medicynen gegeven. In bet begin had dit veel tegen stand, maar dit is in de laatste jaren geheel veranderd. Frankryk' heeft tal van schoolartsen. Iu Eogeland, Noorwegen en Zweden is er weinig van te merken. In Oostenryk- Hongarye wordt sedert 181 op de oplei dingsscholen onderwys in de volksge zondheid gegeven. In Zwitserland wordt sedert 1880 aan de protestantsche can- didaten in de theologie theoretisch en practisch onderwys in de schoolbygiène gegeven. (Amerika doet natuurlijk alles in het groot. Boston met zyn 50, New- York met zyn 150 schoolartsen). In het algemeen kunnen we dus zeg gen dat in de landen van Europa offi cieel weinig aangestelde schoolartsen zyD. In Nederland werd de eerste in 1895 aangesteld. Sedert zijn er enkele by ge komen. Maar over het algemeen is men er hier niet mede ingenomen. Dr. van Staveren uit Rotterdam heeft een lezing gehouden en daarin eenige stellingen verdedigd. Hy erkent dat het toezicht op de volksgezondheid en dus vooral op de kinderen aan de overheid behoort. Daar de jeugd (op wie alle invloeden natuurlijk sterker werken) gewooniyk school gaat, moet de invloed nagegaan, welke het schoolgaan op de kinderen uitoefent. Tot zoover gaat spreker met dr. van Staveren mee. Maar als hy verder zegt dat de onderwyzer afwykingen moet opmerken en dan den vader waarschu wen, dan vraagt spreker of de onder wyzer tot deze dingen bekwaam is. We pryzen het vertrouwen dat hy in den onderwyzer stelt, maar is dat vertrou wen niet te groot. Kan de jonge onder wyzer, 18 jaar oud, die afwykingen na gaan. Neen, het eenige middel is hier de schoolarts. Hij kan alleen, wanneer hy toegang krygt tot de scholen, afwy kingen nagaan, spraakgebrekkigen en kinderen die b. v. aneoide vegetaties hebben dadelijk opmerken. En dan het lystje van de tuberculoseiyders. Wat een gevaar leveren deze bacillenuitnie- zende kinderen niet op voor de andere kinderen. Men moet nu het recht heb ben al deze kinderen te verwy deren. Er wordt nu wel veel geschermd met het schenden der rechten der ouders, maar hoe dikwyis gebeurt dat nu niet in andere opzichten. Denk aan de vacci natie, aan de dienstplichtigen die onder behandeling van den militairen dokter moeten komen. Waarom is men er dan eigeniyk tegen Als men een man van ondervinding heeft, die met kalme bezadigdheid zyn werk doet, dan moet men niet bang zyn, dat er botsing komt. Wanneer dan de vaders geen bezwaar maken dat hun kinderen, met hun nog teere kinderziel, worden overgegeven, soms aan jonge onervaren onderwyzers, waarom zal men dan bezwaren maken dat het hulsel, waarin de ziel huist, aan bekwame art sen wordt toevertrouwd. Iu het debat mengen zich de heeren Hage, Van Wyk, de Koning, Leysen, Laansma en Potjewyd. Over het alge meen zyn ze, den inleider dankend voor de keurige wijze waarop hij zijn onder werp heeft behandeld, h< t niet geheel met hem eens. Enkelen willen den schoolarts nog wel toelaten alsadvisee- rend, maar niet als behandelende arts. Een ander der debaters is bang dat het den weg van staatssocialisme opgaat en men na schoolartsen, schoolbakkers, enz. zullen krygen. Dhr. Rademaker is dankbaar daf hij er zoo goed is afgekomen; ook hij is niet voor schoolartsen met dwingende macht, dat heeft hy ook niet gezegd, maar hij biyfc op zyn standpunt dat alleen de schoolarts (vooral voor de kinderen uit de huisgezinnen der armen) het zal zijn die tal van zieken in hun begin zal kunnen opmerken en alzoo vele ernstige ziekten voorkomen, dat de gezondheid onzer kinderen zal bevorderd worden en dus hiermee zyn we het zeker allen eens dat daardoor ook het onderwys zal bevorderd worden. Waar niemand meer het woord ver langt, dankt de voorzitter den referent voor "de uitnemende wijze va&rop hy zyn werk heeft verricht. (Applaus). Na het zingen van Psalm 146 1 en 2 sluit de voorzitter de morgenverga dering en eindigt ds. Boeyenga met dankzegging, Vergadering van hedenmorgen te half tien. Voorzitter jhr. M. van den Brandeler, burgemeester. Aanwezig 9, later 14 leden. Afwezig] de heeren Boogaert, Heyse en Den Bouwmeester. I Het nieuw gekozen lid de heer mr. J. Adriaanse legt in handen van den bur gemeester de by de wet voorgeschreven eeden af. Herbenoemd worden In de Commissie van Financiën de heeren De Veer (voorzitter), Kprenger en Van Andel; in de Commissie van Fabricage de hee ren Heyse, Boogaert en Boudiwijnse in de .Commissie van den Hoofdeiyken Omslag 'de heeren Boogaert, Gratama en Bolle in de Commissie van Strafverordenin gen de heeren Van der Harst, Sprenger, Snouck Hurgronje en De Veer; in de Commissie van het Vergunnings recht de heeren Boogaert, Bolle en Gra tama in de Commissie, bedoeld in art. 22 vaD het ambtenaren-reglement Gratama Heyse en Van Andel. Op de .aanbeveling voor een lid van de Commissie van Toezicht op de scholen voor lager onderwys vraagt de heer Sannes het woord, die in verband met hei laatst door den raad genomen be sluit, deze voordracht zeer ergerlyk vindt. By de bespreking van dit raadsbesluit is betoogd, dat het den raad vrystaat om van de voordracht af te wy ken. Daar om stelt spreker voor de aanbeveling aan te vullen met den naam van zijn partijgenoot den heer L. Onderdyk. By de eerste stemming verkrygen de hb. A. L. J. Goethals 5, P. Koole 3 en Onderdljk 3 stemmeD, 1 blanco. By de tweede vrye stemming de heer Goethals 4, Koole 1 en Onderdyk 5 st. 1 blauco. By de herstemming wordt gekozen den heer Onderdyk met 6 stemmen. Op den heer Goethals waren 5 stemmen uitgebracht 1 blanco. By de behandeling der begrooting wordt afwyzend beschikt op 't verzoek van de inspecteurs van politie tot verhoo- gmg hunner jaarwedden. Verhoogd worden de jaarwedden der brugwachters van f450 op f500. "Het weekloon der lantarenopstekers wordt verhoogd van f 5 op f 6. Het voorstel om het salauis van den conrector van 't gymnasium wordt op verzoek van de financieële commissie aangehouden. Voorstel van B. en W. f300 subsidie aan de Chr. bewaarschool wordt aaage- nomen. Het voorstel Bollë om nog f300 meer subsidie aan de bewaarschool te geven op voorwaarde dat de besturen voor pensioneering der onderwyzereasen zor gen, wordt verworren. Het subsidie van de Ambachtschool wordt met f200 verhoogd. Het voorstel van B. en W. om den prijs van het muntgas te verlagen van 10'/2 op 8'/2 wordt aangenomen. Wegens plaatsgebrek wordt het raads- verslag hier afgebroken). Ongelukken. Te Delft is een 22-jarige werkman te water geraakt en verdron ken. Sedert Vrydag wordt te IJmuiden vermist een palingvisscher, gehuwd en vader van 9 kinderen. Daar men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen, wordt het toeleidingskanaal naar de sluizen afgedregd. Hy was het laatst Vrydag op de sluizen gezien, onder den invloed van sterken drank. Bij een rijles in de manege der Rijschool te Amersfoort is een huzaar van het paard gevallen. Een der volgende paarden trapte hem zoo danig op de hartstreek, dat hy kort daarop overleed. Te Oudenbosch is een 19-jarig jongeling, die los te paaid reed door de tram overreden.Zyn beide beenen werden verbrijzeld. De ongelukkige verkeert in levensgevaar. Aan het postkantoor te Amersfoort kwam een vrouwtje met haar dochtertje aan de hand, om een postwissel te innen. 't Mensch ken lezen noch schryven, waarom zy op straat iemand opzocht om haar by het waarmerken van de hand- teekening behulpzaam te zijn. Op een desbetreffende vraag waarom de arme ziel gelukkig was, deelde zy mede. dat haar man, die bniten de stad werkte, zyn dezer dageD ontvangen pen sioen haar had gezonden. Dooh wie beschrijft h6t misnoegd ge zicht, toen het vrouwtje met „54 beele centen", op straat terug verscheen. Later ontviDg v y een aangeteekenden brief met f 54, zoodat alles in orde was. In een verlofzaak te Amsterdam vervoegden zich gisteravond twee man nen, die aldaar een vertering maakten van f 0.35. Een hunner vertoonde aan de verlofhoudster een bankbiljet van f 10 met verzoek dat te wisselen. Toen de vrouw hem vier rijksdaalders had ter hand gesteld, gingen beiden heen, het bankbiljet eveneens medenemende. De ItaliaanschTurksche oorlog. Brieven uit Bengazi melden, dat de beschieting door de Italianen groote schade heeft veroorzaakt en een wilde paniek deedj ontstaan. Vele woonhuizen en andere gebouwen zyn vernield, de Maltezer kerk storte gedeelteiyk in, zoo dat 8 Maltezers gedood en tien gewond werden Het Britsche consulaat moet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 2