No. 11 1911 Vrijdag 13 Oetober 26e Jaargang ilEUWSBLAD VOOR ZEELMD ShftiSTELIJK- HISTORtSGW De tomende regeling van hel leer Ditgebreid Leger Onderwijs. Zory Steks en zijn penny. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. j: DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUIJ, te A'iidcïelbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEl IEREN WERKDAG DES AVONDS. L25 0.05 UITGAVE DER FIRMA'S Prijs per Irie maanden franco p. p. Enkele nummers. EN (I n g e z o n d e d.) In het nummer van 10 Juni 1911 van de Groninger Kerkbode bespreekt de heer Wirtz het U. L. O. en het M. U. L. O. Hij eindigt zijn interessante beschouwing waarmede ik mjj in vele opzichten vereenigen kan, met den eisch, dat er een communis opinie gevormd moet worden over het voortgezet onderwijs en den wensch dat dit onderwijs een on derwerp van bespreking moge vormen in openbare samenkomsten, waar de zaak van verschillende zij den kan bezien worden. Ook ik acht dit hoogst wenschelijk. Niet zoozeer nog die openbare samen komsten, ofscaoon ze ook zeer nuttig kunnen zijn maar de publieke bespre king van dit bij uitstek volksbelang acht ik noodzakelijk, 't Is het best, dat de pers er mede begint De zaak van het M. U. L. O. en het U. L. O. is slechts voor- loopig geregeld, en vóór 1 Januari 1914= moet er eene definitieve regeling komen. Laten we hopen, dat die datum niet verschoven behoeft te worden. Dan blijft over ter beslissing welke regeling ge nomen moet worden, die van de Staats commissie, of die, welke nu vrijwel vast staat bij de groote vereeniglngen van M. U. L. O. In de eerste plaats voor het M. U. L. O. zelf maar dan ook voor de andere vakken van onderwijs. Aan een goede oplossing van het vraagstuk van het M. U. L. O. zit de onderbouw van het Lyceum en het geheele M. O. zooals dat is ontworpen door de Staatscom missie vast. Ik heb vroeger wel eens gesproken van een puzzle en hoe meer ik er over nadenk hoe meer ik tot de overtuiging kom, dat een goede regeling van het voortgezet lager onderwys daar om zoo uitermate moeilijk is, omdat het 't onderwijs-vraagstuk tot aan het hoo- ger onderwijs toe beheerscht. Voor een groot deel van ons volk, den kleinen middenstander, zal dit meer uit gebreid lager onderwijs wel het eind onderwijs zijn en zoo hangt met een goede regeling er van, deels ook de«op- lossing van de middenstandskwestie nauw samen. Voortgezet lager onderwijs voor leer lingen van 12 15 jaar, wordt thans ge geven 3 FE U I L L E TON. Slot. Ruigvoet, verschrikt door het leven rondom hem, deed al het mogelijke om zijne voorspelling onwaar te maken. Maar Zory's kleine handen hielden den teugel en het beestje in bedwang. Ladybird was de voorste in het begin. Dewdrop was 'n weinig achter en daarna volgde een dichte drom van renners, waartegen Ruigvoet in 't oogloopend afstak. Zory dacht aan niets dan om zijn ponny tot een bedaarden gang te brengen en gemeenzaam te maken met de baan, die moest worden afgelegd. Zijn gewicht was zoo gering, dat de merrie er niets van scheen te voelen en kon rennen alsof het geen berijder had. Bij het eind van de eerste ronde verbeeldde Zory zich dat hjj het er nog niet zoo slecht had afgebracht. Thans begon hij zijn beestje aan te wakkeren. Minstens tweederden der mededingers was hij voor en zijne stem klonk thans dringender in de ooren van de merrie Wepr een ronde. Thans hal Zory me! luid geroep zijn beestje aangezet en toen de renners de paai voorbijkwamen, vergaten de toeschou- le. op herhalingsscholen 2e. op scholen voor IJ. L. O. (uitge breid lager onderwijs); 3e. op scholen voor M. U. L. O. (meer uitgebreid lager onderwijs); terwijl op de H. B. S. met 5-jarigen cursus iu de eerste drie klassen ook algemeen ontwikkelend onderwijs gege ven wordt. Ondanks de vele verbeteringen na de wet-Borgesius in het herhalingsonder- wijs gebracht, wil dit onderwas-instituut nog maar niet bloeien. De Staatscommissie, die het voortgezet onderwijs wil noemen, tracht het nog meer dan thans te doen aansluiten aan de praktijk van het leven, aanlokkelijker te maken voor het kind van den am bachtsman en den kleinen burger in de behoefte aan voortgezet lager onder wijs voor die leerlingen, die nog op geen ambacht gaan, maar hun leertijd op de dagschool met nog 2 a 3 jaren kunnen verlengen, voorziet dit niet. Dat moet het U. L. O. en het M. U. L.- O. doen. De Hoogere Burgerschool met 3- jarigen cursus, door den wetgever tot die taak aangewezen, heeft aan de ver wachtingen niet beantwoord. Voor het platteland is ze te duur past ze zich te weinig aan de eischen van het practische leven in de grootere steden wordt ze veel gebruikt als onder bouw voor de H. B. S. met 5 jarigen cursus en voor de middelbare handels scholen. Ook doet het verschijnsel zich voor, dat, waar maar even mogelijk, ze zich tracht uit te breiden tot een H. B. 8. met 5-j. cursus was de regeering hierin nog wat toeschietelijker geweest, er zouden thans weinig H. B. S. met 3-jarigen cursus meer zijn. Daarentegen breidde zich het 51. U. L. O. langzamerhand meer eu meer uit; eerst ondanks het ontbreken van elke wettelijke sanctie of subsidie later, dank zjj de wet-Heemskerk met wette lijke erkenning en verhoogde rijksbij drage. Maar van een uitgroeien kon thans door de legale rem geen sprake zijn dat kan eerst na 1914, als de positie wettelijk en voor goed geregeld is. Nu wil de Staatscommissie de school voor M. U. L. O. doen opgaan in een middelbare school met 3 jarigen cursus. Daartegen komt van by na alle zijden verzet. De mannen van 't middelbaar onderwijs zien daarin een verslechtering van het Middelbaar Onderwijs en een daling van het wetenschappelijk peil, terwijl die van het M. U. L. O. liever wers te juichen. Zory Sicks, .die zjjn beestje kende, had met de in het begin uitgespaarde moeite nu wonderen ver richt. Leemte na leemte had hij aange vuld en thans was hij nog maar drie lengten achter Ladybird, Dewdrop en Berry, de fameuze leiders van de race. Ben verward gemompel een gewar- rel van stemmen en toen luide uit roepen van hier en derwaarts drie, vier, vijf tegen één, dat Ruigvoet tweede zou geplaats worden. Langzamerhand begon het aan het publiek duidelijk te worden, dat er iets vreemds gebeuren zou en in het gedrang naar de tribune liepen vrouwen en kinderen. Op de baan, bij de laatste rondte reed Zory Sicks, alsof het zijn leven gold. Zijn lichaam was ineengedrongen, zijn bloote voeten zaten vast in de beugels zjjne banden omklemden de teugels vlak achter de ringen van het hoofdstelzijne wang rustte op de manen van de merrie. Dewdrop liet Ladybird achter zich. De overigen waren reeds niet meer te zien. Zory wist dat bij een duchtigen mede dinger hadvan het begin af was hij er bang voor geweest. Maar Ruigvoet was nog lang niet uitgeput. Nog een kwartmijl. Vooruit beestje, vooruit. Dat diende Zory voor zweep en sporen. hunne school wenschen te houden maar dan op verhoogd peil. Laat ons de bezwaren van de zijde van het Middelbaar Onderlijs eens onder de oogen zien. 1. De kinderen zouden te lang op ééne school zijn het zou beter zijn 6 jaren lager onderwijs en dan driejaren middel baar onderwijs dan 9 jaren op een en de zelfde M. U L. O. school. Zeer zeker is het voor het kind en ook voor de ouders een aangenaam gevoel over te gaan naar de H. B. S. of't Gymnasium maar voor hoevelen vermindert al spoedig dit aangename gevoel door de moeilijkheden bij den overgang. Bij den overgang van de lagere school naar de hoogere klassen van het M. U. L. O. nu krijgt de leerling ook die heerlijke gewaarwording van uitgebreider onder wijs te ontvangen door het continueeren van het klasse-onderwijzer-systeem voor slechts enkele uren afgebroken door het onderwijs van een vakleeraar zal de kans op teleurstelling zeer belang rijk verminderd zijn. 2. De onderwijzers zouden of voor de drie hoogere of voor de zes lagere klassen bepaaldelijk benoemd worden en met het oog op zulk eene benoeming zouden er twee categorieën van onderwijzers komen zoodat de eenheid der school verloren zou gaan. Wie met de praktijk van het M. U. L. O. op de hoogte is, weet, dat de onderwijzers voor de hoogere klassen juist gerecruteerd worden uit die der lagere klassen - zij hebben ervaring van de school en zullen de continuïteit dus ju.'st bevorderen en zich in hunne eerste onderwijzersperiode toeleggen op het vei krijgen van de vaar digheid voor de hoogere klassen een dubbel voordeel. 3. Ook het bezwaar, dat het besturen van zulk eene school van negen klassen door één hoofd wat moeilijk zal weisen, is door de praktijk te niet gedaan. En niet waar, het geldt hier niet een nog te stich ten onderwijsinstituut, maar een reeds jaren bestaande school, die door de onder- wij sautoriteiten voortdurend gesurveil leerd ia zoodat we gerust op de ervaring een beroep mogen doen. Trouwens ook in Duitschland komen scholen voor, waar de leerlingen van het 10e tot het 18e jaar schoolgaan en de prak tijk heeft daar dezelfde ervaringen aan de hand gedaan. Bvenzoo in Zweden de Samskola. Wel zal aan het geheele personeel hoo gere eischen gesteld moeten worden maar daartegen is volstrekt geen bezwaar. Yoort, beestje voort I Het ruige, gespierde lijf ineengetrok ken, de neusgaten wijd open, de staart stroomenö in den wind, scheen Ruig voet den afstand te verslinden. Bijna onmerkbaar verminderde de ruimte, wel ke haar van Dewdrop scheidde. Yoort, beestje, voort Had de ponny vleugels? Voort, beestje, voort De wind van het wilde prairieland stormde haar in het bloed. Weer rende ze met woeste vaart door de wildernis, waar ze was geboren en sprong over geulen, wallen en gevallen boomen. Voort, beestje, voort Rechts en links doemde de saamge drongen menigte op. Als een pijl schoot Ruigvoet vooruit. Dicht bij de tribune was baar neus tegen de flank van Dewdrop. Nog een seconde en ze galop peerden nek aan nek. Een oorverdoo- vende uitbarsting van toejuichingen brak los. Yoort, beestje, voort En Ruigvoet strengde haar spieien tot een uiterste krachtsinspanning. Vlak bij de eindpaal stond Rabby Jackson, wiens scherpe oogen het strijd perk overzagen. Terwijl de onstuimige toejuichingen de lucht deden weergal men, ontwaarde hij twee uitpuilende van 1—5 regels 50 cent, leucre regel meer 10 cent Familieberichten van 1—10 regelt1 L- iedere regel sneer 10 cent Wie in de laatste jaren den groei van het M. U. L. O. heeft gadegeslagen, zal met mij opgemerkt hebben, hoe ook bij vele onderwijzers de lust is ontwaakt, om zich verder te bekwamen in de schoolvakken. Ik wil in dit verband wijzeD op de vele bezitters van middelbare taaiakten in de lagere en M. U. L. O. schoolop de vele aanvragen om iD het genot gesteld te mogen worden van een rijksbeurs voor het volgen van een vacantiecursus aan een vreemde universiteithoe velen zich aanmelden voor een plaats bij de cursus sen voor lagere handelskennis. Men zou aan die velen onrecht doen, indien men hun niet expansie genoeg toekende, om mee te kunnen gaan met de verhoogde eischen. Ook zal de te verbeteren opleiding voor de onderwijzersakte en de hoofdakte een factor van belang gaan worden in dit verband. Matige berekening leert dat thans plm. 8000 leerlingen het onderwijs in de eigenlijke M. U. L. O. klassen (7e, 8e, 9e leerjaar) volgen terwijl in de klassen 1, 2, 3 der gezamenlijke H. B.- scholen ongeveer 11.500 leerlingen zijn, Veronderstel eens een oogeDblik, dat de regeering al de M. U. L. O.-leerlingen in de H. B. Scholen, zou willen brengen, waar zouden de scholen, waar de leer aren, en last not least, waar de dubbel tjes vandaan moeten komen Dien weg zal de regeering niet op kunnen gaan om de historie niet te loochenen, die bewezen heeft, dat het bestaan van M.U.L.O. een volksbelang is. Natuurlijk zal de rijkssteun aan dat onderwijs te geven, by de hoogere eischen, ook grooter moeten worden maar daarvoor zal men dan ook kunoen krij gen een goed voortgezet onderwijs voor den middenstand en een onderbouw voor middelbare vakscholen en scholen voor voorbereidend hooger onderwijs. Reeds lang kan de M. U. L. O.-school wijzen op goede resultaten. Waar exa mens gehouden worden, gelijkelijk toe gankelijk voor leerlingen van de H. B. S. en M. U. L. O.-scholen maken de laatsten een goed figuur en op de examens, door de 3 vereenigingen van M. U. L. O. afge nomen, is reeds gebleken, dat het peil van het onderwijs zeer bevredigend is. De autoriteiten, die deze examens heb ben bijgewoond, kunnen hiervan getui genis geven. Ook op de groote kantoren vallen de leerlingen eener goede M. U. L. O.-school meedaar speciaal heeft het alleen bruik baar makende systeerö der H. B. S. reeds grootendeels afgedaan. Dit blijkt ook wel bloedroode neusgaten, gloeiend als de voorlichten van een locomotief. Het ééne was een paar duim voor het andere en uit Rabby's sterke borst steeg een machtigen juichkreet. Met groote stappen liep hij op Zory toe, pakte hem op uit een zee van schuim en ijlde naar de tribune der scheidsrechters, den kleinen man op zjjn schouder. Ruigvoet eerste. Tjjd 2.4 Vit. De menschenmassa geleek een gol vende zee en uit dien maalstreom stak de tengere figuur van Zory naar boven. Zijn oogen staarden naar die letters en toen de volle beteekenis ervan hem duidelijk werd, beefde hjj als een popel blad. Slaperig, hongerig, versmachtend van dorst, uitgeput door inspanning, zakte bij voorover op de schouders van Rabby, terwijl zijn handen de haren van den sterken man vastgrepen en de tra nen uit zijne oogen stroomden. Toen Zory 8icks en Rabby Jackson te kwart voor twee in de gerechtzaal verschenen, waren er Billy, Peggy Ann en de oude Crooks met zijn advocaat en de rechter. Zory en Jackson waren naar de bank geweest en op een tatel, voor de opengespalkte oogen van Crooks, telde Zory drie duizend dollars uit, met saffiBBsasE-i»wSSEBF" uit de veie vrijstellingen, die groote kan toren en inrichtingen voor de examens aan onze leerlingen verleenden. Indien nu ook het komende lyceum de twee onderklassen aan de M. U. L. O.- school kon afstaan, dan is ook verkregen, dat de beroepskeuze uitgestald kan wor den tot het 14e of 15de jaar. Reeds lang is het groote belang van dat uitstal betoogd de onderwijzers en vele ouders weten bij ervaring, dat de meeste jongelui, vóór den puberteitsleeftijd nog niet weten wat ze worden willen. Ook voor de meisjes biedt de M. U.L. O.- school dezelfde voordeelen. De bezwaren tegen de coëducatie zijn vóór het berei ken van den puberteitsleeftjjd zeer gering. Rotterdam. K. BRANTS. 12 Oct. 1911. Bij de vele kletspraatjes omtrent dr. Euyper deed er dezer dagen in de vrij zinnige pers, in navolging van de socia listische een de ronde dat zoor de recht bank door iemand zou verklaard zijn dat hem voor zijn zoon, die socialist is, door dr. Euyper, toenmalig minister, een be trekking aan de Rijks Verzekeringsbank zou zijn aangeboden, indien deze zoon zijn socialistische propaganda staken wou. Wie dr. Kuyper kent, heeft al dadelijk begrepen dat de gedachte zelfs maar hieraan bij hem nooit heeft kunnen op komen. Toch bleef men 't vertellen; en een enkele zenuwachtige broeder onder ons vroeg zich al af „wat of dat nu toch weer was met dr. Kuyper". Alsof 't niet reeds lang bekend was dat een groot deel der Linksche pers al sinds jaren bezig is den goeden naam van dezen staatsman en grooten tegen stander te bezwadderen, en alle vuige middelen jegens hem geoorloofd acht. Thans komt mr. Adolf Parel in Het Volk (van 11 Oct., 2e Blad) veiklaren „Zoo is b.v. om maar één ding te noe men onjuist dat den beklaagde een rijks betrekking zou zijn aangeboden". De tegenstander zal dus weer naar iets anders moeten zoeken. Een vrijzinnig blad -— de Nieuwe Roti. Grt. komt op tegen de bewering in minister Talma's Memorie van Antwoord dat in de volksovertuiging ouderdom met invaliditeit gelijkgesteld worde. Dat, met andere woorden, de invaliditeitsverzeke ring voor het Nederiandsche volk, en dus de interest van het laatste jaar, in rit selende banknoten. Billy blfjft op de boerderij, Crooks, zei Zory, terwijl hij het bewijs van de hypotheek bekeek. Rabby, vroeg de rechter, toen de hy potheek afgelost was, hoe is dat in zijn werk gegaan? Wel, uwe edelheid, antwoordde Rabby, Zory heeft den eersten pi ijs gewonnen met Ruigvoet, dat is alles, 'k Heb al menigen wedren bijgewoond in m'n leven, maar zulk rijden ik verzeker het u op mijn woord, heb ik nog nooit gezien. En Billy hier wendde hij zich tot den sprakeloozen ouden boer gjj en Peggy Ann en Zory Sicks behoeven niet bang te zjjn, ooit arm te worden die ponny is minstens twintig boerde rijen waard zooals die van u. inen avond, toen de millioenen ster ren tintelden aan de heidei blauwe lucht, scheen haar licht op een ouden boeren wagen, die laDgzaam voortrolde op den weg. Achteraan sjokte een ruigharige ponny. Biliy en Peggy Ann zaten op den bodem, het grijze hoofd op een zak meel geleund, in diepen slaap gedom meld lag de overwinnaar van den dag, de kleine man, die met zijn zegepraal zijn weldoeners had gered. Volkswil.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1