No. 3 1911 Woensdag 4 Oetober 26e Jaargang. 8HRISTELSJK* NIEUWSBLAD KSSTÖRISCH VOOR ZEELAM VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWES F, te Goes F. P. D'HUlj, te fiiddeSbi rg. PRIJS DER ADVERTENTIËN School en Maatschappij Uit da Provincie I -! IE! )EREN WERKDAG DES AVONDS. 0rljs per Irie maanden franco p. p.1.2§ fénkele nummers. 0.05 UITGAVE D£R FIRMA'S EN van 1—5 regels @9 cent, iedere regel meer 10 cent Familieberichten van 1—1« regele 1.—, Iedere regel meer 10 cent Ons troffen dezer dagen in de Nieuwe Pro». Qron. Crt. uit een afdruk van een brief van den kerkeraad te Zwolle aan den Magistraat dier stad, de volgende woorden »Wat men aan de Scholen tot onkosten aanwendt, dat wendt men Gode en zyn republiek aan. De Scholen zyn plantkoren van de Kerke Gods en der politie. Aan den welstand der Scholen hangt de hoogste eere Gods en de welstand van Zyn Kerk en republiek, waarnaar alle Christenen, inzonderheid alleCbris- teiyke magistraten met allen yver en ernst behooren te trachten. By goed enderwys zullen de burgers welvaren. Deze woorden bewyzen hoezeer onze vaderen goed onderwys op prijs stelden, en hoezeer zij het verband inzagen tus- schen school en kerk, maar ook tusschen school en maatschappy. Over dit laatste verband nu handelt de jongste uitgaaf van de onder den titel Christendom en Maatschappij" by G. J.*A. Ruys te Utrecht verschynende reeks, serie 4 no. 2, welke onder redactie staat van Prof. Diepenhorst, en ditmaal bezorgd werd door dr. J. C. de Moor. Met genoegen vestigen wij op dit ge schrift de aandacht, vooral van de ouders, maar eigeniyk, geiyk ook de schryver doet, van allen die voor de ontwikkeling der maatschappy alleen afdoende hulp verwachten van het doorwerken der Cbristeiyke beginselen. Het is immers zoo waar dat overal »waar raen den zuurdeesem van het koninkryk der hemelen wil weren, dui- deiyke teekenen van ontbinding, orde loosheid en toenemend verval* gezien worden. „Moe zullen maatschappy en school recht samenwerken en elkander tot zegen zyn, indien zij niet een duidelijk en beslissend antwoord hebben op de vragenvan waar is de mensch waar gaat hy heen f wat is het doel van zijn leven T welke ontwikkeling vereischt de maatschappy om haar bestemming te hereiken en welke is die bestemming? - En *u vragen de Christenen zich ernstig af wat naar des Heeren wil de maatschappy moet zyn voorde school en de school voor de maatschappy. Beide vragen beantwoordt dr. de Moor op duideiyke wyze. School beteekent in zijn oorspronkeiyk Grieksch „vrye tyd". Immers men gaf onderwys na afloop van den dagelykschen arbeid als een welkome ontspanning. De hoofdgedachte van een school is onder wys aan personen die overigens niet bij elkander behooren, maar voor deze lessen samenkomen. De school is aanvankeiyk geweest noodhulp, voor hen die geen huisonder- wys konden betalen, en zich derhalve met meerderen vereecigden om hunne kinderen noodgedrongen aan onderwy zers toe te vertrouwen. Langen tyd is tusschen gezin en maat schappy, geen school geschoren, en be stond dus ook de vraag naar de ver houdingen tusschen school en maatschap py niet. Toen het gezin al minder aan de eischen voor goed onderwys kon vol doen, trad de kerk (der middeleeuwen) op om zyn taak over te nemen in de klooster scholen. Zoo deed ook de gereformeerde kerk. Langzamerhand is men van het gezin over de kerk tot de overheid gekomen, en heeft den staat schoolmeesters ge maakt, om aan te leeren nuttige kundig heden en op te leiden tot christeïyke deug den zoodanig dat een Jood er genoegen mee nemen kon. Dit deed de leus: „de school aan de ouders" geboren wordenvrye christe ïyke maar ook vrye scholen van gelijk gezinden van andere richtingen verrezen, en zoo werd de üverheidsschool tot de secteschool der modernen en sociaal democraten. Winst was dat de maatschappy haar taak tegenover de school ging beseffen. Men moet echter met de leusde school aan de ouders voorzichtig zijn. Zy is in de praktyk onjuist gebleken. Het is de school van gelijkgezinden, niet de kerk maar de maatschappij heeft scholen te stichtenmaar het gezin blyft hoofd zaak. Zoo draagt de school ook het ware karakterals instituut gesticht als zij is door de maatschappy om daarin haar eigen ontwikkeling te bevorderen. Daar om sluit de van de maatschappy uit gaande school zich ook zoo goed aan by het leven. Zy zelve staat in de beste verhouding tot de overheid en de kerk zonder zich door een dezer beide te laten binden. Beide hebben 't groote belang der school te erkennen, doch laten deze zich vry ontwikkelen. Zoo kunnen over heid, kerk en school met behoud harer zelfstandigheid op de uitnemendste wyze saamwerken. Het onderwys ook doordat het aan vele personen tegeiyk gegeven wordt, maakt de school tot een beeld van de maatschappy, terwijl de tucht oefening, die tot samenwerking noopt een voortreffeiyke voorbereiding vermt voor het maatschappelijk verkeer. Dit is tegeiyk ook de roeping der school, ook der vrye school. Heilloos in de gevolgen is 't wanneer de school zich van de maat schappy isoleert. „Bet is reeds zeer dui- deiyk te zien by de Openbare School met hare clerus die, uit pure liefde voor het kind, voor haar onderwijzend perso neel steeds meer salaris en minder werk vraagt „ja een macht by de stembus is". Maar het zou toch het duidelijkst biyken by de Christelijke school, wyi deze misschien nog wel buiten de giften, maar niet buiten de gebeden der Chris tenen kan. (Slot volgt.) INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Onder rubriek „Kerknieuws" vermeldt een uwer correspondenten dat door eenige lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier bezwaar is ingediend tegen de gehouden stemming op 27 September j.l. op grond dat aan die stemming is deelgenomen door personen, die niet tot deze kerk behooren. Uw corren spon dent is biyk- baar niet goed ingelicht. Waar is, dat er door eenige modernen protest is inge diend, op grond, dat er aan de stem ming hebben deelgenomen personen, die, volgens hen althans, door woord en daad getoond hebben niet tot de Ned. Herv. Kerk te behooren. Hoe het ter wereld mogelijk is, dat de modernen zoo'n protest durven indie nen is my een raadsel. Ik heb herhaal- deiyk op het stembureau vertoefd en gezien dat er Sociaal Democraten, ja zelfs anarchisten ter stembus kwamen. Deze menschen zijn niet uit zichzeif komen stemmeD, doch opgezweept door de modernen. Bovendien zyn er tal van kiezers hunnerzyds geweest, die de kerk niet kennen, er zelfs nooit komen of ge weest zyn. Of geldt het soms hier, doe wel naar myn woorden maar let niet op myn daden Uw berichtgever vergeet echter te ver melden, dat niemand ter stembus is toegelaten, die niet op de officieele kie zerslijst voorkwam, welke lyst door de gemeenteleden is goedgekeurd, nadat zy gedurende een zekeren tijd ter visie had gelegen. Ik meende dit U ter opname te moe ten verzoeken, opdat er door een verkeerd bericht geen verkeerde gevolgtrekkingen wordeD geboren. U mynheer de Redacteur dankend voor de opname. Uw dw. dn. H. J. DE GRAAFF. Middelburg, 2 October 1911. Ierseke. In de Vrijdagavond gehou den raadsvergadering was een adres in gekomen van J. de Jonge alhier met verzoek om vergunning voor den klein handel in sterken drank. Dit moest niet- entvankeiyk worden verklaard. De borgtocht voor den gemeente-ont vanger werd verhoogd van f3000 tot f3230. De vérordeningen op de heffing en in vordering van haven- en liggelden, kaai- rechten en weegloonen werd voor 3 jaar herzien en vastgesteld. De voornaamste wyziging die aangebracht werd was, dat het havengeld van 6 tot 5 cent per ton of 1000 K. G. laadvermogen werd verminderd, (abonnementen naar rato). De heer Bom bracht de meetbrieven ter sprake. In de daaruit ontstane be spreking werd meegedeeld, dat in België, en ook al in Holland de schippers hun laadvermogen zelf bepalen eo hun yk- platen zoodoende kunnen laten slaan, waar zij willen. Daaruit ontstaat ont duiking, die naar het oordeel der leden moest gestraft worden. By de nu volgende behandeling der gemeentebegrooting werd het salaris van den 2en klerk der secretarie met f 150 verhoogd. Een paar leden vonden den sprong wel wat groot en wilden bovendien liever een gratificatie geven, doch zij vonden geen bijval. Den post f 30 voor schoolbibliotheken wilde de heer Bom tot f 100 verhoogen. De stemmen staakten over zyn voorstel, waarom de eindstemming over de be grooting, die verder onveranderd bleef, niet kon pleats hebben. Nu volgde de behandeling der conces sievoorwaarden voor de waterleiding, die ongeveer 3 uren duurde. De heer Bom vroeg of de vergadering van vertegenwoordigers der gemeente van 17 Nov. 1909 reeds over de conces sie-voorwaarden beslist had. Deze vraag beantwoordde de voorz. (de burgemeester) ontkennendde ver tegenwoordigers hadden niet het recht daartoe. Dat. moet de raad doen. De heer Cupéry meende, dat de raad wyziging der voorwaarden kan vragen. Hy wil een lager tarief voorstellen. Er is gezegd dat het water voor arbeiders woningen niet f 12 maar f 6 zou kosten en op die belofte heeft spreker in de deelneming toegestemd. Het tarief is nu wel lager dan art. 14, maar we hebben niet de concessievoorwaarden en niet met het tarief te maken. De deelneming moet aanlokkeiyk gemaakt worden, dat is in 't belang van de gemeente en van de maatschappij. Als het water voor ar beiders niet goedkoop gesteld wordt, valt de heele waterleiding in het water. Ook de heeren Bom en Wesdorp spra ken van misleiding wat den prys voor arbeiderswoningen betreft. De voorzitter (de burgemeester) meen de, dat de zaak uit een verkeerd, te veel uit een commeicieel oogpunt bekeken werd. De concessie-voorwaarden zyn in beginsel reeds goedgekeurdover het tarief hebben we niet te beslissen, en dit is ook niet noodig, omdat ieder vry is of hy het water al of niet wil gebruiken. Bovendien art. 14 noemt slechts maxima, de directie blijft daar beneden en zal nog lager gaan als dit wensckeiyk of noodig biykt. Spreker vindt de deelneming voor zichzelf ook duur, maar hy wil de directie geen voorschriften geveD, wat we trou wens niet kunnen. De heer Cupèrij geeft dit alles toe, maar juist daarom wil hy de concessie voorwaarden, met name art. 13 en 14 wijzigen in den zin van verlaging der maxima. Een en ander geeft aanleiding tot het voorstellen en aannemen der volgende wijzigingen. Art. 13 (water over den meter): voor huishoudelijk gebruik 39 centvoor in dustrieel gebruik 30, 29 en 28 cent; verder 30 cent; alles per M'. Art. 14 (water bij overeenkomst): a. voor arbeiderswoningen met 1—3 vertrekken f 6 per jaar' met een water gebruik van 20 M8.; b. andere woningen van 1 3 vertrekken f 9 en 39 M3.; c. met 4 vertrekken f 12 en 40 M8.; d. verder voor iedere vertrek boven de 4 f 3 en 10 MA meer. Yertrekken zyn ruimten met een vloeroppervlak van minstens 10 M2. Zolders en zolderkamers, die geen kraan hebben, zijn geen vertrekken. De maat schappij is verplicht minstens 6 openbare tapkranen of standpijpen te plaatsen. Wegens het oestervervoer mag niet vóór 1 April met den buizonaanleg be gonnen worden. De huizengroep Polen alsnog in het buizennet op te nemen. Aldus gewyzigd, werden de concessie voorwaarden met 6 tegen 5 goedgekeurd. Daarna sluiting der vergadering. Ieraebe. In de Maandagavond gehou den raadsvergadering werd de verhooging van den begrootingspost voor schoolbi bliotheken van f30 tot f100, waarover Vrydag 1.1. de .stemmen staakten, ver worpen es een verhooging tot f50 aan genomen. De f20 werden van den post voor onvoorziene uitgaveD genomen, zoodat het eindcijfer f 177,733,775 voor inkomsten en uitgaven onveranderd bleef. De begrooting werd daarna goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Harmeien, deelde de voorzitter mee, dat hy heden aan het Middelburgsch watersnood-comité van 1906 om hulp gevraagd heeft en die ook aan het Amster- damsche comité zou vragen. Schore. In de op Vrydag gehouden raadsvergadering waren aanwezig 7 leden. De gemeentebegrooting wordt den raad aangeboden en artikel voer artikel behan deld en enkele wijzigingen aangebracht, zoodat zij thans voorloopig wordt vastge steld op een bedrag van f 8320,99 in ont vangsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 52.89. Daarna wordt het concessie-voorstel voor de waterleiding in behandeling ge nomen. De heer Verhaagen bespreekt art. 4 en stelt voor om in plaats van 10 ten honderd te lezen 5 ten honderd. De voorzitter meent, dat wij gerust de concessie kunnen verleenen zoo ze daar ligt. De heer Verhaagen zegt, dat hy de waterleiding niet zal bestrijden. Spreker kent de groote zegeningen die een water leiding met zich brengt,doch acht het zyn plicht te wyzen op het gevaar van de groote duurte van het water. Wij moeten ons niet door het zoet gefluit laten lokken. De voorzitter zegt, dat er geen enkel be swaarlijk artikel in de concessie staat. De heer Karelse meent, dat wij ons erg binden by de aanneming er van. De heer In .'f Anker vreest voor de ge- heele onderneming. De heer Verhaagen wil even wyzen op art. 16. Daar staat, dat de prijs van het water voor arbeiderswoningen kan wor den opgevoerd tot f 12 per jaar, doch dit zal wel verzwegen worden, wanneer een. gemachtigde van de Maatschappij komt vragen, wie zich wil aansluiten. Spreker meent dit hier te moeten zeggen, opdat alle arbeiders zouden weten wat hen boven het hoofd hangt. De heer secretaris zegt, dat zulks wel kan, doch nimmer in toepassing zal ge bracht worden. Zelfs te Delft, welke plaats «en zeer ongunstige is, wordt geen f 12 geëischt. De heer Verhaagen Als het toch niet geëischt wordt dan beheeft het ook niet in de voorwaarden opgenomen te worden. Spreker is er niet gerust op, dat de prys van f5,20 per jaar voor een arbeiders woning zal gehandhaafd biy ven te meer daar een groot aantal gegoeden met woningen van 10 A 11 kamers zich niet zullen aansluiten, wegens de hooge kos ten, nl. f30 en meer. De voorzitter zegt, dat wy, indien .de Maatschappij er niet toe kon komen, toch steun van 't ryk krygen. De heer Verhaagen meent, dat dit hier niet mag gelden, en dan is de steun slechts toegezegd, zonder eenige verbin ding. Het voorstel om te lezen 5 ten honderd wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen en één onthouding.' Over de quaestie //watermeter" ontspon eene uitgebreide discussie. De heer Verhaagen noemde den prys van f4,50, f6 of f 13,50 per jaar voor't gebruik van een meter veel te hoog, en het onderzoek voor. f10 ook te hoog. Spreker komt- tot de conclusie, dat de Maatschappij niet gaarne met centen rekent, doch liever met f 5, f 10 of f 15 tegelijk. En dit zal naar sprekers mee ning, den doodsteek geven aan de ge- heele onderneming. Over het leveren van water aan een niet aangeslotene door iemand die wel aangesloten is en de daarvoor te stellen boete vond de heer Verhaagen vreemd. Spreker vroegzou de Maatschappy wel macht hebben om de boeten op te leggen en zoo ja waar is haar macht om de boete te innen De secretaris zegt, dat de macht om de boete op te leggen heeft de Maatschappy wel, doch om ze te innen niet. Dat moet by onwil door den rechter geschieden. De heer Verhaagen Gestel ik ben aan gesloten. Mijn buurman niet. Deze heeft water noodig en als ik hem één emmer water geef, 'dan ben ik strafschuldig. Doch wat zal de Maatschappy er aan doen als ik een emmer water des avonds by my achter op de plaats zet en deze is 's mor gens weg Ze is dan gestolen en dat zal dan geschieden. De heer secretaris zegt, dat in dit geval de rechter zal moeten uitmaken of daar van leveren sprake kan zijn. De heer Verhaagen Onzin, ik mag gerust een emmer water bij my op de plaats zet ten. Dat doe ik thans ook. Of zou ik dat, bij eventueel aansluiten, eerst moeten gaan vragen De voorzitter zegt, dat men zulke ge vallen niet kan voorkomen en die zullen zich toch wel voordoen, zegt de heer Verhaagen. Een ander punt, men leest dat de Maatschappy standpypen kan aanbren gen en daaruit water verkoopen tegen hoogstens f0,01 de 10 liter. Wat zouden B. en W. doen als er watergebrek kwam en dé menschen die niet aange sloten zyn vroegen water uitdestandpy'p. De voorzitter zegt, natuuriyk niet ge ven. Dan moesten de menschen zich maar laten aansluiten. De secretaris zegt, dat de Maatschappy geen standpypen zal plaatsen op de dorpen, doch vermoedelijk hier of daar in een com plex an weiden of op de sluis te Hans weert voor de schippers. Maar wie geeD schipper is, zal daaruit geen water kunnen bekomen. Be heer Verhaagen kan zulks niet gelooven en vermeent, dat B. en W. wel degelijk maatregelen zouden nemen om de gebreklij den de menschen van water te voorzien. Dat zijn zij zedelijk ver plicht, zegt spreker. Na dat nog even enkele punten be sproken werden is het voorstel om con cessie te verleenen in stemming gebracht en aangenomen met 5 stemmen vóór 1 tegen en 1 blanco. De heer Verhaagen stemde tegen, de heer In 't Anker ont hield zich van stemmen. Een suppletoir kohier H. O. werd vastgesteld met negen aanslagen, geza- meniyk een bedrag van f65.75. De heer Verhaagen zeide by de rond vraag, dat hij een voorstel aan den raad wenschte te doen. Namelijk om elk voorstel dat door B. en W. den raad werd aangeboden en elk verzoek van een ingezetene of niet-ingezetenen steeds met een schriftelijk preadvies van B. en W. den raad aan te bieden en dit aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1