IIG No. 2. 1911 Dinsdag 3 October. 26e Jaargang. VOOR ZEELAND CHRISTELIJK HISTORISCH mi zen, .BÜRG, j Voorstad, [JSSEN. koop, P7 ïten jbaie vesGoea VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VER WES T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Mdrielbt rg. INGEZONDEN STUKKEN. Uit de Provincie, PRIJS DER Ak>VERTENTIËN Viissingen. Op de kust van Walcheren is in den nacht van Zaterdag op Zondag wederom een van die treurige ongeluk ken voorgekomen, waarvan wy helaas maar al te dikwyis moeten melding maken. Krabbendijke.Zaterdagavond waren de schipper F. Buteyn en knecht, beiden alhier met hun scheepje in den storm op de schelde en deden alle mogelyke moeite om den haven te bereiken wat hun echter niet gelukte, zy werden door den storm voortgezweept tot tegen den Bathpolder waar het acheepjft omsloeg zoodat de mast (teil den grond in sloeg. De schepelingen welke den dood tege moet zagen konden zich volgens hun eigen zeggen wonder genoeg nog het leven redden. Tegen dezen dyk zyn nog 9 andere scheepjes omhoog geslagen. De dyk zeifis ook zwaar beschadigd zoodat er met kracht aan gewerkt wordt. I Jank, Prin- telefoon Ik bedrag, f5.— per srzekering. )rwaarden. adres. brij in den I ft circulaire, pr Zeeland ïiskerke. hggekerke. 1ELIS, te (DERSE, |oor f gel" ?af Riühem. gaard, van do van lig- worden R. aan Tawf. Is senkerke. Klevers- _rr erenstjtf& Ij deï'-nser laaaj 'Vssingen. 'SST-SS iraarj. IEi >EREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per lrie maanden franco p. p. Knkele nummers. UITGAVE DER FIRMf S O O 1.25 0,05 EN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Het is niet dan na eenige aarzeling, dat ik er toe overga voor het volgende een plaats te vragen in Uw blad. Maar de directie der Ooesche Courant dwingt mywil ik niet zonder een eigen zelf standig, niet door haar geïnspireerd, woord van afscheid aan de lezers, tot wie ik zoo lang my richtte, van hier gaan, Uwe gewaardeerde gastvrijheid in te roepen. Ik doe dit des te eerder, waar dit woerd ook my min of meer mijne rechtvaardiging inhoudt. Vrydag 1.1. had ik als hoofdredacteur- voor de courant van dien dag de copie voor myn afscheidswoord, dat hieronder volgt, aan de zetters ter drukkerij afge geven. Een klein uur later werd ik tot een onderhoud genoodigd met een der commissarissen en den directeur, waarin my het juist geschreven artikeltje in druk werd voorgelegd en verzocht daar van het laatste deel weg te laten, tevens erop gewezen dat ik beter iets anders kon schry ven. Het bleek, dat de directeur, die steeds op myn klachten over te wei nig zelfstandigheid als hoofdredacteur, volhield zich nooit met redactie-aange legenheden te bemoeien, zich naar de drukkery begeven had en na inzage van het artikel het bovenbedoelde onderhoud gearrangeerd. Op mijn weigering om mijn artikel anders te schiijven dan ik als zelfstan dig en verantwoordeiyk hoofdredacteur (de statuten der N. V. Goesche Courant stellen uitdrukkeiyk den hoofdredacteur verantwoordelijk) meende te moeten doen, gebood de directeur dit artikel niet te plaatsen. Waarom dit geschiedde mogen de lezers uitmaken na kennis neming van het hieronder volgende. Woord van afscheid. Het is een gewoonte, dat een hoofd redacteur, zyn functie neerleggend, een enkel woord van afscheid richt tot de lezers, tot wie hij al den tyd, dat hy die functie vervulde, gesproken heeft. Van die gewoonte wil ik, nu ik op het punt sta na een werkzaamheid van bijna ander half jaar het hoofdredacteurschap aan een ander over te dragen en Goes te ver laten, niet afwijken. Ik zou onwaar zyn, wanneer ik zeggen ging, dat dit afscheid mij zwaar valt. Maar toch geloof ik, dat ik in volgende jaren wel eens aan mijn werkzaamheid en verblijf hier zal terugdenken. Het leven en de'menschen toonen zich overal anders, al naar gelang de verhou dingen zyn, waarin zy zich bewegen. En wiftn plotseling in een voor hem nieuwen levensfeer geplaatst- wordt, ontvangt daarom velerlei onverwachte indrukken, die hem op dat leven vaak ook een nieu wen kyk geven. Dit zal wel in bizondere mate gelden voor wie in de kleinsteed- sche omgeving van een afgelegen platte landsstadje, waar het geluid van het groote leven slechts langzaam doordringt en zwakker klinkt, levensverhoudingen en menschen leert kennen, zoo geheel verschillend van die, waaraan hy gewoon is en deze in een eigenaardige sterkere belichting, immers van dichterby, waar neemt. Dan kaD het wel niet anders of men moet zich herhaaldeiyk ergeren over menschen en dingen. Maar men eindigt toch met te glimlachen. En de glimlach is de zekerste en gelukkigste houding tegenover het leven. In my'n werk heb ik er steeds naar gemteïfd, eerlijk en waar te zyn en den lezers op velerlei gebied die voorlichting te geven, die ik bieden kan. «Vanneer ik daarin ben te kort geschoten, dan neme men mijne verontschuldigingen aan, maar bedenke ook, dat ik niet altijd vry was zoo te doen, als ik zelf het enschte en dat by een voortdurende EER: HW-jS 32WV «K£ bemoeilijking'en strijd voor de.'onafban- kelijkheid en 'zelfstandigheid van eigen karakter ten slotte de lust voor het werk wel eens verdwijnt. Misschien dat mijn opvolger daarin'jgelukkiger mag zijn. Ik hoop het voor de lezers der Goesche Courant'',en voor het intellectueele leven, der vryzinnigen in Goes en op Zuid-"en Noord Beveland. - Mr. W. S. KAI.MA. U bij voorbaat dankzeggend voor de verleende gastvryheid. Hoogachtend,1 Uw dw.~"%gê. W. S.jKALMA. Wij plaatsen dit stuk met "gemengde gevoelens. j Het mag wel een unicum heeten, dat een afgetreden hoofdredacteur van een vryzinnig blad, en dan nog wel van de Goesche Courant, de gastvryheid inroept van een blad, dat hij steeds bestreden heeft1; en wy die niet mogen weigeren. Immers wie zóu niet medewerken om een oud-collega, zij het ook een politisken tegenstander, recht te doen. Van de enkele gedachten die bij de plaat sing van dit stuk in ons opkwamen,geven wy aan onze lezers deze eene medeWat een tirannie toch by de Goesche liberalen, die zich'zoo laten voorstaan op huq vry zin- nigheid.En welk'n lichtschuwheid,bij deze Goesche vryzinnigen, die er steeds op uit zyn, de zonden of vermeende zonden van den politieken tegenstander breed uitte meten. Welk een geest van verleugening moet er wel heerschen aan het bureau van de Goesche Courant, dat daar zoo voor openbaar worden der waarheid zelfs in den meest bescheiden vorm gevreesd wordt. En dat door mannen, die in den staatkundigen tegenstander steeds den huichelaar of bedrieger meenen te zien. En dan welk een min stelsel van spi- onnage schijnt daar aan genoemd redac tiebureau te heerschen. Hoe toch konden heeren commissarissen den inhoud van mr Ealma's artikel weten, indien het niet een ander, geen hoo fdredacteur, m.\$- schien wel volgens afspraak, of krachtens het daar heerschende stelsel van spion- neeren, door den zetter in de handen is gespeeld! En dat geschiedt ia kringen waar men het altyd zoo tegen de listen en lagen der „fijnen", „knikkers", „Jezuïe ten" en dergeiyken heeft. Wij zullener voorloopig niet meer van zeggendoch herinneren onzen lezers slechts aan Groen van Prinsterers ware woord -. Vrij zinnigheid is nog geen vrijheidszinRid. Middelburg. De hevige storm orkaan zouden wy haast schry ven heeft al hier Zaterdag en in den nacht van dien dag op Zondag ontzettende ruïnes ver oorzaakt. Reeds Zaterdagmiddag moesten een groot aantal schoorsteenen o.a. 5 nieuwe van de gasfabriek het ontgelden, terwijl ook reeds vele dakpannen hun hooge plaats verlieten en op de straat terecht kwamen. Later in den avond en 's nachts waren het meer de boomeD, die 't tegen den wind aflegden. Toen wy een rondgang door een deel der stad maakten, was de aanblik aller treurigst. Allereerst kwamen wy op de Vischmarkt, waar een groote boom is neergekomen op het overdekte gedeelte van die markt. Gaande langs de kaden werd ons oog getroffen door de kolos sale gaten in het dak van het Gafé Rotterdam aan den Kinderdyk, en verder het groot aantal gebroken ruiten in bet dak van de Vitrite Works. Bij de Veersche poort het bolwerk op gaande moesten wij herhaaldelijk ons met moeite een weg banen door de tak ken der in groots getalen omgevallen hoornen. Vanzelf kwamen wy aan het Molenwater. Hier was de indruk over weldigend. Minstens een 20-tal reuzen zyn hier als lucifersstokjes neergeveld, terwijl een van dezen terecht was geko men op een woning, waarvan het dak ernstig beschadigd werd. Hier staakten wy, daartoe do«r gebrek aan ty'd gedwongen, onze wandeling, maar van vele kanten vernamen wij dat ook op de overige bolwerken, en op de Singels en achtersingels de aangerichte schade meer dan erg is. De gemeenteiabricage deed alles wat in haar vermogen was om de meest noodzakaiyke opruimingswerken ten spoedigste te doen geschieden, terwyi ook tal van particuliere werkgevers met hun knechts er op uittrokken om vooral de schade aan daken met het oog op den regen ten spoedigste te herstellen. Den nacht van 30 September op 1 October zal allen hier nog lang heugen. Souburg. Door den hevigen storm van Zaterdagavond werden op het Oranjeplein 3 boomen omgerukt. Daar er nog eenige oude, zeer hooge boomen, staan, is het te hopen, dat deze spoedig gerooid worden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Ook in andere deelen van ons dorp vie len schoorsteenen naar beneden en werd bij verschillende personen schade aan de daken toegebracht. Kapolle. De zware storm heeft in onze gemeente ook groote schade aangericht. Van de prachtige olmenboomen staande by de kerk en een sieraad van het dorpje zijn, werden er 4 afgebroken, terwijl de baan van onzen toren naar beneden is gekomen. De boomgaarden hebben mede zeer veel geleden en men ziet overal prachtige boomen tegen den grond liggen, honderden hectoliters appelen en peren zyn afgestormd en liggen als bezaaid onder de boomen, een groote schade voor de huurders. Deze week zou men juist aan den grooten pluk begonnen zyn en nu liggen ze bijna al op den grond. Er zijn ook veel zware olmenboomen geheel ont worteld of afgebroken o. a. aan den post weg naar Ierseke die op sommige plaatsen 'n ware ruïne vertoonden. De groote scha de kan nu pas gezien worden bij het gaan leggen van den storm. Zoo werden tele graafdraden verbroken en veel pannen van daken by sommigen weggeslingerd en aan schuren en huizen belangryke schade toegebracht. Gelukkig dat er hier geen menschen- levens te betreuren zyn. Viissingen. De Duitsche stoomboot Rhakotis, komende van Antwerpen en bestemd voor Chi-li en Peru, is in den nacht van Zaterdag op Zondag bij Vin- kenisse op de Schelde aan den grond geloopeD. Een sleepboot ligt ter assisten tie in de nabijheid. Kloetinge. Door den storm is in deze gemeente aanzieniyke schade teweeg gebracht. Niet alleen dat bijna al de appelen en peren zyn afgewaaid, maar ook een groot gedeelte der fruitboomen ligt tegen den grond. Met daken en ruiten is het eveneens erg gesteld. By den landbouwer G. van Iwaarden viel een zware olmenboom op het wagenhuis, waardoor dit wagen buis met hetgeen er in was, geheel is vernield. By een 2-tal ingezetenen moest men de boomen die voor de woningen terecht waren geko men, eerst stuk zagen, voor men in of uit de woning kon. Wanneer men weet dat er Zaterdagavond negen uur, al boomen dwars over den straatweg ge vallen waren, is het te verwonderen dat er geen persooniyke ongelukken zyn te betreuren. Viissingen. Zondagmorgen strandde 't Engelsche stoomschip Edward Dawson geladen met petroleum,op de rassen, aDderhalf uur loopens van hier. De sleepboot John Buil ging ter assis tentie uit. Voor dat het schip vlot had kunnen komen, ontstond 's middags om van 1—5 regels 50 cent, ieuore regel meer 10 ceat Familieberichten van 1—10 regel." 1.—, iedere regi l meer 10 cent ongeveer twee uur een ontploffing, waar door de Edward Dawson in brand geraak te. Hier was de ontploffing duideiyk hoor baar en honderden stroomden naar den zeedyk om de kolossale rookkolommen, welke tegen den avond in een vlammen zee overging, te aanschouwen. Intusschen had de bemanning van de JoWn Buil alles in het werk gesteld om de equipage van het schip te redden en het mocht haar gelukken 12 man, waaronder de kapitein, af te halen. Bovendien kwamen nog zes man aan boord van een vrachtboot, terwyi een andere boot een iy k van een der leden der bemanning en een persoon, die brand wonden op had geloopen, aan boord nam. Van de overige vyf leden der equipage is het lot onbekend, maar het ergste is te vreezen. Viissingen. Door den storm van Za terdag op Zondag werd de telegraphische gemeenschap van hier met andere plaat sen leelijk in de war gebracht. Reeds- Zaterdagavond kon vaa hier uit niet meer getelegrafeerd worden. Zondag ging het ook slecht, om 5 uur 's avonds was echter de gemeenschap met andere plaat sen weer hersteld. Dat vooral de scheep vaart hier hinder van had is te begrijpen, daar nu van het passeeren van stoom- booteu te Viissingen, geen bericht kon gezonden worden aan de betrokken ree- deryen en agentschappen. Eenige loodskotters die Zaterdagnacht avery hadden opgeloopen, werden Zon dagmorgen met een sleepboot de haven alhier binnengebracht. Middelburg, De beide booten der Zeeuw- sche Spoorbootmaatschappy, welke tot de opening van den provincialen dienst tusschen Middelburg en Zierikzee op 1 Januari 1512 nog voorzien in de com municatie tusschen genoemde plaatsen, zyn al bijzonder slecht van hunne reis afgekomen Zaterdag jl. Een passagier van de boot welke van Zierikzee naar Middelburg voer, deelde ons mede, dat by het oversteken van de kust van Noord-Beveland naar Veere de aan het stuur staande mannen de macht over het schip kwyt raakten en dit teruggedreven werd de Zandkreek in. Eerst trachtte men te ankeren, maar dit lukte niet en te ongeveer 8 ure liep de boot op de schorren ongeveer drie kwar tier van Wolphaartsdijk aas de Zuid- Bevelandsche kust. Onze zegsman ver liet de boot te ongeveer 6 uur, Zondag morgen en wandelde naar Wolphaarts dijk. Bij het veer aldaar zit de van Middelburg komende boot op de steenen glooiing. Vooral deze laatste zal moeilyk vlot te brengen zyn. De alles verslindende golven, hebben weder aan 10 levens een einde gemaakt. Het Russische driemastschip „Oity of Benares, dat ongeladen was en komende van Queensterun en bestemd voor Sinds- fal,werd door den storm tegen den Westkapelschen dyk geworpen. Door een stortzee werden 13 der opvarenden over boord gegooid, waarvan slechts drie zich wisten te redden. De overige 10 leden der equipage werden door de Westkape- laars door het uitwerpen van ïynen aan wal gebracht, waarby zy echter vrij ern stig verwond, werden, en geneeskundige hulp noodig was, welke door dr. Cam- pert verleend werd. Het schip is beslist totaal verloren een loods, die Zondagmiddag de plaats des ODheils passeerde kon slechts een klein puntje van den mast meer ont waarden. Reeds meerdere ïyken spoelden aan. Viissingen. Ook hier hebben vele schoorsteenen en daken het moeten ont gelden. Het verwondert echter velen, dat de brokstukken die nog van de muren der afgebrande St. Jacobskerk overeind stonden, niet zyn omgewaaid. Viissingen. Het Duitsche stoomschip Slavenizitz is uit zee terug gekeerd met aanzieniyke dekschade. Krabbendyke. Met het oog op den zeer zwakken toestand van den stroo- dorpepolder worden op last ran de auto riteiten de wachtposten N# 23 en 24 bewaakt om by een mogeiyken doorbraak de spoorbaan, direct door het inleggen der schotbalken te beveiligen alsook den Oost en Reigerbergschenpolder. 's Heer. Hendrikskiaderen. Tijdens het noodweer dat Zaterdag tot laat in den nacht woedde werden de telefoon- ïynen op vele plaatsen afgebroken; pan nen en schoorsteenen werden van de daken geslingerd en vele boomen werden ontworteld. Voor de veiligheid was het noodig dat den geheelea nacht gewerkt werd om neervallende boomen weg te ruimen. De omnibus Goes-Wolphaarsaykscheveer moest in den Oranjeboom afspannen. Aan de vruchtboomen werd groote-echade toegebracht. Wissonkerke. De storm heeft hier gisteren ook nog al huis gehouden. Vele schuren en daken van huizen hebben schade bekomen, zeer vele boomen lig gen langs wegen en weiden afgeknakt, 3 gerijtjes van naar huis ïydeude boe ren zyn omgewaaid en zeer beschadigd, doch zonder persooniyke ongelukken, 'n paar koebeesten in de weiden zyn door omvallende boomen enz. doodeiyk ge troffen, de nieuwe torens op de kerken te Gejrsdijk en *e Kamperland zyn er af- gewaaid-en de telegraafdraden naar Kam perland door omgewaaide boomen afge sprongen. De zeedyken zyn er nog al goed afgekomen. Alleen aan Thoorn en Anna Friso ontstond eenige schade. De materialen en het dagverbiy'f voor het zinkwerk aan den Willempolder waren door den vloed weggespoeld. Aan den Mariapolder spoelde een baken ton ge merkt „Z Steenbankc aan. Krabbendyke. Zaterdag tegen den avond \erhief zich de storm tot een orkaan, zoo hevig, als by menschenheu- genis niet voorkwam. Tegen half acht zóu er hoog water zyn en dat na het vallen van den avond en by donkere maan. Gelukkig steeg het water niet tot zulk een onrustbarende hoogte als in Maart 1906. Ware dat het geval geweest, Krab ben dij fee zou geheel onder water geko men zyn. De voortgezweepte golven beukten de dyken, en toen de wind by verdubbelde kracht naar het Noorden draaide, stond het te vreezen, dat vooral de dijk van den Karelpolder, die wel tot op 't midden van het vorige jaar werd versterkt, maar een zwakke kiuin had, deze krachten niet zou kunnen weerstand bieden. Over de g°heele lengte werden dan ookgrootere of kleinere stukken afgeslagen. In het westeiyk deel werden zelfs een paar visschersscheepjes door de gaten heengeworpen in den polder. Het water staat er nu plm. 1/a M. hoog in (in 1906 stond er 2 M. water). Dit kon met een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1911 | | pagina 1