N1EÜWSEIAD VOOR ZEELAND No. 308. 1910. Vrijdag 3d September 24e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Ds LsMüer's leven en aM /ERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F= P. Dmj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN jsassssazs* ^-v F IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. I rijs per drie maanden franco p. p. 1,2& i nkele nummers 0;026, UITGAVE DER FIRMA EK VAN R. De opgtaf van den spoordienst bomt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 29 Sept. 1910. S Eeeds Voltaire zag onderscheid tus- schen „un jacobin ministre" en „un j ministre jacobin" dat wil zeggen tus- schen een staatsman voor- en dienzelf den staatsman nadat hij minister werd. In 't eerste geval weet hij precies hoe 't moetis voor radicale maatregelen, loopt zichzelf voorbij. Doch niet zoodra is hij op 't kussen of hij is zoo .con servatief' als de rest. Niet evenwel om dat hij dat zoo wil, maar omdat hij niet anders kan. En dan zijn zijne vrienden boos op hem, en vallen hem openlijk aan als den verrader van „hun" goede zaak. Iets dergelijks ondervinden alle wet houders, gedeputeerden, Kamerleden zelfs, en ministers wanneer zij eenmaal op 't kussen zijn, en te voren vooraan stonden in de actie voor verbeteringen. Nu weer en oer dit mr. Z. v. d. Bergh, de vrijzinnig democraat. Hij moet 'tle ven dan ook zoo moe zijn, dat hij als wethouder van Amsterdam wil aftreden, en niet wachten wil tot 't zijn beurt is. Zijn partijgenooten schijnen hem te verwijten dat hij de beginselen der vrij zinnig democratische partij niet goed toepast. Ook dat er geen samen-stemming is. Hij stemt zoo dikwijls anders dan zij. Nu weet men hoe de uiterste Linkscke pers hem vooral over dit laatste vaak lastig valt. Het is te begrijpen dat bij dergelijke bejegeningen iemand ten slotte het houtje in de boot gooit. Als hij erger nog niet zelf over boord springt. Maar dat zijn de gevolgen van al dat dingen naar de volksgunst, dat streven naar vooruitstrevendheid, dat wekken van verwachtingen die men, eenmaal zelf aan 't roer, toch niet verwezenlijken kan, dat opbieden tegen malkander, om toch maar (de roode) kleur te bekennen. Gedicht om van buiten geleerd te wor den door hen, die de letter R niet kunnen uitspreken. REGEN. Ruisch, reine regenruisch, roer ritse lende spranken, Besproei, verkwik, versterk haar dor ge worden korst; Rijs, Oostersch morgendauwverwarm der treurgen borst, Dringt, troeteldropjes, dringt door glins terende ranken. Stroom, zilvren regen stroom, verfrisch vermoeide kranken, 2 - FEUILLETON. Onder aangename en nuttige gesprek ken nadert men het stadje W. Op een maal staat het paard stil. Onze roerman wil voortrijden, doch de leeraar zegt: .Hier moet ik wezen". Men staat voor een gebouw, waar gevallen vrouwen en meis jes zich bevinden. De ouderling bemerkt dit, en maakt bedenkingdoch de leeraar gevoelt wel, dat dit de plaats is waar de Heere Zijn dienaar zendt. Reeds heeft hij, al is het nog vroeg in den morgen, aange scheld. De portier opent de deur, en vraagt wie er is en wat hij daar doen moet. Nadat dominé L. zich heeft bekend gemaakt, slaat de vrager vol verwondering de han den in elkander en spreekt: .Wel, wel, had ik nooit geloofd, dat God wonderen doet en het gebed verhoort, dan zou ik die nu onmogelijk kunnen loochenen". Hij laat den leeraar binnen, en vertelt, dat er eene vrouw op sterven ligt, en dat deze al enkele malen heeft gebeden om de komst kan dominé Ledeboerook, dat ze niet van sterven vöór ze dien leeraar heeft ge- Drink, kleurig roosje, drink, verzadig gragen dorst; Ranonkel, afrikaan, door droogte zwart bemorst, Wordt sierelijk verfraaid door reinigende dranken. Bruis, warme regen, bruis, roep gras, roep akkergraan Pronk, roemrijk druifgewas, stort rijl-e- lijker traan, Vervroolijk harten der verlangende aar delingen. Waar dorre droogte heerscht, waar regen wordt ontbeerd, Daar treurt groen lommer, daar wordt geurige groei verteerd. Ruisch, held're regen, ruisch, waar dartle lamm'ren springen. De Prins van Wales en zijn titel. Nadat koning Eduard I van Engeiand in het jaar 1282 het vroeger zelfstandige koninkrijk Wales veroverd had, vertoefde hij daar geruimen tijd en nam hij met zijne gemalin op het kasteel vau Carnar von zijn intrek. Hij stuitte echter op groote bezwaren bij zijne pogingen om de inwoners des lands volkomen te onder werpen, want de adel vreesde zijne aloude rechten en vrijheden te zullen verliezen, terwijl het volk een onoverwinnelijken afkeer van al het uitheemsche en nieuwe deed blijken. Door zijn verblijf te midden van het nieuw veroverde land hoopte de koning dezen weerzin te overwinnen. Toen hij bemerkte, welk een muitzieken invloed de aldaar wonende barden (nati onale zangers) op het volk oefenden, en dat niets den moed dezer overwonnenen zoozeer staande hield als hunne nationale poëzie, gaf hij bevel, dat al de ongeluk kige barden in zijne oogen de hoofd schuldigen gedood moesten worden. Zij namen de vlucht naar het gebergte en de grotten, maar hunne vervolgers lieten hen ook daar niet met rust, en misschien is het zelfs geen hunner ge lukt, er lijf en leven af te brengen. Eerst nadat het volk op zoo gruwzame wijze van deze voornaamste steunpilaren zijner oppositie beroofd was geworden, onder wierp de adel van Wales zich aan den overwinnaar, en konden thans allerwegen de Engelsche wetten en bestuursmaat regelen ingevoerd worden. Eduard ont bood hierop al de edellieden naar Carnar von en beloofde hun dat hij een prins, die in het land geboren was en geen woord Engelsch spreken kon, als regent aan het volk zou geven. De adel, die niet anders dacht of Eduard wilde een uit hun midden tot koning of minstens tot onderkoning benoemen, juichte die belofte toe, waarna Eduard verklaarde, dat zijn eigen zoon, die weinige dagen te voren op het slot Carnarvon geboren sproken in het vast geloof dat God hem tot haar zenden zou. Zoo werd die bede kennelijk verhoord. De leeraar wordt nu in de kamer, waar de doodelijke kranke ligt, geleid, en is vol verwondering over de leiding der Goddelijke Voorzienigheid maar niet minder de kranke, toen zij den begeerden leeraar ontmoet. Ze verzamelt alle krachten samen om hem, die haar niet geheel onbekend is, met een blij, een hemelsch gelaat en vreugde in oog en hart te vertellen, wat haar op bet hart ligt, en dan te sterven. Vol verwondering en aanbidding zit daar de dienstknecht des Heeren te luisteren naar wat ze hem heeft mede te deelen voor haren dood. Tranen van blijdschap besproeien hare wangen, toen ze hem de blijde tijding verhaalde, dat hij voor haar het middel tot hare bekeering was geweest, onder de prediking des Woords. Maar ook ver zweeg ze niet, hoe ze daarna was afge weken en in de zonde was gevallen, zoo dat ze in wanhoop scheen gevallen. Doch, dat God haar in liefde had opgezocht en gade geslagen, en diep bewogen met haar Jot en hare smart, de genade had bewezen door ze als afgedwaalde en verdoolde was, en natuurlijk nog geen woord en dus ook geen woord Engelsch kon spreken, Prins van Wales zou zijn. En sedert dien tijd voert de oudste zoon der koningen van Engeland den titel van. Prins van Wales. GEMEENTERAAD. Middelburg. Gemeenteraad van Woens dag. Voorzitter de heer |burgemeester. Afwezig de heeren Sannes en Gratama. De voorzitter heet dhr Van An del welkom in de raadszaal, hij wenscht hem geluk met zijn aanvar kelijk herstel en spreekt de hoop uit dat dit herstel weldra volkomen zal zijn. (Applaus.) Ingekomen zijn verzoeken van W. Glerum, eervol ontslagen agent van politie 2e kl., om pensioen op grond van 12 jarigen dienst R. H. H. Siegers, Noordsingel R 66, om rooiing van een boom aan zijne wo ning; A. van Dorst om verlenging van erf pacht of aankoop van den grondjaan de Spuibrug F 29 firma van Beusden om een uithang bord te mogen plaatsen aan haar winkel Langedelft I 20; de Timmerlieden-vereeniging. „Door Vereeniging Verbetering" om bij even- tueele bestedingswerken der gemeente te bepalen dat 21 cent per uur wordt uit betaald en 25 °/o voor overwerk, 50 °/o voor nachtarbeid en 100 °/o voor Zondags- beid met adhaesie van de Prot Chr. Bouwvak organisatie van het bestuur der bewaarschool Bree om hooger subsidie Al deze stukken worden gesteld in handen van B. en W. Van J. I. van Wuijckhuizen, om eervol ontslag als directeur der burgeravond school en avondschool voor handswerk lieden. Dit wordt verleend, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dien sten. Op voorstel van B. en W. wordt de ge schorste ambtenaar van den burgerlijken stand, G. ter Meulen, ontslagen, en in zijn plaats benoemd de heer J. W. Schuurman, met wien was aanbevolen mr. H. Doornbos. Aan J. C. v. d. Harst J.Jzn. wordt te rugbetaald van te veel betaald schoolgeld 1908/9, f 12.50. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1911, wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 45767,86. De kohieren schoolgelden, scholen A, C, G en J, worden resp. vastgesteld op f 13,98 en f 43,33die der hondenbelasting op f76.50. Behandeld worden een aantal bezwaar schriften tegen de aanslagen inkomsten- op te zoeken, en vrede te geven na de ver zoening harer schuld. Nu kon ze weer juichen, al moest ze treuren over haar zondig afwijken en leven. Met Biskia kon ze betuigen: Gij hebt mijne ziele liefelijk omhelsd, dat zij in de groeve der vertering niet kwamewant Gij hebt al mijne zon den achter uwen rug geworpen." Jes. 38 17b. Nu gevoelde ze behoefte dit dien dierbaren leeraar voor haren dood nog te vertellen, om dan in vrede te ontslapen na de vervulling dier begeerte. Zij zegt„En nu, geliefde leeraarkan ik afscheid van u nemen we zien elkan der niet voor het laatsteenmaal zullen we samen den Heere danken en eeuwig loven voor de weldaad mij geschied, ook voo: de verhooring mijner laatste bede". Zij zweeg, en vroeg nu den diep bewogen dienaar des Heeren om met en voor haar te danken, eer zij zoo den hemel zou bin nengaan. Met ootmoéd en dankbaarheid bezield, stortte de dienaar des Heeren zijn hart voor den Heere uit in een heerlijk dank gebed. Dat was van den Heere geschied en het was wonderlijk in zijne oogen zijn geloofsvertrouwen was opnieuw ver van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent S- belasting. De heer v Dunne heeft het zijn aan dacht getrokken dat er zoo velen zijn die zich ambtshalve laten aanslaan, daar zij geen aangifte deden, zij echter die zonder bewijs een eindcijfer zetten, trachten B. en W. te misleiden. Mannen van ver schillende richting, en mannen die schreeuwen om een regelmatig belas tingstelsel. Spr. zou wenschen dat der gelijke mannen telken jare een klasse werdeD verhoogd dan zullen ze ten slotte wel gaan medewerken tot een goed be lastingstelsel. De voorzitter zegt dat B. en W. zullen overwegen of dit paardenmiddel toege pa;t moet worden. Op voorstel van B. en W wordt gunstig beschikt op een verzoek van R. A. Pupe- gaaij, tot verkrijgen van Duinwaterleiding aan zijn villa op het Noord Bolwerk. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot rooiing van een boom, staan de voor de woning van mevr. Littooij, Noordsingel no. 65. B. en W. stellen voor over te gaan tot comptabele regeling van een aantal ge meentelijke heffingen en tot vaststelling van invorderingsverordeningen van eeni- ge heffingen. Aangenomen. Op voorstel van B. en W. worden de eifpachten der firma I. de Broekert Co., Naamlooze Yennootschap voorheen Aberts Co., en H. J. Kruyder, firma de Jager, verlengd. Aan P. de Pagter en A. de Zeeuw worden verkocht eenige stukken grond, welke tegen hunne eigendommen aan komen voor fl.68 per vierkanten Meter groot 1 A. 16 cA. Voorstel om aan de Coöperatieve Ver eeniging Stoomzuivelfabriek Walcheren» in erfpacht uit te geven een stuk grond aan de Loskade, zoo groot als zal noodig blijken, tegen 17 cent per vierkante M. De heer de Veer wijst er op, dat de commissie van financiën adviseert, dat adressanten binnen 6 maanden moeten verklaren of zij het contract aangaan. Hij wenscht dit te handhaven. De voorzitter zegt, dat hun binnen 6 maanden het contract wordt voorgelegd ter teekening, dan moeten zij beslissen, daarbij komt dat adressanten zelf den prijs hebben bepaald. De heer de Veer gelooft dat er geen enkel bezwaar tegen is om dit in de bepaling op te nemen, ze willen alleen de verzeke ring hebben, dat ze grond zullen krijgen. Er is nog niets zeker voor de fabriek. De heeren Heijse en den Bouwmeester zijn het eens met den heer de Veer, es moet een vaste termijn gesteld worden. Het voorstel de Veer wordt aangeno men met 14 tegen 1 stem die van den heer de Rijcke. sterkt, zqn hart verruimd, verkwikt, ver troost, verblijd. Nu zag hij het raadsel achtige van dezen onvergetelijken nacht en morgen opgelost, wat hem te meer en opnieuw aan zijnen getrouwen Zender verbond, die het eenvoudig gebed der vrouw zoo wonderbaar had verhoord. Roerend blijmoedig nam men afscheid van elkanderde vrouw was sprakeloos van blijde vreugde in haren Verlosser; hare begeerte was vervuld, en bereid was ze om de aarde te verlaten en in te gaan in des Konings paleisNa het afscheid nemen, werd de leeraar door den portier uitgeleid, maar nog voor de eerste het ge bouw verliet, was de vrouw reeds inge gaan in de eeuwige ruste, die overblijft voor het volk, dat God vreest We kunnen begrijpen, dat voor leeraar en ouderling de terugreis aangenaam en verblijdend was; hoe begeerig de laatste luisterde, toen zijn medereiziger hem alles mededeelde, wat hij vernomen had van de nu zalige vrouw. Ze reisden samen hunnen weg als eenmaal de Moor sche kamerling met blijdschap. In het leven van dit tweetal hartevrienden bleef het voorgevallene in dankbare herinne- B. en W. stellen voor om aan mejuff. A. J. van Konijnenburg, onderwijzeres aan de school Haringplaats eene persoon lijke toelage te verleenen van f200 per jaar. De meerderheid der-financieele com missie is hiertegen. De heer van Dunné zal voor het voor stel van B. en W. stemmen op grond van billijkheid, eveneens de heer Snouck- Hurgronje. De heer Fruin is er tegen terug te komen op een besluit van 8 Juni, er zijn geen nieuwe gezichtspunten geko men. Er zijn voor adressante geen les uren bij gekomen, derhalve zijn er geen termen voor verhooging. Zij doet even veel werk als de andere dames waarom moet zij meer hebben. De heer Verhage zegt dat zij vakon derwijs geeft en tweebakken te doceeren heeft; zij is geen klasse-onderwijzeres. De voorzitter verdedigt het voorstel van B en W. Van mej. v. Konijnenburg wordt meer geëischt dan van de andere onderwijzeressen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 10 tegen 5 stemmen, die der heeren v. Andel, Fruin, de Rijcke, de Veer en Ermerins. Voorstel van B. en W. tot regeling van den besmettingsdienst. De heer Fruin vraagt aanhoudiDg tot dat de wijzigingswet der besmettelijke ziekte in werking zal zijn getreden. De Voor zitter zegt dat de besmettingsdienst hier niet in orde is, ook volgens de hoofd- autoriteiten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 6 stemmen die der hh. Fruin, Spienger, v. Teylingen, de Rijcke, den Bouwmeester en de Veer. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot het aanleggen van een bouw- verbod op diverse perceelen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot verleenen van een hoogere subsidie, en het geven van eene geld- leening aan de Ambachtschool. B. en W. wenschen 't subsidie te verhoogen met f500 en dit te brengen op f6000 en geen gelden te leenen. De heer v. Dunne zal stemmen voor het voorstel van B. en W. Spr. zou het bestuur der Ambachtsschool in over weging geven wat fatsoenlijker brieven te schrijven. De heer v. Teylingen vraagt aanhou ding tot eene volgende vergadering. De heer Sprenger wenscht de zaak te splitsen. Eerst de geldleening en dan de subsidie. De heer v. Teylingen wil in de Handelingen opnemen de briefwisseling tusschen het bestuur der Ambachsschool en B. en W.het publiek heeft er recht op. De Voorzitter is er niet tegen ze als- ring en onvergetelijk voor beiden die nacht en morgenstond. In hunne harten was een psalmtoon Heilig zijn, o God I Uw wegen Niemand spreek' Uw hoogheid tegen I Wie, wie is «en Qod als Gij, Groot van macht en heerschappij Wat Ledeboer als herder bij velen zoo geliefd maakte, was, dat hij zoo bemoe digend voor de kleinen in t geloof kon wezen. De kleinste kiempjes van genade wist hij te onderscheiden en tot de kleinen wist hij af te dalen. Hij was een trouwe en goede herder. Soms was hij te be vreesd. Hij had zeer veel crediet voor mensehen, die hij begenadigd achtte. Indien deze een andere meening waren toegedaan dan hij, zag hij er tegen op om van hen te verschillen en gaf hij soms iets toe, zonder dat dit zijn eigen gevoelen was. Ook liet hij zich wel eens door dezulken tegen andere menschen opzetten. Hij was zeer lichtgeloovig voor wat vrome praters hem kwamen aan brengen. In zulke gevallen werd hij ge leid, in plaats dat hij zelf leiddedoch ook dit was eeD zeer verklaarbaar gevolg van zijn subjectivisme.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1