Soitenlandseé Overzicht Üfrküieiiws Land-, Tuinbouw ens. AJf 2000 is f 90.000 39.93 HA. staatsgron- den 2e kl. a f1500 is f59.195; 92 BA staatsgronden 3e kl. f 800 is f 73.600 28.76 HA. staatsgroaden 4e kl. f300 is f8628; 0,22 HA staatsgronden (dljks- berm a f500 is f 1102.25 HA. wegen waterleiding, nihiltotaal f300.233. Wat het onderhoud van de wegen be treft, geeft de commissie in overweging den weg over den te leggen dijk te doen onderhouden door het Rijk, terwijl naar hare meening het wenschelijk zou zijn dat 't onderhoud van de te maken wegen over de dijken van den Volcker-,den Bath en Reigersbergschenpolder komt voor rekening van de provincie Zeeland. Waar de aanleg van den door de com missie beoogden weg is een werk van groot algemeen belang en waar die weg kan verkregen worden door het maken van een polder die voor het Rijk een be langrijke winst zal afwerpen, meent zij met gepaste vrijmoedigheid er bij de mi nisters op te mogen aandringen het daar heen te willen leiden, dat de verbindings weg Noord-BrabantZeeland zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Het behoeft toch geen betoog,dat in een tijd, waarin meer dan ooit de behoefte aan goede verkeerswegen wordt gevoeld, het zeer ongewenscht is, dat het voornaamste gedeelte van de provincie Zeeland uitge sloten is van het verkeer met het overige gedeelte van Nederland per flets en per automobiel. Bij de memorie voegt de commissie een tal van adhesie-betuigingen, waarvan die van de stoomvaart-maatschappij Zeeland zeker het meest de aandacht verdient,om dat deze ook betrekking heeft op 't inter nationaal verkeer en omdat daaruit blijkt dat een verbindingsweg tusschen Noord- Brabant en Zeeland ook van invloed is op 't verkeer met Engeland en Amerika. M.C. 26 Sepr. 1910. Laffe neutraliteit. Alkmaar viert ieder jaar op 8 October het feest zijner overwinning van 1573. Iedereen weet dat de Spanjaarden na de verovering en uitmoording van Mechelen, Zutfen, Naarden en Haar lem door de Toledo's en Romero's het hoofd stootten voor Alkmaar, welk feit in metaal en gevleugeld woord ver eeuwigd, een der schoonste bladzijden vormtin onze V aderlandscheöeschiedenis Nu ontvingen de hoofden van openbare scholen een verzoek vandeFeest-Vereeni- ging om voor eei op 8 Oct. a. s. te houden kinderoptocht, op school de volksliederen en een paar liederen op A lkmaars ontzet met de kinderen in te studeeren. De hoofden hebben echter gezamenlijk dit verzoek afgewezen, met 't oog op de Katholieke kinderen. Indien er echter, zoo beloofden zij, ouderwijzers waren die buiten de schooluren die versjes wilden instudeeren, dan zouden zij de school lokalen daarvoor afstaan. Deze heeren zijn öf voorstanders van absolute neutraliteit 6f verlegen om een plasdankje van sociaal-democraten en wbond "s-onderwij zers. Indien dit laatste, dan hebben zij 't bedankje al beet. Immers „De Bode" schrijft„Bravo heeren, dat is een flinker standpunt dan waarop ge stondt toen ge in 't begin van dit jaar in moties 't Bonds- standpunt luide afkeurdet." „Het Volk* zorgde natuurlijk voorde verbreiding. En nu zullen een paar vrij zinnige bladen, stille aanbidders van »Het Volk", wel volgen. „De Bode" heeft gelijk met dezen om mekeer als een triomf van „het Bonds- standpunt" te boeken. Maar erger dan laf is de neutraliteit van deze heeren, die zich verschuilen achter Katholieke kin deren, terwy'l toch een ieder weet dat in 1573 ook de Katholieken door de Span jolen niet zijn gespaard, ja wat mier zegt negen tienden der bevolking van Nederland toen nog Katholiek was. Italië. De Simplon over, moest hier eigen lijk boven staan want de Peruaan Cha vez heeft Vrijdag het roekeloos (of stout moedige) waagstuk bestaan met zijn ae- roplaan den Simplon over te vliegen. Een stuk nog door niemand voor hem bestaan, schoon beproefd, en ook dit jaar door niemand meer na te doe». Weymann, de laatst overgeblevene der voor de vliegweek te Milaan geenga- geerde vliegmannen, heeft nog een ver- geefsche poging gedaan, en is op 1180 M. gekomen doch daarna geland en heeft zijn vliegtuig laten inpakken. De Simplon is een berg in de Penni- nische Alpen tusschen 't Zwitserse he kanton Wallis en het Italiaansche ge west Piëmont Ten zuidoosten van den Sint Gothard gelegen, verheft hij zich 3iOO meter boven de zee. Door een Al penpas werd reeds sedert on heuglijken tijd de gemeenschap tusschen beide landen onderhouden. Reeds 117 j. voor onze Chr. jaartelling trok er een Ro- meinsch leger over den Simplon. Aan den voet van de noordzijde ligt de stad Brieg (Zwitserland) en aan den voet dei- zuidzijde Domo d' Ossola (Italië), welke plaatsen veertien uren van elkander liggen. In 't begin der negentiende eeuw is een rijweg gemaakt over den Sim plon tusschen laatstgenoemde plaats en Gils, aan den linkeroever van de Rhöne. Ook loopt er een spoorwegtunnel dooi den Simplon. Wanneer men nu nagaat dat aan den rijweg over den Simplon vijf jaren ruim is gewerkt, en de tocht in veertien uren wordt afgelegd, dan kan men niet an ders dan den kunstenaar bewonderen, die tot een hoogte van 3000 meter op gevlogen, in precies vijftig minuten den tocht van Brieg tot Domodossola wist te volbrengen. Doch bij dit alles, de mensch mag veel vermogen, almachtig is hij niet. Dit ondervond ook deze vlieger. Bij het lrnden raakte op tien meter hoogte zijn machine onklaar. Chavez viel er uit, en brak het linkerdijbeen benevens beide voeten, terwijl hij aan de heup gekneusd werd. De oorzaak van het ongeluk moet volgens ooggetuigen hierin gezocht wor den. Te Domodossola, waar hij volgens het voorschrift op een bepaalde plaats moest landen, schoot hij het doel voor bij en zag zijne vergissing zoo laat in, dat hij zijn vliegtuig met een overijlde beweging moest doen zwenken. Het sloeg over den kop en plofte, met den vlieger eronder, op den grond. Yan het vliegtuig braken de vleugels. Het is ver nield. Chavez' vrienden liepen schreiende naar de plaats van het ongeluk. Zij vonden Chavez bewusteloos. Na enkele minuten begon hij zich te verroeren en mompelde onverstaanbare woorden. Een vroeg hem wat. Chavez kon niet meer zeggen dan: i til, stil, het is ijselijk. De man moet op zyn tocht iets vreeselijks ondervonden hebben, want hij antwoord de ten slotte O, mijne vrienden, ik heb moed gehad, maar het was werkelijk ontzettend Toen viel hij weer uitgeput neer, ter wijl er een golfje bloed uit zijn mond kwam. Op Simplon Kulm heeft men gezien, hoe hij in rechte, zekere vlucht over de pashoogte vloog en het gebrom van den motor gehoord, dat in de wolken weg stierf. In Brig is hij bliksemsnel in de hoogte gegaan. Reeds na 8 minuten had hij een hoogte van 2000 M. bereikt. Het is belangwekkend om te zien hoe snel de luchtvaart zich ontwikkelt. Nog geen drie jaar terug waren er slechts vier luchtvaardersde gebroeders Wright, Farman en Santos Dumont. Fn nu be draagt het aantal luchtvliegers al 500. Duitschland. Wanneer men de balans opmaakt van de uitkomsten van het socialisten-con gres, dan komt men tot de slotsom dat de sociaal-democratische partij er niet in geslaagd is hare eenheid naar buiten te bewaren. Zelfs Bebel, de kranige staatsman, expres er voor uit Berlijn naar Maagdenburg overgekomen, heeft het dreigende onweer niet kunnen be zweren. Zijn rede ademde zuiver vergevings gezindheid, doch de radicalen, de prin- cipieelen, de eerlijksten hadden genoeg van het revisionistisch gedraai en riepen het nee plus ultra den dolenden Baden- sche broeders toe, schoon zij 't deden in een niets zeggende motie welke de zaak niet voor goed afdeed, doch haar bij iedere nieuwe partij vergadering op nieuw aan de orde zal doen komen. Trouwens zoo hebben bij nader inzien de veroordeelden zeiven het ook begrepen. Na aanneming der motie hadden zij de zaal verlaten doch zij kwamen alte- gaar den volgenden morgen reeds weer terug, alsof er niets gebeurd ware. Ge volg van dezen terugkeer zal wel een herstel van den, zij 't ook uitwendigen, vrede wezen. Want de sociaaldemocraten gelijk over al elders hebben „d'r eigen" in 't oog, omdat zij zich de party van den verdruk ten arbeider wanen. En nu zijn in den laatsten tijd hunne papieren bij de stem bus weer wat gerezen. Om nu dien in vloed niet spoedig weer te verspelen, zal wel op een kunstje gezonnen zijn ten einde de wijsgaerige revisionisten en de meer oppervlakkige radicalen voorloopig althans bijeen te houden. De helden, of liever de heldinnen, die de meest radicale strijdmiddelen verde digen, o.a. Rosa Luxemburg en Klara Zetkin, die onder meer algemeene werk staking en teruggaaf van Elzas Lotha ringen „voorstelden", werden heftig be streden. Hetgeen echter niet belette dat de motie van eerstgenoemde werd aan genomen, waarin uitgesproken werd dat tot de middelen die in den[strijd om het kiesrecht kunnen aangewend worden, ook behoo.'t de politieke algemeene sta king. En de moraal voor wie buiten staan is opnieuw, in Duitschland,als overal elders, dat nergens de hoogmoed zoo naar voren komt als in de soc.-dem. partij die zich tcoit met het kleed der gelijkheid. Lang zal echter de Duitscher zich niet bij al deze party geschillen ophouden. Er is weer al iets anders aan de lucht, het welk hem meer belang inboezemt. Het is de quaestie der spionnage. Dezer dagen toch werd te Emden de Engelschman Trench gearresteerd wijl men hem voor een spion hield. En inderdaad de politie heeft zeer juist gezien. In de kamer van het hotel waar de man zijn intrek ge nomen had, heeft men bij 't schoonmaken gevonden een doos met bliksemlichtpa tronen, drie dagboeken, twintig fotogra fieën en plattegronden van vestingwerken en kaarten van kustbatteryen te Kiel, Wilhelmshaven, aan het Noord Oostzee kanaal, te Kuxhaven, op Helgoland, Wan geroog, Borkum en aan den mond van de Eems met aanteekeningen betreffende de betonning van het vaarwater. De pa pieren zaten in de sloop om de matras. Als tegenhanger van deze ontdekking diene 't bericht dat ook in Engeland op 't oogenblik twee Duitschers gevangen zitten, wegens spionnage. Perzië. Bet Perzische Parlement heeft Nasr- el-Moelk, die zich op het opgenblik in Europa bevindt, tot regent gekozen. Rij is een der bekendste Perzische staatslie den. Hij heeft met Lord Curzon en Sir Edward Grey te Oxford gestudeerd en heeft veel gereisd. Hy is herhaaldelijk mmister, ook kabinetsleider geweest en had wegens zijn onkreukbare eerlijkheid en zijn takt de sympathie van alle ge zantschappen. In Pecember 1907 liet de vroegere Sjah hem gevangen zetten om hem als aanhanger van de parlements- partij te laten veroordeelen. De Engelsche gezant wist hem echter te bevrijden en naar Europa te doen ontkomen. Toen de Sjah hem in 1909 telegrafisch verzocht minister van financiën te worden, oor deelde hij het nog maar beter te blijven waar hij was. UIT TE PHOVIN' JE Gapinge. Zaterdag hield de Schietver eeniging „Prins Hendrik" alhier hare gewonejaarlijksche huishoudelijke schiet wedstrijd. De uitslag was als volgt. Personeel Geweer. Ie P. de Bue 56 p. 1. s. 11, 2e J. Suurmond 56 p. 10, 3e G. Wisse 55 p. 10, 4e P. v. Molenbroek 55 p. 9, Ee S. J. Versluijs 54 p., 6e W. Keste loo 54 p., by loting, 7 e B. Wattel 54 p. 9, 8e K. de Nood 54 p. 8, 9e A. Westdorp 53 p. 9, 10e C. v. Maldegem 53 p. 8,11e C. Vos 52 p. 9, 12e A. v. Maldegem 52 p. 8, 13e P. Wisse 5i p., 14e M. Dingemanse 50 p. 8, 15e J. Versluys 50 p. 7, He J. Vos 49 p., 17e J. v. Maldegem 48 p., 18e J. Verhage 47 p. 10, 19e P. Delbeke 47 p. 9, 20e A. Mesu 47 p. 6, 21e W. A.Vos 46 p., 22e A. Dingemanse 45 p. 7, 23e J. Francke 45 p. 6, 24e L. Wisse 41 p., 25e J. C. Sturm 37 p., 26e J. v. Slooten 83 p. 27e M. de Keijzer 82 p., 28e P. Dingemanse 29e Chr. Verhage. Geluksbaan. Ie pr. P. v. Molenbroek 57 p. 2e J. Francke 55 p. 8e C. v. Malde gem 65 p., bij lotiDg, 4e M. Dingemanse 53 p. 1. s. 9,5e Av. Maldegem 53 p. 1. s. 8, 6e P. de Bue 52 p., 7e K. de Nood 52 p., by loting. Personeele Buks. Ie prijs P. v. Molen broek 94 p. 2e H. Wattel 92 p. l.s. 17,3e J. Verhage 92 p. 16, 4e J. v. Slooten 89 p. 16, 5e K. de Nood 89 p. 16 16, 6e J. C. Sturm 89 p. 12, 7e J. v. Maldegem 88 p. 8e A. Westdorp 87 p. 9e J. Versluis 85 p. 10e P. de Bue 84 p. He Joh. Vos 83 p. 15, 12e J. Francke 83 p. 13, l BeW. Kesteloo 82 p. 15, 14e G Wisse 82 p. 12,15e A. Dinge manse 81 p. 16e L Wisse 77 p. 13,17e A. Mesu 77 p. 13-13, 18e P. Wisse 75 p. 13, 19e W. A. Vos 75 p. 0, 20e A. v. Maldegem 73 p. 17,21e M. de Keijzer 73 p. 1?, 22e M. Dingemanse, 23e S. J. Versluijs, 24e C. v. Maldegem, 25e C. Vos, 26e P. Delbeke, 27e J. Suurmond, 28e P. Dingemanse, 29e C. Verhage. Personeel Cylinder. Ie prijs B. Wattel 59 p. 2e J. Francke 56 p 3e J. v. Maldegem 55 p. 4e P. Wisse 55 p. (by loting) 5e L. Wisse 55 p. 6e Joh. Vos 54 p. 7e P. v. Mo lenbroek 53 p. 8e W. Kesteloo 51 p. l.s. 10- 9, 9e A. Westdorp 51 p. 10-10-9, 10e J. Verhage 51 p. 9 9, lie W. A. Vos 51 p. 10- 8, 12e C. v. Maldegem 51 p. 9 8,13e K. de Nood 50 p. 9, 14e J. C. Sturm 50 p. 15e J. Versluijs 50 p. )bij loting) 16eP.de Bue 50 p. 17e S. J. Versluis 49 p. 18e J. v. Sloo ten 48 p. 19e A. Mesu 46 p. 20e A. Dinge manse 45 p. 21e G. Wisse 44 p. 22e M. de Keijzer 42 p. 23e M. Dingemanse 40 p 24e A. v. Maldegem 40 p. (bij loting) 25 p. C. Vos 38 p. 26e P. Delbeke, 27e J. Suur mond, 28e P. Dingemanse, 29e Chr Verhage. Vrije Baan Geweer. Ie prijs Joh. Vos 36—34 p. 2e pr. P. Delbeke 36, 3e pr. W. Kesteloo 35—55, 4e pr. J. Verhage 35, 5e pr. B. Wattel 4 m-34. 69 pr. A. Westdorp 34 2 m 93 3 m 32, 7e pr. P. de Büe 34 2 m. 33 2 m. 32, 8e pr. P. v. Molenbroek 34 lm. 33 2 m. 32, 9e pr. K. de Nood 34 33—32,10e pr. C. Vos. 34 p. Vrije Baan Buks. Ie pr. B. Wattel 97 p. 2e pr, W. Kesteloo 94, 3e pr. Joh. Vos 2 m. 93, 4e pr. A. Mesu 1 m. 93, A. West dorp 92—91, 6e pr. J. Verhage 92—89, 7e pr. P. de Büe 92, 8e pr. A. Dinge manse 3 *1. 91, 9e pr. P. van Molenbroek 9189, l°e pr. M. Dingemanse 91 p. Vrye Baan Cylinder. Ie pr. B. Wattel 2 m. 57 p, 2e J. v. Maldegem 1 m. 57, 3e pr. Job. Vos 56, 4e pr. W. Kesteloo 55 4 m. 54, 5e P. van Molenbroek 55 54, 6e pr. A. v. Maldegem 55, 7e pr. G. Wisse 54, 8e pr. M. Dingemanse 53, 9e pr. A. Dingemanse 2 m. 52, 10 pr. P. de Büë 52. Een zilveren eerekruis voor de meeste personeele rozen won B. Wattel met 7 rozen. Een zilveren medaille voor de drie hoogste personeele series samengeteld won P. Molenbroek met 202 punten, Een bronzen medaille voor de drie hoog ste series op de vrije banen won Joh. Vos met 185 punten. By de directe belastingen zijn verplaatst de kommiezen 2e klasse W. A. Ossewaarde van Kaatsheuvel naar Tilburg; en A. J. Bek van Berglijk naar Hillegersberg, resp. met 1 Oct. en 1 Nov. Benoemd met ?6 Sept. tot hulp telefoniste te Middelburg, mej. A. M. Jasperse (0. v.) Bij kon. besluit is W. E. Couinou te Wilsum met ingang van 1 October benoemd tot opzichter van den rijks waterstaat 4e klasse. Krabboiulyke. Terwijl de knecht van den Landbouwer Wouterse aan het ploe gen was ging de stuitreep los deze wil lende vastmaken stond hij tusschen de ploeg en de paarden die op hetzelfde moment op hol gingen en een eind verder bij de z. g. piernian tot staan werden gebracht. Een der paarden rolde er zelfs in zoodat het nog eenige kwet suren opliep. Hoe de knecht er tusschen uitgekomen is blijft nog een raadsel deze is ook licht gewond doch het is en blijft een wonder dat de man niet dood is. De knecht heeft nog al pijn maar moet op last van den dokter in beweging blijven doch kan zonder stokje zeer moeielijk loopen. Tot adspirant landmeter bij het kadaster is benoemd W. Suurmond te 'tZand, gemeente Koudekerke. Er worden pogingen aangewend tot oprichting eener boterfabriek voor 's Gravenpolder en omliggende gemeen ten. Men rekent op plm. 3C0 koeien om mee te beginnen en wenscht dan voor loopig handkracht te benuttigen. M.C. De nagenoemde telegraafkantoren van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen met ingang van 1 October op Zon- en feestdagen geopend zyn als volgt Middelburg 8 9, 1—2, 7—8 Kruiningen 7 -8, 12, 7-8; Arnemuiden 79, 10.30—1130, 4-5. Tevens wordt bekend gemaakt, dat te Grijpskerke een hulptelegraaf en hulp telefoonkantoor voor het algemeen ver keer zal worden opengesteld. De diensturen zijn geregeld al volgt: op werkdagen: 9—10, 12-1, 6 7 op Zondagen geen dienst; op feestdagen 8-9 v.m. Middelburg. Laatste Muziekuitvoe ring op Vr|dag 30 Sept. 1910 des avonds ten 71/s uur op het Molenwater. Door den Commissaris der Konin gin is aan den heer G. P. Ittman, arts te Axel, eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie, zetel Neuzen. 's Heer Hendrikskinderen. Ten nadeele van den landbouwer M. R. werd een melkschaap zoo door een vreemden hond gebeten, dat het aan de gevolgen daarvan gestorven is. Goes. Wy vestigen er de aandacht op dat deze week de groote klok een paar dagen moet stilstaan wegens noodzake lijke reparatie, aan het uurwerk. Ook ver nemen wij dat het klokkenspel dezer da gen door de heeren J. Morks en J. Kooi man is nagezien en dat een der bellen is afgekeurd. Middelburg. Tot leden van den militie raad voor 1911 zijn benoemd de heeren J. H. C. Heijse, mr. P. Dieleman, Jhr. P. J. Boogaert, F. J. Sprenger. J. C. Umland en J. Mullié. Heiukenszaud. Bij den arbeider C. Huizen alhier is een varken gestorven aan de vlekziekte. Het varken was niet geënt. En bij den landbouwer B. van Damme is een koe, die eenige dagen geleden een kalf had afgelegd, dood in de weide gevonden, tiet kadaver is onder politietoezicht begraven. lleinkenszand. Gisteren liep een 3jarig zoontje van den landbouwer J. Rijk op het erf te spelen, en kreeg van een dei- grazende paarden een klap tegen het heofd. Het kind werd bewusteloos naar binnen gedragen. Heelkundige hulp werd verleend door arts Hoorweg alhier. De toestand is beden bevredigend. Borssele. Zaterdag 24 September is voor den postbode J. J. van den Berge en zijn echtgenoote een onvergetelijke dag geweest. Het echtpaar vierde hun zilveren bruiloft. Heel de gemeente vierde in ge dachten dien dag met hem. Hoe kan het ook anders. Immers, iemand die overal behulpzaam is waar hij maar hulp kan bieden en bij de muziek- en zangver eeniging, zooals altijd, blijkt een onmis baar persoon is, moet toch de harten van alle burgers wel winnen. Aan feli citaties ontbrak bet hem dien dag niet. Des avonds bracht de muziekvereeniging den geachten jubilaris een serenade. Het was den voorzitter der vereeniging een aangename taak een zijner medebe stuursleden (J. J. v. d. Berge is secretaris der Vereeniging) hartelijk geluk te wen- scheu met zijn 25-jarige bruiloft. Namens de muzikanten bood hij hem een mooi cadeau aan. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris waarna hij de muzikanten verzocht binnen te komen. Moge het den geachten ingezetenen v. d. Berge en echt genoote nog vele jaren welgaan. Vlissingeii. Op de Noordzee heeft eene aanvaring plaets gehad tusschen het Eneelsche stoomschip „Tripoli" en het Fransch viermastschip „Loire". Beide schepen bekwamen averij en de „Tripoli" moest naar Antwerpen terugkeeren om daar gerepareerd te worden. GARNIZOENEN. In het vervolg zullen de sergeanten en wachtmeesters die niet aangesteld zijn tot sergeant le klasse, geen toestemming kunnen verkrijgen tot het aangaan van een huwelijkuitgezonderd die van de compagnie hospitaal soldaten, de com pagnie administratie troepen, de sergean ten-tamboer en -hoornblazer. Als over gangsmaatregel is bepaald, dat militairen die" thans ongehuwd zijn en volgens de tot dusver geldende bepalingen aanspiaak hadden op vergunning tot het aangaan van <»en huwelijk, en zy die die aanspraak zouden hebben verkregen vóór 24 Augus tus 1911 die aanspraak zullen behouden of verkrijgen tot genoemden datum. Met ingang van 1 October is de sergeant Marits van het 3e bataljon 3e reg. infanterie bevorderd tot sergeant 1 e klasse. Op 1 October a. s. worden te Breda gedetacheerd tot het volgen van het on derwijs aan den cursus aldaar de sergean ten Heijs, Couwenberg, de Vos, Blok en Minderhout van het 3e reg. infanterie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlaardingen (2e maal), C. A. Lingbeek te Spijk; te Ameiae, P. Kruijt, cand. te Hekendorp. Aangenomen naar Assen door A. J. Werner te Noord-Schermernaar Lan- gezwaag door J. M. Natzijl te Berkhout. Bedankt voor Krommeniedijk door H. Bax te Hippolitushoef. üostburg Ds A. Scholte, predikant al hier, heeft gister, na 40-jarige evangelie bediening afscheid van zijn gemeente genomen. Hjj sprak naar aanleiding van 2 Corinthe 13 11. De gemeente zong den predikant toe Psalm 1214. "Dinsdag 4 Oct. a.s. hoopt ds S. H. Buytendijk, emeritus predikant te IJssel- stein, den 90 jarigen leeftijd te bereiken. Ds Buytendijk werd den 7den Nov. 1858 te Veen als predikant bij de Ned. Herv. Gem. ingezegend, stond daarna te Beekbergen, verder te Harderwijk, Ee bij Dokkum, Kralingen, Amerongen en verwisselde in 1881 deze laatste plaats met IJsselstein, waar hy 17 jaar later emeritus werd. Hij is de stichter der Vereeniging Christelijk Nationaal Zendingsfeest. Van 1873 tot 1889 was ds B. redacteur van het Wage- ningsch Weekblad. Geref. Kerken. Beroepen te Meliskerke, K. Veen te Oostkurg. Bedankt voor Baarland door E. Schouten te Bolnes; voorWitmarsum doorTj. Petersen te Winsumvoor De Wilp door G. Groot Nibbeling te Haulerwyk. - De kerkeraad van Rotterdam zal aan den burgemeester verzoeken in 't vervolg geen toestemming te verleenen tot het houden van optochten en betoogingen op Zondag, waardoor de Zondagsrust inter- mate gestoord wordt, en velen by het aan- en uitgaan der godsdienstoefeningen hin der hebben. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dirksland door H. Kievit te Aagtekerke. De Unie collecte bracht te Goes op f206,99. Zonder de nagiften is dit bedrag f 27,81 hooger dan verleden jaar. Politiediploma. Op het examen te Utrecht werd het gewoon diploma toege kend aan O. Huiszoon te Krabbendijke en het diploma met aanteekening aan L. M. Wisse te Kattendyke, C. Bosloper te Bloeinendaal en J.v.Slooten te Vlissingen. Op 45-jarigen leeftijd is overleden de heer G. van Noort, in leven hoofd der Chr. school te Oostzaan. Heden vergaderde de afdeeling Mid delburg van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzittersschap van Jhr. P. J. Boogaard. Medegedeeld wordt dat de heer Kraamer op verzoek van het dagelij ksch bestuur derZ. L. M. heeft bijgewoond eene vergadering op 17 September j 1. ter bespreking van plannen voor de te houden tentoonstelling in 1911. Deze tentoonstelling, waarmede dan de afdeelingstentoonstelling vervalt, zal omvatten zoowel landbouw als we tenschap en zal ongeveer 4 dagen duren, nu vraagt het bestuur om de afdeelings tentoonstelling te doen vervallen en mede te werken aan de Provinciale ten toonstelling. De heer Kraamer deelt mede wat hij heeft gedaan omtrent deze tentoonstel ling als afgevaardigde naar het Hoofd bestuur. Van alle zijden is steun toegezegd, er zal nog gevraagd worden van Provincie en gemeente. De ooftbouw kan ook goed tot zijn recht komen op deze tentoon stelling. Zeeland is een akkerbouw pro vincie, waardoor een goede reclame kan gemaakt worden, en wellicht den uit voer ten goede kan komen zegt de heer Zwagerman. De heer v. d. Woestijne vraagt of er een geschikt terrein is vinden. De voorzitter zegt dat men verschil lende goede terreinen op het oog heeft. A. Geschiere vraagt welke dagen er zullen zijn voor de tentoonstelling. De voorzitter zegt vermoedelijk Dins- dag tot Vrijdag. De heer P. Vader Hzn. vraagt om de tuinbouwvereeniging vroegtijdig te waar schuwen of zij wenscht mede te doen. Nog werd op een vraag van den heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2