Saai. N VOOR ZEELANS. 1 No. 302. 1910. Vrijdag 23 September 24e Jaargang, CHRISTELIJK- N1EUWSBLAD HISTORISCH TARWE, )G Wz. Staal ïgen. ens9 eparden, oning IP »P ibodeiï lecht cnecht te^ J JERSGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te F, P. D'HUU, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Alles wat de verzending van ons blad betreft, adres» verandering, klachten over het niet ontvangen of ongere geld ontvangen enz. enz., ge lieve men te richten aan de administratie van de Zeeuw te Goes (adresC. Oranje Lz.) De administratie. Snippers uit de oude doos. UIT DE PERS. na du telöurg. lig jaar uit ten), arch, alsmede logge. jjolders, land. RJD Ltd. ber een ruime Poudekerksche BESUIJEN, litarwe, een- pevens tegen ibt gevraagd, te Biggekerke iten Boog- 4AAK, Bees- %rg. Nieuw- en SCHRIEB, |»*s, van veen- it, blank en lend, ELEVELD, Inthe. lerefor meerden ier. bureau dezer igersknecht \ling, IUIJZEN, ober :luijfhout, ober sïaee&.'fe d, P.G. Middelburg eerder gevraagd, bij kkerij, eronhoek f. er kinderen- uit den boé- oekh. D'HTJIJ, vil IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. L rijs per drie maanden franco p. p1,26. I nkele nummers «Q02*. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent Sftff, dtte zieh met 1 Oct. a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen het tot dien datum gratis. De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 22 Sept. 1910. Les beam espritsof vraag en ant woord. Gelijktijdig geven in den regel de dag bladen en dagblaadjes tot welke laat ste wij ook onszelven rekenen bij de verschijning der Troonrede een korte beschouwing als leiddraad voor de be schouwingen van hun lezerskring. Zoo gaven derhalve ook gelijktijdig de redacties van Middelburgsche en Tijd hun meening ten beste, en speelden daarbij, natuurlijk zonder het zeiven te weten, een alleraardigst vragen- en antwoorden - spel. De Middelburgsche Crt. merkte scham per op: In de vorige openingsrede werd ge zegd dat „evenals tot hiertoe, de Re geering bleef sturen naar de toepas sing van christelijke rechtsbeginselen." Ditmaal wordt daarvan met geen woord gerept. Acht men die verzekering niet meer noodig 409 FEUILLETON. DOOB SCALDIS. St. Annaland. II (Slot). :Het gemeentehuis binnengaande, tref fen wij, het door ons reeds besproken «n nu g®ed gerestaureerd schilderstuk aan. Laten wij dit stuk wat van naderbij bezien. Op het ruitvormig paneel is, niet geheel onverdienstelijk, voorgesteld de heilige Anna, gezeten op een heuvel in een bergachtig landschap. Op hare knie zit hare dochter Maria,met het kind Jezus op den schoot. Aan den onderkant lezen wij de spreuk: „Al bet groeyde 1591". Op de e van beide woorden be hoort een streepje. De wapens aan de voorzijde vertoonen ons de kwartieren van Charles van Bour- gondië, als le.: Bourgondië2e. Manuel de la Cerda, uit het Spaansche vorsten huis; 3e. Werchin en 4e. Luxemburg. Op de keerzijde is het volle wapen van Bourgondië geschilderd, zooals dit, na het afsterven van Max van B., in 1558, ge voerd werd door Charles van Bourgondië heer van Sommelsdijk en St. Annaland. Ook een nieuwe predikantswoDing treffen wjj op het dorp aan. Het voor malige gebouw, als niet meer dienstig, werd in Jan. 1887 voor afbraak verkocht, en terzelfder plaats, het tegenwoordige opgetrokken, waarvan de houw aange nomen was door J. Soeters alhier voor ■6000 gld. En nu onze schreden naar het kerk gebouw richtende, staande op het einde van de lange en welbebouwde hoofdstraat, zien wij dat dit gebouw nog maar van zeer jonge dagteekening is. De voorma lige kerk stond op dezelfde plaats, waar De Tijd antwoordt „Voor ons is het geen teleurstelling, dat de beginselverklaring achterwege bleef, wijl wij die beginselverklaring volkomen overbodig achten na de vroe gere ondubbelzinnige betuigingen in dien geest en vooral na de daden, welke, als zoovele uitvloeisels van hare christelijke staatkunde, van de Ministeries der Rechterzijde zijn uit gegaan. Het christelijk bewind is voor goed geconsolideerd; het is een feit, dat zich opdringt aan al wie zien wil zijn bestaan en werken behoeven der halve geen nadere, ook geen plechtige bevestiging. Nederland is een christe lijke Staat en daarom is het een zeer normaal verschijnsel, dat het in chris- teljjken geest geregeerd wordt. Onmid- delijk na den val van het weleer op permachtig Liberalisme moest de natie er uitdrukkelijk aan herinnerd worden, dat wij eene nieuwe aera waren inge treden. Thans nu het liberaal verval en de liberale onmacht om te regeeren niet langer ongelooflijk of betwistbaar schijnt, maar als een vastaand histo risch feit door iedereen aanvaard en beleden wordt, behoeft niet telkens weer verzekerd te worden, dat het niet meer de liberale beginselen zijn, welke in het staatkundig leven als uitgangs punt en leiddraad dienen. „Het is voor ons boven allen twijfel verheven, dat de weglating van de christelijke belijdenis geenszins mag opgevat worden als een teeken van berusting in den tegenwoordigen toe stand, als zoude aan den triomf der christelijke denkbeelden en aan hunne toepassing in het samenstel der wet ten, in het openbaar leven, op zedelijk gebied of in zake onderwijs en benoe mingen zoo goed als niets meer ont breken. Wij zijn er integendeel van overtuigd, dat ook dat Kabinet, al mocht het uitdrukkelijk kleur-bekennen over- we nu het nieuwe gebouw aantreffen. In 1822 was het torentje, 't welk voor heen op het kruis van het oude gebouw stond, afgebrand en een nieuw op dat gedeelte van het dak geplaatst, waaron der de ingang was. Het westelijk kruis punt was toen reeds voorjaren afgebroken. In 't laatst der vorige eeuw was het oude bedekuis echter zóó bouwvallig ge worden, dat het voor geen restauratie meer vaibaar was, en men besloot een geheel nieuw gebouw te stichten. De architect C. Bruijmeel van Rotter dam, te St. Annaland geboren maakte bestek en teekeningen voor den nieuwen bouw en had, gedurende het jaar 1900 het toezicht er op. Al den arbeid als architect verrichtte hij| belangeloos, Ook de ambts Heer jhr de Casembroot te Middelburg ondersteunde het bouw fonds met 250 gld en gat de mooie ver- lichtingskroon met lampen ten geschenke. Gaan wij het ruime gebouw binnen, dan treft ons het eenvoudige doch smaak volle interieur. Niet minder dan 800 zit plaatsen tellen wij, welk getal zetels mede een geschenk was van den ont werper van het plan. Toen van lieverlede de Hervorming ook op het eiland Tholen was doorge drongen, aarzelde men te St. Annaland niet lang om zoo spoedig mogelijk een eigen leeraar te verkrijgen. Op 6 Mei 1586 werden de eerste po gingen daartoe aangewend. Aan dss Mat- thijs van den Broecke van Tholen en Th. Rageboom van Poortvliet, droeg men op, om met ingelanden, den ambts Heer en anderen in overleg te treden, wat tot resultaat had, dat in de class, vergadering gehouden te Poortvliet d.d. 14 Juli 1586, ook afgevaardigden van de gemeente al hier aanwezig waren. Deze verzochten nu aan de broeders, of zij hen behulp zaam wilden zijn een dienaar aan te stellen. bodig achten, er zich gestadig en zeer levendig van bewust blijft, dat de taak van elk Ministerie der Rechterzij le voorloopig ten deele ook bestaat in de gelijkstelling van alle burgers op elk gebied en het opruimen van de overblijfselen der voormalige liberale overheersching. Dit moet als iets van zelfsprekends gelden en dan kan de verzekering, dat het Ministerie-Heems kerk er niet anders over denkt en in die richting voortdurend hoopt werk zaam te zijn, gerust achterwege blijven. Met deze beschouwing zijn wij het eens. Neen, het is geen op zij zetten van be ginselen, omdat 't in de kraam te pas komt, zooals een vrijzinnig democratische I redactie in onze omgeving constateert; I maar een voortgaan op oude lijn volgens de reeds aangeduide rechtsbeginselen met handhaving van 't bekende, niet telkens opnieuw aan te duiden standpunt. Een aangename toon. Dezelfde toon die vernomen werd na mens nu wijlen Donner of Yan Alphen in de eerste zitting der Tweede Kamer den hamer aan president Gleichman of president RoëlI overgaven, werd Woens dag beluisterd toen de nestor Lieftinck den voorzitter v. Bylandt installeerde. Bij uitzondering laten wij ditmaal de leuke, hartelijke speech van den Zutfen- schen afgevaardigde, en die van den Apeldoornschen vertegenwoordiger hier onder volgen. De heer Lieftinck. Hooggeachte heer van Bylandt 1 Het heeft H. M. de Koningin behaagd, op de voordracht der Kamer, u weder tot onzen voorzitter te benoemen. Wij verheugen ons daarin hartelijk. Dat hebt gij reeds kunnen bemerken aan het aan tal stemmen gisteren op u uitgebracht. Gij zijt aangewezen met bijna algemeene stemmen. Hoe komt dat? Dat komt om- Wijl de gemeente echtei nog zeer klein was, konden zij den te beroepen leeraar nog geen genoegzame middelen tot on derhoud verschaffen evenmin waren de fondsen aanwezig, om de kerk, die geheel vervallen was, te repareeren. De classis, overtuigd van hun recht en goeden wil, besloot om de afgezondenen van St. Annaland met ds Prince van St. Maartensdijk naar Middelburg af te vaar digen, teD einde hun verzoek bij de Sta ten in te dienen. Ook beloofde de classis spoedig voor den schooldienst te zullen zorgen, waarop reeds den 1 Sept. d.a.v. als eerste schoolmeester in dienst trad Gerardus Eenrix, van Spijkenisse komen de. Ook het bezoek aan de Staten, om ondersteuning voor kerkherstel en gage voor den predikant had den gewensch- ten uitslag, en werd nu als eersten leeraar beroepen MATTHIJS VAN DEN BROECKE. Wij vinden dezen predikant het eerst vernoemd 20 Nov. 1583, als in dienst zijn dè te Tholen, vanwaar hij in November 1586 herwaarts kwam. Hij had dit beroep naar St Annaland slechts voor zeven maanden aangenomen „van Bamisse 15S6 tot Mei 1587", zooals de classis notulen van 1 Sept. 1526 zeggen „op conditie, dat, zoo hij hier niet mocht begeeren te blijven, hij zulks drie maan den te voren zou opzeggen". Het scheen hem hier goed te bevallen, want den 1 Mei verbond hij zich weder voor een jaar. Te meer was hij hiertoe ge negen, wijl de gemeente hem nu ook eene geschikte woning kon aanbieden. Alleen behield hy zich de vrijheid voor, om, wan neer Vlaanderen, waar hij vroeger werk zaam was geweest, weder van den vijand was verlost, daar heen te vertrekken, om reden hij zich daar verbonden had. Dit schijnt niet noodig te zijn geweest, want hij bleef de gemeente alhier dienen tot aan zijn dood, in het begin van 1605, den dat hetj afgeloopen jaar ons geleerd heeft dat wij ons in u niet hebben ver gist. Waar ik verleden jaar de verwach ting uitsprak, dat wij in u een onpartijdi- gen leider zouden vinden die met opge wektheid en zooveel mogelijk met voort varendheid; onze discussies leiden zou, zoo konden wij gisteren met voldoening bemerken dat door u aan de algemeene opinie was voldaan. Toch, mijnheer de voorzitter, hebben wij veel van u ge vergd. Dat komt voor onze verantwoor delijkheid maar toch niet geheel. Als gyjjgezegd hadt: ik wil niet; ik wil liever 'niet of ik wil eigenlijk in het geheel niet, dan hadden wij u er niet aan mogen wagen. Welnu, M. de V. wij ver wachten dat u dezelfde richting zult blijven volgen. Wij weten hethet sua- viter in modo zal nader bij u staan en met grooter letter op uw agenda dan het fortiter in re. Laat ze naast elkander liggen Moet gij het eene wat aandikken en het andere wat afslijpen, doe het dan naar uw beste weten en naar hetgeen door u geacht wordt in overeenstemming met den besten gang van zaken te zijn. Gij hebt de benoeming niet aangenomen voor u zeiven, maar ter wille van ons en van het land. Hartelijk gefeliciteerd 1 Blijf gezond naar lichaam en naar geestl Deze hamer zij u toevertrouwd (Bra vo's en handgeklap.) De heer Van Bylandt Mijne Heeren l Op uwe mij zoo vereerende voordracht door H. M. de Koningin benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer om ander maal deze hooge vergadering te leiden, zij het mij vergund u, Mijne Heeren, op. rechten dank te betuigen voor dit her nieuwde blijk van vertrouwen. Thans weet ik, bij ervaring, dat mijne taak niet licht is, doch ik heb ook onder vonden dat i* daarbij Uwe welwillende 22 Mei van dat jaar opgevolgd wordende door Samuel Schepens. Door drie en twintig ambtgenooten werd ds Van den Broecke opgevolgd. Dat ook hier de heiliging van den Zon dag niet altijd werd in eere gehouden, hooren wij uit de class, acte van 17 Mei 1639, tijdens den dienst van den vijfden leeraar, ELIAS DE KNUIJT, als wij lezen „te Bint Annaland tragt men een Son- dagse marktdag in te voeren de classis sal daerover schryven aen den ambs. heer Doublet, om sulcks te weeren". Nadat men dit gedaan had, weigérde de heer aan dit verzoek te voldoen. En nu gaan wij nog even een bladzijde opslaan uit het levensboek van den be kenden predikant ds JAN SCHARP. De familie Scharp was afkomstig uit den stam van John Scharp, die in 't laatst der 14e eeuw een vermaard hoogleeraar te Oxford was,uit welke familie in Engeland, Schotland, Duitschland, de Nederlanden en Italië nog nakomelingen leven, die een overeenkomend wapen voeren. Onze ds Scharp werd geboren te 's Hage den 16 Augs. 1756 en was de zoon van Abraham Scharp, ontvanger aldaar. Eene zorgvuldige opvoeding ontving hij en wenschte predikant te worden. Na te Leiden gestudeerd te hebben,werd hij proponent, te dezer plaatse beroepen en bevestigd in Augustus 1778. Hij voerde alhier den 16 Mei 1779, onder veel tegenwerking van zijne gemeenteleden, de nieuwePsalmberijming in met Prediker 7 vers 10. Den 18 Aug. 1780 naar Axel beroepen, werd hij den 10 Dec. aldaar bevestigd door zijn ambtgenoot, ds Hoog. Aldaar was hij met genoegen en vrucht werkzaam en stelde zooveel belang in die plaats, dat hij met zorg hare historie onderzocht, be werkte en uitgaf onder den titel van „Geschiedenissen en Costumen van Axel". medewerking mocht ontvangen, waar voor ik U van harte dank zeg. Getracht heb ik mijn plicht getrouw te vervullen en hoop dit ook verder, met Gods hulp te doen. Onpartijdigheid in de leiding en stipte handhaving van ons Reglement van Orde zal mijn streven zijn. Uwe medewerking vraag ik opnieuw, Aan werk, ik mag wel zeggen aan ge- wichtigen arbeid, ontbreekt het niet en aan tijd zal het niet ontbreken, wanneer de Heeren beknopt willen zijn by hunne redevoeringea en vooral niet te veel tijd besteed wordt ter behandeling van zaken van persoonlijken aard. Voor de hartelijke woorden door den oudste onder ons, den geachten nestor, mijn hooggeschatten vriend Lieftinck, tot mij gericht, zeg ik hem mijn besten dank. Moge onze ge meenschappelijke arbeid voor Land en Volk tot zegen strekken. En nu verklaar ik het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai te aanvaarden. (Bravo's). Medische Zending. Ons wordt toegezonden het 14e jaar verslag der Vereeniging »Dr. Scheurer's Hospitaal", We kunnen er niet beter de aandacht op vestigen, dan door in deze rubriek over te nemen een gedeelte van den brief, dien de eerste geneesheer van het kospitaal, dr. Pruijs, aan 't bestuur der vereeniging schreef over zyn arbeid te Djocja. Hij schrijft dan aldus: Het beste wat van een hospitaal ge zegd kan worden is wel, dat alles gere geld zyn gang gaat, dat de zieken komen en gaan en dat 't personeel zelf gezond bleef en opgewekt zijn taak verrichtte. Van een Christelijk ziekenhuis moet nog iets meer gezegd kunnen worden, en van een Zendingshospitaal moet daar in 1785 maakte hij zich verdienstelijk voor het krijgsvolk van generaal Onder water dat, wegens een dreigenden oorlog met Oostenrijk,Aen z.g.n.„pourboire krijg* gelijk de oude Frits zeide, in de buurt van Axel Kampeerde en door Prins Willem V in Juli 1785 geïnspecteerd werd. Viermalen trad Scharp voor de militairen op.Doch hij had te Axel ook verdriet. Een dichterlijk grafschrift op Johs. van der Walle, pastoor te Boschkapelle, waarin hij dien braven geestelijke, als een waardig lid der alge meene kerk prees, gaf sommigen ergernis en de smid Adriaan Walraven te Zaam- slag viel den verdraagzamen prediker in een aan vele onzers lezers niet onbekend vers aan. Terwijl ds Scharp zich verweer de, kwam de zaak voor de classis van Wal- cheren,A\e den predikant in 't gelijk stelde. In 1788 beroepen naar Noordwijk-binnen en dit aangenomen hebbende, nam hij te Axel 13 Juli van dat jaar afscheid. Van daar vertrok hij naar Rotterdam, waar hij den 7 Juli 1789 aldaar den dienst aanvaar de. Wegens zijne gehechtheid aan het Huis van Oranje, werd hij in Juli 1796 van zijne bediening ontslagen.Tijdens dit ont slag, diende hij, tot 26 Aug. 1799 de ge meente te Loga in O. Lriesland, werd hij in September 1800 weder in zijn ambt her steld en bediende bjj zijn gemeente tot aan zijn emeritaat op 23 April 1826, overly dende aldaar den 2 Maart 1828. Ds Scharp is tweemalen gehuwd geweest, le in 1778 met Anna Gatha. Engelcke en 2e in 1808 met A. Vonck. Uit het eerste huwelijk kwamen voort mr Jan Scharp, advocaat, en Jacs. Seharp, die officier is geworden,verscheidene veld tochten heeft mede gemaakt en als gepen sioneerd majoor in Augustus 1858 te Zwolle overleden is. Een zijner dochters is gehuwd geweest met ds C. de Visser,als predikant te Tholen overleden. (Bevolkingin 1824 1490 in 1910 2481 zielen.) A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1