NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 300. 1910, Woensdag 2iSeptember 24e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISeh ikheiiMüsüh Ourzicli VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. DE JÖNGE-VERWEST, te Goes Snippers uit de oude doos. F. P. D'HULL te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. 1 rijs per drie maanden franco p. p. 1,25. I nkele nummers B QjCk'. PfflV UITGAVE DER FIRMA iiN VAK 2ï|f, die zich met 1 Oct. a. s op ons I>lad abonneeren, ont- yangen Itot tot Uien datum gratia. 20 Sept. 1910. „Adam" op 't T'oonetl. Van het Tooneel gesproken Welk een „verheffenden" invloed dit uitoefent, bleek dezer dagen weer in den Haag. Daar werd opgevoerd „Adam in Bal lingschap", een tooneelspel van Vondel, dat hoog uitsteekt boven vele lorren, die tegenwoordig, om de schare te divertee- ren, worden opgevoerd. Alles was goed verzorgdde toonee listen waren er „in". Men mocht hier dus verwachten, dat het Tooneel iets goeds zou uitwerken en de schare eei.igen indruk geven van de grootheid van Adam's zonde, waarvoor hij in ballingschap gezonden werd. 'tKwam juist anders uit. 't Verslag zegt er van „Juist de tref fendste passages weiden door domme spotternijen en dwaas gegiegel onthei ligd". Toen Eva onder de bekoring van den Booze, schuw en weifelend de hand uit strekte naar de verboden vrucht, klonk spottend een rauwe stem „Afblijven Adam werd uitgejouwd. Er werd gewoon „'n lolletje" van ge maakt. De spelers zelf waren verontwaardigd en 't betergezinde deel van 't publiek was blijkbaar niet in staat, de bende tot rede te brengen. Dat was op Zondagavond. Dienzelfden avond zal in meer dan eene kerk gepredikt zijn over den derden Zondag, van den Heidelbergschen Ca techismus, waarin ook Adams val wordt behandeld. Wat dunkt u waar zal 't geweest zijn tot Gods eere en tot vernedering en be schaming van den mensch In den schouwburg of in de kerk Iriesch Dagblad. 407 FEUILLETON, DOOK SCALDIS. 's-Heer fleudrikskiiidereii, Moeten wij den geleerden Dresselhuls gelooven, en wij hebben er goeden grond voor, dan zou de geheele streek, tusschen de Schenge en Zwake, oorspronkelijk één eigendom hebben uitgemaakt, dat in den loop der tijden, onder de afstammelingen der eerste bezitters verdeeld werd De overlevering schrijft ten minste de stichting der kerken, in de drie eerste dor pen, ten we»ten van Goes, toe aan drie broeders Hendrik, Wisse en Arend. De eerste,vroeg gestorven zijnde,zou dit werk door zijne kinderen volbracht zijn, en het dorp van daar zijn naam van 's-Heer Hen drikskinderen, ontvangen hebben. Deze overlevering kan dus zeer goed op waar heid rusten. Een groot deel dezer heer lijkheid kwam, omstreeks 1450, toe aan net geslacht van Jan Buichrok van de Werve, wiens moeder uit 't geslacht Sab binge washij was gehuwd met Soete van Domburg. Zijne nakomelingen bleven in het bezit, totdat het ambacht, na hondt rd jaren, door huwelijk aan het geslacht Wa tervliet kwam. Na ;n bezit te zijn geweest van vele opvolgende eigenaars, kwam het in het laatst der 18e eeuw aan mr J. G. Schorer van St Philipsland,door koop later aan de familie de Perponcher Sedlnitsky, en vervolgens, in de vorige eeuw, aan j hr mr Corns, van Citters. Bezoeken wij het plaatsje, een klein kalf uur west van Goes gelegen, dan vin den wij er niets bijzondersuitsluitend Van de twee, die niet samengaan. Socialisme en godsdienst Die kunnen best samengaan, leert de S. D. A. P. Ziehier een paar coupletten uit een bun del verzen voor het volk, door de Socia listen te Gent in België, verspreid Geloovig volk Komaan staakt uwe [bede, Die vaak g'hem stuurt tot beetring [van uw lot, Maar luistert naar de stemme van ae [Rede, Die u toeroept: „0, neen, er is geen [God Als god er is, die alles heeft geschapen, Waar is hij dan en wie is 't, die hem [schiep Als god er is, waarom toch al die [rampen, Op zee en in het diepst der kolen mijn Er is niets nieuws onder de zon. Oudtijds was 'tal net zoo- Psalm 14 leert het ons reeds. De socialistische „leer" mag den gods dienst onaangeroerd laten hun levens- toon is vijandschap tegen den levenden God! Friesch Dagblad. Een vrijwel onbekende brief. Twee Hollandsche boeren uit Zaan dam, schreven den 5 Dec. 1698 aan Czaar Peter den Giooten den volgenden naïven brief, waarvan het origineel nog te St. Petersburg wordt bewaard; „PETER ALEXIWITSCH Goede vriend en broeder in Jezus Christus „Wij wenschen u veel heil, zoowel hier als namaal Onze eerste en laatste brief aan u gericht was van den 28 Nov. en daarin was gemeld, hetgeen wij u ook bij da zen verklaren, dat wij te voren nooit de eer gehad hebben u te schrijven." ,/Deze is dienende u bekend te maken, dat in ons dorp Zaandam en andere om liggende plaatsen, in Holland, sedert uw vertrek uit ons land, eene groote duurte landbouw is de hoofdbron van bestaan. Het dorpje is steeds klein van omvang geweestin het midden der 18e eeuw be stond het uit slechts 28 woningen en was het geheele ambacht 627 gemeten groot. 's-H. H.kinderen met Wissekerke, vroe ger een zelfstandige burgerlijke gemeente uitmakende,werd,bij besluit van de Twee de Kamer, d.d. 5 Mei 1857, den 2 Oct. d. a. v. met 's Heer Arendskerke vereenigd. Het kleine, bescheiden kerkgebouw, nog uit oude tijden dagteekenende, werd in het begin der vorige eeuw flink gere staureerd. De eerste steen van deze ver nieuwing werd gelegd den 1 Oct. 1805 door de vierjarige Jacoba Maria Soetebier en werd het hernieuwd gebouw ingewijd den 16 Aug. 1807 door ds A. W. Egter met eene leerrede naar Hosea 814a. Ook in het laatst dier eeuw onderging 't gebouw een belangrijke herstelling, waarvan de aanbesteding plaats had op 31 Juli 1884 en aannemer van het werk werd I.van den Bliek te Kloetinge voor 747,22 gld. Het orgel in de kerk aanwezig werd als nieuw tot zijne bestemming gewijd den 30 Juli 1893 door ds Giltay met Ps. 100. In den hoek, niet ver van dit bedehuis, vond men in oude tijden 't slot „te Werf", een zwaar kasteel. Het zou, volgens over levering, gebouwd zijn in het midden der 12e eeuw door den door ons reeds genoem den Arend, om zijn ongewone dikte „met den buik" bijgenaamd. De sterkte diende om den noordelijken zeedijk te dekken, daar het, na 't indyken van den Goeschen polder in 1331 meer landwaarts in kwam te liggen. Rondom 't ruime en vierkante binnen hof waren vele, en daar onder prachtige vertrekken, terwijl de buitengewoon zwaar gewelfde kelders zich verre uit- van 1—5 regels 40 cent, iedere regei meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 '"ent in de granen is ontstaan en voorname lijk in rogge Wij verzoeken u dus, in deze weinige regelen, ons de vrijheid te vergunnen, eene scheepslading rogge, groot twee honderd ton, te koopen en naar Zaandam te laten vervoeren". „Door ons dit toe te staan, zult gij ons ten zeerste verplichten en uw roem- waardigen naam zou daardoor in eeuwig aandenken blijven bij uwe u zeer toe- genege Zaandamsche vrienden. Wij ver zoeken u vriendelijk zeer spoedig een gunstig antwoord op dezen, onzen brief, opdat wij onze maatregelen er naar kunnen nemen. Wij zijn steeds tot we derdienst bereid ei geven u de verze- kerirg van onze vriendschap". „Wij groeten u recht hartelijk en danken u nogmaals, dat gij ons met uwen per soon hebt gelieven te vereeren. Wees zoo vriendelijk ook Alexander en Ga briel voor ons te groeten. Wij bevelen u in Gods heilige bescher ming! Uwe U toegenegen vrienden, Kornelis Machielsz. Kalf. Kornelis Kornelisz. Kalf". De groote en machtige Czaar van Rus land, liet dezen brief, van twee zijner vrienden, door zijn admiraal Kruijs be antwoorden. Het schip kwam inderdaad in de lente van het jaar 1699 aan, en was, op bevel van Peter met rogge ge laden, welke lading hij, volgens zyne eigene woorden „aan zijne zeer geliefde Zaandamsche vrienden» ten geschenke gaf. De vorst Alexander Menzikoff. De graaf Gabriël Gelofkan. Zuid-Afrika. Wij hebben dezer dagen gemeld dat Botha in een redevoering in Pretoria East na 't bekend worden van zijn uit werping uit de Vertegenwoordiging door den unionist Fitzpatrick zou gezegd hebben dat hij altijd zal blijven strijden tegen 't socialisme. Dat was een fout. strekten. Jan Buichrok, wiens dochter Anna, in den echt trad met Jacob van Borsele, den eersten heer van Ter Hooge, kocht, om streeks 1440, dit ridderlijk huis, dat hij waarschijnlijk niet veel bewoonde, daar hy ook het liuis „te Werve" te Bijswijk had herbouwd. Naar hem kreeg ook het Zeeuwsche kasteel den naarp, en zijn wa pen was in den tijd van Smallegange nog boven de slotpoort te zien. Een aantal zijner nakomelingen wareD in 't oezit van dit kasteel en verscheidene van hen werden in de kerk van 's-H. H. kinderen begraven. Hij liet, naar Smalle gange ons verhaalt, huis en buitenplaats werkelijk verbeteren en verfraaien. In 1741 werd,bij erfenis van haarvader, eigenares van het slot Petra. Boberdina de Waijer. Van 1798 tot 1802 werd het afge broken en is er thans niets meer van te zien. Van het voormalige dorp,thans gehucht, Wissekerke vinden wij weinig vermeld. Deze heerlijkheid was vroeger een eigen dom der van Borselens, die elders hun verblijf hielden. Later kwam ze in han den van verscheidene eigenaars, totdat het in 't midden der 18e eeuw, door koop, in bezit kwam van Anna van Sonsbeek, die in 1758 huwde metdsFVecL Willem Egter, pred. te 's H H. Kinderen. Na haar dood kwam, bij eifenis, het ambacht a?n haren echtgenoot en bij diens overlijden in 1795 aan diens zoon Adr. Willem, die zijn vader, mede als predikant, te dezer plaatse opvolgde. Diens kinderen verkochten de heerlijk heid, omstreeks 1847 aan hun neef mr. A. J. F. Egter te Zierikzee, waarna ze, na diens dood in 1873,aan diens erven kwam. In het voormalige dorp stond in vroe- 235SVEEHSaS!®lK5aE£22 De premier sprak niet van socialisme, maar van racialisme, en bedoelde daar mee de poging om scheiding te maken tusschen Engelschen en Zuid Afrikaan- ders en genen tegen dezen op te zetten, of omgekeerd. Nu hid Botha voor genoemd district geen zitting. Hij wilde er slechts de kracht zijner partij, die der nationalisten, kennen. En dit schijnt niet tegengevallen te zijn. Met genoegen vernemen wij dat Botha, ofschoon hij de eenige minister is, die geen lid der Kamer is of bleef, toch be sloten heeft eerste minister te blijven. Uit het geheele verloop der verkiezin gen en uit den verkiezingsstrijd zelf blijkt wel duidelijk, dat ondanks alle mooie phrases het rassenverschil bij deze verkiezingen van grooten invloed is ge weest en dat is dan ook de oorzaak, dat de unionisten, in hoofdzaak de partij der groote mijnmagnaten, zoo goed uit den strijd te voorschijn zijn gekomen. De unionistische leiders hebben geld noch moeite gespaard om de Engelsche kie zers te bewerken, door te speculeeren op hun rassengevoel en hun vrees voor een overheersching der Hollandsche Afri- kaanders. Men heeft de Engelschen bang ge praat met het schrikbeeld van het Hert zogisme, hetgeen volgens de Engelsche jingo's in Zuid-Afrika niets anders be- teekent dan „bevoorrechting van het Hollandsch". Ieder onbevooroordeelde, die de Vrijstaatsche onderwijswet van minister Herzog kent en die de verkla ringen heeft gehoord of gelezen, welke generaal Hertzog zelf omtrent zijn denk beelden op onderwijsgebied heeft afge legd, weet dat van bevoorrechting van de eene taal boven de andere geen sprake is, dat generaal Hertzog niets anders heeft gedaan dan uitdrukking gevee aan het beginsel van de volkomen gelijk heid der beide talen. Maar de unionistische leiders, die over reusachtige kapitalen beschikken en zoo goed als de geheele Engelsche pers in Zuid- Afrika beheerschen, hebben door leugen achtige voorstellingen en bedoeling en be- ger tijden eene aanzienlijke kerk. Deze werd, als bouwvallig geworden zijnde, den 14 Juni 1809, publiek voor afbraak verkocht. De zware toren bleef als een bouwval nog staande, totdat hij, in 't laatst der vorige eeuw, moest gesloopt worden. Bij de afbraak ontving het Zeeuwsch Gen. van jhr. mr. C. van Citters, burge meester van 's H. Arendskerke, de af beel ding er van, in foto gebracht door dhr. J. Prins te Goes. Nadat het kerkgebouw was afgebroken werd de gemeente kerkelijk gecombineerd met die van 's H. Hendrikskinderen. Ook het dorpje Wissekerke was zeer klein men vond in de heerlijkheid, in 't mid den der 18e eeuw groot 341 gemeten, slechts 15 woningen. Wijl de gemeente in 't begin der Re formatie maar klein van omvang was en er zich zeer weinig hervormingsge- zinden bevonden, moest de 17e eeuw bijna voor de helft verloopen, eer 's H. Hendrikskinderen van een eigen predikant werd voorzien. De gemeentenaren dien den herhaaldelijk een verzoek bij de clas sis in, om een vasten dienaar 'te erlan gen, totdat eindelijk in 1646 hunne pogingen met gunstigen uitslag werd bekroond. In de class, vergadering d.d. 9 Juli van genoemd jaar, gehouden te Wol- faartsdijk, werd dan als eerste leeraar beroepen WILHELMUS VAN HEIJST. Deze werd te Goes geboren en was de zoon van ds Nies. van Heijst, pred. aldaar, en van Jacomina Cooper. Als prop. bjj de Cl. van Z. Beveland, werd hij te dezer plaatse beroepen, en teekenis der Vrijstaatsche onderwijswet vervalscht en 'daardoor tal van Engel sche stemmen gewonnen, die anders wellicht nu juist niet aan de partij der groote kapitalististen ten goede zouden zijn gekomen. Opmerkelijk is nog bij deze verkiezing, dat de Kaapsche kleurlingen van hun kiesrecht gebruik hebben gemaakt, vooral ten voordeele van de Unionisten, en hun vriend Schreiner, die steeds voor hun be langen in de bres sprong, hebben losgela ten. De candidaten toch die door Schreiner werden gesteund, leden tegenover de uni onisten de nederlaag,dank zij de stemmen der kleurlingen. Griekenland. Van de toestanden in Griekenland zijn de gebeurtenissen in de Nationale Verga dering (waarvan wij in ons vorig no. mei ding maakten) de afspiegeling. Bij de beëediging der afgevaardigden ontstonden de meest woeste tooneelen. Aanhangers van de Constituante ontrukten den gees telijken [iet Evangelie, waarop de afge vaardigden moesten zweren. De priesters vluchtten de ouderdomspresident werd van zijn stoel gehaald en vervangen door een aanhanger der Constituante. De volks vertegenwoordigers, handgemeen gewor den, rolden vechtend over den vloer. De toeschouwers op de tribunes namen aan de vechtpartij deel. Kamerleden en toe schouwers hitsten ie strijdenden op, of juichten hen toe. Het woeste tooneel duurde wel een half uur. Toen werd de orde hersteld door troepen, die gerequi- reerd waren en de Kamer bezetten. Toen nam Dragoumis het woord om zijn redevoering te houden, waarin hij verzocht verschillen van meening niet met vuisten, maar door bespreking en stemming te beslechten. De tegenstan ders van de grondwettelijk voorgeschre ven eedsformule konden, als het tijd stip daartoe was gekomen, hun denk beelden uiteenzetten, maar mochten niemand beletten, den wettelijk voorge schreven eed af te leggen. Hij verzocht de afgevaardigden meer rekening te willen houden met de waar- diende deze gemeente totdat hij in Juni 1649 naar Ovezande c.a. vertrok en aldaar overleed den 22 Maart 1672. j Hij was den 29 Juli 1654 te Goes ge- j huwd met Jacomijntje Leenhouts, geb. aldaar. Door dertien ambtgenooten werd hij, tot op heden, in den dienst opgevolgd. Van een hunner, wien velen te 's H. Hen drikskinderen zich wel nog zullen her inneren vinden wij nog iets geboekt wat f onze opmerking wel verdient, n.m. van NICOLAAS JOHANNES KROM. 1 Hij was de achterkleinzoon van den bekenden Middelburgschen prof. en pre dikant Herms. Johs. Krom, en werd den 16 Nov. 1827 te Gouda geboren, j In 1845 ging hij te Leiden studeeren, doch legde zich tegelijk met zóóveel ijver toe op de Semitische talen, dat hy later de eenige predikant in Zeeland was, die in aanmerking kwam voor de Syno dale Commissie, tot eene verbeterde ver taling van het Oude Testament. Na in 1851 cand. geworden te zijn, werd hij te Biervliet beroepen en den 6 Juni 1852 aldaar bevestigd. Van daar werd de keuze to dezer plaatse op hem gevestigd en aanvaardde hij rijn dienst 25 Juni 1876. Hier nam hij afscheid 10 Mei 1880, als vertrekkende naar Hilvarenbeek, waar hij stond tot 1886, als beroepen van Veghel, alwaar hij emeritus werd 1 Juli 1892. Ds Krom was gehu<vd met Wilha. Adriana Vogel, eene door ontwikkeling en talenten merkwaardige vrouw, te Biervliet overleden den 4 April 1874.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1