t NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS. Mrjjraj ienoodigd No. 299. 1910. Dinsdag 20 September 24e Jaargang. Buitenlaadsrk Ourziskl loon- 6:1 ilbuis, Woonhuis, aard, CHRISTELIJK- HISTORISCH knecht meisje, iddvlburg. litterkoekjes Frou Frou Middelburg. elders te koop, gazen, lijken prijs een DOP Nerkpaard TIAANSE, j Langeviele 9STER ieustbode ieustbode. 'ERSeWJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. OE JON GE-VERWEST, te Goes D'HUÜJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTSËM Snippers uit de oude drijven, waar een vordt uitgeoefend, gplaats, die zonder 3 hu is kan worden ie Vlooswijkstraat. me werk- of berg- Verbindingstraat. I V AN HERP, 1. IDEONSE, St. Laurens. vier, Koudekerks. September ls het prijs verminderd op 90 cent per reen. ïS, Tramsingel. aren e Nieuw- en Sint Hectaren (2 ge- ansin gebruik bg 'oppe. gewacht vóór 30 antore van Notari» rgalwaar nadere gen zijn. ober ebt benoodigd, bjj ngen, hof Malde tober s?lsaeoh.-fe irden kan omgaan, s ten jonge hond VLAANDEREN, udekerke. ber sn kan, loon 50 D'ÏÏÜIJ, Middel- soekt plaatsing als Middelburg, Vlfs- met 1 Nov. Adres D'HTJIJ, Middel- iSJ )edlg8te enshuis) bij Mej. che kade G 159, sticht voor Krank- te Bergen op een inwonend u oon van f90. en ingewacht bjj :eur. Oostsingel, Goes, a.s. onge-Verwest Qoei 1EDEREN V/EREDAG OES AVONDS. I rijs per drie maanden franco p. p. 1,28. 1 nkele nummers „QOS*. sejBBürassw»- smumsmm. UITGAVE DER FIRMA EK VAI-: van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 "ent Zitj, <lie zich met 1 Oct. a. s op ons f >la<t abonneeren, ont vangen Jiet tot dien datum gratia. Amerika. De Amerikaansche politieke atmosfeer, zegt Met Handelsblad, is vervuld van ge ruchten en tegengeruchten omtrent het geen prof. Münsterberg noemt „de oorlog tusschen Taft en Roosevelt". Voor het uiterlijk zijn de president en zijn voor ganger de beste vrienden van de wereld, maar de correspondenten te Beverley, het buitenverblijf van Taft, zoowel als die te Oyster Bay, waar Roosevelt woont, onthalen hunne lezers voortdurend op mededeelingen omtrent het antagonisme tusschen den president en den pretendent voor het presidentschap. Een feit is het, dat Roosevelt zich slechts zeer zelden gunstig over regee- ringsdaden van Taft heeft uitgelaten. Hij acht blijkbaar zijn opvolger niet voldoende doordrongen van zijn eigen politieken geest. Taft daarentegen is overtuigd de voet stappen van Roosevelt zoo goed mogelijk te hebben gedrukt. Eenige dagen geleden werd medege deeld, dat Taft tengevolge van den door Roosevelt ondernomen veldtocht, het denkbeeld van een tweede presidentschap geheel en al heeft laten varen. Vrijdag echter werd dit bericht weder tegenge sproken. Zuid Afrika. Do meerderheid der nationalisten is kleiner dan gehoopt was: 66 van de 121. Daarom zijn de Engelschen zoo blij. Zoo wel de hoedanigheid als de hoeveelheid der oppositie viel hun mee. Van de Lon- densche bladen vinden wij in de groote bladen aangehaald „Daily Express" en „Standard". Eerstgenoemd blad zegtDe overwin ning van Sir Fitz Patrick (die Botha sloeg) en zoovele andere volgelingen van Jame son beteekent, dat de regeering van Botha, die over een matige meerderheid beschikt, 4o6 FEUILLETON. DOCK SCALDIS. Het ranchomcnt. II (Slot). Eer wij nu het dorp, 't welk door 't geheele 4e district, in den volksmond eenvoudig „trechement" wordt genoemd, bezoeken,willen wij eerst hooren,waaraan het zijn oorsprong verschuldigd is. Toen Prins Maurits, in 1604, de sterke vesting Sluis op den Spanjaard veroverd had en ook het omliggende land van den vijand jverlost werd, was 's Prinsen eerste zorg te voorkomen, dat de Spanjaard, den afgenomen buit niet op nieuw in bezit nam. Zijn eerste werk was: het Zwin zooveel mogelijk te versterken waaraan in 't zelfde jaar nog begonnen werd. Die werken bestonden in eene geré- trancheerde lijn, gedekt door twee ge- bastioneerde vierhoeken, Oranje en Nas sau genoemd, en daar nog bij een klein fort, Berchem geheeten. Zij bestreken een kanaal, dat de Spanjaarden aan den linker |Zwin-oever hadden doen graven, met het doel om teansportschepen in dat vaarwater te brengen. Deze werken wer den in 1628 nog aanmerkelijk uitgebreid. Gelukkig kwam Sluis en het land niet meer in 's vijands handen en begon diens macht van lieverlede te tanen. Toch moest het nog 23 jaren duren eer er een tijdperk van meer vredelievenden aard intrad, en, wij weten het, in 1618, bij den vrede van Munster, kwam er een saHBBBB@eB3HiessHEB vsHBaiassESBSn te strijden zal hebben met een krachtige minderheid en dat er dus geen gevaar voor bestaat, dat de uiterste vleugel van het radicalisme te doen herleven, die op het oogenblik grootste gevaar is dat Zuid-Afrika dreigt. En laatsfgenoemd blad verzekert de voortreffelij kheid van Botha's bedoelingen en zijn, een staatsman waardige, voor nemens niet in twijfel te trekken, die voor en na den oorlog geen poging onge daan gelaten heeft om den geest van antagonisme der beide rassen te verzach ten, in zoover deze zijn persoonlijke kan sen om de leiding in handen te krijgen, tenminste niet benadeelde. Deze laatste toevoeging breekt den lof wel een weinig af. Duitschland. Het Berliner Tageblatt begroet dr Böh- mer, den nieuwen ondersecretaris van het ministerie van koloniën met de vol gende regelen „Men beschrijft hem als een reuzen gestalte en deze eigenschap bezorgde hem als vrijwillig Einjahriger in het 3de garderegiment de in alle opzichten „her- vorragende" plaats van vleugelman. De nieuwe ondersecretaris is dus tenminste zeer representatief. De regeering, waarin naar men weet een man ontbreekt, heeft nu tenminste een vleugelman". De sluiting der Staten-Generaal. De Minister van binnenlandsche zaken mr. Heemskerk, begaf zich Zatermiddag middag tegen 3 uur naar het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage, vanwaar Zijne Exellentie, na met het gebruikelijke cere monieel te zijn ontvangen, in een gala- hofrijtuig, voorafgegaan en gevolgd door een piket huzaren, naar het gebouw der Tweede Kamer is gereden, om in naam der Koningin de zitting te sluiten. Aan den ingang der Tweede Kamer bracht een" eerewacht van de grenadiers het gebruikelijke saluut. In de vergaderzaal waren ongeveer 30 leden van de beide Kamers aanwezig. Voor het Paleis en op het Binnenhof en langs den weg stond een vrij talrijke menigte. einde aan dien rampzaligen, tachtigjari gen oorlog. Volgens het tractaat, bij dien vrede opgemaakt, moesten nu deze vesting werken gesloopt worden. Om welke rede - nen is onbekend, maar hieraan is niet geheel voldaanmen liet de werken een voudig vervallen. Om de plaats niet geheel te verlaten en te voorkomen dat de overgeblevene versterkingen in andere handen vielen, werd hier een oorlogsvaartuig, als wacht schip, ten anker gelegd en voor den be velhebber een kuis met tuin aan den wal beschikbaar gesteld. In den Fran- schen tijd werd het overschot der batte rijen nog een tijd lang bezet. Uit dit „stercke retranchement, ghe- stadigh met veel ervaren krijchsvolck ende goede bevelhebbers beset", ontstond dan het dorp, waarvan de bevolking toe nam, nadat in 3 682, de niet meer her- dijkte Zandpolder, inliep, waarbij !t fort Oranje wegzonk. Van al deze verster kingen is niets meer te zien, alleen de dijken herinneren ons nog aan de wate ren, die de forten bestrijken moesten. Daar zooeven haalden wij den Fran schen tijd nog aan. Uit dien tijd wordt ons een treffend blijk van vaderlandsliefde verhaald, 't welk we, voor wij het dorp gaan bezoeken, niet mogen verzwijgen. Een bewoner van het dorp Jan Ghaar- les geheeten, vond, toen de Hollandsche troepen, in 1794 deze streken verlieten, op een der batterijen nog een metalen veldstuk. Opdat dit niet in handen van den vijandd zou vallen, maakte hij fluks een diep gat in den grond en verborg het stuk daarin. Daar bleef het rusten tot 1815, toen de Nederl. troepen het De heer Schimmelpenninck van der Oye bekleedt den voorzittersstoel. De Voorz. benoemt eene commissie, die den minister in het gebouw dei- Tweede Kamer zal ontvangen en uit leiden bestaande uit de leden Van Lams- weerde en van der Feltz vaD de Eerste Kamer; Roessing, van Doorn, Kooien en Kolijn van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de minister, voor afgegaan, door de commissie, de verga derzaal binnen. De hoer Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken neemt plaats achter den ministerstafel en houdt de volgende rede „Mijne Heeren Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen, de zitting van de Staten Generaal in haren naam te sluiten. Verschillende wettelijke voorzieningen kwamen in het afgeloopen zittingsjaar dank zij Uwe medewerking, tot stand. De som, bestemd tot goedmaking van de kosten van een eventueele regentschap werd vastgesteld. Goedkeuring werd gehecht aan han delsregelingen met Zweden en Monte negro, aan een te Parijs gesloten inter nationaal verdrag nopens het verkeer met automobielen, aan een arbitrage verdrag met Italië en aan de verlenging van de arbitrageverdragen met Engeland en Frankrijk. Maatrgelen werden getroffen ter voor ziening in den achterstand bij sommige gerechten. De bezwaren, waartoe het vroeger be staande voorschrift betreffende het on derzoek naar het vadersciap (aanleiding gaf, werden opgeheven. De drie ontwerpen van wet, bestemd te zamen de reorganische van de rech terlijke inrichting tot stand te brengen, mochten uwe goedkeuring verwerven. In de Wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap werd ten behoeve van buitenslands wonende Nederlanders eene wijziging gebracht. Het burgerrechtelijk gedeelte van de kinderwetgeving werd ter voldoening aan eischen van de praktijk gewijzigd en aangevuld. land weer kwamen bezetten. Onze Ghaarles, nog in leven zijnde, dolf het stuk nu op en gaf het aan de Holl. be zetting over. Gaan wij het bescheiden dorpje binnen, dan zien wij er niets wat onze bijzondere opmerking verdienthet ligt midden in het korenland, in wier opbrengst de in gezetenen uitsluitend hun bestaan vin den. Dit is evenwel niet altijd zoo ge weest, want toen het Zwin nog in vollen bloei verkeerde, was de vischvangst een ruime bron van inkomsten, vooral ook, toen, zooals we reeds hoorden, de Zand polder een prooi der zee werd. Zoodra echter de rivier begon te verlan- den, werd deze bron van welvaart al meer en meer uitgeput en toen eindelijk die eertijds machtige stroom geheel gedicht werd, was de visscherij ten doode opge schreven en moesten de ingezetenen zich uitsluitend met den minder loonen- den veldarbeid bezig houden. Het gevolg er van was, dat er, in het begin der vorige eeuw overbevolking op het dorp ontstond. En waar het nu vast staat, dat, waar over bevolking ontstaat,het surplus zich,nood gedrongen, moet verplaatsen, was 't voor de bewoners een uitkomst toen er in dien tijd zoovelen een nieuw vaderland zoch ten in de nieuwe wereld, om te trachten daar een beter bestaan te vinden. Ook uit Retranchement lieten er zich zeer velen vinden om als voortrekkers naar Amerika te verhuizen. Sedert 1841 is dan ook, door dit uittrekken, de bevol king zeer gedund. Toen dan de versterkingen door Prins Maurits waren aangelegd en het dorp ont stond, moesten de Protestantsche ingeze tenen, ter waarneming hunner gods- Bepalingen ter voorkoming van het gebruik van absint werden vastgesteld. De wijze waarop door gemeente-amb tenaren zekerheid is te stellen, werd geregeld, en in nauw verband hiermee werd de Gemeentewet gewijzigd. fjjEen wet kwam tot stand tot wijziging van enkele bepalingen der wet tot rege ling van het lager ondeiwijs, waardoor, in afwachting van eene reorganisatie van het onderwijs in het algemeen, meer steun van Rijkswege kan worden verleend tot instandhouding van het uitgebreid en meer uitgebreid lager on derwijs. Bepalingen tot bescherming van trek honden mochtén Uwe goedkeuring ver werven. De wet tot voorziening tegen besmet telijke ziekten onderging eene noodige aanvulling. Eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd werd vastgesteld en de be stemming van de opbrengst dier verhoo ging voorloopig geregeld. Een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landweerwet en een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van het militair onderwijs bij de Landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken, mochten Uwe goedkeuring verwerven. Ih verband met het op 11 October 1909 te Parijs gesloten internationaal verdrag betreffende het verkeer met automo bielen, werd wijziging gebracht in de Motor- en Rijwielwet. Eene wet tot naasting van den spoor weg Gouda Schoonhoven, benevens onderscheidene onteigeningswetten ten behoeve van den aanleg van nieuwe spoorweglij nen kwamen tot stand. Door u werden de gelden toegestaan, noodig ter verbetering van de positie van directeuren en commiezen bij de poste- ryen en telegrafie. Bepalingen werden vastgesteld tot wering van den Amerikaansche kruis- bessenmeeldauw. Op verschillende punten werd de Onge vallenwet 1901 gewijzigd. dienstplichten, zich naar 't naburige Kad- zand begeven. Bij de uitbreiding van het dorp en het vermeerderen van het aantal inwoners werd nu de behoefte gevoeld aan een eigen kerkgebouw met predikant. Door allerlei omstandigheden, meest door gebrek aan fondsen, moest het nog tot 1630 duren eer er in het eerste voorzien werd en er een bedehuis verrees. De gemeente werd nu af en toe, door predikanten van elders bediend. Door de zorg van de classis Wal cheren werd nu, twee jaren later een eigen leeraar beroepen. Bezoeken wij het kerkgebouw, dan is daarin niets bijzonders voor ons op te merken, zelfs, m tegenstelling met de meeste kerken, missen wij er een orgel. Het gebouw is ongeveer even groot als dat hetwelk wij in het naburige Zuidzande hebben bezocht. Het werd in het midden der vorige eeuw veel verbeterd, want een groote herstelling er aan, tegelijk met de predikantswoning, werd aanbesteed den 18 Nov. 1865, waarop den 15 Juli van het volgende jaar, het, als het ware geheel vernieuwde gebouw werd ingewijd door ds Wittebol met eene leerrede naar Openb. 21 vers 22a. Zooals wij reeds hoorden, werd in 1632 de eerste predikant beroepen en kwam deze nog in hetzelfde jaar in dienst,'t was: JOACHIMUS RUEMINGERUS. Onze bronnen geven verder omtrent hem niet de minste inlichtingen, zelfs niet of hij van hier vertrokken of hier overleden is. Zeker "is evenwel, dat den 24 Jan. 1636 zyn opvolger CHRISTOPHORUS ALE- MAN in functie trad.Negen en twintig lee raars namen, tot op onze dagen,den dienst Eene overeenkomst met de naamlooze vennootschap „Zeehaven en Kolenstation Sabang" te Amsterdam, betreflende den aankoop van een deel van hare bezittin gen op liet eiland Wè en d rarmede ver band houdende regelingen werd goed gekeurd. Ten behoeve van de verbetering der haventoestanden te Semarang, alsmede voor den aanleg van stoomtramwegen van Tasikmalaja naar Singaparna en van Krian naar Gempolkerep werden de noodige gelden beschikbaar gesteld, even eens voor de terugbrenging van het particuliere land Kandangshauer tot het Staatsdomein. Eene wet houdende regeling van het Nederlandsche onderdaanschap van de bevolking van Nederlandsch-Indië kwam tot stand, in verband waarmede tevens verscheidene wetsbepalingen wijziging ondergingen. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn ge sloten". De minister wordt door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergader zaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de "Vereenigde Vergadering. Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. Na 't uitstapje van Vrijdag naar Soest- dijk keerde de Koninklijke Familie Zater dag terug naar Amsterdam voor de Vloot revue. De sloep bracht het Koninklijk viertal langs de torpedobootan en pantser schepen, naar de Heemskerk, waar de onderzeeboot kwam voorbij varen. De pantserschepen losten ieder 35 schoten toen het Koninklijke jacht met de gasten wegvoer. Door een witte wimpel werd van dat vaartuig te kennen gegeven dat de Koning voor deze hulde bedankte. Na den zeetocht werd het Burgerwees huis bezocht. In de meisjeszaal zong een meisjeskoor onder piano-begeieidingtwee liederen, nl. „Geluckig Vaderland" en waar. Van 1797 tot 1815 is de gemeente, door overheersching der Franschen, zon der vasten dienaar geweest. Ook hier was 't, als op zooveel andere plaatsen, er werd over 1797 geen tractement meer uitbe taald en de gemeente was niet bij machte om in het onderhoud van haar predikant, ds JACs. HOOGKLIMMER VAN HEULEN, te voorzien. Deze beval zich nu een andere gemeente aan, en slaagde daarin spoedig, wjjl hij 18 Juli 1797 reeds beroepen werd te St Phi- lipsland en tien dagen later hier afscheid nam met Johs. 28. Ofschoon ook nu de gemeente van tijd tot tijd bediend werd door leeraars uit den omtrek, moest dit echter duren tot er door de verlossing van het Fransche juk een andere en gezondere toestand intrad en men daardoor den 24 Sept. 1815 weer 'n eigen dienaar verkreeg. Van twee predikanten te Retranchement in dienst geweest, blijkt het dat deze, door onchristelijken levenswandel, hunne be diening niet waardig waren zij werden dan ook beiden uit hun ambt ontzet. Sloegen wij de voor ons liggende acten van de claséis Walcheren, van 1688 en '89, op, dan zouden wij vrij wat ongerechtig heden vernemen van ds CORNs. VER LUCHT hier van 1686 tot '89 doch kieschheidshalve zullen wij ze maar ge sloten houden. En zoo is het ook ten op zichte van ds W. C. MEIJER, die in Aug. 1864 uit zijne bediening werd ontzet, en wien vele ouden van dagen in 't land van Kadzand zich nog wel zullen herinneren. Ook omtrent hem zullen wij onze beschei den liever maar niet raadplegen. Bevolking in 1910: 787. )o(

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1