VOOR ZEELAND No. 2^7. I Zaterdag 17 September 24e Jaargang. HISTORISeH CHRISTELIJK eisje, udster Buitenlandse!! Overzicht d del èurg. PE KOOP V OP HIT, >ÖP ipbeidep bediende, sknecht üïstbode, ienstouid, esistbode -) ÏS 3: VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE-VERWEST. te Goes D'HUJJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PERS. reclimisT" Vrouwen LIT m PROVINCIE. gde Brood-en met annexe ge en der bovenwo- en zeer geschikt digd kapitaal bjj e 41 #/t» aflos_ uit de huren. Br. Ad r. Bur. D. T. CASTEL, West- zgnde gTOOte jg Js. KOFPE- rertrek naar de aan chikbaar, bp P. o uburs. f met November cetbakkerp op de JONGE, Markt, >er »agd te Middel- Briefen franco i ddelburg. igedelft, vraagt id en van Geref. raagd K a i e 11 e. cht voor Krank- te Bergen op len inwonend n van f90. ingewacht bp ■ir. igste shuis) bij Mej. e kade G 159, der tegenwoor- 8INISSEN, Na r, van mlddelb. tand, bp J. v. d. t.IO S *o - c CÖ m 2 Q -é a O-* o <u 7.46 7.56 8.17 8-55 9.10 9-43 10.43 n-35 12.46 11-3" 12.15 V-- 7-t>5 8.05 8.12 8.20 8.27 8.36 8.46 8-53 9.02 9.1I 9.17 9.29 9.42 g.51 10.— 10.48 12.1O }urg, Z. Dultschl. RoosendaalLage neer dan 150 KM 2.06 6.18 1.29 f6.o3 8.47 3-oS 7-15 9 44 3.52 8.0I §10.30 4.14. 8.20 4.28 8.34 Ver west Go»» IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. 1 rijs per drie maanden franco p. p. 1,25» I nkele nummers 0102*. UITGAVE DER FIRMA EN VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere rege! meer 10 ''ent tfcj?, die sbïcIjl met 1 Oct. a.s. op ons F latï abonneeren, ont vangen het tot dien datum grat is. 16 SeptTmÖ." De opbrengst der Rijksmiddelen was in Augustus nagenoeg 6 ton hooger dan in Augustus 1909. Eei gunstig resultaat, te meer dewijl de successiebelasting 3 ton minder op bracht. Van de posten die belangrijk meer opbrachten, noemen wij slechts den suikeraccijns f 307000 de belasting op 't gedistilleerd f261009, invoerrechten f 1450C0, posterijen en bedrijfsbelasting elk ruim een ton. Het totaal der eerste 8 maanden van dit jaar overtreft dat der eerste 8 maan den van 1909 met nagenoeg zes ton. Duitschland. Men moet de Duitschers kennen in hun nationalen trots, om de smartelijke verbazing te verstaan waarmee zij het vergaan van het militaire luchtschip de Zeppelin VI hebben begroet. Heel Duitsch land, zoo zegt men, is onder den indruk. Ja, de eerste geschiedenis der luchtvaart is wel vol verrassingen en rampen, een afwisseling van verpletterende nederlagen na grootsche overwinningen hetgeen tel kens weer doet twijfelen aan de mogelijk heid, dat het groote verkeersprobleem van onzen tijd wordt opgelost 1 Intusschen is bij het laatste ongeluk de luchtvaarttechr iek niet rechtstreeks betrokken. De ballon was reeds opge borgen. Doch dit maakt het feit te tra gischer. Niet op 't veld van eer, maar verscholen in een pakhuis ging do L.Z. VI onder, tengevolge der domheid van een knecht, die niet bedacht heeft hoe licht ontbrandbaar luchtschepen zijn. De L.Z. VI was de opvolgster van het eveneens verongelukte passagiersschip Deutschland,in verbeterden, slanker vorm-. Zij heeft prachtige reizen gemaake, vooral naar het Rijkstand, waar haar tochten aanleiding gaven tot de vraag of lucht schepen voor reizigers vervoer over vestin gen mogen vliegen. Die vraag werd in een voor de luchtvaart ongunstigen zin beantwoord, het varen boven vestingen zal voor luchtschepen verboden zijn. De L.Z. VI was op weg naar Heilbronn maar wegens schade aan den motoi moest de reis onderweg worden afgebroken en het schip naar Oos (Baden) terugkeeren, waai het vlot landde. Dat was de eerste maal dat een reis moest worden afgebro ken, nadat de L.Z. VI op achttien dagen, bij elk weer en wind, 34 passagierstochten volbracht en 300 reigers vervoerd had. Gemiddeld vloog het schip met een snelheid van 47 K.M. Dit is de derde zware ramp die de Zeppelin-luchtschepen dit jaar treft. Op 25 April verongelukte de militaire ballon Z H' te "Webersberg, op 28 Juni de L.Z. VII in het Teutoburger woud. Bulgarije. De Bulgaarsche minister-president Malinof heeft, gelijk een telegram reeds meldde, het ontslag van het geheele kabi- m t ingediend. Men weet nog niets zekers omtrent de redenen van dit aftreden, maar vermoedt dat de verscherping van de verhouding tusschen Bulgarije en Turkije tengevolge van de ontwapening in Macedonië, de positie van het kabinet heeft verzwakt. - Het ministerie Malinof heeft betrekkelijk lang standgehouden. Op 28 Januari-1908 besloot Ferdinand van Bulgarije, na lang aarzelen, een democratisch kabinet te vormen, dat wat betreft de binnenlandsche politiek een meer geavanceerde richting zou volgen. De leiding kreeg de afgavaardigde Mali nof, die bekend stond als uitstekend jurist en voortreffelijk redenaar. Bij de tegen 7 Juni 1908 uitgeschreven nieuwe verkiezingen voor het Parlement kwam het kabinet met. een programma, dat, nadat de legerhervorming en de zorg voor het lot der Macedonische christenen, vooral (economische punten bevatte, zoo als de vereeniging van het Bulgaarsche spoorwegnet met het Turksche, invoering van de progressieve inkomstenbelasting enz. De verkiezingen voor de Sobranje waren een volkomen sucees van de demo cratische regeeringspartij, die voor de wisseling van het kabinet de zwakste partij in het parlement was geweest. Na den triomf tegenover het buitenland van de onafhankelijkheidsverklaring van Bul garije en de verheffing tot koninkrijk op 5 October, kwam het kabinet in de quaes- tie van de spoorwegen voortdurend in een moeilijken toestand die na lange onderhandelingen en krijgstoerustingen eindelijk op 25 Juni 19< 9 werd opgelost, toen Bulgarije zich tot betaling van 2.100.000 francs en tot teruggave van het geconfisceerde materiaal aan de Orient- spoorwegmaatschappij verplichtte. Sedert heeft het kabinet-Malinof onbe streden het bewind gevoerdzoodat men omtrent zijn heengaan in 't duister blijft tasten. Er zijn er echter die meenen dat 't in de buitenlandsche staatkunde zit. Men droomt in Bulgarije van een of- en defensief verbond met Griekenland tegen Turkije, en daar wilde Malinof niets van weten. Is deze veronderstelling juist dan is zijn vervanging door een meer krijgszuchtig kabinet geen gunstig teeken voor den vrede in den Balkan. De tijd zal 't leeren. Wegens plaatsgebrek afgebroken. Getrouwheid. Timotheus, het bekende Clu^, Tijd schrift onder red. van J. N. Voorhoeve, Den Haag, bevat wekelijks 0. a. een plaat met bijschrift. Een der laatste bevatte een paard en een ezel, vriendschappelijk en gewillig saam een schuit voorttrekkende door middel van een jaaglijn. Het bijschrift bij die plaat met boven staand opschrift vinde hieronder een plaats. Deze trouw in den arbeid, zij het ons een beeld van onzen arbeid na de vacan- tie. Het werk is weer begonnen, en 't gaat weer zoo geregeld als het loopen in een tredmolen, zei men vroeger, toen men nog tredmolens had, zoo geregeld als de omwentelingen van de schroef eener vliegmachine, zou de twintigste eeuw zeggen, zoo geregeld als de stap- van een paard en een ezel, die een schip trekken langs een rechte vaart. Er zijn er onder ons, wier levenstaak geregelde afwisseling brengt, de benijdbare arbeid van den landbouwer, die eerst na een jaar teruggekeerd is tot het punt van uitgang. Maar er zijn er velen onder ons, wier arbeid eentonig is, die eiken dag op hetzelfde uur dezelfde stappen doen, dezelfde bewegingen maken met hand en vinger, dezelfde gedachten den ken en dezelfde woorden spreken bijna, met geen andere afwisseling dan den Zondag, die buiten den arbeid staat. Doch de Maandag komt spoedig weer met dezelfde stappen langs dezelfde een tonige vaart en met denzelfden druk van den arbeid tegen de borst. Dat vermoeit. Eentonigheid vermoeit meer nog dan arbeid. Afwisseling ont spant nog den geest, al duurt de inspan ning voort, maar altijd, dag uit dag in, week uit week in, denzelfden arbeid te verrichten, dat is afmattend voor den geest, gelijk het vermoeiend is voor het lichaam. En toch kan het niet anders in onze zeer ingewikkelde maatschappij, waar ieder slechts een klein onderdeel van den arbeid verricht, en slechts wei nigen een overzicht hebben over het geheel. Slechts één ding kan ons verheffen boven den druk, dien de eentonigheid en eenvormigheid van het dagelijksch werk op ons uitoefent, kan spanning geven aan de spieren en veerkracht aan den geest. Dat is de trouw. Het besef, dat de taak, die vóór ons ligt, ónze taak is, onze eigen taak, waarvoor wij verantwoordelijk zijn aan de maatschap pij. En hooger wordt dat besef, zoo wij weten, dat het God Zelf is, die ons juist op die plaats heeft gezet, juist in dat gareel heeft gespannen, de bewustheid, dat wjj voor onze taak in de tweede plaats verantwoordelijk zijn aan de maatschappij, maar in de eerste plaats aan Hem. Dan dienen we Hem in al onzen arbeid, hoe gering die ook schijnt, en we hebben het heerlijke bewustzijn, dat wij een deel uitvoeren van het werk, dat Hij in Zijn schepping te doen heeft. Het gevoel van verantwoordelijkheid aan de maatschappij kan tot getrouwheid stemmenhet gevoel van voor Hem te werken, maakt ons nog getrouwer. Geen eerlijke arbeid is te gering om er getrouw in te zijn. Sommige men- schen zijn hoog geplaatst, hebben lei ding le geven aan een onderneming, hebben een zaak, een inrichting, een gemeente, een land te besturen heerlijk zoo ze getrouw zijn. Andere menschen staan op een vergeten post, vallen niet in 't oog, omdat er duizenden naast hen denzelfden arbeid verrichten, doch hun werk kan evenmin gemist worden even heerlijk, zoo zij getrouw zijn. Sommige werken met groote kracht, andere met kleine. De kracht, die de kleine ezel in 'twerk stelt, is niet te vergelijken met de kiacht van het groote paard, maar de ernst, waarmee ze wer ken, de gewilligheid, de trouw van beide trekkers is gelijkelijk te prijzen en de meester zal beide beloonen, niet naar hun kracht, maar naar hun ijver. Sommigen hebben van God groote ga ven ontvangen, en Hij plaatste hen voor aan. Anderen hebben weinig gaven, en Hij geeft hun een lichter arbeid, geschikt voor hun krachten. Zullen ze klagen, omdat ze minder krachten hebben en geringer werk? Zullen ze niet veeleer zich verblijden, dat ook hun weinige kracht een plaats vindt en een gelegen heid om mede te werken in het groote geheel? En zoo zij met evenveel trouw nun taak verrichten als de sterke en de groote, vinden ze dan niet bij den Meester dezelfde waardeering? Opmerkelijk is Jiet verschil tusschen de gelijkenis der ponden in Lukus XIV, en die der talenten in Matth. XXV. In de eerste ontvangt iedere dienstknecht één pond de gaven zijn dus gelijk, doch de eerste wint tien en de tweede vijf pondenverschil van trouw dus, die verschil van vrucht tengevolge heeft. De eerste ontvangt een woord van waar deering „Wel, gij goede dienstknecht, dewijl gij "in het minste getrouw zijt ge weest, zoo heb macht over tien steden*. De ander ontvangt dat woord van waar deering niet, al krijgt hij loon in over eenstemming met zijn arbeid„En gij, wees over vijf steden". In de gelijkenis der talenten echter zijn de gaven onge lijk de eerste ontvangt vijf en de tweede twee talenten. De eerste wint vijf en de tweede twee talenten. De arbeid is dus ïn overeenstemming geweest met de ga ven de trouw was dezelfde. En let nu eens op, hoe het woord van waardeering tot beide letterlijk gelijk isWel gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten, ga in in de vreugde uws heeren". De waardeering is niet naar de gaven, maar naar de getrouwheid. Laat dat ons een aansporing zijn bij den arbeid, wan neer we ons soms mochten beklagen, dat onze gaven zoo gering zijn en onze taak zoo nietig. God waardeert onze trouw. Laat dan de arbeid eentonig zijn en eenvoudig; laat de eene dag geljjken op den anderlaat het ons schijnen, of we geen vruchten zienwe willen in spannen al de krachten, die God ons gegeven heeft, en werken voor Hem en onder Zijn oog. De gaven zijn van Hem, de trouw is van ons. Van ons P Ja, en ook van Hem Hij wil die ons geven op het gebed. Maar wij moeten willen. behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizeligheid en schemeringer voor de oogen, rheumatische pijnen, hartklop pingen, en gij u afgemat gevoelt, hoe wel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gij er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal is? Vele vrouwen zijn ertoe geneigd om dergelijke verschijnselen toe te schrijven aan hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren te vervullen 1 ebben en niet wetend hoe vaak deze belangrijke organen juist bij de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnselen als de boven staande toonen aan, dat zij hun werk niet behoorlijk verrichten. Velen ver- waarloozen deze eerste' verschijnselen en zonder twijfel doen zich daarna ern stige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting der nieren tengevolge heb ben. Verdraagt daarom de eer te verschijn selen niet met gelatenheid, doch begint onmiddellijk met 't genezen uwer nieren, do bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren en ma ken hen volkomen geschikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de prikkelende onzui verheden af, die de bovenstaande ver schijnselen veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheumatiek, lenden jicht, urinestoornissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam) zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuelen te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K. 15?. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Goes. Op de tentoonstelling van zaai granen, vanwege de landbouwsociteit in café Boudeling alhier gehouden, behaal den: le prijs voor Wintertarwe Witte Mo narch J. W. Romein te Ouwerkerk. le prijs voor Ruwarige Essentarwe, C. J. Pilaar te Goes. 2e prijs voor Wilhelminatarwe, J. W. Romein te Ouwerkerk. 2e prijs voor Roodkaf tarwe, v. d. Bosch en Co. te Goes. - le prijs voor Petkuzer rogge, v. d. Bosch en Co. te Goes. 2e prijs voor Prinz Heinrich rogge, v. d. Bosch en Co te Goes. le prijs voor Zeeuwsche Wintergerst J, W. Romein te Ouwerkerk. 2e prijs voor Groninger Wintergerst Paul te 's-Gravenpolder. (Goesche Crt Nieuwdorp. Reeds heeft zich een derde geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan, waarvan twee met doode lijken afloop. Het laatste bij de Wed. B. op 'tHof. Wel zijn er nogal wat varkens ziek, doch onder de ingeente komt de j vlekziekte tot heden niet-voor. Met ingang van 1 Oct. 1910 zullen 1 des nachts de onderstaande seinen wor den gegeven aan de sluizen en de bruggen op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen met de oude kanaalarmen, doch met uitzondering van de zijkanalen naar de Passluis en naai de Axelsche Sass:'ng aan de sluizen en bruggen op het ka naal door Zuid Bevelanden aan de sluizen en bruggen op het kanaal door Walcheren, met uitzondering van het zijkanaal door de Oube Arne, het Marinedok en de Marinesluis als de sluis of de brug gesloten is twee roode lichten aan weerszijde van de doorvaartopening als de sluis of de brug geopend wordt en de doorvaart nog niet vrij is een groen licht aa* de eene zijde en een rood licht aan de andere zijde van de doorvaartopening als de sluis of de brug open en de doorvaart vrij is: twee groene lichten aan weerszijden van de doorvaartopening; als de sluis of de brug gesloten wordt en de doorvaart niet meer vrij is een groen licht aan de eene zijde en één roodlicht aan de andere zijde van de doorvaartopening als het openen van de sluis of de brug onmogelijk en de doorvaart verboden is twee roode lichten boven elkander op de sluis of de brug. M. G. In het belang der vrouw. Middelburg. In de sociëteit St. Joris alhier was een vergadering belegd, waar in de secretaresse van het hoofdbestuur der Vereeniging ter behartiging der belan gen vein jonge meisjes eenige mededee- lingen zou doen over de Vereeniging en hare werkzaamheden. De opkomst was zeer groot. De spreekster, mej. Van Beeck Calkoen, secretaresse van het hoofdbe stuur der Vereeniging, toonde aan hoe ieder verplicht is om te ontvangen en te geven, en hoe een Staat dan pas goed geordend is wanneer de verhoud tusschen is wanneer de verhouding tusschen ont vangen en geven in evenwicht is In onzen staat is nu die verhouding niet in evenwicht. De Vereeniging ter behartiging van de belangen van jonhe meisjes nu wil de zwakste schepselen, jonge en onerva ren meisjes zooveel mogelijk bescher men. De beweging om gevallen vrouwen weer het goede pad te brengen ging uit van Engeland. Zoo kwam men er toe niet alleen te genezen maar ook te voorkomen. Men wilde dus jonge meisjes waarschu wen en zich hun lot aantrekken zoodat het gevaar dat hen bedreigt zooveel moge lijk afgewend wordt. De Vereeniging is nu over de geheele wereld verspreid en telt reeds 13000 leden. Spreekster toonde aan dat we vooral moeten liefhebben, de meisjes die zonder steun en zonder toe zicht in den vreemde gaan. De meisjes toch komen in de grootste verleiding en gaan dikwijls de grootste gevaren te gemoet. De taak der vriendinnen van het jonge meisje is dus ze lief te hebben bovenal. Het doel van spreekster is een duidelijk overzicht te geven van het werk der Vereeniging die nog te weinig bekend is. Op het gesprokene komen wij in een volgend nommer meer uitvoerig terug. M. G. Ook te Goes was 't vergaderlokaal stampvol, hetgeen ons bleek uit een ons ter hand gesteld verslag dat wij echter Donderdag niet mochten opnemen, omdat wij dan voor de andere te Goes verschij nende bladen zouden zijn In de week van 7 tot en met -13 September kwamen in Zeeland 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. een geval van typhus en febris typhoidea te Oostburg, vier gevallen van roodvonk, twee te Aagtekerke en twee te Vliasingen en twee gevallen van diphtheritis te Goes. Middelburg. Door het Polderbestuur van Walcheren zijn uitgeloot acht obli- gatiën volgens art. 7 van het conversie plan van 3 Maart 1856. Uitgeloot werden de nommers 579

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1