katsteBericMië -ésv-èSSP Afloop verkoopiiigen m, Firma C. A. SCHÜLTE Co Marktberichten. Marktprijzen van Tarwe en Meel, Nagekomen Advertentiën, een Handknecht Twee Kalf va er zen, Lange Delft, Middelburg. Speciale KWASTJES om deze lak aan te brengen lOcfc «pel deel, hy zocht connecties in voor name kringen en deelde deswege in de winst van de bontgenooten. Ook Margo lin, die te Petersburg gearresteerd werd, behoorde tot het gezelschap. Toen kwam men op het denkbeeld Klimm zijn arbeid te verlichten door hem een adellijken naam te verschaffen. In Parijs viel de keus op de grafelijke familie De la Ramée, welke familie sedert 135 jaren reeds uit gestorven is. Een arbeider, Marie La Ramée, vond men voor geld en goede woorden bereid om Klimm als zoon te adopteeren, Het verhaal van den graaf, dat een ze kere graaf De la Ramée hem uit dank dat Klimm hem het leven redde geadopteerd had, moet volgens mededeeling van de Berlynsche politie een sprookje zijn. De nieuwbakken graaf, die zich ook papieren wist te maken, om zijn afkomst te .bewijzen, reisde nu tusschen Parijs, Berlijn, Londen, Weenen, Boedapest en Kaïro heen en weer om geschikt slacht offers voor de valsche spelersbende uit te zoeken. Zoo is hij ook te Eerlij n gekomen, en heeft hij de £0 duizend mark afhandig gemaakt, waarvoor de Berlijnsche justitie hem thans heeft achtervolgd. Hij bevindt zich nu in het Huis van Bewaring, in af wachting dat zijn uitlevering zal gevraagd en verkregen worden. Zijn vrouw is in middels al naar Berlijn teruggekeerd. De N. Crt, die een en ander meldt, vernam nog dat in 't bijzonder hun grafe lijk wapen de aandacht had getrokken, omdat er een springende bom op stond. Margolin bewoonde te St. Petersburg een elegaut gemeubelde woning, met de carabetzangeres Erna Frölich in hoever zij bij de oplichtingen betrokken is, staat echter nog niet vast. Uit een later bericht in de Nieuwe Crt blijkt dat De la Ramée ook op Java al menigmaal zijn slag geslagen heeft, of liever als Cesam open u voor zijn kornui ten heeft dienst gedaan. In de Chatelet te Parijs heeft een bezoeker in den engelenbak Bengaalsch vuur afgestoken. Het publiek dacht, dat er brand was uitgebroken, en velen vluchtten onder angstig geroep de straat op. Een aantal dames vielen in zvijm. Aangezien de voorstelling voortduurde, bedaarde de opwinding na eenigen tijd. Men gelooft, dat de man die deze lang niet ongevaarlijke aardigheid heeft uit gehaald, een ontslagen machinist is. De kolenladers te Havre, die een maand geleden het werk hebben neer gelegd en van wier treurige heldendaden wij melding hebben gemaakt, hebben besloten den arbeid weer op de vroegere voorwaarden te hervatten. In het departement Mehedinta (Roe menië zijn bij de jongste overstroomingen 23 menschenlevens verloren gegaan. De oogst is vernield en een aantal huizen zijn ingestort. Dezer dagen deelden we mede, dat de te Londen woonachtige schatrijke Griek Korelianos een millioen geschon ken heeft voor den aankoop van het ltaliaansche slagschip Pisa. Hij heeft thans zijn wettigen erfgenamen mede gedeeld, dat- hij den Griekschen staat bij testementaire beschikking 8.400,000 gulden heeft vermaakt. Hij merat tevens op, dat hij een jaar geleden den Koning een half milioen voor legerdoeleinden heeft doeD toekomen, zonder dat het geld tot dusver voor dat doel is besteed. Bij legt dus zijn erfgenamen de verplichting op te zorgen, dat aan de bepalingen van zyn testament gevolg wordt gegeven. Gisteren hebben te Oos in Baden, ter plaatse waar het luchtschip L. Z. VI stond gestald door onbekende oorzaak open vaten met benzine, tot het schoon houden der machinesjdienende, die in de achterste gondel stonden, vuur gevat. De vlammen verbreidden zich over het ge- heele luchtschip, dat in 10 minuten was verbrand. Het omhulsel, de gas-reservoirs en het geraamte zijn vernieldalleen de motoren zijn onbeschadigd. Een arbeider en een monteur hebben brandwonden gekregen. Tusschen de (Turksche) Porte en het Patriarchaat begint het ernst te wor den. Gisteren toch, -zoo meldt men uit Konstantinopel, niettegenstaande de maatregelen, door de regeering genomen, is de nationale vergadering van het Oecu menische Patriarchaat geopend. In die vergadering zijn 10 afgevaardigden aan gehouden. Zij zullen voor een krijgsraad terechtstaan. De vergadering omvatte 30 volksvertegenwoordigers, 12 synode-leden 12 prelaten en 5 leden van den Raad. De patriarch heeft in een rede het doel der vergadering uiteengezet en zich over de buitensporige maatregelen der regeering beklaagd. De werkzaamheden zijn tot den 23sten opgeschort. By den brand op de tentoonstelling te Charleroi is één werkman op slag gedood, een verkeert in wanhopigen toe stand en twee zijn min of meer ernstig gewond. Militaire luchtvaart. De Koning van België heeft een bestuurbaar luchtschip, van de nieuwste verbeteringen voorzien, ter beschikking van het Belgische leger gesteld. Het schip heet Belgique III. YTissingen. Gisterenavond om 8 uur werd door not. J. O. Paap in de „Oude Vriendschap geveild de navolgende hui zen en erven. Ie De villa „de Ruyter", aan de Badhuisstraat no 125, groot 87 Centiaren. Hoogste inschrijver M. P. Kieviets f 6500. Hoogste bieder P. van der Meer voor f 650. 2e De vilia „Evert- sen", aan de Badhuisstraat no. 127, groot 87 Centiaren. Hoogste inschrijver J. Loois Az. f 6282. Hooogste bieder dezelfde voor f 6525. Gecombineerd hoogste bieder M. P. Kieviets voor f 13400 waarvoor zij niet werden toegewezen dus niet ver kocht. Jaarvergadering van den Nederland- sclien Bond van Gemeente- Ambtenaren. Woensdagavond werden het Bestuur en de afgevaardigden van den Neder- landschen Bond van Gemeente-ambte naren, die reden en morgen zijn jaar vergadering te Middelburg houdt, officieel ten stadhuize ontvangen door het college van Burgemeester en Wethouders. De burgemeester Jhr. M. van den Bran- deler, sprak hierbij een welkomstgroet uit, waarbij hij er op wees, dat dit besluit om dit jaar de vergadering hier te houden, niet alleen door de leden der afdeeling Zeeland van den Bond, maar ook door het gemeentebestuur met vreugde is begroet. Spr. uitte den wensch, dat op de 16e algemeene vergadering, gehouden op Zeeland's vruchtbaren bodem, ook be langrijke beslissingen zullen genomen worden. De Bond heeft de sympathie van het gemeentebestuur omdat hij steeds bezadigd optreedt. De Voorzitter wenscht spreker kracht toe voor het presideeren der belangrijke vergadering en eindigt met den wensch uit te spreken, dat de leden een algemeene gelukkige herinne ring aan Zeeland zullen medenemen naar huis. Nadat de eerewijn was aangeboden, dankte de Voorzitter van den Bond, de heer Jac. van der Laan uit Sneek, voor de vriendelijke ontvangst en vond hij gelegenheid er aan te herinneren, hoe in September 1896 de afdeeling Zeeland werd opgericht aanvankelijk met een klein getal leden maar mannen, dïe wat voor den bond voelden. Spr. brengt hulde aan de heeren Hart man, den overleden secretaris van Goes de Vulder van Noorden, voormalig secre taris van Middelburgde Hoogh, eerste voorzitter der afdeeling Zeeland en Elen- haas, redacteur van het weekblad van den Bond, die volgens spreker de Zeeuwen zijn, die veel voor den Bond hebben ge daan. Spreker eindigde met den wensch, dat het Zeeland, en speciaal Middelburg en zijn bestuur goed moge gaan. Nog werd het woord gevoerd door den heer Bidord, vertegenwoordiger van den Belgischen Bond van gemeentesecreta rissen, die o.a. wees op de mooie inzen ding van Nederland en zyne koloniën op de Brusselsche tentoonstelling, en zyn blijdschap uitte, dat het Nederlandsch Paviljoen gespaard bleef bij den brand. Spr. dronk op de gastvrijheid van Neder land. De heer Eugène Novent, vertegenwoor diger van den Belgischen Bond van ge- meenteambtenan n, sprak over de sym pathie der Belgen voor Nederland, en prees de goede administratie op gemeentelijk gebied in Nederland. De burgemeester beantwoordde beide sprekers. Na afloop van deze ontvangst hadin den Buitentuin een concert plaats door een strijkorkest. Hedenmorgen te half tien ving de al gemeene vergadering aan, die gehouden wordt in een der zalen der sociteit St. Joris, en begon met eene rede van den voorzitter, den heer Jac. van der Laan, die allen en speciaal de afgevaardigden van de Belgische Bonden, hartelijk wel kom heette en mededeelde, dat de voor zitter der afdeeling Zeeland, de heer Richel, door droeve familieomstandighe den verhinderd is tegenwoordig te zijn. Verder herinnerde spr. aan het overlijden van den beer Bauduin, burgemeester van Maastricht, die de vorige vergadering zoo vriendelijk heeft ontvangen. Nog herin nerde spreker aan de gehouden propa- ganda-vergadering en sprak als zijn ver wachting uit, dat de regeering zich niet zal doen afschrikken door de kosten om spoedig met voorstellen te komen inzake pensioneering voor ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Na goedkeuring der notulen van de vo rige algemeene vergadering; werden de mededeelingen gedaan. Vervolgens was aan de orde het jaar verslag over 1909, waaruit o. a. blijkt, dat het ledental steeg van 3363 aan het einde van 1908 op 3422 ultimo Decem ber 1909. Het verslag werd goedgekeurd. De rekening werd goedgekeurd met voorbehoud van eventueefe wyziging in dien geen prijsvraag in 1911 wordt ge houden. Goedgekeurd wordt de begrooting voor 1911, aanwijzende in ontvangen uitgaaf f8018.245, met dien verstande, dat als de wijziging in de rekening over 1909 aangebracht wordt, in de begrooting het batig saldo over 1907, de post onvoor zien (geraamd door den penningmeester op f643 245) en het totaal cijfer van ont vang en uitgaaf worden verhoogd met f933.30. Het bestuur stelde" voor om aan de commissie van beheer van het Hulp fonds machtiging te verleenen tot het houden eener verloting ten behoeve van het hulpfonds. Alzoo besloten. Voorloopig teruggenomen werd een voorstel van het bestuur om over te gaan tot het instellen van een bureau voor in lichtingen. Amsterdam. Wegens de aanwezigheid der ministers alhier is de ministerraad heden alhier gehouden. Minister Talma kon wegens een lichte ongesteldheid bij de ontvangst van het Belgische Konink lijke Echtpaar niet tegenwoordig zijn. Amsterdam. Omtrent de ontvangst van het Belgische Koningspaar verneemt men dat te Roosendaal de gedelegeerden van onze Koningin het Echtpaar aan het station hebben begroet. Dit deed ook de burgemeester, terwijl het dochtertje van den Belgischen vice consul Laane aan Koningin Elisabeth een ruiker aanbood. Aan het station te Amsterdam kwam de Koningin en de Prins even voor twaalf aan. Prins Hendrik was in gene raalsuniform en droeg de Leopoldsorde. Te 6 minuten over twaalf kwam het Belgische Koningspaar aan. Koning Al- bert droeg het ridderlint van de orde van den Nederlandschen Leeuw. De be groeting was wederzijds hoogst hartelijk. De Koning kuste Koningin Wilhelmina de hand en stelde zijn gemalin aan Haar voor. Daarna stelde de Koningin den Prins en de overige aanwezigen aan het Koningspaar voor. De begroeting van het publiek was niet luidruchtig maar toch levendig. Te half 1 werd naar het Paleis gereden. In een rijtuig met zes paarden be spannen reden Koning Albert en Konin gin Wilhelminain een volgend rijtuig eveneens door zes paarden getrokken zaten Prins Hendrik en Koningin Elisa beth. Daarop volgde het gevolg in twaalf rijtuigen. De burgemeester hield een, toespraak. Agudo (Spanje). Bij een bergstorting zijn 7 menschen omgekomen en verschei denen gewond. leestafel" Een apostolische huiszegen, door dr A. J. Th. Jonker. 3e druk. Rot terdam J. M. Bredee. Het kan niet anders of deze bundel meditaties van prof. Jonker, moest in korten tijd een derden druk beleven. En er zullen nog wel meerdere drukken volgen. Naar aanleiding van Rom. 12 9 21 geeft dr. Jonker een lange reeks van (28) ópstellen, waarin hij duidelijk, op den man af, op grond van den tekst, zijn meening zegt tot he:i, dia naar den regel in deze ernstige apostolische woor den vervat, niet wandelen. Neem welk opstel ge wilt, het boeit door klaarheid, het pakt aan met Schriftuurlijken ernst, het grijpt in de consciëntie, het verbaast en treft door zijne menigerlei fijne ge dachten en opmerkingen, om te eindigen met verwijzing naar Hem dia tot deze dingen bekwaamt, en het „meer dan overwinnaars" tot werkelijkhèid maakt. Ouders of vrienden die zoo vaak zich afvragen welk boek zal ik mijn kind, mijn broer, myn meisje eens cadeau doen, ge behoeft niet lang te prakkeseeren „een apostolische huiszegen" is een uit nemend boek voor die allen. Historie der Martelaren, enz. ver sierd met 130 platen naar de oor spronkelijke kopergravuren. Rot terdam D. Bolle. Den langen titel van het oude, thans bij Bolle herdrukte Martelaarsboek druk ten wij al meermalen af. Het is de histo rie van hen die om de getuigenis der Evangelische waarheid hun bloed gestort hebben. Eenige jaren geleden werd die „historie" opnieuw uitgegeven met een inleidend woord van dr. A. Kuyper. Toen schreef dr. K- terecht „Leest en herleest wat de martelaren in hun doodsnood van Chrisli Bloed heieden hebben, en vinde dat kernachtig, dat tinte lend en toch 200 eenvoudig belijden een dankend echo in uw eigen ziel." Welnu, door deze nieuwe uitgaaf, zorgvuldig en aan den ouden tekst ge trouw, alleen in spelling overeenkomstig den nit uwen tijd gewijzigd, onder toe zicht van ds. Landwehr, door D. Bolle bezorgd, wordt deze gelegenheid thans aan meerderen geboden wijl iedere afle vering, elk met 2 platen, slechts I2V2 cent kost. De uitgaaf is reeds gevorderd tot afle vering 40. Het ware protest. Een woord naar aanleiding van de Borromaeus ency cliek en hare protesten, gesproken in de St. Barbara-kerk te Culemborg, op Zondag 17 Juli 1910, door L. Plette. Ned. Herv. Predikant. Culemborg, H. H. Boldingh. Deze predikatie, naar aanl. van Openb. 3 11b, toont maar een gebrekdat zij twee maanden te laat komt. Overigens vinden wij er veel in gepreciseerd, wat als woord op zijn pas behoort aan te grijpen. De twee kronen der pauselijke macht en der Philadelphia'sche gemeente plaatst de schrijver tegenover elkaar, handhaaft de eere der reformatoren, en prijst de eerlijke protesten. Maar dan komt hy op de keerzijde der medaille. Hij verneemt weinig protest dat niet op welt uit het hartniet door een breeden stroom van toegewijden wordt beaamd protesten zonder kracht. „Menigeen tooit zich met den schoonen naam „protestant" en weigert toch hardnekkig de gaven in dit woord saamgevatj te aanvaarden. Menigeen wil beslist niet katholiek zijn en angstig moeten we vragen wat zijt ge dan wel?Protesteeren moet zyn eigen tekortkomingen met ernst onder de oogen te wille n zien niet lan ger een kroon door God ons aangeboden door 't slijk te sleuren, niet langer zelf vijand te blijven van het kruis." De geachte schrijver doelt hier alleen op de protesteerende personenhoeveel meer indruk zou zijn woord hebben ge maakt, indien hij de protesteerende [sy node, het modernisme, de anti Christe lijke leeraars in de kerk die hij dient, al was 't maar in een Post Scriptum, met name genoemd en hun eens goed de waarheid gezegd had. Het 1ste no. verscheen van „De Ge meenteraad", orgaan van den bond van antirevol. gemeenteraadsleden in Neder land. Hoofdred. mr. V. H. Rutgers te Hil- sersum. De redactie schrijft De antirevolutionaire gemeentepolitiek kan niet worden vastgesteld in een re dactie-bureau, maar moet opkomen uit den arbeid van de vele honderden man nen, die tot het besturen van gemeenten geroepen zijn, en die uit onze beginselen leven. Voorlichting door hen die van eenige zaak wat meer weten kan dus slechts ééne zijde zijn van het program van ons blad. Naast hen die weteu, moeten zij die handelen aan het woord komen. Be richten hebben voor onze gemeentepoli tiek evenzeer waarde als verhandelingen, vooral wanneer in die berichten de mo tieven uitkomen, die het handelen heb ben bepaald. Te meer reden is er, om aldus bij het leven zoowel als bij de leer ter school te gaan, omdat in onze party het aantal dergenen, die vertoogen kunnen schrij ven, vergelijkenderwijs klein is. Onze kracht ligt juist in die breede kringen in stad en land, die wel arm zijn aan schoolsche wijsheid, maar ryk door de christelyke volkstraditie van eeuwen, ryk bovenal door het leven bij het Woord Gods. En wanneer ons dan zou worden te gengeworpen, dat wy spreken en schrij ven over dingen, waarin wij niet des kundig zijn, dan werpen wijdatverwyt terug, omdat het is een miskenning van de levenskracht onzer gemeentebesturen. Onze gemeenten worden niet geregeerd door „deskundigen", maar door burgers, die door hun medeburgers zijn gekozen om de eigen zaken der burgers te be hartigen. En zoomin men den man, die in zijn dagelijksch leven, voor de verzor ging van zich en de zijnen, telkens moet beslissén over zaken waarin hy niet des kundig is, over de stof van zyn kleed, over het huis dat hij zal bewonen, zoo min men dezen beunhaas of dilettant mag noemen, zoomin ook ons. Want ook wij, gemeentebestuurders, wij handelen niet uit lief hebbery, maar krachtens onze roeping. Moge Hij, van wien deze roeping ons toekwam, ons daarin getrouw maken, en op ons werk, ook op dit blad, Zijn zegen geven. Voorts bevat het blad artikelen over: De Kermis, Wethouderskeuze, enz. In de rubrieken Onderwijs, Finan ciën, Gezindheid, Bebouwing, Bedrijven, Sociale gemeentepolitiek, Personeel der gemeente, komen belangryke artikelen voor, die getuigen dat deze onderneming in goede handen is. Maar nu ook alle antirevolutionaire gemeenteraadsleden, u geabonneerd, op dat deze onderneming slage en veel vrucht drage. SCHEEPSTIJDINGEN. Middelburg. Alhier is hedenmorgen aangekomen van Rusland het ss. Martha, met eene lading balken, en wordt deze week verwacht het ss. Dana met gezaagd hout van Zweden, beide schepen voor de firma I. de Broekert Co. Telegrafisch W eerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 15 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772,6 te Stor no way laagste stand 758,7 te Hapa- randa. Verwachting tot den avond van 16 Sept. Zwalke tot matige noordoosteiyke wind, half bewolkte lucht, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. MIDDELBURG, 15 Sept. 1910. Aanvoer vrij voldoende. Een paar mon sters witte en bruineboonen werden ver kocht, prijs onbekend. Overige artikelen als noteering. Men besteedde voorjarige tarwe f6, a f7,nieuwe tarwe f7,a f7.75 per H.L.nieuwe rogge f 5,50 a f 6,50nieuwe zomergerst f4,50 a f 5,—haver f af,paardoboonen f af, tuinboonen f af witteboonen gelezen f a f bruine boonen ronde f af-—,— idem lange f - a f kroonerwten nieuwe f 14,75 a f 16,75 koolzaad f 7,a f 11,karwei- zaad f 13,a f 13,25 per 50 K.G. Waar 't niet by staat is de pry's per H.L. Opgaaf van de Marktzetting der Ver- eeniging »Emoa' en de//Landbouw". Boter f 0,70 A f 0,75 per kilo. Voor particulieren f 0 775. Eieren f5,20 per 100 stuks. Voor particulieren f 5 60. Veiling eieren. Op de veiling waren kiprieren, f 5.00 a f 5 20 Eendeneieren t af Ganzeneieren f a f Kalkoen eieren f af Kieviteieren f Woensdag 14 September ANTWERPEN. Tarwe flauw. PARIJS. Tarwe kalm. Per Sept. 27.60 fr. betaald. BERLIJN. Granen. Aanhoudend dringen de offerten van Rusland alsook flauwere be richten van Amerika, toegevender aanbod uit het binnenland bijna geheel ontbrekende ex- port-vtaag veroorzaakten ook hier haden een flauwe stemming en een scherp terugloopen der prijzen. Rogge was eveneers flav whet aanbod uit het binnenland was eerder wat sterker in ver band met beter weer, terwijl zoowel de mojens als de exporthuizen terughoudend bleven. Daarkij kwam weer meer tegemoetkomend aan bod van Russische zijde, zoodat bij het slot wer kelijk billijker te koopen was dan gisteren. Ha ver stil, alleen puike gevraagdop levering kalm. Slot- Openings- Vorige koers. koers. sloikoers. 293.202.75 202.50 202.50 202.25 201.75 BUD A PES". Tarwe beter. NEW-YORK. De termijnmarkt van Tarwe opende traag en 3/8 c. lager, fluctueerde verder om dezelfde reden als te Chicago en sloot nau welijks prijshoudend. Loco onregelmatig. 14 Sept. 13 Se. 1.12 Sept. jo Sept. VoorjaarsNo 1 Northern 1221?2— i223/4 121 Roode Winter io31/2 104— 104V4 io33,4 Sept. Dec. Mel Jull 14 Sept. 103V4 i063/4 1ii1/4 13 !O33/4 I07V4 112— 12 3> l041/4 'IO73/4 112s I s 10 o36/'g 107% Iii'/g CHICAGO. De termijnmarkt van Tarwe opende traag en 3,s c. lager, daalde verder naar aanleiding van teleurstellende telegrammen, wegens toenemende voorraden en doordien de exportvraag onbevredigend was. Contramir.e- dekkingen kleine aanvoeren in het Noordwesten alsmede aankoopen door haussiers en baissiers lokten een herstel uit, maar de markt daalde weder op voorspellingen van grootere versche pingen van Rusland tengevolge van opruimin gen Door haussiers. Dekkingen met het oog op het morgen gesloten blijven der markt veroor zaakten weder een rijzing, maar de mrrkt liep wegens liquidation opnieuw terug en sloot nau welijks prijshoudend De markt is morgen gesloten wegens ver kiezingen. Sept. Dec. 14 Sept., 943/4 985/s 13 95Va 99V2 I2 96— 100V4 ï0 95V4 993/s Mei Juli i043/4 1056/8 1063/8 io53/4 *ot het plaatsen van Advertentiën g niet afkomstig uit Zeeland, betref- jj fende Handel en Nijverheid, is gerechtigd het Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentie-bureau D. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam Voor de vele blijken van blang stelling op 9 dezer ontvangen betuig ik mijn hartelyken dank. M. BREEL. O. en W. Souburg 15 Sept. 1910. Mot October of aankoine.ide Knecht benoodigd, bij C. JASPERSE, Vlissingenhof Malde- hem. tëTköop rekening 23 en 27 September, by J. HUIJSMAN, Koudekerke. IQ en maal lakken voldoende, ölansrijk. Gitzwart, iM vJ iBusjes van 25 en 35 CCni bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 3