No. 296. OOR ZEELAND. Vrijdag 16 September 24e Jaargang, HISTORISCH /ERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK Snippers uit de oude doos, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU; te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN binneFland. iEDEREN WERKDAG DES AVONDC, l rijs per drie maanden franco p. p1,25» I nkele nummers B Q02s. 2fc|f, cïïe zich met 1 Oct. a. s. op ons F >lad abonnceren, ont- Tungen Uet tot dien datum gratia, De opgtaf van den spoordienBt komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 15 Sept. 1910. Psalmzingende socialisten. Het is in ons land gezien. En de Duitscher Vörlander noemde het „geheel eenig in de wereld"... waar hij gelijk in heeft. Een vergadering nl. van socialistische dominees, waarin tusschen een paar psal men door de „Internationale" gezongen werd. Welk een afstand welk een verschil 1 Een psalm van David En de zang van 't socialisme Vörlander heeft hier 'toog op de be kende groep van Blijde-Wereld-predikan- ten, die op hun manier socialisme en christendom vereenigen willen. De historie herhaalt zich. Ook in de 18e eeuw waren hot predi kanten, die tot op den kansel de begin selen der Revolutie brachten, maar ze uitstalden in een bijbelsch foudraal. Psalmzingend plant'ten ze meê den Vr\j heidsboom I Laat het een opwekking zyn voor ons christenvolk, om op allerlei wijs, in woord en geschrifte, niet slechts on der de orthodoxe kerkgangers, maar ook onder de afgedwaalde menigte de rechte kennis van Gods Woord te ver breiden. Anders gaan velen psalmzingend naai den afgrondA. V. Onze Scheepsbouw. Het „Berl. Tageblatt" slaakt een ver zuchting over het welvaren van onzen Nederlandschen scheepsbouw. Nog altijd is het aan den Duitschen scheepsbouw niet gelukt, de Nederland sche werven een deal afhandig te maken •405 FKUILLETON. DOOB SCALDIS. van de opdrachten, welke jaarlijks aan die werven gegeven worden door de Duit sche scheepvaartkringen, met name door de binnenvaart en in 't bijzonder door de Rijnscheepvaart. Het blad somt dan op wat in de laatste jaren te onzent voor het buitenland werd gebouwd, voor Duitschland, België Engeland, Argentinië, Italië, Brazilië, Frankrijk, Bulgarije enz. en rekent dan uit dat de Duitsche be stellingen 60 procent van die orders uit maken (naar tonnen-inhoud). Kon men die Hollandsche mededinging maar keeren aldus de slotzin dan zou er op Duitsche werven voor rekening van Duitschers wat meer werk aan den winkel zijn. Maar gelukkig, dat kan men niet. De 20 grootste steden. Volgens de nieuwste statistieken der verschillende landen zijn de 20 grootste steden der aarde de volgende. Vooraan staat Londen met 7.450.000 inwoners. Daarop volgt New York met ruim 4.5CO.OOO. Dan Parijs met 2.745.000 en Chicago met 2.166.000 inwoners. Berlijn volgt dan met 2.103.000. De voorsteden meegerekend zou het echter inplaats van de vijfde, de derde in de rij zijn. Ver volgens komen Weenen met 2.021.300, St. Petersburg met 1.550.000, Philadelphia met 1.533.000, Moskou met 1.412.000, Buenos Aires met 1.147.000 inwoners. Minder dan 1 millioen inwoners hebben dan nog Kalkutta 993.G00, Bombay 978.000, Birmingham 875.000, Hamburg 866.000, Glasgow 860,000, Budapest 812.000, Liverpool 763,C00, Kaïro 693.000 Manchester 649.000 en Rio de Janeiro 636000. Een oud gebruik. Wanneer in oude tijden te Zierikzee een misdadiger tot de doodstraf was veroordeeld, bereidde men des avonds vóór den dag, op welken het vonnis zou voltrokken worden, een maaltijd, waarop, zoo de misdadiger aan de eene of andere spijze de voorkeur gaf, deze werdopge- discht. Retranchement. I Onze reis leidt voor dezen keer naar een stukje van dat Z. Vlaanderen - het voormalige 4de district 't welk in ouden tijd westelijk begrensd werd dooi den machtigen rivierarmhet Zwin. Slaan wij tegenwoordig onzen blik op die landstreek, dan is alles wat wij zien bouw- en weiland, hofsteden, lanen en houtgewas, en van genoemden reuzen- stroom, die diep het land indrong, - op het laatst der 12e eeuw zelfs tot Brugge toe die handelsvloten droeg en waar op zeeslagen geleverd werden, is niets meer te bespeuren. 5 Ons Zeeuwen is evenwel de geschiede nis van overstroomingen en inpolderin gen, in lang niet vreemd. Toch blijft zij ons boeien met haar verhalen van woeste krachtdie in weinig uren verdelgtvan geduldige volharding die 't bedreigde, zorgvuldig behoedt en het verlorene, met onbezweken moed, herwint. Wat de geweldige wateren, ook in dit oord, teweegbrachten, hebben wij vroeger te Kadzand zijnde, reeds gihoord. Welnu, naar een dorp,'t weik aan den oever van het forsche Zwin, op de helft tusschen de Noordzee en de stad Sluis, verrees, willen wij onzen tocht richten, en wel naar de gemeente Retranchement. Dit dorp, in oude stukken ook wel Gassandria genoemd, heeft, zooals wij verder hooren zullen, zijn oorsprong en naam te danken aan het innemen van Sluis door Prins Maurits in 1604. Tot bet grondgebied der gemeente be- hoorende kasteelpolder, die als schor reeds zeer vroeg bekend, begrepen was in de watering van Kadzand, volgens octrooi van 18 Juni 1537. Later inge vloeid, was het in 1581 weder een schor, werd in 1737 opnieuw aangewonnen, en had sedert niet meer van het geweld dei- wateren te lijden. Deze polder verkreeg zijn naam naar het daarover gelegen hebbende kasteel van Sluis, waarvan de gouverneur, onder zekere voorwaarden, over dezen polder kon beschikken. Voorts de Zandpolder, die aan den mond van het Zwin gelegen, bij den vloed van 27 Jan. 1682, onderliep en weer langzamerhand werd aangowonnen, zooals in 1820 met een deel van het Verschepoldertje, dat reed vroeg, als duin vallei ontstond. En verder de minder belangrijke poldersBewesten ter Hof stede-, Klein Bladelin- en gedeelten van den Kieviets-, het Oudeland van Kadzand- en de Vierhonderd, beoosten ter Hofstede- polders. Alzoo de gesteldheid der polders, in 't kort, nagegaan hebbende, gaan wij nu het bescheiden dorpje een bezoek brengen. Wy nemen onzen weg er heen, van uit het reeds ons bekende Oostburg, en hebben ongeveer H/2 uur noodig om de plaats onzer bestemming te bereiken. Genoemde plaats, die met haar flinke huizen en mooi geëtaleerde winkels, een waarlijk stadsvoorkomen heeft, verlaten de, richten wij onzen koers, langs de Beurs gaande, naar den eenig mooien Zuidzandschen straatweg. Het begin van dezen weg, welken wij als de voorstad van Oostburg kunnen aanmerken, heeit met zijn trotsche iepen, die den weg overwelven, zijn degelijke UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 "ent WK zs^msszmdimmvBissmtsewmssmBsit Op dezen maaltijd werden dan de aanzienlijkste stadsambtenaren, regee- ringsleden en één der predikanten genoo- digd, welke laatstgenoemde aan des ver oordeelden linker- en de Baljuw aan zijn rechterhand aan tafel zaten. Deze gewoonte keeft tot op het jaar 1739 stand gehouden. Vereenigde Staten. Roosevelt is weer in den staat New- York terug, nazljn spreekbeurten-tournee in het Middel Westen tot een eind te hebben gebracht met een rede te Pitts burg. Zoo mogelijk, is het enthusiasme, waarmee Roosevelt te Pittsburg door de bevolking werd ontvangen, nog grooter geweest dan in de overige bezochte ste den. De straten der stad, door welke de ex-president zijn weg nam, waren zwart van de menschen, en voor alle ramen verdrongen zich kijklustigen. Niet minder dan 3510 aanvragers van toegangsbiljet ten voor de zaal, waar Roosevelt zou spreken, moesten worden teleurgesteld. Er kon geen muis meer bij. En overal waar de oud-presideni zich 's avonds vertoonde werd Bengaalsch vuur afge stoken en klonk het uit duizenden kelen „Hoera voor Roosevelt, onzen Teddy De dagbladmannen die de tournee van Roosevelt hebben meegemaakt, verklaar den, dat in de V. St. nog nooit één man op zóó tal van plaatsen met zóóveel geestdrift is toegejubeld als Roosevelt op deze rondreis. De Republikeinsche partijleiders, die het machtige prestige en de blijkbaar onverwoestelijke popula riteit van Roosevelt vreezen, weten geen enkel doeltreffend middel om die te be - strijden. In een Engelsch blad wordt een be schouwing gewijd aan Roosevelt's poli tieke positie. Het Westen der Vereenigde Staten heeft hem aanvaard als den leider, die Republikeinisme en radicalisme zal verzoenen, en die in twee weken tijds meer gedaan heeft voor het herstel der eenheid in de partij dan iemand anders. De rondreis, die Roosevelt heeft volbracht, geschiedde door staten, waar de aanhang van Bryan sterk is. In deze staten is nu de indruk gevestigd, dat Roosevelt een betrouwbaarder leider is dan Rryan. Bei den zijg vooruitstrevevd, maar, waar Bryan zich nooit scherp tegen het soci alisme en tegen het uitoefenon eener dictatuur door de vakvereenigingen heeft uitgesproken, heeft Roosevelt zich daar van een overtuigd tegenstander ver klaard. De houding ten dezen van den ex- president is altijd zóó duidelijk geweest, dat het op deze rondreis is voorgekomen, dat de socialistischo burgemeester van Milwaukee geweigerd heeft, Roosevelt te ontvangen, toen deze in zijn stad kwam. Maar, wat hiervan zij, vaststaat dat de oud president naar den staat zijner inwoning is teruggekeerd met de over tuiging, dat hij de meerderheid van de Republikeinsche partij achter zich heeft Hoe noodlottig overigens de verwijde ring tusschen radicalen en ortodoxen in den boezem der Republikeinsche party gewerkt heeft op de verkiezingskansen van die partij, blijkt opnieuw uit de resultaten in den Staat Maine, waar van de vier aftredende congresleden slechts twee met een zeer kleine meerderheid werden herkozen, en de beide anderen door twee democraten met een meerder heid van 3000 stemmen werden verslagen, terwijl de republikeinsche gouverneur van genoemden staat met 20000 tegen 16 duizend stemmen door een democraat vervangen werd. De eerste vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het nieuwe zittingjaar zal gehouden worden Dinsdag 20 September, 's namiddags 3 ure. In deze zitting zal de Staatsbegrooiing voor 1911 worden aangeboden en de op gave voor het voorzitterschap worden opgemaakt. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeeuteraad van woningen en de aan onze rechterhand staande forsche maréchaussee kazerne een schilderachtig voorkomen. En hoe verder we dien weg opgaan, hoe meer ons oog bekoord wordt door het natuurschoon, 't welk zich hier aller wegen ten toon spreidt Hier zien wij op gaand hout,afgewisseld door welig struik gewas en déar spiegelen de blauwgrijze wilgen zich in het water af. Niet ten onrechte dan ook noemde een oude Vlaamsche schrijver het Oostburger-am bacht „dat schoon prieel van Vlaan deren". Wij zullen ons echter in dit schoon tafereel niet verder verdiepen, want wij moeten verder. Spoedig komen wij nu aan de buurt: de Oostburgsche brug, reeds tot de ge meente Zuidzande behoorende. Gaan wij, in onze gedachten, vier eeuwen in tijd terug, dan moeten wij ook hier uitroepen: wat is ook dit oord toch ontzettend ver anderd Van deze plaats had men toen ter tijd een overzetveer op Zuidzande, welk veer eigendom was van de stad Brugge en het Vrije van Sluis. Al maar door zien wij op onzen weg af wisselende landelyke tafereeltjes, tot wij eindelijk komen aan den vroegeren zee dijk, nu in ruste, die den Christoffelpolder, waarin het dorp Zuidzande, begrenst. Van deze plaats zijn wij nu maar enkele minu ten verwijderd. Hier komende, treffen wij tot aan het dorp, verscheidene deftige hui zingen aan, waarin gefortuneerde Zuid- zandenaren hunne tenten hebben opge- slagen.Zoo naderen wij 't dorp, gaan we dit evenwel niet in, wijl we er reeds geweest zijn, maar gekomen aan't logement „De Drie Koningen",slaan wij,om den kortsten weg te nemen, den hoek om, om den mooi aangelegden grintweg, die naar Sluis leidt op te stappen. Dit-is weer een voormalige dijk, die de watering Kadzand van den Christoffelpolder scheidt. Dezen dyk volgende, laten we links het Zuidzandsch gehucht Slikkenburg liggen. Op dit punt zouden wy, om op het dorp te komen, aan onze rechterhand een vroege ren zeedijk kunnen opgaan,maar we geven er de voorkeur aan onzen grintweg te volgen tot aan den tol.Bij de halte komen de, en er even stilstaande, rijzen er weder historische herinneringen in ons op. Van het ontzettend groote woud, dat in de 12de eeuw, tusschen Kadzand en het Zwin zich uitstrekte is sedert lang niets meer te vinden. Hier komen wy ook aan de grens van het gebied van den ge noemden grooten waterwolf. Ruim is het vergezieht op deze plaats. Ginds rijst een logge, zware steenklomp boven de velden op, het is het overschot van den toren van 't eens zoo belangrijke St. Anna ter Muiden,ie voorhaven van het machtige Brugge. Daar, links van ons, rijst het eenmaal zoo sterke Sluis met zyn stadhuistoren, even uitkomend boven het houtgewas, voor ons opea ver van ons, mede aan onze linkerzijde,over de vruchtbare akkers heen, laat zich het aloude Aardenburg onderscheiden. En zooal voortmij merende over de dagen van ouds, komen wy intusschen aan het, in de grijze oudheid reeds bekende ge hucht Ter Hofstede, tot de gemeente Re tranchement behoorende. Mogen wy den ouden schrijver Strabo gelooven, en wij hebben geen reden er aan te twyfelen, dan was dit gehucht al in of kort na den Romeinschen tijd bekend. Over de volken, wonende aan „de lage landen der zee", sprekende, zegt hij, dat er aan de kust dier zee, vier overtocht- Rotterdam iD het eerste district (vaca ture Yan Citters) hebben van de 9613 kiezers slechts 4308 van hun recht ge bruik gemaakt en gezamenlijk uitge bracht 4202 geldige stemmen De vol strekte meerderheid bedraagt dus 2102. Yerkregen hebben de heer De Klerk (liberaal) 1425, B. Hooykaas Jr., (Christ-, hist.) 1535, H. W. C. Stolle (soc.-dem.) 1180, dr. W. v Ravesteyn (S. D. P.)62. Herstemming tusschen Hooykaas en De Klerk. Onze kustverdediging. j De Nieuwe Courant schrijft in een slot artikel over de millioenen-aanvraag Resumeerende komen wij tot het be- sluit, dat, in het gezicht der huidige politieke constellatie in Europa, voor ons j kustgebied! het strategisch zwaartepunt ligt aan de Westerscheldedan volgen de wateren langs de Zuid-Hollandsche eilandendan de haven van IJmuiden terwyl aan de Texelsche zeegaten slechts een zeer secundair belang kan worden toegekend. Teneinde niet te worden mis verstaan, willen wij hier dadelijk aan toevoegen, dat de haven van Nieuwediep altijd van belang zal blijven bij een aan val op ons land, om de reden, die wij hierboven reeds memoreerden, t. w. als voorstelling van de Stelling van Amster dam. Die haven en de reede van Texel zullen dus nïet van verdedigingsmidde len ontbloot mogen worden. In verband daarmede kan men er ook een reparatie- werf van beperkte capaciteiten laten. Maar men hoede er zich voor, aan de Texelsche zeegaten een beteekenis te hergeven, die zij in een lang vervlogen tydperk voor ors konden en moesten hebben en die zy wellicht ook thans zouden hebben wanneer Hol lands noordeiyke punt Duitsch territoir was. Men wake tegen de bekoring, die voor eenzijdig militair standpunt uitgaat van de traditie eener duchtig versterkte zeehaven. UIT DE PBOY1NOIE. Goes. Het schoone, monumentale kerk- veeren naar Brittanje waren, n.l. uit de monden van den Ryn, de Seine, de Loire en de Garonne.Hij laat er echter op volgen dat zij, die in de omstreken van den Ryn woonden, niet altijd van uit de monding' van die-rivier overstaken, maar van de kust der Morinen, in de nabyheid der Menapiërs. Nu is het bekend, dat deze beida volken de oude kusten van Vlaanderen bewoon den dus van zelf wordt men, dooï dit bericht van dian sehry ver,als punt van af vaart in deze streken, naar het Zwin ver wezen. Deze rivierarm had n.l. onmiddel lijke gemeenschap met den Oceaan ook geen ondiepten of banken, zooals er voor den ingaDg van den Rijn gevonden werden waren voor zijne monding aanwezig en bovendien bood deze monding, door de na- byhei i van het eiland Kadzand beschut ting aan de,voor de afvaart gereedliggende schepen. Juist in het zuidelijk deel van Kadzand bestond, sedert oude tyden reeds een ge hucht of veerhuis, dat onder den naam van „Ter Hofstede" bekend was. Ook later hooren wij den naam vernoemen, want reeds Melis Stoke, een zeer betrouwbaar schryver, maakt er in zijn rijmkroniek melding van als hy ons verhaalt, dat de krygsmacht van Wiltem van Oostervant van Arnemuiden komende, den 28 Maart 1303, door het Zwarte Water naar Ter Hofstede voer en het land hier afstroopte. Ten dienste van de omwonende paro chianen, stond er hier, in de Roomschë tyden, eene kapel, waarnevens een be graafplaats, als het „Spaansche kerkhof" bekend. Nog eenige minuten wandelens en wij zyn het dorp genaderd, hetwelk wij den volgenden keer wenschen te bezichtigen. Slot volgt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1